Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Příchod Hackerů: ruský skandál

Kapitalistická pseudověda, buržoazní reakční směr v automatizaci, reakční pavěda – takové nálepky dostala kybernetika krátce po svém zrodu za železnou oponou. Jak se stalo, že z vědy, která mimo jiné vysvětlovala, jak pomocí zpětné vazby řídit složité systémy, se v socialistických zemích stalo neslušné slovo?

Programovací jazyk Clojure a knihovny pro práci s vektory a maticemi (2)

Ve druhé části článku o knihovnách určených pro práci s vektory a maticemi v programovacím jazyku Clojure dokončíme popis knihovny nazvané core.matrix. Řekneme si mj. i o několika způsobech ukládání vektorů a matic v operační paměti i o použití takzvaných pohledů (views).

Chromixium OS: když Ubuntu potká Chrome OS

Chrome OS je celkem fešný systém. Jednoduchý, nenáročný a automaticky aktualizovaný. Jenže staví pouze na webových aplikacích a s desktopovými si běžně neporadí. Nový Chromixium OS se proto snaží zachovat výhody Chrome OS a přidává možnost provozovat libovolné aplikace. Staví na Ubuntu 14.04.

Postřehy z bezpečnosti: jak lehce obejít novou ochranu od Googlu

V novém díle Postřehů se podíváme na doplněk od Googlu, který by měl zvýšit vaši bezpečnost, avšak i pro třech opravách ho je stejně možné obejít, malware na Linuxové a BSD systémy, nový Tor Browser 4.5, chybu MySQL umožnující vypnout šifrované spojení, kritickou RCE chybu PayPal a spoustu dalšího.

Komiks: odtiene zlomyseľnosti

S ružou už nezabodujete. U súčasných žien vo veku od 13 do 60 rokov máte najväššiu šancu uspieť, ak ste sadomaso pozitívny cicač krvi. A i keď ma (a celkom oprávnene) trocha desí pomyslenie, aké ženské idoly nás ešte čakajú – keď tak spomínam na éru boy bandov… ono to až tak zlé zas nie je.

Light Table – interaktivní vývojové prostředí

Vedle tradičních integrovaných vývojových prostředí typu IntelliJ IDEA, Eclipse, NetBeans či Visual Studio existuje i několik vývojových prostředí, jejichž grafické uživatelské prostředí je značně odlišné. Mezi tato „alternativní“ IDE patří i aplikace Light Table, s níž se dnes seznámíme.

Programovací jazyk Ada pro úplné začátečníky

V následující sérii článků si přiblížíme poměrně málo rozšířený programovací jazyk Ada včetně konkrétních příkladů, popisu instalace a nastavení vývojářských nástrojů pro tvorbu terminálových i grafických aplikací. Jedná se sice o „starý“jazyk, ale málokdo ho zná. Proč je to přesto jazyk hodný pozornosti?

Příkaz ip: ovládněte linuxová síťová rozhraní

Linux je přímo určen do síťového prostředí a administrátorovým denním chlebem je konfigurace síťových rozhraní. Dříve (dávno) se k tomu používaly příkazy jako ifconfig, route nebo arp. Dnes je vše elegantně propojeno v jediném příkazu ip. Proč ho používat místo starého způsobu? Jak se s ním přesně pracuje?

Softwarová sklizeň (29. 4. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme live distribuci pro zálohování dat a klonování disků, budeme sdílet soubory a složky v místní síti, využijeme integrované vývojové prostředí k naprogramování mikrokontrolerů a nakonec si představíme ambiciózní prohlížeč založený na Chromiu.

Banana Pi R1: možnosti a konfigurace LAN a Ethernet switche

Miniaturní počítač Banana Pi R1 má nejen LAN, ale i Ethernet switch. Po zprovoznění a konfiguraci Ethernet switche může být v počítači jedno až pět síťových rozhraní. Počítat zároveň může zastat funkci gigabitového routeru a switche. Jak je v Banana řešena síť? Jaká má omezení? Jak je výkonná?

Programovací jazyk Clojure a knihovny pro práci s vektory a maticemi

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Clojure i o knihovnách dostupných vývojářům používajícím Clojure, se budeme zabývat knihovnami určenými pro práci s vektory a maticemi. Tato oblast IT, která je někdy nazývána array programming, se neustále rozvíjí a to mj. i díky rozšiřování možností GPU.

Chromixium 1.0 je alternativa k Chrome OS postavená na Ubuntu

Zbrusu nová linuxová distribuce Chromixium, která vyšla ve verzi 1.0, se snaží kombinovat výhody dvou prostředí: jednoduchost Chrome OS a rozšířitelnost Ubuntu. Výsledkem je systém postavený nad otevřeným prohlížečem Chromium a Ubuntu 14.04 LTS s pětiletou podporou. Jak systém vypadá a co nabízí?

Vyšel Debian 8 Jessie: přináší systemd a MariaDB

Dvouletý cyklus byl uzavřen a vychází Debian 8 Jessie. Zároveň vzniká nový testing s kódovým jménem Stretch a Wheezy pomalu odchází na odpočinek. Mezi hlavní novinky patří přechod na výchozí systemd, podpora MariaDB, nové balíčky a některé bezpečnostní změny. Jakých změn se uživatelé dočkali?

Postřehy z bezpečnosti: FBI radí, pátrá, informuje

Kam až může vést vtip na Twitteru, když se týká bezpečnosti leteckého provozu? Kromě zodpovězení této otázky se v novém díle postřehů podíváme též na chyby Wi-Fi, na Side-channel útok „Spy in the sandbox“, na „bezsouborový“ malware uložený v registrech, či na nebezpečné chyby v oblíbené platformě pro e-shopy.

Zajímavé statistiky z vývoje Debianu Jessie

Debian 8 Jessie je tady! Dva roky vývoje zhruba tisícovky vývojářů a mnoha tisíců dalších pomocníků vydaly své ovoce a dočkali jsme se nové verze jedné z nejpoužívanějších a nejklonovanějších distribucí vůbec. Vývojáři odhalili těsně před koncem zajímavé statistiky z vývoje. Nahlédněte do nich s námi.

Komiks: IT foodie

Dajte hipsterovi zopár trendov: rozbije ich na kusy a poskladá si vlastný, personalizovaný a hlavne nekonformný zlepenec. A bude tvrdiť že nie je hipster. A už vôbec nie trendy. Srandy končia a náboženstvo začína v jeho tanieri. O pár rokov tu možno budú pobehovať vege ultras. Šušoriedka, milášek.

Man-in-the-browser aneb jak jsem si nechal infikovat prohlížeč

Funkčnost prohlížečů se dá výrazně měnit pomocí mnoha jednoduše dostupných rozšíření. Například blokování reklamy je lákavé – stačí pár kliků a nainstalujete si přímo z obchodu prohlížeče některé z rozšíření, po kterém je web najednou čistý a rychlý, jako býval kdysi. Jak se to může vymstít, si povíme níže.

Ubuntu 15.04 a deriváty: premiéra systemd, nové KDE a Xfce

Ve čtvrtek 23. dubna vyšla nová verze distribuce Ubuntu 15.04. Spolu s ní jako tradičně byly uvolněny nové verze mnoha derivátů. Zatímco základní Ubuntu moc nezaujme, deriváty už jsou na tom lépe. Xubuntu po dlouhé době nasazuje nové Xfce, Kubuntu nablýskanou Plasmu 5 a Ubuntu MATE míří na Raspberry Pi.

DMARC: ověření odesilatelovy domény

V předchozích dvou článcích jsme vám představili SPF a DKIM ověřující odesílající server a obsah elektronického dopisu. Dnes se podíváme na technologii Domain Message Authentication Reporting and Conformance neboli DMARC, která na předchozí dvě navazuje a doplňuje některé chybějící vlastnosti.

Historie vývoje počítačových her (166. část – BBC Micro: jeden z prvních vážných konkurentů IBM PC)

Mikropočítače IBM PC popsané v předchozí části tohoto seriálu sice zahájily vývoj dnes dominantní platformy osobních počítačů, ovšem na začátku osmdesátých let minulého století jim konkurovaly další platformy. Jedním z úspěšných konkurentů byl i BBC Micro, pro nějž mj. vznikla i legendární hra Elite.

Banana Pi R1: připojení SATA disku

Systém na Banana Pi R1 jde sice provozovat z SD karty, ale nejlepší je připojit 2,5" SATA disk a na ten přesunout systém. Pak může počítač plnit funkci NASu. Před zprovoznění disku je však potřeba nejprve opravit SATA napájení. S rozšiřující kartou lze připojit i více disků a zprovoznit RAID.

Příchod hackerů: kybernetika kam se podíváš

Podivná všeobjímající věda o řízení a ovládání systémů zasáhla do řady dalších oborů – od biologie přes počítačové vědy, konstruktérství, management, matematiku, psychologii a sociologii až po svět umění. Ale také „imperialistická“ či „buržoazní“ pavěda, která byla v socialistickém bloku tabu: Kybernetika.

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (6.část – cestování v čase)

V dnešní části článku o užitečných pluginech pro editor Vim se budeme zabývat zdánlivou trivialitou: operacemi typu „undo“ a „redo“. Uvidíme však, že v posledních verzích Vimu došlo k poměrně dalekosáhlým změnám, které jsou dále podpořeny několika pluginy, například populárním modulem Gundo.

Debian LTS: pětiletá podpora v číslech

Před necelým rokem byl spuštěn projekt Debian LTS, který má za úkol prodloužit podporu vydaných verzí na pět let. Raphaël Hertzog se nyní za prvním rokem projektu ohlédl a získal z něj zajímavé statistiky. Kdo do projektu přispívá a kdo vývojáře platí? Kolik balíčků se do repozitáře dostalo?

Postřehy z bezpečnosti: PayPal chce, aby člověk byl heslem

V tomto díle Postřehů se podíváme na budoucnost autentizace podle PayPalu za pomoci podkožních implantátů a kapsulí, na chybu Safari postihující miliardu zařízení, nebezpečnosti anonymizačních routerů, jak DoubleClick šiřil malware, kritickou Microsoft chybu v HTTP stacku a mnoho dalšího.

Atariáda 2015: osm bitů, kazeta a joystick

Celý minulý víkend probíhala v Olomouci akce nazvaná Atariáda. Už téměř dvacet let ji pravidelně pořádá Atari klub a k vidění na ní je starý hardware a software, ale i moderní zlepšováky či zajímavé periferie. Především se na ní ale sejde parta stejně „postižených“ lidí všeho věku. Podívejte se na letošní ročník.

Komiks: u psychologičky

Osoby uvedené v tomto komikse sú vymyslené a neexistujú… alebo predsa? Smiech je liek, smiech predlžuje život, smiech je okno do tráviacej sústavy. Nijaký citát nehovorí o tom, koľko ľudí je potrebných na to, aby sa tieto účinky prejavili. Smejte sa pokojne aj sami. Kdekoľvek. Okrem tetovacieho salónu.

Elementary OS Freya: jablečný Linux dýchá Ubuntu na záda

Elementary OS stojí za pozornost. Relativně malá linuxová distribuce svým rozhraním překonává i podstatně větší konkurenty, kteří s ním bojují roky. Třetí vydání rozhraní naštěstí nemění, ale pouze vylepšuje. A k němu přidává nové aplikace, optimalizaci a vůbec ještě o kus lepší uživatelský zážitek.

DKIM podpisy pro důveryhodnější e-mail

V druhém díle seriálu o reputačních systémech popíšeme standard DKIM, jehož cílem je prokázat pravost e-mailových zpráv. Používá k tomu principy elektronického podpisu, jehož důvěryhodnost se zajišťuje protokolem DNS. Vyznačuje se snadným nasazením bez rizika narušení doručitelnosti elektronické pošty.

Historie vývoje počítačových her (165. část – počítače řady PC v roli herní platformy)

Po dlouhé době se v seriálu o historii her budeme zabývat popisem (herního) hardware. Již jsme si popsali některé osmibitové mikropočítače, herní konzole i počítače osobní, prozatím jsme se však podrobněji nezabývali fenoménem IBM PC. I přes mnohé nedostatky totiž právě tato platforma přežila až do současnosti.

Banana Pi R1: sériová konzole a power management unit AXP209

Banana Pi R1 je počítač, který bude nejspíše provozován bez klávesnice a monitoru. Ale i bez toho a bez sítě se dá k počítači přihlásit a opravovat konfiguraci nebo sledovat průběh bootování. Informace o napájení lze z PMU čipu AXP209 vyčítat a získat obdobné informace jako o baterce u notebooku.

reklama