Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Komiks: prepracovaný programátor

Lekári. Asi ťažko nájdete profesiu, ktorú by vykonávali morbídnejšie typy. Keď som sa jedného známeho opýtala,prečo si vybral prácu chirurga, dostala som odpoveď, že chcel robiť niečo kreatívne. Ku káve a bonboniére preto pribaľte radšej aj omaľovánky – na vybitie tvorivej energie. Istota.

Přehrávač VLC poprvé na Windows Phone a Android TV

Videopřehrávač VLC se dočkal zřejmě největšího vydání ve své historii. Nové verze, přestože s odlišným číslováním, byly najednou uvolněny pro všechny podporované platformy. VLC tak na desktopu dostává správce rozšíření, začíná s podporou mobilních Windows a na Androidu vychází ve stabilní verzi.

Protokol HTTP/2 byl dokončen. Prohlížeče už ho podporují

IPv6 a HTML5 už dobývají web, ale třetí do party zatím chyběl. Až nyní, po patnácti letech od vydání poslední verze standardu, přichází HTTP/2. Díky multiplexování je rychlejší, díky kompresi hlaviček úspornější a díky přístupu prohlížečů dopomůže k bezpečnějšímu webu. Ty totiž budou vyžadovat šifrování.

Eternal Lands: pohodové MMORPG

Dnes se společně podíváme na jedno vynikající, multiplatformní, ale především linuxové MMORPG s názvem Eternal Lands. To je krásné ve své jednoduchosti ovládání a zároveň je velmi propracované s rozsáhlým světem a se spoustou elementů. Hra se vyvíjí už přes deset let a za tu dobu vyrostla a dospěla.

Bezpečné IPv6: vícehlavý útočník

V předchozím díle jsme si objasnili koncept rozšířených hlaviček a naznačili možné problémy, které mohou z jejich použití pramenit. Dnes se podíváme, jak může rozšířené hlavičky zneužít útočník. Představíme několik útoků, které využívají právě rozšířených hlaviček a také možnosti, jak se proti těmto útokům bránit.

Leiningen: nástroj pro správu projektů napsaných v Clojure (3)

Ve třetí části článku o nástroji Leiningen určeného pro správu projektů v programovacím jazyku Clojure se seznámíme se základy problematiky tvorby testů (unit tests). Taktéž se zmíníme o přídavném modulu nástroje Leiningen, který je možné použít pro export výsledků testování do formátu kompatibilního s JUnit.

Onyx Boox AfterGlow 2: čtečka s Androidem 4.2 a obchodem Play

Čtečka Onyx Boox AfterGlow 2 není první čtečkou s Androidem, před časem jsme recenzovali eReading.cz 4 Touch Light. Onyx ale nabízí navíc integrovaný obchod Google Play, což znamená bezproblémový přístup k dalším aplikacím. Mohlo by tak jít o dokonalé zařízení pro uživatele, který chce mít věci pod kontrolou.

Softwarová sklizeň (25. 2. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni se budeme kochat vlastním obličejem. Ochráníme na internetu naše fotky. Upravíme nějaké to video. V poslední řadě si poslechneme hudbu a zazpíváme karaoke. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka.

Příchod hackerů: příběh profesora Svobody

V našich toulkách počítačovou a bezpečnostní historií jsme se doposud poměrně úspěšně vyhýbali příběhu československých počítačů. Je tedy na čase pokusit se tento dluh napravit a vyprávět příběh jednoho z prvních počítačových vědců za železnou oponou a jeho počítačů SAPO a EPOS.

Historie vývoje počítačových her (162. část – další hry využívající koncept plošinovek)

Ve druhé polovině osmdesátých let se začaly ve větší míře objevovat hry, v nichž se koncept plošinovek kombinoval s nějakým dalším herním principem. Oblíbené byly například kombinace plošinovky a bojové hry či plošinovky a adventury. Dnes se s těmito hrami seznámíme, včetně legendárního titulu Prince of Persia.

Konkrétní ukázka (D)DoS útoku z pohledu peeringového uzlu

Jednou z často využívaných pomůcek při obraně proti stále silnějším útokům typu (D)DoS, který přichází zejména z cizích sítí, je technika známá jako Remotely-Triggered Black Hole filtering (RTBH filtrování). Při ní je možné zahazovat provoz ještě dřív než dorazí do cílové sítě a zahltí linku oběti.

Postřehy z bezpečnosti: malware s láskou od Lenova

Za právě uplynulý týden se toho událo opravdu dost. V nejnovějším díle Postřehů vám povíme více o malwaru předinstalovaném v noteboocích Lenovo, o tom jak NSA a GCHQ odcizily privátní klíče většiny SIM karet, o skupině, která odcizila přes miliardu dolarů ze stovky bank a mnoho dalšího.

Komiks: Lord of Turings

Zlatá zimná filmová sezóna! Pre každého bledého cinefila, ktorý uprednostňuje šum konzumovaných nachos pred šumom mora je to raj na zemi. Tohtoročná priniesla viacero perál, niektoré troška menej stráviteľné, hlavne pre drsnejšie publikum. Homosexuálni géniovia a sadisti s helikoptérou. A môžte diskutovať.

Flash na ústupu: Mozilla nabídne implementaci v HTML5

Technologie Flash před mnoha roky přinesla na web do té doby nevídané možnosti pro interaktivitu a multimédia. Přesto ji řada uživatelů dosud nenávidí hlavně kvůli vysokým systémovým nárokům a časté nestabilitě. Tak jako tak, HTML5 už Flash jistě vytlačuje. Jak bude jeho odchod do důchodu probíhat?

Beatbuddy: Tale of the Guardians: hudební hádanky

Hudba dokáže nakopnout, ale i poradit. V Beatbuddy je pod oceánem docela veselo. Vše vydává svůj specifický zvuk a sdružuje se do kapel. Jelikož elementy fungují tak nějak v synchronizovaném rytmu, může vám muzika poradit při řešení těžkých hádanek. Dokážete s modrým „technařem“ zachránit na vlnách tónů své přátele?

Bezpečné IPv6: trable s hlavičkami

V dalším díle seriálu se podíváme detailněji na novinku u protokolu IPv6 – rozšířené hlavičky. Rozšířené hlavičky nám umožňují do protokolu přidat nové vlastnosti, nicméně není to zcela bez následků. Za flexibilitu platíme složitějším zpracováním v hardware, které občas může využít útočník.

Leiningen: nástroj pro správu projektů napsaných v Clojure (2)

Ve druhé části článku o nástroji Leiningen pro správu projektů vytvořených v Clojure se seznámíme s použitím zkompilovaných tříd vytvořených v Javě, s interaktivní smyčkou REPL zabudovanou do Leiningenu a vytvářením javovských archivů (.jar) obsahujících vyvíjenou aplikaci a připravených pro nasazení na další počítače.

Asterisk 13: stabilní motor pro vaše komunikace

Asterisk je open-source framework pro budování komunikačních systémů a aplikací, který pohání různé pobočkové ústředny, konferenční servery, VoIP Gatewaye a další speciální aplikace. Před časem vyšla LTS verze 13, která se hodí pro projekty, které vyžadují dlouhodobou stabilitu. Co od ní můžete čekat?

Softwarová sklizeň (18. 2. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme webového správce souborů napsaného v PHP a JS, využijeme služeb Alberta pro vyhledávání a spouštění aplikací či souborů, vytvoříme mediální server a nakonec přidáme geografická data do vlastních fotografií. Nebude chybět ani blbinka.

ChiliProject: open-source řízení projektů

Nechat řízení projektu na starosti počítačům je obvykle dobrý nápad, i když nemusí jít zrovna o výstavbu domů či návrh nového modelu auta. ChiliProject je jedním ze zajímavých nástrojů pro řízení projektů, který je open-source a navíc v češtině. Proti komerčním řešením nabízí řadu zajímavých funkcí.

Historie vývoje počítačových her (161. část – plošinovky ve druhé polovině osmdesátých let)

Poměrně bouřlivý vývoj čekal plošinovky ve druhé polovině osmdesátých let minulého století. Tehdy se totiž objevily hry, v nichž se systém plošinovek začal kombinovat například se střílečkami, bojovými hrami apod. Jedním z výrazných předělů v této oblasti bylo vydání her Bruce Lee, Saboteur a Castlevania.

Začněte hlídat své nemovitosti dříve, než bude pozdě (Komerční sdělení)

Zloději jsou vynalézaví a dokáží vás ve chvilce připravit o dům, byt či pozemek. A budete to vy, kdo bude muset složitě prokazovat, kdo je vlastník.

Chromebook: jednoduchost nade vše

Chromebooky úspěšně dobývají původní trhy netbooků a konečně se dostaly oficiálně i do Česka. Proč je Chromebook takovým fenoménem a kde se vůbec vzal? Je jen módním výstřelkem nebo nebo mu patří budoucnost? Je schopen prolomit dominanci Microsoftu na poli desktopů? Co vlastně Google s touto platformou zamýšlí?

Postřehy z bezpečnosti: mnoho zranitelností – androidova smrt

V dnešním díle postřehů se podíváme na koktejl zranitelností chytrých telefonů s OS Android, který umožňuje vzdálenou instalaci libovolné aplikace, dále na útoky na platební systém Boleto, 15 let starou chybu v systémech Microsoftu, na meteostanici posílající heslo k WiFi do cloudu a další zajímavosti.

Bezplatné online kurzy pro IT profesionály a vývojáře (Komerční sdělení)

Mějte přehled o trendech v oblasti informačních technologiích, buďte v obraze s Microsoft Virtual Academy.

Komiks: mačací

Pre mňa osobne je Valentýn dňom, v ktorý vymením starý zapaľovač v tvare srdca za nový. Cítim pokušenie nechať prejsť kocúra po klávesnici nech za mňa napíše aj úvodník. Lebo čo budete robiť v tak obskúrny sviatok ? A potom sa dozviete, že štrnásteho popravili Čikatila. A hneď všetko dáva opäť zmysel.

VLC pro Android: slavný přehrávač v mobilním balení

Multimediální přehrávač VLC asi netřeba představovat, řadí se mezi nejpopulárnější open-source projekty vůbec. Na desktopu má pevné místo, ale to už nestačí. VLC chce opanovat i rozvíjející se mobilní trh. Verze pro Android vás nezklame. Je veskrze konzervativní, ale splní vše, co od ní očekáváte.

Interstellar Marines: s atmosférou Vetřelce

Interstellar Marines je jednou z vizuálně nejatraktivnějších her pro Linux. Autoři však mají před sebou ještě hodně práce a snaží se áčkový titul vytvořit s minimem finančních prostředků. Pokud vás nebaví jednoduché „filmové“ střílečky, možná právě v této hře naleznete zalíbení – vývojáři totiž cílí na náročnější hráče.

Bezpečné IPv6: zkrocení zlých směrovačů

V předchozím dílu seriálu jsme si ukázali, že protokol IPv6 může v rámci lokální sítě znamenat poměrně významnou komplikaci z pohledu zabezpečení. V tomto díle se pokusíme zkrotit zlé směrovače, vysvětlíme si principy zabezpečení lokální sítě a ukážeme si, jaké nástroje můžeme použít u protokolu IPv6.

Leiningen: nástroj pro správu projektů napsaných v Clojure

Při vývoji aplikací v programovacím jazyce Clojure je možné ke správě projektů přistupovat různým způsobem. Někteří programátoři dávají přednost používání vlastních skriptů, využívání funkcí nabízených IDE atd., ovšem dnes je nejlepším nástrojem určeným pro tento účel Leiningen, téma dnešního článku.

Co je nového u Raspberry Pi? Všechno!

Jsou to už necelé tři roky, co byl vypuštěn do světa první jednodeskový mikropočítač z rodiny Raspberry Pi. Za tu dobu se jeho vývoj nezastavil, postupně byly představeny jak hardwarové, tak i softwarové inovace. Pojďme si dnes, u příležitosti vydání druhé generace, připomenout nejzajímavější novinky.

reklama