Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Komiks: tangá

Toto je bohapustá reklama. Tux rozširuje portfolio o ďalší kus dámskej bielizne. Lebo všetci chceme vyzerať dobre. Tieto tangá nosia tisícky žien (i mužov) po celom svete. Pri výbere správnej veľkosti garantujeme minimálne dvojnásobný počet sexy kriviek a to aj na miestach, kde predtým neboli!

Prohlídka novinek v LibreOffice 5.0, který vyjde během prázdnin

Na přelom července a srpna se chystá nová verze balíku LibreOffice 5.0. Vývojáři uvolnili první betu, podle které si můžeme udělat obrázek o novinkách. Mezi nimi nebude chybět nové zvýrazňování textu, oříznutí obrázku přímo ve Writeru, nové funkce v Calc, vylepšení uživatelského rozhraní a lepší podpora HiDPI.

Šifrování v hledáčku států: je možné ho zakázat?

Šifrování není žádná novinka. Svět se ale mění v tom, že šifrování dat a komunikace je čím dál dostupnější. Stačí pár kliknutí a rázem může šifrování ochránit stamilióny uživatelů. Bezprecedentní dostupnost šifrování ale dělá vrásky některým politikům a vládním činitelům. Je možné šifrování zakázat?

Inteligentní internetový termostat se sítí digitálních teplotních čidel

V seriálu si popíšeme stavbu termostatu, který dokáže řídit teplotu v bytě či domě nejen podle teploty změřené v jedné místnosti (jak je běžné), ale po inteligentním zpracování naměřených teplot z rozsáhlé sítě teplotních čidel. Topení se dá také ovládat na dálku – proto nazývám termostat internetovým.

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim: propojení Vimu s debuggery

Poměrně velké množství programátorů používá textový editor Vim pro vývoj aplikací. Aby však Vim mohl plnohodnotně konkurovat integrovaným vývojovým prostředím, musí svým uživatelům nabídnout ještě minimálně jednu funkci – propojení s debuggery. Právě tímto tématem se budeme zabývat dnes.

Softwarová sklizeň (20. 5. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme novou verzi distribuce pro paranoiky, nástroj pro programátory využívající embedded databázi SQLite, zálohovací software pro normální uživatele a multiplatformní grafický editor na flashku. Nebude chybět ani tradiční blbinka, tentokrát budíkózní.

Programovací jazyk Ada: silná typová kontrola a hlášení překladače

V dnešním dílu se zaměříme hlavně na různé stránky typové kontroly jazyka Ada a ukážeme si spoustu chybových hlášení, které překladač generuje. Kromě toho se ještě v některých speciálních případech vrátíme k definicím typů a novým atributům, které by mohly být pro další postupy zajímavé.

Příchod hackerů: dialektická kybernetika

Kybernetika se měla dočkat ve druhé polovině 50. let za železnou oponou postupné rehabilitace a v centrálně řízených ekonomikách ji čekala světlá budoucnost. Byla to ale přece jen trochu jiná, socialisticky pojatá vědní disciplína. Svět přitom mohl mít kybernetickou teorii o několik let dříve.

Programovací jazyk Clojure: syntéza procedurálních textur s využitím knihovny Clisk (2)

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Clojure i o knihovnách, které mohou programátoři pracující v Clojure využít, budeme pokračovat v popisu knihovny Clisk. Zabývat se budeme pokročilejšími funkcemi nabízenými touto knihovnou: zejména funkcí pro vykreslování obecných fraktálů a Perlinovým šumem.

Na návštěvě v síťovém srdci sdružení CESNET

Sdružení CESNET propojuje české akademické sítě už téměř dvacet let. Jeho prostřednictvím tečou data z a do celého světa. Protože jde o vědecká data z různých experimentů, má síť hodně specifické zatížení – nárazové a ohromné. Zašli jsme na návštěvu do dejvického sídla organizace, které je zároveň centrem celé sítě.

Postřehy z bezpečnosti: kritická chyba postihující většinu cloudů

V tomto díle Postřehů se podíváme na chybu VENOM, umožňující vyskočit z virtuálního stroje a spustit kód v prostředí hypervizora, dále na hack Washington Post skupinou SEA, bezpečnou službu pro sdílení citlivých souborů, aktualizovaný ceník černého trhu, dva PoC malwary bežící na GPU a spoustu dalšího.

Projděte se s námi serverovnou sítě CESNET

CESNET propojuje české vysoké školy, Akademii věd a řadu dalších organizací. Jedná se o jednu z nejrobustnějších českých sítí, jejíž páteř dnes běží kompletně na 100gigabitovém ethernetu. Byli jsme se podívat v hlavním dejvickém uzlu celé sítě, zítra vám přineseme podrobnou reportáž. Zatím se podívejte na fotky.

Komiks: fanynka

Posledný hokejový komiks. Šialenstvo okolo neho pomaly končí a my sa začíname venovať inému šialenstvu – májovému. Jar je v plnej sile. To, s čím začali už pred časom zajace a sliepočky ide aj na nás. Počas večerných prechádzok sa začíname vešať na opačné pohlavie a orgovánové kríky. A kýchať. Lásky čas.

SuperTuxKart: pestré závody pro hráče každého věku

Open-source her, minimálně těch stojících za pozornost, je jako šafránu. Jednou z výjimek jsou arkádové závody SuperTuxKart, které baví linuxáky už víc než deset let. Nedávno hra dostala velkou aktualizaci s novým enginem, obsahem a online uživatelskými účty. Má SuperTuxKart co nabídnout i v roce 2015?

NIX.CZ vyměnil přepínače za Cisco Nexus 7700 s více 100GE porty

Peeringové sdružení NIX.CZ nasadilo nové výkonné přepínače řady Cisco Nexus 7700 do srdce své síťové infrastruktury. Jejich výhodou je především šestkrát vyšší hustota 100GE portů, které zjednoduší vnitřní topologii peeringového centra, ale umožní i připojení dalších členů rychlými linkami.

Tvorba vlastního pluginu pro textový editor Vim

V předchozích částech článku o přídavných modulech určených pro textový editor Vim jsme si popsali některé užitečné pluginy, ovšem prozatím jsme si neřekli, jakým způsobem je možné vytvořit si plugin vlastní. Proto je účelem dnešního článku seznámení čtenáře se základy tvorby a publikace přídavných modulů pro Vim.

Programovací jazyk Ada: překlad, atributy, smyčky a základy typové kontroly

V minulém dílu jsme dokončili základní přehled možností jazyka Ada a vyzkoušeli si překlady jednoduchých aplikací Ada včetně ukázky základních atributů. V dnešním dílu se blíže podíváme na editor Geany. Budeme se také věnovat praktickým příkladům, které ještě lépe osvětlí uvedené teoretické informace.

Banana Pi R1: provozované služby, zhodnocení, rizika

Na počítač Banana Pi R1 lze instalovat jakýkoli open-source software, proto na něm lze realizovat mnoho různých softwarových projektů. Může se jednat jak o vlastní projekty, tak provoz serverových aplikací. Před nasazením do provozu je potřeba se zamyslet i nad riziky, shrnout slabiny a celkově zhodnotit zařízení.

Softwarová sklizeň (13. 5. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se pokusíme stáhnout titulky k filmům a provést jejich synchronizaci, vyzkoušíme simulátor von Neumannovy architektury, pomocí HaveClipu budeme sdílet schránku mezi více počítači a nakonec si nakreslíme diagram či schéma. Nebude chybět ani blbinka.

Soutěž o pět vstupenek na konferenci Internet a Technologie 15

Konference Internet a Technologie 15 proběhne ve čtvrtek 28. května 2015. Společně s CZ.NIC jsme pro vás připravili malou soutěž o pět vstupenek na akci. Stačí nám odpovědět na několik otázek a mít trochu toho štěstí při losování. Nebojte se, nepůjde o nic obtížného jako popsat rozdíl mezi citrónem a citerou.

Kreditní karta Diners Club Pure + Měšec.cz: cestovní pojištění zdarma (Komerční sdělení)

Kvalitní kreditní karta s 65letou tradicí garantující vysokou míru spolehlivosti, férové podmínky nabízených služeb, výhodný bonusový program a nyní s cestovním pojištěním ZDARMA.

Příchod hackerů: kybernetický doublethink

Reakční pavěda, ale také obor, jehož přínosy jsou pro vojenské a průmyslové potřeby tak významné, že jej nelze ignorovat. Nový převratný koncept řízení i automatizace a zároveň revoluce, která povede k devalvaci lidské práce i mozku. Obavy, které by nám mohly připadat úsměvné – kdyby nebyly aktuální i dnes.

Programovací jazyk Clojure: syntéza procedurálních textur s využitím knihovny Clisk

V dnešní části seriálu o programovacím jazyku Clojure i o knihovnách, které mohou programátoři pracující v Clojure využít, si popíšeme zajímavě koncipovanou knihovnu nazvanou Clisk. Tato knihovna slouží pro programovou syntézu textur a její největší předností je podpora interaktivního vytváření a modifikace textur.

Mozilla sbírá svobodná geolokační data. Končí nadvláda Googlu?

Geolokační data jsou v dnešní době velmi důležitá a pomáhají ve spoustě věcí. Ještě donedávna však existovala téměř jen do jisté míry uzavřené či komerční formě. To se před půldruhým rokem rozhodla změnit Mozilla, která je za pomoci tisíců uživatelů sbírá a volně zpřístupňuje. A jde to čím dál lépe.

Postřehy z bezpečnosti: Rombertika mast na MBR past

V tomto díle postřehů se podíváme na malware Rombertik, jehož obranné mechanismy jsou pozoruhodné. Dále si posvítíme na chyby v počítačích Lenovo, na infuzní pumpu, která má zvýšit bezpečí pacientů, na skript USBKill určený k rychlému vypnutí PC v případě ohrožení, a čeká nás také pozvánka na seminář.

CZ.NIC spustil registraci na konferenci Internet a Technologie 15 (Komerční sdělení)

Zajímavé bezpečnostní incidenty, novinky v registru domén nebo na českém telekomunikačním trhu, to je krátký výčet témat, které nabídne konference Internet a Technologie 15.

Komiks: len dva

Vianočný komiks na Vianoce je tématický. Hokejový komiks počas majstrovstiev je nevyhnutný. Priemerný muž nereaguje na žiadne iné slovo ako „hokej“. Priemerná žena, ktorá na čele nemá šmuhy v národných farbách, prestáva v rámci sebazáchovy existovať. Ešteže sú tie majstrovstvá len niekoľkokrát za nejaký čas.

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (7. část)

V již sedmé části článku o přídavných modulech rozšiřujících možnosti textového editoru Vim si popíšeme pluginy DirDiff, fakeclip, Multiple Cursors a Vim Slime. Zajímavý je zejména modul Multiple Cursors, protože díky němu se do Vimu dostává další vlastnost známá ze služebně mladších textových editorů.

Programovací jazyk Ada: nástroje pro řízení běhu programu

V minulém dílu jsme se věnovali hlavně základním informacím a teorii. Dnes dokončíme teorii představením nástrojů pro řízení běhu programu, definice uživatelských typů a podtypů proměnných a dalších typů, jako jsou pole atd. Hlavně si ale také ukážeme, jak jednoduché aplikace nejen napsat, ale také přeložit a spustit.

Banana Pi R1: konfigurace WiFi a vytvoření bridge

Počítač Banana Pi R1 má již v základní výbavě WiFi, která tak rozšiřuje možnosti použití počítače a zároveň přidává další kombinace konfigurace síťových zařízení. WiFi může být provozována jak v módu klient tak módu AP. Po zprovoznění a konfiguraci WiFi AP je možno vytvořit bridge z WiFi a Ethernet rozhraní.

Softwarová sklizeň (6. 5. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na šikovný šifrovaný síťový kecálek, multiplatformní komprimační program, starší programátoři si mohou připomenout BASIC, výukový program na notové zápisy (zejména pro kytaristy) a na závěr si dáme logický rychlík na vyčištění hlavy.

reklama