Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Hello! Firefox přichází s videohovory bez doplňků a registrací

Mozilla a Telefónica uvádějí Firefox Hello, což je nová komunikační služba založená na otevřených a webových technologiích. Má strategický význam pro Firefox OS, ale cílí také na desktop. Firefox 34 se poprvé ujímá úlohy jejího klienta. Úvod druhé dekády existence prohlížeče rozhodně není nezajímavý!

Sword of the Samurai: stará láska

Moc je v Japonsku rozdělená mezi desítky klanů. Na křeslo nejvyšší autority však může usednout jen jeden člověk. Váš příběh začíná v domě jednoho z klanů, který si brousí zuby na titul Shoguna. Překážek je ale hodně a chce to vynaložit značné úsilí, aby člověk na rozhádaném ostrově vůbec přežil.

Erlang: sestavování aplikací

Programovací jazyk Erlang je určený k vytváření distrubuovaných systémů pro zpracování velkého množství paralelních úloh. Dnešní díl bude o tom, jak hotové části programu spustit a dozorovat, aby běžely pokud možno na věky věků navzdory případným chybám, a jak to celé pospojovat dohromady a nechat spustit při startu.

Historie vývoje počítačových her (153. část – fenomén bludišťovek)

V dnešní části seriálu o historii vývoje počítačových her se budeme zabývat poměrně zajímavým fenoménem, který je ve hrách populární už po téměř čtyři desetiletí. Jedná se o využití různě koncipovaných bludišť, a to jak v akčních hrách (včetně původních bludišťovek), tak i ve FPS, dungeonech, MUDech atd.

Telegram: šifrované pozdravy z Ruska

Mobilních komunikátorů, které se snaží zejména nahradit SMS zprávy, už je obrovské množství. Mnohdy ale bohužel mají poněkud laxní přístup k soukromí uživatelů. Telegram chce být pravý opak: svobodný, nekomerční, transparentní a hlavně bezpečný. Desetimilióny uživatelů ukazují, že poptávka existuje.

Softwarová sklizeň (17. 12. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si spočítáme, jak dlouhý zdrojový kód jsme napsali, vyzkoušíme alternativu k BitTorrent Sync, přehrajeme hudební skladby v moderním GUI a nakonec vyrenderujeme PDF dokument nebo obrázek na základě zdrojového kódu HTML souboru. Nebude chybět ani blbinka.

Příchod hackerů: návrat k Ralphu Baerovi a Odyssey

Přestože jsme v seriálu o hackerech opustili přelom 60. a 70. již před řadou měsíců, uděláme dnes odbočku. Před týdnem zemřel Ralph Baer, jemuž vděčíme za vůbec první herní konzoli a tedy i první krok ke zrodu odvětví digitálních her. Je tedy nejvyšší čas doplnit příběh dílem, který vám i jemu dlužíme.

LuaJIT – Just in Time překladač pro programovací jazyk Lua (10 – JIT překlad do nativního kódu)

V předchozích dvou článcích jsme se zabývali především způsobem detekce stop (traces) v bajtkódu aplikací naprogramovaných v jazyku Lua. Dnes se budeme zabývat druhým a částečně i třetím krokem, který musí trasovací JIT překladač provést. Jedná se o generování pseudoinstrukcí a následně i vytváření nativního kódu.

BackTrack, Kali Linux a prolomení zabezpečení Wi-Fi sítě

V tomto článku o distribucích BackTrack a Kali Linux, primárně určených k penetračním testům počítačových sítí, vám tyto dva systémy krátce představím, povím něco o jejich vzniku, poradím, kde je získat a jak je zprovoznit a nakonec předvedu, jak s nimi prolomit WEP a WPA/WPA2 zabezpečení Wi-Fi sítě.

Postřehy z bezpečnosti: Poodle v TLS kabátku

V dnešním díle Postřehů se podíváme na novou odnož chyby Poodle, kterou je možné využít i bez SSLv3, hacking chytrých hodinek, nový modul rodiny APT s názvem Penquin Turla, návrat APT RedOctober, code execution díky Bitlockeru, OWASP meeting, malware podepsaný certifikátem Sony a spoustu dalšího.

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? (Komerční sdělení)

Změna dodavatele je klíčová. Díky liberalizaci trhu máte příležitost vybrat si z více než 25 dodavatelů energií, se kterými můžete ušetřit tisíce korun ročně.

eReading.cz 4 Touch Light: čtečka s Androidem

Pokud ještě sháníte zajímavý dárek, možná vás zaujme nová čtečka od eReading.cz. Je dotyková, podsvícená a navíc běží na Androidu. To mimo jiné znamená, že si do ní můžete nainstalovat vlastní aplikace. Stírá se tak vlastně rozdíl mezi čtečkou a tabletem, protože Touch Light je vlastně takový tablet s e-inkem.

Komiks: priority

Nasťahovali sa do bytu, ktorý osem rokov obýval niekto iný. Ona nie je zakomplexovaná feministka z filozofickej fakulty. On vie, čo je to antiperspirant. Ale stereotypy neoklameš a ani ten múdrejši z dvojice netuší čo z krabíc vybalia. A zatiaľ – vraj žiadnemu geekovi trocha sebareflexie neuškodilo…

Fedora 21 Workstation: to nejlepší pro fanoušky GNOME

Distribuce Fedora 21 zahajuje novou éru a dělí se na tři varianty – kromě desktopu také na server a cloud. Varianta pro desktop, na kterou se v článku podíváme, zaujme zejména skvělým správcem softwaru, uhlazenějším prostředím a utilitou pro vývojáře DevAssistant. Fedora 21 zkrátka stojí za to.

Insanely Twisted Shadow Planet: boj proti temnotě

Váš domov je zase po čase v ohrožení. Kdesi hluboko v neznámém a smrtícím vesmíru se zrodila temná planeta, která pohltí každý svět, k němuž se přiblíží. Vaše rozvinutá civilizace se ale nehodlá se svým osudem smířit a vysílá hrdinného pilota v létajícím talíři, který musí zhoubu zastavit.

Erlang: struktury a ETS tabulky

Programovací jazyk Erlang je určený k vytváření distribuovaných systémů pro zpracování velkého množství paralelních úloh. Dnešní díl bude o strukturách, a když už je budeme mít, tak je začneme ukládat do tabulek a ukážeme si, jak napsat procesy, které takové tabulky obsluhují.

LuaJIT – Just in Time překladač pro programovací jazyk Lua (9 – další vlastnosti trasovacího JITu)

V další části seriálu o překladači LuaJIT budeme pokračovat v popisu funkce trasovacího překladače. Minule jsme si ukázali, jak trasovací překladač dokáže detekovat často používané programové smyčky, dnes se podíváme na způsob detekce větví ve smyčkách a detekci funkcí volaných s velkou frekvencí.

Firefox do druhé dekády vyprovázejí Yahoo, Yandex a Baidu

Webový prohlížeč Mozilla Firefox nevykročil pouze do druhé dekády své existence, ale zároveň do nové éry, ve které se musí spolehnout na nové partnery. Mozilla a Google se totiž dohodly na omezení dosavadní obchodní spolupráce, což ovšem dost možná překvapivě pro uživatele zatím přináší spíše pozitiva

Softwarová sklizeň (10. 12. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni vyčistíme disk od zbytečného balastu. Naučíme se pouštět nečekané zvuky nečekanými klávesami. Budeme upravovat fotky mocným nástrojem a vylepšíme si plochu tak, že už nás nikdy nepřestane bavit. Nesmí chybět ani tradiční blbina.

Atom: moderní textový editor (dokončení)

Ve druhé polovině článku o textovém editoru Atom se seznámíme s několika užitečnými přídavnými balíčky, díky nimž se možnosti tohoto editoru mohou přizpůsobit přáním uživatelů. Existence těchto balíčků navíc ukazuje na jednu ze základních vlastností Atomu: snadnou rozšiřitelnost.

Příchod hackerů: cesta k WikiLeaks

Svou kariéru začal jako skutečný hacker – pod přezdívkou „Mendax“ se mimo jiné naboural do počítačů v Pentagonu, americkém Ministerstvu obrany, MILNETU, U.S. Navy, NASA, Citibank, Motorole, Panasonicu či Xeroxu. Juliana Assange ale skutečně proslavil až projekt WikiLeaks.

Výstupy z projektu Turris: co prozradí tisíc sond?

Projekt Turris má dnes (nejen) v českém internetu zapojenou tisícovku sond, ze kterých je získáváno obrovské množství dat o síťovém provozu. Vznikají tak zajímavé bezpečnostní analýzy a například také veřejně dostupný seznam potenciálně nebezpečných IP adres. Co zajímavého už projekt přinesl?

Postřehy z bezpečnosti: chyby PayPal umožňující převzetí cizího účtu

V tomto díle Postřehů se podíváme na chyby v PayPal umožňující převzít kontrolu nad libovolným účtem. Dále se mimo jiné podíváme na narůstající počet PoS malware, operaci „DeathClick“, předinstalovaný malware na mobilních telefonech, na novou službu FLAB a na nový přístup k rozpoznání robota a uživatele.

Tipy čtenářů: co byste chtěli k Vánocům?

Vánoce jsou za dveřmi a Ježíškovi často dochází inspirace. Zvlášť některým z nás horko těžko vymýšlí vhodný dárek. Zeptali jsme se vás, co byste chtěli pod stromečkem najít a vy jste měli velmi zajímavé nápady z oblasti techniky ale i vědy. Podívejte se, o co si ještě můžete Ježíškovi napsat.

Linux Mint 17.1 Rebecca: nový systém vydání Mintu svědčí

S novou verzí distribuce Linux Mint plně najíždí na nový systém vydání, který by měl zajistit stabilitu a zároveň pravidelně doručovat novinky. A jak jsme u Mintu zvyklí, verze 17.1 opět přináší zejména další možnosti konfigurace a optimalizaci. Těžko se hledají důvody, proč na novou verzi nepovýšit.

OlliOlli: je čas provětrat skateboard

Je čas vytáhnout ze skříně skateboard a po dlouhých letech se na něm konečně rozjet. Na PC po delším čase totiž vyšla slušná skateboardová hra! OlliOlli sice nevypadá na první pohled moc atraktivně, dokonce se nedá téměř hrát bez ovladače, ale pokud titulu dáte šanci, nečekaně vás odmění skvělou hratelností.

Atom: moderní textový editor

Textový editor je nejpoužívanějším nástrojem programátorů, administrátorů i autorů dokumentace. V něm uživatelé často tráví nejvíce pracovního času, takže není divu, že výběr vhodného textového editoru je velmi důležitý. I proto si dnes představíme jeden z nejnovějších textových editorů současnosti: Atom.

Ekonomická válka ve FOSS

Volný překlad článku o tom, jak zničit FOSS projekt jinak než férovou soutěží. Michael Hall popisuje, jak takovýto útok provést, rozebírá jednotlivé kroky útoků a jak je možné se proti nim bránit. Článek byl napsán v době řešení způsobu nasazení Systemd v Debianu – pochází odtud inspirace?

Open Sankoré: na interaktivní tabule svobodně

Interaktivní tabule jsou dnes již téměř standardní výbavou škol i vzdělávacích institucí nejen v České republice. Tabule je hardwarová část, ale ještě je potřeba software. Open Sankoré je projekt, který pro tato zařízení umožňuje vytvářet kvalitní učební materiály, a to pomocí open-source nástroje.

Softwarová sklizeň (3. 12. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se zaměříme na zašifrování citlivých údajů do souboru, provedeme inkrementální zálohu, vyzkoušíme elegantního správce souborů a nakonec se seznámíme s nástrojem pro vyhledávání obsahu na disku i kdekoliv na internetu. Nebude chybět ani blbinka.

Příchod hackerů: projekt průkopník a místnost 641A

Prozrazení projektu Echelon neznamenalo konec, ale spíše začátek nové éry masivních globálních odposlechů. Už následující rok navíc dalo 11. září skvělou záminku, proč dát podobným aktivitám zelenou. Zrodil se tak projekt Trailblazer (průkopník), jehož cílem měl být v prvé řadě internet.

reklama