Hlavní navigace

Nástroje a utility

Jak vyčistit disk s Linuxem?

Aktuální články

Mnichovské kritice Linuxu chybí pádné argumenty

Mnichovské úřady Linux používají už řadu let. Nyní se objevily zprávy, že třetí největší německé město míří zpět do náručí Microsoftu. Přestože se Linux moc nezamlouvá ani samotnému novému primátorovi, zatím se rozhodně nikam nechystá. Odvrhnout celosvětově uznávaný projekt totiž není jen tak.

The Witcher 2: skvělá hra s příšernou optimalizací

Na Linux není zatím lepší a temnější RPG než The Witcher 2: Assassins of Kings. Na linuxový port se čekalo dlouho a s velkými nadějemi. Jenže se tak úplně nevyvedl a kazí jinak brilantní hru o Zaklínači Geraltovi. I přesto však jde zatnout zuby a královsky se několik desítek hodin pobavit.

Dlaždice trochu jinak: konfigurace a přizpůsobení Subtle

Už nějakou dobu probíhá ve všech možných zákoutích internetu diskuse o vhodnosti či nevhodnosti použití „dlaždic“ v systému Windows 8. Také v Linuxu je možné používat dlaždice, ale výrazně jiným způsobem. V prvním článku jsme se věnovali troše teorie. Dnes budeme pokračovat v popisu konfigurace a přizpůsobení Subtle.

LibreOffice pro Android: podívejte se na vývojovou verzi

O portaci LibreOffice na mobilní platformy se hovoří už několik let. Nejde ovšem o nic triviálního, takže si na hotovou aplikaci budeme muset ještě počkat. Vývojáři už ale předvedli výsledky své dosavadní práce a nevypadá to vůbec špatně. Podívejte se s námi na to, jak vypadá LibreOffice na tabletu s Androidem.

Firefox, Chrome a Opera se dočkají novinek hodných pozornosti

Firefox má uživatele lépe chránit před drzými programy měnícími výchozí vyhledávač. Microsoft mu pomůže se strojovým překladem cizojazyčných webů. Google Chrome rozšiřuje ochranu při stahování souborů a podporu 64bitových systémů. Opera se konečně znovu dočká plnohodnotné podpory záložek (bookmarks).

Softwarová sklizeň (20. 8. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si uděláme pořádek v obrázcích, a to i u těch, které byly legálně zakoupené ve fotobance. Pustíme si hudbu pomocí minimalistického, ale šikovného přehrávače a naučíme se anatomii člověka. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka.

Příchod hackerů: sbohem, identito

Zamysleli jste se nad tím, co se vlastně děje po úspěšném útoku viru, červa, trojana nebo jiného malware? Jak nakládají hackeři například s odcizenými čísly platebních karet a dalšími citlivými údaji? Vítejte ve světě krádeží identit a jejich zpeněžování, kde se s vašimi údaji kupčí opravdu ve velkém.

Pohled pod kapotu JVM – práce s uzávěry v Lua VM

Problematikou volání funkcí a metod, kterou jsme si vysvětlovali v minulých částech seriálu, se budeme zabývat i dnes. Zatím jsme si popsali zejména způsob volání statických metod, nestatických metod a konstruktorů. Dnes se budeme zabývat zajímavější oblastí – podporou uzávěrů (closures) v Lua VM.

Zkušenosti s Firefox OS Flame a jeho srovnání s GP Revolution

O Firefox OS jste již slyšeli. Většinou je spojován s přívlastky mladý, pomalý a levné telefony. Situace se ale neustále mění. Podívejme se na nové referenční zařízení Flame, patřící ke špičce toho, co dnes může tato platforma nabídnout. Srovnejme jej s dosavadním šampionem této oblasti – GP Revolution.

Erlang: procesy a zprávy

Programovací jazyk Erlang je určený k vytváření distribuovaných systémů pro zpracování velkého množství paralelních úloh. Náš seriál vás provede jeho zajímavými vlastnostmi i konkrétními příklady použití. V dnešním díle si ukážeme, jak se v Erlang spouštějí procesy a jak mohou spolu komunikovat zasíláním zpráv.

Postřehy z bezpečnosti: můžeme věřit čínským telefonům?

Čínský výrobce telefonů Xiaomi prý špehuje uživatelská data. Adobe uvolnilo několik oprav svých produktů. Konference Black Hat a Def Con poukazují na noční můry v oblasti bezpečnosti. Nová upravená varianta malwaru GameOver ZeuS se rychle šíří. Oracle data redaction podléhá zranitelnosti.

Komiks: znamení konce

Pokud někde začne válka, dočtete se to do několika minut na Twitteru, o osobních tragédiích a úmrtích herců a zpěváků zase referuje Facebook. Jsou ale i nepřímá znamení. Arabské nápisy na vašem webu značí, že jste naštvali špatnou skupinu džíhádistů, moře spamu zase ukazuje na návštěvu špatné pornostránky.

Čištění disku s Linuxem: jak na to?

Ještě před pár lety jsme měli místa na disku na rozdávání. Jenže pak přišly SSD a my jsme velikost obětovali rychlosti. Proto je dobrý nápad připomenout si několik nástrojů, které váš disk zbaví přebytečného balastu. Cache, staré balíčky, jádra či velké duplicitní soubory – to vše můžete vyhodit.

Don’t Move: nahlédnutí do duše zaníceného hráče

Je to experiment nebo jen špatný vtip, který má z hráčů tahat peníze? Hra neobsahuje žádný příběh, je technicky zastaralá a jediné, co můžete dělat, je pohybovat se doleva či doprava. Proč se tedy Don’t Move vůbec zabýváme? Titul totiž ukazuje urputnost hráčů počítačových her v krystalické podobě.

Dlaždice trochu jinak: správce oken Subtle

Už nějakou dobu probíhá ve všech možných zákoutích internetu diskuse o vhodnosti či nevhodnosti použití „dlaždic“ v systému Windows 8. My se v následujících článcích zaměříme na trochu jiný systém dlaždic – na tzv. tiling window managery (dlaždicové správce oken), které už jsou s námi několik dekád.

Historie vývoje počítačových her (138. část – netradiční české textovky a jednoduché strategie)

České popř. do češtiny přeložené hry, které budou popsány v dnešní části seriálu o historii počítačových her, se od většiny textovek zmíněných v předchozích čtyřech dílech odlišují. Popíšeme si totiž textovky ovládané joystickem a posléze se budeme zabývat strategickými simulacemi v textovém režimu.

Firefox OS nabírá obrátky, míří na nové trhy i zařízení

Chytré mobily s Firefox OS razantněji vstupují na evropské trhy včetně českého. Prodej se rozšiřuje i v dalších částech světa. Lidnatá Indie se dočká hned několika mobilů s cenou pod 50 USD. Zároveň Firefox OS míří na další zařízení. Panasonic si ho vybral pro chytré televizory. O slovo se hlásí tablety.

Softwarová sklizeň (13. 8. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme programovací prostředí pro JVM, rozchodíme linuxovou distribuci na smartphonu, otestujeme pokročilý textový editor pro vývojáře a s programem GDataCopier pak budeme spravovat dokumenty uložené na Google Document Service.

Příchod hackerů: Kimovi soudruzi

Existuje jedna země, na niž si obvykle při úvahách o kybernetických útocích nevzpomeneme: poslední pohrobek stalinistických režimů toho nejtvrdšího ražení, Korejská lidově-demokratická republika (KLDR), nebo prostě Severní Korea. Program kybernetické války zahájil samotný Kim Čong-il už v 80. letech.

Pohled pod kapotu JVM – volání funkcí a metod v Lua VM, rozdíly oproti JVM

V předcházející části seriálu jsme si ukázali, jakým způsobem je v bajtkódu JVM implementováno volání statických i nestatických metod. Taktéž jsme si ukázali způsob volání konstruktorů. Dnes se budeme zabývat podobnou problematikou, ovšem z pohledu programovacího jazyka Lua a virtuálního stroje Lua VM.

MiniLock: šifrovátko do každé rodiny

Nutnost ochrany citlivých dat si začíná, leč pomalu, uvědomovat i široká veřejnost. Jenže jak na to, když většina programů je poměrně složitá a chybné užívání může nadělat neplechu. Jednoduchý nástroj miniLock není všespásný, ale jednu důležitou úlohu zastane: ochrání data při přenosu mezi uživateli.

Erlang: proměnné a funkce

Funkcionální programovací jazyk Erlang je určený k vytváření distribuovaných systémů pro zpracování velkého množství paralelních úloh. Používá ho například populární IM aplikace WhatsApp. V dnešním díle si ukážeme práci s proměnnými, mocné porovnávání vzorů, funkce a struktury na větvení programu.

Postřehy z bezpečnosti: hacktivista zveřejnil data kyberšpionážní společnosti

V dnešním díle Postřehů se podíváme na 40 GB dat společnosti Gamma Group, která stojí za špionážním softwarem FinFisher, exploit pro Symantec SEP, techniky komunikace backdooru, možnosti infikace spamerů, kritickou XML chybu ve WordPressu a Drupalu, krádež 1,2 miliardy přihlašovacích údajů a další.

Galerie: rozbalování referenčního tabletu s Firefox OS

Firefox OS je velmi ambiciózní projekt organizace Mozilla, který má za úkol konkurovat velkým mobilním platformám jako jsou Android či iOS. První mobilní telefony s Firefox OS jsme už měli v ruce před mnoha měsíci, teď se ale objevil první skutečný tablet. Zatím jsme ho měli v ruce jen chvíli. Jak vypadá?

Komiks: (autorská) Práva zvířat

Boj za práva zvířat vstoupil do další fáze. Už nám nejde o to, že by malí tuleni neměli mít v hlavě zaražený cepín, že by psi, kočky a další domácí zvířata měla mít přístup k vodě a jídlu. Už nám nejde o prosté přežití vorvaňů. Teď jde o něco důležitějšího! O autorská práva a rovnoprávnost zvířat!

SynoLocker: disková pole Synology terčem vyděračů

NAS servery značky Synology ohrožuje nový ransomware zvaný SynoLocker. Vyděračský záškodnický program šifrováním blokuje soubory uložené v NAS serveru a požaduje v přepočtu více než 7000 Kč za jejich dešifrování. Která zařízení jsou ohrožená? Jak lze nákazu zavčasu odhalit? Pomůže Synology s dešifrováním?

PC-BSD s Lumina DE: novinky a změny

Poslední díl našeho krátkého seriálu o desktopu s PC-BSD a prostředím KDE. V minulém dílu seriálu jsme poměrně podrobně popsali instalaci a prvotní start PC-BSD. V dnešním dílu se zaměříme hlavně na změny v aktualizaci a instalaci balíčků a aplikací. Seriál pak uzavřeme popisem nvoého prostředí Lumina DE.

Historie vývoje počítačových her (137. část – slovenské a české textovky IV)

V předchozích třech článcích jsme si popsali množství českých textovek. Prozatím jsme se však nezabývali textovkami slovenskými, což dnes (alespoň částečně) napravíme, protože se zmíníme o textovkách skupiny Sybilasoft. Ovšem popíšeme si i některé známé české textovky, například Mrazík '88 či oba díly Rychlých šípů.

Firefox: vlastní služba pro videohovory a další novinky

Mozilla hlásí, že jako výkonný ředitel byl potvrzen zkušený Chris Beard. Vývojáři se mohou plně soustředit na zářijový Firefox 32 a říjnový Firefox 33 s řadou zásadních novinek. Nejvíce pozornosti zřejmě přitáhne integrace nové služby pro videohovory. Stává se Firefox konkurencí pro Skype či Hangouts?

Softwarová sklizeň (6. 8. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si uděláme pořádek v osobních financích. Vytvoříme si televizi s vlastním programem, který nám sedne. Budeme natáčet úchvatné snímky pomocí webkamery a ve snech vyletíme z těl. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka.

Příchod hackerů: nulté dny

0-day nebo také Zero day útok je pojem, s nímž jsme vás již v našem seriálu seznamovali. Jedná se o využití doposud neznámé (nebo neopravené) slabiny – nejčastěji v operačním systému, aplikaci, API či prohlížeči. Tyto zranitelnosti jsou dnes samostatnou bezpečnostní „komoditou“, kterou rády nakupují některé státy.