Ušetřete

Hlavní navigace

reklama

Aktuální články

Od dneška musí mít úřady DNSSEC, jaká je realita?

Usnesení vlády z 13. prosince 2013 obsahuje také část o zahrnutí podpory DNSSEC. Ta je součástí dlouhodobé snahy zvýšit bezpečnost komunikace se státní správou, do které spadá i bezpečnost webů. Od dnešního dne by všechny ústřední orgány státní správy měly mít DNSSEC implementován. Jaká je realita?

Softwarová sklizeň (1. 7. 2015)

Pravidelná středeční sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes nabídneme minimalistický LAMP server, konvertor multimediálních souborů pro BFU, nakreslíme grafy a vysypeme je do různých formátů a s minimálními znalostmi programování zkusíme vytvořit RPG. Nebude chybět ani blbinka na závěr.

Historie vývoje textových editorů

Textové editory bezesporu patří mezi nejrozšířenější typ aplikací vůbec, a to jak na osobních mikropočítačích, tak i na serverech. Samotný vývoj textových editorů byl poměrně dlouhý a taktéž velmi zajímavý. Některé milníky si popíšeme v článku, který nepřímo navazuje na předchozí článek o vývojových nástrojích.

IETF: internet podle mručící většiny

Ve svém článku chci čtenáře trochu seznámit s mezinárodní organizací IETF, která stojí už od počátků Internetu za většinou jeho standardů a technologií. Namísto nudných historických dat a popisu organizační struktury, které lze snadno nalézt jinde, se pokusím popsat základní principy, na nichž činnost IETF stojí.

Příchod hackerů: a co bude dál?

V minulých dílech našeho seriálu jsme se zaměřili na zajímavé momenty z historie agentury DARPA, která stála mimo jiné u prvopočátků internetu, Unixu a satelitní navigace. Tentokrát se podíváme do současnosti – a možná tak trochu i do budoucnosti projektů a zejména soutěží, které DARPA pořádá.

Intel vydal distribuci Clear Linux zaměřenou na kontejnery

Společnost Intel uvolnila vlastní linuxovou distribuci nazvanou Clear Linux. Nejde ovšem o další z mnoha stejných operačních systémů, jakých už máme stovky. Zaměřuje se na vylepšování kontejnerové virtualizace a snadné nasazování mnoha serverových instancí ve virtuálním prostředí. Co přináší nového?

Implementujeme Carrier Grade NAT: zákon, alternativy a IPv6

V minulých dílech seriálu jsme si popsali základní implementaci a zálohování Carrier Grade NAT (CGN). V dnešním díle se podíváme, jaké prostředky máme k dispozici, abychom vyhověli zákonným požadavkům na provozování CGN. Prozkoumáme také možné alternativy, včetně integrace CGN s protokolem IPv6.

Postřehy z bezpečnosti: odposloucháváme privátní klíče

V tomto díle Postřehů se podíváme na metodu umožňující odposlechem elektromagnetického záření uhodnout privátní šifrovací klíče a na cenově dostupné zařízení, které to dokáže, dále pak na úspěšný hack systémů polského letiště, na linuxový malware MOOSE, odposlouchávání ovladačů auta a mnoho dalšího.

Komiks: riešenie

Chlieb a hry – tento balíček je univerzálny, nadčasový a hlavne spoľahlivo fungujúci. Takže nikomu sa vonkoncom nechce vymýšľať nič lepšie. Podľa všetkého sme potomkami rímskej civilizácie. Veľmi sme sa nezmenili. Mravy sú takmer rovnaké, hry ostali hrami. Snáď len ten chlieb je o poznanie celozrnnejší.

AS112: černá díra na nesmyslné DNS dotazy

Jedním z nešvarů neveřejných adres je, že zatěžují DNS nesmyslnými dotazy. Například traceroute pro ně shání v DNS jména. Správně by je měl vyřešit místní server, ale pokud je špatně nastaven, začne se na ně ptát v globálním DNS. Cílem projektu AS112 je minimalizovat zátěž, kterou tyto dotazy způsobí.

Programovací jazyk Ada: rozšíření příkladu a formátování výstupů

V minulém dílu jsme vytvořili projekt pro výpočet kořenů kvadratické rovnice (jednoduchou verzi) a vložili jsme do něj příslušný kód. Ukázali jsme si také rozdíly v kódu při (ne)použití překladových jednotek. V dnešním dílu tento příklad rozšíříme a ukážeme si další možnosti formátování výstupů.

Programovací jazyk Clojure a práce s Gitem

Další užitečnou knihovnou dostupnou pro vývojáře používající programovací jazyk Clojure je knihovna clj-jgit. Jedná se o rozhraní k poměrně známé javovské knihovně JGit umožňující provádění prakticky všech operací s Gitem, a to bez nutnosti zpracování textových výstupů Gitu spouštěného z příkazové řádky.

Dokončení software digitálního termostatu

Dnes si projdeme řídicí program podrobněji, ukážeme si možnosti optimalizace, boj s nedostatkem paměti, nakládání s grafickými objekty a znakovou sadou pro výstup na displej. Také vyřešíme otázku stability, souběžného zpracování více úloh, představím knihovnu Tasker a probereme, jak termostat žije v domácí LAN.

Softwarová sklizeň (24. 6. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes využijeme sady nástrojů pro vytvoření honeynetu, realizujeme kontrolu proti robotům na webu, budeme komunikovat pomocí šifrovaných textových zpráv a nakonec otestujeme aplikaci pro správu a organizaci všemožných informací. Nebude chybět ani blbinka.

Chystáte se na letní dovolenou za hranice? Cestovní pojištění je základ. (Komerční sdělení)

Nenechejte nic náhodě a buďte připraveni pro případ úrazu nebo náhlého onemocnění, které mohou vaše zážitky značně zkomplikovat, pokud nejste na svých cestách pojištěni.

Google propašoval do prohlížeče Chromium binární modul hlasového vyhledávání

Vlna kritiky se snesla na hlavu lidem z Google, kteří do balíčku prohlížeče Chromium pro Debian propašovali binární modul pro hlasové vyhledávání. Ten umožňuje na prohlížeč mluvit a dávat mu příkazy pomocí hesla „OK, Google“. Uživatelé svobodného Chromia nejsou z proprietárního doplňku vůbec nadšení.

Útoky na SSH: je ještě bezpečné?

V posledních měsících je zvykem bezpečnostní chyby ohlašovat s velkou pompou, vytvářet pro ně vlastní web a v ideálním případě i logo. Uživatelé jsou takto průběžně masírovaní tím, kolik chyb je v protokolech nebo jejich implementacích. Otázkou ale je, zda a jak moc je stále bezpečné třeba SSH.

Příchod hackerů: Multics a jeho neuvěřitelní sourozenci

Od internetu přes GPS, neviditelná letadla a strojový překlad řeči až po mechanické slony, telepatické špiony, hafniové bomby a systém „sázení“ na teroristické útoky. Historie agentury DARPA je plná neuvěřitelných přešlapů, ale zároveň i naprosto geniálních počinů. Připomeneme ty nejslavnější.

SourceForge má problém: VLC, GIMP, NotePad++ a další

SourceForge má vážný problém, který pravděpodobně povede k rozcupování posledních zbytků důvěry a nakonec možná i k úplnému zániku kdysi velmi populární a kvalitní služby. Stěžují si na ni projekty jako VLC, GIMP nebo nově také NotePad++, který už také službu opouští. Jaké byly jejich příběhy?

Implementujeme Carrier Grade NAT: zálohování

V minulém článku jsme si popsali základní východiska implementace Carrier Grade NAT implementovaného poskytovatelem. Dnes se podíváme, jak nasadit CGN do sítě tak, aby netvořil SPoF (Single Point of Failure) a byl tedy implementován v redundantní podobě. Dále se podíváme, jak řešit distribuci zátěže mezi více CGN.

Postřehy z bezpečnosti: recept na děravé jablko

V dnešním díle postřehů se podíváme na problémy služby Keychain, která se na operačních systémech Applu stará o správu přihlašovacích údajů, dále na zranitelnost klávesnice SwiftKey na zařízeních Samsung, na omyl deníku Bild, na extrémní způsob využití sociálních sítí nebo na otázky ze SharkFestu.

Parfums.cz – navenek parfémy, uvnitř špičková vývojářská firma (Komerční sdělení)

Na první pohled mohou působit internetové obchody jen jako prostí prodejci zboží, ale nenechte se zmást. Ti největší jsou totiž hlavně softwaroví vývojáři.

Komiks: bipolárny

Moja barlička nazývaná „medzinárodné dni“ ma sklamala, keďže práve na dnešok pripadá niečo, čomu som sa chcela vyhnúť. Dnes je medzinárodný deň utečencov. Téma až príliš horúca na uchopenie. Priamo s ňou však súvisí pocit, ktorému sa nemôžem vyhnúť pri scrollovaní facebookom. Zvláštne bipolárny pocit.

Vývojové nástroje používané v dobách osmibitových mikropočítačů

Jedna z přednášek na RetroFestu 2015 byla věnována popisu vývojových nástrojů používaných v dobách kralování osmibitových domácích mikropočítačů. V dnešním článku je tato přednáška stručně převyprávěna s použitím původních slajdů. Vítejte do světa opravdových programátorů…

Bez soudního příkazu vaše data nevydáme, slibují webové služby

Electronic Frontier Foundation už popáté zveřejnila report Who Has Your Back, ve kterém hodnotí, jak IT firmy nakládají s uživatelskými daty, zejména co se týče jejich vydávání státním orgánům. I když situace stále není ideální, za poslední léta se hodně zlepšila. Téměř všichni už vyžadují soudní příkaz.

Kyberzločin je výnosný byznys, návratnost je až 1425 %

Kyberzločin se jednoduše vyplatí, proto ho taky kdekdo na internetu provozuje. Nejvýnosnějším odvětvím jsou prodeje exploitů a vydírání pomocí ransomware. Dobrý „investor“ si tak může přijít až na 1425 % ze své investice, což je číslo, o kterém se běžným byznysmenům snad ani nezdá. Na co se nejčastěji útočí?

Programovací jazyk Ada: numerický příklad, dělení do balíčků a jejich volání

Minulý díl byl kompletně věnován instalaci nejnovější verze vývojového prostředí GNAT na OS Linux. Byla zmíněna i možnost využití dvou souborů v jednom projektu – specifikace a deklarace. V dnešním dílu se začneme věnovat práci v GPS a ukážeme si trochu složitější aplikaci včetně využití překladových jednotek.

Turris Lite bude stát do 200 dolarů, pomůže s ním Jablotron

Sdružení CZ.NIC a společnost Jablotron, renomovaný výrobce a dodavatel zabezpečovacích systémů, se rozhodly společně vyvíjet produkty pro bezpečné ovládání chytré domácnosti. Obě organizace spolupráci představily na včerejší tiskové konferenci. Základem projektu je router Turris, který funguje jako bezpečnostní sonda.

Softwarová sklizeň (17. 6. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyvoláme „digitální negativy“ i s možností sdílení, zjistíme, proč se nemůžeme připojit k některému serveru, stáhneme si Wikipedii pro studium bez připojení k internetu, navrhneme font a na závěr si adepti na programátory mohou počíst o základním balíku znalostí.

Master otevřel nové ekologické datacentrum v Brně (Komerční sdělení)

Hostingová společnost Master Internet otevřela nové a dosud nejekologičtější datové sály ve svém brněnském datacentru. Chlazení čerstvým vzduchem a aktivní ochrana před síťovými útoky tak řadí Master DC Brno mezi špičky evropského formátu.

LastPass byl podruhé napaden, unikly hashe hesel

Populární služba pro správu hesel LastPass byla napadena, což nám opět připomíná, že pohodlí cloudu ne vždy znamená i bezpečí. I přes únik uživatelských informací, včetně hashů hesel, však reálné ohrožení uživatelům nehrozí. Nejde o první škraloup na pověsti LastPass. Problém měla už v roce 2011.

reklama