Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

Aktuální články

Turris Lite se jmenuje Omnia, parametry nejsou „lite“

Trh nabízí ohromné množství levých domácích routerů, které ale trpí několika nedostatky: chybí jim výkon, nejsou rozšiřitelné, jejich softwarová výbava bývá mizerná a hlavně výrobci neřeší bezpečnostní aktualizace. Změnit to chce router Turris Omnia, který byl na LinuxDays detailně představen.

Softwarová sklizeň (14. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme FTP klienta s příkazy podobnými jako v Bashi, s jOOQ vygenerujeme Java zdroják na základě SQL dotazů, využijeme grafického editoru pro tvorbu 3D modelů z volumetrických pixelů, a nakonec zašifrujeme nebo zakódujeme (nebo naopak) libovolný soubor.

Datové centrum TTC Teleport DC2 je jiné (Komerční sdělení)

V čem spočívá odlišnost nového datového centra společnosti TTC TELEPORT od jiných známých datových center?

Příchod Hackerů: vzestup kapesních počítačů Palm

Genialita PDA Palm Pilot spočívala v jeho koncepci coby zařízení, které doplňuje PC – a nabízí snadnou synchronizaci souborů, schůze, poznámek či zpráv s nejpopulárnějšími programy. Tajemstvím jeho úspěchu byl i nenáročný operační systém Palm OS, postavený na filozofii, že méně je někdy více.

Historie vývoje textových editorů: Word (not for Windows)

Při popisu historických textových editorů i textových procesorů nelze vynechat ani Word, který v době kralování DOSu doplňoval již popsanou „velkou trojku“: WordStar, WordPerfect a XyWrite. Nenechte se však zmást dnešní podobou Wordu: původní aplikace byla určena i pro systém Xenix a samozřejmě využívala textový režim.

Co znamená řešení od A do Z – přichází Internet věcí (Komerční sdělení)

Internet věcí neboli Internet of Things (IoT) se vkrádá do menších i větších společností. Spousta lidí si ovšem stále nedovede představit, co to ten internet věcí je nebo jaký je jeho přínos.

HTTPS má být zdarma a pro všechny, říká Tomáš Hála

Proč by na HTTPS měly běžet i weby, ke kterým se nepřihlašujete? Co znamenají chyby nalezené v SSL/TLS za poslední rok? V čem se můžeme poučit z kauzy Hacking Team? Jak se s přechodem na HTTPS vypořádávají vyhledávače? Jak si nerozbít web při honbě za A+ ratingem u SSL Labs? Odpovídá Tomáš Hála z Active 24.

Postřehy z bezpečnosti: Wifatch čistič

V aktuálním díle Postřehů se podíváme na malware čistící SoHo routery od jiného malware, na informace obsažené na palubních vstupenkách, na plánovaný satelit Facebooku, na útoky na OWA a Clientless SSL VPN, na zranitelnosti routerů NetGear a CMS systémů Drupal a WordPress a na řadu dalších zajímavostí.

Vývojové a prototypové centrum v českém Siemens vyvíjí technologická řešení pro celý svět (Komerční sdělení)

Český Siemens rozšiřuje své Vývojové a prototypové centrum v Praze a Brně.

Fotky z LinuxDays 2015 (neděle)

V neděli 11. října se uskutečnil druhý den čtvrtého ročníku velké (nejen) linuxové konference LinuxDays 2015. K vidění byly přednášky, workshopy, roboti, elektronika, výrobky z 3D tiskáren, operační systémy, vývojová prostředí a hlavně zajímaví lidé. Projděte si obrázky z druhého dne konference.

Fotky z LinuxDays 2015 (sobota)

V sobotu 10. října se uskutečnil první den čtvrtého ročníku velké (nejen) linuxové konference LinuxDays 2015. K vidění byly přednášky, workshopy, roboti, elektronika, výrobky z 3D tiskáren, operační systémy, vývojová prostředí a hlavně zajímaví lidé. Projděte si obrázky z prvního dne konference.

Komiks: existencialistický

Len málo z nás má na poličke Sartra, či Kierkegaarda – i tak si poďme trocha zafilozofovať o živote. Piatkové noci a sobotné rána sú na to ako stvorené, nehovoriac o žltooranžovej šuštivej melanchólii v lesoch a parkoch. Dobre zvážte, koho ponúknete svojou bonboniérou a niečo si odložte i pre seba.

Vzdělávání v IT: informatika se učí všude, specializované obory nikoliv

Pokud v ČR chcete studovat IT, možností je opravdu mnoho. Alespoň jeden informatický obor už nabízí téměř každá vysoká škola a navíc u nás existuje přímo několik IT fakult. Jak se v tom množství roztodivných oborů ale vyznat? A co potřebujete k přijímačkám? To se pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Programování v JavaFX: zobrazení a formátování dat z databázové tabulky (2)

Minulý šestý díl byl zaměřen na kód potřebný pro základní zobrazení dat z tabulky ve formuláři a nastínil také možná obecnější řešení této problematiky. V dnešním sedmém dílu budeme obecnější řešení implementovat a komentovat a konečně si ukážeme kompletní obsah tabulky ukázkových dat.

Let's Encrypt na web hostingu: firmy o něm vědí a připravují se

O iniciativě Let's Encrypt se v posledních měsících hodně mluví. Jejím cílem je přinést všem SSL certifikáty zdarma pro jejich webové servery a navíc bez starostí. Pokud máte vlastní server nebo VPS, je situace jednoduchá. Co ale provozovatelé web hostingových služeb? Jsou na Let's Encrypt připraveni?

Softwarová sklizeň (7. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Podíváme se na malou a rychlou distribuci GNU/Linuxu z pobaltí, vývojové prostředí pro Ruby, zavzpomínáme na jednu z prvních herních konzolí a nakonec si pokusíme zorganizovat poznámky i seznamy úkolů. V blbince upozorníme na projekt pro studenty.

Racková SAN úložiště Lenovo vhodná pro malé a střední firmy (Komerční sdělení)

Kombinace dynamických a spolehlivých SAN úložišť Lenovo a výkonných serverů řady Lenovo System x představuje ideální komplexní řešení pro malé a střední firmy.

Příchod hackerů: zrození kapesních počítačů Palm

Příběh značky Palm – společnosti i přístrojů stejného jména je zajímavý svým velmi nenápadným začátkem, následným raketovým celosvětovým růstem a následným doslova spektakulárním koncem v náručí HP. Na samotném počátku tohoto příběhu byla neúspěšná doktorandská teze Jeffa Hawkinse.

Architektura mikrořadičů s jádry ARM Cortex-M3

Na článek z předchozího týdne, v němž jsme si popsali nejmenší jádra ARM s názvem Cortex-M0 a Cortex-M0+, navážeme článkem dnešním, který je věnován výkonnějším mikroprocesorovým a mikrořadičovým jádrům. Ta nesou označení Cortex-M3 a nalezneme je například v čipu, který pohání populární Arduino Due.

Zápisky z konference Apache: Big Data Europe 2015

Na konci září se v maďarské Budapešti konala konference Apache: Big Data Europe 2015, která na jedno místo přivedla odborníky, vědce a vývojáře open-source, kteří se zabývají zpracováním ohromného množství dat. Čím NASA zpracovává 4Tbps datový tok? Jak se ukládají ohromná data z LHC v CERN?

Postřehy z bezpečnosti: TrueCrypt obsahuje dvě kritické chyby

V nejnovějším díle Postřehů se podíváme na nově objevené kritické chyby TrueCryptu, na únik informací ze tří společností o více než 20 milionech zákazníků, chybu Androidu Stagefright 2.0 postihující miliardu zařízení, jak Sanmay Ved koupil doménu Google.com za 12 dolarů a mnoho dalšího.

Komiks: ako zbaliť ajťáka

Kedysi uchvacovali dámske srdcia bojovníci, dnes je to inak. Ergo, vzťah ajťáci-ženy zažíva zlatý vek. Väčšina žien (česť výnimkám) nerozumie tým bielym písmenkám na čiernom podklade, takže vás máme za neodolateľných hackerov. Mohla by som v superlatívoch pokračovať. Ale to by už zaváňalo nejakou poruchou.

Vzdělávání v IT: mzda je nadprůměrná, rozhoduje vzdělání

Seriál o vzdělávání v IT nelze začít jinak, než průzkumem trhu. Než se podíváme na to, jak a kde studovat, musíme zjistit proč. Práce v IT je dlouhodobě považována mezi ty nejperspektivnější. Je bezpečná, dobře ohodnocená a málokdo pochybuje o tom, že v budoucnu bude poptávka po IT odbornících jen růst.

Architektura mikrořadičů s jádry ARM Cortex-M0 a ARM Cortex-M0+

Přibližně před pěti lety došlo na trhu s mikrořadiči k poměrně významné události: obrat z prodejů 32bitových mikrořadičů přesáhl obrat dosahovaný u mikrořadičů osmibitových (PIC, řada 51, Atmel AVR). Nezanedbatelný podíl zde mají jádra ARM Cortex-M0 a Cortex-M0+, jejichž architekturu si dnes popíšeme.

Programování v JavaFX: zobrazení a formátování dat z databázové tabulky

Minulý pátý díl seriálu byl zaměřen na krátký úvod do problematiky databází a konkrétně PG, připravili jsme si v něm data pro první ukázkový příklad a začali postupně tvořit potřebné GUI i výkonný kód. V dnešním šestém dílu dokončíme potřebný kód pro základní zobrazení dat z tabulky ve formuláři.

Google uvedl hybridní tablet a redesignovaný Chromecast

Google ve středu představil několik nových zařízení, převážně s Androidem. Podle předpokladů došlo na dva nové telefony řady Nexus a také druhou generaci Chromecastu. Překvapením večera pak bylo uvedení hybridního tabletu Pixel C, který chce konkurovat Microsoft Surface a iPadu Pro.

Softwarová sklizeň (30. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme nástroj pro audit bezdrátových sítí, s TemplateFx vygenerujeme konfiguraci pro přepínač nebo směrovač, využijeme příkazu pro zobrazení informací o průběhu kopírování dat, a nakonec spustíme srovnávací test pro hry z dílny Valve.

Bezpečnost mobilních aplikací a světové trendy. To je Mobile Internet Forum

Mobilním světem z pohledu vývojářů a programátorů vás provedeme už 8. října. Mobilní marketing není už dávno hudbou budoucnosti. Buďte v obraze a připravte se na nevyhnutelné.

Brno domovem vývoje StartUpu SnapShot (Komerční sdělení)

Globální byznys, domácí prostředí, progresivní produkt a šance pro IT specialisty. To vše představuje SnapShot v Brně.

Severní Amerika bez IPv4 adres: ARIN hlásí „zero“

Minulý čtvrtek se stala dlouho očekávaná událost v postupném docházení IPv4 adres, totiž severoamerický registr ARIN ohlásil totální vyčerpání. V současné době tedy už v USA nelze sehnat oficiální cestou žádné IPv4 adresy. Shrneme si, co všechno této významné události ve světě IPv4 předcházelo.

Příchod hackerů: příběh Psionu

Britská společnost, která byla založena jako jeden z hlavních partnerů Sinclair research, přinesla světu nejen řadu skvělých digitálních organizérů a kapesních počítačů, ale také operační systém EPOC. Ten se stal později základem pro Symbian, první široce rozšířený operační systém pro chytré telefony.
Ušetřete