Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

Aktuální články

Pět tipů pro přehrávání webového videa

Přehrávání videí ve webovém prohlížeči se v posledních letech zlepšilo, nicméně někdy to stále není ideální – z nejrůznějších důvodů. V tomto článku se dozvíte, jak internetové video sledovat pohodlně, bezproblémově a zároveň za podstatně nižších nároků na náš hardware. Někdy je to docela alchymie.

Historie vývoje textových editorů: programátorské textové editory pro systém DOS (2. část)

Na článek o programátorských editorech pro DOS dnes navážeme popisem některých integrovaných vývojových prostředí určených taktéž pro tento systém. Zmíníme se o IDE vydávaných společností Borland, dále pak o některých editorech a IDE určených pro jazyk BASIC a nezapomeneme ani na Asm Lab či na populární RHIDE.

Pečujte o své zdraví s novým webovým magazínem 120na80.cz (Komerční sdělení)

Přečtěte si třeba tipy, jak ochránit vaše děti před infekčním onemocněním, jaké léky by neměly chybět v žádné domácí lékárničce nebo jak účinně zatočit s kašlem.

Ochrana proti sledování ve Firefoxu 42: jak přesně funguje?

Nedávno vydaný Firefox 42 přinesl novinku v podobě ochrany proti sledování, která je součástí anonymního režimu. Ta blokuje domény, které jsou využívány ke sledování uživatelů napříč webem. Automaticky tak dělá to, na co byla doposud potřeba rozšíření jako například Ghostery. Jak přesně ochrana funguje?

Postřehy z bezpečnosti: platíme účty cizí kreditní kartou

V aktuálním díle Postřehů se podíváme na to jak si vytvořit cizí kartu a provádět s ní platby na jakémkoliv terminálu, na nekompetentnost inženýrů Dellu, audit TLS implementace od Amazonu, kdy přestaneme používat hesla, Reverse ATM útok ruské skupiny, DNS threat model Spike Rank a spoustu dalšího.

Snapshot hledá IT specialisty (Komerční sdělení)

Ve společnosti Snapshot jsme si stanovili jednoduchý cíl – udělat z velkých dat v hotelovém podnikání jen malý problém. V letošním roce jsme získali 25 milionů Eur, což je jedna z největších investic do start upu v České republice. Tuto investici využíváme k vytvoření globální technologické platformy pro hotelový průmysl, která poskytne hotelům po celém světě moc jednoduše a přímočaře analyzovat svá data.

Komiks: Black Friday

Moriaky (česky krocany, československy krociany), nám tu našťastie zatiaľ nebehajú. Výstrelky ako Black Friday sa však pomaly derú aj na naše územie. Netreba si však z toho robiť ťažkú hlavu. Pamätajte, že vždy je lepšie nechať si zlomiť ruku pre skvelý televízor, ako pre pár podpultových banánov.

Steam Machines: rozpačité začátky odvážného herního projektu

Herní počítače se SteamOS měly ambice konkurovat konzolím i ohrozit pozici Windows jako jediného herního systému. Zahájení prodeje je však přinejmenším rozpačité. SteamOS za Windows zkrátka stále zaostává co do výkonu i počtu podporovaných her. Mají Steam Machines šanci uspět? Ano, ale nebude to hned.

Raspberry Pi Zero: miniaturní počítač za pět dolarů

Projekt Raspberry Pi představil novou destičku nazvanou jednoduše Raspberry Pi Zero. Stojí pouhých pět dolarů a dostanete na ni velmi slušné vybavení prakticky odpovídající plnohodnotné verzi bez ethernetového konektoru. Možností využití je celá řada, protože je to plnohodnotný počítač s Linuxem.

Instrukční sady procesorových jader s otevřenou architekturou RISC-V (dokončení)

Dnes dokončíme popis instrukčních sad rozšiřujících základní 32bitovou instrukční sadu RV32I. Seznámíme se s rozšířením „D“ (operace s čísly double), „Q“ (čísla se čtyřnásobnou přesností), „A“ (atomické operace), 64bitovou instrukční sadou i s rozšířením „C“ (komprimované instrukce).

Programování v JavaFX: kontrola formátu editačních polí

Minulý díl byl věnován mazání záznamů pomocí připravené PG funkce. Také jsme se začali věnovat aktualizaci a změnám v tabulkových záznamech postupnou tvorbou pomocných funkcí a procedur. Zahájili jsme prvním krokem kontrolu záznamů před uložením. Dnes si ukážeme další možnosti v této oblasti.

Na návštěvě v simulátoru Boeing 737 NG na FIT VUT

Počítače jsou dnes součástí celého našeho světa a najdeme je také v letadlech, kde mají čím dál důležitější roli. Na Fakultě informačních technologií VUT v Brně mají vlastní simulátor, na kterém mohou studenti pracovat a testovat vlastní software. Umožňuje jim to vystoupit z prostředí monitoru a klávesnice.

Softwarová sklizeň (25. 11. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme experimentální program pro anonymní komunikaci, převedeme záznam z webkamery na ASCII kód, využijeme FUSE souborový systém s integrací gitu, a nakonec budeme tvořit statické webové stránky. Nebude chybět ani blbinka.

Příchod hackerů: deset let Tablet PC (2000–2010)

Je tomu bezmála 15 let, kdy byly světu představeny první skutečně „nadupané“ tablety a konvertibilní notebooky. Platforma Tablet PC, ohlášená Microsoftem v roce 2001, byla vlastně klasickým špičkovým ultra přenosným notebookem s Windows XP, doplněným o dotykové ovládání pomocí pera a ovládání hlasové.

Historie vývoje textových editorů: programátorské textové editory pro DOS

V seriálu o historii editorů jsme se již problematikou programátorských editorů několikrát zabývali. Zmínili jsme řadu Vi/Vim i různé varianty Emacsu. V době rozšiřování osobních počítačů vznikla velká řada dalších editorů vázaných většinou na jedinou platformu. Dnes se budeme zabývat editory určenými pro DOS.

Visual Studio Code – ladění na všech platformách (Komerční sdělení)

V minulém článku jsme si řekli něco o možnostech VS Code a základním ovládání.Dnes si povíme, jak pomocí VS Code ladit Node.js (TypeScript a Javascript) aplikace,

Vzdělávání v IT: české školy a technologické novinky

Už jsme psali o tom, jaké vysoké školy u nás existují, co si o nich myslí studenti a jaké technologie právě frčí. Teď to trochu spojíme a podíváme se na to, jak si ve školách stojí žhavé novinky posledních let jako cloud, big data, 3D tisk, kryptoměny apod. Kurzy už jsou, ale specializované obory chybí.

Postřehy z bezpečnosti: on-line aktivity ISIS a důsledky útoků v Paříži

V nejnovějším díle Postřehů se podíváme na vše, co souvisí s Internetem, bezpečností a Islámským státem, tedy na boj Anonymous proti ISIS, na technologie používané teroristy a také na již tradiční snahy politiků „něco“ s tím dělat. Dále nás čeká zajímavá operace odhalená FireEye a samozřejmě spousta dalšího.

Už jste si někdy zkoušeli nasadit černý klobouk? (Komerční sdělení)

Nyní si to můžete pod vedením zkušeného bezpečnostního analytika z CZ.NIC a CSIRT.CZ bez obav vyzkoušet.

Galerie: simulátor Boeingu 737 na VUT v Brně

Na Fakultě informačních technologií VUT v Brně mohou studenti usednout do kokpitu Boeingu 737. Umožňuje jim to vystoupit ze světa počítačů a simulačních výpočtů a sáhnout si na něco skutečného, co mohou ovlivnit. Simulátor jsme navštívili i pilotovali a připravujeme pro vás článek. Zatím se podívejte na galerii.

Komiks: voňavý

Podľa Wikipedie je čuch telesný zmysel, pomocou ktorého niektoré živočíchy rozoznávajú kvalitu a čistotu plynov. Z tohoto uhla pohľadu je skupina ajťákov mimoriadne kvalitný materiál. Pre bežného človeka je feromónová smršť rozliehajúca sa v oupenspejsoch a iných spejsoch nepredstaviteľná záležitosť.

Bezpečnější předávání pošty s TLSA záznamy

DNS záznam typu TLSA má za úkol zlepšit práci s TLS certifikáty a nabídnout alternativní kanál k jejich dalšímu ověření. Přestože se zatím v HTTPS neprosadil, můžeme jej velmi úspěšně nasadit ve spojení se SMTP. Zabezpečíme tím přenosový kanál pro svou poštu, která tak už nebude snadno odposlechnutelná.

Yubikey Neo po dvou letech

Hardwarový token Yubikey Neo byl představen před dvěma lety, ale vývoj naštěstí neustal a od té doby přibyla řada zajímavých novinek. Token je nyní chráněn proti doinstalování či modifikaci appletů. Nabízí také podporu U2F autentizace a PIV, který je díky PKCS#11 použitelný v SSH nebo Firefoxu.

Programování v JavaFX: mazání záznamů pomocí PG funkce, aktualizace záznamů

Minulý díl byl zaměřen na mazání tabulkových záznamů pomocí klasických SQL příkazů. Také jsme si připravili výkonnou funkci, která zajistí mazání záznamů pomocí deklarované PG funkce. V dnešním dílu si ukážeme mazání záznamů pomocí této funkce. Také se začneme věnovat aktualizaci a změnám v tabulkových záznamech.

Analýza crypto-ransomware Linux.Encoder.1

Šifrovaná data jako rukojmí? Obchodní model placení výkupného se už osvědčil i v elektronickém světě, a tak zřejmě budeme svědky jeho masivnějšího využívání – vzpomeňme na CryptoWall, CryptoLocker, CoinVault a řadu dalších. O premiéru pro OS Linux se postaral crypto-ransomware pojmenovaný Linux.Encoder.1.

Softwarová sklizeň (18. 11. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes upozorníme na vydání vývojářského nástroje, s kořeny v ČR, další distribuci vycházející z Ubuntu, prohlédneme si systémové záznamy a weboví vývojáři dostanou tip, který jim může zjednodušit práci. Nakonec upozorníme na práci Mozilly.

Arduino měří bezdrátově teplotu v bazénu

Znovu se vrátíme k uspávání mikrokontrolérů z rodiny AVR ATMEGA, tentokrát už s digitálním multimetrem v ruce. Následně se ponoříme do zdrojových kódů knihoven, vysvětlíme si další část aplikace na měření a vysílání teploty nejen bazénové vody, a podíváme se i na zpracování naměřených dat na serveru.

Postřehy z bezpečnosti: jak přijít ke stovkám milionů dolarů

V dnešním díle pravidelných pondělních Postřehů se podíváme na organizovanou skupinu zločinců, která byla schopná vydělat stovky milionů dolarů, na nové POS malwary, nový útok jménem BadBarcode, detaily útoku FBI na Tor síť, DDoS útok na ProtonMail skupinou Armada Collective a spoustu dalšího.

Internet Info hledá nového kolegu nebo kolegyni – kodéra (Komerční sdělení)

Chcete se svým dílem podepsat na úspěchu oblíbených zpravodajských webů, jako jsou Lupa.cz, Měšec.cz či Root.cz? Rádi vás přivítáme v našich řadách.

Komiks: prvý sneh

Zdržíme sa freudovskej analýzy muža na bielom koni a pôjdeme rovno k veci. Sneh – biely zázrak – ktorý buď nie je vôbec, alebo je ho priveľa. I keď sa zrejme nenájde človek, ktorý by si na adresu snehu aspoň raz za rok nezanadával, naše vnútorné dieťa ho miluje. Vŕzgajúci pod nohami, alebo len tak, čistý.

TLP: prodlužte výdrž notebooku až o 30 %

Podpora hardwaru už u Linuxu nebývá problém. Uživatele notebooků ale často překvapí, že jejich stroj při provozu Linuxu vydrží o dost méně než s Windows. I když se to v posledních letech lepší, stále to není ono. Naštěstí existují nástroje, které dokážou uspořit energii a výdrž na baterii tak prodloužit.
Ušetřete