Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Deset špičkových her, které se chystají na Linux

Valve to s Linuxem a SteamOS myslí vážně, společnost potvrdila chystané linuxové portace her, o kterých jsme ještě nevěděli.Většinou se jedná o velmi atraktivní áčkové tituly, které už zaznamenaly úspěch. V galerii si můžete prohlédnout, jakých her se v následujících měsících a týdnech dočkáme.

Vyvíjejte zdarma a ještě vám zaplatíme, herní enginy bojují o vývojáře

Způsob vývoje her od nuly už de fakto vymizel a vývojáři mohou ušetřit spoustu práce díky herním enginům, které jsou navíc čím dál dostupnější. Populární komerční enginy pokračují ve snižování poplatků nebo jsou k dispozici úplně zdarma, alespoň pro začínající vývojáře. Konkurence sílí a vývojář slaví.

Red Eclipse: svižná FPS řežba pro více hráčů

V dnešní recenzi linuxové hry bych vám rád představil online FPS projekt společnosti Desura s názvem Red Eclipse, primárně vyvíjený pro Linux, ale hru lze rozjet i na Windows a MAC strojích. Vynikající fps ve stylu Quake III vám zajistí zážitek z rychlé řežby na mnoha mapách v mnoha různých variacích.

Bezpečné IPv6: trable s multicastem

Při seznamování s IPv6 se možná pozastavíte nad tím, že hodně používá skupinové vysílání – multicast. Dokonce se dozvíte, že IPv6 ani nemá všesměrové vysílání – broadcast. Dnes si popíšeme, jak to tedy s tím multicast a broadcast provozem je, proč se multicast tak využívá a zda to nepřineslo nějaké komplikace.

Leiningen: nástroj pro správu projektů napsaných v Clojure (4)

Ve čtvrté části článku o nástroji Leiningen určeného pro správu projektů vytvořených v programovacím jazyku Clojure si ukážeme tvorbu jednoduchých webových aplikací s využitím knihovny Ring. Tato knihovna je napsána takovým způsobem, že nad ní lze vytvořit i velmi komplexní webové frameworky.

Valve uvedlo engine Source 2. Využije nástupce OpenGL

Společnost Valve na Game Developers Conference ohlásila Source Engine 2 a řadu hardwarových novinek. Od herního headsetu a ovladače, přes lehký streamovací klient až po konzole Steam Machines, na které by mělo dojít na podzim. SteamOS by tak konečně mohl nabrat uživatele, jak si Valve slibovalo.

Jak funguje nový protokol HTTP/2

Už jsme informovali o tom, že byl ukončen vývoj nové verze HTTP, jehož výsledná verze zahájila petrifikaci do podoby RFC. Mohli jste se dočíst o jeho základních vlastnostech a aktuálním stavu podpory v prohlížečích a serverech. Dnes se podíváme, jak protokol funguje a jak dosahuje slibovaných vlastností.

Softwarová sklizeň (4. 3. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme front-end pro Scanner Access Now Easy, automaticky se připojíme k veřejným bezdrátovým přístupovým bodům, využijeme zálohovacího řešení pro XtraDB/InnoDB a nakonec budeme monitorovat, co se děje a neděje v síti. Nebude chybět ani blbinka.

Příchod hackerů: příběh profesora Svobody podruhé

Dnes společně pokračujeme ve vyprávění poutavého životního příběhu profesora Svobody, konstruktéra prvních československých počítačů SAPO a EPOS. Vydáme se společně s ním do válečné emigrace v USA, kde působil na MIT RadLab a krátce před návratem do ČSR se „osudově“ setkal s Howardem Aikenem.

Historie vývoje počítačových her (163. část – plošinovky v první polovině devadesátých let minulého století)

První polovinu devadesátých let lze stále ještě považovat za zlatou éru klasických plošinovek, protože právě v této době vzniklo mnoho známých a úspěšných titulů. Dnes si popíšeme například hry Gods, Prehistorik, Alien Carnage, Jill of the Jungle či Aladdin, ovšem nezapomeneme ani na slavný Shadow of the Beast.

Jsou datová centra v ČR připravena na blackout? (Komerční sdělení)

V našem hlavním městě probíhalo loni touto dobou rozsáhlé cvičení celkového výpadku elektřiny. Podle krizového štábu odhalilo několik slabých míst, zejména v oblasti dodávky tepla a vody. Ale jak by si v takové situaci vedla datová centra?

Xfce 4.12 vyšlo po téměř třech letech, novinek je spousta

Po dvou letech a deseti měsících vyšla nová verze desktopového prostředí Xfce. Přestože to podle číslování vypadá, že jde o drobnou setinkovou verzi, novinek je překvapivě celá řada. Změn se dočkal například panel, power management, podpora více monitorů, správce procesů, správce souborů a další součásti.

Banana Pi R1: malý počítač se SATA, Wi-Fi a switchem

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, Wi-Fi AP i domácího serveru. Běží na něm běžná linuxová distribuce, do které je možno doinstalovat libovolný software. Díky výkonnému dvoujádrovému CPU není nutné se omezovat na úsporné serverové aplikace.

Postřehy z bezpečnosti: podvodné e-maily ešte nedali posledné slovo

Pravidelná pondelná sonda do bezpečnostnej problematiky a do diania v uplynulom týždni. V zhrnutí udalostí z bezpečnosti za minulý týždeň sa pozrieme hneď na niekoľko dohier (teda aspoň zatiaľ) známych prípadov a nakukneme aj do možnej budúcnosti rýchlosti prenosu dát. Čaká nas 1 Tbps cez mobilné pripojenie?

Komiks: prepracovaný programátor

Lekári. Asi ťažko nájdete profesiu, ktorú by vykonávali morbídnejšie typy. Keď som sa jedného známeho opýtala,prečo si vybral prácu chirurga, dostala som odpoveď, že chcel robiť niečo kreatívne. Ku káve a bonboniére preto pribaľte radšej aj omaľovánky – na vybitie tvorivej energie. Istota.

Přehrávač VLC poprvé na Windows Phone a Android TV

Videopřehrávač VLC se dočkal zřejmě největšího vydání ve své historii. Nové verze, přestože s odlišným číslováním, byly najednou uvolněny pro všechny podporované platformy. VLC tak na desktopu dostává správce rozšíření, začíná s podporou mobilních Windows a na Androidu vychází ve stabilní verzi.

Protokol HTTP/2 byl dokončen. Prohlížeče už ho podporují

IPv6 a HTML5 už dobývají web, ale třetí do party zatím chyběl. Až nyní, po patnácti letech od vydání poslední verze standardu, přichází HTTP/2. Díky multiplexování je rychlejší, díky kompresi hlaviček úspornější a díky přístupu prohlížečů dopomůže k bezpečnějšímu webu. Ty totiž budou vyžadovat šifrování.

Eternal Lands: pohodové MMORPG

Dnes se společně podíváme na jedno vynikající, multiplatformní, ale především linuxové MMORPG s názvem Eternal Lands. To je krásné ve své jednoduchosti ovládání a zároveň je velmi propracované s rozsáhlým světem a se spoustou elementů. Hra se vyvíjí už přes deset let a za tu dobu vyrostla a dospěla.

Bezpečné IPv6: vícehlavý útočník

V předchozím díle jsme si objasnili koncept rozšířených hlaviček a naznačili možné problémy, které mohou z jejich použití pramenit. Dnes se podíváme, jak může rozšířené hlavičky zneužít útočník. Představíme několik útoků, které využívají právě rozšířených hlaviček a také možnosti, jak se proti těmto útokům bránit.

Leiningen: nástroj pro správu projektů napsaných v Clojure (3)

Ve třetí části článku o nástroji Leiningen určeného pro správu projektů v programovacím jazyku Clojure se seznámíme se základy problematiky tvorby testů (unit tests). Taktéž se zmíníme o přídavném modulu nástroje Leiningen, který je možné použít pro export výsledků testování do formátu kompatibilního s JUnit.

Onyx Boox AfterGlow 2: čtečka s Androidem 4.2 a obchodem Play

Čtečka Onyx Boox AfterGlow 2 není první čtečkou s Androidem, před časem jsme recenzovali eReading.cz 4 Touch Light. Onyx ale nabízí navíc integrovaný obchod Google Play, což znamená bezproblémový přístup k dalším aplikacím. Mohlo by tak jít o dokonalé zařízení pro uživatele, který chce mít věci pod kontrolou.

Softwarová sklizeň (25. 2. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni se budeme kochat vlastním obličejem. Ochráníme na internetu naše fotky. Upravíme nějaké to video. V poslední řadě si poslechneme hudbu a zazpíváme karaoke. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka.

Příchod hackerů: příběh profesora Svobody

V našich toulkách počítačovou a bezpečnostní historií jsme se doposud poměrně úspěšně vyhýbali příběhu československých počítačů. Je tedy na čase pokusit se tento dluh napravit a vyprávět příběh jednoho z prvních počítačových vědců za železnou oponou a jeho počítačů SAPO a EPOS.

Historie vývoje počítačových her (162. část – další hry využívající koncept plošinovek)

Ve druhé polovině osmdesátých let se začaly ve větší míře objevovat hry, v nichž se koncept plošinovek kombinoval s nějakým dalším herním principem. Oblíbené byly například kombinace plošinovky a bojové hry či plošinovky a adventury. Dnes se s těmito hrami seznámíme, včetně legendárního titulu Prince of Persia.

Konkrétní ukázka (D)DoS útoku z pohledu peeringového uzlu

Jednou z často využívaných pomůcek při obraně proti stále silnějším útokům typu (D)DoS, který přichází zejména z cizích sítí, je technika známá jako Remotely-Triggered Black Hole filtering (RTBH filtrování). Při ní je možné zahazovat provoz ještě dřív než dorazí do cílové sítě a zahltí linku oběti.

Postřehy z bezpečnosti: malware s láskou od Lenova

Za právě uplynulý týden se toho událo opravdu dost. V nejnovějším díle Postřehů vám povíme více o malwaru předinstalovaném v noteboocích Lenovo, o tom jak NSA a GCHQ odcizily privátní klíče většiny SIM karet, o skupině, která odcizila přes miliardu dolarů ze stovky bank a mnoho dalšího.

Komiks: Lord of Turings

Zlatá zimná filmová sezóna! Pre každého bledého cinefila, ktorý uprednostňuje šum konzumovaných nachos pred šumom mora je to raj na zemi. Tohtoročná priniesla viacero perál, niektoré troška menej stráviteľné, hlavne pre drsnejšie publikum. Homosexuálni géniovia a sadisti s helikoptérou. A môžte diskutovať.

Flash na ústupu: Mozilla nabídne implementaci v HTML5

Technologie Flash před mnoha roky přinesla na web do té doby nevídané možnosti pro interaktivitu a multimédia. Přesto ji řada uživatelů dosud nenávidí hlavně kvůli vysokým systémovým nárokům a časté nestabilitě. Tak jako tak, HTML5 už Flash jistě vytlačuje. Jak bude jeho odchod do důchodu probíhat?

Beatbuddy: Tale of the Guardians: hudební hádanky

Hudba dokáže nakopnout, ale i poradit. V Beatbuddy je pod oceánem docela veselo. Vše vydává svůj specifický zvuk a sdružuje se do kapel. Jelikož elementy fungují tak nějak v synchronizovaném rytmu, může vám muzika poradit při řešení těžkých hádanek. Dokážete s modrým „technařem“ zachránit na vlnách tónů své přátele?

Bezpečné IPv6: trable s hlavičkami

V dalším díle seriálu se podíváme detailněji na novinku u protokolu IPv6 – rozšířené hlavičky. Rozšířené hlavičky nám umožňují do protokolu přidat nové vlastnosti, nicméně není to zcela bez následků. Za flexibilitu platíme složitějším zpracováním v hardware, které občas může využít útočník.

Leiningen: nástroj pro správu projektů napsaných v Clojure (2)

Ve druhé části článku o nástroji Leiningen pro správu projektů vytvořených v Clojure se seznámíme s použitím zkompilovaných tříd vytvořených v Javě, s interaktivní smyčkou REPL zabudovanou do Leiningenu a vytvářením javovských archivů (.jar) obsahujících vyvíjenou aplikaci a připravených pro nasazení na další počítače.

reklama