Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

Aktuální články

Vzdělávání v IT: informatika se učí všude, specializované obory nikoliv

Pokud v ČR chcete studovat IT, možností je opravdu mnoho. Alespoň jeden informatický obor už nabízí téměř každá vysoká škola a navíc u nás existuje přímo několik IT fakult. Jak se v tom množství roztodivných oborů ale vyznat? A co potřebujete k přijímačkám? To se pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Programování v JavaFX: zobrazení a formátování dat z databázové tabulky (2)

Minulý šestý díl byl zaměřen na kód potřebný pro základní zobrazení dat z tabulky ve formuláři a nastínil také možná obecnější řešení této problematiky. V dnešním sedmém dílu budeme obecnější řešení implementovat a komentovat a konečně si ukážeme kompletní obsah tabulky ukázkových dat.

Let's Encrypt na web hostingu: firmy o něm vědí a připravují se

O iniciativě Let's Encrypt se v posledních měsících hodně mluví. Jejím cílem je přinést všem SSL certifikáty zdarma pro jejich webové servery a navíc bez starostí. Pokud máte vlastní server nebo VPS, je situace jednoduchá. Co ale provozovatelé web hostingových služeb? Jsou na Let's Encrypt připraveni?

Softwarová sklizeň (7. 10. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Podíváme se na malou a rychlou distribuci GNU/Linuxu z pobaltí, vývojové prostředí pro Ruby, zavzpomínáme na jednu z prvních herních konzolí a nakonec si pokusíme zorganizovat poznámky i seznamy úkolů. V blbince upozorníme na projekt pro studenty.

Racková SAN úložiště Lenovo vhodná pro malé a střední firmy (Komerční sdělení)

Kombinace dynamických a spolehlivých SAN úložišť Lenovo a výkonných serverů řady Lenovo System x představuje ideální komplexní řešení pro malé a střední firmy.

Příchod hackerů: zrození kapesních počítačů Palm

Příběh značky Palm – společnosti i přístrojů stejného jména je zajímavý svým velmi nenápadným začátkem, následným raketovým celosvětovým růstem a následným doslova spektakulárním koncem v náručí HP. Na samotném počátku tohoto příběhu byla neúspěšná doktorandská teze Jeffa Hawkinse.

Architektura mikrořadičů s jádry ARM Cortex-M3

Na článek z předchozího týdne, v němž jsme si popsali nejmenší jádra ARM s názvem Cortex-M0 a Cortex-M0+, navážeme článkem dnešním, který je věnován výkonnějším mikroprocesorovým a mikrořadičovým jádrům. Ta nesou označení Cortex-M3 a nalezneme je například v čipu, který pohání populární Arduino Due.

Zápisky z konference Apache: Big Data Europe 2015

Na konci září se v maďarské Budapešti konala konference Apache: Big Data Europe 2015, která na jedno místo přivedla odborníky, vědce a vývojáře open-source, kteří se zabývají zpracováním ohromného množství dat. Čím NASA zpracovává 4Tbps datový tok? Jak se ukládají ohromná data z LHC v CERN?

Postřehy z bezpečnosti: TrueCrypt obsahuje dvě kritické chyby

V nejnovějším díle Postřehů se podíváme na nově objevené kritické chyby TrueCryptu, na únik informací ze tří společností o více než 20 milionech zákazníků, chybu Androidu Stagefright 2.0 postihující miliardu zařízení, jak Sanmay Ved koupil doménu Google.com za 12 dolarů a mnoho dalšího.

Komiks: ako zbaliť ajťáka

Kedysi uchvacovali dámske srdcia bojovníci, dnes je to inak. Ergo, vzťah ajťáci-ženy zažíva zlatý vek. Väčšina žien (česť výnimkám) nerozumie tým bielym písmenkám na čiernom podklade, takže vás máme za neodolateľných hackerov. Mohla by som v superlatívoch pokračovať. Ale to by už zaváňalo nejakou poruchou.

Vzdělávání v IT: mzda je nadprůměrná, rozhoduje vzdělání

Seriál o vzdělávání v IT nelze začít jinak, než průzkumem trhu. Než se podíváme na to, jak a kde studovat, musíme zjistit proč. Práce v IT je dlouhodobě považována mezi ty nejperspektivnější. Je bezpečná, dobře ohodnocená a málokdo pochybuje o tom, že v budoucnu bude poptávka po IT odbornících jen růst.

Architektura mikrořadičů s jádry ARM Cortex-M0 a ARM Cortex-M0+

Přibližně před pěti lety došlo na trhu s mikrořadiči k poměrně významné události: obrat z prodejů 32bitových mikrořadičů přesáhl obrat dosahovaný u mikrořadičů osmibitových (PIC, řada 51, Atmel AVR). Nezanedbatelný podíl zde mají jádra ARM Cortex-M0 a Cortex-M0+, jejichž architekturu si dnes popíšeme.

Programování v JavaFX: zobrazení a formátování dat z databázové tabulky

Minulý pátý díl seriálu byl zaměřen na krátký úvod do problematiky databází a konkrétně PG, připravili jsme si v něm data pro první ukázkový příklad a začali postupně tvořit potřebné GUI i výkonný kód. V dnešním šestém dílu dokončíme potřebný kód pro základní zobrazení dat z tabulky ve formuláři.

Google uvedl hybridní tablet a redesignovaný Chromecast

Google ve středu představil několik nových zařízení, převážně s Androidem. Podle předpokladů došlo na dva nové telefony řady Nexus a také druhou generaci Chromecastu. Překvapením večera pak bylo uvedení hybridního tabletu Pixel C, který chce konkurovat Microsoft Surface a iPadu Pro.

Softwarová sklizeň (30. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme nástroj pro audit bezdrátových sítí, s TemplateFx vygenerujeme konfiguraci pro přepínač nebo směrovač, využijeme příkazu pro zobrazení informací o průběhu kopírování dat, a nakonec spustíme srovnávací test pro hry z dílny Valve.

Bezpečnost mobilních aplikací a světové trendy. To je Mobile Internet Forum

Mobilním světem z pohledu vývojářů a programátorů vás provedeme už 8. října. Mobilní marketing není už dávno hudbou budoucnosti. Buďte v obraze a připravte se na nevyhnutelné.

Brno domovem vývoje StartUpu SnapShot (Komerční sdělení)

Globální byznys, domácí prostředí, progresivní produkt a šance pro IT specialisty. To vše představuje SnapShot v Brně.

Severní Amerika bez IPv4 adres: ARIN hlásí „zero“

Minulý čtvrtek se stala dlouho očekávaná událost v postupném docházení IPv4 adres, totiž severoamerický registr ARIN ohlásil totální vyčerpání. V současné době tedy už v USA nelze sehnat oficiální cestou žádné IPv4 adresy. Shrneme si, co všechno této významné události ve světě IPv4 předcházelo.

Příchod hackerů: příběh Psionu

Britská společnost, která byla založena jako jeden z hlavních partnerů Sinclair research, přinesla světu nejen řadu skvělých digitálních organizérů a kapesních počítačů, ale také operační systém EPOC. Ten se stal později základem pro Symbian, první široce rozšířený operační systém pro chytré telefony.

Historie vývoje textových editorů: krkolomná cesta k moderním textovým procesorům

Po popisu těch textových editorů, které měly největší vliv na vývoj tohoto typu programového vybavení, se budeme krátce zabývat historií vzniku moderních textových procesorů. První generace se totiž v mnoha ohledech podobala právě „obyčejným“ textovým editorům a nikoli moderním aplikacím s WYSIWYG.

Co znamená řešení od A do Z – Všude slyšíme BYOD, je to nutné? (Komerční sdělení)

Rostoucí trend BYOD neboli to, že si do firemního prostředí nosíme vlastní zařízení je nedílnou součástí dneška i zítřka.

Postřehy z bezpečnosti: hodný strejda Facebook peče „sušenky bezpečí“

V dnešním díle postřehů se podíváme, jak Facebook špehováním uživatelů chrání svět před kybertetoristy, na chytře provedený útok na jablečný App Store, na nový sofistikovaný malware pro Android, na vlnu podvodů „dislike“, na zajímavý studijní materiál k bezpečnosti webových aplikací a řadu dalších zajímavostí.

Komiks: geniálny nápad

Všetci poznáme ten moment, kedy nečakane a odzadu príde božské vnuknutie. Dokopaní múzou s neprítomným pohľadom škriabeme do notesu geniálny nápad. Úžasný pocit a zároveň vrchol krivky, ktorá začne náhle klesať. Nevadí, to sa len vracia kritické myslenie. Malilinká časť nápadov však šancu má, napriklad…

ProtonMail: bezpečná pošta s integrovaným PGP

E-mail je stále pravděpodobně nejrozšířenějším komunikačním kanálem, přes který teče obrovské množství důvěrných informací. Jejich ochrana je však poměrně špatná, alespoň pokud nepoužíváte krkolomné PGP. ProtonMail to chce změnit – je bezpečný a zároveň stejně přívětivý jako třeba schránka u Seznamu.

Enlive – výkonný šablonovací systém pro jazyk Clojure (dokončení)

V dnešním článku o jazyce Clojure a o knihovnách, které jsou pro tento jazyk vytvořeny, dokončíme popis knihovny Enlive. Zabývat se budeme vytvářením tabulek z předložené šablony a taktéž selektory pro získání zvolených informací z HTML stránek. Enlive je totiž možné použít i pro „vyzobávání“ dat.

Programování v JavaFX: databáze, PostgreSQL, ukázková data, příprava GUI a kódu

Minulý díl seriálu byl věnován vytvoření akcí a reakcí na události GUI a prvnímu specializovanému oknu pro ukázkový příklad. V dnešním dílu se zaměříme na krátký úvod do problematiky databází a konkrétně PG, připravíme si data pro první ukázkový příklad a začneme postupně tvořit potřebné GUI i výkonný kód.

Pomozte nám propagovat naše školení, spouštíme partnerský program

Máte web, blog nebo osobní stránky a chcete získat peníze na provoz? Pomozte nám propagovat naše školení a získejte odměnu v našem partnerském affiliate programu. Stačí se zaregistrovat, získat odkaz a za každého přihlášeného účastníka školení získáte část peněz z účastnického poplatku.

HTTPS by mělo být všude

Celý internet směřuje k šifrování. Bezpečnostních kauz přibývá a s nimi se násobí úsilí rozšířit i šifrování mezi uživatelem a službami. HTTPS by se mělo stát standardem, který bude nejen očekáván, ale i vyžadován na mnoha úrovních: od prohlížečů až po uživatele. Výsledkem bude lepší web pro všechny.

Softwarová sklizeň (23. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme nástroj pro zpracování videí ve formátu Matroska (MKV), editor CSV; které jsou velké pro tabulkový procesor; usnadníme si sázení v TeXu a připomeneme si starší hru, vhodnou pro nadcházející zimní večery. Blbinka vás zkusí navnadit na zajímavou výzvu.

Co znamená řešení od A do Z (Komerční sdělení)

Stále častěji dnes slýcháme o nových prodejních modelech, přístupech a strategiích. V IT odvětví je pak často využíváno spojení end to end, neboli od A do Z. Model, který šetří čas a nervy IT manažerů, budget finančních ředitelů a starosti majitelům firem.

Příchod hackerů: Newtonův vzestup a pád

Původní plán zněl uvést tři zařízení: počínaje kapesním Juniorem a konče obrovským, výkonným a bohatě vybaveným Seniorem s rozměrem A4. Nakonec ale bylo vše jinak – a na konci byl menší a přitom výkonný Newton s procesorem ARM. To bychom ale předbíhali nejen epizodu s britským Acornem, ale také spor s Bobem Dylanem.
Ušetřete