Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

Aktuální články

Komiks: ako zbaliť ajťáka

Kedysi uchvacovali dámske srdcia bojovníci, dnes je to inak. Ergo, vzťah ajťáci-ženy zažíva zlatý vek. Väčšina žien (česť výnimkám) nerozumie tým bielym písmenkám na čiernom podklade, takže vás máme za neodolateľných hackerov. Mohla by som v superlatívoch pokračovať. Ale to by už zaváňalo nejakou poruchou.

Vzdělávání v IT: mzda je nadprůměrná, rozhoduje vzdělání

Seriál o vzdělávání v IT nelze začít jinak, než průzkumem trhu. Než se podíváme na to, jak a kde studovat, musíme zjistit proč. Práce v IT je dlouhodobě považována mezi ty nejperspektivnější. Je bezpečná, dobře ohodnocená a málokdo pochybuje o tom, že v budoucnu bude poptávka po IT odbornících jen růst.

Architektura mikrořadičů s jádry ARM Cortex-M0 a ARM Cortex-M0+

Přibližně před pěti lety došlo na trhu s mikrořadiči k poměrně významné události: obrat z prodejů 32bitových mikrořadičů přesáhl obrat dosahovaný u mikrořadičů osmibitových (PIC, řada 51, Atmel AVR). Nezanedbatelný podíl zde mají jádra ARM Cortex-M0 a Cortex-M0+, jejichž architekturu si dnes popíšeme.

Programování v JavaFX: zobrazení a formátování dat z databázové tabulky

Minulý pátý díl seriálu byl zaměřen na krátký úvod do problematiky databází a konkrétně PG, připravili jsme si v něm data pro první ukázkový příklad a začali postupně tvořit potřebné GUI i výkonný kód. V dnešním šestém dílu dokončíme potřebný kód pro základní zobrazení dat z tabulky ve formuláři.

Google uvedl hybridní tablet a redesignovaný Chromecast

Google ve středu představil několik nových zařízení, převážně s Androidem. Podle předpokladů došlo na dva nové telefony řady Nexus a také druhou generaci Chromecastu. Překvapením večera pak bylo uvedení hybridního tabletu Pixel C, který chce konkurovat Microsoft Surface a iPadu Pro.

Softwarová sklizeň (30. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme nástroj pro audit bezdrátových sítí, s TemplateFx vygenerujeme konfiguraci pro přepínač nebo směrovač, využijeme příkazu pro zobrazení informací o průběhu kopírování dat, a nakonec spustíme srovnávací test pro hry z dílny Valve.

Bezpečnost mobilních aplikací a světové trendy. To je Mobile Internet Forum

Mobilním světem z pohledu vývojářů a programátorů vás provedeme už 8. října. Mobilní marketing není už dávno hudbou budoucnosti. Buďte v obraze a připravte se na nevyhnutelné.

Brno domovem vývoje StartUpu SnapShot (Komerční sdělení)

Globální byznys, domácí prostředí, progresivní produkt a šance pro IT specialisty. To vše představuje SnapShot v Brně.

Severní Amerika bez IPv4 adres: ARIN hlásí „zero“

Minulý čtvrtek se stala dlouho očekávaná událost v postupném docházení IPv4 adres, totiž severoamerický registr ARIN ohlásil totální vyčerpání. V současné době tedy už v USA nelze sehnat oficiální cestou žádné IPv4 adresy. Shrneme si, co všechno této významné události ve světě IPv4 předcházelo.

Příchod hackerů: příběh Psionu

Britská společnost, která byla založena jako jeden z hlavních partnerů Sinclair research, přinesla světu nejen řadu skvělých digitálních organizérů a kapesních počítačů, ale také operační systém EPOC. Ten se stal později základem pro Symbian, první široce rozšířený operační systém pro chytré telefony.

Historie vývoje textových editorů: krkolomná cesta k moderním textovým procesorům

Po popisu těch textových editorů, které měly největší vliv na vývoj tohoto typu programového vybavení, se budeme krátce zabývat historií vzniku moderních textových procesorů. První generace se totiž v mnoha ohledech podobala právě „obyčejným“ textovým editorům a nikoli moderním aplikacím s WYSIWYG.

Co znamená řešení od A do Z – Všude slyšíme BYOD, je to nutné? (Komerční sdělení)

Rostoucí trend BYOD neboli to, že si do firemního prostředí nosíme vlastní zařízení je nedílnou součástí dneška i zítřka.

Postřehy z bezpečnosti: hodný strejda Facebook peče „sušenky bezpečí“

V dnešním díle postřehů se podíváme, jak Facebook špehováním uživatelů chrání svět před kybertetoristy, na chytře provedený útok na jablečný App Store, na nový sofistikovaný malware pro Android, na vlnu podvodů „dislike“, na zajímavý studijní materiál k bezpečnosti webových aplikací a řadu dalších zajímavostí.

Komiks: geniálny nápad

Všetci poznáme ten moment, kedy nečakane a odzadu príde božské vnuknutie. Dokopaní múzou s neprítomným pohľadom škriabeme do notesu geniálny nápad. Úžasný pocit a zároveň vrchol krivky, ktorá začne náhle klesať. Nevadí, to sa len vracia kritické myslenie. Malilinká časť nápadov však šancu má, napriklad…

ProtonMail: bezpečná pošta s integrovaným PGP

E-mail je stále pravděpodobně nejrozšířenějším komunikačním kanálem, přes který teče obrovské množství důvěrných informací. Jejich ochrana je však poměrně špatná, alespoň pokud nepoužíváte krkolomné PGP. ProtonMail to chce změnit – je bezpečný a zároveň stejně přívětivý jako třeba schránka u Seznamu.

Enlive – výkonný šablonovací systém pro jazyk Clojure (dokončení)

V dnešním článku o jazyce Clojure a o knihovnách, které jsou pro tento jazyk vytvořeny, dokončíme popis knihovny Enlive. Zabývat se budeme vytvářením tabulek z předložené šablony a taktéž selektory pro získání zvolených informací z HTML stránek. Enlive je totiž možné použít i pro „vyzobávání“ dat.

Programování v JavaFX: databáze, PostgreSQL, ukázková data, příprava GUI a kódu

Minulý díl seriálu byl věnován vytvoření akcí a reakcí na události GUI a prvnímu specializovanému oknu pro ukázkový příklad. V dnešním dílu se zaměříme na krátký úvod do problematiky databází a konkrétně PG, připravíme si data pro první ukázkový příklad a začneme postupně tvořit potřebné GUI i výkonný kód.

Pomozte nám propagovat naše školení, spouštíme partnerský program

Máte web, blog nebo osobní stránky a chcete získat peníze na provoz? Pomozte nám propagovat naše školení a získejte odměnu v našem partnerském affiliate programu. Stačí se zaregistrovat, získat odkaz a za každého přihlášeného účastníka školení získáte část peněz z účastnického poplatku.

HTTPS by mělo být všude

Celý internet směřuje k šifrování. Bezpečnostních kauz přibývá a s nimi se násobí úsilí rozšířit i šifrování mezi uživatelem a službami. HTTPS by se mělo stát standardem, který bude nejen očekáván, ale i vyžadován na mnoha úrovních: od prohlížečů až po uživatele. Výsledkem bude lepší web pro všechny.

Softwarová sklizeň (23. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme nástroj pro zpracování videí ve formátu Matroska (MKV), editor CSV; které jsou velké pro tabulkový procesor; usnadníme si sázení v TeXu a připomeneme si starší hru, vhodnou pro nadcházející zimní večery. Blbinka vás zkusí navnadit na zajímavou výzvu.

Co znamená řešení od A do Z (Komerční sdělení)

Stále častěji dnes slýcháme o nových prodejních modelech, přístupech a strategiích. V IT odvětví je pak často využíváno spojení end to end, neboli od A do Z. Model, který šetří čas a nervy IT manažerů, budget finančních ředitelů a starosti majitelům firem.

Příchod hackerů: Newtonův vzestup a pád

Původní plán zněl uvést tři zařízení: počínaje kapesním Juniorem a konče obrovským, výkonným a bohatě vybaveným Seniorem s rozměrem A4. Nakonec ale bylo vše jinak – a na konci byl menší a přitom výkonný Newton s procesorem ARM. To bychom ale předbíhali nejen epizodu s britským Acornem, ale také spor s Bobem Dylanem.

Historie vývoje textových editorů: XEDIT a programovací jazyk Rexx

Příznivci editorů z rodiny Emacs se velmi rádi pouští do slovních půtek s uživateli editorů Vi/Vim (a samozřejmě naopak). Tyto flame wars sice mohou představovat poměrně dobrou relaxaci, nicméně se přitom poněkud zapomíná na třetí legendární textový editor. Tím je XEDIT pocházející z dílen společnosti IBM.

TZ: LinuxDays: letos zase o kus větší

Čtvrtý ročník otevřené konference LinuxDays bude letos opět o něco větší. Desítky témat v osmi přednáškových proudech, praktické workshopy, ale i ukázky zajímavých technologií nebo dobrá káva. To je konference LinuxDays v pražských Dejvicích o víkendu 10. a 11. října.

Microsoft vyvíjí linuxový systém pro síťové prvky

Microsoft vyvíjí linuxový operační systém Azure Cloud Switch, který má sjednotit softwarové vybavení síťových prvků různých výrobců. Díky jednotnému API je tak možné do různého hardware nainstalovat jeden software. To by mělo výrazně zjednodušit integraci a správu takto homogenizovaných sítí.

CzechLight: český optický zesilovač řízený Linuxem

Sdružení CESNET si před několika lety vyvinulo vlastní optický zesilovač, který je dnes využíván ve velké části jeho sítě. Základem je počítač poháněný Linuxem, který řídí a monitoruje připojené optické moduly. Proč vlastně začít něco takového vyrábět? Jaké má CzechLight výhody proti komerčnímu řešení?

Postřehy z bezpečnosti: malware skrytý v Cisco routerech

V tomto díle Postřehů se podíváme na malware, který se skrývá v routerech společnosti Cisco, jakpak Google definitivně ukončuje podporu SSLv3 a RC4, na únik privátního klíče společnosti D-Link, malware zeměřující se na hráče pokru, banky které budou používat obdobu blockchainu a spoustu dalšího.

Rozhodněte o vítězi v anketě Křišťálová Lupa 2015 (Komerční sdělení)

Nejlepší české internetové projekty a služby nyní bojují o přední příčky ve finálním hlasování ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu. Podpořte je svým hlasem i vy.

Galerie: NIX.CZ nasadil nové přepínače Nexus 7710

NIX.CZ před časem nakoupil nové přepínače Cisco Nexus 7710 a nyní na ně postupně přechází. Jejich výhodou je nižší spotřeba na jeden síťový port a především větší hustota 100 GE portů. Do jedné karty se jich teď vejde 12 a některé jsou už obsazené. Podívejte se, odkud kam vede třeba kabel ze Seznamu.

Komiks: hádanka

Zatiaľ čo vtipy o blondínkach urazia nejednu plavovlásku, vtipy o ajťákoch svoj objekt často vykresľujú ako muža bystrého umu, špecializovaného a zapáleného do svojej práce. Až príliš. Až tak, že zabúda čo ho obklopuje. Svet s ročnými obdobiami, živými ženami, fyziologickými potrebami… a žiarovkami.

Děravé Androidy: telefony na záplaty čekají dlouhé měsíce

Ví se o tom dlouho, ale všichni víceméně dělají, jako by to neexistovalo. Bezpečnost Androidu není ani zdaleka ideální. Může za to pozdní opravování bezpečnostních chyb výrobci, potažmo absence systému, který by snadné doručování záplat umožnil. A tak se po světě potulují stamilióny zranitelných Androidů.
Ušetřete