Hlavní navigace

Aktuální články

Komiks: pokrok na ramenou velikánů

Už nějakou chvíli tu máme dvacáté první století. V procesorech uvnitř našich počítačů, mobilů a hodinek se to hemží miliardami tranzistorů, gigahertzy a nanometry. Ale někde hluboko uvnitř je stále čitelný rukopis vědeckých velikánů 19. století, věku páry. A Charles Babbage byl jedním z nich.

GOG.com aneb hrajeme si bez DRM

Hry na Linuxu nejsou jen Steam. Existuje několik dalších obchodů, z nichž nejzajímavější je asi GOG.com. Prodává totiž hry bez DRM, což ocení nejeden příznivce svobodného softwaru. A navíc plánuje zavedení nepovinného klienta Galaxy, který zachová svobodu a zároveň hráčům přinese velké pohodlí.

Chrome chce šetřit pamětí, bude sám zavírat nepoužívané panely

Vývojáři prohlížeče Chrome slyší na stížnosti uživatelů, kteří kritizují velkou paměťovou náročnost při větším množství otevřených panelů. Nové verze tedy přináší řadu změn, která by měla vést k menší konzumaci paměti. Nejnovější počin se jmenuje Tab Discarding a bude uvolňovat paměť nepoužívaných panelů.

Programování v JavaFX: jednoduché GUI aplikace

V prvním dílu našeho nového seriálu jsme se velmi krátce seznámili s platformou JavaFX. Také jsme si připravili vývojový systém a prostředí včetně pomocných aplikací. V dnešním druhém dílu se již pustíme do vývoje. Ukážeme si jednoduché aplikace pro Java a JavaFX tak, jak je automaticky vytváří IJI.

Využití knihovny debug v programovacím jazyku Lua

Programovací jazyk Lua sice ve své základní konfiguraci nabízí vývojářům pouze omezené množství knihoven, ovšem i funkce ze standardních knihoven jsou mnohdy velmi užitečné (a v mnoha jazycích je nenajdeme). Dobrým příkladem je knihovna nazvaná debug, kterou si dnes ve stučnosti představíme.

Technologičtí giganti se spojili. Stvoří svobodný formát videa

Amazon, Cisco, Google, Intel, Microsoft, Mozilla a Netflix. To jsou firmy, které řekly ne patenty ověnčeným formátům z rodiny MPEG a rozhodly se vytvořit společný formát videa. Svobodný a bezplatný. Vzhledem k jejich tržní síle to není žádný pošetilý plán, ale začátek zásadní změny celého ekosystému.

Moodle: pluginy

V závěrečném díle seriálů o systému pro řízení výuky (LMS) Moodle se společně podíváme na téma práce s pluginy a možnosti jejich využití při implementaci kurzu. Pomocí modulů lze v základním Moodle měnit téměř vše – od vzhledu prostředí až po správu uživatelů nebo analýzu jejich chování.

Softwarová sklizeň (2. 9. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme netradiční editor zvukových souborů, najdeme licenční informace ve zdrojáku, pomocí platformy Fusio budeme spravovat API rozhraní, nakonec využijeme služeb nástroje pro instalaci stěžejních aplikací v Ubuntu. Nebude chybět ani blbinka.

Příchod hackerů: příběh tabletu (1.)

V seriálu o hackerech i „hackerech“ se vrátíme k historii počítačového hardware. Konkrétně té, která vyústila v existenci moderních dotykových zařízení. Historie prvních systémů ovládaných pohybem ruky a zrodu tabletů je příběhem výzkumných armádních projektů, geniálních vynálezců i autorů sci-fi.

Programovací jazyk Clojure – testování s využitím knihovny Expectations

V dnešní části seriálu o jazyce Clojure i o knihovnách, které jsou pro tento jazyk dostupné, se budeme zabývat dalším nástrojem určeným pro psaní jednotkových testů. Alternativou k již popsané knihovně clojure.test je nástroj nazvaný Expectations, který dokáže zpřehlednit jak psaní testů, tak i prezentaci výsledků.

Cesnet si vyzkoušel 400 gigabitů: problémem je zatím krátký dosah

V laboratoři sdružení Cesnet byl otestován přenos dat rychlostí 400 gigabitů za sekundu. Ukázalo se, že to není technologie bez problémů a má své limity. Jednak je potřeba upravit trasy, které pak neumožňují paralelní nasazení nižších rychlostí. Zároveň ale prudce klesá dosah, což komplikuje použití současných linek.

Postřehy z bezpečnosti: back to the future

Dnes si přiblížíme nový druh reflektorů, který se objevil v DDoS amplifikačních útocích a v souvislosti s aktuálními závody ISP se podíváme, jaké novinky se uváděly na světový a český trh několik let zpátky. Na konci se dovíte, jaké nové závěry se objevují v souvislosti s Ashley Madison a na co narazil Android.

Komiks: škola volá

Bujnejúce reklamy na prípravky odstraňujúce vši naznačujú, že začiatok školského roka sa blíži. My, dospeláci, radi tvrdíme, že by sme sa do školy pokojne a bez premýšľania vrátili. Prvé septembrové dni sa však neubránime škodoradosti. Ale iba miernej. Pre svoje ratolesti predsa chceme to najlepšie!

ExTiX: kompletní distro, které se vměstná do RAM

Distribucí na bázi Ubuntu je habaděj. ExTix z jejich řady ale dokáže vykročit. Jako jeden z prvních používá staronové prostředí LXQt a hlavně se celý dokáže vměstnat do operační paměti, takže je i velmi velmi svižný. Proto je ideálním kandidátem na záložní distribuci, která bude čekat na vaší flashce.

Firefox se zbaví starých rozšíření, půjde cestou Chromu

Už za pár týdnů prohlížeč Firefox nepřijme nepodepsaná rozšíření. Klasická rozšíření navíc do dvou let odejdou úplně, nahradí je technologie WebExtensions, která rozšíření bere podobně jako Chrome. A aby toho nebylo málo, ta se do toho plete i nová víceprocesová architektura. Firefox čeká revoluce.

Programování v JavaFX: úvod, příprava systému a prostředí

První díl seriálu článků o platformě JavaFX, který je vlastně pokračováním avizované „pedagogické“ série pro potřeby středních a vyšších odborných škol. Vzhledem k mnohem větší rozšířenosti JavaFX proti jazyku Ada (nejen na školách) bude seriál výrazně konkrétněji zaměřený. V prvním díle budeme instalovat.

Moodle: studenti i kurzy pod drobnohledem

Jednou z nejzajímavějších vlastností systému pro řízení výuky Moodle je široké spektrum nástrojů, které umožňují sledovat, jakým způsobem se jednotliví studenti v kurzu chovají, případně jaké úkoly jsou pro ně náročné. Přehled je skutečně mimořádně detailní. Díky tomu lze rozvíjet osobní přístup ke studentovi.

Softwarová sklizeň (26. 8. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnešní nabídku tvoří zajímavý fork Ubuntu, hexadecimální editor, 3D návrhář rozložení nábytku a kalendář Timetracker. Opět nechybí maličkost k zamyšlení, tentokráte především pro adepty na programátorská místa.

Peering zlepšuje kvalitu spojení, ukázal výzkum

Peering a peeringové uzly jsou dnes běžnou součástí internetové infrastruktury. Většina poskytovatelů si dnes data vyměňuje v několika nejbližších uzlech, což má pozitivní dopad na robustnost sítě a hlavně náklady. Mají ale peeringové uzly pozitivní dopad na kvalitu připojení? Může změnu uživatel pozorovat?

Klonování Linuxu aneb přenášíme celý systém

Článek se zabývá tím, jak snadné je klonovat či zálohovat celou instalaci Linuxu, a to za běhu zálohovaného systému a jen s pomocí obyčejného kopírování souborů. Postup se může mimo jiné hodit, pokud se chcete vyhnout další totožné instalaci nebo v případě, že potřebujete vyměnit disk za jiný.

Postřehy z bezpečnosti: 300 GB milostných podvodů

V tomto díle Postřehů se spolu s celým světem podíváme na sexuální aférky 33 milionů lidí alias hack seznamovacího portálu Ashley Madison, nabourání dalšího serveru a zcizení čísel kreditních karet, objevenou chybu v MDM sandboxu iOS, na to jak si lidé na mobilech volí špatná hesla a spoustu dalšího.

Komiks: správna voľba

Chvíľu som mala nutkanie napísať komiks o polčase rozpadu slovenských lietadiel. Ale tento profesný „neúspech“ je skôr na zaplakanie, tak ostávame v odbore. Nie je ľahké vybrať si povolanie, ktoré nás bude dlhodobo baviť, na ktoré budeme hrdí, bude prospešné spoločnosti a navyše sexy. Ajťáci to však dokázali.

Válka videoformátů: VP9 není nezávislý, zlobí se firmy

Standardizace formátů už se podařila v mnoha oblastech, u videa je to ale stále poněkud komplikované. Historicky vedou formáty zastřešované organizací MPEG LA, ale prosazovat se začíná svobodný formát VP9 od Googlu. Podle některých však tak svobodný není, a proto přichází hledání další alternativy.

Vzdělávací moduly v Moodle

Moodle je poměrně komplexní prostředí pro realizaci nejrůznějších forem distančního vzdělávání. V dalším článku si společně představíme některé základní nástroje a moduly pro podporu učení – tvorbu testových otázek, podporu skupinové práce, nástroje na práci s učebními materiály a mnoho dalšího.

Profilery pro programovací jazyk Lua

Někteří vývojáři používající programovací jazyk Lua potřebují kromě samotného interpretru a standardních knihoven využívat i debugger a profiler. V této oblasti sice Lua nenabízí žádné unifikované řešení, ale jak debuggery, tak i profilery pro tento jazyk existují. Dnes si jeden z těchto nástrojů popíšeme.

Stavíme kvadrokoptéru: odesílání povelů

Hlavní princip řízení kvadrokoptéry pomocí PID regulátoru byl už zmíněn v minulých článcích. Všechno ostatní už je především programátorský úkon, který se týká správného přeposílání řídících povelů a spousta laborování. Tento díl bude o možnostech řízení kvadrokoptéry joystickem, popřípadě RC vysílačkou.

Softwarová sklizeň (19. 8. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se pokusíme extrahovat fotografie z naskenovaného dokumentu, vytvoříme nebo upravíme vlastní .torrent soubor, otestujeme APRS klienta a nakonec namícháme barvy využitím barevných modelů RGB a HSV. Nebude chybět ani blbinka.

Příchod hackerů: „osvobozená“ domácnost

Mikrokontroléry a jednočipové počítače převzaly vládu nad domácími spotřebiči již na konci minulého století. Dnes k ní přibývá i schopnost komunikovat s okolním světem. A to je téma, které pochopitelně zajímá jak zvídavé hackery, tak i klasické kyberzločince. Je libo chytrou popelnici nebo troubu?

Programovací jazyk Clojure – základy zpracování XML

Další důležitou součástí standardních knihoven programovacího jazyka Clojure jsou funkce umožňující zpracování dat uložených v XML. Dnes se zaměříme na funkce clojure.xml/parse, clojure.core/xml-seq a clojure.zip/xml-zip, které postačují pro přístup k jednotlivým uzlům, atributům i hodnotám v XML.

(R)evoluce v OpenSSH 7.0 aneb velké zastarávání

Minulé úterý vyšla nová major verze, v pořadí již sedmá, otevřené implementace protokolu SSH 2.0 s názvem OpenSSH. Přináší několik dlouho odkládaných změn, které proaktivně podporují bezpečnost a opravují významné bezpečnostní chyby, se kterými se poslední dobou roztrhl pytel. Které to jsou?

Postřehy z bezpečnosti: soukromí, nebo pohodlí – to je, oč tu běží!

V dnešním díle se trochu (ne)vážně podíváme na Windows 10, dále na nepříjemné chyby Firefoxu, HTC, či Windows, na využití LTE/3G modemů, na vychytávku od Lenova a také jak vydělat miliony dolarů na obchodech s akciemi. Informací je tentokrát hodně i proto, že v USA probíhaly konference BlackHat a DEF CON.
Ušetřete