Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Atariáda 2015: osm bitů, kazeta a joystick

Celý minulý víkend probíhala v Olomouci akce nazvaná Atariáda. Už téměř dvacet let ji pravidelně pořádá Atari klub a k vidění na ní je starý hardware a software, ale i moderní zlepšováky či zajímavé periferie. Především se na ní ale sejde parta stejně „postižených“ lidí všeho věku. Podívejte se na letošní ročník.

Komiks: u psychologičky

Osoby uvedené v tomto komikse sú vymyslené a neexistujú… alebo predsa? Smiech je liek, smiech predlžuje život, smiech je okno do tráviacej sústavy. Nijaký citát nehovorí o tom, koľko ľudí je potrebných na to, aby sa tieto účinky prejavili. Smejte sa pokojne aj sami. Kdekoľvek. Okrem tetovacieho salónu.

Elementary OS Freya: jablečný Linux dýchá Ubuntu na záda

Elementary OS stojí za pozornost. Relativně malá linuxová distribuce svým rozhraním překonává i podstatně větší konkurenty, kteří s ním bojují roky. Třetí vydání rozhraní naštěstí nemění, ale pouze vylepšuje. A k němu přidává nové aplikace, optimalizaci a vůbec ještě o kus lepší uživatelský zážitek.

DKIM podpisy pro důveryhodnější e-mail

V druhém díle seriálu o reputačních systémech popíšeme standard DKIM, jehož cílem je prokázat pravost e-mailových zpráv. Používá k tomu principy elektronického podpisu, jehož důvěryhodnost se zajišťuje protokolem DNS. Vyznačuje se snadným nasazením bez rizika narušení doručitelnosti elektronické pošty.

Historie vývoje počítačových her (165. část – počítače řady PC v roli herní platformy)

Po dlouhé době se v seriálu o historii her budeme zabývat popisem (herního) hardware. Již jsme si popsali některé osmibitové mikropočítače, herní konzole i počítače osobní, prozatím jsme se však podrobněji nezabývali fenoménem IBM PC. I přes mnohé nedostatky totiž právě tato platforma přežila až do současnosti.

Banana Pi R1: sériová konzole a power management unit AXP209

Banana Pi R1 je počítač, který bude nejspíše provozován bez klávesnice a monitoru. Ale i bez toho a bez sítě se dá k počítači přihlásit a opravovat konfiguraci nebo sledovat průběh bootování. Informace o napájení lze z PMU čipu AXP209 vyčítat a získat obdobné informace jako o baterce u notebooku.

Softwarová sklizeň (15. 4. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme manažera pro organizaci souborů, necháme se upozorňovat na příchozí e-maily, pomocí NZBGet budeme stahovat data z Usenetu a nakonec využijeme nástroj pro malování vlastní grafiky a retušování digitálních fotografií. Nebude chybět ani blbinka.

Příchod hackerů: zrod kybernetiky

Přestože stála u zrodu počítačů a jejich praktického nasazení, dnes na ni zapomínáme. Jak se za více než půl století rozdělila na řadu samostatných oborů, se její původně ucelené chápání vytrácí. Kybernetika samotná, její zrod a sláva, kterou před půl stoletím zažila, jsou ale příběh, který si pozornost zaslouží.

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (5.část)

I v páté části článku o užitečných skriptech a pluginech rozšiřujících schopnosti textového editoru Vim se budeme zabývat převážně moduly, které zpříjemní život vývojářům. Některé dále popsané pluginy jsou univerzální (Matchit, Surround, snipMate), další jsou již zaměřeny na jednotlivé programovací jazyky (vim-fireplace, c.vim).

Výsledky průzkumu mezi vývojáři: platy, technologie i množství kofeinu

Známý server Stack Overflow zveřejnil výsledky svého výzkumu mezi více než 26 000 programátory z celého světa. Ptal se na výši platu, programovací jazyky, operační systémy, ale třeba i na počty vypitých kofeinových nápojů. Z Česka se zúčastnilo 243 vývojářů, ze Slovenska pak 68. Podívejte se na podrobnosti.

Debian Goodies: správcovi šikovní pomocníci

Správce serveru či pracovní stanice má rád po ruce sadu šikovných utilitek, které mu zjednodušují, automatizují a zpříjemňují často prováděné operace. Debian už dlouho obsahuje balíček Debian Goodies, který je poměrně málo známý, ale je velmi užitečný. Povíme si, co všechno obsahuje a jak ho použít.

Postřehy z bezpečnosti: persistentní XSS v pluginech pro WordPress

V tomto díle postřehů se podíváme na CMS platformy a jejich pluginy, dále na napadení TV5Monde, která zřejmě svá hesla vysílala do světa v rámci reportáží, na skrytou komunikaci malware v 404 Not Found statutu, na další chybu prohlížeče Chrome vedoucí k pádu této aplikace a řadu dalších událostí.

Komiks: porucha pozornosti

Britskí vedci vraj zistili, že páry, ktoré majú v spálni televízor, majú sex dvakrát častejšie. Smelo dodávam, že ak zvolíte nudné filmy, aj štyrikrát. Idylka však končí ak má váš partner problém s udržaním pozornosti, alebo začnete sledovať rozsiahly seriál a vytvorí sa u vás Pavlov reflex.

Hubatý Linus: škodí Torvalds svým chováním Linuxu?

Je to už 24 let, co Linus Torvalds založil projekt Linux. Celou tu dobu vede jeho vývoj a téměř nikdo jeho pozici nezpochybňuje. A to i přesto, že už za sebou má pěknou řádku skandálů a ostrých vyjádření. Jeho styl nemusí sedět každému, ale zřejmě funguje. Většina vývojářů to vzhledem k jeho autoritě respektuje.

MintBox Mini: malé počítače jdou prvním zájemcům

První miniaturní počítače MintBox Mini byly odeslány svým majitelům. Jde o počítač velikosti malého Wi-Fi routeru, který ale obsahuje čtyřjádrový procesor AMD, 4 GB RAM, 64 GB mSATA SSD, Wi-Fi, dva HDMI výstupy, pět USB portů (dva verze 3.0) a hlavně operační systém Linux Mint. Příkon je mezi 5 a 10 W.

SPF: proti spamu i přeposílání pošty

Sender Policy Framework je jedno z opatření, jak zvýšit důvěryhodnost e-mailové komunikace pomocí speciálních autorizačních DNS záznamů. Za určitých okolností ale může SPF způsobit nefunkčnost přeposílané pošty. V prvním díle nového seriálu o e-mailových reputačních systémech se podíváme, jak SPF funguje.

Historie vývoje počítačových her (165. část – kombinace plošinovek, logických her a adventure)

V dnešní části seriálu o historii her se zaměříme na popis titulů, v nichž se kombinuje klasická plošinovka s logickou hrou popř. se hrou typu adventure. Kromě již zmíněné herní série Dizzy patří do této široce pojaté kategorie například hry The Goonies, Furry of the Furries, ale i slavné tituly Lemmings či Humans.

Banana Pi R1: instalace systému

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, WiFi AP i domácího serveru. Má ovšem jiný procesor než rozšířené osobní počítače, a proto instalace GNU/Linuxu i fungovaní počítače je odlišné. Proto je potřeba rozdíly a postup instalace podrobně popsat.

Softwarová sklizeň (8. 4. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme aplikaci pro zobrazení síťových spojení, vytvoříme si své internetové rádio pro pohodlné moderátory, pomocí GPU DeClickeru odstraníme zvukové nedokonalosti z gramofonových nahrávek a nakonec využijeme utilitu pro zabalení a zašifrování adresáře.

Otevřený dopis NIX.CZ: zpoplatnění volných frekvencí bude mít dopad na využívání internetu

Předseda Vlády České republiky, ministr financí, místropředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a další představitelé veřejné správy obdrželi otevřený dopis sdružení NIX.CZ. Smyslem tohoto otevřeného dopisu je reagovat na současnou debatu v rámci Strategie správy spektra ohledně zpoplatnění dosud volných frekvencí.

Příchod hackerů: příběh profesora Svobody (závěr)

Antonín Svoboda se svým týmem nejprve musel tajit, že vlastně na počítačích vůbec pracuje. Když se potřeba počítačů se stala zřejmou, čelil opozici prosazující počítače dovážené (z východu i západu). Svoboda, který znal poměry a možnosti za železnou oponou, se již v polovině padesátých let rozhodl emigrovat.

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (4.část)

V dalším článku o užitečných skriptech a pluginech rozšiřujících schopnosti editoru Vim se budeme zabývat převážně moduly, které zpříjemní život vývojářům. Některé dále popsané pluginy, například NERD Commenter, jsou takřka univerzální, další pluginy (javacomplete) jsou již zaměřeny na jednotlivé programovací jazyky.

Postřehy z bezpečnosti: součástí bezpečnosti je učení se z chyb

V nejnovějším díle pravidelných pondělních zpráv z oblasti bezpečnosti se podíváme na podrobný popis využití jedné z mnoha chyb Microsoftu, způsob, jak utéct z vězení pomocí e-mailu, jak se nedá věřit certifikačním autoritám, poznáme Čecha co provozoval Sheep Marketplace, DoS útoky v síti Tor a spoustu dalšího.

Komiks: o vajciach a ľuďoch

Na Slovensku sa to volá aj oblievačka. Počet žien, ktoré by chceli byť mužom, prudko a našťastie dočasne stúpa. Mačky odmietajú vyliezť spod nábytku. Radiátory ovešané mokrými teplákmi. Ozajstná panika začne, keď si žena uvedomí, že v skrini sú už len biele tričká. A to všetko kvôli kúsku čokolády.

Když jde GPL k soudu: vítězství, ale nízké tresty

Spojení svobodného softwaru a soudních sporů zní zvláštně. Ale přesto, kvůli porušení podmínek licencí jako GNU GPL už proběhla řada sporů. Autoři open-source softwaru obvykle vítězí, ale tresty bývají nízké. Porušování GPL se tak do jisté míry může vyplatit. To se některé organizace snaží změnit.

Zpracování obrazu mozkem: odposloucháváme mozek

Pokračujeme v našem seriálu o mozku, jeho funkci analogového počítače a zpracování různých dat a signálů. Zatímco v minulém článku nám historičtí vědci nalezli sídlo informačního zpracování obrazu v těle až s detailní přesností, v dnešním díle připojíme elektroniku a budeme odposlouchávat.

Leiningen: nástroj pro správu projektů napsaných v Clojure (pluginy pro Leiningen)

V dnešní části článku o nástroji Leiningen určeného pro správu projektů vytvořených v programovacím jazyku Clojure si popíšeme některé užitečné pluginy Leiningenu. Připomeneme si existenci pluginu test2junit a dále se zaměříme na pluginy lein-ring, codox (generování dokumentace) a cloverage (zjištění pokrytí kódu testy).

Apríl 2015: sbírka internetových žertíků

Opět tu máme apríl. Nechceme vás trápit vymyšlenými nesmysly jako „Vyšel Linux 10.0“, „Systemd je konečně použitelný“ nebo „Chrome potřebuje méně než 1 GB RAM“. Místo toho jsme se rozhodli upozornit na vtípky, které pro vás připravili ostatní. Letos se zapojil Google, Amazon, Samsung, ale i další firmy.

Softwarová sklizeň (1. 4. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme hypervizora pro spuštění více OS na jednom počítači, podíváme se na manažera pro konfiguraci a správu SSH/Telnet připojení, pomocí LinConnectu budeme číst notifikace z Androidu v prostředí Linuxu a nakonec si namixujeme video a audio.

Příchod hackerů – příběh Antonína Svobody: EPOS

Elektronický Počítací Stroj (zkráceně EPOS) byl sestrojen na počátku 60. let týmem Antonína Svobody i přes mnoho problémů s nekvalitními součástkami. Nakonec se stal ve své druhé generaci (coby ZPA 600) prvním sériově vyráběným počítačem v Československu. Bylo to ale v řadě směrů Pyrrhovo vítězství.

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (3.část)

Ve třetí části článku o užitečných skriptech a pluginech rozšiřujících schopnosti textového editoru Vim si popíšeme následující pětici pluginů: Calendar, Rainbow Parentheses, vim-signature, SearchComplete a nakonec i populární plugin nazvaný ctrlp.vim.

reklama