Hlavní navigace

Aktuální články

Softwarová sklizeň (5. 8. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vytvoříme PDF nebo DjVu soubory z naskenovaných dokumentů, využijeme editor se zaměřením na jazyk LaTeX, prostřednictvím MatterControlu budeme organizovat a řídit proces 3D tisku a nakonec vytvoříme kombinovaný DNS a DHCP server.

Příchod hackerů: analogový svět DSP

Jednočipové mikropočítače, nebo také mikrokontroléry, začaly koncem 70. let měnit svět kolem nás. Jednoduché počítače se postupně stávaly součástí věcí denní potřeby – hodinek, hraček, bílého elektra, nebo automobilů. Nestalo by se to ale bez pomoci dalšího revolučního kousku křemíku: DSP.

Kooperace mezi jazykem Lua a nativním (céčkovým) kódem

V předchozím článku o programovacím jazyku Lua jsme se mj. seznámili s možností transpřekladu skriptů naprogramovaných v Lue do jazyka C. Zdrojový kód v céčku je pak možné běžným způsobem přeložit. Mnohem častěji se v praxi využívá kooperace mezi nativním (céčkovým) kódem a skripty napsanými v Lue.

OpenHAB a jeho instalace na Raspberry Pi

Inteligentní dům a internet věcí jsou dva moderní a často skloňované buzzwordy. Jedním z nástrojů pro jejich ovládání je i open source a svobodný projekt openHAB. Tento článek popisuje jeho základní vlastnosti a dále pak jeho instalaci a nastavení na populárním jednodeskovém počítači Raspberry Pi.

Postřehy z bezpečnosti: nešťastný Android a nepřehlédnutelná novinka ve Windows 10

Nové objevy, které se k nám postupně dostávaly díky Hacker teamu, nás zaměstnaly na pár týdnů. Díky nim byly posunuty hranice vnímání bezpečnosti. Spolupráce Hacker teamu s vládami jednotlivých států občany asi moc nepotěšila. Už teď víme, že jde o bezpečnostní událost roku 2015. Co přinesl uplynulý týden?

Komiks: nenávidená otázka

Prehupnutí do druhej polovice prázdnin (kruto zoškrtaného cestovného poriadku) sa plieskame sa po stehnách (lebo repelent opäť ostal doma). Sŕkame chladné pivko (lebo je tak teplo, že nápojový lístok sme ani nevzali do ruky) a uvažujeme, že po príchode domov si dáme sprchu (dnes už štvrtú). Milujeme leto.

Tvorba a správa silných hesel: příručka pro každého

Ohledně internetové bezpečnosti a hesel především panuje řada mýtů. Následující text vám v deseti tisících znacích poví vše důležité o správě a tvorbě hesel a učiní vaši internetovou identitu podstatně bezpečnější. Základ je jasný: použití dlouhých hesel a nepoužívání téhož hesla na více místech.

Programovací jazyk Clojure – triky při práci s řetězci

Dvacátá část seriálu o programovacím jazyku Clojure i o knihovnách, které jsou pro tento jazyk dostupné, se od předchozích částí odlišuje, protože se nebudeme zabývat popisem nových knihoven, ale vrátíme se na samotné začátky programování v Clojure. Zmíníme se totiž o některých tipech a tricích při práci s řetězci.

Programovací jazyk Ada: signály, akce a reakce uživatelského prostředí

V minulém díle jsme si ukázali a okomentovali kód jednoduchého příkladu v GtkAda. Vygenerovaný kód jsme velmi jednoduše upravili a ukázali si přidání dalšího widgetu. V dílu dnešním pak přidáme další widgety a hlavně se podíváme na možnosti vytvoření jejich reakcí na uživatelské podněty.

Stavíme kvadrokoptéru: bezpečnost, PID regulátor

Článek je o bezpečnosti při stavbě kvadrokoptéry a navazuje na použité komponenty v minulém díle. Čtenáře by měl zdravě vystrašit, neboť kvadrokoptéra může být nebezpečná. Závěr článku je o stabilizaci kvadrokoptéry a PID regulátoru, kde si každý může povšimnout, že jeho implementace není moc složitá.

Softwarová sklizeň (29. 7. 2015)

Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednu náhradu legendárního TrueCryptu, představíme si program pro záchranu souborů, připomeneme si nástupce vývojového prostředí Delphi a neuděláme radost učitelům. V blbince se podíváme na trochu netradiční reinkarnaci legendárního Tetrisu.

Příchod hackerů: pravěk chytrých hraček

Možná si na ně také dobře vzpomínáte: digitální hry Электроника ИМ, sovětské kopie neméně populární řady Nintendo Game & Watch. Ale také u nás méně známá legendární hračka Simon vyráběná dodnes, první vzdělávací hry se syntézou řeči Speak & Spell nebo programovatelná vozítka Big Trak.

Interpretry, překladače, JIT překladače a transpřekladače programovacího jazyka Lua

Programovací jazyk Lua je standardně překládán do bajtkódu, který je následně interpretován, podobně jako je tomu u většiny dalších skriptovacích jazyků. Ve skutečnosti však mají vývojáři využívající tento programovací jazyk k dispozici i další možnosti: transpřekladače či JIT překladače.

Útok na DNS nekonečnou rekurzí

V článku se podíváme na jeden méně obvyklý útok na DNS rekurzor, při němž se zlotřile chová autoritativní server domény, který zahltí tazatele odpovědí bez konce. Potěšíme milovníky šťastných konců, protože pokud se ke svému DNS nářadí chováte alespoň trochu zodpovědně, jste před nekonečnou rekurzí v bezpečí.

Postřehy z bezpečnosti: kritická chyba, která vás může stát i život

V tomto díle Postřehů se zaměříme na chybu automobilů, pomocí které je možné vzdáleně ovládat auto, na síť podobnou Toru schopnou přenášet data rychlostí 93Gbps, RCSAndroid malware od Hacking Teamu, chybu OpenSSH umožnující slovníkový útok, eskalaci práv na systému OS X a spoustu dalšího.

Komiks: chirurgický prístup

Existujú rôzne spôsoby, ako sa postaviť k práci. Máme pracantov, iniciatívnych blbcov, prokrastinátorov. Ale jedna sorta ľudí je úplne špecifická. Sú to „chirurgovia“. Tento poddruh vzniká prechodne a za určitých podmienok. Po prvé – v miestnosti nie som sám; po druhé – som najšikovnejší, aspoň myslím…

Ubuntu upřesnilo licenční podmínky, stále ale nejsou dokonalé

Svobodný software je jednoduše svobodný, řeklo by se. Ve změti licencí a podmínek však nezřídka kdy vznikají konflikty. Upravené podmínky Ubuntu adresují některé výtky Free Software Foundation, ale v dalších ohledech jsou stále nejasné. Největší problém spočívá v ochranných známkách a redistribuci.

Edward Snowden na pražském IETF: navrhněte bezpečnější internet

Česká odborná veřejnost měla a ještě dva dny má příležitost nahlédnout do kuchyně IETF, otevřené organizaci vydávající internetové standardy. Jedné IETF sekce se neplánovaně zúčastnil i Edward Snowden. Vyzval inženýry, aby navrhli budoucí síť s důrazem na potřeby uživatelů a hlavně na ochranu jejich soukromí.

Historie vývoje textových editorů: textové editory a procesory na osmibitových počítačích (2)

V popisu vybraných textových editorů i textových procesorů dostupných na osmibitových mikropočítačích budeme pokračovat i v dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky. Seznámíme se s editory pro ZX Spectrum, osmibitová Atari, Apple II, Commodore a nakonec i se světoznámou aplikací WordStar.

Programovací jazyk Ada: jednoduchá aplikace v GtkAda

V minulém dílu jsme si ukázali, jak upravit vývojové prostředí pro použití GPS s nejnovější verzí GNAT. Zahájili jsme popis nástrojů pro vývoj aplikací s grafickým rozhraním GtkAda včetně vytvoření první jednoduché aplikace. V dnešním dílu se budeme věnovat dalším úpravám aplikace v GtkAda.

Stavíme kvadrokoptéru: pohon a rám

Na současném trhu je výběr mezi velkou škálou komponent pro sestavení kvadrokoptéry. Tento článek vám vysvětlí, jaké komponenty vybrat a čím se výběr řídí. Vlastní řídicí software vyžaduje spoustu testování, a proto je vhodné maximalizovat dobu, jakou je kvadrokoptéra schopna létat. Jak tedy na to?

Softwarová sklizeň (22. 7. 2015)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes využijeme mediální server pro Raspberry Pi, pro podnikové účely budeme vytvářet faktury podle vlastních preferencí, prostřednictvím GRUB2 Editoru nakonfigurujeme a přizpůsobíme bootloader a nakonec importujeme PCB do FreeCADu. Nebude chybět ani blbinka.

Desátý ročník ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu startuje (Komerční sdělení)

Narazili jste za poslední rok na zajímavé projekty či služby ve vodách českého internetu? Dejte nám vědět, co vás zaujalo a pošlete svůj tip. Pomozte najít a ocenit ty nejlepší.

Příchod hackerů: jednočipové, neviditelné

Zrodily se ve stejné době jako první mikroprocesor Intelu, v roce 2006 jich ale bylo prodáno přes 4 miliardy a roce 2012 už okolo šesti miliard. V hračkách se objevily na konci let 70., posléze opanovaly pračky, ledničky, mikrovlnné trouby, dálkové ovladače a automobily. Vítejte ve světě jednočipových počítačů.

Programovací jazyk Lua v roli skriptovacího jazyka pro WWW stránky

JavaScript, jakožto jazyk používaný (nejenom) pro tvorbu skriptů spouštěných v rámci webových prohlížečů, pravděpodobně není nutné představovat. Pro vývojáře však mohou být zajímavé projekty umožňující tvorbu skriptů pro WWW stránky v odlišném jazyku. Dnes se seznámíme se dvěma projekty pro jazyk Lua.

Rozbor malware od Hacking Teamu: jak se používá?

Data ukradená společnosti Hacking Team a zveřejněná na internetu poskytují jistý náhled na to, jak vypadá „komerční hackování“ zabalené v pozlátku hezkého rozhraní pro uživatele/zákazníky. Služeb Hacking Teamu využívala i česká policie. Pojďme se podívat, co o tomto zajímavém případu soubory říkají.

Postřehy z bezpečnosti: ozvěny chmurné budoucnosti

V tomto díle postřehů se znovu vrátíme k hacknutí Hacking Teamu, protože na světlo vycházejí stále nové informace, které by neměly zůstat opomenuty. Dále se podíváme na zranitelnost nultého dne v Javě, která byla aktivně využívána útočníky, na novou technologii Wi-Fi Aware a na spoustu dalších zajímavostí.

Komiks: blbá fotka

Fotenie sa dnes stalo takmer životným štýlom. Sú však jedinci, ktorí fotenie nevyhľadávajú. Vedia totiž, že existujú ľudia fotogenickí a tí ostatní. Fotenie je mor. Svoje o tom vie aj Pluto. Najnovšie fotografie ukázali, že Pluto je väčšie ako sme čakali. Áno. Aj to je jeden z efektov, ktorý robia fotky.

Ext3 zmizí po čtrnácti letech z linuxového jádra

Po čtrnácti letech z jádra zmizí ovladač souborového systému Ext3, který svého času přinesl především podporu žurnálování. Vývojáři se rozhodli, že je čas přejít plně na Ext4, který má řadu výhod a je schopen zpětné kompatibility se starším Ext3. Většina distribucí už navíc dává na výběr mezi Ext4 a BTRFS.

Kam se poděl Jabber? Velké firmy už nezajímá

Komunikační protokol Jabber/XMPP v posledních letech nalákal pozornost i několika velkých firem, ty se ho však nedávno bez velké pozornosti zřekly. Jabber už nefrčí tak jako kdysi. Centralizovaná řešení nabízí více možností a jsou snazší na použití. Standardům XMPP se bohužel nedaří jít s dobou.

Historie vývoje textových editorů: textové editory a procesory na osmibitových počítačích

Třetí část článku o historii vývoje textových editorů je věnována textovým editorům a procesorům určeným pro běh na osmibitových domácích mikropočítačích, popř. na osmibitových počítačích používaných spíše v kancelářích. Mezi známé nástroje z této doby patří Tasword, SpeedScript a především pak WordStar.
Ušetřete