Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Dlaždice trochu jinak: Awesome v kombinaci se Sawfish

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. Od dnešního dílu se začneme zabývat mnohem praktičtější činností a postupně si nainstalujeme a nakonfigurujeme Awesome v kombinaci se Sawfish.

Historie vývoje počítačových her (144. část – textovky na Amigách)

Zatímco jsme se v předchozích dvou částech seriálu o historii počítačových her zabývali především českými textovkami, které vznikly na počítačích IBM PC, dnes se zaměříme na tvorbu určenou pro slavné očítače Amiga. Textovky vytvořené pro Amigy se od klasických textovek staré školy mnohdy značně odlišovaly.

LLDP a CDP aneb kde se v síti schovává tučňák

Ne každá síť je dobře zdokumentovaná a každý důležitý kabel či optický spoj popsán. U větších sítí pak může nastat situace, že nikdo neví, co je kam zapojené. Někde v síti je třeba linuxový server a k němu teď potřebujeme dotáhnout další VLAN. Jenže ke kterému přepínači je server připojený? Který port je uplink?

Softwarová sklizeň (1. 10. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si společně vytvoříme propracovanou ekonomickou analýzu, staneme se hudebním mágem, podělíme se o zážitek z hraní s ostatními pařany a budeme bezpečně komunikovat přes messenger. Jako vždy nesmí chybět ani tradiční blbinka.

Architektura The Pirate Bay: vše na 21 virtuálech po celém světě

Snaží se ho zavřít tolik mocných a bohatých organizací, a přesto – server stále jede a je snadno přístupný pro většinu uživatelů internetu. Co to je? The Pirate Bay, největší archiv torrentů na světě. Zatímco jeho protivníci používají politické zbraně, pirátská zátoka volí převážně technický způsob boje.

Pohled pod kapotu JVM – závěrečné porovnání JVM, Lua VM a Python VM (2/2)

Porovnání základních vlastností tří virtuálních strojů – JVM, Lua VM a Python VM – bude dnes dokončeno. Zabývat se budeme voláním funkcí a metod a také implementacemi různých programových smyček. Nakonec přijdou všechny instrukce, které se mohou použít v bajtkódech JVM, Lua VM i Python VM.

Firefox OS 2.0 pod drobnohledem

Čas pokročil a Mozilla dokončila novou verzi svého mobilního operačního systému Firefox OS. Očekávání byla rozhodně vysoká, jednak jsme doufali v odstranění nepříjemných chyb, ale čekali jsme i na nové vlastnosti a dohánění nemalého náskoku většiny mobilních rivalů. Jak se tento závod vyvíjí?

Postřehy z bezpečnosti: jste šokováni chybou shellu?

V dnešním díle Postřehů se podíváme na kritickou chybu Shellshock, která zkazila víkend většine správců serverů, na napadení serveru jQuery, hack jakéhokoliv účtu eBay do jedné minuty, 12 let trvající útok na tři stovky bankovních systémů, nový projekt od tvůrců Kali Linuxu a mnoho dalšího.

Galerie: Firefox OS 2.0 pod drobnohledem

Mozilla to se systémem Firefox OS myslí opravdu vážně, vývoj jede na plné obrátky, tisíce lidí po celém světě testují a první telefony zažívají velké úspěchy. Systém se má skutečně šanci stát konkurentem pro obří Android a iOS. Jak vypadá jeho nejnovější verze 2.0? Projdeme si společně všechno podstatné.

Komiks: technologická novinka

Ach, ten Apple. Po smrti Steva Jobse to s ním jde z kopce. Za jeho života by se určitě nestalo, že půjde ven operační systém plný chyb. Inovace se tehdy nerovnala velký displej. A vůbec byla jiná doba. Na druhou stranu. Určité vlaštovky tu jsou. Například ty nové ohebné displeje, to je aspoň pokrok!

Díra v bashi, které si 20 let nikdo nevšiml

Ve středu odpoledne byla zveřejněna zpráva o kritické zranitelnosti nejpoužívanějšího linuxového shellu bash. A stejně jako nedávný Heartbleed je i tato chyba vzdáleně zneužitelná. Pojďme se podívat, jak může být chyba, označovaná jako Shellshock, v praxi zneužita a proč je potřeba aktualizovat bash podruhé.

Cubemen: když Minecraft potkal Trona

Co nám vyleze, když zkřížíme legendárního Trona s Minecraftem a vše zabalíme do pravidel tower defense her? Přeci pěkný, ale chutný guláš. V Cubemenovi se zúčastníte epické bitvy mezi rudými a modrými. Je jen na vás, jaká barva vám přijde sympatičtější a které pomůžete k velkolepému vítězství.

Jimmy: open-source robot od Intelu

Intel představil koncept otevřené platformy pro domácí humanoidní roboty s příjemnou cenou 1600 dolarů. Otevřený je software, ale i hardware robota. Uvnitř totiž běží linuxový operační systém a venkovní plášť si uživatelé mohou vytisknout z plastu na své domácí 3D tiskárně. Seznamte se s Jimmym.

Galerie: vyšlo GNOME 3.14 s podporou multitouch

Čerstvě vydané prostředí GNOME 3.14 patří mezi jedno z největších vydání za poslední léta. Kromě technických záležitostí jako vylepšené podpory Waylandu nebo dotykového ovládání upravuje vzhled i možnosti řady aplikací. A co je nejdůležitější, prostředí vypadá čím dál celistvěji. Přesvědčte se sami.

Dlaždice trochu jinak: rozšíření správce Awesome

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V minulém dílu jsme dokončili ukázky ze základní konfigurace WM Awesome a dnes se podíváme na jeho velmi silnou stránku – rozšíření.

Historie vývoje počítačových her (143. část – textovky na osobních mikropočítačích)

V dnešní části seriálu o historii vývoje počítačových her se, podobně jako v části předchozí, budeme zabývat popisem tuzemských textovek dostupných na šestnáctibitových a (později) i na 32bitových osobních mikropočítačích. Zaměříme se na textovky dostupné pod systémem DOS.

SeaMonkey: má integrace aplikací budoucnost?

Projekt SeaMonkey se sice netěší masovému zájmu, ale stále žije. Nedávno vyšla nová verze 2.29, ale i po osmi letech aplikace stále vyvolává otázky, zda má nástupce Mozilla Suite smysl. Jaké novinky přináší? A má k čemu může být dobré spojení webového prohlížeče, e-mailového klienta, ICR a HTML editoru?

Softwarová sklizeň (24. 9. 2014)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme správce souborů, vytvoříme a zašifrujeme textový dokument, otestujeme grafické rozhraní pro snazší práci s příkazovou řádkou a nakonec využijeme Apple II GS emulátor založený na KEGS emulátoru. Nebude chybět ani blbinka.

Příchod hackerů: zrod botnetů

Tisíce, desetitisíce, statisíce a někdy i miliony nakažených PC, která čekají na příkaz svých „pánů“, aby provedla útok – rozeslání spamu či DDoS. Stejný počet nic netušících uživatelů, kterým hackeři pod rukama čtou doslova každý znak, včetně čísel kreditních karet a hesel k bankovním účtům. Tak fungují botnety.

Pohled pod kapotu JVM – závěrečné porovnání JVM, Lua VM a Python VM (1/2)

V dnešní části seriálu (nejenom) o programovacím jazyku Java a JVM bude provedeno závěrečné porovnání trojice virtuálních strojů: JVM, Lua VM a Python VM. Zaměříme se především na porovnání struktury bajtkódu, přesněji řečeno instrukční sady všech tří porovnávaných virtuálních strojů.

Rozhodněte o vítězi v anketě Křišťálová Lupa 2014 (Komerční sdělení)

Projekty a služby s nejvyšším počtem nominací nyní bojují o přední příčky ve finálním hlasování ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu. Podpořte je svým hlasem i vy.

Mazání dat uprostřed souboru

Před nějakým časem jsem si postěžoval na blogu, že linuxové jádro nenabízí dostatečnou funkčnost pro potřeby specifického okruhu úloh, jakou je například stříhání reklam z televizních nahrávek – ačkoli systém nabízí funkce pro zvětšování či zmenšování velikosti souboru, až donedávna nebylo možné mazat data uprostřed.

Postřehy z bezpečnosti: v podstatě jsou za všemi problémy programátoři

V dnešním díle Postřehů se podíváme na kritickou RCE chybu na webu Yahoo, novou verzi OWASP příručky, studii blackmarketů, jak vypnout za běhu PatchGuard, další operaci NSA s názvem „Treasure Map“, malware BoSSaBoTv2, pěknou službu pro deobfuskování JavaScriptu, analýzu dropperu FinFisher a spoustu dalšího.

Komiks: odříznuti

Jsme doslova zavaleni zprávami. Míří k nám ze všech konců planety prakticky nepřetržitě. Mobil pípá pod závalem e-mailů, rss, facebookových a twitterových aktualizací, internet si nosíme s sebou po kapsách a co chceme se dozvíme během okamžiku. O to tvrdší je pak dopad na dlažbu informačního vakua.

P2P komunikátory jsou anonymní a bezpečné, ale zatím nerozšířené

Komunikačních služeb už je přehršel, ale poslední dobou se začínají objevovat i komunikátory, kde komunikace mezi uživateli probíhá přímo (P2P). Chtějí nabídnout zejména větší nezávislost a také lepší zabezpečení komunikace, včetně šifrování. Bohužel jim chybí podpora velkých firem i zájem uživatelů.

PixelJunk Shooter: v jednoduchosti je krása

Byli jste vysláni na záchrannou misi! Má prostý cíl. Zachránit všechny přeživší, kteří pátrali na odlehlých světech po nových zdrojích energie. Jediné, co budete mít k dispozici, je prťavá lodička a tažný hák. Musíte být neustále bdělí, protože na neznámých cizích planetách je to samé nebezpečí.

Dlaždice trochu jinak: správce oken Awesome

Pracovní prostředí nemusí být navzdory zažitému standardu tvořeno jen plovoucími okny. Dá se pracovat i s rozložením dlaždic, které je mnohem starší než okýnka. V minulém dílu našeho seriálu jsme dokončili průzkum XMonad a v tom dnešním nakousneme poslední z plánovaných tiling správce oken – Awesome.

Historie vývoje počítačových her (142. část – textovky na osobních mikropočítačích)

V předchozích jedenácti částech seriálu jsme se zabývali převážně popisem klasických textovek a taktéž jednoduchých strategických simulací. Jednalo se o hry vytvořené pro osmibitové domácí mikropočítače. Ovšem „subkultura“ autorů a hráčů textovek samozřejmě vzkvétala i na osobních mikropočítačích.

Připíchněte si SSL certifikát k doméně

Bezpečnost je v posledních měsících velké téma a jedním z klíčových bodů je téma SSL, certifikátů, autorit a modelu PKI. Pokud ale šifrujeme, měli bychom to dělat správně a zabývat se i autentizací. Tady nám ale do toho vstupují stovky certifikačních autorit, kterým „věříme“. Co když jim ale nevěříme zase tolik?

Softwarová sklizeň (17. 9. 2014)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni společně zkrotíme PDF dokumenty, uděláme si pořádek v televizním programu a RSS kanálech. Také obšťastníme návštěvníky webových stránek hudbou či vysíláním rádia. Jako bonus nesmí chybět ani tradiční blbinka.

Otrávení DNS cache se opravdu používá k únosu mailů

Útok zvaný otrávení DNS cache (DNS cache poisoning) je znám už řadu let, ale je považován spíše za teoretickou hrozbu, která byla předvedena v laboratorních podmínkách. Její potenciál je však ohromný a v případě úspěchu dokáže efektivně odklonit komunikaci. Bohužel se ukazuje, že je v praxi skutečně prováděn.