Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

Aktuální články

Porovnání systémů Linux a FreeBSD (12)

Závěrečná část rozsáhlé kapitoly o virtuální paměti pojednává o chybách, které se v jejích implementacích vyskytují, a protože většinu z nich nelze uspokojivě vyřešit, povíme si alespoň, jak se vyhnout jejich následkům.

Distribuce: ABCLinux

Naši kolegové ze spřáteleného serveru abclinuxu.cz vytvořili svou vlastní distribuci. My jsme ji pořídili a vyzkoušeli. Jak to dopadlo, se dočtete právě zde.

Linux jako internetová gateway (5)

V pokračování návodu se již nesoustředíme na instalaci základních komponent nutných k fungování routeru, ale zaměříme se na věci týkající se bezpečnosti a rozšíření nad rámec routeru, proxy, cachovací dns, ftp a podobně. Nebudu se zabývat všemi programy do podrobností, protože podobné články už vyšly, ale zaměřím se jen na instalaci a rozchození na našem routeru. Dnes dojde na bezpečnostní upgrady a ruční kompilaci jádra.

Source Mage GNU/Linux: časové znamení ohlásilo ...

V sobotu 10. ledna 2004 ve 13 hodin 37 minut a 04 sekund UTC měli přívrženci unixových operačních systémů důvod k oslavě. Unixové hodiny odbíjely přesně 1 073 741 824 sekund. Že nevíte, co je zvláštního na 1073741824? Tvůrce Simpleinit-MSB to také nevěděl. Už to ale ví a bude si to dobře pamatovat, protože systémy používající Simpleinit-MSB, nejenom Source Mage GNU/Linux, přestaly s úderem 1073741824. sekundy fungovat.

Grafická knihovna OpenGL (32): operace s fragmenty

V předposlední části seriálu věnovaného grafické knihovně OpenGL si podrobněji popíšeme operace, které se provádějí s fragmenty před jejich uložením do framebufferu.

Rozhovor s Pavlem Machkem, kernelovým vývojářem

Johanka má spoustu kamarádů, co dělají do kernelu, a po letech se konečně odvážila vám jednoho z nich představit. Jako obvykle čtení na vlastní nebezpečí!

Stinné stránky CVS

Tento článek vznikl jako reakce na seriál o CVS. Já sám tento systém používám a už jsem narazil na několik případů, kdy jsem u něj, ač se zpočátku jevil jako dobrý nástroj, narazil na problémy. Proto jsem se rozhodl s vámi o své zkušenosti podělit.

Squeak: návrat do budoucnosti (1)

V tomto seriálu se seznámíme s programovacím jazykem Smalltalk a jeho implementací Squeak. S prostředím, v němž pojem open source není záležitostí licence, ale funkčnosti.

Stalo se v týdnu od 31. 1. do 6. 2.

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Nové KDE a stabilní i labilní Gnome - rozhovory s maintainery různých jader - Mění se Filesystem Hierarchy Standard - Kdopak sedí na doméně glib.org? - a mnoho dalšího.

Racer (cz)

Jednu hru s názvem Racer jsme si již v našem seriálu ukázali. Tohle bude ale něco docela jiného. I když přinejmenším stejně dobrého.

Programování pod Linuxem pro všechny (3)

V dnešním dílu si konečně povíme o vytváření dočasných souborů, bude se jednat o funkce využívající k zápisu a čtení dat deskriptor souboru i proměnnou typu *FILE.

Porovnání systémů Linux a FreeBSD (11)

V dalším pokračování kapitoly o virtuální paměti se podíváme na jednotlivé algoritmy výměny stránek - jak teoretické, tak prakticky realizované v jádře FreeBSD a v různých jádrech Linuxu.

AVI 2 DVD pod Linuxem

Většina lidí spíše řeší opačný problém - tedy jak převést DVD do AVI. Nástrojů a postupů pro tento cíl je známo mnoho, z GUI frontendů pod Linuxem jmenujme např. DVD::RIP. Někoho ovšem může zajímat i opačná cesta.

Cocoon v příkladech: Cocoon Forms čili Woody

V tomto dílu se zastavíme u nadmíru zajímavého frameworku pro zpracování formulářů ve webových aplikacích: Cocoon Forms (aka Woody).

Linux jako internetová gateway (4)

V dnešním, posledním dílu seriálu o stavbě linuxového routeru si nastavíme firewall pomocí iptables.

Grafická knihovna OpenGL (31): význam jednotlivých bufferů

V dnešním dílu seriálu o grafické knihovně OpenGL si popíšeme význam jednotlivých bufferů (které se mohou nacházet ve framebufferu) a způsob zjišťování aktuální konfigurace framebufferu. Dále si popíšeme pořadí operací a testů, které se s právě vykreslovaným fragmentem provádí před vlastním zápisem do framebufferu.

Jak vytvořit jednoduchý rastrový obrázek v jazyce C

Tento článek shrnuje moje zkušenosti a znalosti, jak vytvořit z C/C++ rastrový obrázek v PNG. V žádném případě si nekladu za cíl podat ucelený popis formátu PNG a jeho možností, ale spíš jako velmi rychlý a praktický úvod do problematiky tvoření rastrových obrázků z C/C++, například grafů apod.

Výlet do říše verzí: větvení a slučování

Pojďme si opět poodkrýt některé další taje CVS. Dnes by to mohlo být zajímavé, prozradíme si totiž něco o větvení a slučování.

Akta X 0401

Jak se parsery XML chovají a jak by se měly chovat, narazí-li v dokumentu na chybu syntaxe? Spor mezi příznivci liberálního a striktního parsování je stejně starý jako XML samo. Obstojí sedm let staré argumenty ve světle dnešních zkušeností?

Stalo se v týdnu od 24. 1. do 30. 1.

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Do mobilů Python - RAR verze 3.30 - R.I.P: UnitedLinux - Duchovní otec digitalizace dat - MyDoom a odměny za hlavu autora - KOffice 1.3 - Debian roste nejrychleji - Lokalizace Mozilla 1.6 a další.

QSpaceHulk

Dnes se podíváme na to, jak lze udělat z dobré stolní hry dobrou hru počítačovou.

Programování pod Linuxem pro všechny (2)

Vítám vás u nového dílu našeho programovacího seriálu. Jak už jsem v minulém dílu předeslal, dnes se budeme zabývat funkcí getopt_long, naučíme se používat systémové proměnné a vytvářet dočasné soubory. Tak tedy s chutí do toho!

Porovnání systémů Linux a FreeBSD (10)

Dnešním dílem pokračuje kapitola o virtuální paměti, konečně si pořádně popíšeme její strukturu na FreeBSD i na Linuxu.

Letmý pohled na Alfu MySQL 5.0 z pohledu postgresisty

Jak název napovídá, podíváme se, co nového přináší Alfa verze MySQL 5.0 nejen v porovnání se staršími verzemi, ale i s konkurenční databází PosgreSQL. Článek je krom teorie pln i zajímavých příkladů.

Linux jako internetová gateway (3)

Dnes se podíváme na to, jak router ovládat z dálky přes telnet nebo ssh.

Struts, komentovaný příklad: obrnění aplikace

Deklaratorní zachycování výjimek, chyby při zpracování formuláře, chyby v akcích, validator plug-in a ošetřování chyb jak na straně serveru, tak na straně klienta. Je toho poměrně hodně, takže pojďme na to.

Grafická knihovna OpenGL (30): automatické generování texturovacích souřadnic

V tomto pokračování seriálu o grafické knihovně OpenGL si popíšeme možnosti automatického generování texturovacích souřadnic. Tuto techniku lze využít zejména ve dvou případech: zobrazování kontur složitých ploch (při práci s prostorovými tělesy v CAD systémech) a mapování okolního prostředí na zobrazované těleso (tzv. environment mapping).

Výlet do říše verzí: historické verze repository, tagování

Dnes si budeme vyprávět spoustu zajímavých věcí o práci s různými historickými verzemi repository a pronikneme i do tagování.

Stalo se v týdnu od 17. 1. do 23. 1.

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Celý národ odpálkovává tučňáka - SCO žaluje Novell a píše kongresmanům - Budeme mít Perl pro mobily a pořádnou linuxovou podporu pro Centrino - Rozhovory se zajímavými osobnostmi, všeliký nový soft a betasoft.

Search and Rescue

Týden utekl jako voda a máme tu další díl našeho seriálu. Tentokrát se dostaneme k velmi zajímavému simulátoru.

Programování pod Linuxem pro všechny

Na ROOTu se nachází mnoho článků zabývajících se programováním, ale většina se zabývá jen určitým problémem a nevšiml jsem si článku, který by byl pro lidi, kteří přešli na Linux včera a chtějí se naučit nějaké "fígle". Rozhodl jsem se tedy napsat sérii takovýchto článků sám. Měla by vás naučit psát programy, které budou funkční a budou opravdu "něco dělat". Předpokládám, že máte nějaké zkušenosti s C. Tak se pusťme do prvního dílu.
Ušetřete