Ušetřete

Hlavní navigace

reklama

Aktuální články

Analýza linuxového kódu, který podle tvrzení SCO porušuje jejich autorská práva a obchodní tajemství

Dne 18. srpna na své obchodní výstavě, firma SCO ukázala kód, o kterém prohlašuje, že byl zkopírován do Linuxu v rozporu s autorskými právy a obchodním tajemstvím. Překlad komentáře Bruce Perense k této události vám dnes přinášíme.

Linux v internetové kavárně

Spousta lidí si myslí, že Linux používá jenom několik málo nadšenců, kteří nemají na práci nic jiného, než se v něm "hrabat". Že jej lze nasadit i mezi běžné uživatele a dokonce i na tak specifické místo, jakým je internetová kavárna, jim ukáže tento článek.

Grafická knihovna OpenGL (8): display-listy

V dnešním dílu seriálu o grafické knihovně OpenGL si popíšeme způsob vykreslování znaků za pomoci bitmap, tj. jednobarevných rastrových obrázků. Dále si řekneme, k čemu jsou vhodné display-listy a jak se dají použít pro urychlení vykreslovacích operací. Jako příklad na demonstraci použití display listů vytvoříme funkci pro vykreslování znaků za pomoci bitmap.

LIDS - Linuxový systém odhalení průniku 3

Ve druhém článku o LIDS jsme se věnovali technice konfigurování. Dnes seriál ukončíme. Budeme se zabývat odstraňováním některých problémů spjatých s LIDS, skrytím procesů a podíváme se, jak LIDS zareaguje na průzkum (scanning) portů počítače.

Sokety a C/C++: MTU a IP fragmentace

Dnes se podíváme na fragmentaci a MTU. Vysvětlíme si pojmy a blíže se seznámíme s atributy IP hlavičky, které se týkají fragmentace. Znalosti z tohoto článku využijeme v příštím díle, kdy vytvoříme program pro měření MTU.

Roztomilé specifikační schizma

Ano, řeč je o RSS. Běžně používaný formát pro popis obsahu webových serverů se dnes vyskytuje v několika verzích vyvíjených konkurenčními skupinami. Případ RSS je zajímavou ukázkou open projektu, v jehož zákulisí nedorozumění a neschopnost komunikovat převládly nad snahou o efektivní spolupráci.

Stalo se v týdnu od 9. 8. do 15. 8. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Používání Windows XP i Linuxu obdobně snadné - MPlayer 0.91 - Mozilla nejlepším antispamovým řešením - MSBlast zatápí MS - Opera pro FreeBSD - Microsoft Explorerem poškozoval patentová práva - Lokalizace Mozilla ThunderBird a další.

Open Inventor: Knihovna pro realtimovou 3D grafiku

Open Inventor je velmi populární knihovna pro tvorbu realtimové 3D grafiky, tedy i her. Programátorovi poskytuje rozsáhlou množinu C++ tříd, které skrývají před programátorem vlastní OpenGL API a posunují ho na mnohem vyšší úroveň. Tak může programátor mnohem rychleji vyvinout to, co potřebuje. Navíc, aplikace napsané v Open Inventoru jsou obyčejně rychlejší než ty přímo psané v OpenGL, jak bude zmíněno v článku.

FlightGear

V dalším dílu našeho seriálu se podíváme na zoubek hře zase z úplně jiné kategorie. FlightGear patří mezi klasické, nebojové letecké simulátory.

Povídky paralelistické: Linux

O hrdinném tažení tučňáků, kteří spojivše své síly vytáhli do boje proti komerčním paralelním systémům. Podrobněji se podíváme na systém Beowulf, zmíníme výhody a nevýhody linuxových klastrů a v závěru se zaměříme na dostupný hardware pro klastery.

Source Mage GNU/Linux (6) alias Výlet do říše verzí (5) - Perforce

Dnešní šestý díl seriálu zabývajícího se linuxovou distribucí Source Mage GNU/Linux je rovněž šestým dílem seriálu věnovaného systémům pro správu zdrojových kódů. K vývoji Source Mage GNU/Linux je používán systém Perforce (The Fast Software Configuration Management System), což je systém podobných (často slyšet, že výrazně lepších) vlastností jako CVS, Subversion, BitKeeper apod.

Softwarová sklizeň (13. 8. 2003)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavé prostředí pro rychlý vývoj aplikací, linuxovou distribuci určenou pro routery bezdrátových sítí, utilitku umožňující sledovat stav inkoustových zásobníků bublinkové tiskárny a mnoho dalšího.

Grafická knihovna OpenGL (7): jednobarevné rastrové obrázky

V dnešní části seriálu o OpenGL si ukážeme práci s bitmapami, což v "nářečí" dokumentace k OpenGL značí jednobarevné rastrové obrázky. Bitmapy se často využívají při vykreslování písma, vlastních kurzorů myši nebo různých jednoduchých ikon v interaktivních grafických aplikacích.

LIDS - Linuxový systém odhalení průniku 2

V minulém dílu jsme se seznámili se základními rysy softwarové záplaty linuxového jádra LIDS, provedli jsme záplatování a překlad jádra, instalaci nástrojů LIDS a ukázali si, jak je možné vytvořit LFS (LIDS Free Session), ve které LIDS omezení uvalená na operační systém (OS) na vás nepůsobí. Doposud jsme neměnili žádné LIDS konfigurační soubory, pouze jsme se dozvěděli, že se nacházejí v neviditelném adresáři /etc/lids a viděli jsme jejich výčet. Myslím si, že nyní dozrál čas, abych ukázal, jak se LIDS konfiguruje.

Sokety a C/C++: program traceroute

Dnes napíšeme jednoduchou implementaci programu traceroute. Vysvětlíme si princip programu traceroute a seznámíme se blíže s ICMP paketem typu 11 kódu 0. V článku je podrobně okomentovaný zdrojový text.

Balíčkovací systém distribuce Debian GNU/Linux: dokončení "apt-get"

Dnes dokončíme vysvětlování funkcí programu "apt-get" a budeme pokračovat vstříc dalším užitečným nástrojům balíčkovacího systému distribuce Debian GNU/Linux. Konkrétně si ukážeme, jak si zjednodušit práci se stahováním aktualizací distribuce.

Stalo se v týdnu od 2. 8. do 8. 8. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Novell koupil Ximian - AMD předvedlo Linuxové PDA - Opustí Novell NetWare a obrátí se k Linuxu? - GNU-Darwin nabírá nový kurz - IBM vrací úder a žaluje SCO - a další.

Quake2

Minule jsme si ukázali mírumilovnou závodní hru. Pro ty z vás, kteří mají raději potoky krve, si dnes povíme o opravdové herní klasice, kterou autoři portovali i na Linux.

Avatar nás přežije

Virtuální hřbitovy by v budoucnu mohly oplývat větší interaktivitou. Namísto nehybného archivu fotografií, dopisů a videosekvencí by zde návštěvník našel aktivně působící avatary, digitální bytosti jakýmsi způsobem zachovávající osobnost zemřelého člověka.

Povídky paralelistické: počítače von Neumannovského typu

Minule jsme si trochu přiblížili architekturu procesorů rodiny Intel P6. Přitom se nejedná o žádnou paralelní architekturu. Počítače s takovými procesory jsou klasické, von Neumannovského typu, přičemž principu paralelismu využívají pouze uvnitř svých výkonných jednotek. Navenek se chovají jako sekvenční systémy.

Ronja Reloaded: 21 spojů a 1.7km v Kecskemétu

Opensource FSO zařízení Ronja 10M Metropolis se už dočkalo mnoha instalací po celém světě. V tomto článku zrevidujeme aspekty praktického nasazení této technologie a nastíníme proběhnuvší a chystaný vývoj projektu Ronja.

Grafická knihovna OpenGL (6): využití transformačních matic

V dnešním dílu si ukážeme využití transformačních matic při skládání transformací. Také si popíšeme zásobník matic, který se využívá zejména při vykreslování složitých, hierarchicky uspořádaných trojrozměrných scén.

LIDS - Linuxový systém odhalení průniku

Jak se včas dovědět o zahájení útoku crackera a jak můžete operační systém zabezpečit před někým, kdo získal práva administrátora? Odpovědí je - použijte LIDS - Linux Intrusion Detection System, kterému je věnován náš nový seriál.

Sokety a C/C++: program ping

Dnes odešleme náš první ICMP paket. Bude se jednat o ECHO žádost. Odesíláním ECHO žádosti a přijetím ECHO odpovědi naprogramujeme jednoduchý program ping.

SQLite - ultra lehké sql

Pokusím se v tomto článku přiblížit databázi SQLite, která je implementací jazyka SQL nad souborem dbm. Jedná se tedy o databázový stroj spadající do kategorie FoxPro, dbase nebo PC Fand. Na rozdíl od nich se ale nejedná o komplexní prostředí pro aplikace, ale skutečně jen o databázový stroj, nebo spíše stroječek :-).

Stalo se v týdnu od 26. 7. do 1. 8. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Strýček Sam bude platit za Linux? - Hack PHPGroupware - Gimp 1.3.17 - Panther nebude plně 64 bitový - Jádro 2.6.0-test2 - Španělé likvidují CD s produkty SCO - OpenOffice.org 1.1 RC2 - Velká modrá uklidňuje zákazníky - Mozilla Firebird 0.6.1 - Pád akcií SCO - a další.

Rozhovor s Klausem "Knoppix" Knopperem

PCTechTalk přinesl rozhovor s Klausem Knopperem, německým vyvojářem majícím na svědomí oblíbenou linuxovou Live distribuci jménem Knoppix. Volný překlad rozhovoru vám přinášíme.

Tuxracer

Tímto článkem otevíráme nový seriál o hrách, hříčkách a gamesách, které si můžete zahrát v Linuxu. Je určen hlavně začátečníkům a lidem, kteří pořád ještě nevěří, že linuxových her je dostatek.

Povídky paralelistické: procesory Intel P6

Povídka o velevážené rodině procesorů Intel P6. Minule jsme si rozdělili úrovně možné paralelizace výpočetních systémů do tří skupin. Vraťme se nyní zpět k nejnižšímu stupni -- využití principu paralelnosti na úrovni hardwaru. Popíšeme si architekturu procesorů rodiny P6 firmy Intel.

Stunnel

Už při psaní článku o OpenSSL jsem chtěl popsat stunnel, bohužel se mi nikam nevešel. Opět jsem o tom uvažoval při psaní seriálu o tunelování, ale tam se mi stunnel nehodil. Rozhodl jsem se tedy napsat o něm samostatný článek.

Softwarová sklizeň (30. 7. 2003)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme specializovanou herní distribuci Linuxu, zajímavou variaci na prastaré téma Scorched Earth či novou verzi offline PalmOS prohlížeče Plucker

reklama