Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Připojujeme domácí síť

Poslední dobou je v domácnostech čím dál více počítačů. Většinou už jsou připojeny do domácí sítě. Dnes je internet čím dál tím běžnější součástí domácnosti, ale co udělat, když ho chceme rozvést do celé sítě? Nejjednoduší je řešení s vyhrazeným počítačem zvaným router, přes který je připojena celá domácí síť. V článku si ukážeme, jak na to.

Nejhorší možný scénář

Na newsforge.com vyšel článek nazvaný "Nejhorší možný scénář" a zamýšlí se, co by asi bylo, kdyby SCO vyhrálo svůj spor s IBM. Ty podstatné myšlenky stručně shrnuje tento článek.

Stalo se v týdnu od 17. 5. do 23. 5. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Máme e-mailový newsletter - Mozilla Firebird 0.6 - Kauza SCO - VIM 6.2 beta - Autorské právo neprospívá inovacím - Opera 7 pro Linux - KDE 3.1.2 - Linuxové ovladače pro karty ATI Radeon - Win4Lin 5.0 - Linuxový dvoutakt a další.

Šablony stránek pro Zope: další praktické příklady

Webové aplikace (neboli dynamické webové stránky) vznikají často ve skriptovacích jazycích PHP nebo .ASP. Tyto jazyky poskytují velké množství užitečných funkcí, ale neoddělují výkonné (neboli logické) části programu od částí, které se starají o prezentaci dat. Oddělení logiky od prezentace je hlavním trendem moderních webových aplikací, protože usnadňuje údržbu a zpřehledňuje aplikaci.

Zpovědnice: CZilla

Rozřešení mozilla.cz vs. czilla.org - know-how českých nadšenců pro Mozillu - kauza "Pták ohnivák" - mozillí klony - "standardy" a standardy. O tom všem jsem si povídal se členy CZilla týmu.

Valgrind - Memcheck

V této části si ukážeme, co vše umí skin memcheck, a prakticky si to předvedeme na jednom testovacím prográmku. Podíváme se krátce i na to, jak memcheck pracuje.

Tak dlouho se chodí se džbánem...

...až se ucho utrhne. Jen tak předesílám - v článku se nic objevného nedozvíte, vše důležité je hned na začátku, zbytek je jen drobným rozborem, co se vlastně stalo, a toho, že i ve velké firmě může dojít v serveru paměť... zásluhou jednoho "neškodného" červa zneužívajícího jisté nedokonalosti microsoftích systémů a fungujícího ve výsledku jako bumerang.

XPath 2.0 a XSLT 2.0 se blíží

Druhé verze rozšířených jazyků XPath a XSLT, jež patří mezi klíčové technologie XML, se pomalu, ale nezadržitelně blíží. Po zveřejnění nových pracovních návrhů specifikací jsme se zase o kousek posunuli směrem k budoucnosti, která je jedněmi vítána stejně jako druhými odmítána.

Jak na Bluetooth pod Linuxem

Ve Vltavě již uplynulo mnoho vody od chvíle, kdy jsme si naposledy pověděli něco o Bluetooth pod Linuxem. Mezitím se v této oblasti mnohé posunulo a téměř nic z toho, co jsme si povídali minule, již neplatí. Ukažme si tedy nové cesty, jak rozjet Bluetooth pod Linuxem.

GLUT (4): události

V dnešním dílu seriálu o knihovně GLUT si ukážeme, jakým způsobem se zpracovávají události (zprávy) došlé od operačního systému a od uživatele. Dále si předvedeme postup při obsluze základního vstupního zařízení, tedy klávesnice.

Apache Struts 1.1: modul Validator

Webový aplikační rámec Struts z dílny nadace Apache Software Foundation je skvělým řešením pro ty, kteří chtějí maximálně využít programového modelu MVC ve webových aplikacích využívajících technologii JSP. Dnes se budeme věnovat skvělému modulu z tohoto systému -- Validator.

Nový server housing v centru Prahy

GLOBE INTERNET, provozovatel profesionálních webhostingových a server housingových služeb SERVERY.CZ, udělal před časem významný krok vpřed v nabídce služeb. Zvykli jsme si, že právě GLOBE INTERNET dbá na to, aby vysoká kvalita byla navíc podpořena příznivou cenou. Poslední počin tohoto hostingového providera patří k těm významnějším novinkám.

Smažíme v Linuxu (3)

Po delší době vás znovu vítám u pokračovaní seriálu o vypalování pod Linuxem. Co se dnes dozvíte? Něco o multisession vypalování, něco o vypalování na RW média, řeč bude i o Packet writing, v neposlední řadě i o Mount Rainier a také o CD Plus technologii.

Souboj titánů Red Hat vs. SuSE Linux (2)

Dnes dokončíme polemický článek srovnávající dvě významné linuxové distribuce. Ani dnes však nebude řeč o technických aspektech, ale spíše o tom, v čem se tyto distribuce doopravdy významně liší, jaká je jejich struktura a služby přidané hodnoty. Zaměříme se na systémy aktualizací, podporu třetích stran, skladbu obou distribucí, nezapomeneme ani na cenu a dostupnost a celé pojednání zakončíme hodnotícím resumé.

Stalo se v týdnu od 10. 5. do 16. 5. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: DRM na Linuxu není problém - Bezpečnostní chyba v MS Passport - Xine podporuje Sorenson SVQ3 - Náramkový mobilní telefon - Blender 2.27 - Nový web projektu Edunix (Linux do škol) - Španělé zvažují velký linuxový projekt - Zbrusu nová verze Jargon File 4.4.0 - GCC 3.3 - Nový balík lokalizovaných šablon pro OpenOffice.org a další.

Stýská se vám po Windows XP?

Občas zkouším některé alternativní správce oken. Jsem toho názoru, že PC nejsou jen Windows a Linux není jen KDE či Gnome. Zkusil jsem tedy prostředí XPde.

Šablony stránek pro Zope: tal:replace

V minulém dílu představenou šablonu pro automatický seznam obrázků dnes trochu přepíšeme, aby poskytovala lepší výsledky, a přitom si v praxi ukážeme další značku jazyka ZPT - tal:replace. Také se znovu podíváme na získávání užitečných informací pro aplikace typu cesta.

Jak na LaTeX: balíčky graphicx a comment

TeX (a tudíž i LaTeX) si nese sebou jedno historické břímě, které se jmenuje "práce s obrázky". Jak jednoduše a snadno do dokumentu vložit obrázek, se dozvíme právě v dnešním dílu. V druhé části si řekneme něco u užitečném prostředí comment. A jako v předchozích dílech nebude chybět úsměvný příklad.

Valgrind

Ladit programy je dřina, známe to všichni, že? Programátoři pod Linuxem pravděpodobně budou důvěrně znát gdb, ale víte, jak snadno najít memory leaky ve vašem programu? Toto a mnoho dalších užitečných věcí za vás zjistí valgrind.

2x soutěž Projekt roku

České sdružení uživatelů operačního systému Linux vyhlašuje soutěž Projekt roku 2002 a pozadu nezůstávají ani na Slovensku a vyhlašují súťaž Open projekt roku 2003.

Divoký oheň na Linuxu

Proniknutí Linuxu do konstrukčních kanceláří dosud bránil jednoduchý fakt. Pro Linux nebyly k dispozici kvalitní, obvykle používané komerční CAD systémy. Tento stav už neplatí. Před krátkým časem uvedla společnost PTC linuxovou verzi CAx / PLM systému Pro/ENGINEER Wildfire. První praktické zkušenosti se pokusím zhodnotit v následujícím textu.

Softwarová sklizeň (14. 5. 2003)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme interpret pro starou herní klasiku, zajímavý aplikační server, skvělou pomůcku pro lidi, kteří rutinně pracují s více počítači, a mnoho dalšího.

GLUT (3): práce s okny

V tomto dílu si ukážeme postup, jakým lze pomocí funkcí z knihovny GLUT vytvořit okno, do kterého lze vykreslovat pomocí příkazů OpenGL. Také si ukážeme, jak lze v jednom okně vytvořit více tzv. suboken nebo jedno okno zvětšit přes celou plochu desktopu (režim full-screen).

Apache Struts 1.1: rychlokurz psaní aplikací

Framework Struts z dílny Apache Software Foundation je značně obsáhlý. Udělat v něm jednoduchou aplikaci typu kniha návštěv není až tak přímočaré. Následující článek bude takový rychlokurz psaní aplikací ve Struts.

Make up pro vaše aplikace: modul Tkinter

Po delší době se opět vracíme ke grafickým uživatelským rozhraním jazyka Python. Po dříve popisovaných vazbách na C nebo C++ knihovny si ukážeme použití modulu Tkinter. Zasvěceným není třeba nic vysvětlovat, jde o téměř standardní rozhraní k toolkitu Tk.

Souboj titánů - Red Hat vs. SuSE Linux

Dnešní článek je tak trošku polemický, jak už diskuse, zda je lepší ta, nebo ona distribuce, bývají. Berte jej prosím jen jako skromné subjektivní pozorování jednoho linuxového profesionála, který je ve své každodenní praxi zvyklý používat právě distribuce SuSE a Red Hat Linux. Tentokráte však nebude řeč ani tak o technických aspektech nebo jaká verze čehosi je v té které distribuci, ale spíše o tom, v čem se tyto distribuce doopravdy významně liší, jaká je jejich struktura a služby přidané hodnoty.

Stalo se v týdnu od 3. 5. do 9. 5. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Linux hraje v plánech Opery velkou roli - Nová Mozilla 1.4b - Ve Virginii přísné tresty za spamování - OpenSSL v procesu certifikace dle FIPS 140-2 level 1 - Na routerech a webserverech Microsoftu je Linux! - Spekulace o prodeji Sun Microsystems - Česká verze OpenOffice.org 1.0.3 - Microsoft školí personál na Linux a další.

Šablony stránek pro Zope: získávání

Získávání je unikátní technologií Zope, kterou jinde nenajdete. Tato velmi praktická vlastnost umožňuje úsporné a logické programování a tvorbu šablon. Bohužel je následkem její revolučnosti nesnadné ji pochopit jen z definice, a proto v tomto pokračování najdete velmi jednoduchý příklad praktického použití.

Jak na OpenSSL 3

V posledním dílu doděláme to málo, co nám ještě zbývá. Povíme si pár slov o konfiguraci serveru a na závěr ještě proberu některé praktické problémy, se kterými se při používání SSL můžete potkat.

Neurónové siete sú čiernou skrinkou

Technológia umelých neurónových sietí je relatívne mladá. Neurónovým sieťam (ďalej len NS) sa venuje tzv. subsymbolická umelá inteligencia alebo tiež výpočtová inteligencia (angl. computational intelligence).

XServe II - Mac OS X Server

Následníka klasického operačního systému Mac OS se společnost Apple snažila vyvinout již téměř 15 let. Postupem času otevírala a zase zavrhovala různé více či méně slepé větve v evolučním stromu operačních systémů (namátkou Pink, Taligent, Copland nebo Rhapsody). Zlom nastal až v roce 1996, kdy se do Apple navrátil jeden z jejích zakladatelů Steve Jobs, který mezitím řídil technologicky vyspělou, avšak s tržního hlediska nepříliš úspěšnou společnost NeXT. Právě akvizice této společnosti měla největší dopad na to, že v březnu roku 1999 mohl Apple představit nový systém Darwin, který tvoří základ operačního systému Mac OS X.

reklama