Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Softwarová sklizeň (11. 12. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme nové J2SDK pro Linux od IBM, prohlížeč obrázků, který ocení asi hlavně vyznavači digitální fotografie, velmi zajímavý abstraktní programovací jazyk, linuxové ovladače pro modemy s čipy Conexant a mnoho dalšího.

Cirkus s okny: úvod

V úvodu seriálu bych chtěl zdůraznit, že se bude jednat o krátký seriál o knihovně wxPython jak na Linuxu, tak i na systémech Microsoft Windows určený zájemcům z řad začátečníků, a proto by mohl zkušenějším programátorům v některých částech připadat velmi jednoduchý. Budu však postupovat od základních kroků podle vlastních zkušeností, kdy jsem musel vše potřebné složitě hledat na internetu nebo překládat z anglické odborné literatury.

IceWM - to je cool

Když jsem poprvé zaslechl o IceWM, povzdechl jsem si: "Ach jo, zase další window manager". Potom jsem však narazil na několik na sobě nezávislých pochval na adresu tohoto programu, takže jsem se rozhodl, že jej vyzkouším. Výsledkem je, že se stal jedním z mých oblíbených window managerů.

TeX pro každého - TeX a jeho nástupci

Poslední novinkou, která se společně s dalšími změnami v TeXu objevila, bylo osmibitové kódování. Tím v roce 1990 D. E. Knuth vývoj TeXu uzavřel. TeX však není dokonalý a dnes se dozvíme, na co nestačí. Vývoj se nezastavil a vzniklo několik alternativních projektů. Dnes se podíváme na možné budoucí směry vývoje typografie a sazby strukturovaných dokumentů.

Je libo optimistickou studii? Zasponzorujte ji

V poslední době se nakupilo přímo úžasné množství všelijakých studií, zpráv a elaborátů na všemožná témata. Také prohlášení a tiskových zpráv se urodilo poměrně mnoho. Dovoluji si vám předložit jakýsi profil toho, co minulý týden dal a co ovlivnilo dění v linuxové komunitě, když ne v Čechách, tak ve světě určitě.

Stalo se v týdnu od 30.11. do 6.12.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Klady a zápory Lindows - Chyba v jádru 2.4.20 - PostgreSQL 7.3 - Mozilla 1.2.1 - odtajněná zpráva o UFO v Suffolku - Digitální jihad - Česká státní správa na XML - Boeing a Linux - KDE 3.1 pravděpodobně opět odloženo a další.

Rozšiřování PostgreSQL v C - Datové typy

Z minulého dílu máme k dispozici funkce pro určení validity, datumu narození a pohlaví z rodného čísla. Zatím jsem předpokládal, že rodné číslo ukládám jako CHAR(11). Zřejmou nevýhodou je, že vždy, když chci určit některý atribut rodného čísla, dochází k parsování řetězce. Navíc z důvodu efektivnosti nemohu použít rodné číslo jako index a ani nemohu pořádně třídit podle něj, jelikož v rodném čísle může, ale nemusí být použit znak lomítko.

Szulik: spojí nějaký dobrák Linux s Osamou bin Ladinem?

V úterý na Enterprise Linux Forum Conference & Expo, které se konalo v Bostonu v americkém státě Massachusetts, promluvil v klíčovém projevu šéf Red Hatu Matthew Szulik. Jeho košatý projev jsem nalezl hned ve třech článcích, které se pěkně doplňovaly a dávají nám poměrně solidní náhled na celý projev.

Létající cirkus (20)

V dnešním díle seriálu věnovaném jazyku Python si v krátkosti představíme další velice užitečný balíček - Numeric Python, díky kterému dokáže Python pracovat s opravdu rozsáhlými poli dat a provádět nad nimi různé matematické operace.

Linux v kanceláři - Evoluce ve skupinách

Známá poučka říká, že kvalitně sehraný tým složený z naprosto průměrných lidí dokáže podat vyšší pracovní výkon než sebegeniálnější jedinec. Řekl bych, že lze nalézt případy, kdy tato poučka neplatí. Každopádně kvalitní software pro řízení pracovních skupin je dnes zvláště u větších týmů naprostou nutností. Proto se zrodily groupwarové systémy, z nichž nejznámější jsou Lotus Notes a MS Exchange. Donedávna měli uživatelé Linuxu přístup k těmto a podobným technologiím velmi ztížený.

Malé povídání o velkých emulátorech

Za dávných časů neevokovalo slovo počítač v lidech představu osobního počítače. Stejně tomu není mezi mnoha lidmi ani dnes. Počítačem je stejně dobře ZX Spectrum, Atari, SPARC, Apple MacIntosh jako třeba SGI. Jelikož od každého jmenovaného existuje několik klonů, dozvíte-li se, že nějaký počítač uměl báječnou věc, a chcete-li si to ověřit, máte dvě možnosti. Buďto systematicky navštěvovat pamětníky, kteří tyto mazlíčky mají doma, nebo si pořídit emulátor.

Softwarová sklizeň (4. 12. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme šikovnou POP3 proxy, jednu variaci na téma SimCity pro Linux, novou verzi PostgreSQL a jádra a mnoho dalšího.

Bezvláknová optika (5)

Minule jsme popsali možnosti při přenosu méně příjemných protokolů a také jsme vyčerpali tématiku vysílače a rozšiřovače svazku. Dnes, v posledním dílu, se podíváme na mechanické lahůdky a něco ze světa nejdražších komerčních modelů.

Bude Itanium stejná bublina jako Pentium?

V magazínu news.com vyšel článek, v němž autor slibuje, že Intel ve spolupráci s Hewlett-Packard vydá nové Itanium, které má běžet na 1,5 GHz. Procesor by se měl skrývat pod krycím jménem Madison a měl by být shodný s Itaniem 2 (McKinley). Tolik očekávaný procesor však stále zůstává pro seriosní zájemce obestřen tajemstvími. Přesto jsem se pokusil zjistit nějaké informace o tomto zázraku.

Konference EuroBSDcon 2002

Ve dnech 15.11. - 17.11. jsem měl tu čest zúčastnit se EuroBSDcon2002, konference zaměřené, jak název napovídá, na operační systémy typu BSD (FreeBSD, NetBSD, MacOSX a zbytek různých BSD derivací). Jak konference probíhala a co zde bylo k vidění, shrnuje tento článek.

TeX pro každého - makra pro sazbu

Zatímco v minulém dílu jsme se zabývali makry, která demonstrují způsob používání a sílu TeXového makrojazyka, dnes se podíváme na makra, která přímo zasahují do sazby a rozhodují o vzhledu dokumentu – makra pro umístění textu, změnu počtu sloupců a obtékané obrázky.

Stalo se v týdnu od 23.11. do 29.11.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Banco do Brasil na Linuxu – Souboj UnitedLinux vs Red Hat – Nizozemský Microsoft je nešťastný – Volvo se rozhodlo pro Linux – Mozilla 1.2 – Microsoft „varuje“ Ministerstvo obrany USA – Jádro 2.4.20 – Administrátoři kašlou na záplaty – Vzrostly naděje na prosazení „legálního hackování“ a další.

Rozšiřování PostgreSQL v C - Funkce

Tento seriál je určen pro pokročilejší uživatele Linuxu a PostgreSQL. Rozšiřování PostgreSQL pomocí C funkcí není příliš komplikované (je srovnatelné s návrhem aplikací pro jiné toolkity), přesto je složitější než návrh funkce v PL/pgSQL nebo v jiném z podporovaných jazyků.

Spam: situace je vážná

UPDATE 5.12.2002. Magazín Silicon označuje rok 2002 za rok SPAMu. Nabízí i konkrétní čísla, která nám umožňují utvořit si obrázek o situaci. Prý každý čtrnáctý e-mail, který končí ve schránkách britských uživatelů, je SPAM. Budeme se v budoucnu probírat hromadou "hnoje", abychom našli skutečnou poštu? Zahltí spam i mobily? Dá se vůbec spamu bránit?

SecurityProgz (28.11.2002)

Všechno hezké jednou končí a dnes přišel ten památný okamžik i na SecurityProgz. Děkuji všem, kteří zachovali přízeň našemu seriálu od jeho začátků až doposud, a věřím, že jste v něm vždy našli to, co jste potřebovali. Dnes se ještě podíváme na několik pěkných programů, mezi nimiž nebude chybět jeden aktualizační nástroj pro SuSE Linux, nějaký ten firewall a pár utilitek na ochranu shellu. V závěru se pak podíváme na jednu lahůdku - nejnovější verzi programu Hydra.

Hon na piráty nabírá obrátky

Tento týden jako by se nesl v duchu honu na piráty softwaru, audio i video produkce. Prakticky neuplynul den, aby se neobjevila zpráva o úspěchu některé protipirátské organizace, oproti dřívějšku se však změnila jedna zásadní věc. Mnoho z obviněných skutečně skončilo buď za mřížemi, nebo alespoň dostali pořádnou pokutu.

Softwarová sklizeň (27. 11. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme pár užitečných pomocníků pro balíčkovací systém RPM, zajímavou alternativní JVM od společnosti Bea nebo třeba Tetris napsaný v shellu a awku.

Linux do škol ("Lindoš") - alternativní řešení počítačové učebny

Jednota školských informatiků (JSI) při CZ ACM Chapter připravuje jako jeden ze svých pilotních projektů projekt Linux do škol. Tento projekt navazuje na aktivitu Anti-Indoš a obdobné zahraniční projekty a klade si za cíl navrhnout a prokázat realizovatelnost alternativního řešení počítačové učebny na bázi operačního systému Linux, nástrojů z projektu GNU a na ně navazujících projektů typu Open Source.

Bezvláknová optika (4)

V minulém dílu jsme probrali transimpedanční zesilovač, sluneční spektrální a prostorové filtry a omezovací zesilovač. Dnes se dozvíme, jak je to vlastně se zpracováním protokolů, které k jedoduché kvantizaci omezením nebyly navrženy, a podíváme se na vysílací konec zařízení.

TeX pro každého - píšeme makra

Dnešní díl věnujeme psaní vlastních maker. Dobrých učebnic jednoduchých maker najdeme dost, ale my si dnes do detailu rozebereme několik sice krátkých, ale netriviálních maker z praxe a ukážeme si, jakými cestami se ubírá TeXista, když chce napsat něco složitějšího. Dnešní díl je tedy určen pro budoucí TeXperty, nezávisle na nadstavbě, kterou používají.

Stalo se v týdnu od 16.11. do 22.11.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Linux v příštím roce masivně poroste - Japonská vláda zvažuje opuštění OS Microsoftu - FreeBSD 5 DP2 - Kdo vítězí ve válce browserů? - UnitedLinux 1.0 je na světě - BSA opět straší a vyhrožuje - Indie nechce proprietární software a další.

Velký průvodce protokoly TCP/IP

Třetího vydání se dočkala legendární kniha Libora Dostálka a Aleny Kabelové - Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS. Co všechno nás v této knize čeká a nemine, to se dozvíte z dnešní knižní recenze.

Šachové programy: Co od nich čekat?

Možná jste nedávno zaregistrovali zprávu, podle které šachový program Deep Fritz remizoval s velmistrem Kramnikem (mohli bychom napsat mistrem světa, ovšem s těmito tituly je to komplikovanější kvůli rozkolu v mezinárodním šachovém hnutí; buď jak buď, Kramnik patří mezi nejlepší šachisty současnosti). Co tato informace vypovídá o cestě počítačů směrem k umělé inteligenci?

Jak soudruzi z Bonton/Sony music bojují s piráty

Představte si situaci, že koupíte CD a to nehraje v počítači, protože je "chráněné" proti kopírování. Na nosiči se však skví logo CD DA. Kde je tedy zakopaný pes? Myslíte, že vydavatel se chytne za nos a omluví se za klamaní zákazníka? Ne, udělá z vás nesvéprávného blbce, který si neumí pustit CD.

SecurityProgz (21.11.2002)

Dnešní SecurityProgz zahájíme recenzí nové alfa-verze legendárního (nejen) portscanneru - Nmapu. Dále se podíváme na téměř stejně legendární projekt, který ocení zejména správci rozsáhlejších linuxových sítí - Linux Intrusion Detection System (známější spíše pod zkratkou LIDS). Chybět nebude ani nahlédnutí do světa nejrůznějších síťových monitorů apod. Věřím, že si i dnes přijdete na své a objevíte něco, co vás zaujme.

Softwarová sklizeň (20. 11. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme novou verzi Opery pro Linux, utility pro monitoring disku pomocí technologie S.M.A.R.T., šikovnou utilitu pro uživatele CVS a mnoho dalšího.

reklama