Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Geografický informačný systém GRASS (5)

V minulom dieli sme si ukázali, ako rektifikovať skenovanú mapu do kartografických súradníc. Členitý reliéf nedovoľuje priame georeferencovanie letckých snímok, ktoré sú cenným zdrojom informácií. Snímky sa preto procesom ortorektifikácie prevedú na ortofotosnímky, ktoré sa potom už dajú súradnicovo priradiť. V dnešnej časti si pripravíme potrebné dáta a vysvetlíme princípy ortorektifikácie.

Eclipse 2 - IDE na všechno

Před jistou dobou koupila firma Sun Microsystems firmu Netbeans i s jejich vlajkovým produktem - integrovaným vývojovým prostředím pro Javu. Chvíli jej prodávala pod názvem Forte4Java a pak se rozhodla otevřít vývoj. Vývojáři tedy spolupracují s open-source nadšenci a firma si díky své licenci dál vesele vydává nové verze (nyní již s názvem Sun ONE). Něco podobného udělala i firma IBM v čele konsorcia, stvořeného pro Eclipse.

Jemný úvod do PL/pgSQL (3)

Na závěr našeho miniseriálu o PL/pgSQL se podíváme na návrh funkcí triggerů a na použití PL/pgSQL funkcí s parametry typu tabulka.

Kompilujeme ze zdrojového kódu - optimalizace, výstup configure

Prvním krokem před vlastní konfigurací bývá výběr vhodné optimalizace. Dnes se na něj podíváme blíž. Poté spustíme skript configure a naučíme se číst jeho výpisy. Dozvíme se, co užitečného a důležitého nám program sděluje a na co dávat pozor.

Stalo se v týdnu od 24.8. do 30.8.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Švédsko zkoumá výhody Linuxu - Čtvrtá betaverze Mandrake 9.0 - Jak na komáry - Mozilla 1.1 - indos.cz nezaplatil včas doménu - Změna způsobu licencováni MP3 - Netscape 7.0 - Caldera si mění jméno zpět na SCO a další.

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (8)

V dnešním pokračování tohoto seriálu se konečně podíváme na nástroj pro práci s elektronickou poštou - KMail. Prohlédneme si všechna jeho zákoutí a naučíme se jej využívat skutečně na maximum.

Jemný úvod do PL/pgSQL (2)

Dnes se podíváme na použití PL/pgSQL funkcí v CHECK podmínkách, použití PL/pgSQL funkcí při návrhu vlastních operátorů a použití PL/pgSQL funkcí při návrhu vlastních agregačních funkcí.

SecurityProgz (29.8.2002)

Další týden je za námi a SecurityProgz před námi, řekl by klasik. I dnes vám, tak jako vždy, přinášíme náhled do toho nejzajímavějšího, co se na scéně Unix security-software v uplynulém týdnu urodilo. Nebude chybět několik zajímavých utilit pro správce unixových sítí, jeden pěkný program pro šifrování souborů a generování klíčů a ještě celá řada dalších užitečných věcí. Proto neváhejte a i dnes si přečtěte náš souhrn...

Bluetooth na Linuxovém desktopu nebo PDA

Že se dá bluetooth používat na Linuxu z příkazové řádky, už předvedl Michal Semler v článku Jak propojit dva počítače bez drátů?. V tomto příspěvku bychom se podívali na další užitečné aplikace technologie bluetooth, a to především na Linuxovém desktopu.

Jemný úvod do PL/pgSQL

RDBMS PostgreSQL umožňuje (stejně jako většina obdobných RDBMS) navrhovat a používat tzv. uložené procedury (Stored procedure). Uložené procedura je kód, který je uložen a spouštěn SQL serverem. Pro PostgreSQL můžeme uložené procedury psát v některém z následujících programovacích jazyků: SQL, Perl, Python, TCL a PL/pgSQL.

Geografický informačný systém GRASS (4)

Po kratšej dovolenke pokračujeme v seriáli o GRASSe. Konečne sa začnú diať zaujímavejšie veci. Táto časť bude o rektifikácii, teda o súradnicovom umiestnení importovaných rastrových dát. Pretože geografický informačný systém je iba vtedy geografickým systémom, ak sú jeho objekty (dáta) súradnicovo, teda priestorovo priradené. To ho odlišuje od ostatných typov IS a rastrových grafických editorov.

KYLIX3 Open Edition

Firma Borland pred pár dňami uvolnila novú verziu balíka Kylix3 Open Edition. Inštalácia obsahuje tak dlho očakávané prostredie Kylix 3 (C++ IDE), samozrejme v balíku nájdete aj novú verziu Kylix3 (Delphi IDE).

Kompilujeme ze zdrojového kódu - tajemný skript configure

Často čteme o „magické trojici ./configure ; make ; make install“. Dnes se dozvíme více o možnostech tohoto skriptu a jeho volbách. Povíme si také o standardech GNU Coding Standards a FHS, tedy doporučeních, kam instalovat programy.

Stalo se v týdnu od 17.8. do 23.8.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: KDE 3.0.3 a 3.1 beta - Společnost Software Research Associates koupila TurboLinux - Kde se vzal název GNU/Linux - Připojte se k portaci české strategické hry na Linux a další.

Zope a XML-RPC: komunikace mezi Zope servery a webovými službami

V minulém článku jsme si ukázali, jaké možnosti má Zope server v roli serveru XML-RPC. Dnes se podíváme na to, jak je možno prostřednictvím XML-RPC komunikovat mezi dvěma Zope servery. Povíme se také trochu o webových službách a ukážeme si, jak takovou jednoduchou službu vytvořit.

SecurityProgz (22. 8. 2002)

A už je tu další pokračování našeho aktuálního souhrnu z oblasti unix security-software. Ani dnes nebudou chybět recenze toho nejzajímavějšího, co jsme pro vás v uplynulém týdnu objevili. V úvodu si představíme jeden zajímavý filtr nevyžádané pošty pro sendmail, následně několik programů pro práci s nejrůznějšími logy a mnoho a mnoho dalšího. Proto neváhejte a i dnes čtěte SecurityProgz.

Softwarová sklizeň (21. 8. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme první verzi Xbox Linuxu, zajímavý systém pro automatické updatování RPM balíčků, jednu síťovou týmově orientovanou hru a mnoho dalšího.

JavaScript: Kompletní průvodce

Jestliže se zabýváte tvorbou webových stránek, jazyk JavaScript vám jistě nebude cizí. V dnešní době patří mezi nejrozšířenější z nástrojů pro webovou tvorbu, které jsou vůbec používány. Pokud jste se však s tímto jazykem dosud nesetkali nebo si chcete znatelně prohloubit své vědomosti, jistě vám přijde vhod druhé aktualizované vydání knihy JavaScript: Kompletní průvodce, kterou nedávno vydalo nakladatelství ComputerPress.

Antivirová ochrana na poštovní bráně

Antivirová ochrana počítačů i celých sítí je, anebo by měla být, naprostou samozřejmostí. Poslední masové útoky e-mailových červů Klez.H a Frethem.L jsou toho důkazem. Názory, jak koncipovat ochranu proti virům (a jinému nebezpečnému kódu), se jistě liší případ od případu v závislosti na zkušenostech a konkrétních potřebách správců nebo firem, a proto bych si dovolil popsat řešení, jak by bylo možné v této věci postupovat. Chtěl bych upozornit, že popisované řešení není jistě jediným možným, a věřím, že v diskusi pod článkem dospějeme k vyladění detailů do dokonalosti.

Kompilujeme ze zdrojového kódu - knihovny

Knihovny jsou univerzální programátorskou strukturou a dnes se bez nich neobejde prakticky žádný projekt. A protože náš seriál je o kompilaci, budeme mluvit o dynamických a statických knihovnách, jejich vlastnostech a správě v systému.

Stalo se v týdnu od 10.8. do 17.8.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Záplatování OpenSSL - Linux-Mandrake 9.0 beta 3 - Zemřel Edsger W. Dijkstra - Trial Kylix 3 Enterprise je ke stažení - Microsoft přestal poskytovat základní sadu svých fontů a další.

Zope jako XML-RPC server

Na Rootovi již proběhl pěkný článek týkající se základních vlastností aplikačního serveru Zope. Dnes se podíváme na jeho možnosti vzhledem ke komunikaci s okolním světem.

SecurityProgz (15. 8. 2002)

Po menší neplánované pauze jsme tu zpět se souhrnem toho nejnovějšího ze světa unix security-software. Věřím, že i v době záplav a povodní nezapomínáte na své milované tučňáky a budete se je snažit ochránit, jak to jen půjde. Dnes se podíváme na novou verzi programu Nessus a Nikto, dále na jeden zajímavý program pro šifrování vzdáleného přístupu k systému a řadu dalších věcí. Tak tedy pozorně čtěte, právě začínáme.

Root a rychlá kola

Pro příznivce rychlých kol a silných motorů jsme připravili malou prázdninovou odbočku od Linuxu, otevřeného i proprietárního softwaru, programování a vlastně počítačů vůbec. O víkendu se na okruhu v Mostě jelo Mezinárodního mistrovství ČR automobilů na okruzích a jeden z vozů tentokrát nesl i nápis www.root.cz. Nepatříte-li mezi vyznavače závodů na okruhu, doporučuji zaměřit pozornost raději na Softwarovou Sklizeň :)

Softwarová sklizeň (14. 8. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme Cinelerru 1.0, zajímavý zvukový editor, klon hry Command & Conquer a mnoho dalšího.

LUFS - tak trochu jiný virtuální souborový systém

Nedávno jsem se ve Sklizni zmiňoval o projektu LUFS, který umožňuje univerzálním způsobem vytvářet virtuální souborové systémy a zpřístupnit je zcela transparentně libovolné aplikaci. Dnes se mu podíváme na zoubek detailněji.

Kompilujeme ze zdrojového kódu - základní schemata

Každý pokročilejší uživatel GNU-Linuxu se jednoho dne dostane do situace, kdy chce vyzkoušet poslední verzi nějakého programu, ale binární balíčky pro jeho distribuci ještě nejsou k dispozici. Tehdy většinou sáhne po vlastní kompilaci. Dnes se dozvíme, jak pracují základní kompilační schemata.

Stalo se v týdnu od 3.8. do 9.8.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Jádro 2.4.19 - Linux-Mandraku 9.0 beta 2 - Bude Sun nabízet vlastní linuxovou distribuci? - Český Telecom: návrat k tvrdému monopolu - EMI Music žaluje AOL Time Warner - Linux: 280 milionů dolarů v roce 2006 a další.

Gentoo Linux - vezměte svůj Linux do vlastních rukou

Když jsem se před několika měsíci poprvé dozvěděl o Gentoo Linuxu, řekl jsem si, že to je distribuce přesně pro mě. Po několika letech a několika vyzkoušených distribucích jsem zatoužil po tom, vytvořit si vlastní Linux "from scratch" - tedy od nuly. Pokud si chcete něco podobného také vyzkoušet, je následující článek určen právě vám.

Nej... VIM pluginy (2)

Další hromada zajímavých pluginů pro textový editor VIM. Čekají nás mimo jiné pluginy pro psaní HTML, nástroje pro programátory a na závěr i jedna hra.

Softwarová sklizeň (7. 8. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavý projekt pro implementaci virtuálních souborových systémů, jednoduchou utilitku usnadňující vypalování audio CD, otevřenou implementaci kodeku JPEG-2000 a mnoho dalšího.