Hlavní navigace

Aktuální články

Linux - hackerské útoky

Před časem jsme si představili knihu Hacking bez tajemství, která je první ze série Hacking Exposed a stala se jednou z nejprodávanějších knih o počítačové bezpečnosti na celém světě. Dnešní recenzi jsem se rozhodl věnovat knize Linux - hackerské útoky, která je dalším článkem této známé série a u nás ji nedávno vydalo nakladatelství SoftPress. Podívejme se tedy, co nás v této knize čeká a nemine...

Java na Linuxu, JDK

V následujícím textu si uděláme přehled několika JDK běžně dostupných pro Linux - Sun JDK, IBM JDK, Kaffe a Blackdown JDK. Podíváme se na jejich obsah, specifika, licenční podmínky a na to, jak nastavit prostředí pro vývoj Java aplikací.

SecurityProgz (6. 6. 2002)

Týden je za námi a další SecurityProgz před námi. Uplynulé dny byly naštěstí o něco plodnější než v minulém týdnu, takže vám dnes můžeme přinést minirecenze nejrůznějších firewallů a celé řady programů a utilit bezpečnostního charakteru. Věřím, že si vyberete i vy právě to, co potřebujete nebo co vás zajímá. Tak tedy hurá na to...

OpenWeekend II

Po půl roce navazoval na úspěšný OpenWeekend I i OpenWeekend II. Ačkoli se sešlo mnohem méně lidí než na první akci, myslím, že byla úspěšná a všichni se již těšíme na tu příští. Dovolte mi krátce přiblížit jeho atmosféru.

Softwarová sklizeň (5. 6. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme například otevřený firmware pro MP3 přehrávače, nástroj pro definování přístupových práv k funkcím v PHP, objektově orientovaný pohled na HTML či novou verzi Muttu.

Kylix (8) - XML, třívrstvá architektura, WebSnap

Dnes nás čeká závěrečný díl seriálu o Kylixu. Podíváme se na zoubek implementaci XML v Kylixu (včetně zapouzdření XML do tříd Object Pascalu), dále napíšeme vícevrstvou (multitier) databázovou aplikaci a na závěr si krátce ukážeme, jak se dá také psát webový server. No a nakonec malý bonus.

Proč prosazuje peruánský kongresman Open source software?

Kongresman státu Peru Dr. Edgar David Villanuev Nuńez se proslavil návrhem zákona, který by ve státní správě zavedl OSSW. Jaké jsou jeho argumenty a proč toto navrhl, se dozvíte v překladu otevřeného dopisu, který adresoval peruánskému Microsoftu, jenž z jeho návrhu není pochopitelně příliš nadšen. Leckterý český politik by se mohl něco přiučit.

ROOT.cz ruší výměnnou reklamu na svých stránkách

Praha 4.6.2002 - ROOT.cz je prvním technicky zaměřeným serverem, který na svých stránkách zobrazuje výhradně komerční reklamu.

Počítač běžící, větrající, spící (2)

Dnes budeme pokračovat v tématu monitorování a řízení hardwaru – dozvíme se, jak na kontrolu disků a co čekat od systému S.M.A.R.T., jak se uspává počítač, jak mu lze nastavit budík a k čemu slouží APM, ACPI a DPMS.

Projekt UnitedLinux

Lindon (USA), Curitiba (Brazílie), Brisbane (USA), a Norimberk (SRN) 31.05.2002 - Společnosti Caldera International, Inc., Conectiva S.A., SuSE Linux AG a Turbolinux, Inc. oznamují vznik společného projektu nazvaného UnitedLinux.

Stalo se v týdnu od 25.5. do 31.5.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Release candidate Slackware 8.1 - Microsoft vykazuje zisk díky finančním manipulacím? - Bluetooth součástí jádra 2.6 - Netscape 7.0 - ADSL (částečně) spuštěno - Červená karta pro uživatele MACů a Linuxu - M-o-o-t obranou proti novému britskému zákonu a další.

Létající cirkus (12)

Dnešní díl našeho povídání o jazyce Python věnujeme zpracování textů. Povíme si více o řetězcích, o podpoře Unicode a nakonec i o regulárních výrazech.

SecurityProgz (30. 5. 2002)

Po týdnu vám přinášíme opět nejnovější porci recenzí bezpečnostních utilit a nástrojů pro un*xy. Ačkoliv výběr nebyl v tomto týdnu zrovna největší, našli jsme pro vás řadu kvalitních nástrojů, které jistě zaujmou každého, kdo si chce svůj Linux nebo BSD ještě o trochu více zabezpečit. Tak tedy hurá na to...

Softwarová sklizeň (29. 5. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme něco pro sazeče barokní varhanní hudby :), potěšíme uživatele kppp, kteří chtějí mít přehled o připojování k Internetu i po zavedení některých změn u Českého Telecomu, představíme si jednoho zajímavého Jabber klienta a na své si jistě přijdou i ostatní čtenáři.

Za odbornými konferencemi po Evropě

A máme tu další soupis událostí a konferencí, týkajících se IT. Venku je krásně, sluníčko svítí, a tak jen málokdo má touhu nechat se zavřít do přednáškového sálu, přesto však doufám, že vám tento soupis přijde vhod. Za zdroj posloužil částečně opět materiál z magazínu Silicon (čímž ušetříte starosti s registrací) a pak další zdroje. Pokud narazíte na další událost, směle ji připište do auditoria pod článkem.

Kylix (7) - webové služby

Dnes si něco povíme o implementaci klientů a serverů pro webové služby za pomoci SOAP. Dále si ukážeme klient, který bude překladačem z angličtiny do francouštiny za pomoci čtyř komponent a bude využívat webovou službu. Zmíníme, co je to WSDL, no a nakonec si nějakou webovou službu napíšeme (je libo CGI, nebo modul Apache - nám je jedno). A jelikož jsem dostal půjčený Kylix 2 Enterprise, uděláme malou recenzičku a ukážeme, co nám může přinést. Dnes se prostě máte na co těšit.

BSA znovu zasahuje (a nabízí prý i Linux)

O praktikách BSA jsem zatím slyšel jen z vyprávění. To se však změnilo a i k nám dorazil "osvětový" materiál této organizace. Kde vzala BSA adresu a proč ji podporuje Policie ČR? Dozvíte se v článku.

Počítač běžící, větrající, spící (1)

K průzkumu na tomto poli mne přivedl vadný (hlučný) větrák ve zdroji. Jelikož reklamace by vyřadila můj počítač na měsíc z provozu, koupil jsem nový větrák s tachometrem a regulátorem a připojil ho na konektor na základní desce… Dnes se tedy podíváme na kouzla, která umí mnoho novějších počítačů – měření uvnitř kejsu, zvukovou kontrolu teploty, řízení větráků a možnosti ztišení počítače.

Stalo se v týdnu od 18.5. do 24.5.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Linuxu pro Xbox - Oskarova hra IQ Test prolomena - Pindows, Rindows, či Xindows? - IBM: za 12 - 18 měsíců začne Linux vládnout na desktopech - Jak jsme porušili DMCA - U protinožců to Microsoft nemá snadné - Bill Gates a Richard M. Stallman jsou jediná osoba - Linuxový kit pro PS2 pro Evropu - Netscape 7.0 - Mozilly 1.0 RC3 a další.

PHP a WebDesign

Do dnešní recenze jsem se rozhodl zařadit hned tři knihy, které spolu úzce souvisejí. Zabývají se totiž efektivní tvorbou efektních webových stránek. Řeč bude o knihách PHP pro úplné začátečníky, PHP v příkladech a Dokonalý WebDesign.

Java na Linuxu, úvod

Stále více aplikací se píše v Javě. Důvodů je více než jen nezávislost na operačním systému. Z těch hlavních jmenujme alespoň velký výběr aplikačních rozhraní a čistě objektový přístup podporující tvorbu aplikací z komponent (beans a enterprise beans). Pro zájemce o vývoj javových aplikací na Linuxu jsou určeny následující kapitoly popisující základních vývojové nástroje a jejich zprovoznění na Linuxu.

SecurityProgz (23. 5. 2002)

Už je to týden, co jste se zde setkali s posledním nahlédnutím do zákulisí světa (nejen) linuxové bezpečnosti. Je tedy na čase podniknout další výlet a porozhlédnout se, co nám uplynulý týden přinesl za novinky.

Softwarová sklizeň (22. 5. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme jednu pěknou logickou hru, automatického bubeníka, nástroj pro distribuované kompilování rozsáhlých projektů nebo třeba knihovnu pro šifrování pomocí metody eliptických křivek.

FSFEurope.org v češtině

Sdružení Gnumaniacs připravilo český překlad webu Evropské Nadace pro podporu svobodného software. FSF Europe byla založena v roce 2001 jako sesterská organizace uznávané americké Nadace pro svobodný software (Free Software Foundation), aby se starala o všechny aspekty svobodného software na lokální evropské úrovni. To zahrnuje mimo jiné šíření informací o svobodném software, GNU/Linuxu a zodpovídání otázek, které přináší vstup do digitálního věku. Dále pak vytvoření centra pro komunikaci s novináři a politiky, projekty jako Obchodní síť GNU (GBN) či právní ochranu svobodného software v Evropě.

Kylix (6) - na data je databáze

V dnešním dílu se zaměřím na to, jak je v Kylixu realizovaná podpora databází. Budu mluvit jak o lokálních databázích, tak o přístupu na SQL servery. Slibuji, že pokud máte aspoň základní motorické schopnosti, vytvoříme DB aplikaci do 30 minut (data budou uložena v XML).

Jemný úvod do OpenBSD

OpenBSD je plnokrevný OS unixového typu, který je, podobně jako třeba FreeBSD nebo NetBSD, postaven na jádře 4.4BSD. Mezi další jeho přívlastky patří to, že je multiplatformní (i386, sparc/64, hp300, 68k, ppc, sun3, alpha a další) a že je volně šiřitelný včetně svých zdrojových kódů zdarma, podle pravidel licence BSD.

CVS pro každého (3) - dokončení

Dnes se dozvíme více o dalších příkazech a popíšeme si speciální soubory v pracovním adresáři a v repozitáři. Na závěr si povíme o zvláštnostech kompilace z CVS.

Stalo se v týdnu od 11.5. do 17.5.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Linux v Tescu - Mozilla 1.0 RC2 - Linux v Rusku - MicroBSD - Reuters: Microsoft proti firmám podporujícím Linux - OpenOffice zaujal The WashingtonPost - Klez.H se nakazil Černobylem - V Greenpeace se rozhodli odvrhnout Windows - Opera 6.0 pro Linux a další.

Co prozradí statistika?

Čtete nás pouze z Linuxu? Štvou vás články na některých serverech, které tvrdí, že Explorer má 98 % trhu? Podle našich údajů má IE asi 55 %! Všechno je to otázka toho, jakou statistiku použijete a my jsme se podívali na rozložení podílů prohlížečů a operačních systému na ROOTovi. Nic víc, nic míň.

Zkuste řeč čísel, aneb krátký výtah ze studie Davida A. Wheelera

Unavují vás všechny ty "příběhy ze života" o vysoké spolehlivosti a výkonu Linuxu a jiných programů s otevřeným zdrojovým kódem, příběhy, které nejsou podložené skutečnými čísly? Právě vznikl český překlad vědecké studie, která rozebírá Open Source software výhradně za použití skutečných a ověřených čísel. Přitom nepopisuje jen výhody, ale upozorňuje i na nedostatky a poskytuje velmi nestranný pohled.

Mt. Rainier pod Linuxem

Poslední novinkou ve vypalování CD se stal standard Mount Rainier (jinak též CD-MRW, EasyWrite nebo Drag and Drop Recording) pro jednoduchý blokový zápis na CD-RW. Jeho ambice jsou velké – CD-MRW by postupem času měl vytlačit disketu. Linux byl zřejmě prvním operačním systémem, u něhož je Mt. Rainier integrován do jádra, byť zatím ve formě neoficiálních záplat.