Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

SecurityProgz (3.10.2002)

V dalším dílu SecurityProgz si představíme několik podařených programů pro analýzu a zpracování nejrůznějších systémových logů a hlášení. Následovat bude jeden skript, který zautomatizuje některá nastavení v systému, a v závěru si představíme jeden program, který nás ochrání před nevyžádanou poštou. To vše a ještě mnoho dalšího vás čeká v nejnovějších SecurityProgz.

Softwarová sklizeň (2. 10. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavý operační systém pro malá zařízení, RPG hru, vyhledávací systém od Martina Mareše a mnoho dalšího.

Geografický informačný systém GRASS (6)

V tejto časti si vysvetlíme krok za krokom proces ortorektifikácie leteckých snímok. V minulej časti sme si vysvetlili teoretické princípy, výsledkom z dnešnej časti bude ortorektifikovaná letecká snímka.

Zaostřeno na PHP (3)

Toto je poslední (?) díl věnovaný tomu, co nám nové jádro Zend 2 jazyka PHP přinese -- pod drobnohledem se dnes ocitnou konstanty, vnořené třídy (názvové prostory) a výjimky.

SQUID - Kešující proxy server

Squid je kešující proxy-server pro HTTP a FTP. ("kešující" - fuj, to je slovo! Nojo, ale usoudil jsem, že "cacheující" je ještě ošklivější a "caching" zní ve větě divně...) Co to znamená? Proxy-server je zařízení, které pro klienty zprostředkovává jiné zdroje.

Open Source GRASS GIS konferencia, Trento 11-13 sept. 2002

V dňoch 11. až 13. septembra sa v talianskom Trente uskutočnila prvá medzinárodná konferencia užívateľov a vývojarov Open Source GNU/GPL GISu GRASS. O príspevkoch, súčasnom postavení GISu GRASS a o plánoch do budúcnosti diskutovalo viac ako 100 účastníkov z celého sveta. Ak ste aj na nej neboli, verte mi, o nič nepridete, RealAudio je k dispozícií.

Organizujeme data - pořádek v datech

Práce s Linuxem – to nejsou jen programy a balíčky. Jsou to také data těmito programy připravená, ať už to jsou zakázky, fotografie z dovolené, nebo třeba nahrávka z koncertu… Chceme-li se v nich vyznat i za několik let, je dobré si je organizovat. Dnes otevřeme malý seriál, ve kterém bych se chtěl podělit o své zkušenosti. V dnešním dílu jde o poznatky platformně nezávislé.

Stalo se v týdnu od 21.9. do 27.9.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Jak ušetřit $ 20 000 - Dojmy z Lindows 2.0. - OEone HomeBase - Steve Ballmer se rozpovídal o Linuxu - Dohoda Lindows.com a AOL Time Warner - CD ripper pro Ogg Vorbis - Linux na nádraží - Mandrake Linux 9.0 (Dolphin) - 39 operačních systémů na jednom PC a další.

Jak na Hewlett Packard OfficeJet G55 pod linuxem

Před nedávnem mi bylo zapůjčeno multifunkční zařízení Hewlett Packard OfficeJet G55. Jedná se o barevnou tiskárnu, skener (a kopírku) v jenom (All-in-one). Zprovoznění pod Windows je trapně jednoduché, ale ani pod Linuxem nemáte smůlu. Protože se mi povedl "rozchodit" nejenom tisk, ale i skenování, rozhodl jsem se tuto činnost trochu popsat.

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (10)

V dnešním pokračování našeho povídání již dorazíme nastavení výkonného emailového klienta, kterým KMail bezesporu je.

SecurityProgz (26.9.2002)

Po dalším týdnu jsme zpět s nejnovějším pokračováním SecurityProgz. Dnes se podíváme na nejnovější verzi John The Rippera, legendárního "louskače" hesel, dále pak na několik auditních nástrojů z nejrůznějších oblastí a nebude chybět ani jeden pěkný program pro zálohování nebo likvidaci starých e-mailů ve vašem mailboxu. Doufám, že naleznete i dnes to, co hledáte...

MySQL na konci léta

Databázový server MySQL je jedničkou na poli otevřených databázových systémů již řadu let. V poslední době však klepe na dveře nová verze 4.0, která přináší mnoho novinek. V nádledujících dvou článcích se podíváme na stávající vlastnosti MySQL, dále si něco povíme o transakčních tabulkách BDB a InnoDB a popíšeme si také, co bude ve čtverkové řadě nového.

Softwarová sklizeň (25. 9. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme například High Availability systém pro MySQL, nový prohlížeč na bázi Mozilly, jeden speciální CAD a mnoho dalšího.

Barvy pro shell

Tento článek by stejně dobře mohl nést i název "Barvy pro terminál", protože bude řeč o tvz. escape sekvencích, které umožňují v terminálu provádět různé uživatelsky atraktivní akce, jako jsou nastavení barvy textu i pozadí nebo změna pozice kurzoru. Použít je lze ve spojení s prakticky všemi programovacími jazyky, ale největšího využití najdou právě v shellových skriptech.

Společnost NetSystem spol. s r.o. vás zve na Technické semináře RAV Antivirus

V rámci mezinárodního veletrhu Invex 2002 v Brně můžete 7. 10. a 8. 10. vždy od 14.00 hod v konferenčním sále Brno, v pavilonu A3 navštívit odborný seminář, který budou vést specialisté z RAV Teamu firmy GeCAD Software.

Findex - hledáte něco?

Už delší dobu mi chyběl nějaký program, který by uměl najít spustitelný soubor nejen podle přesného názvu (to by se dalo vyřešit příkazem `which'), ale i podle ne zcela triviálních regulárních výrazů. Dost často se mi stávalo, že jsem si chtěl spustit nějaký program, ale nemohl jsem si vzpomenout na jméno.

Zaostřeno na PHP (2)

Dnešním dílem pokračuje prohlídka nových vlastností připravované verze PHP. Bude řeč o klonování objektů, soukromých atributech a dalších vylepšeních.

Popis a instalace programu AntiVir MailGate

V poslední době se na internetu velice dobře daří poštovním virům. Pokud přijímáte poštu na jednom počítači, dá se antivirová ochrana řešit poměrně dobře přímo na něm. Pokud ale pracujete s poštou na více počítačích, bylo by dobré uvažovat o ochraně přímo na centrálním poštovním serveru. Například programem AntiVir MailGate.

Kompilujeme ze zdrojového kódu - chyby za běhu, komunikujeme s vývojáři

V dnešním dílu o kompilaci se dozvíme o chybách, které se projevují až za běhu, a ukážeme si řešení nejčastějších z nich. — Sdílení chyb a jejich řešení patří mezi nejdůležitější prvky svobodného softwaru. Náš seriál tedy uzavřeme několika radami, jak ohlašovat chyby a jejich opravy.

Stalo se v týdnu od 14.9. do 20.9.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: NetBSD 1.6 - Počeštění Mozilly - Může být Red Hat "Microsoftem linuxového světa"? - Jádro 2.2.22 - KDE 3.1-beta2 - Benchmark Oracle9i vs. Microsoft SQL - Test Xandrosu, následníka Corel Linuxu - Mandrake RC3 - Otevřený dopis představitelům UnitedLinuxu od FSF - Modrý ROOT.cz a další.

Létající cirkus (17)

Náš seriálu o jazyce Python pokračuje dnešním dílem věnovaným vytváření "bezpečného" prostředí, které umožňuje spouštění nedůvěryhodného (a potenciálně nebezpečného) kódu a přitom ho izoluje od samotného prostředí operačního systému. K implementaci tohoto prostředí Python používá dva moduly - rexec a Bastion, o nichž bude dnes (především) řeč. Nejprve si ale probereme problematiku dynamické interpretace kódu.

Ed - textový editor do nepohody

Potřeba editovat textové soubory je v Unixu větší než kde jinde. Nástrojů, které toto umožňují, je celá řada. Představíme si jeden z nich.

SecurityProgz (19.9.2002)

Není to ani týden, co jsme se viděli naposledy, a už pro vás mám další přehled toho nejzajímavějšího z oblasti linuxového bezpečnostního software. Dnes se podíváme na jeden velmi zajímavý program pro kontrolu sítě, další program, který je mj. vhodný například pro vyhledávání bezpečnostních chyb ve zdrojových kódech, následně si představíme jednu utilitku pro šifrování souborů a v závěru se seznámíme s obdobou Nmapu, která zjišťuje verzi SMTP serveru.

Kickstart CD pro RH 7.x

V nedávné době jsem byl nucen pobíhat se třemi CD Red Hatu mezi spoustou různých strojů a instalovat a měnit a nastavovat... Přitom podstata byla jednoduchá: udělat minimální instalaci, nastavit síť, vykopat nepotřebné rpms, zastavit nechtěné služby a nakonfigurovat systém k obrazu svému.

Softwarová sklizeň (18. 9. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes trochu jinak než doposud, ale samozřejmě opět o nových a zajímavých aplikacích.

Jaký bude Red Hat Linux 8.0?

Ačkoliv, jak již se stalo u Red Hatu pravidlem, nebývá uvolnění nové verze nejpopulárnější linuxové distribuce nijak dopředu anoncováno, lze očekávat, že nás od této události dělí jen několik málo týdnů, ba snad dokonce dní. Zkusme nyní nahlédnout do aktuální betaverze RH 7.3.94 Null a zaspekulovat si, na co se v nové distribuci můžeme těšit.

Jak na WineX

Chcete si na svém Linuxu zahrát populární hry jako např. StarCraft, Warcraft 3 a další? S pomocí WineX to není problém a v dnešním článku se podíváme, jak na to.

Kompilujeme ze zdrojového kódu - opravujeme kód

Ne vždy jsou programy napsané správně a přenositelně. Pokud se domníváte, že k opravě budete potřebovat dokonalou znalost programování, jste na omylu. Nejčastějšími zdroji problémů totiž bývají nekompatibility mezi jednotlivými systémy.

Stalo se v týdnu od 7.9. do 13.9.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: underground.cz měl nezvanou návštěvu - SuSE Linux na Xboxu - Digitální zarámovaný obrázek - KOffice 1.2 - Red Hat Technical Workstation - Mozilla 1.0.1 a Mozilla 1.2a - Hammer od AMD se odkládá - Postgresql 7.3Beta1 a další.

Rozumíme Unixu

Dnes si představíme novou knihu nakladatelství Computer Press "Rozumíme Unixu", která je určena všem těm, jež chtějí proniknout do tajů tohoto silného operačního systému.

SecurityProgz (13.9.2002)

A jsme tu zas... Nejžhavější novinky ze světa unix security-software jsou nachystány jen a jen pro vás. Dnes si přečtete něco o jednom zajímavém projektu pro alternativní zabezpečení systému, dále pak něco o linuxovém serveru na disketě a přes utilitu, pomocí které můžete testovat snad všechno, co vás vůbec napadne, se dostaneme až k jednomu zajímavému shellu. Přečtěte si tedy dnešní SecurityProgz, ať vám něco neunikne... :-)