Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Stalo se v týdnu od 5.10. do 11.10.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: FreeBSD 4.7 - Linux pomáhá u Burger Kingu - Google přepracoval systém hodnocení zpravodajských stránek - Lindows zahajuje tažení po Evropě - Mandrake 9.0 na Xboxu - Konec serveru mozilla.cz - Novell distribuuje Linux a další.

Klonování počítačů

Určitě jste se někdy dostali do situace, kdy jste museli instalovat víc identických počítačů. Ale nainstalovat řekněme 15 počítačů (typická školní učebna) a potom je nakonfigurovat je docela dost práce, zvlášť, když na všech počítačích provádíte totéž. Možná by bylo jednodušší nainstalovat a nakonfigurovat jeden počítač a potom ho nějak zkopírovat. Chtěli byste vědět, jak se takové věci dělají? Pak čtěte dál.

SecurityProgz (10.10.2002)

Ani v "invexovém týdnu" jsme na vás nezapomněli s novinkami ze světa počítačové a především pak linuxové bezpečnosti. Nadílka nebyla zrovna nejhorší, tak věřím, že si každý přijde na své. Našel jsem pro vás dokonce jeden velmi pěkný firewall, který si hned zamilujete. Ale dost už zbytečných slov a podívejme se přímo na minirecenze našich vytoužených programů...

SQUID - Kešující proxy server (2)

Z minule víme, co squid je a jak nastavit nejzákladnější parametry. Dnes jej nastavíme jako transparentní proxy, ukážeme si, co je redirector, podíváme se na jeho refresh-algorithm a na podporu hierarchického kešování.

Linux řídí české vlaky

Pokud jezdíte vlakem, určitě vás někdy napadlo, jaký systém je řídí. Jak to, že se čelně nesrazí nebo naopak nedoženou? Ano, řídí je počítač, ale věděli jste, že je to počítač s Linuxem? Podívejme se trochu pod pokličku tohoto systému s označením ABE-1

Red Hat Linux 8.0 - recenze

Protože se na stránkách roota již objevilo preview beta verze, které sa zabývalo více méně věcnými změnami v programové sklabě distribuce, zkusíme se v dnešní recenzi trochu podrobněji věnovat největším novinkám nového RHL 8.0

Organizujeme data (2) - další tipy

I v dnešním dílu budeme pokračovat částečně v nelinuxovém duchu a podělím se s vámi o své zkušenosti při práci s vlastními daty. Dnes bude řeč o rejstřících CD, odkazech, rekonstrukci starých dokumentů, přijdou na řadu úvahy o aktuálním adresáři, jménech souborů, testovacích adresářích a používání relací.

Mandrake 9.0 Dolphin - recenze

Během několika let své existence se Mandrake stal jednou z nejrespektovanějších a nejrozšířenějších linuxových distribucí. Jak se to stalo a proč mu to vydrží i v budoucnosti, bude snad z této recenze zřejmé.

PHP a skriptování v shellu

Že se PHP používá pro vývoj webových aplikací, ví asi každý. Méně známá je skutečnost, že PHP lze úspěšně použít pro psaní shellových skriptů. Mnoho uživatelů odrazuje od shellu syntaxe příkazů, obtížné ladění, nebo mají prostě více zkušeností s PHP. Pokud se rozhodnete vyzkoušet skriptování v PHP, tento článek vám poradí, jak na to.

Stalo se v týdnu od 28.9. do 4.10.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Microsoft toleruje v Číně softwarové pirátství - Šifra RC5-64 rozluštěna hrubou silou - Red Hat Linux 8.0 - Nová verze linuxového PDA YOPY - Nové "vydání" českého překladu Mozilly - Bugbear řádí - Google kupuje Yahoo? - Druhá betaverze KDE 3.1 a další.

Ronja, dcera matfyzáka

Až při procházce čimickým hájem uvidíte červené světýlko, budete už vědět, že to není perníkova chaloupka, aneb povídaní o originálním GPL optickém pojítku sepsané samotným autorem a vynálezcem.

Kylix 3

Co nového přináší programátorům Kylix ve verzi 3? Namátkou například podporu nových verzí databází, podporu pro Pentium 4 v integrovaném assembleru, nový WebAppDebugger, přibylo několik programů atd. Více se dočtete v dnešní recenzi.

MySQL na konci léta (2)

Databázový server MySQL je jedničkou na poli otevřených databázových systémů již řadu let. V poslední době však klepe na dveře nová verze 4.0, která přináší mnoho novinek. Dnes si něco povíme o transakčních tabulkách BDB a InnoDB a popíšeme si také, co bude ve čtverkové řadě nového.

SecurityProgz (3.10.2002)

V dalším dílu SecurityProgz si představíme několik podařených programů pro analýzu a zpracování nejrůznějších systémových logů a hlášení. Následovat bude jeden skript, který zautomatizuje některá nastavení v systému, a v závěru si představíme jeden program, který nás ochrání před nevyžádanou poštou. To vše a ještě mnoho dalšího vás čeká v nejnovějších SecurityProgz.

Softwarová sklizeň (2. 10. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavý operační systém pro malá zařízení, RPG hru, vyhledávací systém od Martina Mareše a mnoho dalšího.

Geografický informačný systém GRASS (6)

V tejto časti si vysvetlíme krok za krokom proces ortorektifikácie leteckých snímok. V minulej časti sme si vysvetlili teoretické princípy, výsledkom z dnešnej časti bude ortorektifikovaná letecká snímka.

Zaostřeno na PHP (3)

Toto je poslední (?) díl věnovaný tomu, co nám nové jádro Zend 2 jazyka PHP přinese -- pod drobnohledem se dnes ocitnou konstanty, vnořené třídy (názvové prostory) a výjimky.

SQUID - Kešující proxy server

Squid je kešující proxy-server pro HTTP a FTP. ("kešující" - fuj, to je slovo! Nojo, ale usoudil jsem, že "cacheující" je ještě ošklivější a "caching" zní ve větě divně...) Co to znamená? Proxy-server je zařízení, které pro klienty zprostředkovává jiné zdroje.

Open Source GRASS GIS konferencia, Trento 11-13 sept. 2002

V dňoch 11. až 13. septembra sa v talianskom Trente uskutočnila prvá medzinárodná konferencia užívateľov a vývojarov Open Source GNU/GPL GISu GRASS. O príspevkoch, súčasnom postavení GISu GRASS a o plánoch do budúcnosti diskutovalo viac ako 100 účastníkov z celého sveta. Ak ste aj na nej neboli, verte mi, o nič nepridete, RealAudio je k dispozícií.

Organizujeme data - pořádek v datech

Práce s Linuxem – to nejsou jen programy a balíčky. Jsou to také data těmito programy připravená, ať už to jsou zakázky, fotografie z dovolené, nebo třeba nahrávka z koncertu… Chceme-li se v nich vyznat i za několik let, je dobré si je organizovat. Dnes otevřeme malý seriál, ve kterém bych se chtěl podělit o své zkušenosti. V dnešním dílu jde o poznatky platformně nezávislé.

Stalo se v týdnu od 21.9. do 27.9.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Jak ušetřit $ 20 000 - Dojmy z Lindows 2.0. - OEone HomeBase - Steve Ballmer se rozpovídal o Linuxu - Dohoda Lindows.com a AOL Time Warner - CD ripper pro Ogg Vorbis - Linux na nádraží - Mandrake Linux 9.0 (Dolphin) - 39 operačních systémů na jednom PC a další.

Jak na Hewlett Packard OfficeJet G55 pod linuxem

Před nedávnem mi bylo zapůjčeno multifunkční zařízení Hewlett Packard OfficeJet G55. Jedná se o barevnou tiskárnu, skener (a kopírku) v jenom (All-in-one). Zprovoznění pod Windows je trapně jednoduché, ale ani pod Linuxem nemáte smůlu. Protože se mi povedl "rozchodit" nejenom tisk, ale i skenování, rozhodl jsem se tuto činnost trochu popsat.

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (10)

V dnešním pokračování našeho povídání již dorazíme nastavení výkonného emailového klienta, kterým KMail bezesporu je.

SecurityProgz (26.9.2002)

Po dalším týdnu jsme zpět s nejnovějším pokračováním SecurityProgz. Dnes se podíváme na nejnovější verzi John The Rippera, legendárního "louskače" hesel, dále pak na několik auditních nástrojů z nejrůznějších oblastí a nebude chybět ani jeden pěkný program pro zálohování nebo likvidaci starých e-mailů ve vašem mailboxu. Doufám, že naleznete i dnes to, co hledáte...

MySQL na konci léta

Databázový server MySQL je jedničkou na poli otevřených databázových systémů již řadu let. V poslední době však klepe na dveře nová verze 4.0, která přináší mnoho novinek. V nádledujících dvou článcích se podíváme na stávající vlastnosti MySQL, dále si něco povíme o transakčních tabulkách BDB a InnoDB a popíšeme si také, co bude ve čtverkové řadě nového.

Softwarová sklizeň (25. 9. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme například High Availability systém pro MySQL, nový prohlížeč na bázi Mozilly, jeden speciální CAD a mnoho dalšího.

Barvy pro shell

Tento článek by stejně dobře mohl nést i název "Barvy pro terminál", protože bude řeč o tvz. escape sekvencích, které umožňují v terminálu provádět různé uživatelsky atraktivní akce, jako jsou nastavení barvy textu i pozadí nebo změna pozice kurzoru. Použít je lze ve spojení s prakticky všemi programovacími jazyky, ale největšího využití najdou právě v shellových skriptech.

Společnost NetSystem spol. s r.o. vás zve na Technické semináře RAV Antivirus

V rámci mezinárodního veletrhu Invex 2002 v Brně můžete 7. 10. a 8. 10. vždy od 14.00 hod v konferenčním sále Brno, v pavilonu A3 navštívit odborný seminář, který budou vést specialisté z RAV Teamu firmy GeCAD Software.

Findex - hledáte něco?

Už delší dobu mi chyběl nějaký program, který by uměl najít spustitelný soubor nejen podle přesného názvu (to by se dalo vyřešit příkazem `which'), ale i podle ne zcela triviálních regulárních výrazů. Dost často se mi stávalo, že jsem si chtěl spustit nějaký program, ale nemohl jsem si vzpomenout na jméno.

Zaostřeno na PHP (2)

Dnešním dílem pokračuje prohlídka nových vlastností připravované verze PHP. Bude řeč o klonování objektů, soukromých atributech a dalších vylepšeních.

Popis a instalace programu AntiVir MailGate

V poslední době se na internetu velice dobře daří poštovním virům. Pokud přijímáte poštu na jednom počítači, dá se antivirová ochrana řešit poměrně dobře přímo na něm. Pokud ale pracujete s poštou na více počítačích, bylo by dobré uvažovat o ochraně přímo na centrálním poštovním serveru. Například programem AntiVir MailGate.