Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Stalo se v týdnu od 26. 4. do 2. 5. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Nový robot s linuxovým srdcem - Portál pro DJe pracující s otevřeným softwarem - Linus neodmítá DRM - IBM je spokojena se svými investicemi do Linuxu - Eurotel Data Nonstop v Linuxu - ADSL musí zlevnit nebo zrychlit - Linux získal podporu od asijských vlád - a další.

Šablony stránek pro Zope: smyčka

Šablony ZPT umožňují i neumožňují programování. Většinu konstrukcí známých z běžných programovacích jazyků v šablonách ZPT nenajdete, ale některé specifické programovací postupy byly rozvinuty tak, aby vyhovovaly smyslu ZPT, tedy prezentaci dat. Mezi těmito postupy je nejdůležitější obyčejná smyčka. Jednoduchou smyčku, představenou v minulém pokračování, si dnes rozebereme řádek po řádku.

Jak na OpenSSL II

Minule jsme si řekli něco o principech SSL. Dnes se podíváme na generování certifikátů, a to jak jednotlivého certifikátu, tak i mnoha různých, podepsaných vlastní certifikační autoritou.

LinuxStart 2003

České sdružení uživatelů operačního systému Linux si Vás dovoluje pozvat na seminář LinuxStart 2003, který se koná na FI MU Brno 24.--25. května 2003.

Lokální síť a ADSL

Rychlejší Internet postavený na technologii xDSL se pomalu roztáčí i v naší kotlině. V článku si popíšeme, jak rychle a bezpečně připojit lokální síť (LAN) k rychlému Internetu pomocí linuxového firewallu a dojde i na scriptík pro automatické přihlášení na dashboardu.

SuSE Linux 8.2 - recenze

Další z velkých distribucí, které se v poslední době objevily, je po Mandraku, Red Hat Linuxu a Slackwaru také SuSE Linux 8.2 CZ. V dnešní recenzi se podíváme, co nového nám nabízí.

MoviX - multimediální minidistribuce

Chcete si z libovolného PC jednoduše udělat multimediální přehrávač všeho, co vás napadne? Pak je MoviX skvělou volbou.

GLUT (1)

Dnešním dnem zahajujeme nový seriál, který se bude věnovat programování počítačové grafiky a tvorbě přenositelných grafických aplikací s pomocí knihovny GLUT.

Jak (ne)vybrat vhodný počítač pro Linux

Dříve či později dojde každý uživatel počítače k rozhodnutí, že jeho hi-tech miláček nestačí stoupajícím nárokům. Výměna některých komponent nebo raději celého počítače způsobí nejen vítr v peněžence, ale též vrásky na čele znalého uživatele Linuxu. Jaké komponenty vybrat, aby vše fungovalo i pod Linuxem bez větších problémů?

Unixová komprese v praxi: Bzip2

Bzip2 je poměrně mladý, ovšem velmi nadějný kompresní prográmek Juliana Stewarda, který už delší dobu útočí na pozice oblíbeného gzipu. Dnes se mu podíváme na zoubek.

Stalo se v týdnu od 19. 4. do 25. 4. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: NetBSD 1.6.1 - Pohled na Blue Screen of Death může být příjemný - Oprava chyby v SSL - WineX 3.0 - Šachy v projektu Phoenix - Web Madonny hacknut - Trusted Debian v1.0 - Spameři žalují antispamery - Jak sestřelit MSIE - a další.

Linux: Příručka českého uživatele

Jako první server vám přinášíme exkluzivní recenzi původní české publikace, kterou napsal Vilém Vychodil a právě vychází u nakladatelství Computer Press.

Šablony stránek pro Zope: syntaktická pravidla

Šablony ZPT mají jednoduchou, ale poměrně neobvyklou syntaxi. V této části seriálu uvidíte praktický příklad šablony, která dělá užitečnou činnost: automatickou tvorbu navigace pro web. Ale nejprve si přehledně popíšeme syntaktická pravidla šablon ZPT.

Jak na OpenSSL

Tento seriál si klade za cíl přiblížit administrátorům problematiku SSL na příkladech použití jeho open source implementace OpenSSL. Bude pro vás užitečný, hlavně chcete-li zabezpečit přenos pošty nebo přístup do systému, který má WWW rozhraní.

SVG 2 - ako prezerať SVG grafiku na webe

SVG začína pomaly prenikať na webové stránky a svojimi vlastnosťami môže smelo konkurovať formátu Flash. Ako sa k tejto výzve stavajú vývojári prehliadačov, mapuje nasledujúci text.

Gentoo Linux FAQ

Máte rádi vše pod kontrolou? Nelíbí se vám, když počítač rozhoduje za vás a instaluje systém po svém? Možná jste již přemýšleli o Gentoo Linuxu. Dnešní článek se snaží Gentoo stručně představit, ale hlavně přináší spousta odpovědí na otázky, které vás nejspíš v souvislosti s tímto Linuxem napadají.

Unixová komprese v praxi: Gzip

Vypadá to, že se nám náš seriálek pěkně rozjíždí. Tak ať nám to vydrží. Dneska se podíváme na zoubek v současnosti nejpoužívanějšímu kompresnímu programu, který se jmenuje gzip.

AMD Opteron - 64bitový procesor nové generace

Dnes, 22. dubna 2003, uvádí firma AMD na trh 64bitový procesor nové generace zvaný Opteron, který je založen na architektuře x86-64, nedávno přejmenované na AMD64. Možná je vám též povědomé jméno Hammer nebo SledgeHammer. Ale ať se dnes jmenuje jakkoliv, podívejme se, co nového nám přináší.

Stalo se v týdnu od 12. 4. do 18. 4. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Chyba v Microsoft Java Virtual Machine - Opera 7.10 pro Linux - WiFi karta s výstupním výkonem až 200mW - 10 let internetového prohlížeče - Rozkol v CZFree.Net - Britská vláda si zvolila Linux - Kauza Firebird, Mozilla, Phoenix - Pingus 0.6.0 - Linux bojuje proti SARS - Linux v supermarketu - Fonty pro potřeby svobodného software a další.

Šablony stránek pro Zope: úvod

Webové aplikace (neboli dynamické webové stránky) vznikají často ve skriptovacích jazycích PHP nebo .ASP. Tyto jazyky poskytují velké množství užitečných funkcí, ale neoddělují výkonné (neboli logické) části programu od částí, které se starají o prezentaci dat. Oddělení logiky od prezentace je hlavním trendem moderních webových aplikací, protože usnadňuje údržbu a zpřehledňuje aplikaci.

Proč XML není jen bublina

Před několika týdny jsem na root.cz komentoval provokativní článek Tima Braye o příliš složité práci s XML. Příběh má své pokračování, které znovu stojí za zmínku. Mimo jiné nabízí rekapitulaci důvodů, proč XML není jen nafouknutá bublina, jež může každou chvíli splasknout.

Source Mage GNU/Linux: spelly

Logo linuxové distribuce Source Mage GNU/Linux obsahuje velkého černého ptáka. Angličané jej nazývají raven. Jaké je jeho české jméno? Krkavec, nebo havran? Kromě ornitologického koutku dnes zmíníme i správu softwarových produktů v linuxových distribucích. Hlavní pozornost je věnována spellům - kouzlům. Chcete se naučit kouzlit?

Softwarová sklizeň (16. 4. 2003)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavý softwarový syntezátor, jednu opravdu pěknou hru, PHP modul pro Eclipse a mnoho dalšího.

8. víkend s Linuxom - zhodnotenie

V dňoch 29. - 30. 3. 2003 prebehol v Košiciach na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v poradí už ôsmy víkend s Linuxom, ktorý organizovalo Slovenské združenie používateľov Linuxu. Akcia prilákala množstvo ľudí - profesionálov, ale aj úplných Linuxových začiatočníkov.

E-válka v zálivu (a okolí?)

Opět po čase naplňujeme náš podtitul "nejen ze světa Linuxu" a nabízíme zamyšlení na aktuální téma - za necelý měsíc se toho hodně ve světě stalo a změnilo. Začala například válka v Iráku a zdá se, že vlastně také již skončila (alespoň britská letadlová loď "balí" a pluje domů). Rozhodlo válku prolomení iráckých šifer nebo si britové nechali v zařízeni Racal Jaguar V zadní vrátka? Kdo je autorem červa Ganda worm? A kdo odstavil al-Džazíru?

Výlet do říše verzí: CVS

Každý, kdo dospěje do určitého vývojového stadia, se od svých rodičů, školy, nebo alespoň kamarádů dříve či později musí dozvědět určité věci, zásadní mimo jiné i pro jeho budoucí život. Správně, dnes si konečně povíme něco o CVS.

Unixová komprese v praxi: Compress

V dnešním dílu si konečně povíme o prvním, skutečně kompresním programu. A začneme rovnou tou největší klasikou, kterou je compress.

Zpovědnice: Lukáš Tinkl

Největší trhák nejnovějšího KDE - další budoucnost KOffice - co mají společného OpenOffice.org a KOffice - DCOP nebo CORBA - Spolková vláda platí vývoj OpenSource software - groupware a KDE. O tom všem jsem si povídal s Lukášem Tinklem.

Stalo se v týdnu od 5. 4. do 11. 4. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Kyborgové jsou mezi námi - GNU programy i pro Windows - Remote root exploit pro Sambu - Petice výrobcům hardwaru - Microsoft udělal první krůček k Linuxu - Česká Mozilla 1.3 - Vozidlo řízené Linuxem - Díry v RealPlayeru a QuickTime - MPlayer 0.90 a další.

Ministerstvo financí neporušilo zákon o ochraně hospodářské soutěže

Před časem jsme upozornili na nemožnost podávat daňové přiznání přes Internet s jiným prohlížečem, než je MSIE, a zároveň jsme doporučili našim čtenářům podat stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A co na to Úřad? Že mlčí? Ne ne, nemlčí a zde je jeho stanovisko.

Nejjednodušší online teploměr (2)

Po přečtení článku "Nejjednodušší online teploměr" jsem se rozhodl k napsání tohoto článku. Hned na úvod se ale sluší poznamenat, že se chci pouze podělit se svými zkušenostmi, jak lze provozovat podobný teploměr, nechci se pouštět do diskuse, zda je ještě jednodušší, levnější apod. Nejde o nic jiného než o některým známý projekt DigiTemp, jehož autorem je Brian C. Lane.

reklama