Hlavní navigace

Nástroje a utility

Jak vyčistit disk s Linuxem?

Aktuální články

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (4)

V minulém dílu našeho seriálu jsme si vysvětlili nastavení Konqueroru jako výkonného správce souborů, zatímco dnes jej nastavíme jako schopný webový prohlížeč.

Létající cirkus (14)

Dnes konečně plním slib z konce minulého dílu našeho seriálu, dnešní díl tedy bude věnován perzistentním objektům. Povíme si něco o modulech marshal, pickle a shelve.

Systinet uvedl Web Services platformu WASP 4.0

Kromě 4.0 verze Web Services platformy WASP Systinet představil i novou cenovou politiku - plnou verzi WASP 4.0 je nyní možné získat zdarma.

Zabudnite na gnuplot, prichádza "R"

Pri používaní gnuplotu pre tvorbu grafiky do LaTeXovských dokumentov treba vždy pripraviť dátový súbor v inom prostredí. To je stratou času a navyše pri zložitejších analýzach aj náročné. Programovací štatistický jazyk a zároveň prostredie "R", dokáže pripraviť aj dáta, aj grafiku. Ale najsilnejší je v analýze dát. Dokáže toho viacej, ako gnuplot, oveľa viacej.

SecurityProgz (11. 7. 2002)

Root tento týden zahájil svou novou éru, ale SecurityProgz zůstávají stále stejné - vždy aktuální a plné nejžhavějších novinek ze světa bezpečnostních počítačových programů pro operační systémy na platformě unix. Dnes se podíváme na jeden velmi podařený sniffer, který by neměl chybět na disku žádného příznivce této oblasti. Dále si pak povíme něco o jednom firewallu, který ocení zejména začínající uživatelé v Linuxu. To však stále není vše. Neváhejte a i dnes si přečtěte souhrn minirecenzí toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu objevilo.

Interní i USB modemy WELL mají ovladače pro Linux!

Firma JOYCE ČR, výhradní dovozce komunikačních produktů značek WELL a ASUScom (analogové modemy, ISDN, xDSL, kabelové modemy) zúročila své dlouholeté zaměření na oblast datových komunikací a dokázala připravit pro své analogové modemy WELL PCI56-SL a WELL FM-56USB ovladače pro LINUX.

Softwarová sklizeň (10. 7. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme podporu dálkových ovladačů pro DVD přehrávač Ogle, nové PIM aplikace pro iPaq, VPN realizovanou přes HTTP proxy nebo třeba linuxový ovladač pro joystick Sidewinder ForceFeedback 2.

ROOT.cz se stal součástí portfolia Internet Info

Jak již většina čtenářů jistě zaregistrovala, 4WeB - mj. vydavatel ROOT.cz - oznamil včera fúzi se společností Internet Info. Co nás k tomu vedlo, co si od toho slibujeme a jak bude vypadat ROOT.cz vedle např. Lupy, se dozvíte v tomto článku.

Geografický informačný systém GRASS (1)

Dávno su preč časy, keď väčšina údajov reálneho sveta bola uložená vo forme textov a tabuliek. S objavením plánu mesta vyrytého do hlinenej doštičky Sumermi nastúpil fenomén nazývaný mapa. Rozvoj geoinformatiky rozvinul tento fenomén až tak, že dnes už nevravíme o mape, ale o Geografickom Informačnom Systéme (GIS), kde tvorba mapy tvorí len jeden z jeho modulov. Softvérová implementácia týchto myšlienok v Open Source svete sa nazýva - GRASS (Geographic Resources Analysis Support System).

Aplikační server Zope (3)

Zope je RAD nástroj pro tvorbu webových aplikací, obsahuje webový, aplikační a databázový server, session management, týmovou spolupráci, verzování, kešování, poštovní služby, šablony, podporu XML, WebDAV, SOAP a mnoho dalšího.

Internet Info ohlašuje spojení s významným partnerem

Praha, 9. července 2002 - Společnost Internet Info uzavřela dohodu o spojení se sdružením 4Web, které v českém Internetu provozuje servery Root.cz, Navrcholu.cz a Woko.cz. Vedle významného posílení portfolia obsahových serverů by měl tento krok přinést také další rozšíření aktivit v oblasti konzultačních služeb.

Pošta pro každého (2)

Zlí jazykové tvrdí, že konfigurační soubor Sendmailu je nejtemnějším souborem v celém unixovém světě a mají pravdu. Naštěstí si to uvědomují i tvůrci tohoto programu, a tak díky metakonfiguraci je jeho nastavení téměř triviální. V našem článku se podíváme na různé možnosti konfigurace a spouštění (i na možnosti vhodné pro vytáčené připojení).

Jaké je Gnome 2?

Od první alfa verze uplynul již téměř rok a máme zde první finální verzi nové řady. Gnome tím doznalo po téměř čtyřech letech významné změny. Jak vypadá Gnome2 a co od něj můžete čekat? Na to se pokusím odpovědět v tomto článku.

Taky vám přetéká? (2)

Minule jsme nakousli téma přetékání bufferů a ukázali jsme si jednoduchý příklad, na kterém šlo tohoto principu zneužít. Dnešním dílem povídání ukončíme, a to ukázkou trochu komplikovanějšího (a doufám, že o to víc zajímavějšího) příkladu, který v programování patří tak trochu do "vyšší dívčí".

SecurityProgz (4. 7. 2002)

Věřte nebo ne, ale je to už týden, co jsme se naposledy sešli u SecurityProgz. Abychom tedy nevypadli z formy, podíváme se dnes na další sbírku zajímavých programů a utilit ze světa bezpečnostního software pro unixy. Představíme si především některé programy pro ochranu proti nevyžádané poště - spamům, mezi jinými například legendární CanIt. Ale abychom nezanedbávali jiná témata, řekneme si také něco o zajímavém programu pro centrální správu veřejných OpenSSH klíčů. Dost už ale zbytečných slov a pojďme se podívat, co zajímavého nám uplynulý týden připravil...

Softwarová sklizeň (3. 7. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme stabilní verzi Next Generation POSIX Threading, velmi zajímavý server-side skriptovací jazyk, pěkný nástroj pro vyznavače internetových aukcí a mnoho dalšího.

Aplikační server Zope (2)

Zope je RAD nástroj pro tvorbu webových aplikací. A obsahuje webový i aplikační server. A databázový server. A session management, týmovou spolupráci či verzování. A kešování a poštovní služby. A to jste ještě opravdu neviděli!

Pošta pro každého (1)

Doručování pošty patří mezi nejdůležitější funkce počítače. Dnes si popíšeme cestu pošty od odesílatele k příjemci a úkoly jednotlivých programů, které se na této činnosti podílejí. Nakonec si přiblížíme cestu zprávy programem Sendmail.

Stalo se v týdnu od 22.6. do 28.6.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: RC počeštěného Open Office 1.0 - Red Hat příštím Microsoftem? - Zkušenostmi s konvertováním lidí na Linux - Exploit na Apache řady 1.3.x - Co bude s Blenderem? - Bezpečnostní chyba v OpenSSH - GNOME 2.0 je na světě a další.

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (3)

V minulém dílu našeho seriálu jsme si řekli, jak pracovat se souborovým prohlížečem Konqueror. Dnes u tohoto tématu ještě chvíli zůstaneme, protože si vysvětlíme všechny možnosti jeho nastavení.

Taky vám přetéká?

"Jak velké udělat to pole? Dvě stě bajtů stačí, přece chci od uživatele, aby zadal dvuznakový parametr. Kdo bude tak blbý, aby tam mlátil text přes tři řádky?" -- Třeba takto, z pouhé nedbalosti, se v programu zrodí bezpečnostní díra, kterou jednou využijí "škaredí" chlapci a holky k útoku na systém.

SecurityProgz (27. 6. 2002)

Týden uplynul jako voda a my jsme pro vás připravili další sérii minirecenzí nejžhavějších novinek ze světa unixového bezpečnostního software. Podíváme se na jeden pěkný firewall, ještě hezčí monitor zatížení sítě nebo pěknou utilitku testující bezpečnost webového serveru Apache. To ale zdaleka není všechno, bude tu také na pár dalších zajímavostí, které snad upoutají vaši pozornost. Další díl SecurityProgz právě začíná.

Používáme Javu na Linuxu, kompilujeme

V dnešním dílu našeho volného seriálu o Javě na Linuxu se podíváme na dva nástroje pro kompilaci Javy. V jednom případě půjde o kompilátor Javy do bytecodu a v druhém o kompilaci do nativního kódu.

Za letními konferencemi po Evropě

Uplynul zase nějaký ten týden a v diáři přibyly záznamy konferencí, které se mají v brzké době konat. Hlavní dík patří opět magazínu Silicon.

Aplikační server Zope

Zope je RAD nástroj pro tvorbu webových aplikací. Obsahuje webový a aplikační server, databázový server, objektově orientovanou databázi, session management, týmovou spolupráci, verzování a mnoho dalšího. A je celý napsán v Pythonu. To jste ještě neviděli.

Televize jako RGB monitor v XFree86

Máte malý monitor a chtěli byste své oblíbené MPEGy vidět na větší obrazovce? Pokud máte doma televizi s RGB vstupem, můžete ji připojit jako další počítačový monitor. TV výstup na kartě přitom není potřeba. Je ale nutný speciální kabel, jehož výrobu si popíšeme.

OpenOffice 1.0 CZ Release candidate 1

Praha, Rudná (24. června 2002) - Po dvou měsících usilovné práce na lokalizaci sady kancelářských programů OpenOffice.org 1.0 (dále jen OOo) do češtiny s potěšením oznamujeme, že je k dispozici první oficiální testovací verze (Release Candidate 1).

Stalo se v týdnu od 15.6. do 21.6.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Chip měl nezvanou návštěvu – Linux v Mercedesech E-klasse – Microsoft distribuuje virus Nimda – První JPEG virus – Wall-Mart prodává PC s Lindows – Slackware 8.1 – Walt Disney Studios přecházejí na Linux – Záplatujte Apache! a další.

Jak se dělá překladač 2

I když jsem v minulém článku sliboval pokračování o stavových automatech, nakonec jsem se rozhodl podle vašich ohlasů trochu jinak. Dnes si uděláme jednoduchý příklad překladu pomocí SLL(1) gramatiky. Jedná se o druh syntaktické analýzy, která se příliš nehodí pro složité jazyky, jako je třeba programovací jazyk C, je však vhodná pro ručně psané parsery konfiguračních souborů, případně jednoduchých skriptovacích jazyků.

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (2)

Druhým dílem pokračujeme v seriálu určeném pro začínající linuxové uživatele. Víte, co všechno lze v KDE provádět s adresáři a soubory?

Na komunikaci mám Psi

Ne, nejde o hrubku v nadpisu a nebudeme se učit komunikovat se zvířaty. Řeč je o jabberském klientovi Psi pro Linux, MacOS X i Windows. Pokud ještě váháte s přechodem na Jabber, možná vám dnešní článek rozhodování ulehčí.