Hlavní navigace

Aktuální články

Stavíme mailserver (2)

V minulém díle jsme provedli základní instalaci a konfiguraci programu qmail. Dnes si ukážeme, jak nad qmailem efektivně provozovat větší počet uživatelů sdružených do více virtuálních domén, aniž bychom pro ně museli explicitně zakládat unixové uživatelské účty. Řekneme si také, jak se vypořádat s problematikou SMTP relayingu.

Borland oznámil strategii vývoje nástrojů pro tvorbu aplikací v jazyce C++ pro rok 2002

Cílem je zjednodušení a zrychlení vývoje aplikací v jazyce C++ na různých platformách a zařízeních.

Re: JXD a Linux

Před několika dny jsme vydali článek "JXD a Linux", který se snaží analyzovat poměrně neobvyklý vývoj vztahu pana Doležala k operačnímu systému Linux prezentovaný v sérii článků zveřejněných v některých českých médiích. Následně do redakce dorazila reakce pana Doležala a protože se sluší dát prostor i druhé straně, tady je.

Grafika v UNIXu - všestranné Razítko

Když jsem poprvé v životě vyzkoušel grafický editor, razítko mě nijak nenadchlo. Sotva jsem si dovedl představit, k čemu by se dalo použít. Teprve později jsem pochopil, že jde o jeden z nejmocnějších nástrojů. Opravy škrábanců, retuše, odstranění částí obrázku představují jen malý díl z toho, co lze s razítkem dělat. Jako ukázku práce s Razítkem si necháme zmizet vyšehradský kostel…

Stalo se v týdnu od 19.1 do 25.1.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Pohřeb Be Inc. - Linux a GPRS - Česká lokalizace Mozilly 0.9.7 - AOL a Red Hat - Philipsu se nelíbí označování CD s "ochranou proti kopírování" jako CD AUDIO - 15 % asijských firem na Linuxu - Linux pro policejní úřadovny v UK - Netscape žaluje Microsoft - Papeži se líbí Internet a další.

MONIT - Monitorujte svoje daemony

Pomerne dôležité je zabezpečiť na svojich serverov beh určitých daemonov pre poskytovanie žiadaných služieb. Ako však zabezpečiť dohľad nad ich behom a v prípade nežiadaného výpadku uskutočniť automatický štart daemonov? Ako robiť ich monitoring na diaľku a byť informovaný o výpadkoch. Všetky tieto otázky rieši celkom zaujímavý projekt s názvom MONIT.

Létající cirkus (3)

V dalším pokračování našeho povídání o jazyce Python se budeme věnovat logickým výrazům a probereme si nejdůležitější logické operátory.

Změna ve vedení společnosti SuSE CR

Praha, 25.1.2002 - Dne 23.1.2002 po vzájemné dohodě mezi společností SuSE Linux AG a dosavadními statutárními představiteli společnosti SuSE CR byli ze svých funkcí odvoláni jednatel společnosti SuSE CR Richard Jelínek a prokuristka společnosti Hana Kršová.

JXD a Linux

Série článků (viz odkazy na konci článku), ve kterých pan Jiří X. Doležal neuvěřitelným způsobem haní operační systém GNU/Linux, ve mně vyvolala potřebu zjistit trochu blíže, o co vlastně panu JXD jde. Nelitoval jsem námahy a prostudoval články, které JXD napsal do Reflexu a Světa Namodro. Výsledek je velmi zajímavý.

Ako na vlastný help vo VIMe

Určite ste si niekedy chceli zapísať užitočný príkaz, či tipy alebo skúsenosti pri práci s utilitou, ktorých je *nix taký plný. Možno si to zapisujete do textového súboru, ako som to robil ja. Po čase som nadobudol neurčitý pocit, že moje zápisky su neprehľadné a potrebujú systém(TM).

Jednoduché zálohovanie linuxového systému pre začiatočníkov

V praxi sa po nakonfigurovaní malých serverových systémov často zabúda na ich zálohovanie, väčšinou kvôli absencii dôležitých údajov v systéme. Treba si však uvedomiť, že po neopraviteľnom kolapse systému nám dobre urobená záloha ušetrí nemalé množstvo času pri jednoduchej možnosti obnovy systému zo zálohy a v niektorých prípadoch ušetrí čas pri tvorbe analogických serverov k serverom už v našom systéme existujúcich.

Softwarová sklizeň (23. 1. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme hned dvě alternativy k CVS, zajímavý multimediální přehrávač nebo třeba KDE pro Windows.

Český tým KDE představuje stránky czechia.kde.org

Český tým KDE a server Penguin.cz by rád představil nové lokalizované stránky zaměřené na podporu a propagaci prostředí KDE. Stránky czechia.kde.org jsou umístěny na serveru penguin.cz a jsou určeny pro všechny uživatele a příznivce desktopového prostředí KDE.

Re: Kompresní algoritmus

Boření mýtů a pokládání nových hranic žánru je vždycky zajímavým okamžikem, zvláště v matematice a potažmo tedy informatice. Matematika už zažila nějaké dvě tři krize, ale protentokrát to vypadá, že šampaňské můžeme klidně odložit zpátky k ledu.

Stavíme mailserver (1)

Správná konfigurace emailového serveru patří co do obtížnosti mezi ty složitější úkoly, se kterými se musí správce unixového serveru vypořádat. Proto jsem pokládal za užitečné napsat seriál, který by nenáročnou formou popisoval stavbu kompletního emailového řešení pro malou až střední firmu a jehož první část vám ROOT.CZ dnes přináší.

Grafika v UNIXu - malinová nebo čokoládová?

Dnešním dílem se začneme seznamovat se zajímavými možnostmi použití běžných funkcí GIMPu. Změna barvy je oblíbený trik na obalech mnoha výrobků. Namísto fotografování malinových, jahodových, mátových či čokoládových bonbonů (sušenek, jogurtů, ponožek či čehokoliv jiného) fotograf udělá jedinou sérii obrázků s pečlivě vybranou barvou výrobku či náplně. Ve studiu z těchto obrázků vykouzlí třeba deset různých obalů.

Stalo se v týdnu od 12.1 do 18.1.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Nabídka Microsoftu zamítnuta - Britský parlament online - Linux pro korejskou vládou - Lindows prosí o pomoc - JavaScriptový červ Gigger - Nové jádro 2.5.2 - Linux na Australian Open a další.

Prechádzame na RRDTOOL (4)

V predchádzajúcich častiach sme si priblížili základy fungovania mechanizmu balíka rrdtool, dnes začneme na praktických príkladoch ukazovať jednotlivé aplikácie v praxi. Začneme najjednoduchšími príkladmi, neskôr sa prenesieme ku komplexnejším riešeniam, ktoré nie je možné pomocou mrtg riešiť. Ukážeme si teda na dvoj jednoduchých príkladoch, akým spôsobom je možné sledovať súčasne viac ako dve veličiny v jednom grafe a akým spôsobom je možné graficky znázorniť konsolidované veličiny.

Přístupnost státního IS handicapovaným lidem

Státní informační systém by měl být zcela jistě dostupný všem občanům bez omezení a Úřad pro veřejné informační systémy také tyto cíle deklaroval. Praxe tomu ale bohužel většinou neodpovídá.

Linux na strojích IBM ^ iSeries

Možnost provozovat linuxové aplikace na strojích řady iSeries (bývalá řada známá jako AS/400) je dáno uvolněním verze V5R1 operačního systému OS/400 a dostupností nových modelů s procesory SSTAR. Tato na první pohled "cizí" slova uvádějí někdy až skoro neskutečný svět velkých strojů, na kterých je nyní možno provozovat i operační systém Linux.

Ovládejte Galeon posunky

Pokud jste si se zájmem přečetli nedávný článek o ovládání programů gesty, pak vězte, že jedním z prvních široce rozšířených programů, který tento způsob ovládání přijal za své, je webový prohlížeč Galeon.

Softwarová sklizeň (16. 1. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme nástroj pro generování databázových reportů, utility pro práci s QuickTime videem, ovladače pro PCI modemy Olitec pro jádro 2.4 a mnoho dalšího.

Jak dopadla evoluce?

Je tomu téměř rok, co jsem se na tomto místě rozplýval nad možnostmi tehdy ještě nepříliš známeho emailového klienta Evolution, tenkrát ještě ve verzi 0.08. Před pár týdny dali vývojáři tohoto slibného projektu svým uživatelům dárek v podobě stabilní verze 1.0. Pojďme se společně podívat, jak se jim jejich evoluce vydařila.

Grafika v UNIXu - další bitmapové formáty

Dnes se podíváme na další bitmapové formáty – GIF, PNG, JNG, MNG, BMP, ICO a JBIG. Povíme si něco o možnostech úspory místa na disku volbou správného formátu a srovnáme kvalitu jednotlivých kompresí na typických příkladech.

Stalo se v týdnu od 5.1. do 11.1.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Peking odmítl Microsoft - Aférka SuSE - Red Hat Linuxu 7.2 pro Alpha procesory - legalizace vypalování CD doma - První flashový virus - Nový linuxový PDA za 299$ - První virus infikující .NET. - Solaris pro x86 končí a další.

Létající cirkus (2)

V dnešním dílu seriálu věnovaného jazyku Python si přiblížíme typy tuple, seznam a asociativní pole, povíme se více o řetězcích, probereme slice konstrukce a na závěr si ukážeme konstrukce pro řízení toku programu.

Prechádzame na RRDTOOL (3)

V minulej časti sme si priblížili návrh a tvorbu RRD databázy, ukázali sme si ako zozbierané dáta do tejto štruktúry ukladať, dnes si priblížime, ako sa tvoria jednotlivé grafické výstupy. Aj keď na prvý pohľad bude syntax vyzerať zložito, treba si uvedomiť, že tvorba grafov oplýva mnohými možnosťami, ktoré si priblížime pre pochopenie príkladov, ktoré si ukážeme v ďalších častiach.

Byte Combat II

Klasické přístupy k boji v aréně --- komunikace a paralelismus na desítkách bajtů --- zasaďte si vlastní program. Dále v článku: kdo zabil JFK a co na to Jan Tleskač :)

Softwarová sklizeň (9. 1. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru, první v roce 2002. Dnes tu máme něco pro kytaristy, potěšíme vývojáře v Pythonu, představíme si zajímavý software pro účtování plateb za využívání tiskárny a nakonec se podíváme na jeden pěkný prohlížeč obrázků.

Stavíme firewall (3)

Dnešním dílem končí série o sestavování firewallových pravidel na jádrech 2.4. Nejprve se podíváme na stavový firewall, a pak si ukážeme, jak vyzrát na některé známé firewallovací problémy.

Grafika v UNIXu - bitmapové formáty TIFF a JPEG

Dnes se podíváme detailněji na nejběžnější formáty pro bitmapové obrázky – TIFF a JPEG, na jejich vnitřní uspořádání dat a možnosti použití.