Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

OpenWeekend 2003 - sobota

Je sobota 15.3.2003 ráno. Americké jednotky dislokované v Kuweitu se ... zpět! Žádná válka, dnes přeci začíná OpenWeekend 2003, který se bez válčení snad úplně obejde. Jedná se již o 3. ročník této unikátní nekomerční konference.

Unixová komprese v praxi: Úvod

Co je to komprese, k čemu slouží, ale hlavně, jak na ni v Unixu, to se dozvíte v našem novém seriálu. Dnes začneme trochu obecně. Znalejší jedinci prozatím prominou a článek přeskočí.

S GTK+ multiplatformně

Cílem seriálu je ukázat možnosti a použití knihovny GTK+, nastínit problémy při multiplatformním vývoji, se kterými jsme se setkali, a jejich řešení. Podíváme se na výhody i nevýhody této knihovny, na kompilaci a dojde i na jednoduché příklady použití. Na obsahu dalších dílů se můžete podílet i vy, naši čtenáři. Diskuzní fórum je vám k dispozici.

Centrální autorizace služeb

Pokud vám na vašem serveru vadí několik oddělených databází hesel a chcete tomuto předejít, přečtěte si tento článek. Podíváme se na varianty, které se nabízejí: plain text, encrypted passwords a synchronizace s PAM a encrypted passwords s autentifikací PAM oproti sambě.

NetSystem spol. s r.o. prezentuje RAV AntiVirus na LinuxExpo 2003

Mělník, 17. března 2003. Společnost NetSystem spol. s r.o. oznamuje, že ve dnech 20. - 22. března 2003 se bude účastnit veletrhu LinuxExpo 2003, Veletržní palác, Praha 7. Expozici naší společnosti naleznete na stánku D32.

Stalo se v týdnu od 8. 3. do 14. 3. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Mlynář v CZFree.Net – CAD systém IcemSurf na Linux – Proti rootkitům jsou Windows prakticky bezbranné – Recenze LindowsOS 3.0 – Lesbian GNU/Linux – Slackware RC2 – Kauza daňová přiznání přes internet – Zdarma na LinuxExpo – Mozilla 1.3 a další.

Linuxový obzor u Intelu je omezen na Red Hat

Naše katedra (KSM na ČVUT FSV) si zakoupila roční podporu u firmy Intel na její překladač ICC a další komponenty s ním dodávané. Od Intelu jsme dostali mailem pouze sériová čísla, příslušný software jsme si měli stáhnout z webu. Jako správce linuxových strojů jsem měl překladač nainstalovat na server běžící pod Debian Linuxem.

Make up pro vaše aplikace: Qt vazba

Další pokračování seriálu věnujícího se jednotlivým modulům jazyka Python umožnujícím práci s uživatelským rozhraním. Po prvním dílu popisujícím GTK+ následuje ukázka Qt vazby PyQt.

Proč SCO žaluje IBM?

Zřejmě největší díl pozornosti médií i čtenářů, zejména z Open source tábora, poutají v současné době aktivity firmy SCO. Ta zaútočila na největšího příznivců Open Source, na svého partnera, ale také konkurenta, firmu IBM. Žaluje Velkou Modrou o miliardu dolarů za snížení hodnoty intelektuálního vlastnictví spojeného s UNIXem.

jEdit - tak trochu jiný editor

Textový editor jEdit by se dal přirovnat k editoru Emacs. Je poměrně obsáhlý, má vlastní makrojazyk (BeanShell), je snadno rozšiřitelný, podporuje zvýrazňování syntaxe a zarovnávání. jEdit se tedy zařazuje na pole programátorských utilit. Je napsán v Javě a v následujícím článku se mu podíváme na zoubek.

Softwarová sklizeň (12. 3. 2003)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme něco pro astronomy, příznivce počítačové grafiky a potěšíme i ty z vás, kdo se zajímají o netradiční operační systémy.

Source Mage GNU/Linux: trocha historie

Správa linuxových distribucí založených na zdrojových kódech může být stejně "snadná" jako správa binárních linuxových distribucí. Stačí se naučit několik základních příkazů. V případě Source Mage GNU/Linux stačí pochopit jednu anglickou větu (uvnitř článku). Před podrobným "větním rozborem" se ale nejprve podíváme trochu do historie.

Výlet do říše verzí: RCS

Naše výprava královstvím RCS pokračuje! Dnes se dozvíte něco více o zamykání souborů, spoustu si toho povíme o větvení vývoje a nakonec si ukážeme, co a k čemu jsou stavy revizí.

8. Víkend s Linuxom (LUGCON)

V poradí už ôsmy Lugcon sa bude odohrávať v dňoch 29.3-30.3 v Košiciach na pôde Prírodovedeckej fakulte UPJŠ. Prednášky Víkendu s Linuxom budú rozdelené do dvoch paralelne bežiacich blokov, takže účastník si bude môcť vybrať, ktorá z tém ho viac zaujíma. Prednášky budú pokrývať široké tématické oblasti.

PMD - statická analýza kódu

Při programování je dobré dodržovat určitý úzus, který se jazyk od jazyka liší. Programátor by zkrátka měl být "slušný" a používat programovací jazyk tak, aby vše bylo zřetelné a jasné. Programy pro statickou analýzu zdrojového kódu umí odhalit nedostatky nebo upozornit na ty části, které by mohly být problémové.

Apple Xserve - hardware

Dnešní článek tak trochu naplňuje motto našeho serveru, které zní "Informace (nejenom) ze světa Linuxu". Ve dvou dílech si formou recenze představíme poměrně unikátní řešení aplikačního serveru Apple Xserve postaveného na bázi architektury PowerPC a UNIXového operačního systému Darwin (Mac OS X). V dnešní první části se zaměříme na hardwarovou stránku věci.

Zpovědnice: Pavel Satrapa

Jak dlouho vydrží IPv4, za jak dlouho vám znárodní IP adresu, je Stanfordská Univerzita větší než Čína, jak se vaří žáby, COMBO6, jak dlouho mezi námi bude Vim, použitelný SW pod Linuxem a vzorec na ideální browser očima Pavla Satrapy.

Nejjednodušší online teploměr

Mnohé z nás určitě zaujal online teploměr, který přímo na internetových stránkách zobrazuje aktuální venkovní teplotu. Řadu zájemců ale odradí poměrně složité zapojení nebo nutnost naprogramovat nějaký jednochip. Ale existuje jednoduché zapojení, které sestává ze dvou součástek, konektoru a kabelu. Celková cena je nižší než 200 Kč.

Java Programujeme profesionálně

Vydavatelství Wrox Publishing vydalo vynikající knihu od Bretta Spella: Professional Java Programming. Toto poměrně obsáhlé dílo u nás vydalo nakladatelství Computer Press. Protože v knize naleznete mnoho informací o programování serverů a webů, připravili jsme pro vás recenzi.

Komunitní sítě (3)

V dnešním, posledním dílu seriálu se dozvíte o adresaci a routování v těchto sítích, co je potřeba udělat pro připojení, jaké jsou při stavbě a provozu sítě problémy a jaká je budoucnost těchto sítí.

Stalo se v týdnu od 22.2. do 28.2.2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: DMCA hrozí omezením inovací - Britská vláda vážně zvažuje využití Open Source - Vývojáři Linuxu pro Xbox požádali MS o certifikát - Nessus 2.0.0 - Mozilla slavila páté výročí - Itanium zahodilo vše dobré z platformy x86 - MS obvinil Sun z monopolních praktik - Běh MS Office nad Linuxem - XFree86 4.3.0 a další.

Instalujeme programy v Javě, část 2

Programovací jazyk Java pronikl do celého světa. Když už ho na počítači máme nainstalován, musíme také nějaké ty programy vyzkoušet. V druhé polovině tohoto článku vám poradím, jak instalovat, případně sestavovat programy v Javě.

Linuxová Slunečnice?

Pravděpodobně znáte Slunečnici - český archiv freeware a shareware, která je naším sesterským serverem. Protože windowsová Slunečnice je poměrně úspěšná a systém je připraven i pro jiné platformy, nabízí se možnost udělat i její linuxovou část. A kde jinde než na ROOTovi zjistit zájem uživatelů? Co si o tomto nápadu myslíte vy?

Výlet do říše verzí

Nástrojů, které umí udržovat přehled o verzích projektů a vracet se do historie, není zrovna málo; my si v tomto seriálu nejdříve ukážeme, co je to a jak funguje RCS, poté se ponoříme do světa CVS, který důkladně prozkoumáme, a v závěru se doufejme opět vynoříme, zhluboka se nadechneme a řekneme si, proč CVS není vlastně zdaleka ideální a co s tím.

Veletrh LinuxExpo bude doprovázet rozsáhlý program

Již potřetí se v březnu tohoto roku uskuteční veletrh věnovaný Linuxu, open source a informačním technologiím, LinuxExpo. Tuto akci by si jistě neměl nechat ujít nikdo, kdo chce získat ucelený přehled dění o tomto populárním operačním systému.

Softwarová sklizeň (26. 2. 2003)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme pěkné rozhraní k programu GNU Parted, shell umožňující omezit SSH účet pouze na použití SFTP a SCP nebo jednu herní parodii.

Komunitní sítě (2)

V minulém dílu jsme si řekli, co jsou komunitní sítě, proč vznikly a co nabízejí. Dnes se podíváme trochu "dovnitř", jaký se používá hardware a jak vypadá organisační struktura.

Když céčko nestačí: GAS

Potřebujeme-li v kritické sekci programu napsaném v jazyce C nebo C++ maximální výkon, jako poslední možnost se jeví přepsat tuto kritickou část do assembleru, tedy přímo do jazyka symbolických instrukcí dané platformy. V následujícím článku se podíváme na to, jaké máme na Linuxu možnosti, použijeme-li assembler vkládaný přímo do kódu jazyka C překladače gcc, tedy GNU Assembler.

Source Mage GNU/Linux - I

Což takhle linuxovou distribuci, kterou lze 100% optimalizovat pro konkrétní hardware? Což takhle linuxovou distribuci, která je průběžně aktualizována a kdykoli obsahuje nejnovější verze softwarových produktů? Což takhle linuxovou distribuci Source Mage GNU/Linux?

Linuxový desktop - desktopová prostředí

V dnešním, posledním dílu se podíváme, jak vypadá v základních rysech vnitřní struktura desktopového prostředí a co se v počítači děje, když v tomto prostředí pracujeme.

Stalo se v týdnu od 15.2. do 21.2.2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: OpenOffice.org 1.0.2 CZ - Windows XP: hesla jsou k ničemu - Netscape 7.02 - Opera laškuje s Microsoftem - Film Gimp miláčkem Hollywoodu - Mandrake 9.1rc1 - Starší verze PHP obsahují ve variantě CGI chybu - Lokalizace Mozilly 1.3b - betaverze RedHatu: Phoebe 3 - Útok na SSL/TLS a další.

reklama