Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Softwarová sklizeň (13. 11. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme novou verzi Evolution, ovladač, který skamarádí Linux a fototiskárnu Olympus P300, zajímavé řešení (ne)dostupnosti pošty na freemailech přes POP3 a mnoho dalšího.

Bezvláknová optika (2)

V předchozím dílu jsme si řekli mimo jiné, co znamenají základní pojmy jitter a eye pattern, dnes se dozvíme něco o šumu a vhodných fotodetektorech. Zmíněny budou PIN dioda, APD a optický zesilovač EDFA.

SuSE Linux 8.1 CZ - recenze

Další z významných linuxových distribucí, se kterými se v podzimním čase tradičně roztrhl pytel, je SuSE Linux 8.1 (SL 8.1). Recenzi jeho české mutace vám dnes přinášíme.

Za konferencemi po Evropě

A je opět na čase podívat se na seznam zahraničních konferencí a událostí, jak jej připravil zejména magazín Silicon.

TeX pro každého - TeX a jeho nadstavby

Jak jste asi zjistili (a to i v případě, že jste minulé díly přeskočili), primitiva TeXu nepatří mezi zrovna přívětivé prostředí pro sazbu. Naštěstí k TeXu existují nadstavby a balíky maker, díky nimž se z TeXu stane jednoduchý a snadno použitelný nástroj, který zvládne téměř každý.

Stalo se v týdnu od 2.11. do 8.11.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Linuxová verze Unreal Tournament 2003 - Linux se v arabském světě těší větší vážnosti - Opera 6.1 pro Linux - Microsoft ztrácí půdu pod nohama ve prospěch Linuxu - Lindows 2.0 - VariCAD 3.0 pro Debian Linux - KDE 3.1 RC2 - 101 věcí, které Mozilla umí a MSIE ne - v Santa Barbaře zakázali používání Windows 2000 a NT4.0 a další.

Linux v kanceláři - Pro a proti

Je Linux vhodný pro nasazení v kanceláři nebo ne? Jednoznačná odpověď pochopitelně neexistuje. Optimista bude tvrdit, že ano, pesimista že ne. Imaginární rozhovor dvou počítačových uživatelů z opačného názorového spektra zaznamenal Lubomír Čevela.

SecurityProgz (7.11.2002)

Týden je za námi a žhavé recenze nejnovějších programů pro zabezpečení našich Unixů už netrpělivě čekají na své čtenáře. Dnes se společně podíváme na několik zajímavých firewallů, také si představíme dva slibně se vyvíjející poštovní filtry a nebude chybět jeden pěkný program na kontrolu integrity systému, který ocení zejména správci linuxových sítí. To ale zdaleka není všechno, proto neváhejte a i dnes si přečtěte, co nového se na poli Unix security-software za poslední týden urodilo.

Létající cirkus (19)

Další povídání nad jazykem Python pokračuje dílem věnovaným knihovně pro práci s grafickými daty, knihovně Python Imaging Library, zkráceně PIL.

Co nového v PostgreSQL 7.3

Aby hvězda PostgreSQL mohla stoupat stále výš a výš, připravili vývojáři této databáze opět novou verzi. Pojďme se podívat, co tato verze přináší.

Jak na účetnictví na Linuxu (4)

Zápis do databáze máme ošetřený. Ale data jsou uložená v navzájem provázaných tabulkách, v nichž obyčejný uživatel nedokáže rozeznat žádnou užitečnou informaci. Dnes tedy zpřístupníme data i těmto obyčejným uživatelům a tím naše povídání zakončíme.

Bezvláknová optika

Komunikace po optickém vlákně je skoro tak stará jako lidstvo samo. Nicméně lidé jsou různí a v poslední době se objevili i takoví nenechavci, co z optických sítí vlákna odstraňují a koukají se, co to udělá. Aby jim to ale fungovalo, musí přitom řešit více problémů, než by se zdálo.

OpenWeekend 2003: Call for papers

Studentská Unie ČVUT, nezisková organizace při Českém vysokém učení technickém v Praze, vyhlašuje "Call for papers" pro třetí ročník akademické konference OpenWeekend, konající se ve dnech 15.-16. března 2003 na Českém vysokém učení technickém v Praze 6 - Dejvicích. Konference si klade za cíl vzdělávat a informovat širokou veřejnost v oblasti otevřených technologií.

Quo vadis, WWW?

V současné době zažíváme potěšující rozmach internetových technologií. Ty se dostávají i do oblastí, kde by je dřív nikdo nečekal. V následujícím textu si představíme technologie, které v budoucích letech změní tvář nejen Internetu, ale i firemních informačních systémů.

TeX pro každého - jak TeX láme sazbu

Minule jsme se seznámili se základní konstrukcemi TeXu. Dnes se dozvíme, jak láme TeX sazbu do odstavců a odstavce do stran. TeX byl prvním použitelnou implemetací těchto algoritmů a i po čtvrtstoletí patří mezi nejlepší.

Vyrovnání s Microsoftem je prohnilé a plné skulin

Tak jsme se po čtyřech letech konečně dočkali rozsudku ve věci USA proti Microsoftu. Přesněji, jednalo se o žaloby 18 států Unie proti Microsoftu ve věci podezření ze zneužívání monopolního postavení na trhu. Tento případ měl v zásadě tři hlavní dějství, která se pokusím stručně naznačit ještě předtím, než se budu věnovat samotnému rozsudku.

Stalo se v týdnu od 26.10. do 1.11.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Xandros: potomek Corel Linuxu - Licenční politika MS nutí lidi přemýšlet o alternativě - Jádro: 2.6 nebo 3.0? - Linux do roku 2009 majoritním OS na serverech - Uživatelé nechtějí "zmrzačená" CD - KDE 3.1 rc1. - Phoenix 0.4 - Yahoo! přejde na PHP - UnitedLinux je připraven a další.

Perličky (5)

Snad žádný větší problém se nedá řešit metodou "shora dolů". Programátor je nucen problém dekomponovat na dílčí úlohy. V tzv. imperativním paradigmatu programování (které je Perlu nejbližší) představují dílčí úlohy funkce. Dnes se budeme bavit právě o nich. Nejprve se ale podíváme na konferenci YAPS::Europe::2002.

Sharp Zaurus - Linux do kapsy

Firma Sharp uvedla na trh kapesní počítač (PDA) s názvem Zaurus SL, který je již od přírody vybaven Linuxem. Pokud si ho tedy pořídíte, nemusíte hned od první chvíle zjišťovat, jak se zbavit dodaných Windows či PalmOSu a jak tam dostat "nějaký pořádný operační systém". On už tam totiž bude.

SecurityProgz (31.10.2002)

Po dvoutýdenní pauze jsme tu zase s žhavými recenzemi nejnovějších bezpečnostních programů pro Linux. Dnes se budeme věnovat téměř výhradně nejrůznějším systémovým a síťovým monitorům. Podíváme se však i na nejnovější verzi jednoho známého "konkurenta" Medusy, projektu RSBAC. Jistě si přijdete na své...

Ratpoison - jed na krysy

Motto: "Chyba při komunikaci s myší. Nedostatek sýra." Narazil jsem na opravdu minimalistický window manager. Minimalistický ovšem neznamená nepoužitelný, naopak: efektivita práce s ním může být velmi vysoká, vyšší než u "nabušených" klikacích desktopových systémů (nebudu jmenovat :)

Softwarová sklizeň (30. 10. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme šikovnou pomůcku pro digitální nebo digitalizující fotografy, zajímavý protokol pro sdílení disků po síti, novou (byť zatím nestabilní) verzi Galeonu a mnoho dalšího.

Chcete ušetřit na telefonních poplatcích?

Každý z nás si občas povzdychne nad výší telefonního účtu. Není ani třeba mít zaměstnance, kteří mají v oblibě „horké linky“, či babičku, která často volá na Milionáře. Stačí jen častěji volat z pevné linky a účet rychle roste. Donedávna byl zákazník odkázán na služby Českého Telecomu – teď už tomu ale jinak. Od 1. 7. 2002 existuje možnost svobodné volby operátora.

Jak na účetnictví na Linuxu (3)

V minulém dílu jsme vytvořili jednoduchou datovou strukturu pro podvojné účetnictví. Nyní využijeme dalších možností PostgreSQL pro lepší zabezpečení datové integrity.

TeX pro každého - základní konstrukce TeXu

Minule jsme se seznámili s TeXem jako makrojazykem. Ale TeX je především typografický program. Základní prvky, které k sazbě používá, jsou překvapivě jednoduché. Dnes se seznámíme s boxy, čárami a výplňky a základními režimy TeXu.

Stalo se v týdnu od 19.10. do 25.10.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: V Izraeli pouze Open source? - Linux pro arabské prostředí - Tux na Kubě - Nejzběsilejší serverovny světa - Crash test dummies: Máte padáka - DoS útoky na kořenové DNS - Linuxová distribuce pro Xbox - Trička, mikiny a osušky ROOT.cz a další.

Létající cirkus (18)

Týden se s týdnem sešel a my jsme se opět setkali u našeho občasníku věnovaného jazyku Python. Jak jsem již na konci minulého dílu předeslal, dnes se budeme věnovat především utilitkám, které nám při práci s Pythonem vydatně pomáhají. Jde o debugger, profiler a shell jazyka Python - ipython.

Pgbash

Pgbash je shell (bash) doplněný o funkce zpřístupňující databáze RDBMS PostgreSQL. Po připojení ke konkrétní databázi můžeme používat vlastní SQL příkazy stejně jako příkazy shellu.

SLT 2002 (Seminář o Linuxu a TeXu)

Sdružení CSTUG a CZLUG pořádají již třetí ročník konference SLT 2002 (Seminář o Linuxu a TeXu). Seminář je určen pro všechny zájemce o Linux a/nebo TeX.

OLS (Ostravské Linuxové semináře) 2002

Již od roku 1999 se na půdě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava pořádají semináře zaměřené na operační systém Linux a free software obecně. Od minulého roku se tyto semináře pořádají pod názvem OLS (Ostravské Linuxové semináře). Tým pořadatelů by Vám rád představil historii a cíle projektu OLS.

Tao zálohování s pevnými odkazy

Proč existují v linuxových souborových systémech pevné odkazy? Jak se liší od odkazů symbolických? V článku naleznete odpověď a na závěr si ukážeme elegantní způsob zálohování dat na pevný disk s využitím pevných odkazů.

reklama