Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

SecurityProgz (15. 8. 2002)

Po menší neplánované pauze jsme tu zpět se souhrnem toho nejnovějšího ze světa unix security-software. Věřím, že i v době záplav a povodní nezapomínáte na své milované tučňáky a budete se je snažit ochránit, jak to jen půjde. Dnes se podíváme na novou verzi programu Nessus a Nikto, dále na jeden zajímavý program pro šifrování vzdáleného přístupu k systému a řadu dalších věcí. Tak tedy pozorně čtěte, právě začínáme.

Root a rychlá kola

Pro příznivce rychlých kol a silných motorů jsme připravili malou prázdninovou odbočku od Linuxu, otevřeného i proprietárního softwaru, programování a vlastně počítačů vůbec. O víkendu se na okruhu v Mostě jelo Mezinárodního mistrovství ČR automobilů na okruzích a jeden z vozů tentokrát nesl i nápis www.root.cz. Nepatříte-li mezi vyznavače závodů na okruhu, doporučuji zaměřit pozornost raději na Softwarovou Sklizeň :)

Softwarová sklizeň (14. 8. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme Cinelerru 1.0, zajímavý zvukový editor, klon hry Command & Conquer a mnoho dalšího.

LUFS - tak trochu jiný virtuální souborový systém

Nedávno jsem se ve Sklizni zmiňoval o projektu LUFS, který umožňuje univerzálním způsobem vytvářet virtuální souborové systémy a zpřístupnit je zcela transparentně libovolné aplikaci. Dnes se mu podíváme na zoubek detailněji.

Kompilujeme ze zdrojového kódu - základní schemata

Každý pokročilejší uživatel GNU-Linuxu se jednoho dne dostane do situace, kdy chce vyzkoušet poslední verzi nějakého programu, ale binární balíčky pro jeho distribuci ještě nejsou k dispozici. Tehdy většinou sáhne po vlastní kompilaci. Dnes se dozvíme, jak pracují základní kompilační schemata.

Stalo se v týdnu od 3.8. do 9.8.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Jádro 2.4.19 - Linux-Mandraku 9.0 beta 2 - Bude Sun nabízet vlastní linuxovou distribuci? - Český Telecom: návrat k tvrdému monopolu - EMI Music žaluje AOL Time Warner - Linux: 280 milionů dolarů v roce 2006 a další.

Gentoo Linux - vezměte svůj Linux do vlastních rukou

Když jsem se před několika měsíci poprvé dozvěděl o Gentoo Linuxu, řekl jsem si, že to je distribuce přesně pro mě. Po několika letech a několika vyzkoušených distribucích jsem zatoužil po tom, vytvořit si vlastní Linux "from scratch" - tedy od nuly. Pokud si chcete něco podobného také vyzkoušet, je následující článek určen právě vám.

Nej... VIM pluginy (2)

Další hromada zajímavých pluginů pro textový editor VIM. Čekají nás mimo jiné pluginy pro psaní HTML, nástroje pro programátory a na závěr i jedna hra.

Softwarová sklizeň (7. 8. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme zajímavý projekt pro implementaci virtuálních souborových systémů, jednoduchou utilitku usnadňující vypalování audio CD, otevřenou implementaci kodeku JPEG-2000 a mnoho dalšího.

Blackbox - malej, ale šikovnej!

Na mém archaickém Pentiu 120 mi těžko k mé spokojenosti poběží KDEčko či podobné na zdroje systému náročné prostředí. Pátral jsem po nějakém nenáročném, avšak funkčním a použitelném window manageru pro X Window System - nalezl jsem Blackbox.

Malá síť (2) - připojení k Internetu, spouštění služeb

V minulém dílu jsme si počítače propojili, ale zjistili jsme, že připojení sítě k Internetu nefunguje. Dnes tento problém vyřešíme pomocí proxy a maškarády. Pak si zprovozníme některé zajímavé služby jako třeba NFS a rsync. Nakonec vyzkoušíme vzdálené spouštění grafických aplikací.

Stalo se v týdnu od 27.7. do 2.8.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Česká pošta jde na Linux - Microsoft má z Linuxu strach - Díry v OpenSSL - Linux na iPaqu - Tux v montérkách - Top 10 virů/červů - Xbox Linux Project a další.

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (7)

Po vydání minulého dílu s popisem nastavení vytáčení běžného modemu jsem dostal spoustu dotazů, zda nelze stejně jednoduše nastavit i GPRS spojení s mobilními telefony. Vězte tedy, že lze.

Nej... VIM pluginy (1)

Nejlepší a nejzajímavější pluginy pro textový editor VIM.

Kam se poděla paměť?

Takto se ptá nejeden uživatel Linuxu, který po několika hodinách práce zjistí, že jeho oblíbená utilitka pro zjišťování volné paměti (free, xosview, gkrellm, ...) indikuje mnohem méně volné paměti než při startu systému, přičemž dle top mají všechny programy pořád stejnou velikost.

Softwarová sklizeň (31. 7. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme volně šiřitelný PHP akcelerátor, novou verzi Bugzilly, filmovou variantu GIMPu, něco pro majitele grafických karet Kyro 1 a 2 a mnoho dalšího.

Geografický informačný systém GRASS (3)

V minulej časti sme si ukázali krátke sedenie v GRASSe. Dnes preberiame jeho štruktúru príkazov - tri spôsoby, ktorými sa zadávajú. Ukážeme si tiež, ako spravovať mapové vrstvy. Na záver preberieme niektoré mapové zobrazenia a ako medzi nimi konvertovať dáta. Text je písaný tak, aby nevyžadoval špeciálne geografické, alebo kartografické vedomosti, ale zároveň tak, aby problém neprípustne nezjednodušoval.

Malá síť - spojujeme počítače

Možná byste rádi propojili své počítače a získali tak možnost současně prohlížet Internet a občas přenést krátký soubor. Podíváme se na dvě levná řešení – spojení přes sériovou linku a přes USB PC2PC. Názorně si ukážeme, jak nastavit malou síť, aby plnila naše nároky.

Stalo se v týdnu od 20.7. do 26.7.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Debian GNU/Linux 3.0 - Mandrake 9.0 beta - Mozilla 1.1 Beta - Bezpečnostní chyba v PHP - Ogg Vorbis 1.0 - Industrial Light and Magic na Linuxu - cracknutí libovolného počítače legální? - Perl 5.8.0 a další.

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (6)

V dnešním dílu se podíváme na způsob, jak správně nastavit v grafickém režimu připojení k síti Internet prostřednictvím modemu.

Létající cirkus (15)

Dnešní díl seriálu o jazyce Python bude věnován komunikaci mezi procesy. Probereme si klasiku všech UNIXů - roury a sokety. Povíme si, jak vytvořit rouru a k ní příslušející souborový objekt, jak vytvořit soket a kterak ho připojit ke svému protějšku.

SecurityProgz (25. 7. 2002)

Po týdnu napjatého čekání vám na rootu opět přinášíme nejčerstvější zprávy z bezpečnosti v unixu. Dnes se podíváme na recenze několika firewallů, jednoho skvělého kontrolního systému přístupů do sítě a v neposlední řadě také na zajímavý program, který můžeme využít pro šifrování elektronické pošty a nejrůznějších dalších elektronických dokumentů. To vše v dnešním vydání SecurityProgz.

Softwarová sklizeň (24. 7. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme Ogg Vorbis 1.0, nový antivirus, vylepšený mplayer a mnoho dalšího.

XSLT - Příručka internetového vývojáře

V dnešní knižní recenzi se podíváme na skvělou knihu od Stevena Holznera, která se zabývá problematikou XSLT, tedy především konverzí dokumentů z jazyka XML do jiných formátů. Povíme si něco málo o tom, co nás v této knize čeká, a věřím, že každý, kdo s jazykem XML pracuje, ocení informace, které mu tato publikace poskytne. Tak tedy pojďme na to...

Geografický informačný systém GRASS (2)

V tejto časti začneme trochou teórie z oblasti GISov, vysvetlíme si, ako sú reálne geografické objekty reprezentované v GISoch a GRASSovskú štruktúru geodatabázy. Ukážeme si tiež, ako GRASS nainštalovať zo zdrojových súborov a zo skompilovaných binárok. Takisto si do adresárovej štruktúry pridáme skúšobné dáta a skúsime prvé sedenie v GRASSe.

Borland proráží na novém poli technologie jazyka C++ pro Linux

Borland Kylix 3 poskytuje první integrované vývojové prostředí jazyků C/C++ a Borland Delphi (Pascal) pro tvorbu databázových a webových aplikací, grafických uživatelských rozhraní a aplikací s webovými službami pro operační systém Linux.

Vytáčené připojení a možnosti pppd

Mnoho z nás se stále ještě připojuje na Internet vytáčenou linkou. Dnes se dozvíme více o PPP připojení programem pppd. Názorně si předvedeme jeho běžnou konfiguraci a podíváme se na programy, které umožňují zlepšit práci na vytáčené lince.

Stalo se v týdnu od 13.7. do 19.7.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Root v Tunisku - PC s Mandrakem ve Wallmartu - OpenOffice.org 1.0.1 - Symantec koupil SecurityFocus - TurboLinux v problémech - V Peru se zase dějí věci - nové médium s kapacitou 1 TB a další.

Tučňákologie aneb i z BFU bude Guru (5)

V dnešním díle našeho pravidelného seriálu dokončíme téma, které jsme minule začali - nastavení a vyladění Konqueroru coby špičkového webového prohlížeče.

Jak hubnou tučňáci

Před nějakým časem jsem na Rootu psal o linuxových minidistribucích. Tento článek je jakýmsi volným pokračováním a zabývá se tím, jak u běžné "velké" linuxové distribuce ušetřit co nejvíce místa na disku. Snažím se tím nabídnout alternativu pro ty, kterým žádná z dostupných minidistribucí nevyhovuje, ale přesto potřebují, aby jejich Linux běžel na stroji s omezeným diskovým prostorem.

Zabudnite na gnuplot, prichádza "R" (2)

V minulej časti sme si spravili krátky výlet do štatistického jazyka a zároveň prostredia "R". Jemne načrtli, čo dokáže v numerickej aj v grafickej oblasti. Ak to s eRkom myslite vážne, dozviete sa, ako sa inštaluje, ktoré balíky sú v default inštalácií a ako pridať rozširujúce balíky. Takisto budeme pokračovať v úvode do analýzy dát, a samozrejme produkovať grafické výstupy.