Hlavní navigace

Aktuální články

Za odbornými konferencemi po Evropě

A máme tu další soupis událostí a konferencí, týkajících se IT. Venku je krásně, sluníčko svítí, a tak jen málokdo má touhu nechat se zavřít do přednáškového sálu, přesto však doufám, že vám tento soupis přijde vhod. Za zdroj posloužil částečně opět materiál z magazínu Silicon (čímž ušetříte starosti s registrací) a pak další zdroje. Pokud narazíte na další událost, směle ji připište do auditoria pod článkem.

Kylix (7) - webové služby

Dnes si něco povíme o implementaci klientů a serverů pro webové služby za pomoci SOAP. Dále si ukážeme klient, který bude překladačem z angličtiny do francouštiny za pomoci čtyř komponent a bude využívat webovou službu. Zmíníme, co je to WSDL, no a nakonec si nějakou webovou službu napíšeme (je libo CGI, nebo modul Apache - nám je jedno). A jelikož jsem dostal půjčený Kylix 2 Enterprise, uděláme malou recenzičku a ukážeme, co nám může přinést. Dnes se prostě máte na co těšit.

BSA znovu zasahuje (a nabízí prý i Linux)

O praktikách BSA jsem zatím slyšel jen z vyprávění. To se však změnilo a i k nám dorazil "osvětový" materiál této organizace. Kde vzala BSA adresu a proč ji podporuje Policie ČR? Dozvíte se v článku.

Počítač běžící, větrající, spící (1)

K průzkumu na tomto poli mne přivedl vadný (hlučný) větrák ve zdroji. Jelikož reklamace by vyřadila můj počítač na měsíc z provozu, koupil jsem nový větrák s tachometrem a regulátorem a připojil ho na konektor na základní desce… Dnes se tedy podíváme na kouzla, která umí mnoho novějších počítačů – měření uvnitř kejsu, zvukovou kontrolu teploty, řízení větráků a možnosti ztišení počítače.

Stalo se v týdnu od 18.5. do 24.5.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Linuxu pro Xbox - Oskarova hra IQ Test prolomena - Pindows, Rindows, či Xindows? - IBM: za 12 - 18 měsíců začne Linux vládnout na desktopech - Jak jsme porušili DMCA - U protinožců to Microsoft nemá snadné - Bill Gates a Richard M. Stallman jsou jediná osoba - Linuxový kit pro PS2 pro Evropu - Netscape 7.0 - Mozilly 1.0 RC3 a další.

PHP a WebDesign

Do dnešní recenze jsem se rozhodl zařadit hned tři knihy, které spolu úzce souvisejí. Zabývají se totiž efektivní tvorbou efektních webových stránek. Řeč bude o knihách PHP pro úplné začátečníky, PHP v příkladech a Dokonalý WebDesign.

Java na Linuxu, úvod

Stále více aplikací se píše v Javě. Důvodů je více než jen nezávislost na operačním systému. Z těch hlavních jmenujme alespoň velký výběr aplikačních rozhraní a čistě objektový přístup podporující tvorbu aplikací z komponent (beans a enterprise beans). Pro zájemce o vývoj javových aplikací na Linuxu jsou určeny následující kapitoly popisující základních vývojové nástroje a jejich zprovoznění na Linuxu.

SecurityProgz (23. 5. 2002)

Už je to týden, co jste se zde setkali s posledním nahlédnutím do zákulisí světa (nejen) linuxové bezpečnosti. Je tedy na čase podniknout další výlet a porozhlédnout se, co nám uplynulý týden přinesl za novinky.

Softwarová sklizeň (22. 5. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme jednu pěknou logickou hru, automatického bubeníka, nástroj pro distribuované kompilování rozsáhlých projektů nebo třeba knihovnu pro šifrování pomocí metody eliptických křivek.

FSFEurope.org v češtině

Sdružení Gnumaniacs připravilo český překlad webu Evropské Nadace pro podporu svobodného software. FSF Europe byla založena v roce 2001 jako sesterská organizace uznávané americké Nadace pro svobodný software (Free Software Foundation), aby se starala o všechny aspekty svobodného software na lokální evropské úrovni. To zahrnuje mimo jiné šíření informací o svobodném software, GNU/Linuxu a zodpovídání otázek, které přináší vstup do digitálního věku. Dále pak vytvoření centra pro komunikaci s novináři a politiky, projekty jako Obchodní síť GNU (GBN) či právní ochranu svobodného software v Evropě.

Kylix (6) - na data je databáze

V dnešním dílu se zaměřím na to, jak je v Kylixu realizovaná podpora databází. Budu mluvit jak o lokálních databázích, tak o přístupu na SQL servery. Slibuji, že pokud máte aspoň základní motorické schopnosti, vytvoříme DB aplikaci do 30 minut (data budou uložena v XML).

Jemný úvod do OpenBSD

OpenBSD je plnokrevný OS unixového typu, který je, podobně jako třeba FreeBSD nebo NetBSD, postaven na jádře 4.4BSD. Mezi další jeho přívlastky patří to, že je multiplatformní (i386, sparc/64, hp300, 68k, ppc, sun3, alpha a další) a že je volně šiřitelný včetně svých zdrojových kódů zdarma, podle pravidel licence BSD.

CVS pro každého (3) - dokončení

Dnes se dozvíme více o dalších příkazech a popíšeme si speciální soubory v pracovním adresáři a v repozitáři. Na závěr si povíme o zvláštnostech kompilace z CVS.

Stalo se v týdnu od 11.5. do 17.5.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Linux v Tescu - Mozilla 1.0 RC2 - Linux v Rusku - MicroBSD - Reuters: Microsoft proti firmám podporujícím Linux - OpenOffice zaujal The WashingtonPost - Klez.H se nakazil Černobylem - V Greenpeace se rozhodli odvrhnout Windows - Opera 6.0 pro Linux a další.

Co prozradí statistika?

Čtete nás pouze z Linuxu? Štvou vás články na některých serverech, které tvrdí, že Explorer má 98 % trhu? Podle našich údajů má IE asi 55 %! Všechno je to otázka toho, jakou statistiku použijete a my jsme se podívali na rozložení podílů prohlížečů a operačních systému na ROOTovi. Nic víc, nic míň.

Zkuste řeč čísel, aneb krátký výtah ze studie Davida A. Wheelera

Unavují vás všechny ty "příběhy ze života" o vysoké spolehlivosti a výkonu Linuxu a jiných programů s otevřeným zdrojovým kódem, příběhy, které nejsou podložené skutečnými čísly? Právě vznikl český překlad vědecké studie, která rozebírá Open Source software výhradně za použití skutečných a ověřených čísel. Přitom nepopisuje jen výhody, ale upozorňuje i na nedostatky a poskytuje velmi nestranný pohled.

Mt. Rainier pod Linuxem

Poslední novinkou ve vypalování CD se stal standard Mount Rainier (jinak též CD-MRW, EasyWrite nebo Drag and Drop Recording) pro jednoduchý blokový zápis na CD-RW. Jeho ambice jsou velké – CD-MRW by postupem času měl vytlačit disketu. Linux byl zřejmě prvním operačním systémem, u něhož je Mt. Rainier integrován do jádra, byť zatím ve formě neoficiálních záplat.

SecurityProgz (16. 5. 2002)

Po týdnu jsme pro vás opět připravili recenze těch nejnovějších softwarových novinek pro zabezpečení operačních systémů na platformě unix. Dnes se podíváme na nové verze programů Nmap, Netcat, Fenris a AutoSSH. Doufám, že si i vy najdete právě to, co potřebujete.

Softwarová sklizeň (15. 5. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme vůbec poprvé aplikací napsanou v PHP-GTK a také první midlet. Zmíníme se o nové verzi AbiWordu s přídomkem "stabilní", zajímavém desktopovém prostředí a mnoha dalších aplikacích.

Recenze Red Hat 7.3

To, že minulý týden vyšla toužebně očekávaná nová verze nejpopulárnější distribuce Red Hat Linux, zaznamenal v linuxové komunitě téměř každý. Zkusme si v dnešní recenzi přiblížit, v čem se liší od verzí minulých a zdali se upgrade vyplatí.

Kylix (5) - knihovny, plug-iny a vlákna

Pátý díl našeho seriálu o Kylixu je tady. Dnes nás čekají sdílené knihovny, jejich využití v našem programu, a ukážeme si, jak napsat jednoduchý plug-in. Dále nakousnu, jak jednoduše použít vlákna. Nakonec se jako obvykle dozvíte o nějaké zajímavé komponentě.

CVS pro každého (2) - praxe

Dnes se dozvíte, jak aktualizovat data z CVS, jak získat podrobné informace o provedených změnách, větvích, značkách a modulech a jak poslat provedenou změnu na CVS.

SuSE CR představuje SuSE Linux 8.0 CZ pro IA-32

Po více než půl roce vývoje byl dne 22.4.2002 uveden ve Spojených státech amerických produkt SuSE Linux 8.0. Jako vůbec první z "velkých" linxových operačních systémů přinesl novou generaci grafického prostředí KDE 3. Dnes, necelé tři týdny poté, uvádí česká pobočka společnosti SuSE lokalizovanou verzi produktu - SuSE Linux 8.0 CZ.

Stalo se v týdnu od 4.5. do 10.5.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Themes.org ukončil svou činnost - Red Hat Linux 7.3 Valhalla - Peruánský kongresman chce Open source a MS se to nelíbí - Code Red 2 se stále množí a má k dispozici asi 18000 počítačů - IBM se miliarda skoro vrátila - Co řekl Neil Armstrong na Měsíci a další.

Naučte se programovat za 21 dní

V dnešní knižní recenzi si představíme dvě knihy, které nedávno vyšly v českém překladu u nakladatelství Computer Press. Jde o publikace Naučte se Perl za 21 dní a Naučte se MySQL za 21 dní. Podíváme se, co nás v těchto knihách čeká.

Létající cirkus (11)

V dnešním dílu začneme probírat jednotlivé moduly jazyka Python. Celý tento díl bude věnovaný standardním modulům, které můžete nalézt v každé instalaci jazyka Python - modulům __builtin__, sys a os.

Studijní portál - další vysavač peněz

Budou si studenti platit svůj vlastní portál? Je projekt INDOŠ zadarmo nebo "skoro zadarmo"? Rozhodují o vybavení škol kompetentní odborníci nebo úředníci nemající o IT ani ponětí? A co na to všechno říkají samotní studenti? Dáváme jim prostor.

SecurityProgz (9. 5. 2002)

Je čtvrtek a root vám opět přináší nejčerstvější recenze bezpečnostních programů pro Linux a BSD systémy. Podíváme se například na nejnovější verzi Astaro Security Linuxu, Mail Scanneru, zajímavého prográmku s názvem Quick And Dirty Packet Forwarder nebo na řadu zajímavých nástrojů, které ocení především správci lokálních sítí. Jistě si vyberete i vy...

Kylix (4) - hurá, aplikace

Týden se sešel s týdnem a je tu další díl seriálu o Kylixu. Jak jsem slíbil minule, dnes dokončíme OOP, zmíníme se o procedurálních typech, uvedeme si pár zajímavých zkratek v IDE a konečně si vytvoříme nějakou aplikaci. Už teď můžu říct, že to bude editor stvořený od nuly za 15 minut. Dále uvedeme pár poznámek o tom, jak překlopit stávající aplikace v Delphi pod Kylix a něco o podmíněné kompilaci. Jako obvykle na konci uvedu opět nějakou komponentku (dnes pro databáze).

CVS pro každého (1) - základy

„Mám verzi ze včerejška a pořád se hroutí na řádku 250, co mám dělat?“ „Je to opraveno, nahraj si dnešní verzi.“ Tak nějak může vypadat debata vývojáře s uživatelem programu. Je to právě CVS, které nám umožňuje mít v počítači absolutně aktuální verzi programu. Dnes si ukážeme na jednoduchém příkladu, že stáhnout program z CVS není žádná magie a že to není o nic složitější než třeba FTP.

Stalo se v týdnu od 27.4. do 3.5.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: SuSE 8.0 Professional - Aktuální dění od soudu s Microsoftem - Red Hat Linux 7.3 - Kra ohrožuje život tučňáků - OpenOffice 1.0 - Šest nových chyb u Solarisu a další.