Hlavní navigace

Aktuální články

Softwarová sklizeň (23. 1. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme hned dvě alternativy k CVS, zajímavý multimediální přehrávač nebo třeba KDE pro Windows.

Český tým KDE představuje stránky czechia.kde.org

Český tým KDE a server Penguin.cz by rád představil nové lokalizované stránky zaměřené na podporu a propagaci prostředí KDE. Stránky czechia.kde.org jsou umístěny na serveru penguin.cz a jsou určeny pro všechny uživatele a příznivce desktopového prostředí KDE.

Re: Kompresní algoritmus

Boření mýtů a pokládání nových hranic žánru je vždycky zajímavým okamžikem, zvláště v matematice a potažmo tedy informatice. Matematika už zažila nějaké dvě tři krize, ale protentokrát to vypadá, že šampaňské můžeme klidně odložit zpátky k ledu.

Stavíme mailserver (1)

Správná konfigurace emailového serveru patří co do obtížnosti mezi ty složitější úkoly, se kterými se musí správce unixového serveru vypořádat. Proto jsem pokládal za užitečné napsat seriál, který by nenáročnou formou popisoval stavbu kompletního emailového řešení pro malou až střední firmu a jehož první část vám ROOT.CZ dnes přináší.

Grafika v UNIXu - malinová nebo čokoládová?

Dnešním dílem se začneme seznamovat se zajímavými možnostmi použití běžných funkcí GIMPu. Změna barvy je oblíbený trik na obalech mnoha výrobků. Namísto fotografování malinových, jahodových, mátových či čokoládových bonbonů (sušenek, jogurtů, ponožek či čehokoliv jiného) fotograf udělá jedinou sérii obrázků s pečlivě vybranou barvou výrobku či náplně. Ve studiu z těchto obrázků vykouzlí třeba deset různých obalů.

Stalo se v týdnu od 12.1 do 18.1.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Nabídka Microsoftu zamítnuta - Britský parlament online - Linux pro korejskou vládou - Lindows prosí o pomoc - JavaScriptový červ Gigger - Nové jádro 2.5.2 - Linux na Australian Open a další.

Prechádzame na RRDTOOL (4)

V predchádzajúcich častiach sme si priblížili základy fungovania mechanizmu balíka rrdtool, dnes začneme na praktických príkladoch ukazovať jednotlivé aplikácie v praxi. Začneme najjednoduchšími príkladmi, neskôr sa prenesieme ku komplexnejším riešeniam, ktoré nie je možné pomocou mrtg riešiť. Ukážeme si teda na dvoj jednoduchých príkladoch, akým spôsobom je možné sledovať súčasne viac ako dve veličiny v jednom grafe a akým spôsobom je možné graficky znázorniť konsolidované veličiny.

Přístupnost státního IS handicapovaným lidem

Státní informační systém by měl být zcela jistě dostupný všem občanům bez omezení a Úřad pro veřejné informační systémy také tyto cíle deklaroval. Praxe tomu ale bohužel většinou neodpovídá.

Linux na strojích IBM ^ iSeries

Možnost provozovat linuxové aplikace na strojích řady iSeries (bývalá řada známá jako AS/400) je dáno uvolněním verze V5R1 operačního systému OS/400 a dostupností nových modelů s procesory SSTAR. Tato na první pohled "cizí" slova uvádějí někdy až skoro neskutečný svět velkých strojů, na kterých je nyní možno provozovat i operační systém Linux.

Ovládejte Galeon posunky

Pokud jste si se zájmem přečetli nedávný článek o ovládání programů gesty, pak vězte, že jedním z prvních široce rozšířených programů, který tento způsob ovládání přijal za své, je webový prohlížeč Galeon.

Softwarová sklizeň (16. 1. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme nástroj pro generování databázových reportů, utility pro práci s QuickTime videem, ovladače pro PCI modemy Olitec pro jádro 2.4 a mnoho dalšího.

Jak dopadla evoluce?

Je tomu téměř rok, co jsem se na tomto místě rozplýval nad možnostmi tehdy ještě nepříliš známeho emailového klienta Evolution, tenkrát ještě ve verzi 0.08. Před pár týdny dali vývojáři tohoto slibného projektu svým uživatelům dárek v podobě stabilní verze 1.0. Pojďme se společně podívat, jak se jim jejich evoluce vydařila.

Grafika v UNIXu - další bitmapové formáty

Dnes se podíváme na další bitmapové formáty – GIF, PNG, JNG, MNG, BMP, ICO a JBIG. Povíme si něco o možnostech úspory místa na disku volbou správného formátu a srovnáme kvalitu jednotlivých kompresí na typických příkladech.

Stalo se v týdnu od 5.1. do 11.1.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Peking odmítl Microsoft - Aférka SuSE - Red Hat Linuxu 7.2 pro Alpha procesory - legalizace vypalování CD doma - První flashový virus - Nový linuxový PDA za 299$ - První virus infikující .NET. - Solaris pro x86 končí a další.

Létající cirkus (2)

V dnešním dílu seriálu věnovaného jazyku Python si přiblížíme typy tuple, seznam a asociativní pole, povíme se více o řetězcích, probereme slice konstrukce a na závěr si ukážeme konstrukce pro řízení toku programu.

Prechádzame na RRDTOOL (3)

V minulej časti sme si priblížili návrh a tvorbu RRD databázy, ukázali sme si ako zozbierané dáta do tejto štruktúry ukladať, dnes si priblížime, ako sa tvoria jednotlivé grafické výstupy. Aj keď na prvý pohľad bude syntax vyzerať zložito, treba si uvedomiť, že tvorba grafov oplýva mnohými možnosťami, ktoré si priblížime pre pochopenie príkladov, ktoré si ukážeme v ďalších častiach.

Byte Combat II

Klasické přístupy k boji v aréně --- komunikace a paralelismus na desítkách bajtů --- zasaďte si vlastní program. Dále v článku: kdo zabil JFK a co na to Jan Tleskač :)

Softwarová sklizeň (9. 1. 2002)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru, první v roce 2002. Dnes tu máme něco pro kytaristy, potěšíme vývojáře v Pythonu, představíme si zajímavý software pro účtování plateb za využívání tiskárny a nakonec se podíváme na jeden pěkný prohlížeč obrázků.

Stavíme firewall (3)

Dnešním dílem končí série o sestavování firewallových pravidel na jádrech 2.4. Nejprve se podíváme na stavový firewall, a pak si ukážeme, jak vyzrát na některé známé firewallovací problémy.

Grafika v UNIXu - bitmapové formáty TIFF a JPEG

Dnes se podíváme detailněji na nejběžnější formáty pro bitmapové obrázky – TIFF a JPEG, na jejich vnitřní uspořádání dat a možnosti použití.

Stalo se od 27.12.2001 do 4.1.2002

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulých dnech publikovali: Dmitri Skljarov nadále stojí za svým zaměstnavatelem - Jádro 2.4.17 - Rozhovor s člověkem, který crackl Hyperlinx - Xerox zvítězil u soudu nad Palmem - "Nezávislé" testy Windows vs. Linux - a další.

Prechádzame na RRDTOOL (2)

V minulej časti sme si v skratke priblížili nástroj RRDTOOL, dnes sa začneme bližšie venovať jednotlivým možnostiam.

Nové knižné tituly

Tento rok som sa po prvý krát zúčastnil výstavy Invex. Okrem iného sa mi páčilo, že literatúra mala vyhradenú jednu halu, kde ste mohli nájsť všetky vydavateľstvá, ktoré sa venujú vydávaniu počítačovej literatúry. Nechýbalo ani vydavateľstvo Computer Press. Práve oni prišli na Invex s dvomi novými knižnými titulmi. Prvá kniha ktorú spomeniem vyšla v edícii operačné systémy a ide o 2. aktualizované vydanie knihy "LINUX Dokumentační projekt". Ďalšia kniha, ktorá bola horúcou novinkou mala názov "Linux Programujeme profesionálně".

Stavíme firewall (2)

Popravdě řečeno dnešním článkem, jehož náplní je NAT, se tématicky poněkud vzdálím od problematiky firewallů. Protože v praxi však firewall zároveň často plní funkce NAT routeru, tak se nejedná o odklon nijak zásadní a věřím, že mi jej v rámci udržení kontinuity odpustíte.

Grafika v UNIXu - (ne)vážně o grafice

Co se dnes dozvíte? Že i ve virtuálním světě počítačové grafiky se odehrávají podivuhodné věci – že když neuhne kosmická loď hoře, musí uhnout hora kosmické lodi, že barevná kalibrace hamburerů je věda a že modelky dostávají ve studiích nová těla. Že i v počítači lze uklidit po řemeslnících. K čemu slouží podivné nápisy na letácích. A v jakém programu lze také přepsat texty.

Zápal by neměl přerůstat ve fanatismus (aneb jak uškodit Linuxu)

Za Linuxem stáli od počátků především jeho uživatelé, nikoliv PR a právní oddělení velkých firem. V tom jsou zřejmě kořeny snah o jeho propagaci vlastními silami. Bohužel, ne vždy však jde o činnost prospěšnou a přínosnou.

Konec roku 2001 přinesl i konec současné kryptografie!

V samotném závěru roku 2001 byla publikována následující zpráva: "San Jose, Kalifornie, 19.prosince, vědci z IBM (Almaden Research Center) předvedli na 7-mi qubitovém kvantovém počítači Shorův algoritmus".

Stalo se v týdnu od 15.12. do 21.12.2001

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Crackněte si banku - Linuxové jádro 2.5.1 - Linux vs. BSD - ROOT.cz porazil Lupu - Hyperlinx.cz opět hacknut - Perl oslavil 14 narozeniny - První betaverze KDE 3.0. a další.

Sinfo - rýchly prehľad o aktuálnom stave vašich strojov

Určite ste popri rôznych monitoringoch, ktoré používate pri správe svojich systémov, niekedy pocítili potrebu dosiahnuť nejaký ucelenejší a komplexnejší prehľad o tom, čo sa práve deje na vami spravovaných strojoch, ako je to s vyťažením ich procesorov, obsadenosti pamäte a počtu bežiacich procesov. Mnohé monitorovacie softwary takýto aktuálny prehľad neposkytnú, na takýto spôsob prehľadu sme skôr zvyknutí pri clusteroch.

Nejlepší neexistující Usenetové zprávy

Minulý týden přizval TheRegister své čtenáře ke zvláštní soutěži. Podmínkou účasti bylo "objevení" nejlepší neexistující Usenetové zprávy. Nejlepší z nich, tedy objevitel toho opravdu nejlepšího neexistujícího, mohl získat originální trenýrky od Barryho a Davida z Google.com. Problém nastal, když byli vybráni, namísto jednoho nejlepšího, lidé čtyři.

Prechádzame na RRDTOOL

Softwarový prostriedok MRTG pre tvorbu grafických prehľadov sa teší širokej popularite administrátorov. Postupom vývoja sa však usúdilo, že má limitácie v počte zobrazovaných premenných v časových radoch, ako aj v možnosti ich grafického stvárnenia, tak tvorcovia už dávnejšie začali pracovať na projekte RRDTOOL, ktorý má ukončením rady MRTG2 s nástupom MRTG3 do značnej miery zmeniť prístup k danej problematike.