Nová softwarová sklizeň (9. 2. 2005)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si zasadíme nástupce eBooku, sejmeme animovaný screenshot, na to celé nasadíme regulární výraz, a pokud vás to vezme za srdce, tak si můžete natočit EKG a ECG.

Miroslav Suchý

9. 2. 2005 0:00

Princip jednoduchého fulltextu s příklady v SQL a PHP (2)

Jak jsme viděli minule, i s velmi jednoduchým fulltextovým indexem dokážeme provést dotazy obsahující většinu používaných operátorů. Tento index umožňuje dokonce implementovat i jednu pokročilejší vlastnost - takzvané pravostranné rozšíření.

Dalibor Šrámek

8. 2. 2005 0:00 | PHP

Programovací jazyk Forth a zásobníkové procesory (5)

V dnešním pokračování seriálu o Forthu se již zaměříme na základní stavební prvky tohoto zajímavého programovacího jazyka. Popíšeme si totiž princip vytváření nových slov, která odpovídají procedurám, funkcím a operátorům známým z jiných programovacích jazyků. Také si popíšeme slova použitá pro zápis jednoduchých podmínek typu IF-THEN-ELSE a slova pro tvorbu počítaných cyklů - programových smyček.

Pavel Tišnovský

8. 2. 2005 0:00

Akta X 0501

Amara není jen limonáda podezřelé chuti z dob mého mládí, ale také sada nástrojů pro intuitivní práci s XML v Pythonu. Unixový find se učí XPath. Pestrou mozaiku soupeřících verzí syndikačních formátů doplňuje RSS 1.1.

Petr Cimprich

7. 2. 2005 0:00 | XML
| 5

Familiar 0.8: Jak běhají tučňáci v iPAQu - reloaded (1)

Linux dnes běží na opravdu široké škále různého hardware. My se vrhneme na jedny z těch menších zařízení, do kterých je možno tučňáka nacpat - budeme si povídat o možnostech a úskalích provozování Linuxu na handheldech HP iPaq.

Václav Stodůlka

7. 2. 2005 0:00

SVGAlib (14) - vgagl

Po delší pauze se znovu shledáváme u seriálu o SVGALIB. Dnešním dílem začneme probírat další součást svgalib, která je s ní standardně dodávána. Jedná se o knihovnu vgagl. Jak název napovídá, vgagl spojuje "přednosti" OpenGL a VGAlib.

Jakub Matys

4. 2. 2005 0:00
| 2

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Kdesi za sedmero horami, sedmero řekami a nejméně padesáti firewally leží kouzly a tajemstvím obestřená země Erathia, domov hrůzyplných draků, sličných elfů a mocných titánů. Země krás i hrůz. Země hrdinů. Země ságy Might and Magic.

Adam Šindelář

4. 2. 2005 0:00

Potrava pro vaši Fedoru - snadno a rychle (7)

Jak jsem slíbil, cesta po známých i méně známých repozitářích pro Fedoru může pokračovat. Dnes nás čeká slavný Dagův repozitář a čtyři možná méně známé projekty - NewRPMS, multimediální Platet CCRMA, gnomoidní NyQuist a všehochuť u Driese. A na závěr trocha teorie o verzování balíčků.

Jan Uhlíř

3. 2. 2005 0:00 | Fedora
| 7

FireHOL - nejsnazší firewall

Každý, kdo se někdy dostal k nutnosti nastavit firewall v Linuxu pomocí iptables, mi jistě dá zapravdu, že jde o poměrně zdlouhavou proceduru a navíc je výsledný script značně rozsáhlý a nepřehledný. Přesně to samé si zřemě řekl i Costa Tsaousis, autor projektu FireHOL, a vytvořil sadu shell scriptů, které celou záležitost dělají tak snadnou, jak to jenom jde.

Martin Lebeda

3. 2. 2005 0:00

PL/Perl, PostgreSQL (2) aneb jak na aplikační server

Tímto článkem navazuji na svůj článek Krátce o PL/Perlu, který vyšel na Root.cz vloni v březnu. Zatímco vloni mne inspirovalo k sepsání článku úspěšné použití regulárních výrazů, inspirací k tomuto článku byl modul dbilink. Tento modul umožňuje přímý přístup z PostgreSQL do všech databází, ke kterým existuje DBI rozhraní.

Pavel Stěhule

2. 2. 2005 0:00 | PostgreSQL

Nová softwarová sklizeň (2. 2. 2005)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme audio ripper, obal na GTK knihovnu, chytrou kalkulačku, očesané unixové utility, jednoduchý střihač MPEGů a analyzátor bezpečnostních děr.

Adam Šindelář

2. 2. 2005 0:00

Programovací jazyk Forth a zásobníkové procesory (4)

V dnešním pokračování seriálu o programovacím jazyku Forth si popíšeme základy práce s Forthem, zejména bude vysvětlena funkce zásobníků, které se ve Forthu používají. Také se popíšeme postfixovou notaci (RPN notaci) při zápisu výrazů a příkazů spolu s jejich využitím ve Forthu.

Pavel Tišnovský

1. 2. 2005 0:00

Princip jednoduchého fulltextu s příklady v SQL a PHP (1)

Autoři některých komentářů k článkům Martina Koníčka o zajištění fulltextového vyhledávání s využitím PHP a relační databáze se dožadovali podrobnějšího popisu vyhledávacího algoritmu. Tento text stručně popisuje princip jednoduchého fulltextového vyhledávání a demonstruje ho pomocí ukázek kódu v SQL a PHP tak, aby si i začínající programátor mohl vyzkoušet vlastní implementaci.

Dalibor Šrámek

1. 2. 2005 0:00 | PHP

Je to tady - nový Root.cz

Je to již šest let od okamžiku, kdy první čtenáři zamířili své prohlížeče na adresu www.root.cz a četli první články. Po těch uplynulých šest let se neměnilo téměř nic, což je věc nevídaná a řadící Root mezi nejkonzervativnější projekty na českém webu. Dnes přichází první pořádná změna po šesti letech – Root verze 2.0, tak ať se vám líbí.

Tomáš Krause

31. 1. 2005 9:45

Nový chřestýš (2)

Druhá část povídání o vlastnostech nové verze jazyka Python. Dnes se budeme věnovat především novému vestavěnému typu množina a dvěma zajímavým modulům, které se dostaly do standardní knihovny, subprocess a doctest.

Jan Švec

31. 1. 2005 0:00 | Python

Mandrakelinux 10.1 CZ - Krabicová verzia alebo 2,5 Linuxu v 1 (1)

Povráva sa, že Mandrakelinux je určený hlavne pre začiatočníkov. Ja si myslím, že Mandrake nie je vhodný pre ľudí, ktorí sa chcú Linux naučiť, ale pre tých, ktorí ho chcú pouzívať. Preto tento článok nie je určený linuxovým guru. Každopádne, kto je zvedavý, môže si prečítať, aké možnosti skrýva livecd MandrakeMove 2 CZ či MandrakeLinux 10.1 oproti iným distribúciám.

Ladislav Michnovič

31. 1. 2005 0:00 | Mandrake

Stalo se v týdnu od 22. 1. do 28. 1.

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v tomto týdnu publikovali: vyšel GIMP 2.2.3 – schvalování patentů bylo znovu odloženo – Google financuje vývoj Firefoxu – Linux má namířeno do automobilů.

Redakce

29. 1. 2005 0:00
| 4

Heretic

Jste vyhnancem společnosti, osamoceným bojovníkem, kterým pohrdají, nejste nikdo, nejste ničím až na jedno. Jste Kacířem. Jedinými přáteli vám budiž zbraně, vaším oděvem se stal temný háv a vašimi nepřáteli stvůry, které na tomto světe nemají místo. Samo peklo stvořilo je a vy je tam navrátíte...

Petr Šigut

28. 1. 2005 0:00

Nový Root a soutěž o ceny (5)

Pokračujeme v představování nového Roota - dnes si představíme minule avizovanou funkci, která posouvá diskuse o generaci dále, odhalíme také datum spuštění nového Roota a samozřejmě nechybí poslední kolo soutěže, kterým projdou opravdu jen ti nejlepší.

Tomáš Krause

28. 1. 2005 0:00

Potrava pro vaši Fedoru - snadno a rychle (6)

Jak jsem slíbil, pokračujeme v přehledu známých repozitářů. Dnes nás čeká FreshRPMS a KDE-RedHat a řekneme si něco málo o vývojových a testovacích sekcích.

Jan Uhlíř

27. 1. 2005 0:00 | Fedora
| 2

Xdialog

Pokud píšete interativní programy v shellu a zároveň používáte grafické prostředí X Window System, možná byste uvítali možnost, jak uživatelům zpříjemnit jejich ovládání pomocí GUI. Právě pro vás je určen program Xdialog, který do vašich shellových skriptů může velmi jednoduše přinést žádanou eleganci ovládání.

Martin Lebeda

27. 1. 2005 0:00

Nová softwarová sklizeň (26. 1. 2005)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu pro vás mám dva programy monitorující, co se vám válí v racku, knihovničku do mobilu a pár dalších věcí. Vemte cepy a jdeme mlátit obilí.

Miroslav Suchý

26. 1. 2005 0:00

Programovací jazyk Forth a zásobníkové procesory (3)

V dnešním pokračování seriálu o programovacím jazyku Forth si řekneme zajímavé informace o duchovním otci Forthu - Chucku Moorovi, zejména o jeho přístupu k programovacím technikám a celkovému designu výpočetních systémů. Kromě toho budou popsána některá dostupná vývojová prostředí Forthu, zejména s ohledem na operační systém Linux.

Pavel Tišnovský

25. 1. 2005 0:00
| 8

Budoucnost FreeBSD

Před několika dny vyšel takzvaný Status k projektu FreeBSD, je v něm zmiňováno několik zajímavých informací, které vám tímto v okomentované formě předkládám. FreeBSD prochází poměrně radikálními změnami, z nichž mnohé jsou velmi zajímavé.

Roman Divácký

25. 1. 2005 0:00 | FreeBSD

Cygwin - Unix ve Windows

Ať si někteří lidé říkají co chtějí, je mezi námi mnoho lidí, kteří musejí, byť víceméně nedobrovolně, používat alespoň částečně operační systém MS Windows. Naštěstí existuje cesta, jak si unixové prostředí do značné míry přinést i do něj.

Martin Lebeda

24. 1. 2005 0:00

Linux v kapse

V průběhu let jsem postupně došel k názoru, že nejlepší vánoční dárek je ten, který si člověk koupí sám. Na Štědrý večer mi proto po rozbalení dárků od manželky zůstal ještě jeden menší úhledný balíček. Roztrhl jsem vánoční papír a otevřel šedou papírovou krabičku potištěnou japonskými znaky.

David Nebeský

24. 1. 2005 0:00

Stalo se v týdnu od 15. 1. do 21. 1.

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v tomto týdnu publikovali: vyšlo xfce 4.2.0 - ATI konečně vydala ovladače pro x86_64 - venku je PostgeSQL 8.0 - v pondělí budou pravděpodobně definitivně schváleny softwarové patenty.

Redakce

22. 1. 2005 0:00

Nový Root a soutěž o ceny (4)

Pokračujeme v představování nového Roota - z novinek si dnes představíme možnost registrace uživatele, vylepšené diskuse a rozšířené RSS exporty. Čtvrté kolo souěže přináší další kamínek do mozaiky a možná i odpověď na zásadní otázku ohledně nového Roota :).

Tomáš Krause

21. 1. 2005 3:13

Pachi

Jste vážně smolař. Tipuju, že jste na seznamu Brzy mrtvých lidiček všech rasově nenávistných skupin. Proč? Toť snadné povědět. Myslím, že bude bohatě stačit, že jste podivně zelený mimozemšťan a máte provokativně podezřele sešitou hubu, což dokáže pokazit den.

Petr Šigut

21. 1. 2005 0:00

Potrava pro vaši Fedoru - snadno a rychle (5)

Poslední porce teorie, ve které se blíže podíváme na strukturu adresářů a souborů v repozitářích. Můžeme začít s přehledem doporučených repozitářů a toho, co ukrývají za poklady, přičemž nejde nezačít u ATRpms.

Jan Uhlíř

20. 1. 2005 0:00 | Fedora

FSP protokol - Internetová Legenda (4)

Dnes se podíváme, jak byl přenos souborů za pomoci FSP radikálně přeorganizován. Společně tak oceníme vynikající práci, kterou odvedl Wen-King Su v oblasti softwarového designu.

Radim Kolář

20. 1. 2005 0:00
Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Skylink Samsung EVO-S příští týden

Skylink Samsung EVO-S příští týden

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně