Powermanga

Hra, ktorú si v dnešnom článku predstavíme, je typická 2D "raketková" strlieľačka zhora s peknou grafikou, peknými zvukmi a chýbajúcim príbehom. Ak ste však arkádový typ, určite vás chytí a nepustí, kým ju nepokoríte. Volá sa Powermanga.

Andrej Krivulčík

30. 7. 2004 0:00

Slony1 - Replikace pro PostgreSQL (2)

V předchozím dílu jsme si nainstalovali Slony1 binárky. Ve druhé části seriálu je začneme používat.

Radim Kolář

29. 7. 2004 0:00 | PostgreSQL

Programujeme v jazyce Assembler v Linuxu: Závěr aneb testujeme

Tento díl uzavírá seriál o programování v jazyce Assembler pod operačním systémem Linux na procesorech x86. Dnes si povíme něco o tom, jak najít chyby v našich aplikacích, jak se alokuje paměť a jak propojit naše programy s jazykem C. To je v dnešní době asi zřejmě dost používaná věc, protože psaní moderních programů v Assembleru už není tak efektivní a hodně lidi využívá tento jazyk pouze pro psaní vlastních funkcí pro použití ve "vyšších jazycích" - stejně jako já ;).

Martin Podhola

29. 7. 2004 0:00 | Assembler
| 6

Potrava pro vaši Fedoru - snadno a rychle (2)

V dnešním dílu se podíváme, kterak lze přes apt-get provádět upgrade KDE či instalaci her, a také na to, jak se řeší přístup ke službě zpoza restriktivní http proxy.

Jan Uhlíř

28. 7. 2004 0:00 | Fedora

OpenGL a nadstavbová knihovna GLU

Na Rootu dnešním dnem začíná nový seriál o věnovaný knihovně GLU, která představuje aplikační nadstavbu nad grafickou knihovnou OpenGL. Jsou v ní implementovány zejména pokročilejší algoritmy, které při své práci volají funkce OpenGL. Pomocí funkcí dostupných z knihovny GLU se může značně zjednodušit velká část aplikací, které využívají možnosti knihovny OpenGL s tím, že veškeré algoritmy jsou odzkoušeny mnoha lety svého nasazení ve stovkách stávajících aplikací.

Pavel Tišnovský

27. 7. 2004 0:00 | OpenGL
| 1

Začínáme bezpečně s FreeBSD (6)

V dnešním dílu se konečně s naším systémem připojíme na síť a řekneme si něco o verzích FreeBSD, errata, upgradu a instalaci dodatečného software.

Jiří Bělka

27. 7. 2004 0:00 | FreeBSD

Knihovna ClanLib (11)

V tomto dílu seriálu jsem se rozhodl dočasně přerušit povídání o tvorbě GUI. Důvodem je to, že jsem dokončil ucelenější část hry, kterou se snažím psát jako ukázku síly ClanLibu. Uděláme si proto takové malé opakování toho, co již známe, a na reálných ukázkách kódu uvidíme, jak se dosud získané znalosti dají využít v praxi. S výkladem o GUI budeme pokračovat až po této malé vsuvce.

Petr Kavánek

26. 7. 2004 0:00
| 2

Jabber - komunikačný protokol

Niet pochýb, že dobrá architektúra softvérového systému je kľúčom k jeho dlhej životnosti. Jednou z možných je architektúra orientovaná na služby. Táto bola znovunájdená po vytvorení štandardov pre webové služby. V súčasnosti najpoužívanejším komunikačným protokolom pre webové služby je http. V budúcnosti by ho mohol nahradiť instant messagingový systém jabber. V nasledujúcom článku sa pozrieme na možnosti, ktoré poskytuje programátorom.

Peter Sivák

26. 7. 2004 0:00 | Jabber

Stalo se v týdnu od 17. 7. do 23. 7.

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: gd znovu podporuje GIF - vývoj kernelu řady 2.7 bude pozastaven - P2P sítím hrozí v USA postavení mimo zákon - SCO znovu řádí.

Redakce

24. 7. 2004 0:00

Unreal Tournament 2004

Rok se sešel s rokem a přinesl nám další pokračování úspěšné série Unreal Tournament. Protože předchozímu dílu bylo vytýkáno mnoho věcí (absence některých módů, nepřehlednost...), pokusil se Epic Games tyto a mnohé další aspekty hry změnit a vylepšit. Dnes se podíváme, jak se jim to podařilo.

Adam Šindelář

23. 7. 2004 0:00

Programujeme v jazyce Assembler v Linuxu: jak na adresáře

V dnešní části přistoupíme poněkud k praktičtejšímu zacházení s Assemblerem, kde si ukážeme, co vlastně jednotlivé konstanty Asmutils provádějí s kódem při jeho úpravách.

Martin Podhola

22. 7. 2004 0:00 | Assembler

Slony1 - Replikace pro PostgreSQL

Replikace pro PostgreSQL je stále oblíbené téma. Vzniklo a zaniklo už nemálo replikačních projektů. Slony1 je jedním z nově vzniklých.

Radim Kolář

22. 7. 2004 0:00 | PostgreSQL
| 4

Epi Info v DOSBoxu

Prostřednictvím aplikace DOSBox je možné spouštět na jiných operačních systémech aplikace, které jsou určeny pro operační systém DOS. Autoři mysleli při psaní tohoto programu především na klasické DOSovské hry. Avšak v DOSBoxu lze nainstalovat a spustit i programy s ryze vědeckým posláním. O to lépe, že nemají speciální nároky na grafiku a zvuk. Jedním z takto spustitelných programů je i statistický public domain program Epi Info.

Jan Šimůnek

21. 7. 2004 0:00
| 6

PERL od A po Z

Určite sa vám už mnohokrát stalo, že ste potrebovali nejaký nástroj, na čo awk nestačil, a na čo by bolo C/C++ až príliš zložité. Na to všetko ale aj na omnoho viac vecí slúži PERL - Practital Extraction and Report Language (Praktický jazyk pre výbery a tlačové zostavy). Otcom PERLU je Larry Wall ktorý ho vytvoril v roku 1987.

Igor Lengvarský

21. 7. 2004 0:00 | Perl

OpenGL evaluátory (10)

V závěrečné části seriálu pojednávajícího o OpenGL evaluátorech si popíšeme všechna probraná témata i demonstrační příklady, které jsme si ukázali v předchozích částech. Dále zde budou uvedeny seznamy funkcí, které se vztahují k OpenGL evaluátorům s odkazy na díly, v nichž byly tyto funkce popsány.

Pavel Tišnovský

20. 7. 2004 0:00 | OpenGL
| 8

Začínáme bezpečně s FreeBSD (5)

Při správě unixového systému je důležité znát nástroje, které vám usnadní práci při hledání nějaké chyby či zvláštní činnosti systému (nástroje pro práci s logy) a nástroje, které vám zjednoduší život tím, že některé často prováděné kroky budou za vás dělat automaticky v předem nastavené době.

Jiří Bělka

20. 7. 2004 0:00 | FreeBSD
| 6

Knihovna ClanLib (10)

Dnes se začneme věnovat tvorbě uživatelského rozhraní (GUI) v ClanLibu.

Petr Kavánek

19. 7. 2004 0:00

Programy z dílny DanielSoftu

Napadlo mě, že bych se mohl se čtenáři Roota podělit s open source programy pro Linux, které jsem vyvinul. Jedná se spíše o takové experimentíky, snad budou někomu užitečné. Programy jsou napsány v Perlu či v kombinaci Perlu a shellu (výjimku tvoří program viewdoc, jehož jádro je v jazyce C), byly vyvinuty pod Linuxem, ale měly by chodit (netestováno) i pod jinými UNIXovými systémy.

Daniel Novotný

19. 7. 2004 0:00

Stalo se v týdnu od 10. 7. do 16 7.

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: vyšlo DragonFly BSD 1.0 - Mozilla je stále populárnějším cílem autorů malware - direktiva o patentovatelnosti software ještě může být zamítnuta - PHP 5.0 je tu - a mnoho dalšího.

Redakce

17. 7. 2004 0:00
| 4

Cannon Smash

V následující recenzi si představíme 3D simulaci stolního tenisu. A i když náhodou ve sklepě máte ping-pongový stůl stejně jako já a nebo vám to připadá uhozené hrát simulaci takového sportu, stejně Cannon Smash zkuste, bude příjemně překvapeni a ještě ušetříte na promáčknutých míčcích.

Petr Šigut

16. 7. 2004 0:00
| 4

ROOT Framework - Tvorba grafů

Podíváme se na to, jak se v ROOTu kreslí grafy.

Radim Kolář

16. 7. 2004 0:00

Programujeme v jazyce Assembler v Linuxu: I/O Funkce

Třetí díl seriálu nás zavede do oblasti vstupně - výstupních (I/O) funkcí, a tím nám dá možnost zacházet se soubory. Budeme u nich mluvit i o vlastnostech přístupových práv.

Martin Podhola

15. 7. 2004 0:00 | Assembler

Náhrada New Technology PDC za Samba PDC (2)

V druhém dílu, popisujícím postavení domény pod Sambou, se podíváme na konfiguraci Samby nad LDAPem.

Petr Kubánek

15. 7. 2004 0:00 | Samba

Analogie ASN.1

ASN.1 neboli Abstraktní Syntaktická Notace verze 1 je formální jazyk pro popis strukturovaných dat pro komunikační protokoly distribuovaných systémů. Jinými slovy, na první pohled to vypadá nepříjemně abstraktně a taky to nepříjemně abstraktní je. Cílem tohoto článku je demonstrovat ASN.1 co možná konkrétně, na praktickém příkladu, se kterými se setkávají nevinní praktikující programátoři (jako já).

Václav Bárta

14. 7. 2004 0:00

Inicializace aneb Od Initu k Runitu (3)

Jsou situace, kdy člověk nemá chuť dělat nic pořádného. Alespoň já velmi rád odkládám důležité věci a místo nich se zabývám "náhradními", no a jednou se mi při té příležitosti podařilo nahradit init. Důvodem byla zvědavost a fakt, že mě ve 23:00 nenapadla smysluplnější činnost, kromě přesouvání adresářů sem a tam (tzv. uklízení disku).

Jan Molič

14. 7. 2004 0:00

OpenGL evaluátory (9)

Předposlední část seriálu o OpenGL evaluátorech bude věnována způsobům výpočtu normálových vektorů k povrchu Bézierových ploch. Normálové vektory jsou používány především v Phongově osvětlovacím modelu k výpočtům barvy jednotlivých bodů na povrchu těles, proto je jejich použití při osvětlování ploch zcela zásadní.

Pavel Tišnovský

13. 7. 2004 0:00 | OpenGL

Začínáme bezpečně s FreeBSD (4)

Klasická přístupová práva definují, kdo a jaké operace může vykonávat. BSD systémy dále přinášejí příznaky souborů, se kterými můžete ještě zvýšit bezpečnost systému. Mezi další možnosti, které můžeme využít k lepšímu zabezpečení, patří volby připojení souborových systémů nebo nastavení kvót.

Jiří Bělka

13. 7. 2004 0:00 | FreeBSD

VIM na plný výkon (4)

Kolekce rad a nápadů pro snadnější pořizování zdrojových textů všeho druhu. V tomto dílu se zaměříme na nastavování chování VIMu podle typu editovaného souboru. Řeč bude o tzv. Filetype Plugins.

Michal Burda

13. 7. 2004 0:00 | Vim

Knihovna ClanLib (9)

Dnes budeme pokračovat v povídání o signálech a slotech. Zaměříme se na některé signály, které vysílá ClanLib sám o sobě, jako třeba signál vyslaný při stisku klávesy, pohybu myši a podobně. Díky těmto znalostem již budeme schopni vytvářet interaktivní programy.

Petr Kavánek

12. 7. 2004 0:00
| 4

Slackware 10.0 - recenze

Slackware si získal moje srdce před rokem a kousek, ale i za tu krátkou dobu jsem zjistil, že je to nejlepší Linux, jaký jsem kdy potkal. Velmi jsem se těšil na novou verzi, zejména proto, že se mi pár dní před vyjitím rozbil disk, a tak jsem měl asi týden jen SLAXu (mmch. nejlepší Live Linux). Nedávno jsem si 10.0 nainstaloval doma a doslova před chvilkou i na novém pracovním počítači.

Zdeněk Štěpánek

12. 7. 2004 0:00 | Slackware

Stalo se v týdnu od 3. 7. do 9. 7.

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Vypršel patent na LZW kompresi - Mozilla obsahuje bezpečnostní díru - v Microsoftu utahují opasky - vyšlo nové GCC a nmap - a mnoho dalšího.

Redakce

10. 7. 2004 0:00
| 4
Podnikatel.cz: Máte poslední dny na odevzdání přehledů

Máte poslední dny na odevzdání přehledů

120na80.cz: Superpotraviny. Jaké to jsou?

Superpotraviny. Jaké to jsou?

Podnikatel.cz: Cizinci v českém eshopu nechají miliardy

Cizinci v českém eshopu nechají miliardy

Vitalia.cz: Galerie: Kulajda – jak na to

Galerie: Kulajda – jak na to

Vitalia.cz: Pomóc! Obyčejný knoflík je dohání k šílenství

Pomóc! Obyčejný knoflík je dohání k šílenství

Podnikatel.cz: Upravuje se použití paušálních výdajů

Upravuje se použití paušálních výdajů

Podnikatel.cz: Prodá jen 15 obědů denně. Co dělá špatně?

Prodá jen 15 obědů denně. Co dělá špatně?

120na80.cz: Rodím, kojím. A když to nejde?

Rodím, kojím. A když to nejde?

120na80.cz: Konopí: každá rostlina je jinak účinná

Konopí: každá rostlina je jinak účinná

Vitalia.cz: Tyhle dorty se prostě nepovedly

Tyhle dorty se prostě nepovedly

Vitalia.cz: Vědci: Zrak po otravě metanolem není ztracený

Vědci: Zrak po otravě metanolem není ztracený

DigiZone.cz: Böhmen und Mähren v režii Ondřeje Trojana

Böhmen und Mähren v režii Ondřeje Trojana

DigiZone.cz: Přechod na DVB-T2 nabírá zpoždění

Přechod na DVB-T2 nabírá zpoždění

Vitalia.cz: 7 situací, kdy ženy škodí svým ňadrům

7 situací, kdy ženy škodí svým ňadrům

Vitalia.cz: Proč jsou po vyřazení lepku zdravější?

Proč jsou po vyřazení lepku zdravější?

DigiZone.cz: DVB-T2 à la Nova: „zadarmo“ bude jen ČT

DVB-T2 à la Nova: „zadarmo“ bude jen ČT

Lupa.cz: Jaký je Průvodce světem Arduina?

Jaký je Průvodce světem Arduina?

Podnikatel.cz: Poděs, Slibotechna a další. Ty berte obloukem

Poděs, Slibotechna a další. Ty berte obloukem

Podnikatel.cz: Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Lupa.cz: Počátky internetu v ČR? Sny a sdílené halucinace

Počátky internetu v ČR? Sny a sdílené halucinace

Ušetřete