Hlavní navigace

Aktuální články

Svět na šest stupňů

Po zhruba roce a půl se vracíme k támatu "šest stupňů odloučení" (six degrees of separation). Takto je označována hypotetická průměrná vzdálenost, která od sebe dělí dva náhodně zvolené jedince. Tato vzdálenost se definuje jako počet navzájem známých lidí, přes které musíme projít od člověka A k člověku B. V tomto článku nás bude zajímat především vývoj, který na tomto poli nastal díky e-mailu.

Simutrans

Simutrans je remake hry Transport Tycoon, která jistě patří do zlatého fondu DOSových her. I po letech zaujme nejednoho stratéga.

Seznamte se, přichází weba, ninvent a další

Na mém disku už delší dobu žijí projekty, které by chtěly poznat také svět na jiných počítačích. A to jak z toho důvodu, že je škoda ležet jenom na jednom počítači, tak také doufají, že jejich vývoj bude takový, jaký si zaslouží. Takže neváhejte a seznamte se.

Kdo ovládá váš Xbox?

Může výrobce bez vašeho souhlasu updatovat zařízení, která vám prodal? Může vám z nich smazat data? Michaelu Steilovi z Německa Microsoft smazal bez upozornění data z jeho Xboxu a Michaelovi se to nelíbí. Napsal proto něco jako otevřený dopis, jehož překlad vám přinášíme.

Softwarové patenty v EU

Dne 1.9.2003 došlo v Evropském parlamentu k projednávání návrhu zákona, jehož součástí je legalizace softwarových patentů. Softwarové patenty jsou však velkou hrozbou pro otevřený software. Mezi otevřený software patří například nejpopulárnější WWW server Apache, DNS server BIND nebo operační systém GNU/Linux.

GNOME 2.4 - Co nás čeká a nemine (2)

V minulém dílu jsme si ukázali některé ze zajímavých vlastností hlavních komponent Gnome desktopu 2.4 a dnešní dávka informací obsahuje povídání o technologiích usnadnění, programech Epiphany, GPdf, Gedit, GUCharMap, GCalTool, Totem, Zenity a mnohé další...

Grafická knihovna OpenGL (12): vlastnosti framebufferu

V dnešním dílu si popíšeme vlastnosti framebufferu a způsob využití jednotlivých dílčích bufferů, ze kterých se framebuffer skládá.

Firebird SQL 1.5 za dveřmi

V roce 2000 firma Borland dala komunitě zdarma k dispozici zdrojové kódy populárního serveru InterBase 6.0 beta pod licencí IPL. Krátce nato byl založen projekt Firebird, který pokračuje ve vývoji databáze. Firebird dospěl a před prahem nám stojí finální verze 1.5, na kterou se nyní podíváme.

Sokety a C/C++: časové razítko

Dnes se podíváme na další volitelnou položku IP záhlaví, na volbu "časové razítko". Existují tři varianty položky "časové razítko". Dvě si ukážeme v příkladu a o třetí se okrajově zmíníme.

Nebojte se IPv6 (aneb připojte se snadno a rychle)

Určitě jste už slyšeli ódy na IPv6. Možná jste už dokonce pár počítačů naučili tomuto protokolu nové generace rozumět. Pořád to ale není ono, co? Chtělo by to nějakou "živou" akci. Nějaký ten styk se skutečným IPv6 internetem tam venku... Dnes se vás pokusím přesvědčit, že to není zase tak velký problém.

Stalo se v týdnu od 6. 9. do 12. 9. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Reklama IBM propagující Linux - Apple jde do superpočítače - Otevřený dopis SCO OS komunitě - Mandrake 9.2 RC2 - čtvrtý RC OpenOffice.org 1.1 - Mozilla pro PocketPC? - Gnome 2.4 - RIAA si vybrala za cíl 12ti letou holku - Mandrake s reklamou a další.

Open Inventor: Vesmírná scéna (2)

V tomto dílu pokročíme o kousek dál s naší vesmírnou scénou. V prvé řadě zavítáme do tématu osvětlování scény a všeho, co se toho týká. A pak načneme téma rendrování trojúhelníků.

Possible Worlds

V dnešním dílu linuxových her si představíme hru plnou slané vody, torpéd a miniponorek. Na scénu přicházejí Possible Worlds.

Knižní recenze: Linux - administrace serveru Apache

Dobrých knih není nikdy dost. Podíváme se společně na jednu takovou, která se zabývá serverem Apache od A do Z.

Jak na LaTeX: rejstřík balíkem index II

Nyní je již čas naučit se rejstřík kompilovat. Koukneme se na nějaké další vymoženosti, které nám usnadní vytváření rejstříku. Část o rejstřících uzavřeme příkladem.

Grafická knihovna OpenGL (11): vykreslovací řetězec

V dnešním dílu si popíšeme vykreslovací řetězec OpenGL, tj. cestu dat od prvotního zadání 2D obrazce či 3D scény v aplikaci až po vykreslení na obrazovku. Pochopení činnosti jednotlivých bloků vykreslovacího řetězce je důležité zejména při programování pokročilých grafických efektů.

GNOME 2.4 - Co nás čeká a nemine (1)

Gnome 2.2.x je mezi námi již přes šest měsíců a to je doba, kdy by se mělo číslování zase trochu změnit. Vývojáři se po verzi 2.0 domluvili, že vývojový cyklus bude 6 měsíců. A za svými slovy si zatím stojí, jelikož přesně podle plánu tu máme Gnome 2.4 RC1 a dnes bychom se měli dočkat ostré verze. Pojďme tedy nakouknout, co nás čeká...

Sokety a C/C++: zaznamenávání směrovačů

Dnes si ukážeme volitelnou volbu IP záhlaví typu "zaznamenávej směrovače". V článku je okomentovaný příklad odeslání ECHO žádosti v IP paketu s nastavenou volitelnou položkou IP hlavičky typu "zaznamenávej směrovače".

Zaostřeno na PHP (po roce) 3

Dokončení prohlídky vlastností připravovaného jazyka PHP 5.

Octave - programovací jazyk pro neprogramátory

Potřebujete počítat s maticemi, numericky integrovat nebo něco počítat iteraktivně? Nepotřebujete k tomu ani "velkou" kalkulačku ani umět typické programovací jazyky, jako je třeba C++. Octave má jednoduché instrukce (chce to, pravda, umět trochu anglicky) a můžete počítat jednoduše - vzoreček po vzorečku přepisovat na příkazovou řádku a dostávat mezivýsledky. Octave umí řešit i lineární a nelineární soustavy algebraických rovnic a obyčejných diferenciálních rovnic.

Stalo se v týdnu od 30. 8. do 5. 9. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Opera 7.20b7 - Hack Linuxzone - CCIA nechce Microsoft - Evropský Parlament odložil hlasování o softwarových patentech - GNOME 2.4 "Kublai" - Problémy slovenského Internetu - MPlayer-1.0pre1 - SCO pokutována částkou 10,000 Euro - Nové bezpečnostní díry od MS - hack jabber.org a další.

Open Inventor: Vesmírná scéna

Dnes si ukážeme, jak načítat modely ze souborů na disku, a postavíme si vesmírnou scénu v podobě naší Sluneční soustavy.

Abuse

Protože se objevilo větší množství dotazů na hry, které nevyžadují výkonné stroje a grafickou kartu s podporou OpenGL, podíváme se na jednoho z klasických zástupců kategorie skákaček.

Recenze knihy "Know Your Enemy"

Honeypot je systém využívající "jail-technology" přitahující potencionální útočníky. Jediný systém zpravidla imituje produkční systém či dokonce celou produkční síť. Primárním úkolem je poučit se od nepřítele. Kniha "Know Your Enemy" popisuje zákulisí a princip fungování tohoto projektu.

Jak na USB WiFi adaptér v Linuxu?

Jádra v moderních linuxových distribucích již nemají s USB zařízeními nejmenší problémy. Ty jsou však s dostupnými ovladači - či chcete-li jadernými moduly - pro zařízení, která nejsou vaším jádrem přímo podporována. Na podporu ze strany výrobců se nemůžeme příliš spoléhat, a pokud některý z nich ovladače pro Linux poskytuje, téměř určitě je nenaleznete na instalačním cédéčku dodávaném se zakoupeným zařízením.

Softwarová sklizeň (3. 9. 2003)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tu máme javascriptový vyhledávací engine, zajímavý program pro sázení not, neobvyklý nástroj pro vývoj javových aplikací nebo variantu GTK umožňující běh X aplikací v textové konzoli.

Grafická knihovna OpenGL (10): operace s bitmapami a pixmapami

V dnešním dílu seriálu o grafické knihovně OpenGL dokončíme část věnovanou operacím s rastrovými obrazy - bitmapami a pixmapami. Povíme si o dvou operacích, které lze kromě vykreslování posaného v předešlém dílu provádět s pixmapami. Tyto dvě operace umožňují provádět čtení pixmapy z framebufferu a kopírování pixmapy mezi jednotlivými částmi framebufferu.

Zaostřeno na PHP (po roce) 2

Pokračuje exkurze po vlastnostech a změnách syntaxe připravovaného PHP 5.

Sokety a C/C++: volitelné položky IP záhlaví

Dnes se podíváme na volitelné položky IP záhlaví. Doposud jsme pracovali s IP pakety, které měly hlavičku ve likosti 20 bytů. IP hlavička může mít až 60 bytů. Dnes se podíváme na těch 40 bytů navíc. Dnešní článek je teoretický. Nenaleznete v něm ani řádku zdrojového textu.

NOD32, antivir pro Linux mail server

Ač se našich oblíbených unixových systémů viry přímo nedotýkají, existuje spousta heterogenních síťí, na kterých běží MSWindows a mailserver jim zajišťuje například Linux. Jak lze celou síť ochránit proti virové nákaze, vám předvede následující článek.

Stalo se v týdnu od 23. 8. do 29. 8. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Jádro 2.4.22 - Online stávka proti softwarovým patentům - Mozilla 1.5 beta - Hack daewoo.sk - SCO nikdy neplánovalo žalovat linuxové firmy - Koncept OpenOffice.org 2.0 - Problémy serverů SCO - Nový stabilní Debian v prosinci - Mandrake 9.2 RC1 a další.
Ušetřete