Hlavní navigace

Aktuální články

Příjemné programování ala Ada

Tento článek navazuje na předchozí povídání o bezpečném programování. Od konstrukcí zaměřených výhradně na bezpečnost se trochu posunu k rysům (fíčurám:-), které nejen, že mají vliv na bezpečnost a čitelnost programů, ale dokáží programování i zpříjemnit. Opět doufám, že programátoři zvyklí na "divoké programování" si trochu rozšíří obzory.

openMosix - instantní linuxový cluster

O výpočetních clusterech už slyšel asi každý, ale málokdo mimo akademickou půdu nějaký z nich viděl. Proto, když jsme od firmy Tecom dostali nabídku si jeden takový padesátinodový cluster postavit a vyzkoušet, hned jsme po ní skočili.

Software Extra: PHP

Na trhu se objevilo hned několik časopisů, které se nějakým způsobem týkají Linuxu a dalšího otevřeného softwaru. Ať už to byly magazíny Hacking, Aurox, či FreeBSD. Tento měsíc nám firma Software Media předkládá další porci: PHP, OpenOffice a Linux+.

Gdb pro normální lidi (2)

Druhý a poslední díl úvodního zasvěcení do Gdb splní sliby z minula - správa breakpointů, prohlížení proměnných, oťukávání paměti, natahování coru a samozřejmě spousta zbytečných řečí k tomu :).

Grafická knihovna OpenGL (17): přidání "mlhy"

V dnešní části seriálu o grafické knihovně OpenGL se budeme zabývat jednoduchou technikou pro přidání "mlhy" do vykreslované scény. Tato technika je často používána v různých aplikacích, protože je na první pohled efektní a současně umožňuje urychlit vykreslování celé scény.

Zpracování domácího videa na Linuxu: Kino

Tématem dnešního dílu seriálu věnovaného zpracování domácího videa je Kino - střižna s vůní VIMu. Přiblížíme si nejen základy práce s ní, ale i analogie s klasickým zpracováním textu.

Sokety a C/C++: síťové rozhraní

Dnes se podíváme na některé parametry síťového rozhraní. Seznámíme se z funkcí ioctl. V článku je příklad, ve kterém zjistíme všechna síťová rozhraní v počítači a některé informace o každém z nich.

Stavíme mailový server: instalace

Nový seriál o instalaci a konfiguraci mailového serveru s ochranou proti virům a spamům. První díl se zabývá nainstalováním operačního systému a nastavením firewallu.

Stalo se v týdnu od 11. 10. do 17. 10.

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, kterými jsme vás v uplynulém týdnu obšťastnili: Samba rychlostně pokořila Windows, leč Bill Gates si vychvaluje opravování chyb - Video z Open Weekendu - Ještírci opět útočí - Novinky z různých mediálně propraných kauz - Nová Mozilla, Firebird, Opera, Mandrake, Links a ovladače k Radeonu.

Quake 3

O populární střílečce Quake 2 byla již řeč v jednom z dřívějších dílů našeho seriálu o linuxových hrách. Hra se setkala s velikou odezvou hráčů, a jak se technologie vyvíjela dále, přišlo pokračování. Dnes se podíváme na další díl série Quake jménem Quake III Arena.

Recenze knihy Honeypots, Tracking hackers

Váš server byl kompromitován a vy jste pocítili silnou potřebu zatočit s těmi grázly? Pak jste tady správně, protože tato kniha Vám k tomu nesporně pomůže. Ale pozor! Tak jako vše, má i tato technologie své odvrácené strany. Jak se s nimi vypořádat, čemu se vyhnout a jak zvolit optimální cestu, nám poradí Lance Spitzner.

Fedora Project

Společnost Red Hat začala přibližně v polovině letošního roku pracovat na novém projektu Fedora (česky plstěný klobouk ;)). Jedná se tvorbu nové linuxové distribuce složené výhradně z free software. Red Hat má fungovat pouze jako správce a sponzor, vývoj přenechává linuxové komunitě.

Borland má novú hviezdu (aj) pre Linux

Stručné přiblížení nového vývojového prostředí CbuilderX od Borlandu.

Gdb pro normální lidi

Chcete naplno prožívat svůj profesní i soukromý život, ale dosud vám v tom bránila posvátná hrůza z gdb? Pak jste tu správně :). První johančin článek pro BFU!

Grafická knihovna OpenGL (16): pole vrcholů (vertex arrays)

V dnešním dílu seriálu věnovaného programování počítačové grafiky s knihovnou OpenGL si popíšeme použití takzvaných polí vrcholů (vertex arrays), pomocí kterých je možné značně zredukovat množství dat, která se při vykreslování prostorové scény musí posílat přes sběrnici počítače do grafického akcelerátoru.

Zpracování domácího videa na Linuxu: příkazová řádka

Příznivci příkazové řádky, u dnešního dílu budete chrochtat blahem!

Sokety a C/C++: rodina protokolů PF_PACKET

Dnes si napíšeme jednoduchý program na příjem všech IP paketů, které jsou doručeny počítači. Při té příležitosti se budeme muset velmi povrchně seznámit s rodinou protokolů PF_PACKET.

EP hlasoval pro skutečná omezení patentovatelnosti

Většina čtenářů jistě ví, že v Evropské unii (do které budeme za chvilku také patřit) zuří boj o softwarové patenty. Víte však, jaký je současný stav?

Stalo se v týdnu od 4. 10. do 10. 10. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: bratr Microsoft sleduje - proklepnutí balíčkovačů, viróz a výkonnosti - prezidentský dýchánek na ČVUT - nový MPlayer, GIMP, Opera, Dosemu, FreeBSD, zamražené jádro 2.6 test-7 a další.

Chromium

V dnešním jubilejním článku si budeme povídat o hře, kterou bychom mohli označit jako: "klasická automatofka". Velmi totiž připomíná hry, které jste mohli vidět na klasických mincovních herních automatech.

Open Inventor: Vesmírná scéna (4)

Dnes jsou na pořadu dne textury. Otexturujeme si nejen planety, ale vytvoříme i velmi efektní pozadí pro naši scénu, které úplně změní dojem uživatelů naší grafické aplikace.

Na co si dát pozor při práci s objekty v PHP

Cílem tohoto článku je upozornit na některé nezvyklé vlastnosti práce s objekty v PHP, jejich důsledky a možná řešení.

Změny kódu provedené firmou SGI nestačí, říká SCO

Decentní výtažek z dalšího z mnoha zahraničních článků věnovaných kauze SCO vs. SGI.

Moduly pro Python

Před časem vycházel na ROOTu zajímavý seriál o Pythonu jménem Létající cirkus. Autor probral skoro vše od základní syntaxe až po pokročilá témata, nakonec však vynechal psaní rozšiřujících modulů pro Python v jiných programovacích jazycích. Přesně o tom bude náš dvoudílný seriálek, dnešní povídání by mělo být obecně užitečné a příště se zaměříme na objekty.

Grafická knihovna OpenGL (15): ořezání těles ve scéně

Dnes si povíme o možnosti ořezání těles ve scéně dalšími ořezávacími rovinami, které můžeme použít navíc k šesti základním ořezávacím rovinám. Techniku ořezávání lze použít například při kresbě technických zařízení, když potřebujeme zobrazit i jejich vnitřní strukturu.

Zpracování domácího videa na Linuxu

Čas prázdnin je dávno u konce a mnoho lidí se vrátilo domů z rozličných míst naší zeměkoule, kde prožívali to, čemu se říká dovolená. Mnoho z nich si domů kromě opáleného těla a nevšedních zážitků veze vzpomínky provždy uchované na magnetické pásce kazety amatérské videokamery...

Sokety a C/C++: datagramy a PF_UNIX

Dnes se podíváme na datagramový soket v rodině protokolů PF_UNIX. Dále si ukážeme funkci socketpair a na příkladu si ukážeme komunikaci dvou procesů pomocí anonymního datagramového soketu.

CRM v Linuxu 2 - NetOffice

Technologie svobodného software se těší čím dál lepšímu přijetí ze strany dodavatelů informačních systémů. Díky tomu se se systémem CRM na Linuxu setkáváme podruhé. Tentokrát má jméno NetOffice.

Stalo se v týdnu od 27. 9. do 3. 10. 2003

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Druhý RC Mozilla 1.5 - Jádro 2.6.0-test6 - Jiskření mezi Microsoftem a Lindows.com - Knoppix 3.3 - Díry v OpenSSL - SUSE Linux 9.0 - IBM obvinilo SCO z porušení autorských práv - Open Office 1.1 - Trustix Secure Linux vyhlašuje bankrot a další.

Ochránce vašich bitů

V dnešní recenzi se podíváme na dvě antivirová řešení rumunské společnosti SOFTWIN, která nabízí rozsáhlý arzenál antivirových programů pro různé operační systémy a pro různé způsoby nasazení.

Dopis SGI linuxové komunitě

V SGI zkoumali během léta kód Linuxu a zjistili, že se jim do něj opravdu zatoulalo pár věcí ze Systému V. I když se ukázalo, že v podstatě nejde o nic závažného, pro jistotu veškerý sporný kód odstranili, nebo na odstranění pracují. Závěrem se v dopise praví, že SGI pokračuje v podpoře Linuxu.
Ušetřete