Zásobníkové procesory jako alternativa k architekturám CISC a RISC?

V předcházejících sedmi částech seriálu o architekturách počítačů jsme se zabývali popisem mikroprocesorů s architekturou RISC, které byly postaveny na principech umožňujících v každém taktu dokončit (v ideálním případě) jednu instrukci, což představovalo značný rozdíl oproti procesorům s architekturou CISC. Ovšem kromě těchto dvou architektur se objevila ještě architektura třetí – zásobníkové procesory.

Pavel Tišnovský

12. 7. 2011 0:00
| 3

Moderní desktop na distribuci Sabayon

V úvodním díle nového seriálu se krátce seznámíme s volbou prostředí a distribuce, způsoby jejího získání a instalace. Pak bude následovat rozdělení pevných disků a popis formátování a připojení vytvořených oddílů včetně volby souborového systému. Následovat bude základní aktualizace repozitářů a balíčků.

Jaromír Vojtaj

11. 7. 2011 0:00 | Sabayon

Bezpečnostní střípky: bylo uplynulé čtvrtletí z hlediska bezpečnosti nejhorším v historii vůbec?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na přehled podvodů, se kterými se dnes můžeme setkat na Facebooku, na podrobný rozbor historie a aktivit Anonymous a na zjištění okolo zabezpečení dat iPhone.

Jaroslav Pinkava

11. 7. 2011 0:00
| 2

Komiks: animační program

Léto je v plném proudu a vy jistě čtete Roota někde z pěkného ostrůvku uprostřed moře. My zase doufáme, že vám žralok nepřekousne podmořský kabel a nebudete muset trávit dovolenou bez internetu. Kdyby se to náhodou stalo, nabízí dnešní turistická letoviska celou řadu dalších možností dovolenkového vyžití.

Petr Šimčík

9. 7. 2011 0:00

Vybíráme Android: Desire S nebo Nexus S?

Trh tomu tak chtěl, aby dostal uživatel na výběr dva podobné telefony a musel si mezi nimi vybrat. Měl jsem možnost vyzkoušet Desire S a Nexus S a nakonec jsem u jednoho z nich skončil. Oba mají hromadu výhod i nevýhod a ani po dvou týdnech, kdy svírám Nexus S, si nejsem stoprocentně jistý, jestli by nebyl Desire S lepší.

Adam Štrauch

8. 7. 2011 0:00 | Android

Microsoft vybírá za patenty k Androidu

O softwarových patentech se nejvíce mluvilo před sedmi lety, kdy hrozila jejich legalizace v právním prostoru Evropské unie. Přestože bylo tenkrát nebezpečí zažehnáno, patenty nás ohrožují i dnes. I když je v Evropě nemáme, dotýkají se každého z nás skrze poplatky, které musejí výrobci zařízení s Androidem platit.

Petr Krčmář

7. 7. 2011 0:00 | Microsoft

Textový editor Vim jako IDE (2.část)

Ve druhé části seriálu o použití editoru Vim ve funkci vývojového prostředí si nejprve řekneme, jak lze v tomto textovém editoru lépe využít klávesu Caps Lock a posléze se seznámíme s propojením Vimu s překladači a externím nástrojem cstags. Ve druhé polovině článku si popíšeme čtveřici přídavných modulů.

Pavel Tišnovský

7. 7. 2011 0:00 | Vim
| 7

Registrace na Root.cz přes mojeID vám může přinést iPad (Komerční sdělení)

Služba mojeID postupně nachází své nové příznivce, kterým usnadňuje život „na síti“. Nyní se můžete s touto technologií setkávat i na serveru Root.cz. A navíc, pokud se u nás registrujete přes mojeID, máte možnost vyhrát Apple iPad 2, čtečku Amazon Kindle 3 nebo další ceny.

7. 7. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (6. 7. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme převážně na desktopové aplikace a jednu vyhraněnou distribuci. Začneme nástrojem pro změnu pozadí desktopu, aplikací pro omezení času stráveného u počítače a čeká nás i kalendář. Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

David Kovalský

6. 7. 2011 0:00

Bezpečnostní střípky: cílený phishing je efektivnější než spam

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na seznam nejvíce nebezpečných softwarových chyb, doporučení ohledně odstranění infekce rootkitem Popureb a také na doporučení k ochraně e-mailového účtu.

Jaroslav Pinkava

4. 7. 2011 0:00
| 5

Komiks: konečně dovolená

Tak a je to tady! Prázdniny, léto, dovolená, pohoda a volno. Konečně si můžeme zahrát tu novou hru nebo si nainstalovat Gentoo. Někdo z nás bude muset ven na deku, ale od toho tu máme notebooky, tablety a chytré telefony. Prostě hlavně se nepřepínat a užívat si. Hlavně aby v hotelu měli pořádné připojení.

Petr Šimčík

2. 7. 2011 0:00

Root pro Nexus S není složitý ani zakázaný

Před pár měsíci se mi díky českému zastoupení firmy Google dostal do ruky nový chytrý telefon Nexus S. Neměl jsem moc času si s ním vyhrát na maximum, a tak jste se museli spokojit pouze se základním uživatelským pohledem. To bych nyní rád dohnal a ukázal, že root v telefonu nemusí být vždy bolestný.

Adam Štrauch

1. 7. 2011 0:00 | Android

Canta: křepčení pro linuxáky

Zpívání, všechny chmury zahání. Tak bychom mohli parafrázovat známou pohádkovou poučku. Pokud v sobě máte alespoň trochu toho pěveckého talentu nebo si jen chcete vyzkoušet karaoke v pohodlí svého domova, určitě neopomeňte karaoke hru Canta. Možná v sobě nakonec třeba objevíte novou pěveckou hvězdu.

Jakub Zelenka

1. 7. 2011 0:00
| 6

Známe vítěze naší blogerské soutěže

Po měsíci soutěžení známe vítěze naší blogerské soutěže o síťový NAS disk a set klávesnice s myší. Nakonec dopadl výsledek podle očekávání, i když hlasování bylo do poslední chvíle napínavé a poměry se velmi rychle měnily. Koho jste ocenili a kdo měl podle vás v blogu nejlepší články?

Redakce

1. 7. 2011 0:00
| 9

Textový editor Vim jako IDE

Po delší době se opět vrátíme k textovému editoru Vim. Řekneme si, jaké nástroje může tento editor nabídnout vývojářům při jejich každodenní činnosti, tj. pro přípravu zdrojových kódů, navigaci v projektu, porovnávání dvou souborů či při překladu a opravě chyb. Nezapomeneme ani na použití Vimu jako hexa editoru.

Pavel Tišnovský

30. 6. 2011 0:00 | Vim

Bandicoot a webové aplikácie

Bandicoot je nový programovací systém založený na relačnom modeli. Cieľom tohto článku je implementácia ukážkovej webovej aplikácie s použitím Bandicootu a JavaScriptu. Nasledujúce odstavce popisujú, ako vytvoriť jednoduchú aplikáciu. Na perzistenciu a kalkulácie s dátami je použitý Bandicoot.

Július Chrobák

30. 6. 2011 0:00
| 2

Proč má linuxové jádro velkou spotřebu a co s tím?

Na konci dubna se poprvé objevila informace o tom, že linuxové jádro začalo mít vyšší spotřebu než dřív. Notebooky uživatelů vydržely až o třetinu méně než dříve a nikdo nevěděl proč. Trvalo dva měsíce, než byl objeven důvod a také postup, který umožní příkon vrátit na původní hodnoty. Jak na to?

Petr Krčmář

29. 6. 2011 0:00 | Kernel

Softwarová sklizeň (29. 6. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Představíme si perspektivní program pro vypalování, jednoduchý dockovací panel a hned dva synchronizační nástroje, každý k trochu jinému účelu. Budeme synchronizovat GIT i dokumenty. Na závěr samozřejmě blbinka s příhodným tématem.

Petr Němec

29. 6. 2011 0:00
| 4

Zavádíme omezení v OpenSSH

V minulých dílech seriálu o zajímavých vlastnostech OpenSSH jsme poznali, že jde o poměrně mocnou sadu nástrojů. To může být někdy na škodu. Dnes se podíváme, jakým způsobem je možné jednotlivé funkčnosti omezit. Vytvoříme omezený účet jen pro přenos souborů, stejně jako účet jen pro vytváření tunelů.

Ondřej Caletka

28. 6. 2011 0:00

Procesory RISC v pracovních stanicích a serverech - architektura PA-RISC

Dnes na chvíli odbočíme od popisu mikroprocesorů SPARC, protože se budeme zabývat 32bitovými a posléze i 64bitovými mikroprocesory PA-RISC navrženými a vyráběnými společností Hewlett-Packard. Tyto mikroprocesory mají několik vlastností společných s architekturou MIPS i mikroprocesory SPARC.

Pavel Tišnovský

28. 6. 2011 0:00
| 9

Linux, KDE a Krita: dokonalá sada pro umělce?

Kreslíte? Potřebujete upravit fotografie? Krita nabízí zajímavý mix funkcí, který z ní dělá projekt na pomezí mezi nástrojem na podporu kresby či malby a editorem fotografií. Nabízí tak dostatečný prostor pro kreativitu i řadu užitečných funkcí. Je toto spojení tím, co umělec ocení a potřebuje?

Michal Černý

27. 6. 2011 0:00

Finále soutěže o NAS: kdo měl nejlepší blog?

Je tu finále naší soutěže o síťový disk a set klávesnice s myší. V uplynulém měsíci jste vybrali čtyři nejlepší blog posty, které se na Rootu objevily. Teď už zbývá zvolit mezi nimi dva opravdové vítěze. Který příspěvek byl posle vás nejlepší, nejvtipnější či nejzajímavější?

Redakce

27. 6. 2011 0:00
| 6

Bezpečnostní střípky: sága LulzSec pokračuje

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na chystaná zpřísnění zákonů vztahujících se k počítačové kriminalitě a obdobně banky budou mít přísnější podmínky pro oznamování datových průniků. Dále za zmínku stojí nástroj SSL Analyzer.

Jaroslav Pinkava

27. 6. 2011 0:00
| 2

Komiks: herní megahit

Na začátku každé hry je nadšení a často také myšlenka, že tenhle nápad udělá díru do světa. Když se pak v podobném duchu vede i vývoj, může se stát, že hra předběhne natolik svou dobu, až nebude nikdo, kdo by ji hrál. Hrdina dnešního komiksu dostal krutopřísný herní nápad a už teď ví, že s hráči nebude problém.

Petr Šimčík

25. 6. 2011 0:00

LuCI: webové rozhraní pro OpenWRT

Po delší době se vrátíme k malé distribuci OpenWRT a ukážeme si, jak se vývojářům podařilo zkultivovat webové konfigurační rozhraní. To dokáže uživatele kompletně oddělit od nějakého Linuxu na pozadí a pomůže mu nastavit vše od adres přes firewall až po statistiky. Také jako jedno z mála plně podporuje IPv6.

Adam Štrauch

24. 6. 2011 0:00 | OpenWRT

Gameduino: pekelná grafická karta pro Arduino

Arduino už ze stránek Roota znáte poměrně důvěrně. Ukázali jsme si, jak si s ním hrát, jak jeho prostřednictvím dělat i některé serióznější aplikace, nebo naopak hračičky. Dnešní článek potěší spíš ty hračičky – i když jsem osobně přesvědčen o tom, že nadšení budou i milovníci šikovného hardware.

Martin Malý

23. 6. 2011 0:00 | Arduino

IBM a sedm trpaslíků 18 - superpočítač CDC 7600 (dokončení)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky dokončíme popis superpočítače CDC 7600 navrženého a sestrojeného v šedesátých letech minulého století Seymourem Crayem. Popíšeme si architekturu operační paměti tohoto počítače, strukturu jeho výpočetních jednotek i to, jakým způsobem se pro tento ve své době velmi úspěšný stroj psaly a optimalizovaly aplikace.

Pavel Tišnovský

23. 6. 2011 0:00 | IBM
| 8

Certifikáty v OpenSSH

V minulém díle seriálu o zajímavých vlastnostech OpenSSH jsme si představili prokazování identity serverů a použili systém DNSSEC pro bezpečné uložení otisků serverových klíčů. Dnes u podobného tématu zůstaneme a ke stejnému účelu použijeme certifikáty, které jsou v OpenSSH poměrně horkou novinkou.

Ondřej Caletka

22. 6. 2011 0:00 | SSH

Pošleme vás do Chicaga (Komerční sdělení)

Pavel Konečný působí ve společnosti Accenture šest a půl roku na pozici manažera v oblasti portálových a content management systémů. Jana Kubátová pracuje ve společnosti Accenture pět let jako konzultant – funkční architekt v oblasti clearing & settlement systémů.

22. 6. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (22. 6. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si představíme povedený HEX editor, linuxovou distribuci pro ty nejmenší, netradičně pojatý ping a nakonec nástroj pro zjednodušení práce s Dropboxem. Pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

David Kovalský

22. 6. 2011 0:00

TRESOR: šifrujte bezpečně mimo RAM

Běžné implementace šifrovacích algoritmů spoléhají na ukládání šifrovacích klíčů i algoritmů v paměti RAM. To je sice standardní způsob, má ale svá úskalí a bezpečnostní nedostatky. Šifrovací klíče je možné z paměti několika způsoby dostat, a pak máme velký bezpečnostní problém. TRESOR na to jde jinak.

Petr Krčmář

21. 6. 2011 0:00
120na80.cz: Odřenina. Jakou použít dezinfekci?

Odřenina. Jakou použít dezinfekci?

Vitalia.cz: Martin Kasa o byznysu s léky

Martin Kasa o byznysu s léky

Podnikatel.cz: Myšlenky Henryho Forda. Berte je za své

Myšlenky Henryho Forda. Berte je za své

Podnikatel.cz: Etický kodex firmy nezachrání

Etický kodex firmy nezachrání

Podnikatel.cz: Konečně vývar. Skoro jako od Steva Jobse

Konečně vývar. Skoro jako od Steva Jobse

Podnikatel.cz: Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte

Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte

DigiZone.cz: O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

Vitalia.cz: Grilujte v parku i na loďce

Grilujte v parku i na loďce

Podnikatel.cz: Vyzkoušejte k propagaci výrobku Microsites

Vyzkoušejte k propagaci výrobku Microsites

120na80.cz: Jak si udržet zdravou vaginu

Jak si udržet zdravou vaginu

DigiZone.cz: Stream představil souboj žroutů

Stream představil souboj žroutů

Podnikatel.cz: Internet věcí ušetří v podnikání peníze

Internet věcí ušetří v podnikání peníze

120na80.cz: Co jí dělá? Sklerotizaci

Co jí dělá? Sklerotizaci

Podnikatel.cz: Využijte v byznysu nulové tarify

Využijte v byznysu nulové tarify

Vitalia.cz: Tetanus v USA – i po odřeninách

Tetanus v USA – i po odřeninách

Vitalia.cz: 10 rad šéfkuchařů pro perfektní grilování

10 rad šéfkuchařů pro perfektní grilování

DigiZone.cz: Rádio Retro spouští stream o Karlu IV.

Rádio Retro spouští stream o Karlu IV.

DigiZone.cz: Panasonic v Praze uvedl TV pro rok 2016

Panasonic v Praze uvedl TV pro rok 2016

Podnikatel.cz: Různé podoby lahve Coca–Coly. Úchvatné

Různé podoby lahve Coca–Coly. Úchvatné

Vitalia.cz: 7 nemocí očí, které musíte léčit včas

7 nemocí očí, které musíte léčit včas