Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Vytváříme webmail s rozhraním Roundcube

Neomezený přístup k e-mailům je dnes vyžadován téměř od všech uživatelů. Například v době dovolených, kdy sebou nechceme tahat notebook s celou naší kanceláří, může se hodit přístup k poště přes www rozhraní. A takových nástrojů je mnoho: Horde, Squirrelmail, Openwebmail nebo třeba Roundcube.

VIP opět podpoří projekty mladých programátorů (Komerční sdělení)

Když se sdružení CZ.NIC před více než rokem rozhodlo odstartovat pilotní projekt soutěže VIP, málokdo čekal, že se setká s takovým zájmem. 30 přihlášených projektů, 7 vítězných návrhů a celkem 271 tisíc korun na podporu jejich realizace – tak by bylo možné ve zkratce shrnout výsledky prvního ročníku. O tom, zda bude projekt pokračovat i letos, tak nemohlo být pochyb.

Díky WiMAXu Českých Radiokomunikací je rychlý bezdrátový internet nejen v Praze (Komerční sdělení)

Ve druhé polovině ledna 2009 České Radiokomunikace spustily na území Prahy bezdrátovou technologii WiMAX, která byla do té doby na tuzemském trhu relativně málo známá.

Softwarová sklizeň (21. 10. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme, jak jednoduše a graficky nastavit DHCP server, ukážeme si, jak pracovat s WebDAV nástroji, na které jsme zvyklí, a představíme si také jednoduchý adresář pro malé a střední firmy. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Užitečné drobnosti z příkazové řádky

Po dlouhé době se vracíme k našim občasníkovým hrátkám z řádky. Dnes se při hraní podíváme na hromadné ovládání serverů, ukládání informací z terminálového výstupu, změříme si čas běhu aplikací a očíslujeme si řádky. Nakonec nás čeká několik použitelných tipů, které se nevešly do minulých článků.

Vznik Unixu a jazyka B na počítačích PDP

Počítače DEC firmy Digital měly poměrně značný vliv na vznik mnoha dodnes používaných technologií. Na těchto počítačích, konkrétně na známých modelech PDP-7 a následně PDP-11, byly vytvořeny i první verze operačního systému Unix, programovací jazyk B i jeho následovník – dodnes používaný jazyk C.

Vytváříme nastavení pro Screenlet

Z minulých dílů našeho seriálu o Screenletech už umíme udělat vzhledově pěkný Screenlet, ale někdy je potřeba nechat některé volby na uživateli. Například změnu konkrétních barev a podobně, či mu dát například specifickou možnost vybrat, u jakého disku chce sledovat a zobrazovat jeho zaplnění.

Ubuntu Karmic Koala v nové lidské kůži

Říká se, že obal - v případě operačního systému pak standardní skin – prodává. V současnosti nejpopulárnější linuxová distribuce Ubuntu směřuje k nové verzi, která by měla vyjít na konci tohoto měsíce. A s ní se k nám dostane i nový vzhled, který si už před vydáním stačil nadělat mezi uživateli nepřátele.

Bezpečnostní střípky: TrueCrypt je možno jednoduše překonat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek uplynulého týdne upozorníme na informaci Joanny Rutkowské (TrueCrypt lze překonat), články Briana Krebse k bezpečnějšímu internetovému bankovnictví a článek, který popisuje současný stav problému P versus NP.

Komiks: nepodcenit detaily

V životě je třeba myslet na spoustu věcí. Pojištění, daně, manželka, děti, práce, ta hezká nová kolegyně, pes, fotbal a mnoho dalších. Ale až drobné detaily dělají život zajímavým a vaše konání dokonalým. Například... vypnul jsem toho nového robota zabijáka, co jsem ho nechal na parkovišti?

Retro: dvanáct let stará distribuce Monkey Linux

Jedna věc je jistá: pokud si stejně jako já pamatujete českou distribuci Monkey Linux, patříte mezi linuxové pamětníky. Pokud jste ji navíc někdy používali, pak patříte mezi ostřílené linuxové harcovníky. Pojďme se společně podívat, co tento systém distribuovaný na pěti disketách vlastně uměl.

Shadowgrounds Survivor: jen vy a vetřelci

Dnes se společně podíváme na graficky velmi povedenou komerční hru Shadowgrounds Survivor. V příběhu se vtělíme do role mechanika Wesley Tylera, který jako jeden z mála přežil útok vetřelců na jednu z pozemských základen. Cestou potkává přeživší, sbírá vybavení a snaží se zůstat na živu.

Jak na KDE4 v Gentoo

Grafické prostředí KDE4 se po měsících problémů dostalo do použitelného stavu a také do většiny linuxových distribucí. V dnešním článku o Gentoo se budeme zabývat právě dostupností KDE4 technologií. Také společně prozkoumáme možnosti nastavení USE-flagů, které jsou neodmyslitelnou součástí Gentoo.

Grafika na počítačích IBM PC a řadič MC6845

Dalšími stroji, jejichž grafický systém si v seriálu o architekturách počítačů popíšeme, jsou stroje kompatibilní s IBM PC. V dnešní části seriálu se budeme zabývat především popisem řadiče Motorola MC6845, který je použit například v grafických kartách MDA, CGA či Hercules.

Softwarová sklizeň (14. 10. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na file systém, který bojuje proti duplicitám. Dále tu máme odlehčený mod_perl a také pomůcku pro kreslení na chodníku a něco pro sledování satelitů na nebeské báni. Nakonec dvakrát flash - terminálový emulátor a policy démon.

Zpracovávání multimédií a dalších dat na grafických kartách

Za poslední rok se v linuxové komunitě začalo hodně mluvit o akceleraci videa na grafické kartě. Se zařazením VDPAU do NVIDIA ovladačů v minulém roce už nezůstalo jen u slov a dnes máme plně využitelné řešení jak pro zpracování multimédií, tak pro urychlení jiných třeba vědeckých výpočtů.

PDP-1: počítačový dědeček na cestě k unixu

Historie operačního systému UNIX i programovacího jazyka C byla ve svých počátcích spjata především s počítači vyráběnými firmou Digital Equipment Corporation (DEC), zejména s modely PDP-7 a PDP-11. Ovšem skutečnou revoluci v chápání role výpočetní techniky způsobil již první stroj firmy DEC – počítač PDP-1.

Vytváříme témata pro Screenlety

V minulém dílu našeho seriálu o tvorbě takzvaných Screenletů jsme se společně naučili připravit archiv určený pro pohodlnou instalaci. Nyní, když již máme Screenlet běžným způsobem nainstalován v našem počítači, můžeme využít některých dalších možností, mezi kterými je například tvorba dalších témat.

Bezpečnostní střípky: útoky na e-mailové účty

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na nové informace týkající se bezpečnosti internetového bankovnictví, na deset dalších cest k detekci malware Michaela Kassnera a na doporučení ohledně ochran proti phishingovým podvodům.

Profesionální analýza dat a 3D grafy s LabPlot

Program LabPlot patří mezi vůbec nejvybavenější linuxové programy pro vizualizaci a analýzu dat různého charakteru. Nabízí širokou paletu funkcí všeho druhu. Pokud hledáte profesionálního a zručného pomocníka, odborníka zvláště na 3D grafy, pak může být pro vás tím pravým. V článku si jej podrobně představíme.

Komiks: pokec u piva

Ať jste jací jste (pokud nejste BLEK), je docela fajn sejít se se svými dávnými kamarády, poklábosit o novinkách ve vašem životě a zjistit, co je nového v tom jejich. Bohužel ne vždy vyjde setkání tak, jak jste si naplánovali. Vzpomeňte si třeba na poslední školní sraz a na to, jak jste dopadli.

Je Gnome 3 čekáním na revoluci?

Hodně diskutovaná a očekávaná třetí generace prostředí Gnome by měla spatřit světlo světa už příští rok. Má z hlediska Linuxu jako varianty pracovního systému smysl čekat na Gnome 3 s nadějemi, nebo spíše skepsí? Neměli bychom se po zkušenostech s přechodem na KDE 4 spíše budoucnosti GNOME obávat?

Asciiportal: s teleportem v nesnázích

Chtěli jste někdy mít možnost se teleportovat? Ve hře Asciiportal budete mít takovou možnost. Ale bohužel, nebude to zrovna za příjemných situací, protože po chvíli vám půjde o život a budete se muset přesouvat z velmi rychle, abyste se ubránili před lavinou kamenů padajících přímo na vás.

QtiPlot konkurencí pro Origin?

QtiPlot je nástroj pro tvorbu grafů a analýzu dat. Jeho možnosti jsou sice skromnější než možnosti známějšího Originu, ale i přesto rozhodně stojí za vyzkoušení. Tvorba profesionálně vyhlížejícího grafu je v něm otázkou několika málo kliknutí. Navíc je k dispozici pro Linux, v češtině a úplně zdarma.

Grafický systém počítačů Amiga – dokončení

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů dokončíme popis grafického systému slavných osobních počítačů Amiga. Řekneme si, jakým způsobem byly vykreslovány sprity a následně si popíšeme další (v mnoha ohledech vylepšené) varianty čipsetů – ECS a především AGA.

Synchronizujeme Linux a mobilní telefon

Když jsem si pořídil mobilní telefon, který uměl komunikovat s ostatními pomocí protokolu SyncML, rozhodl jsem se udělat si pořádek v kontaktech a všechno hezky synchronizovat s desktopem a netbookem. Nakonec jsem tuto myšlenku opustil pro celkovou lenost, ale vy se třeba se synchronizací dostanete dál.

Softwarová sklizeň (7. 10. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se ponoříme do hlubin UML, otestujeme si paměť v našem počítači, ukážeme si, jak jednoduše a efektivně monitorovat linuxové stroje v okolí a nakonec praktický nástroj pro správu úkolů. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Připravujeme Screenlet pro instalaci

Z minulých dílů našeho seriálu o Screenletech už umíme udělat vzhledově pěkný Screenlet a pro další věci, jako je vytváření nastavení, témat a dalšího potřebujeme již umět náš Screenlet nainstalovat. Pokud vše správně zvládneme, bude se nám náš výtvor objevovat v klasickém správci mezi ostatními.

Ondřej Novák: dnes bych Brány Skeldalu napsal za dva měsíce

Ve druhé části rozhovoru s Ondřejem Novákem, programátorem hry Brány Skeldalu, si řekneme, jakým způsobem byl vytvořen zvukový subsystém, jak byla navržena umělá inteligence nepřátel, princip ukládání mapy dungeonu v operační paměti a v neposlední řadě se budeme zabývat také otevřením zdrojových kódů.

Bezpečnostní střípky: bankovní trojani jsou stále šikovnější

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na nový bezpečnostní software od Microsoftu, sadu informací k počítačové kriminalitě a třeba na postupy pro kontrolu, zda je náš počítač dostatečně záplatován.

TouchBook: pravý ARM netbook pro Linux

O zařízení TouchBook se už hovoří více než půl roku a podle známých údajů by to mohl být sen mnoha geeků a linuxáků především. Zatím se ale skutečně jen mluví, takže nejeden čtenář mohl získat dojem, že se jedná zase o nějakou bublinu. Opak je naštěstí pravdou a TouchBook skutečně existuje. Ukážeme vám ho.

reklama