Historie vývoje počítačových her (6.část - videohry a domácí herní konzole)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky se zaměříme na popis prvních videoher a domácích herních konzolí. Z komerčních videoher se zmíníme především o herním automatu Computer Space a samozřejmě nezapomeneme ani na slavný Pong. Popis herních konzolí začneme u Magnavox Odyssey.

Pavel Tišnovský

15. 12. 2011 0:00

Open source a informační společnost

Dnešní společnost bývá často označována jako informační či znalostní. Jejím základním ekonomickým statkem jsou především informace a znalosti, kterých jednotlivé subjekty trhu využívají. Existuje nějaká spojitost mezi rozvojem společnosti a otevřenými protokoly, programy a technologiemi?

Michal Černý

15. 12. 2011 0:00

Xfe: osvědčená kvalita s rychlostí

Jedním z nejpopulárnějších souborových manažerův Linuxu je X File Explorer, který nabízí integraci s prohlížeči obrázků či textů, jednoduché ovládání, příjemný vzhled nebo vysokou rychlost a stabilitu. Uspěje v souboji s ostatními správci? Má dnes ještě něco navíc, co může nabídnout proti konkurenci?

Michal Černý

14. 12. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (14. 12. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni si představíme nástroj pro lokální fulltextové vyhledávání, jednoduchý správce hesel, nástroj pro tvorbu multimediálního pozlátka a grafický nástroj pro jednoduché připojení přes proxy. Na závěr nebude ani tentokrát chybět blbinka.

Petr Němec

14. 12. 2011 0:00

Asterisk 10: důraz na wideband

Opět je tu nový Asterisk, označený kulatým číslem 10. Tentokrát přicházíme s várkou nových funkcí v projektu Asterisk o něco dříve, než vyjde stabilní verze. Důvodem je, že nová verze už je ve finální fázi a žádné nové funkce se již nepřidávají. Máme tak konečnou představu o tom, co bude nová verze obsahovat.

Marek Červenka

13. 12. 2011 0:00

Pohled pod kapotu JVM (1.část - prohlížení a modifikace bajtkódu)

V osmnácté části poněkud nepravidelně vycházejícího seriálu o programovacím jazyce Java i o vlastnostech JVM se budeme zabývat prohlížením a modifikací bajtkódu, do něhož jsou překládány zdrojové texty psané (nejenom) v Javě. Modifikace bajtkódu je často používána nástroji typu Cobertura, EMMA či AspectJ.

Pavel Tišnovský

13. 12. 2011 0:00

Soutěž o Vylévání krve

Je tu další předvánoční soutěž, tentokrát o novou knihu od Petra Schinka s pozitivním až jásavým názvem Vylévání krve. Stačí opět odpovědět na několik otázek a nechat se vylosovat linuxovým generátorem opravdu hodně náhodných čísel. Tentokrát odměníme celkem tři šikovné uživatele, kteří nám odpoví.

Redakce

12. 12. 2011 12:00

Prostředí E17 na starším počítači

Podíváme se na další zajímavé desktopové prostředí, tentokrát jím bude E17 – Enlightenment. V prvním článku proberu podrobnosti kolem výběru použité distribuce, display manageru a uživatelské volby prostředí. Pak bude následovat popis instalace a úvod do konfigurace zvoleného prostředí.

Jaromír Vojtaj

12. 12. 2011 0:00

Bezpečnostní střípky: jak zabezpečit mobilní zařízení

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme na uniklý draft směrnice EU k ochraně dat, na doporučení, co dělat v situacích, kdy byl zjištěn datový průnik, a sady bezpečnostních předpovědí pro rok 2012.

Jaroslav Pinkava

12. 12. 2011 0:00

Komiks: láska na první pohled

V dnešní uspěchané době je pekelně těžké najít tu pravou. Většina lidí pořád někam spěchá, ženy přestávají sledovat zamilované pohledy a obvykle jste pro ně vzduch. Zvlášť problém je to pak pro člověka, který tráví celý den v jeskyni… kanceláři s hromadou serverů. I on ale nemusí zoufat, protože má naději.

Petr Šimčík

10. 12. 2011 0:00

Velký bratr operátor vás opravdu sleduje?

Američtí operátoři a firma Carrier IQ nyní čelí velkému tlaku ze strany uživatelů, protože ve vzájemné spolupráci vybavili telefony softwarem, který dokáže sledovat činnost uživatele a odesílat o tom informace na neznámé servery. Jako první se nabízí otázka, proč by to operátoři dělali a hned další, jak se toho zbavit?

Adam Štrauch

9. 12. 2011 0:00

Dungeons of Dredmor: roguelike RPG pro začátečníky

Připadají vám moderní RPG hry směšně lehké a naprosto bez svobody? Toužíte po výzvě a dobrodružství, jehož tempo budete udávat vy sami? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, mohl by pro vás Dungeons of Dredmor být nejlepší volbou, jak vstoupit do pro většinu hráčů neprobádaných vod Roguelike RPG her.

Jakub Zelenka

9. 12. 2011 0:00
| 8

Vybíráme prostředí pro starší počítač

Ve druhém článku o přípravě prostředí pro starší počítač s malým množstvím paměti společně dokončíme popis jednotlivých variant, které přicházejí v úvahu. Pak uděláme definitivní výběr, který bude uživatelům předložen ke schválení. Na výběr toho máme opravdu hodně, jen málokteré prostředí ale vyhoví.

Jaromír Vojtaj

8. 12. 2011 0:00

Technologie Watson podle IT profesionálů zcela promění oblast vzdělávání (Komerční sdělení)

Vývojáři IT technologií z celého světa jsou přesvědčeni, že sofistikované analytické schopnosti počítačového systému IBM Watson zcela promění odvětví, která spravují obrovská množství dat.

8. 12. 2011 0:00

Historie vývoje počítačových her (5.část - textovky společnosti Level 9)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky se již potřetí vrátíme do osmdesátých let minulého století, což je časové období, v němž byly vydány pravděpodobně nejslavnější série klasických textových her. Dnes se budeme zabývat především „textovkami“ vytvořenými společností Level 9.

Pavel Tišnovský

8. 12. 2011 0:00

Gnome Commander: víc než jen grafická náhrada MC

Gnome Commander patří bezpochyby mezi nejznámější a nejpopulárnější grafické nástroje pro správu souborů v operačním systému Linux. Má vše, co si od správce souborů může uživatel přát: kombinuje rychlost se solidní nabídkou funkcí a ve spojení s terminálem dává dostatečný prostor i náročnějším uživatelům.

Michal Černý

7. 12. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (7. 12. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme, jak se staví grafický cluster, představíme si nástroj pro zálohování Linuxového desktopu, dále pomocníka pro slučování změn a nakonec nás čeká hudební improvizace. A jak jinak – vše uzavře blbinka.

David Kovalský

7. 12. 2011 0:00

Inspectime: open-source sledování odpracovaného času

Moderní „time tracking“ neboli sledování (odpracovaného) času vám může přinést odpověď na zásadní otázku – kam se všechen ten čas ztrácí? Ať už řídíte jen sami sebe, malý tým nebo celou společnost, správná odpověď může být v mnoha směrech velmi užitečná. Vyzkoušejte volně dostupnou webovou aplikaci.

Petr Gola

6. 12. 2011 0:00

Výuka programování - nástroje pro ilustraci činnosti mikroprocesoru (2)

Ve čtrnácté části seriálu o programovacích jazycích (a dalších prostředcích) určených pro výuku programování se opět budeme zabývat popisem nástrojů, které mohou pomoci vysvětlit princip činnosti mikroprocesoru. Minule jsme se zabývali především uměle vytvořenými typy CPU, dnes se však zaměříme spíše na reálné čipy.

Pavel Tišnovský

6. 12. 2011 0:00

Linux Mint 12: je to opravdu takové terno?

Minulý víkend vyšla nová verze distribuce Linux Mint 12, nesoucí označení „Lisa“. Toto vydání bylo částí komunity očekáváno se strachem z toho, zda nezopakuje chyby Ubuntu. Poprvé totiž přináší GNOME 3 a zároveň fork GNOME 2 nazvaný MATE. Pojďme se společně podívat na to, zda a jak se inovace povedla.

Kamil Pošvic

5. 12. 2011 0:00 | Linux Mint

Bezpečnostní střípky: exploity Javy jsou využívány v rekordním objemu

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na řadu přehledů vztahujících se k událostem roku 2011, Anonymous se rozhodli, že budou fungovat jako Robin Hood a média koncem týdně hojně rozebírají situaci okolo „rootkitu“ společnosti Carrier IQ.

Jaroslav Pinkava

5. 12. 2011 0:00
| 6

Soutěž: vyhrajte síťovou USB stanici

Vánoce se blíží a my pro vás máme taky jeden dárek – v nové soutěži můžete vyhrát zajímavé zařízení s názvem Synology USB Station 2. Jedná se o krabičku, do které připojíte USB zařízení a pak ho po síti sdílíte. Vhodné je to zejména pro disky a tiskárny, kdy si můžete udělat vlatní NAS či print server.

Redakce

5. 12. 2011 0:00
| 7

Komiks: historie se opakuje

Technologie se nezadržitelně rozvíjejí, vlastně se řítí kupředu, valí se to na nás, je to ohromná lavina, stále zrychluje a zrychluje, a, a, áááááá! Co jsme to jen…? Aha. Prostě a jednoduše: vývoj, evoluce, pokrok. Přesto jsme nuceni stále dokola a dokola dělat stejné chyby a historie se opakuje.

Petr Šimčík

3. 12. 2011 0:00

Minecraft: stvořte si svůj svět z kostiček

Jednou za čas se objeví něco, co osloví miliony lidí, aniž by se člověk, co to něco vytvoří, nějak snažil. Minecraft je hrou, které se to povedlo. Bez jediné reklamy, prakticky jen silou sociálních sítí, překonal Minecraft i ta nejoptimističtější očekávání a to na první pohled vůbec nevypadá, že by k tomu měl předpoklady.

Adam Štrauch

2. 12. 2011 0:00 | Minecraft

Game Developer Session 2011: druhý den (neděle)

Další den konference herních vývojářů Game Developer Session 2011 byl opět bohatý na různé workshopy a zajímavé přednášky. Některé sice trochu vybočovaly z tématu konference, ale o to byl program různorodější. Dozvěděli jste se jak o náboženství ve hrách, tak o dalším využití pohybového senzoru Kinect od Microsoftu.

Jakub Zelenka

2. 12. 2011 0:00
| 4

Prostředí pro starší počítač s nedostatkem paměti

Rozhodl jsem se najít nejlepší prostředí pro starší počítač s malou pamětí. Seznámím čtenáře s vývěrem variant a s některými technickými parametry vybraných prostředí. Pak se pustím do stručného popisu vybraných variant s tím, že bude definován užší výběr pro volbu definitivního řešení.

Jaromír Vojtaj

1. 12. 2011 0:00

Historie vývoje počítačových her (4.část - zlatá éra textovek)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky se vrátíme do první poloviny osmdesátých let minulého století. Jednalo se o časové období, v němž byly vydány pravděpodobně nejslavnější série klasických textových her. Jedná se především o herní sérii Zork a taktéž o hry vytvořené Scottem Adamsem.

Pavel Tišnovský

1. 12. 2011 0:00

Ubuntu ztrácí dech, má Mint svou životní šanci?

Podle posledních statistik DistroWatch je jasně patrný propad distribuce Ubuntu, jehož uživatelé jsou zřejmě nespokojeni s Unity a naopak vzestup distribuce Mint, která je aktuálně nejrozšířenější distribucí současnosti. Alespoň podle těchto dat. Stojíme před zásadními změnami v linuxovém světě?

Michal Černý

30. 11. 2011 0:00 | Ubuntu

Softwarová sklizeň (30. 11. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes společně zkontrolujeme soubory pomocí nástroje ChkSum, představíme ucelený balíček pro správu poznámek, prozkoumáme svůj hardware a ukážeme si jednoduchý nástroj pro vytvoření live USB systému. Na závěr vypečená blbinka.

Petr Němec

30. 11. 2011 0:00
| 7

Web4U sází u českých domén na vysokou bezpečnost (Komerční sdělení)

Společnost Web4U se letos stala jediným registrátorem .CZ domén se 100 % hodnocení od sdružení CZ.NIC. Body získala jak komfortem ovládání, tak i důrazem na maximální bezpečnost.

30. 11. 2011 0:00

Game Developer Session 2011: první den (sobota)

I letos se uskutečnilo setkání herních vývojářů a pařanů na konferenci Game Developer Session 2011. Program byl plný zajímavých přednášek z české herní scény, ale i zajímavých osobností. Mezi největší atrakce letos patřili Daniel Vávra a Dan Wentz, stojící za tokovými peckami jako Red Faction a Freespace.

Jakub Zelenka

29. 11. 2011 0:00
Vitalia.cz: Senioři a děti budou mít léky levnější

Senioři a děti budou mít léky levnější

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Studie porovnávala efekt homeopatie

Studie porovnávala efekt homeopatie

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Lupa.cz: Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme