Softwarová sklizeň (2. 11. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na užitečný doplněk pro odklad odeslané pošty na určitou dobu, multiplatformní adresář, jednoduchý tabulkový editor a správce základních informací z routeru. Závěr sklizně obohatí jako vždy blbinka.

Petr Němec

2. 11. 2011 0:00

Na návštěvě v Laboratořích CZ.NIC

Organizace CZ.NIC už se dávno nestará jen o DNS servery pro doménu .CZ. Ze svých příjmů financuje také mnoho dalších aktivit souvisejících s internetem, bezpečností, doménami a mnoha dalšími podobnými oblastmi. Navštívili jsme Laboratoře CZ.NIC, což je místo, kde se zkoumají a dějí ty nejzajímavější věci.

Petr Krčmář

1. 11. 2011 0:00

Scratch - plnohodnotný programovací jazyk nebo jen dětské puzzle? (3. část: Scratch a BYOB)

V desáté části seriálu o programovacích jazycích navržených pro výuku programování nejprve dokončíme popis projektu Scratch. Řekneme si, jak se pracuje s operátory a taktéž i základní informace o programování řízeném událostmi. Poté se zaměříme na popis jednoho rozšíření Scratche: projektu BYOB (Build Your Own Block).

Pavel Tišnovský

1. 11. 2011 0:00
| 6

Šifrované inkrementální zálohy s Duplicity

Říká se, že lidé se dělí na ty, co zálohují a na ty, kteří ještě nepřišli o data. Patříte-li do druhé skupiny, může vám pomoci nástroj duplicity. Ten dokáže výrazně zjednodušit celý proces zálohování. Ačkoli používá stejné jádro jako známější rdiff-backup, může se Duplicity pochlubit několika zajímavými vlastnostmi.

Ondřej Caletka

31. 10. 2011 0:00

Bezpečnostní střípky: přehlížet zabezpečení webovských aplikací se nevyplácí

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na stále nepříliš vyjasněnou situaci okolo malware Duqu, na hackerský útok na inzulinové pumpy (i ty nejmodernější) a na informace ohledně bezpečnosti https.

Jaroslav Pinkava

31. 10. 2011 0:00
| 4

Komiks: nechtěně užitečný patent

Zapomínáme na své kořeny, nevážíme si svých předků a ztrácíme kontakt se svou zemí. To jsme se alespoň dozvěděli z projevů ke včerejšímu významnému svátku. Možná jsou tyhle problémy způsobené tím, že ze života svých předků toho známe opravdu málo. Kdybychom věděli, jak to měli těžké, možná bychom si jich vážili víc.

Petr Šimčík

29. 10. 2011 0:00

SpamBayes: na spam statisticky a dynamicky

V posledních dvou týdnech sleduji na serverech, kde běží SpamAssassin, podivné propouštění některých spamů nabízejících práci. Několik let dobře fungující detekci spamu, která nepotřebovala žádnou ruční údržbu, bylo potřeba prohlédnout a najít slabé místo. Napadlo mě ale, že bych to mohl vzít z úplně jiného konce.

Adam Štrauch

27. 10. 2011 0:00 | Postfix

Textový editor Vim jako IDE (17. část – kooperace mezi Vimem a jazykem Perl)

V sedmnácté části seriálu o různých způsobech využití textového editoru Vim dokončíme téma, jímž jsme se začali zabývat již minule – jedná se o kooperaci mezi Vimem a různými skriptovacími jazyky. Minule jsme si popsali rozhraní mezi Vimem a Pythonem, dnes se zaměříme na rozhraní pro programovací jazyk Perl.

Pavel Tišnovský

27. 10. 2011 0:00 | Vim

Android 4.0: evoluce místo revoluce

Google minulý týden představil novou verzi svého operačního systému Android 4.0 s kódovým jménem Ice Cream Sandwich (ruská zmrzlina). Ten by měl konečně sjednotit verzi určenou pro mobilní telefony a tablety. Bude tomu nakonec skutečně tak? Jaké jsou hlavní novinky? Jaké změny přinese pro vývojáře?

Michal Černý

26. 10. 2011 0:00 | Android

Softwarová sklizeň (26. 10. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes začneme plasmoidem pro sledování stavu diskových polí RAID, dále si ukážeme nový window manager, pokročilý síťový monitorovací systém a také nástroj pro internetové průzkumy. Pochopitelně nebude chybět ani oblíbená blbinka.

David Kovalský

26. 10. 2011 0:00

LibreOffice míří na web i na Android

S úspěšným kancelářským balíkem LibreOffice se v budoucnu už nebudeme setkávat jen na displejích našich stolních PC a notebooků. Měl by se totiž objevit také v online variantě a verzi pro Android. Je to krok správným směrem? Nejde o rozdrobení vývojářských sil? A co tento krok udělá s konkurencí?

Michal Černý

25. 10. 2011 0:00 | LibreOffice

Scratch: plnohodnotný programovací jazyk nebo jen dětské puzzle? (2. část)

V dnešní části seriálu o programovacích jazycích navržených s ohledem na výuku programování budeme pokračovat v popisu projektu Scratch. Řekneme si zejména, jak lze vytvářet různé typy programových smyček a podmínek i to, jakým způsobem se pracuje se skalárními proměnnými a se seznamy.

Pavel Tišnovský

25. 10. 2011 0:00

Nová analýza bezpečnosti TrueCryptu

Ubuntu Privacy Remix Team vydal vlastní analýzu bezpečnosti open-source šifrovacího programu TrueCrypt. Ten je mezi uživateli populární zejména kvůli jednoduchému použití a rozšířenému povědomí o jeho bezpečnosti. Je ale TrueCrypt skutečně tak bezpečný, jak jeho autoři tvrdí? A jak ho bezpečně používat?

Josef Kokeš

24. 10. 2011 0:00 | TrueCrypt

Bezpečnostní střípky: média se zabývají záhadami okolo DUQU

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme (například) na zjištění okolo nedostatečně bezpečných postupů šifrování dle normy XML, na informace o hackerských fórech a na možnost (částečného) odemknutí iPad.

Jaroslav Pinkava

24. 10. 2011 0:00
| 7

Komiks: cestou do práce

Rituály. Denně jich uděláme stovky a ani si to neuvědomujeme. Některé jsou docela fajn, jako třeba snídaně, jiné ani nevnímáme, třeba čistění zubů, a některé jsou vrcholně otravné. Třeba jízda s neznámými lidmi v ppoommaalléémm výtahu. Nepřítomné pohledy, pokašlávání a nezávazná konverzace. Brrrr.

Petr Šimčík

22. 10. 2011 0:00

Samsung Galaxy Nexus: není důvod ke zklamání

Google ve středu v našich ranních hodinách představil dvě velmi důležité věci, které budou ovlivňovat vývoj androidích telefonů v příštím roce. Je to nový telefon Galaxy Nexus a operační systém Android 4.0 „Ice Cream Sandwich“. Pro někoho to mohlo být možná zklamání, ale pojďme si říct, proč by nemělo být.

Adam Štrauch

21. 10. 2011 0:00 | Nexus

Trine: hrdinná kooperace v „mrtvém“ žánru

Tvrdí se, že třetí rozměr nadobro pohřbil žánr skákaček. Autoři plošinovkového hybridu Trine, se snaží všechny remcaly přesvědčit, že každý žánr se dá převést do třetího rozměru, aniž by ztratil něco ze svého kouzla. Připravte se na výpravu za záchranou království. Trojce hrdinů nutně potřebuje vaši pomoc.

Jakub Zelenka

21. 10. 2011 0:00

LFTP: sofistikovaný klient pro přenos souborů

Existuje řada desktopových aplikací pro přenos souborů ze serveru či na server. Někdy ale nechceme použít klikací nástroj a naopak by se nám hodilo něco jednoduchého, šikovného a řádkového. Právě pro zájemce o podobný software je tu LFTP. Nenechejte se ale zmást jeho názvem, neumí zdaleka jen FTP.

Petr Krčmář

20. 10. 2011 0:00

Textový editor Vim jako IDE (16. část – kooperace mezi Vimem a skriptovacími jazyky)

V dnešní části seriálu o využití textového editoru Vim (nejenom) ve funkci vývojového prostředí si řekneme, jak je možné přímo z Vimu volat skripty naprogramované v některém z podporovaných skriptovacích jazyků. Mezi tyto jazyky patří zejména populární trojice Perl, Python a Ruby, ale taktéž TCL či Scheme.

Pavel Tišnovský

20. 10. 2011 0:00
| 2

Prostředí LXDE na linuxovém desktopu

Nikdy se nezavděčíte všem. Znají to i tvůrci různých desktopových prostředí, když poslouchají poznámky různých uživatelů. Naštěstí existuje nepřeberné množství desktopů a každý linuxák si může vybrat podle sebe. Dnes se podíváme na prostředí LXDE, které vyniká především svou lehkostí a klasickou podobou.

Jaromír Vojtaj

19. 10. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (19. 10. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyléčíme nemocný Flash Player, ukážeme si netradiční multimediální přehrávač, omladíme zaprášené pozadí plochy a poradíme, jak efektivně předejít překročení datového limitu. Závěr bude patřit jako vždy blbince.

Petr Němec

19. 10. 2011 0:00

Scratch: plnohodnotný programovací jazyk nebo jen dětské puzzle?

Dnešním článkem navážeme na rok starý seriál o programovacích jazycích navržených pro výuku programování. Zatímco většina předchozích částí seriálu se věnovala Squeaku, dnes se zaměříme na projekt Scratch. Uživatelské prostředí projektu Scratch totiž umožňuje, aby v něm vytvářely programy i děti z prvního stupně ZŠ.

Pavel Tišnovský

18. 10. 2011 0:00

Nechte děti hrát si s Tuxem

Počítačových her, které mohou děti mnohému naučit, je poměrně velké množství. Hry s tučňákem Tuxem se ale svým způsobem odlišují. Nejen samotnou sázkou na linuxového maskota, který je průvodcem dětských uživatelů, ale především svojí nenásilností a zábavností. Naplňují tak ideálně heslo „škola hrou“.

Michal Černý

18. 10. 2011 0:00

Xubuntu 11.10: dokonalý náhradník bez Unity

Před několika dny vyšla nová verze distribuce Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot. Je to v pořadí druhé vydání, které nepoužívá klasický Gnome Panel, ale prostředí Unity. Ne každý uživatel je ale z nových pořádků nadšený a mnozí hledají konzervativnější alternativu. Xubuntu se tak stává ideální volbou.

Petr Krčmář

17. 10. 2011 0:00 | Ubuntu

Bezpečnostní střípky: proběhla konference RSA Europe 2011

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na několik přehledů (PwC, Microsoft), na debaty okolo německého „státního“ trojana a na nikoho již neudivující skutečnost, že hackeři jsou i nadále aktivní (Sony, Raytheon UK, Německo atd.).

Jaroslav Pinkava

17. 10. 2011 0:00
| 1

Komiks: S jako Samsung

Minule jsme si ukázali, jak tvrdý je boj o patenty. Jednotliví účastníci neznají bratra a jdou do sebe jako vlci. To jsme ale ještě byli mladí a nezkušení a netušili jsme, že rivalita dvou nejmenovaných firem ještě zdaleka nedostoupila vrcholu. K tomu došlo až teď a konečně poteče krev.

Petr Šimčík

15. 10. 2011 0:00

Trauma: mezi snem a realitou

Napadlo vás někdy, že svět, tak jak ho vidíme, může být ve skutečnosti úplně jiný? Naší mysli stačí málo, aby se realita proměnila v chaos. Na trochu náhodných obrazů, zvuků a pocitů stačí zvýšená teplota, ale co teprve taková nešťastná autonehoda? Dokázali byste si poradit, kdyby vás opouštěla vlastní mysl?

Adam Štrauch

14. 10. 2011 0:00

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: na co se těšit

A je to tu, dnes vychází patnácté Ubuntu s číselným označením 11.10 a názvem Oneiric Ocelot. Je trochu vylepšené, něco se nahradilo, něco vyškrtlo, ale hlavně se povedlo. Canonical si dal na svých aplikacích záležet a i když nejsou vylepšení na první pohled vidět, dřív nebo později si jich všimnete.

Adam Štrauch

13. 10. 2011 0:00 | Ubuntu

Cloud hosting vyřeší problémy s infrastrukturou i penězi (Komerční sdělení)

Řada zejména menších firem v dnešní době naráží na problémy s dostupností a spolehlivostí vlastní IT infrastruktury.

13. 10. 2011 0:00

Textový editor Vim jako IDE (15.část – editace XML a HTML)

V patnácté části seriálu o využití textového editoru Vim si ukážeme možnosti, které nám tento editor poskytuje při editaci souborů uložených ve formátech XML a HTML. Taktéž si ukážeme, jaké další nástroje, především vimovské skripty (makra) a externí utility je možné při úpravách XML i HTML využít.

Pavel Tišnovský

13. 10. 2011 0:00
| 2

Open-source přístup mění vzdělávání

Jsme zvyklí na otevřené aplikace, otevřené protokoly i otevřené formáty a standardy. Otevřenost se však nemusí týkat jen technických věcí, ale také přístupu k vědě či vzdělávání. Právě v posledních letech zaznamenáváme poměrně velké změny ve struktuře vzdělávání. Změní se díky open source školní výuka?

Michal Černý

12. 10. 2011 0:00
Lupa.cz: Olympiáda zakázala GIFy. Moc to nepomáhá

Olympiáda zakázala GIFy. Moc to nepomáhá

Podnikatel.cz: Týká se vás EET? Chtějte od berňáku posudek

Týká se vás EET? Chtějte od berňáku posudek

Měšec.cz: Co když na dovolené přijdete o kartu?

Co když na dovolené přijdete o kartu?

DigiZone.cz: Sitcom Marta a Věra se vrací

Sitcom Marta a Věra se vrací

Vitalia.cz: Ženy, které milují příliš, jsou neštěstí

Ženy, které milují příliš, jsou neštěstí

Lupa.cz: Elektronika tajemství zbavená. Jak s ní začít?

Elektronika tajemství zbavená. Jak s ní začít?

Vitalia.cz: Je bílý kokos fakt tak úžasný? Ano, je!

Je bílý kokos fakt tak úžasný? Ano, je!

Lupa.cz: Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Co vzal čas: internetové kavárny a herny

Co vzal čas: internetové kavárny a herny

DigiZone.cz: E! a zákulisí turné Mariah Carey

E! a zákulisí turné Mariah Carey

Podnikatel.cz: Pozor na vykuky, imitují služby České pošty

Pozor na vykuky, imitují služby České pošty

Vitalia.cz: Co s rybou? Grilujte krátce a použijte citron!

Co s rybou? Grilujte krátce a použijte citron!

Měšec.cz: Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Lupa.cz: Co najdete uvnitř kosmické sondy?

Co najdete uvnitř kosmické sondy?

Vitalia.cz: Galerie: Strouhanka ze starých rohlíků? Kdepak

Galerie: Strouhanka ze starých rohlíků? Kdepak

Měšec.cz: Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí karta

Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí karta

Měšec.cz: Ceny PHM v Evropě. Finty na úspory

Ceny PHM v Evropě. Finty na úspory

Podnikatel.cz: Novela zákoníku práce. Řeší homeworking

Novela zákoníku práce. Řeší homeworking

Podnikatel.cz: OSA zdraží, ale taky přidá nový poplatek

OSA zdraží, ale taky přidá nový poplatek