Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Genius Mathematics Tool: pokus o český Matlab?

Zajímavý projekt českého autora se snaží nabídnout zdarma dostupné prostředí, které by se svojí strukturou, funkcemi a zaměřením stalo konkurencí pro aplikace jako jsou Matlab, Maple či Mathematica. Umožňuje provádět výpočty, řešit numerické problémy, vykreslovat grafy i programovat v jazyce GEL.

Domácí a školní mikropočítače řady Didaktik

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se začneme zabývat popisem československých počítačů s architekturou založenou na mikroprocesorech Zilog Z80, popř. na jejich východoněmeckých klonech U880D. Jedná se například o počítače Ondra i populární Didaktik Gama, Didaktik M a Didaktik Kompakt.

Hlasování v anketě CZECH OPEN SOURCE 2010 zahájeno

Anketa o českých open-source projektech, akcích, programech, osobnostech, blozích a firmách vstupuje do hlasovací fáze. Během následujícího měsíce máte možnost zvolit z nominací ty nejlepší. Podpořte hlasováním ty, kteří nejlépe reprezentují český open-source! Máte navíc možnost získat zajímavé ceny!

Bezpečnostní střípky: Je vaším cílem kariéra v oblasti bezpečnosti?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého povelikonočního týdne lze upozornit na články rozebírající neznámá rizika výpočtů v cloudech, dále také na nebezpečí PDF souborů a na nebezpečí cílených útoků (Jaikumar Vijayan).

Komiks: I.P.A.D.

Řada z nás si bez internetu nedokáže představit život. Sdílíme na něm dokumenty, komunikujeme, nakupujeme, posloucháme hudbu. Dokonce pro tyto online činnosti vznikají samostatná zařízení. Pro nás je to jistě nanejvýš pohodlné, ale co to přinese v budoucnosti? Co když se budeme muset bez internetu obejít?

Úvod do Ubuntu Enterprise Cloud

Slova Ubuntu a Cloud jsou u sebe stále blíž od vydání verze 9.04, a to díky Ubuntu Enterprise Cloud. Pod slovem cloud si můžeme představit ledacos, ale po bližším prozkoumání zjistíme, že jde o virtuální server, kterému lze za běhu měnit parametry jako výkon, kapacita disku nebo paměti. A to umí Ubuntu Server.

Ardentryst: putování za záchranou ostrova

Dnešní linuxová hra je oddechová fantasy, ve které putujete různými kraji ostrova. Jako obvykle se snažíte zneškodnit zlosyna znepříjemňujícího život obyvatel ve vašem okolí. Cestou stínáte monstra, plníte různé úkoly a necháváte se unášet příběhem. Žádné infarkty ani přílišné drama se dnes nekoná.

Internet Developer Fórum: jak se vyvíjí moderní web

RIA, Silverlight, Agilní vývoj, Frameworky, API či Mobilní web: to byla témata prvního ročníku konference Internet Developer Fórum, která se uskutečnila 7. dubna 2010 v Národní technické knihovně v Praze. Kdo na konferenci vystoupil? Jaká témata se diskutovala a jaké jsou trendy ve vývoji moderního webu?

Použití LISPu v praxi – AutoCAD a AutoLISP

V dnešní části našeho seriálu o historii výpočetní techniky si ukážeme jednu poměrně důležitou oblast informatiky, ve které byl s velkým úspěchem použit dialekt programovacího jazyka LISP. Jedná se o známou aplikaci AutoCAD s AutoLISPem později přejmenovaným na Visual LISP.

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat: ještě rychlejší a společenštější

Ubuntu 10.10 nás čeká až za půl roku, ale Mark Shuttleworth už teď představil hlavní myšlenky, které by měly provázet celý vývoj. Systém by se měl ještě více zrychlit, měl by obsahovat nové prvky pro spolupráci mezi uživateli a zjednodušit nasazení ve velkých firemních cloudech. Co ještě přinese?

Softwarová sklizeň (7. 4. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Představíme si jednu z dalších užitečných pomůcek pro simulaci elektrických obvodů. Dále potěším konzolové nadšence, ukážeme si mocného konzolového správce souborů a jeho grafického kolegu. Nakonec samozřejmě přijde oblíbená blbinka.

Open-source software a jeho role pro informační bezpečnost

S rozvojem IT technologií přichází stále více do popředí význam IT z hlediska bezpečnosti. A to jak bezpečnosti osobní, tak i bezpečnosti institucí či celých správních celků a společností. V následujícím článku je vyzdvižena role open-source software, jako potřebného prvku ve strategické IT bezpečnosti.

Grafické možnosti a programové vybavení IQ-151

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si řekneme, jak se generoval televizní obraz na československém osmibitovém mikropočítači IQ-151. Taktéž se budeme zabývat programovacími jazyky dostupnými pro tento počítač a v neposlední řadě i slavným tuzemským operačním systémem AMOS.

Bezpečnostní střípky: bankovní trojané tvoří dvě třetiny nového malware

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Upozorníme vás na zajímavý přehled 21 skrytých nebezpečí, na doporučení, která mají pomoci zabránit únikům dat (Debra Shinder, Tom Olzak) a na stále se vracející upozornění ohledně toho, že hesla je třeba měnit.

Komiks: úspěšný experiment

Kde bychom byli bez moderní vědy? Technika jde stále kupředu a přináší nám do života mnoho novinek a zlepšení. Obvykle se ale pokrok neobejde bez velkých investic, problémů a také obětí. I když se všichni urputně snaží seč můžou, věci nikdy nejdou tak hladce a jednoduše, jak bychom si přáli.

Ubuntu One Music Store: nakupujeme hudbu v Ubuntu 10.04

Výraznou novinkou v Ubuntu 10.04 alias Lucid Lynx je plugin do přehrávače Rhythmbox, který uživatelům umožní pohodlně nakupovat hudbu v obchodě 7digital. Je to tedy alternativa k iTunes ve svobodnější formě. Platby se provádí přes PayPal a za své peníze dostanete skladby bez obtěžujícího DRM.

Tiny & Big: zajímavá arkádová skákačka

Hra Tiny & Big má docela neobvyklý příběh: vašemu dědečkovi byl ukraden kus spodního prádla zlým padouchem, a tak se vydáte na cestu za záchranou jediného kusu prádla, který váš dědeček vlastní. Cesta to nebude rozhodně snadná, a proto vám budou pomáhat dvě věci – laserový řezák a hák na provaze.

Čtvrt roku s linuxovým telefonem Nokia N900

O telefonu Nokia N900 jsme na stránkách Rootu psali už před časem, v době, kdy byl uváděn na trh. Od té doby uplynuly téměř přesně tři měsíce, a po celou tu dobu jej autor tohoto článku používal jako svůj pracovní telefon. A jaký byl jeho dojem? Byl spokojen, nebo by N900 nejraději vyhodil oknem?

Speciální formy, lambda výrazy a makra v programovacím jazyku LISP

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky dokončíme popis základních vlastností programovacího jazyka LISP. Ukážeme si, jakým způsobem se v LISPu (přesněji řečeno v dialektu Common Lisp) vytváří a volají uživatelské funkce, řekneme si, k čemu je možné využít lambda výrazy a nakonec si popíšeme základy tvorby maker v Common Lispu i způsob využití již hotových maker, které jsou programátorům dostupné v Common Lispovských knihovnách.

Firefox 4.0: ve stopách konkurence i s vlastními nápady

Momentálně Firefox 4.0 není zrovna výstavní kousek softwaru a vývojové buildy se omezují na vykreslovací jádro Gecko, ale i tak bychom měli mít přehled o tom, co vývojáři plánují. Největší změny dozná Firefox kolem vzhledu, rozšíření a samozřejmě bude zase o kousek rychlejší než předchozí verze.

Softwarová sklizeň (31. 3. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme, jak jednoduše spojit dvě oddělené sítě, představíme si specializovaného BitTorrent klienta, dále správce digitálních negativů a na závěr něco málo na téma „kdo si hraje, nezlobí“. Nebude chybět ani blbinka.

Legendární školní mikropočítač IQ-151

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme další osmibitový mikropočítač, který byl navržený, vyráběný a používaný v ČSSR. Jedná se o legendární mikropočítač IQ-151, jenž se i přes mnohé technologické nedostatky hromadně dodával do mnohých škol i kroužků výpočetní techniky.

SciDAVis: profesionální grafy pro každého

SciDAVis je fork QtiPlotu, který kombinuje jeho pokročilé profesionální funkce s příjemný prostředím, které je snadno použitelné i pro obyčejné uživatele. V následujícím článku se pokusíme ukázat možnosti nástroje, který umožní vytvořit pěkný graf snadněji, než v populárním a zcela nevhodném Excelu.

Je lepší aptitude místo apt-get nebo je to jedno?

Uživatelé různých distribucí s balíčkovacím systémem deb mají možnost spravovat software pomocí utilit apt nebo aptitude. Ve fórech se objevují obě možnosti a také lidé obhajující tu či onu možnost. Jaké má vlastně aptitude reálné výhody proti apt? Který z těchto programů je lepší používat a proč?

Bezpečnostní střípky: FBI informuje a také se činí

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především nástroj skipfish od Google, volně dostupné AVG Rescue CD, upozornění na novou knihu Cryptography Engineering a upozornění americké FBI na největší hrozby.

Komiks: Je jaro...

Je jaro, je jaro a kvetou podběly… zpívá ve své písničce Jarda Samson Lenk. Už jste si toho taky stihli všimnout nebo ještě zíráte zarudlýma očkama do terminálu a bušíte tam „ta divná písmenka“? Pokud vaše IT oddělení sídlí jako obvykle ve sklepě, zkuste na chvíli vyjít ven. Tam je taky svět!

Jak zálohovat rychle a bezbolestně

Téma zálohování jsme na Rootu probírali už několikrát a vždycky jsme se dostali k nějakému řešení, které vyžadovalo náš pravidelný zásah. Pojďme zkusit něco téměř plně automatického, co provede zálohu po pouhém zasunutí zálohovacího média, nejlépe nějakého disku, do USB portu počítače.

Open Sonic: návrat nebo vzpomínka

Vzpomínáte na dny strávené u starých počítačů, videoher, handheldů (jasně, tehdy se jim tak neříkalo) a jiných strojů na zábavu? Když se hry ještě vytvářely pro nápad a pro zábavu. Kolikrát jste v nadšení propařili celou noc? Dnešní hra Open Sonic neztratila téměř nic z původních herních hodnot.

Live Easy Debian: nová distribuce z Česka

V současné době neexistuje příliš mnoho aktivních linuxových distribucí, které by pocházely z Česka. Dlouhodobě se daří živé distribuci Slax, ale ta je také jediná, na kterou si běžný uživatel vzpomene. Nyní však vzniká nový projekt nazvaný Live Easy Debian, který vychází z Debianu testing a vypadá slibně.

Programovací jazyk LISP a LISP machines

V dnešní části seriálu o historii počítačů se opět budeme zabývat problematikou jazyka LISP. Oproti předchozím článkům si na chvíli odpočineme od popisu syntaxe a především sémantiky jazyka. Namísto toho se seznámíme s počítačovými architekturami, které byly optimalizovány pro běh programů napsaných v LISPu.

PostgreSQL 9.0: nový začátek

Z mého pohledu byl rok spojený s pracemi na 9.0 asi nejklidnějším rokem, který pamatuji (z pohledu vývojáře): Organizace vývoje založená na commitfestech se osvědčuje. Vývojáři, kteří pracují na náročných, problematických funkcích, se už smířili s tím, že se nic nedá uspěchat a že život není jen programování.

reklama