Hlavní navigace

Aktuální články

Hrátky se systémem LÖVE

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Lua si na sedmi jednoduchých příkladech ukážeme, jakým způsobem je možné s využitím systému LÖVE vytvořit okno, vykreslit do tohoto okna geometrické obrazce, vytvářet animace a taktéž pracovat s fonty i rastrovými obrázky, které lze mj. použít jako sprity.

Bezpečnostní střípky: Obamova nová strategie kybernetické bezpečnosti

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na materiál k metrikám kybernetické bezpečnosti, hezký přehled toho, co vše se může objevit na hacknutém počítači a třeba na článek o problémech i českých uživatelů na stránkách Facebooku.

Moblin: budoucnost netbooků?

Oprostit se od zavedeného konceptu ovládání počítače není nikdy jednoduché. Během posledních dvaceti let, kdy jsou klikací operační systémy součástí našeho života, naše mysli natolik přimkly k zavedenému, že vymyslet nebo jenom používat něco jiného je skoro nemožné. Projektu Moblin se to povedlo, a musím říci, že pro běžného uživatele velmi dobře.

Pozor! Velká fotografická soutěž (Komerční sdělení)

Průvodce zdravým životem, server Vitalia.cz, vyhlašuje společně s Centrem trvalého zdraví Cordeus letní soutěž pro všechny bez rozdílu věku, kdo rád fotí. Jste nastávající maminka, nebo vaše snímky zachycují totálně nezdravý životní styl? Pošlete fotku a vyhrajte jednu z cen.

Komiks: kouzlo sociálních sítí

A ještě jednou na téma sociálních případů... totiž sítí. Ačkoliv když nad tím tak přemýšlíme, je docela pravděpodobné, že pokud se budete dlouho pohybovat po sítích, třeba se pak už budete stýkat jen s kamarády případy. To bude teprve zajímavá sociální síť čekající na sociální dávky. Tak buďte trochu sociální!

The Mana world: svět s manou bez many

Žánr MMORPG se na Linuxu hledá těžko a jen velmi malé množství MMORPG her je plně zdarma. Dnes si posvítíme na jeden klenot linuxové herní scény. V The Mana World sice zatím nenajdete žádné uplatnění many, po které se hra jmenuje, ale poskytne vám mnoho hodin zábavy s lidmi ze všech koutů světa.

Využitie Boolean funkcií a Lattice objektov v Blenderi

Ako ste si už mohli všimnúť z názvu, dnešný diel bude zameraný na prácu s Boolean funkciami. Ukážeme si jednoduchý príklad riešenie problému pomocou nich, pričom všetko bude podrobne popísané aj s obrázkami. Okrem toho si povieme niečo o Lattice objektoch, ktoré sú určené na deformáciu nielen Mesh objektov.

Konkurence Sound Blasterů: PAS, GUS a další

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů budou popsány některé známé zvukové karty pro počítače kompatibilní s IBM PC, které v dobách kralování DOSu a interní sběrnice ISA s větším či menším úspěchem konkurovaly známým Sound Blasterům. Jedná se o karty AdLib Gold, Pro Audio Spectrum a především Gravis UltraSound.

Co nového ve vývoji ústředny Asterisk

Na konci dubna letošního roku vyšla další hlavní verze populární pobočkové ústředny Asterisk 1.6.1.0. Opět si tedy optikou autora článku projděme nejdůležitější úpravy a nové zajímavé funkce, které byly vývojáři Asterisku do nové verze přidány.

Softwarová sklizeň (27. 5. 2009)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme jak na problémy s hudbou v uživatelsky přívětivém prostředí, ukážeme si jak na antivir v desktopovém podání, dále šikovný nástroj k sledování výkonu systému a na závěr jeden zvláštní "podvodník". Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

SSL autentizácia s webovým serverom Apache

Článok popisuje vybrané možnosti a konfiguráciu modulu mod_ssl, ktorý rozširuje webový server Apache HTTPD o podporu protokolu SSL. Zaoberá sa nielen autentizáciou servera, ale aj klientov pomocou klientských certifikátov. Podrobne si rozoberieme celú tvorbu a použitie certifikátov a všetko si ukážeme na príkladoch.

Spouštíme novou verzi Root.cz - jaké jsou novinky?

Po delší době došlo na aktualizaci některých funkcí na Rootu. Přestože se změnilo především pozadí celého webu (redakční systém), některé novinky se dotknou i čtenářů. Abyste měli přehled o nových funkcích i úpravách těch starých, sepsali jsme pro vás článek, kde najdete všechny podrobnosti včetně obrázků.

Lua + LÖVE: vytvořte si vlastní hru

Ve dvanácté části seriálu o programovacím jazyku Lua se seznámíme se souborem modulů (knihoven) LÖVE, pomocí nichž je možné vytvářet různé multiplatformní interaktivní aplikace, především hry. Velkou předností LÖVE je snadná použitelnost, takže se do vytvoření jednodušší hry mohou pustit i začátečníci.

Linux v Malém Tibetu aneb notebooky pro Indii

Malý Tibet se přezdívá severní části Indie s oficiálním jménem Ladak (Ladakh). Skupina českých dobrovolníků již několik let do této oblasti jezdí, aby pomáhala s výukou na několika tamních školách. Představíme vám letošní projekt spojený s výukou IT na základní škole v městečku Mulbekh.

Bezpečnostní střípky: většina průniků je zevnitř organizace

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na informaci o vydaných metrikách pro informační bezpečnost, na dvě nedávno vydaná Live CD (bezpečnost webů) a na výsledek nezávislého testu antivirových produktů.

Komiks: jen si do mě bouchni

Existují lidé popudliví až choleričtí a pak jsou tu na druhé straně lidé, které nazýváme souhrnným odborným termínem „splachovací“. Ti první se na vás naštvou při první známce agresivity z vaší strany. Ti druzí jsou naopak schopni nechat si líbit téměř vše. Ale buďte si jisti, že i splachovadlo jednou přeteče.

Jsou revoluční kroky pro Gnome a KDE nutné?

Patřím k lidem, kteří vítají změny. Občas je vítám i v negativním slova smyslu, nicméně věřím, že jsme k nim nějakým způsobem hnáni. Velkými změnami nyní procházejí největší desktopová prostředí, a nemusíme se dívat jen na ta svobodná - KDE a Gnome. Žijeme ve světě novinek, tak si je dopřejme.

Caster: vyrobte si vlastní kráter

Dnes se podíváme na opravdu horkou novinku. Hra Caster byla vydána teprve před týdnem a umožňuje vám jednoduše pomocí zbraní deformovat terén. Ve hře Caster vám rovněž nebude chybět akce, tato akční hra vám ji může nabídnout přímo ve velkých dávkách. Navíc si ještě můžete vymodelovat krajinu snů.

Vývoj zvukových karet Sound Blaster

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme postupný vývoj zvukových karet Sound Blaster firmy Creative Technology. Právě tyto zvukové karty po dlouhou dobu představovaly nepsaný standard na PC, se kterým se ostatní výrobci většinou snažili být více či méně kompatibilní.

Svobodná kultura: Škodlivé účinky

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad devatenácté kapitoly, která se zabývá dopady války mediálních společností proti pirátství. Jako každá válka, i tato působí nemalé škody. A trpí především obyčejní lidé – tedy uživatelé.

Dozrálo Ubuntu k masovému použití?

Minulý měsíc spatřilo světlo světa další vydání jedné z nejpopulárnějších distribucí Linuxu, bylo vydáno Ubuntu 9.04. Současně dle výzkumu NetApplications stoupl podíl Linuxu ve světě počítačů surfujících po internetu nad magické 1 procento. Nastává čas pro masivní šíření lidskosti?

Softwarová sklizeň (20. 5. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na zoubek zálohování, prohlídneme CHM soubory, představíme si jeden malý HTTP server a budeme konfigurovat WiFi připojení v shellu. Na závěr přijde jedna herní klasika a pochopitelně také blbinka.

Nové Ubuntu má vážné problémy s grafikami Intel

Ovladače grafických karet Intel se v současné době nacházejí na cestě mezi starým a novým rozhraním, které by mělo přinést citelné navýšení výkonu. Bohužel přechodová fáze znamená nepříjemné dočasné problémy a nestabilitu. Špatná konstelace se však dotkla i nového Ubuntu a sužuje některé uživatele.

Jak porozumět Web Analytics? (Komerční sdělení)

Co znamená multichannel tracking, behaviorální segmentace, engagement, srovnání analytických nástrojů, měření 2.0 konverzí, volba správných KPI? Nevíte? Pak je právě pro Vás ojedinělá konference Web Analytics - statistiky webu a jejich vyhodnocování, kterou pořádá jedno z předních konzultačních center, Dobrý web. Registrujte se včas.

Knihovny a frameworky pro programovací jazyk Lua

V jedenácté a následně i dvanácté části seriálu o programovacím jazyce Lua budou popsány standardní knihovny dodávané společně s překladačem a interpretrem tohoto jazyka. Taktéž se budeme zabývat několika užitečnými externími knihovnami, frameworky a v neposlední řadě i sémantickými rozšířeními Lua.

JBoss: EJB a transakce

Transakce je pojem relativně často zmiňovaný a má to svůj dobrý důvod. Transakce by měla být základním kamenem J2EE aplikací. Tento díl představuje transakce v aplikačním serveru JBoss z pohledu business komponent. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme využít server pro automatické řízení běhu transakcí.

Bezpečnostní střípky: botnety okolo nás

Přinášíme vám pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na kapitolu knihy Hacking Exposed (s názvem Web Hacking), novou verzi nástroje Nmap a novou verzi šifrovacího programu TrueCrypt.

Aktuální internetová témata na červnové konferenci Internet a Technologie 09 (Komerční sdělení)

Druhý ročník konference o současném internetu a internetových technologiích se uskuteční ve čtvrtek 4. června v pražském Klubu Lávka. Setkání internetových odborníků pořádá sdružení CZ.NIC, správce české národní domény. V programu konference Internet a Technologie 09 jsou přednášky a diskuse na aktuální internetová témata, které se týkají například internetové bezpečnosti, IPv6 nebo multicastu.

Komiks: správná volba písma

Dnešní komiks nebude ani tak dechberoucí, jako spíš ze života. Bohužel se jedná o situaci, kterou každý z nás zažívá a obáváme se, že to bude jev čím dál častější. Otázkou ale zůstává, jak tento nepříjemný problém vlastně řešit. Jedna možnost tu je, ale asi zase budeme muset začít víc zabíjet bobry.

On the rain-slick precipice of darkness: adventura s prvky RPG

Představte si, že na váš dům šlápne obrovský robot, který je následován dvěma opravdu zvláštními osobami. Nevíte, co dělat, a tak se instinktivně vydáte za tím, co jste právě viděli. Tohle se přesně stane hlavnímu hrdinovi zajímavé hry, která šikovně kombinuje prvky adventury s RPG.

Pokročilejšia práca s Mesh objektami v Blenderi II.

V dnešnej, pomerne obsiahlejšej časti seriálu o Blenderi si povieme niečo hákoch , nástrojoch Knife Tool, Rip Tool, Warp Tool, venovať sa budeme aj funkciám Spin, Spin Dup a Screw, ktoré slúžia na rotáciu profilu krivky. Okrem toho sa môžete tešiť aj na modifikátory Subsurf, Array, Mirror a Decimate.