Hlavní navigace

Aktuální články

Mikrořadiče a jejich použití v jednoduchých mikropočítačích

V seriálu o architekturách počítačů jsme se již zabývali popisem mnoha různých mikropočítačů i výkonných pracovních stanic. Dnes se ovšem zaměříme na zcela opačnou stranu výkonnostního spektra – popíšeme si první osmibitový mikrořadič Intel 8048, který byl i přes nízký výkon použit v několika počítačích.

Největší počítačové nesmysly ve filmech

Říká se, že si autor a režisér mohou dovolit všechno, přece jen by měla být v jejich dílech jakási hranice, za kterou by se neměli vydat – hranice zdravého rozumu. Ve filmech s počítači totiž poměrně často narazíme i na věci ostře nesouhlasící s obecným povědomím o PC. Podívejte se na výběr nesmyslů.

Bezpečnostní střípky: jakou zvolit cestu k odpovědnému rozkrývání zranitelností?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na informace k blížící se konferenci Black Hat, na novou verzi šifrovacího nástroje TrueCrypt a na několik sad doporučení (bezpečné surfování, webové hrozby a k bezpečnosti VoIP).

Komiks: programátorský bug

Bugy, mouchy, brouky a jinou havěť zná každý vývojář. Nějaký ten problém se najde skoro každý den. Některé jsou malé a vyřeší se skoro samy, jiné jsou ale vážnější a trvá leckdy i několik dní, než přijdete na to, co se vlastně stalo. Některé bugy jsou ale jiné a mohou vám dokonce v práci pomoci.

Připojte archiv jako běžný disk

Pokud potřebujete zálohovat například logovací soubory, e-maily nebo jiné dobře zkomprimovatelné soubory a nejlíp ještě všechno zautomatizovat, dokáže být program ArchiveMount velmi dobrým pomocníkem. Umí totiž připojit mnoho archivů jako běžný disk a zpřístupnit vám tak pohodlné čtení i zápis.

The Legend of Edgar: rytířem od píky

Slyšte, slyšte! Zazpíváme vám prastarou píseň o statečném rytíři Edgarovi, kterému zlý černokněžník unesl milovaného otce. Statečný Edgar se však nevzdal a procestoval celou zemi, aby mu pořádně vyprášil jeho kouzelnický hábit. Tak co, jste připraveni na pořádné dobrodružství, které se jen tak nezají?

Hotovo: DNS je podepsáno

Ve čtvrtek 15. července 2010 proběhla publikace skutečného KSK klíče kořenové zóny. Tím se završil proces, který trval skoro celé dva roky. Pojďme se blíže podívat na historii celého procesu podpisu kořenové zóny. Naše vyprávění volně navazuje na předchozí článek se stručnou historií technologie DNSSEC.

První kroky ve Squeaku

Ve třetí části seriálu o programovacích jazycích vhodných pro výuku programování se seznámíme s jazykem Squeak a především s vývojovým prostředím založeným na grafickém uživatelském rozhraní Morphic, které je společně s tímto jazykem dodáváno a velmi intenzivně používáno.

Proč je podpis kořenové zóny tak důležitý pro budoucnost DNS?

Zhruba před měsícem vás kolega Surý seznamoval s tím, jak začala historicky první DNSSEC KSK ceremonie, která odstartovala poslední fázi procesu podpisu kořenové zóny. V dnešním článku bych vás rád seznámil s tím, jak byla tato fáze ukončena a jaké další významy podpis kořenové zóny vlastně má.

Softwarová sklizeň (21. 7. 2010)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes máme na programu rozšíření prohlížeče pro čtení velmi dlouhých článků, emulátor malých zařízení postavených na platformě ARM, plánovač úkolů a nástroj pro správu větších instalací. Nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Konec IPv4 se blíží, o tom nemůže být pochyb

Už několik let se intenzivně hovoří o tom, že se blíží konec rozsahu IPv4 adres. Společně s tímto okamžikem se nám také blíží doba, kdy se poměry na internetu výrazně mění. Včerejší článek rozebíral situaci z pohledu malého lokálního ISP, kterého se zřejmě změna příliš nedotkne. Odráží to ale situaci všech?

Programovací jazyk BASIC na počítačích kompatibilních s IBM PC v současnosti

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů i o jejich základním programovém vybavení dokončíme popis historie programovacího jazyka BASIC. Řekneme si, jaké dialekty BASICu i jaká vývojová prostředí zjednodušující a urychlující vývoj v tomto programovacím jazyku lze používat v současnosti.

Opačný názor: konec IPv4 je jen bublina, IP adres je dostatek

Na tomto světě je nejhorší, neschopnost reálného nadhledu a neustálého papouškování dogmat. Platí to nejen o informacích pro masy, ale bohužel také pro odborná média a odborná témata. Jedním z takových témat je i IPv4 a „konec internetu, jak jej známe“. Je to s IPv4 opravdu tak žhavé, jak se všude říká?

Bezpečnostní střípky: mýty okolo bezpečnosti webových aplikací

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. V novinkách tohoto týdne se dozvíte, proč je výkonný management nejsnadnějším cílem sociálního inženýrství, jak také dálkově lze špehovat uživatele iPhone a malý přehled ukáže, co je třeba denně udělat pro svoji bezpečnost.

Komiks: pověra o linuxácích

O ajťácích se mezi obyčejnými smrtelníky šíří neuvěřitelné příhody, příběhy a pověry. Linuxáci jsou navíc ještě speciální poddruh ajťáků a tak se toho o nás šíří ještě víc a čím víc tím nesmyslněji. Vážně, dejte na naši radu: nic, co o nás slyšíte, neberte vážně. A to myslíme naprosto vážně.

Linuxový tablet SmartQ V7 a jeho software

Minulý týden jsme rozebrali SmartQ V7 po hardwarové stránce a dnes nás čeká ta softwarová. Podíváme se na oba linuxové operační systémy, které zařízení obsahuje a trochu zabrousíme i do toho třetího. Povíme si o největších nedostatcích i některých vlastnostech, které v jiných zařízeních nenajdete.

Project Diaspora: vesmírným obchodníkem

Kdysi celkem běžné vesmírné obchodovací hry si v dnešní akční době jen těžko hledají místo na naše harddisky. Dnešní hra to nemá o nic jednodušší, přináší však element, který v dobách minulých nebylo možné spatřit. Je jím MMO hraní. To ale není vše, čím se může Projekt Diaspora pochlubit.

Sexy proxy chrobák WebScarab analyzuje aplikace

Že je WebScarab sexy chrobák nezjistíte okamžitě. Jakmile mu však podlehnete, začnete zjišťovat, že on neovládá vás, ale že vy ovládáte jeho. V mžiku jím lze provést základní penetrační test, lze si však vytvořit také vlastní a podstatně komplikovanější a náročnější testy. Užitečná i nebezpečná záležitost.

Programovací jazyky určené pro výuku programování (2)

Ve druhé části článku o programovacích jazycích vhodných pro výuku programování se zaměříme především na ty jazyky, které kladou důraz na návrh vhodné struktury dat popř. se s pomocí nich dá procvičit objektově orientovaný návrh a objektově orientované programování. Zmíníme Pascal, Python, Squeak a NetLogo.

Čteme bibli v Linuxu

Pro práci s Biblí či jiným – starým a rozsáhlým – textem je užitečné mít k dispozici nástroje, které umožňují snadné vyhledávání, záložkování, provázání se slovníky či komentáři. V článku si nastíníme obecné požadavky a možnosti takových programů a blíže se podíváme na open source aplikace BibleTime a Xiphos.

Softwarová sklizeň (14. 7. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát si společně nejdříve roztřídíme hudbu, následně si i trochu zazpíváme, pomůžeme našim balíčkům a nakonec si ukážeme pěkný a lehký přehrávač určený především pro prostředí KDE. Na konci článku nás jako obvykle čeká blbinka.

Arch User Repository a instalace software z něj

V předposledním díle našeho seriálu o Arch Linuxu se budeme věnovat instalaci balíčků a novému správci, který zjednoduší instalaci balíčků z uživatelského repozitáře na webu. Ukážeme také možnosti nastavení vzhledu a pustíme se do instalace sady programů a aplikací potřebných pro běžnou práci s počítačem.

Programovací jazyk BASIC na počítačích kompatibilních s IBM PC

V předposlední části našeho povídání o programovacím jazyce BASIC si popíšeme některé významné dialekty tohoto jazyka používané na počítačích kompatibilních s IBM PC. Zaměříme se především na ty interpretry a překladače BASICu, které mohly být provozovány v operačním systému MS-DOS popř. PC-DOS.

Staré počítače se nerecyklují, končí v Číně nebo v Africe

Možná jste už někdy přemýšleli nad tím, co se děje se všemi těmi počítači, které vám už za ta léta prošly rukama. Končí opravdu ve specializovaných továrnách, kde jsou odborně rozebrány nebo jsou chrleny do Číny a Afriky, kde končí na hořících skládkách a v rukou chudých lidí s kladivy a kyselinou?

Bezpečnostní střípky: podceňujeme rizika kybernetických hrozeb

Pravidelný pondělní přehled informací o problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit například na informace o programu Perfect Citizen (zabezpečení kritických infrastruktur), na výsledky experimentu Robin Sage v sociálních sítích a na doporučení k zabezpečení bezdrátové sítě WLAN.

Komiks: revoluční upgrade

Linuxáci a lidé od počítačů vůbec jsou od přírody zvídaví a nenechaví tvorové. Každou novou hračku chtějí rozebrat, upravit a vylepšit. Některá moderní zařízení k tomu přímo vybízejí a výrobci nechávají část funkcí na lidové tvořivosti. Výsledky pak mohou být velmi zajímavé a mohou způsobit revoluci.

Recenze: tablet SmartQ V7 se třemi operačními systémy

Do redakce se nám dostal čínský tablet SmartQ V7 a jelikož jde o mašinku, která má v sobě operační systémy Linux, Android i Windows, tak samozřejmě u nás nemůže chybět recenze. SmartQ V7 je na první pohled perfektní zařízení, ale zůstane vám takový pocit i po rozbalení? Pokusím se na to odpovědět.

Tajemný atlet ve skákačce s názvem N

Skákačka, která prošla dlouhou cestou od obyčejné flashovky až do komerční konzolové verze. Vžijte se do role ninji, kterému nedělá elegantní překonávání překážek sebemenší problém a solidně potrápí i vaše logické uvažování. Vše je navíc zabaleno do poutavého a netradičního grafického hávu.

Arduino: jak pro něj začít programovat

V minulém dílu našeho nového seriálu jsme si představili univerzální vývojový kit Arduino a řekli si o něm něco málo informací. Dnes pokročíme dál – nainstalujeme si jeho specializované vývojové prostředí a napíšeme si první program. Bude to takový „Hello World“ ve světě elektronických zapojení.

Programovací jazyk BASIC na herní konzoli Atari 2600

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si nejdříve řekneme, jaké známé aplikace v BASICu vznikly v dobách osmibitových mikropočítačů, a pak si popíšeme neobvyklý BASIC pro herní konzoli Atari 2600, který se v mnoha ohledech odlišoval od BASICů používaných na domácích i osobních mikropočítačích.

Je šifrování českých bank bezpečné, nebo je to jen iluze?

Bezpečnost elektronického bankovnictví je založena mimo jiné na SSL šifrování webových stránek. Zabezpečení ale není jen otázkou aktivace SSL, důležitou roli hrají také certifikáty, šifrovací algoritmy nebo třeba protokoly pro výměnu klíčů. Některé banky bohužel iluzi bezpečí jen vytvářejí.
Ušetřete