Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Blueman: na bluetooth sluchátko s přehledem

Bluetooth je dnes součástí hromady zařízení. Máme bluetooth myši, telefony, sluchátka, prostě všechno je lepší s bluetooth. Linux na tom s bluetooth nebyl vždy nejlépe. Vcelku dlouho trvalo, než se objevily kvalitní frontendy ke knihovně bluez. Jeden takový je i Blueman a na něj se dnes podíváme.

Čtverečkové dungeony: dokončení

V závěrečné části našeho seriálu o „čtverečkových“ dungeonech se zaměříme na popis dvou známých a mezi hráči RPG i oblíbených herních sérií. Jedná se o ságu Wizardry (především o sedmý díl Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant) a taktéž o herní sérii Realms of Arkania.

Linux na desktopu roste, ale už pomaleji

Před dvěma lety jsme psali o tom, že se za dva roky zdvojnásobil počet linuxových desktopů. Protože uplynuly další dva roky, rozhodli jsme se náš průzkum zopakovat. Zjistili jsme, že desktopový Linux stále ještě roste, ale tempo se zmírnilo a další růst je už spíše pozvolný. Kolik lidí Linux používá?

Bezpečnostní střípky: zpráva SANS k současným kybernetickým rizikům

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na informace k cíleným podvodům s online účty, vydání nových verzí některých bezpečnostních nástrojů a třeba na návod, jak se vyhnout útokům SQL injection.

Komiks: okno

Každý máme občas slabou chvilku kdy jsme bez sebe, točí se nám hlava a na jazyku máme jako v poušti Gobi a nevíme co se s námi dělo. Většinou se tenhle pocit dostaví po nadměrné konzumaci fermentovaných rostlinných nápojů. Od pocitu v ústech a malátnosti pomůže česnečka, otázkou je, kdo zasklí to okno...

Golems universal constructor: vytvořte si robota snů

Chtěli jste si někdy postavit přístroj, který by dokázal postavit vlastní hrad? Či máte chuť spíše na robota, který zase hrad zničí? Pokud je odpověď ano, nemusíte hned brát do ruky šroubovák a jít do dílny. Golems universal constructor vám povolí s trochou píle virtuálně vybudovat skoro jakýkoliv stroj.

Zřizujeme webkameru s OpenWRT

Dnešní díl se nebude točit ani tak kolem OpenWRT jako takového, ale kolem jednoho balíčku, který nám velmi jednoduše umožní nakonfigurovat webovou kameru tak, aby byla přístupná pro naše přátele na síti. V minulém díle jsme si představili RouterStation s USB portem, tak proč toho teď nevyužít.

Screenlet a základní kreslení

V minulém díle jsme si ukázali, jak napsat první vlastní a funkční Screenlet. Dnes budeme v naší práci pokračovat a společně se naučíme, jak můžeme v našem Screenletu „malovat“ různé objekty či „napsat“ text. Pomůže nám to nejen v tom, abychom naši mini aplikaci dostali do solidního designového stavu.

Atari Falcon: poslední Mohykán firmy Atari

V dnešní části našeho seriálu o architekturách počítačů se budeme zabývat posledním osobním počítačem vyráběným firmou Atari. Jedná se o počítač Atari Falcon, který svojí architekturou přímo navazoval na slavnou řadu Atari ST, ovšem některé jeho vlastnosti jsou dodnes naprosto unikátní.

Softwarová sklizeň (16. 9. 2009)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme jak lépe využít awk, koukneme se, jak v céčku zpracovat JavaScript. Ukážeme si, jak extrahovat citace z existujících dokumentů. Pak tu mám program na pohodlné vytváření čárových kódů a knihovnu na čtení .ini souborů. A blbinka na závěr.

VDPAU: akcelerace videa grafickou kartou

Desktopové prostředí se dnes hemží čím dál větším množstvím efektů, ty jsou samozřejmě náročné na výpočetní výkon a zrovna CPU má většinou lepší věci na práci než počítat multimédia. Grafické karty mají výkonu na rozdávání, tak proč toho nevyužít. Akcelerovaný desktop už tu máme, je čas zkusit akcelerované video.

Živý video rozhovor s Hankem Janssenem (15:00)

Přinášíme živý rozhovor s Hankem Janssenem ze společnosti Microsoft. Hank je open-source vývojářem a pracuje zejména na komponentách PHP. Jeho osobním cílem je prý přinést otevřené myšlení do Microsoftu. Jaký je jeho vztah k firmě? Proč pracuje právě pro Microsoft? Položte vlastní dotazy v online rozhovoru.

Herní série Might and Magic

V dnešní části článku o čtverečkových dungeonech se budeme zabývat známou, obtížnou a možná i proto v minulosti velmi oblíbenou herní sérií Might and Magic. Počátky této série sahají až do roku 1986, kdy vznikl první díl určený původně pouze pro počítače Apple II, další díly vznikaly během patnácti let.

DropBox: záloha a synchronizace dat mezi počítači

Pokud používáte více různých počítačů například doma, v práci, ve škole, na cestách, určitě se vám nelíbí ona schizofrenie, kdy máte na každém z nich jiná data, musíte věci kopírovat mezi disky, občas něco zapomenete a podobně. Služba DropBox nabízí vcelku jednoduché a pohodlné řešení synchronizace.

Bezpečnostní střípky: mýty okolo šifrování

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne lze upozornit na několik informací týkajících se bezpečné práce s cookies, na zprávu ENISA (rostoucí bankomatová kriminalita) a informaci z konference CHESS 2009 ohledně útoku na fyzikální generátory náhodných čísel.

Komiks: tvrdá pirátská linie

Politika je svinstvo. To víme všichni, ale někdy holt není zbytí a je třeba se do ní ponořit a situaci zvrátit na správnou stranu. Metody politického boje jsou velmi různorodé a vedle běžných postupů je možné sáhnout také po velmi podivných a, nestydíme se říci, také nebezpečných způsobech.

Port knocking: zaklepejte na svůj server

Internetových útoků přibývá a nechávat některé služby na serveru veřejně by nemusel být dobrý nápad. Jak ale ukrýt některé porty před zraky kolemjdoucích zvědavců a robotů zkoušejících své finty? Šikovnou, ale ne všem známou technikou je takzvaný port knocking. Nainstalujte si také svého dveřníka.

Plee the bear

K plošinovkám jsem měl vždycky kladný vztah. Na Linuxu je podobných her hodně a liší se jak zpracováním, tak hratelností. Jednou z těch lepších je i Plee the bear, který má na straně hratelnosti co nabídnout. Nechybí ani několik zajímavých nápadů, různorodé prostředí nebo zajímavý způsob zabíjení nepřátel.

Pole v PostgreSQL

Pole a relační databáze nejdou dost dobře dohromady - alespoň na první pohled. Rozhodně podpora polí v relačních databázích není úplně běžná, a osobně si myslím, že je to možná i dobře. V databázovém systému, který pole podporuje, lze k databázi přistupovat skutečně jako k pouhému úložišti dat.

Pracovní stanice firmy Atari

V předchozí části seriálu o architekturách počítačů byly popsány počítače firmy Atari řady ST vybavené mikroprocesorem Motorola 68000 taktovaným na osmi mehagertzích. Dnes si popíšeme další (většinou výkonnější) počítače firmy Atari, včetně poněkud neobvyklé pracovní stanice Atari ABAQ vybavené transputery.

Jak psát Screenlety

Screenlety jsou takové gadgety, které se umísťují na plochu a zobrazují různé informace s možností manipulace. Můžeme mít na ploše hodiny, kalkulačku, kalendář, RSS, využití disků, procesoru, pamětí a spoustu dalších a dalších informací a my si povíme, jak si takový vlastní Screenlet napíšeme.

Softwarová sklizeň (9. 9. 2009)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tady pro vás mám aplikaci pro správu velkého množství hesel, pak jednu aplikaci na zajímavé kreslení diagramů, webový operační systém a nakonec jednu zajímavou hru. Pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.

Gentoo a jeho klony

V úvodním díle seriálu o Gentoo Linuxu se společně podíváme na to, co to "džentů" vlastně je a v jakých variacích je ho možné nalézt na internetu. Pojďme tedy na to a podívejme se co za source based distra vycházející z Gentoo se venku v internetové a open-source divočině vlastně nachází.

Nejslavnější období čtverečkových dungeonů

V úvodním článku o dungeonech jsme si popsali vývoj tohoto typu her od roku 1987, kdy vyšel slavný Dungeon Master, až do roku 1992, což je období, kdy vznikla i série Eye of the Beholder či hra Bloodwych. Dnes si popíšeme další vývoj těchto her, například Black Crypt, Ishar či Lands of Lore.

Debian Lenny a stavba výpočetního clusteru

Tento článek popisuje cestu, která vedla k vytvoření fungujícího clusteru za pomoci operačního systému Debian Lenny na Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra Akademie věd ČR. Je zde zdůvodněn výběr tohoto řešení a každý, kdo by se chtěl o linuxový cluster sám pokusit, zde nalezne cenné rady.

Bezpečnostní střípky: je strach z kybernetické války přehnaný?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne upozorníme na kritické hodnocení situace s malware na webových stránkách, Joan Goodchild informuje o aktuálních podvodech na sociálních sítích a upozorníme na informaci o chystané knize Cryptography Engineering.

Komiks: čekání na smrt

Co naplat, musíme tam všichni. A ona dělá jen svou práci, takže vyčítat se jí taky nic nedá. Budeme vám teď vyprávět příběh z jednoho jejího všedního pracovního dne, kdy se to všechno vleče a táhne a ona by už chtěla domů k televizi a práce je pořád nad hlavu. Ani ten plat prý není nic moc...

Malý a výkonný router RouterStation

Minulý rok jsme si představili routovací desky, tzv. RouterBoardy od firmy Mikrotik. Ty mají v sobě RouterOS a politika firmy je spíše uzavřená, i když využívá Linux. Máme tu ovšem ještě jednoho výrobce, který by neměl být opomíjen a k Linuxu se chová mnohem vstřícněji, Ubiquiti Networks.

Zaz: klon hry Zuma pro Linux

Možná jste slyšeli o hře Zuma, možná jste ji už viděli někoho hrát na jeho iPhone nebo jiném přenosném zařízení. Pokud se vám po podobné hře zastesklo, už nemusíte déle zoufat a hrát s dětmi na dvorku kuličky. Zuma pro Linux přichází a jmenuje se Zaz. Lavina barevných kuliček budiž spuštěna.

Blender a texty

V celej dnešnej časti seriálu Blender 3D za ručičku sa budeme venovať textovým objektom. V článku si detailne popíšeme panely Font a Char, naučíte sa pracovať s textovými rámcami a zarovnaním, prípadne deformovať text podľa krivky. Zahrnutá je samozrejme aj problematika slovenských a českých znakov.

Osobní počítače Atari ST

V předchozích dvou částech seriálu o architekturách počítačů jsme se zabývali osobními počítači Apple Macintosh založenými na mikroprocesoru Motorola 68000, popř. 68020 a 68030. Dnes si popíšeme další (v mnoha ohledech odlišnou) řadu osobních počítačů využívajících stejný typ mikroprocesoru. Jedná se o známé počítače Atari ST, především Atari 520 ST a Atari 1040 ST.