Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Komiks: silvestrovská oslava

Život ajťáka může být někdy osamocený a svízelný. Když už si náhodou všimne, že rok končí a chystá se nový, rozhodne se často pozvat nejbližší přátele. Jde hlavně o formalitu a i když nedorazí přátele, ajťák není nikdy sám a dokáže si nový rok pořádně užít i tak.

Účtování aneb co důležitého se stalo v roce 2009

V roce 2009 nám linuxový svět opět trošku povyrostl a opět pokročil více k běžnému uživateli. Google začal prosazovat svoje operační systémy Chrome OS a Android, nastal také ten správný čas pro prohlížeč Google Chrome, Sun byl prodán Oraclu, KDE pokořilo velkou metu a došlo i na Marka Shuttlewortha.

3D akcelerátory a jejich první generace

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se budeme zabývat grafickými akcelerátory určenými pro vykreslování trojrozměrných scén reprezentovaných pomocí plošných otexturovaných polygonů. Vývoj grafických akcelerátorů prošel na počítačích PC několika fázemi. Dnes bude popsána jejich první generace.

Jak drahé je zdarma aneb předvídatelná iracionalita

Pokud si ještě pořád namlouváte že máte svá rozhodnutí plně pod kontrolou a vždy víte co děláte, pak jste pravděpodobně ještě nečetli knihu Dana Arielyho. Dokáže vám, že existuje řada faktorů, které rozhodují o vašem rozhodování, které obvykle není tak vědomé a racionální, jak jste si mysleli.

Programovací jazyk APL: programování bez smyček

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky navážeme na část předchozí, v níž jsme si řekli základní informace o netradičním „hieroglyfickém“ programovacím jazyku APL. Dnes budou popsány základní funkce a operátory a taktéž si ukážeme způsob vytváření uživatelských funkcí.

Pokročilá manipulácia s Mesh objektami v Blender

V trinástom dieli seriálu o Blenderi prišiel opäť čas na to, aby sme sa vrátili k Mesh objektom a zdokonalili tak naše schopnosti manipulácie s nimi. V článku sa naučíte pracovať so skupinami vertexov, priradiť objektom viac materiálov a takisto sa pozrieme aj na panel Multires, ktorý slúži na zaoblenie objektov.

Základy programovania procesora Cell

V minulom dieli sme sa dozvedeli o heterogénnych procesoroch Cell, povedali sme si niečo o ich vnútornom usporiadaní a popísali sme jednotlivé časti Cell procesorov. V tejto časti seriálu si povieme niečo o tom, čo budeme potrebovať, ak chceme programovať aplikácie, ktoré okrem klasického PPE využijú aj SPE.

Bezpečnostní střípky: nový koordinátor kybernetické bezpečnosti USA

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek předposledního týdne roku 2009 lze upozornit především na příručku Microsoftu (Security Update Guide), na další hodnocení průběhu roku 2009 (např. z hlediska aktivit hackerů), resp. na předpovědi pro rok 2010.

Komiks: špatná volba

Víte, co by se stalo, kdyby si významní objevitelé či cestovatelé vzali s sebou nějakou tu část výstroje navíc? Třeba Kolumbus Indicko-Italský slovník? Hned by věděl, že tahle země Indie asi nebude. Nebo Amundsen – Klíč číslo třináct, kterým by mohl dotáhnout uvolněný šroubek na křídle. A nebo…

Zápisník linuxačky: můj první rok s Linuxem

Vánoce jsou tady a vy pravděpodobně už pojídáte cukroví a jen tak náhodou jste koukli sem. Ani letos jsme nevynechali vánoční článek a i tentokrát bude něčím zvláštní. Jelikož linuxaček je jako šafránu, rozhodli jsme se vydat roční zkušenosti jedné z nich. Jen nám ji moc nevyplašte a buďte na ni milí!

jVLT: cesta k efektivní výuce slovíček

Naučit se cizí jazyk bývá náročné. I když se obstojně naučíme gramatiku, v praxi často narážíme na problém, že neznáme cizí slova, která slyšíme nebo čteme, nebo jich známe příliš málo na to, abychom se dokázali pohodlně vyjádřit. Se slovní zásobou nám mohou pomoci počítačové programy jako jVLT.

Softwarová sklizeň (23. 12. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se společně podíváme na filtr pro Mutt a také na křížence Vimu a Eclipse. Dále se podíváme na program pro hráče Dračího doupěte a podobné stolní RPG hry a nakonec si ukážeme program na zachycování a přehrávání událostí X serveru.

Distribuce xPUD 0.9.2: nečekaně silný soupeř pro Chrome OS

Chtěli byste systém, který startuje za osm sekund a přitom nechcete kupovat SSD? Chtěli byste systém jednoduchý jako Google Chrome OS a nelíbí se vám vazba na Google služby a nemožnost spustit systém bez připojení na internet? Zároveň chcete používat i desktopové aplikace? Jedna možnost tu je: distribuce xPUD.

Programování mainframů: jazyk APL

V desáté části seriálu o historii výpočetní techniky se budeme zabývat popisem dalšího programovacího jazyka, který vznikl na mainframech a posléze se rozšířil i na minipočítače a mikropočítače. Jedná se o jazyk APL, který je v mnoha ohledech protikladem minule popsaného programovacího jazyka COBOL.

Mark Shuttleworth už nebude ředitelem společnosti Canonical (Ubuntu)

Na konci minulého týdne oznámil Mark Shuttleworth, ředitel společnosti Canonical vyvíjející populární linuxovou distribuci Ubuntu, že po šesti letech opustí ředitelské křeslo firmy. Co ho k tomu vedlo? Co bude Mark Shuttleworth dělat dál a kdo se chystá usednout na jeho místo? Jaký dopad to bude mít na firmu?

Bezpečnostní střípky: jak na tom bude bezpečnost IT v roce 2010?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás můžeme upozornit na varování před podfuky na internetu (souvisejícími s Vánoci), kritiku bezpečnosti Facebooku a hackerský útok na RockYou.

Komiks: pravda o Shuttleworthovi

Pravděpodobně jste už zaslechli tu šokující zprávu, že Mark Shuttleworth, velký zakladatel a podporovatel společnosti Canonical, hodlá odstoupit z křesla ředitele. Objevily se už spekulace o tom, proč to Mark udělal a proč právě teď. My to víme a jako obvykle nemáme problém s tím, vám pravdu prozradit.

GPG: bezpečné předávání souborů

Hlavní doménou OpenPGP je komunikace a často při komunikaci potřebujeme předat nějaký dokument, nákres nebo jiný důležitý soubor, a když už nejde o komunikaci, můžeme třeba jen ukrýt důležité informace. Proto si dnes ukážeme, jak udržet dokument v tajnosti a navíc bezpečně digitálně podepsaný.

Mad Skills Motocross: ztřeštěné závody na motorkách

Přáli jste si někdy sednout do sedla pořádné motokrosové motorky a projet se po trati plné hrbolků, kopečků, údolíček, skokánků a dalších terénních nerovností? Chcete se někdy odreagovat při hraní jednoduché, ale rychlé a zábavné počítačové hry? Pokud ano, Mad Skills Motocross je přímo pro vás.

Firefox 3.6 přinese dlouho ohlašované novinky

Dvě verze Firefoxu v tak krátkém čase tu už dlouho nebyly. Necelý půlrok po vydání Firefoxu 3.5 se o slovo hlásí nástupce v podobě verze 3.6. Přináší změnu vývojového cyklu a řadu novinek, které Firefox posouvají zase o trochu dále. Pojďme si tedy ve stručnosti představit hlavní novinky Firefoxu 3.6.

Grafické akcelerátory na osobních počítačích

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se budeme zabývat popisem grafických akcelerátorů určených pro urychlení práce s plošnou (2D) rastrovou grafikou. Jedná se o předchůdce současných programovatelných „3D“ akcelerátorů. Taktéž si řekneme, jaké operace byly podporovány jedním z nejznámějších čipů optimalizovaných pro „2D“ grafické akcelerátory. Jedná se o čip S3 Trio64V+.

Co nefunguje v MySQL a jak to obejít

Velmi rozšířený a oblíbený databázový server MySQL udělal za posledních několik let významný pokrok a k jednoduchému rychlému úložišti přidal i některé pokročilejší funkce. Na část vlastností je ale potřeba si dát pozor, některé z nich přímo nefungují. V následujícím článku uvádím ty nejviditelnější z nich.

Softwarová sklizeň (16. 12. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na zajímavý program pro správu galerie obrázků a fotek, jednoúčelový stahovač filmů, ukážeme si, jak jednoduše zachytit desktop a také si uděláme benchmark našeho oblíbeného souborového systému.

Rychle, rychleji až úplně nejrychleji s jazykem Go

Je hezký podzimní sobotní večer, v televizi nic nedávají a co by tedy programátor mohl dělat jiného, než programovat? Já osobně jsem vyzkoušel nový jazyk Google Go. Předem upozorňuji, že se nejedná o komplexní a objektivní hodnocení, ale spíše o prezentaci názorů programátora, který poprvé zkouší nový jazyk.

Vánoručka loves… Linux! (Komerční sdělení)

Jsou okamžiky, kdy si i největší geek uvědomí, že existuje život i za hranou monitoru. Že existují i jiné radosti, než úspěšná kompilace jádra, a že tam někde venku je život.

Programování mainframů: COBOL

V předchozí části seriálu o historii výpočetní techniky jsme si stručně popsali tři programovací jazyky, které byly vytvořeny v průběhu padesátých let minulého století. Jednalo se o ALGOL, FORTRAN a LISP. Na mainframech se však záhy začaly používat i další programovací jazyky, především COBOL, jehož popisem se budeme zabývat dnes.

Bezpečnostní střípky: bezpečnostní ředitel, co je podstatou této funkce?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na několik článků, které se zabývají bezpečnostními trendy pro rok 2010 a také na ty články, které se naopak vrací k hodnocení průběhu roku 2009.

Názor: Má smysl vytvářet nová Windows?

V poslední době se setkávám s názorem, že představa Linuxu jako desktopového systému pro většinového uživatele je zbytečností; že nemá smysl vytvářet „nová Windows“ a do Linuxu tím zanášet některé jejich vlastnosti. Rád bych vám zde nabídl svou polemiku s tímto názorem a pokusil se ukázat druhou stranu mince.

Komiks: infarkt

V životě existují chvíle radostné, ale i ty méně veselé. V dnešním komiksu se podíváme na ty horší, tedy alespoň v porovnání s těmi lepšími. Smutek totiž nastává ve chvíli, kdy odchází radost. Tedy jen v případě, že nezůstane alespoň humor. Ale i v té situaci nám zbývá aspoň sranda. No… pokud nedojde alkohol.

Gish: hromádka dehtu jako akční hrdina

Co byste dělali, kdyby se vám stal klasický scénář mnoha počítačových her – zloduši vám unesli dívku. A co byste dělali, kdybyste byli jenom hromádka dehtu? Nejspíš totéž jako všichni, šli byste ji hledat. A přesně to se stalo hrudce se jménem Gish, která se pro své děvče vystaví mnoha nebezpečím.

GnuPG: bezpečně s klientem Thunderbird

Další díl našeho seriálu o bezpečné komunikaci budeme věnovat populárnímu mailovému klientu Thunderbird od společnosti Mozilla. Ten sice sám o sobě GnuPG nepodporuje, ale jednoduše se do něj dá nahrát rozšíření, které to umožní. Oproti klientu Evolution tu máme i více konfiguračních možností.

reklama