Bezpečnostní střípky: otálí Evropa s kybernetickou bezpečností?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás především upozorníme na informace k (ne)bezpečnému používání USB zařízení, doporučení ohledně obran proti phishingu a na aktivity nového hráče na hackerském poli – LulzSec.

Jaroslav Pinkava

13. 6. 2011 0:00

Soutěž o síťový disk: třetí kolo

Vyhlásili jsme pro vás soutěž, ve které můžete vyhrát síťový disk NAS nebo set klávesnice s myší. Stačí začít blogovat na Root.cz a zúčastnit se se svými zápisky hlasování čtenářů. Dnes je čas vybrat to nejlepší z minulého týdne. Který zápisek se vám nejvíce líbil a postoupí do finále?

Redakce

13. 6. 2011 0:00

Komiks: IT stávka

I když je stávka nejkrutějším zákonným prostředkem v boji proti nenažranému kapitalistovi, význam tohoto slova se v posledních letech rozrostl až do obludných rozměrů. Někdy běžný člověk jen těžko dokáže pochopit slova odborových předáků, ale stejně jako hrdinu dnešního komiksu i jeho napadne, proč ne?

Petr Šimčík

11. 6. 2011 0:00

Umělcem v Linuxu s MyPaint

Pokud máte výtvarné ambice nebo hledáte programy na podporu výtvarné výchovy, pak by vás mohla zaujmout aplikace MyPaint, která je určena pro výtvarné a umělecké zaměření a představuje tak dobrou alternativu programům jako je Rendera či ArtRage. Chcete projevit svůj grafický talent?

Michal Černý

10. 6. 2011 0:00
| 7

Nový pohľad na tradičný relačný model

Relačný model je dobre známym pojmom v oblasti softvérového inžinierstva. Tento dvojdielny článok vám predstaví projekt Bandicoot, ktorý implementuje relačný model netradičným spôsobom. Zároveň si ukážeme, ako vyvíjať softvér pomocou relačného modelu, a to bez použitia tradičných relačných databáz či jazyka SQL.

Július Chrobák

9. 6. 2011 0:00

IBM a sedm trpaslíků 15 - superpočítač CDC 6600 (2.)

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky budeme pokračovat v popisu architektury superpočítače CDC 6600 zkonstruovaného v první polovině šedesátých let minulého století týmem vedeným Seymourem Crayem. Procesorová jednotka tohoto počítače měla několik zajímavých vlastností.

Pavel Tišnovský

9. 6. 2011 0:00

Stavíme tunely v OpenSSH

V minulém díle našeho seriálu o zajímavých vlastnostech OpenSSH jsme si představili způsob, jak se snadno přihlašovat ke vzdáleným serverům bez nutnosti vypisovat pokaždé heslo. Dnes se společně podíváme na to, jak je možné pomocí OpenSSH stavět bezpečné tunely pro libovolné síťové protokoly.

Ondřej Caletka

8. 6. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (8. 6. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak udělat GIT robustnějším, přestavíme si pomocníka při správě pošty, nástroj pro pokročilé uživatele mobilní sítě, dialogový framework a na závěr grafický nástroj pro kopírování disků. Na konec nebude chybět blbinka.

David Kovalský

8. 6. 2011 0:00

Ubuntu je Mac pro chudé

Microsoft zveřejnil první obrázky toho, jak bude jeho nový operační systém vypadat a na první pohled je možné souhlasit s jeho prohlášením, že co se týče vzhledu je to největší změna od příchodu Windows 95. Co to bude znamenat pro linuxová grafická prostředí a distribuce jako takové?

Michal Černý

7. 6. 2011 0:00 | Microsoft

Procesory RISC v pracovních stanicích a serverech - architektura SPARC

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se společně budeme zabývat popisem mikroprocesorů SPARC založených na architektuře RISC. Tyto mikroprocesory byly navrženy společností Sun Microsystems, která je používala v poměrně širokém spektru svých unixových pracovních stanic.

Pavel Tišnovský

7. 6. 2011 0:00

Proč vyhrál MS-DOS: rozhodl trh, ne kvalita

Jistě znáte historii o prvních počítačích IBM PC a o tom, jak si IBM vybírala dodavatele OS. Jak by ne, že, vždyť jste přece viděli film Piráti ze Silicon Valley. Zrůda Gates, jdoucí za ziskem přes mrtvoly, ubohý Kildall, temné machinace Microsoftu, lži, intriky a podvody nejhrubšího zrna. Nebo ne?

Martin Malý

6. 6. 2011 0:00 | IBM

Soutěž o síťový disk: druhé kolo

Vyhlásili jsme pro vás soutěž, ve které můžete vyhrát síťový disk NAS nebo set klávesnice s myší. Stačí začít blogovat na Root.cz a zúčastnit se se svými zápisky hlasování čtenářů. Dnes je čas vybrat to nejlepší z minulého týdne. Který zápisek se vám nejvíce líbil a postoupí do finále?

Redakce

6. 6. 2011 0:00

Bezpečnostní střípky: s hackery nejsou žerty

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na diskuzi na Schneierově blogu k bezpečnosti SW (open source vs. programy z uzavřených zdrojů), na phisherské útoky proti e-mailovým službám a na nový volně dostupný antivir Microsoftu.

Jaroslav Pinkava

6. 6. 2011 0:00
| 5

Komiks: útěcha

Staré přísloví říká: když už se to sere, tak na velkou hromadu. Na vlastní kůži to zažila jedna původem japonská firma. Tento týden už ji podruhé v krátkém čase úspěšně napadli zlí hoši. Nechtěli bychom být v kůži toho, kdo to přišel říct nejvyššímu. Oznamovat tak velkou katastrofu není příjemné.

Petr Šimčík

4. 6. 2011 0:00

Mageia 1 potěší, ale nepřekvapí

Když se minulý rok začala rozpadat komunita kolem distribuce Mandriva, pro její uživatele to nebyly nejlepší časy. O rok později, respektive o osm měsíců po oznámení, že se část vývojářů od Mandrivy odtrhla a založila fork s názvem Mageia, tu máme první reálné výsledky a hlavně dvě podobné distribuce.

Adam Štrauch

3. 6. 2011 0:00 | Mageia

Ustojí server za 2012 korun i konec světa? (Komerční sdělení)

Společnost Master Internet dnes zaútočila na hostingovém trhu agresivní nabídkou značkového HP dedikovaného serveru se Sandy Bridge procesorem a správou za neuvěřitelnou cenu 2012 CZK.

3. 6. 2011 0:00

Recenze tabletu Mobii: zadarmo drahý!

Se zařízeními postavenými na platformě Android se v posledním roce roztrhl pytel. Můžeme si tak vybrat z velmi široké nabídky různě vybavených přístrojů pro různé účely. Bohužel to skrývá nejedno nebezpečí. Nám se dostal do rukou tablet Mobii, který nabízí několik překvapení. Bohužel nehezkých.

Martin Malý

2. 6. 2011 0:00 | Android

IBM a sedm trpaslíků 15 - superpočítač CDC 6600

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky se budeme zabývat superpočítačem CDC 6600, který byl v první polovině šedesátých let minulého století zkonstruován Seymourem Crayem. CDC 6600 se okamžitě stal nejvýkonnějším počítačem světa, což mu vydrželo příštích pět let.

Pavel Tišnovský

2. 6. 2011 0:00

Aplikace v cloudu: nyní je správný čas začít (Komerční sdělení)

Pouhých šest týdnů stačilo v praxi na vývoj cloudové aplikace pro statisíce zákazníků amerického T-Mobilu. A cloudové aplikace pro Windows Azure můžete dělat i vy, třeba v Eclipse s nejnovější verzí SDK.

2. 6. 2011 0:00

Používání klíčů v OpenSSH

Každý správný linuxák jistě zná a používá program SSH. Jeho primárním účelem je šifrované terminálové spojení na vzdálený UNIXový systém. Nabízí toho ale mnohem víc. V tomto seriálu si postupně představíme různé zajímavé možnosti balíku OpenSSH, který je nejpoužívanější implementací SSH protokolu.

Ondřej Caletka

1. 6. 2011 0:00

Červnová konference Internet a Technologie 11 se zaměří na IPv6 a bezpečnost (Komerční sdělení)

Ve středu 8. června začne už čtvrtý ročník dvoudenní konference o současném internetu a internetových technologiích – Internet a Technologie 11. Setkání internetových odborníků pořádají společně sdružení CZ.NIC a NIX.CZ.

1. 6. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (1. 6. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na vylepšený grep, zkontrolujeme si, jak je Linux kompatibilní s našim hardwarem, ukážeme si nástroj pro práci s statistickými daty a nakonec nás čeká jeden Twitter klient. Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

David Kovalský

1. 6. 2011 0:00
| 4

Linux 3.0 nebude zlomový, jen změní číslování

Už jsou to tři roky, co chtěl Linus Torvalds změnit číslování jádra. Původní označování se přestalo používat, změnil se systém vydávání a bylo na čase značení upravit. Návrhů bylo tehdy předloženo několik, ale až teď došlo na realizaci a očekávanou zásadní změnu. Linux 2.6 je mrtev, ať žije Linux 3.0.

Petr Krčmář

31. 5. 2011 0:00 | Kernel

Procesory s architekturou RISC v pracovních stanicích a serverech

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme vybrané mikroprocesory s architekturou RISC, které byly použity v některých známých i méně známých pracovních stanicích a serverech. Podívám se na mikroprocesory řady MIPS R2000 a R3000, SPARC a PA-RISC a později na Alpha, POWER, PowerPC a Cell.

Pavel Tišnovský

31. 5. 2011 0:00

Virtualizácia pod systémom FreeBSD

Operačný systém FreeBSD umožňuje rovnako ako každý iný OS spúšťanie virtuálneho prostredia a v tomto článku si spoločne preberieme, aké možnosti virtualizácie FreeBSD dnes užívateľom ponúka z pohľadu hostiteľského OS. Cieľom článku je poskytnúť prehľad alternatív pre plnohodnotnú virtualizáciu.

Juraj Šípoš

30. 5. 2011 0:00 | FreeBSD

Vyberte nejlepší článek z blogu za minulý týden

Vyhlásili jsme pro vás soutěž, ve které můžete vyhrát síťový disk NAS nebo set klávesnice s myší. Stačí začít blogovat na Root.cz a zúčastnit se se svými zápisky hlasování čtenářů. Dnes je čas vybrat to nejlepší z minulého týdne. Který zápisek se vám nejvíce líbil a postoupí do finále?

Redakce

30. 5. 2011 0:00
| 1

Bezpečnostní střípky: počítačovou kriminalitu lákají peníze

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na doporučení, která se týkají ochrany osobních dat, resp. ID, přehled bezpečnostních vlastností Windows 7 (NSA) a opět jsou tu hackeři, problémy společnosti Sony, phishing atd.

Jaroslav Pinkava

30. 5. 2011 0:00
| 4

Komiks: změna je život

Se změnou pracovního místa očekáváme, že se změní i naše pracovní náplň. Někdy tomu tak je, ale jak už to u IT bývá, tento obor přináší neočekávaná úskalí. Hrdina dnešního komiksu se tak moc snažil dostat ze svého stereotypu, že skončil prakticky na stejném místě, ze kterého tak pracně utíkal.

Petr Šimčík

28. 5. 2011 0:00

Bootujte ze sítě plnohodnotný systém

Minulý týden jsme se věnovali bootování ze sítě pomocí PXE. Naučili jsme se nainstalovat potřebné prostředí sítě a zkusili si nabootovat live distribuci Parted Magic. Dnes si návod vylepšíme o rozjetí systému ze souborového systému NFS a jako bonus přidáme bootování z obrazů disku a optických médií.

Adam Štrauch

27. 5. 2011 0:00 | NFS

Okna v terminálu pomocí Tmux

Možná už znáte Screen nebo jeho vylepšení Byobu. Dnes si ukážeme dalšího jejich konkurenta, kterým je Tmux. Jeho výhodou je možnost práce s okýnky a hlavně je silně konfigurovatelný a skriptovatelný. Pokud vám něco na Screenu nesedělo a chtěli jste to vždycky změnit, můžete zkusit právě Tmux.

Petr Krčmář

26. 5. 2011 0:00

IBM a sedm trpaslíků 14 - superpočítačová firma CDC

V dnešní části seriálu o historii vývoje výpočetní techniky se zaměříme na další společnost vyrábějící mainframy, která byla na začátku šedesátých let minulého století zařazována do skupiny „sedmi trpaslíků“. Jedná se o firmu Control Data Corporation, v níž se kromě klasických mainframů začaly konstruovat i superpočítače, za jejichž vznikem nestál nikdo jiný než Seymour Cray.

Pavel Tišnovský

26. 5. 2011 0:00
Lupa.cz: Pokus o český PayPal nevyšel. PaySec končí

Pokus o český PayPal nevyšel. PaySec končí

120na80.cz: 10 nejžádanějších bylinných čajů

10 nejžádanějších bylinných čajů

Vitalia.cz: Tyhle dorty se prostě nepovedly

Tyhle dorty se prostě nepovedly

Podnikatel.cz: Jak na odměňování prokuristy?

Jak na odměňování prokuristy?

Vitalia.cz: SZPI uzavřela Lidl. Takhle to tam vypadalo

SZPI uzavřela Lidl. Takhle to tam vypadalo

120na80.cz: Pánové, odřené bradavky při běhu nejsou nutné

Pánové, odřené bradavky při běhu nejsou nutné

DigiZone.cz: ČT: nový dokumentární cyklus i s drony

ČT: nový dokumentární cyklus i s drony

DigiZone.cz: Böhmen und Mähren v režii Ondřeje Trojana

Böhmen und Mähren v režii Ondřeje Trojana

Vitalia.cz: Farmářské trhy na Kulaťáku - už 250x

Farmářské trhy na Kulaťáku - už 250x

Lupa.cz: Roaming se mění. Co byste o něm měli vědět?

Roaming se mění. Co byste o něm měli vědět?

Podnikatel.cz: Nabízí funkční řešení EET? Nesmysl, klamou

Nabízí funkční řešení EET? Nesmysl, klamou

Lupa.cz: Jak na internetu sehnat poctivého řemeslníka?

Jak na internetu sehnat poctivého řemeslníka?

Podnikatel.cz: Kašlali na předpisy, byznys jim zavřeli

Kašlali na předpisy, byznys jim zavřeli

Podnikatel.cz: Firmu lze trestat za účast na sebevraždě

Firmu lze trestat za účast na sebevraždě

Vitalia.cz: Proč jsou po vyřazení lepku zdravější?

Proč jsou po vyřazení lepku zdravější?

120na80.cz: Akce na podporu lidí s hemofilií

Akce na podporu lidí s hemofilií

Lupa.cz: Komentáře pod články mohou vydělávat. Jak?

Komentáře pod články mohou vydělávat. Jak?

Vitalia.cz: Očkování a autismus ve světle vědeckého objevu

Očkování a autismus ve světle vědeckého objevu

Podnikatel.cz: Google PageRank nadobro zmizel

Google PageRank nadobro zmizel

Lupa.cz: Jaký je Průvodce světem Arduina?

Jaký je Průvodce světem Arduina?

Ušetřete