Hlavní navigace

Aktuální články

Mikrořadiče a jejich aplikace v jednoduchých mikropočítačích (5)

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme některé způsoby ovládání LCD umožňujících práci s rastrovou grafikou, i když většinou pouze monochromatickou. Taktéž se budeme zabývat několika projekty, jejichž cílem bylo generování obrazu pomocí MCS-51 přímo na televizní obrazovce, popř. na obrazovce monitoru.

Věříte opravdu jen důvěryhodným certifikačním autoritám?

Electronic Frontier Foundation ohlásil projekt SSL Observatory, který sleduje veřejně viditelné SSL/TLS certifikáty. Závěr není lichotivý – i když si dokážete vybrat kořenové certifikační autority, tranzitivní důvěra v SSL/TLS modelu způsobí, že budete důvěřovat někomu, komu byste jinak nedůvěřovali.

Bezpečnostní střípky: nemáte na svém počítači keylogger?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na některé informace charakterizující význam IT bezpečnosti v dnešním světě, články věnované bezpečnosti uživatelů na sociálních sítích a samozřejmě na významné kryptologické konference.

Komiks: láska přes internet

Už jste se někdy seznamovali přes internet? Je to docela jednoduché a pohodlné, ale nese to s sebou jedno velké riziko, že totiž můžete narazit na podivnou osobu, která bude frigidní, úchylná, ujetá, bude mít poruchu osobnosti, bude ošklivá, hloupá, učitelka nebo lesba. A nebo všechno dohromady.

Je GNOME Shell opravdu krokem vpřed?

O GNOME Shell se v linuxových kruzích opatrně mluví už nějakou tu dobu, bude to základní stavební kámen GNOME 3.0, které pomalu nabírá zpoždění. Zajímalo mě, jak to teď s GNOME Shell vypadá, protože se pomalu stává obětí moc otevřeného vývoje, který mu jak pomáhá, tak škodí, uživatelé totiž mají před očima aktuální stav.

Sleep is Death: Ne tak obyčejná hra

Představili jste si někdy co by se stalo, kdybyste se dostali tisíce let do budoucnosti? Nebo naopak stovky let do minulosti? Pokud ano, doporučuji vyzkoušet hru Sleep is Death, která vám dovolí prožít vlastně cokoliv chcete.

Ufw: firewall jednoduše a rychle

IPtables je mocný nástroj, který se správnými znalostmi dokáže cokoli, co si jen umíte u filtrování provozu na síti představit. Když ale potřebujete ochránit pouze svůj počítač, ať už jde o desktop či notebook, je to jako obrovský kanón na malého vrabce. Proto vznikla řada projektů, které firewall zjednodušují.

Základy programování ve Squeaku - dokončení popisu syntaxe a sémantiky jazyka

V sedmé části seriálu o programovacích jazycích vhodných pro výuku dokončíme popis syntaxe a sémantiky Squeaku. Řekneme si, jakým způsobem lze použít zprávy se selektory whileTrue, whileFalse, whileTrue: a whileFalse:, dále si ukážeme použití lokálních proměnných a vysvětlíme si význam objektů, tříd a metatříd.

Jaká desítka IT míst má největší budoucnost?

Když se mluví o situaci na pracovním trhu, obvykle se tím rozumí její aktuální stav – je jen logické, že průměrného člověka bude nejdřív zajímat, kde místo sežene teď. Na druhou stranu ale, poptávku po místech neuškodí sledovat i v opravdu dlouhodobém horizontu let i desetiletí. Plánovat celý život dopředu jistě není snadné, ovšem člověk nežije několik let, že ano, tak je trocha námahy jistě na místě…

Softwarová sklizeň (18. 8. 2010)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme, jak efektivně ukládat podobná data, budeme editovat mapy, zastavíme se u modifikovaného Linuxu, ukážeme si, jak aktualizovat počítač bez sítě, a nakonec přijde malý IRC klient. Nebude chybět ani blbinka.

Ondřej Filip, CZ.NIC: všichni jsme tu linuxáci

Rozhovor s ředitelem CZ.NIC. Druhá část dvoudílného rozhovoru, který se zabývá činností organizace CZ.NIC i tématy, která zajímají českého uživatele internetu. Proč je ENUM mrtvý projekt? Jak probíhá vývoj směrovacího démona Bird a co nového chystá CZ.NIC? Proč CZ.NIC vyvíjí klienta pro datové schránky?

Mikrořadiče a jejich aplikace v jednoduchých mikropočítačích (4)

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů dokončíme popis osmibitového mikrořadiče Intel 8051, neboli MCS-51. Popíšeme si kity, které lze při programování a ladění těchto mikrořadičů použít, mikropočítače založené na MCS-51 i to, jakým způsobem je u nich řešeno zobrazování informací na (textových) displejích z tekutých krystalů (LCD).

Ondřej Filip, CZ.NIC: OpenID ještě nikdo nechytil za správný konec

Rozhovor s ředitelem sdružení CZ.NIC. První část dvoudílného rozhovoru, který se zabývá činností CZ.NIC i tématy, které zajímají českého uživatele internetu. Jak probíhá implementace DNSSEC v Česku? Proč překvapila celý svět? Proč by mělo být české OpenID úspěšné a jak to vypadá s diakritikou v doménách?

Bezpečnostní střípky: je třeba prosazovat ofenzivní vztah k bezpečnosti IT

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na materiály konference Usenix 2010, na podrobný přehled situace s malware ve světě a na diskuzi okolo toho, zda je platný důkaz známého problému (P = NP ?).

Komiks: implantát

Ať děláme v IT odvětví cokoliv, po čase je každý z nás nakonec zralý na psychiatra nebo alespoň na psychoanalytika. Záleží jen na tom, jak rychle dosáhneme vrcholu pomyslného psycho kopce. To není vtip, říká se mu break point a pak už vám nepomůže nikdo. Ale nikdo z nás neví, jak ten kopec máme vysoký.

DeLi Linux: distribuce pro staré stroje

Stále jsou na fórech k vidění dotazy ohledně distribucí vhodných pro staré počítače. Jednou z výhod Linuxu totiž je jeho modularita, která mu umožňuje zvolit takový software, který je provozovatelný na počítačích starších než deset let. Je třeba ale vybrat správnou distribuci i aplikace. Třeba DeLi.

Robo Defense: hra která chytne a už nepustí

Nic nedokáže pokazit den tak, jako globální invaze robotických a násilnických nepřátel, kteří chtějí zničit vaše základny. Musíme se tedy vžít do role strategického důstojníka a rozmístit obranu tak, aby mohla co nejefektivněji ničit hordy přicházejících nepřátel. Nesnadný úkol, ale ne nemožný.

Základy programování ve Squeaku - bloky a strukturované příkazy

V šesté části seriálu o programovacích jazycích vhodných pro výuku programování si popíšeme, jakým způsobem se ve Squeaku používají bloky a jaký význam bloky mají (společně se třídami Boolean, True, False aj.) při tvorbě strukturovaných příkazů, tj. podmínek a programových smyček.

Arduino: novinky a alternativy

Arduino je otevřený systém a existuje spíš jako koncept než jako jeden konkrétní typ hardware. Podobně jako máme u Linuxu nepřeberné množství distribucí a *nixů, existuje i řada *duin. V článku si představíme jednu zajímavou alternativu a ukážeme si žhavou novinku, kterou tvůrci Arduina připravili.

Zenonia: androidí RPG ve velkém stylu

Po delší době tu máme opět hru pro operační systém Android a tentokrát nepůjde o nějakou malou rybu, půjde o jedno z nejlepších RPG, které můžete pro svého Androida koupit. Staňte se hrdinou, odkryjte pravdu o svém otci a buďte součástí konfliktu mezi Svatými Rytíři a Klanem Draků.

Softwarová sklizeň (11. 8. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme, jak na videa pro přenosná zařízení, naučíme se efektivněji využívat schránku, dále roztřídíme a zorganizujeme fotografie nejen z letošní letní dovolené a dáme řád našim knihám. Na konci nás samozřejmě čeká blbinka.

Nominace do ankety Křišťálová Lupa 2010 v plném proudu (Komerční sdělení)

První fáze hlasování v již pátém ročníku populární ankety Křišťálová Lupa 2010 byla spuštěna. Široká veřejnost může nominovat to nejlepší z českého Internetu v celkem jedenácti kategoriích. Hlasující mají zároveň příležitost vyhrát mobilní telefon Nokia N97 mini.

Deset nejběžnějších bezpečnostních chyb na webu

Od roku 2003 experti na zabezpečení aplikací z celého světa velmi pečlivě sledují stav zabezpečení webových aplikací a výsledky své práce promítají do dokumentu, jenž je uznáván různými organizacemi po celém světě. Obsahuje deset nejběžnějších zranitelností, které můžeme najít u mnoha webových stránek.

Mikrořadiče a jejich aplikace v jednoduchých mikropočítačích (3)

V dnešním článku se budeme zabývat především popisem známého osmibitového mikrořadiče Intel 8051 (MCS-51), o němž jsme si již zmínili minule. Popíšeme si jak jeho čítače/časovače a sériový port, tak i strukturu paměti údajů, registry speciálních funkcí, Booleovský procesor a instrukční sadu.

Příkazy, které vám spolehlivě zničí systém nebo počítač

„Chceš si zničit sekeru?“ ptá se známý a kdysi nepostradatelný Rozum do kapsy. „Vrhej jí, štípej dříví na kameni a nechávej ji venku. Rosa ti ji do rána krásně ozdobí rzí,“ zní rada odborníka. My jsme se rozhodli vytvořit podobný návod, který vám přesně poradí, jak na to. „Chceš si zničit systém?“

Bezpečnostní střípky: pololetní přehledy nehýří optimizmem

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze samozřejmě upozornit na další informace z konferencí Black Hat a Defcon, dále třeba na distribuci Linuxu – Weaknet Linux a na některá upozornění na zranitelnosti a hrozby, které antivir nezastaví.

Komiks: geek building

Pokud pracujete v nějaké trochu větší firmě, určitě už jste se stali obětí firemného týmbyldyngu. To je taková akce, jejímž cílem je stmelit lidi, najít si nové kamarády a vůbec se družit. Obvykle se ale lidi rozdělí na skupiny, strašně chlastají nebo vytáhnou počítače a hrají staré hry. Ke vzteku manažerů.

Optimalizace Androida na výkon a výdrž

Když se nám dostane do ruky nový androidí telefon, po pár týdnech používání začneme uvažovat o možnostech, jak optimalizovat jeho výdrž na baterii a také výkon. Máte-li v telefonu přístup k právům roota, můžete toho udělat více, ale i bez nich se dá Android postavit na nohy tak, že absenci práv ani nepoznáte.

Nether Dimensional Runner: neuvěřitelný mišmaš

Někdy se po těžkém dnu vyplatí vypnout mozek a zapnout nenáročnou akční hříčku, která vás buď vytočí do nepříčetnosti nebo dokonale vyčistí hlavu od všech problémů. K jaké z těchto skupin se řadí Nether Dimensional Runner, v níž se zhostíte role neohroženého vojáka ponechaného na pospas v jedné dimenzi.

Byobu: ještě o kousek lepší terminál

Možná jste si před lety přečetli náš článek o programu Screen. Ten umí výrazně vylepšit klasický terminál především možností mít více sezení najednou a také se od nich kdykoliv odpojit a připojit. Byobu jde ale ještě dál a přichází s řadou vlastních příjemných vylepšení včetně příjemného rozhraní.

Základy programování ve Squeaku (2)

V dalším článku o programovacích jazycích vhodných pro výuku programování si podrobněji popíšeme, jak spolu mohou objekty ve Squeaku komunikovat pomocí posílání zpráv. Taktéž si řekneme, jak se konstruují programové bloky, které lze použít například pro implementaci řídicích struktur.
Ušetřete