Hlavní navigace

Aktuální články

Hrátky s LED a tlačítky pod Linuxem

V dnešním pokračování seriálu o Linuxu s páječkou v ruce začneme prvním praktickým zapojením. Použijeme paralelní port a jeho 5 vstupů a 12 výstupů. Zapojení je poměrně jednoduché - vezmeme 12 LED a přes odpory 1k2 je připojíme na výstupy paralelního portu proti zemi.

Zvukové čipy odpovídající specifikaci Audio Codec AC'97

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů bude popsán způsob zapojení a komunikace se zvukovými čipy i zvukovými kartami, které odpovídají specifikaci Audio Codec AC'97 firmy Intel.

Fedora 11: běh na krátké tratě

Očekávaná Fedora 11 je od včerejška oficiálně venku. Slova klasika „Nudíte se? Pořiďte si medvídka mývala (procyon lotor).“ by se dala přetransformovat na „Nudíte se? Pořiďte si Fedoru.“ Dnešní díl přehledu krasavců s kloboukem začíná.

Softwarová sklizeň (10. 6. 2009)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednu odlehčenou distribuci, ukážeme si, jak jednoduše na animované obrázky a budeme vyhledávat soubory na desktopu. Mám tady také nástroj pro správu mirrorů a trošku jiný operační systém. Nebude chybět ani blbinka.

Nové technologie (nejen) na českém internetu

Ve čtvrtek 4. června 2009 se konal druhý ročník konference Internet a Technologie 09, kterou pořádalo sdružení CZ.NIC. Hovořilo se především o tématech přímo spjatých s internetem jako je DNSSEC, spam, IPv6 a podobně. Pokud jste se akce nezúčastnili přímo, můžete si přečíst o tom nejdůležitějším.

Vytváříme hru v systému LÖVE

Ve čtrnácté části seriálu o programovacím jazyku Lua bude ukázán způsob vytvoření jednoduché 2D hry s využitím systému LÖVE. Vzhledem ke snadno použitelnému API nabízeného systémem LÖVE je tvorba podobných typů her snadná a rychlá (řádově desítky minut), což je ideální například pro tvorbu prototypů.

Ubuntu-vm-builder: virtualizace snadno a rychle

Ubuntu server je variantou Ubuntu, kterou již nelze tak jednoduše přehlédnout. Nastavení serveru je s ní rychlé a jednoduché a stává se čím dál více oblíbené. Jedna z aplikací, kterou zde najdeme, je také ubuntu-vm-builder. Ve spojení s libvirt je to opravdu silný nástroj vhodný na provozní nasazení.

Bezpečnostní střípky: úniky dat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na článek o populárním šifrovacím software TrueCrypt, top 10 stránek s malware a článek o nejčastějších cílech dnešních počítačových útočníků.

Komiks: trekkie každým coulem

Nový Star Trek je tu a trekkies šílí. Nechávají si ořezávat uši, učí se roztahovat prsty, kupují si divné oblečky a memorují slovníky podivných jazyků. Mnozí z nich pak přestávají vnímat hranici mezi oběma světy a propadají záchvatům trekismu i v běžném životě. Jsou normální? Qapla'!

Nejlepším projektem letošního roku je Jabbim

Od dubna do května probíhal na serveru Root.cz čtvrtý ročník ankety CZECH OPEN SOURCE. V ní odborná porota i široká veřejnost volily to nejlepší z české open-source scény. Absolutním vítězem s nejvyšším počtem hlasů v hlasování veřejnosti bez ohledu na kategorii se stal projekt Jabbim.

Antigravitaattori: tak závodí UFO

Pořádáte doma s kamarády veselou party? Nevíte, jak ukrátit odpolední čas vašich přátel? Zkuste hru Antigravitaattori! Jedná se o velmi neobvyklou rodinnou 3D multiplayerovou závodní hru. Sedněte do kokpitu létajícího talíře a ukažte jim, jak lítá správný pozemšťan.

Elektronika pro Linux aneb admin s páječkou v ruce

V Linuxu je možné většinou poměrně jednoduše spojit skriptovacími jazyky funkcionalitu různých programů a udělat si jednoduchou aplikaci na míru. Pojďme tento koncept rozšířit i do fyzického světa v nejbližším okolí našeho počítače. Pokud se nebojíte vzít do ruky páječku, můžete si hrát s námi.

Další konkurence Sound Blasterů - ESS, Ensoniq a čip InterWave

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů budou popsány další typy často používaných zvukových karet určených pro osobní počítače. Jedná se především o karty založené na čipech AMD InterWave GFA1 či ESS 1868 a taktéž o zvukové karty firmy Ensoniq, která byla později koupena firmou Creative Labs.

Softwarová sklizeň (3. 6. 2009)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se podíváme na jaderný modul FS-Cache. Zamyslíme se, zda DeviceKit nahradí HAL. Ukážeme si program na screenshoty v konzoli. Ukážeme si SDL knihovnu pro ASCII znaky a ukážeme si také, jak si doma vyrobit obdobu MS Surface.

Jak probíhal Fedora PowerManagement Testday

Dne 2. dubna se konal další z plánovaných dnů testování vlastností linuxové distribuce Fedora. Tento den si vývojáři položili velký cíl, a to podívat se na zoubek správě napájení ve Fedoře. Pokud měl někdo zájem podívat se na to, jak moc "zelený" Linux je, měl možnost se připojit.

Recenze: netbook Dell Mini s předinstalovaným Ubuntu

Společnost Dell zařadila do své nabídky také netbooky, které v loňském roce zaznamenaly nebývalý boom. Počítač je možno objednat také s předinstalovanou distribucí Ubuntu. Měli jsme možnost jeden takový stroj otestovat. Jak na nás zapůsobil nový hardware? Je Ubuntu v Dellu použitelné, nebo je to jen náhražka?

Hrátky se systémem LÖVE

V dnešní části seriálu o programovacím jazyce Lua si na sedmi jednoduchých příkladech ukážeme, jakým způsobem je možné s využitím systému LÖVE vytvořit okno, vykreslit do tohoto okna geometrické obrazce, vytvářet animace a taktéž pracovat s fonty i rastrovými obrázky, které lze mj. použít jako sprity.

Bezpečnostní střípky: Obamova nová strategie kybernetické bezpečnosti

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na materiál k metrikám kybernetické bezpečnosti, hezký přehled toho, co vše se může objevit na hacknutém počítači a třeba na článek o problémech i českých uživatelů na stránkách Facebooku.

Moblin: budoucnost netbooků?

Oprostit se od zavedeného konceptu ovládání počítače není nikdy jednoduché. Během posledních dvaceti let, kdy jsou klikací operační systémy součástí našeho života, naše mysli natolik přimkly k zavedenému, že vymyslet nebo jenom používat něco jiného je skoro nemožné. Projektu Moblin se to povedlo, a musím říci, že pro běžného uživatele velmi dobře.

Pozor! Velká fotografická soutěž (Komerční sdělení)

Průvodce zdravým životem, server Vitalia.cz, vyhlašuje společně s Centrem trvalého zdraví Cordeus letní soutěž pro všechny bez rozdílu věku, kdo rád fotí. Jste nastávající maminka, nebo vaše snímky zachycují totálně nezdravý životní styl? Pošlete fotku a vyhrajte jednu z cen.

Komiks: kouzlo sociálních sítí

A ještě jednou na téma sociálních případů... totiž sítí. Ačkoliv když nad tím tak přemýšlíme, je docela pravděpodobné, že pokud se budete dlouho pohybovat po sítích, třeba se pak už budete stýkat jen s kamarády případy. To bude teprve zajímavá sociální síť čekající na sociální dávky. Tak buďte trochu sociální!

The Mana world: svět s manou bez many

Žánr MMORPG se na Linuxu hledá těžko a jen velmi malé množství MMORPG her je plně zdarma. Dnes si posvítíme na jeden klenot linuxové herní scény. V The Mana World sice zatím nenajdete žádné uplatnění many, po které se hra jmenuje, ale poskytne vám mnoho hodin zábavy s lidmi ze všech koutů světa.

Využitie Boolean funkcií a Lattice objektov v Blenderi

Ako ste si už mohli všimnúť z názvu, dnešný diel bude zameraný na prácu s Boolean funkciami. Ukážeme si jednoduchý príklad riešenie problému pomocou nich, pričom všetko bude podrobne popísané aj s obrázkami. Okrem toho si povieme niečo o Lattice objektoch, ktoré sú určené na deformáciu nielen Mesh objektov.

Konkurence Sound Blasterů: PAS, GUS a další

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů budou popsány některé známé zvukové karty pro počítače kompatibilní s IBM PC, které v dobách kralování DOSu a interní sběrnice ISA s větším či menším úspěchem konkurovaly známým Sound Blasterům. Jedná se o karty AdLib Gold, Pro Audio Spectrum a především Gravis UltraSound.

Co nového ve vývoji ústředny Asterisk

Na konci dubna letošního roku vyšla další hlavní verze populární pobočkové ústředny Asterisk 1.6.1.0. Opět si tedy optikou autora článku projděme nejdůležitější úpravy a nové zajímavé funkce, které byly vývojáři Asterisku do nové verze přidány.

Softwarová sklizeň (27. 5. 2009)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme jak na problémy s hudbou v uživatelsky přívětivém prostředí, ukážeme si jak na antivir v desktopovém podání, dále šikovný nástroj k sledování výkonu systému a na závěr jeden zvláštní "podvodník". Pochopitelně nebude chybět ani blbinka.

SSL autentizácia s webovým serverom Apache

Článok popisuje vybrané možnosti a konfiguráciu modulu mod_ssl, ktorý rozširuje webový server Apache HTTPD o podporu protokolu SSL. Zaoberá sa nielen autentizáciou servera, ale aj klientov pomocou klientských certifikátov. Podrobne si rozoberieme celú tvorbu a použitie certifikátov a všetko si ukážeme na príkladoch.

Spouštíme novou verzi Root.cz - jaké jsou novinky?

Po delší době došlo na aktualizaci některých funkcí na Rootu. Přestože se změnilo především pozadí celého webu (redakční systém), některé novinky se dotknou i čtenářů. Abyste měli přehled o nových funkcích i úpravách těch starých, sepsali jsme pro vás článek, kde najdete všechny podrobnosti včetně obrázků.

Lua + LÖVE: vytvořte si vlastní hru

Ve dvanácté části seriálu o programovacím jazyku Lua se seznámíme se souborem modulů (knihoven) LÖVE, pomocí nichž je možné vytvářet různé multiplatformní interaktivní aplikace, především hry. Velkou předností LÖVE je snadná použitelnost, takže se do vytvoření jednodušší hry mohou pustit i začátečníci.

Linux v Malém Tibetu aneb notebooky pro Indii

Malý Tibet se přezdívá severní části Indie s oficiálním jménem Ladak (Ladakh). Skupina českých dobrovolníků již několik let do této oblasti jezdí, aby pomáhala s výukou na několika tamních školách. Představíme vám letošní projekt spojený s výukou IT na základní škole v městečku Mulbekh.

Bezpečnostní střípky: většina průniků je zevnitř organizace

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na informaci o vydaných metrikách pro informační bezpečnost, na dvě nedávno vydaná Live CD (bezpečnost webů) a na výsledek nezávislého testu antivirových produktů.