Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

GnuPG: práce s klíči v řádce

V minulém díle seriálu o šifrování jsme si osvětlili, proč bychom měli používat software GPG. Dnes si ukážeme, jak pracovat s šifrovacími klíči na příkazové řádce. To se může hodit třeba ve skriptech, ale pro nás to bude důležité hlavně proto, že si lépe zažijeme a vysvětlíme, co vlastně s GPG děláme.

Game Editor: vytvořte si jednoduše vlastní hru

Možná jste někdy slyšeli o programu Game Maker, což je program, který ulehčuje vytváření jednoduchých počítačových her pro Windows. Pro Linux ovšem existuje něco velmi podobného. O této variantě si dokonce myslím, že je mnohem zajímavější. A to nejen proto, že podporuje více operačních systémů.

Co brání rozšíření Linuxu do škol?

Linux se na desktopech prosazuje jen velmi pomalu. Podle mnohých je na vině především školství. Jaké jsou možnosti a výhody nasazení open source a Linuxu do škol? Co brání jejich masivnějšímu rozšíření? Je problém v lidech, osnovách či technice? I na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

PGC: první grafický akcelerátor pro osobní počítače

Popíšeme si první grafický akcelerátor pro osobní počítače IBM PC nazvaný PGC neboli Professional Graphics Controller. Tento grafický akcelerátor podporoval vykreslování dvojrozměrných či trojrozměrných scén, ovšem trojrozměrná tělesa bylo možné vykreslit pouze formou takzvaných drátových modelů (wireframe).

Fedora 12: konstantní kvalita

Tohle je článek o nové verzi distribuce Fedora 12, ale pokud si chcete prohlížet obrázky, přepněte se na komiks. Pokud chcete obrázky stále stejného Gnome a stále se měnícího KDE, zkuste jinou recenzi. V tomto článku bude použita spousta slov a mnohým z nich nemusíte rozumět. Bude totiž o Constantinovi.

Softwarová sklizeň (18. 11. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes budeme sledovat BitTorrent trackery, otestujeme si DNS servery, ponoříme se do hlubin databázového schématu a nakonec kecálek pro platformu Android. Nebude chybět ani blbinka.

Karmic Koala: první kroky ke zpoplatnění Ubuntu?

Nová verze Ubuntu nepřinesla jen celou řadu nových funkcí a vylepšení stávajících, ale také pootevřela Pandořinu skříňku linuxových distribucí pro koncové uživatele. Stále více se začíná mluvit o možnostech zpoplatnění některých funkcí a o hledání cest k penězům koncových uživatelů. Jak by to mohlo fungovat?

Bezpečnostní střípky: vysoká chybovost webových aplikací

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na články zabývající se problematikami kybernetické války, na objevené zranitelnosti Windows 7, Flashe a SSL a na seznamy nástrojů, které pomohou při šetření incidentů s malware.

Komiks: nedomyšlený switch

Ten starý už vás štve, je pomalý, nehezký a i když jse s ním strávili svá nejlepší léta, poznáte prostě, že je čas switchnout. Ten nový vybíráte pečlivě, zkoušíte u kolegy, sháníte informace na webu až do chvíle, kdy máte jistotu, že jste kápli na ten pravý a že už vás nemá čím překvapit.

GPG: šifrování otevřeně a bezpečně

V souvislosti se zrušením volného certifikátu na Thawte a s několika dalšími důvody jsme v redakci začali uvažovat o něčem, co by elegantně dokázalo podepisovat e-maily a šifrovat komunikaci. Ano, tento seriál bude o otevřeném způsobu šifrování, PGP a o jeho svobodné implementaci GnuPG. Dnes si vygenerujeme klíče.

Cenu pro největšího slídila získalo ministerstvo zdravotnictví

Na slavnostním večeru v pražském Divadle Na Prádle byly včera večer vyhlášeny výsledky pátého ročníku soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra). Soutěž má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. Z téměř osmdesáti nominací zaslaných veřejností je vybrala odborná porota.

Ubuntu Netbook Remix: má systém pro netbooky smysl?

Ubuntu má již poměrně dlouho svůj speciální derivát pro netbooky. Ten má proti standardní instalaci některé zvláštnosti a nabízí několik specialit. V následujícím článku si řekneme, jaká je jeho poslední verze. Má podobný projekt vůbec smysl? Jaké novinky přichystala Karmic Koala pro své uživatele?

Nestandardní textové a grafické režimy karty VGA

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme některé nestandardní textové a grafické režimy, které je možné nastavit na grafické kartě VGA. Tyto režimy jsou pojmenované „nestandardní“ z toho důvodu, že je nelze vybrat přímo pomocí služeb BIOSu. Na druhou stranu právě využití těchto režimů způsobilo poměrně velkou oblibu karty VGA jak mezi programátory, tak i uživateli.

Microsoft uděloval ceny za open source - byli jsme při tom

Microsoft vyhlásil výsledky své historicky první soutěže o nejlepší open-source aplikace vytvořené pomocí nástrojů Microsoftu. Zúčastnit se mohl každý, kdo ve vývojových nástrojích Microsoftu vytvořil open-source projekt nebo dokázal rozšířit funkce některého z produktů od Microsoftu. Co si myslí sami tvůrci?

Softwarová sklizeň (11. 11. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se společně podíváme na jak z MP4-SA vygenerovat program, který ho přehrává. Dále se krátce podíváme na MythTV a také na jednu malou hru na odreagování. A před blbinkou se podíváme na nástupce internetu – obsahem adresovanou síť.

Sálové počítače série IBM 1400 a System/360

V dnešní části seriálu o historii počítačů si popíšeme základní architekturu sálových počítačů série IBM 1400 a IBM System/360. Počítače těchto sérií se (každý svým způsobem) zapsaly do historie výpočetní techniky. Samozřejmě nezapomeneme ani na jeden ze symbolů počítačů System/360 – známé kódování EBCDIC.

LinuxAlt 2009: neděle nejen o chytrých krabičkách

Už čtvrtý ročník konference LinuxAlt se opět konal na podzim v Brně. Druhý den se týkal především chytrého hardware, ale také například nasazení open source na střední škole a dalších témat. Pokud jste LinuxAlt nestihli, přinášíme vám reportáž s nejdůležitějšími informacemi, které na konferenci zazněly.

LinuxAlt 2009: sobota o bezpečnosti a novinkách v software

Už čtvrtý ročník konference LinuxAlt se opět konal na podzim v Brně. První den byl především ve znamení bezpečnostních témat a novinek ve Firefoxu a distribucích Ubuntu a Fedora. Pokud jste letošní LinuxAlt nestihli, přinášíme vám reportáž s nejdůležitějšími informacemi, které na konferenci zazněly.

Bezpečnostní střípky: zatímní vývoj malware v roce 2009

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne lze upozornit na výsledky testu antivirů společností AV-Comparatives.org, informaci ke struktuře penetračního testování bezdrátu a i FBI se zabývají soumary, kteří pomáhají převádět peníze kradené z bankovních účtů.

Komiks: profesionální deformace

V životě se jeden (někdy až tři) dostane do hodně divných a složitých situací. Obvykle to navíc bývá ve chvílích, kdy to onen jeden nejméně čeká. Pak je třeba se rychle a správně rozhodovat. A jak říkal Sherlock Holmes: Nikdy nevíte, kdy se vám ta která informace může v praxi hodit. Proto si pamatuji všechno.

Rigs of Rods: jeďte, plujte nebo leťte realistickou fyzikou

Štvala vás někdy nerealističnost bouraček v některých simulátorech aut? Či máte jen chuť vzít jeřáb a „hrát si“ s obrovskými krabicemi, když je nakládáte na náklaďák? Pak by se vám možná líbila hra Rigs Of Rods, která vyniká hlavně plně zničitelnými modely dopravních prostředků a velkým množstvím vozidel.

Jak na video tutoriály v Linuxu

Pojem screencast nebo video tutorial je dnes velmi populární na nejrůznějších technických i netechnických webech. Já jsem se rozhodl několik video tutorialů také vytvořit a Linux mi v tom ochotně pomohl. Průzkum možností mi chvilku zabral a teď s vámi o své zkušenosti podělím. Jak na to pohodlně a rychle?

Mandriva: kam směřují kroky draka?

Před dvěma dny spatřila světlo světa nová verze populární (brazilsko) francouzské distribuce Mandriva. Svého času se jednalo o nejpopulárnější distribuci, dnes je stále v první desítce. Kam kráčí stopy galského draka? Pro koho je dnešní Mandriva použitelná a co od ní můžeme čekat do budoucna?

Grafické karty MCGA a VGA

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů a jejich grafických subsystémech budou popsány další grafické karty pro počítače PC. Jedná se o první karty, které umožňovaly použití grafických režimů s 256 barvami, což mělo velký vliv například na rozvoj her, grafických editorů a animačních programů.

Paul Cormier: česká pobočka je nejlepší a Red Hat ji chce rozšířit

Minulý týden zavítal do brněnské pobočky společností Red Hat její vicepresident Paul Cormier. Přijel ocenit českou pobočku, která je nejlepší na světě a také oznámit, že firma hodlá v Česku výrazně expandovat. Při té příležitosti jsme se ho zeptali nejen na Brno, ale i na budoucnost Red Hatu jako celku.

Softwarová sklizeň (4. 11. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na zajímavou linuxovou distribuci, představíme si mini-monitorovací nástroj, potom přidám ještě systém pro správu labů a jednoduchý plánovač. Pochopitelně nebude tentokrát chybět ani oblíbená blbinka.

Vytváříme v C/C++ modul pro Python

Programovací jazyk Python má velké plus, že složité věci v něm můžete napsat opravdu jednoduše a tím urychlit vývoj. Naopak velkým nedostatkem je výkon tohoto jazyka. U malých projektů to sice nepocítíte, ale u větších, kde se často něco počítá, to je horší. Jak pro Python vytvořit modul v C/C++?

Sálové počítače firmy IBM

V předchozích třech částech seriálu o historii počítačů jsme se zabývali minipočítači firmy DEC (Digital Equipment Corporation), popř. jejich klony vyráběnými v zemích RVHP. Nesmíme ovšem zapomenout ani na další společnosti, které se velkou měrou podílely na vývoji výpočetní techniky, zejména na firmu IBM a její sálové počítače.

Bezpečnostní střípky: psychologie bezpečnosti

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne lze kromě jiného upozornit na rozhovor s Bruce Schneierem, desatero bezpečnosti pro zaměstnance a varování ohledně administrátorských hesel. Výsledek Rutkowské vyvolal širokou diskuzi na Schneierově blogu.

Vezměte několik PC a postavte si vlastní cluster

Nedávno jsme přinesli článek o tom, jak a proč si postavit vlastní výpočetní cluster. Dnes se na vše podíváme prakticky a popíšeme si jednotlivé kroky vedoucí k sestavení funkčního clusteru. Máte několik volných PC a potřebujete pořádný výpočetní výkon? My vám ukážeme, jak přesně postupovat.

Komiks: senza senzor

Kapesní přístroje jsou čím dál šikovnější, užitečnější, složitější, no zkrátka jsou vyspělejší. Některé jejich vlastnosti dokáží překvapit svou inovativností a způsoby využití. Často tak dnes v kapse nosíme věcičku, o které se před pár lety nezdálo ani tvůrcům Star Treku. V nejdivočejších mokrých snech.

reklama