Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Shutter: vyfotit, upravit a odeslat

Před pár měsíci jsem hledal nástroj na vytváření screenshotů pro své články. Standardní program, který nalezneme v Ubuntu, resp. v GNOME, mi zrovna nevyhovoval, a tak jsem se dal do hledání lepší alternativy. Nakonec jsem našel Shutter, který dělá přesně to, co potřebuji, a i mnohem víc.

Rune: runové žně

I stojí hrdě válečník. On ze severu je. Na cestu vydal se, by zasloužil si ve Valhale místo po boku otce svého. Však cesta je krutá a strastiplná. Tunely vedou i peklem. Potká na ní bohy, duchy, síly i příšery všelijaké. Ragnar, přeživší, muž osudu, zabránit musí stoupencům boha Lokiho v osvobození z pout věčných.

Deset důvodů, proč odejít z Facebooku

Sociální sítě hýbou internetovým světem a tou největší a nejpopulárnější je Facebook. Používá jej více než 400 milionů uživatelů na světě. Většina z nich si ale neuvědomuje některá nebezpečí, která z použití takové sítě plynou. Víte, že na Facebooku nejsou vaše osobní údaje v bezpečí a jsou veřejné?

Píšeme skripty pro grafický editor GIMP (ve Scheme)

V dalším článku o jazyce Scheme si ukážeme jedno z praktických využití tohoto jazyka. Scheme totiž bylo zvoleno jako skriptovací jazyk v editoru GIMP. Dnes již existuje velké množství dostupných skriptů rozšiřujících funkcionalitu GIMPu – od poměrně jednoduchých filtrů až po rozsáhlé skripty.

Windows hry v Linuxu? Cedega vs. CrossOver

V této recenzi se pro vás budu snažit porovnat Cedegu a CrossOver Games. Oba produkty vám umožní spouštět windowsovské hry na Linuxu, oba jsou placené, stojí zhruba stejně a oba mají stejné základy. Nepůjdu technicky do hloubky, ale budu se snažit spíše o uživatelský náhled na věc založený na zkušenostech.

Softwarová sklizeň (5. 5. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Někdy je pohodlnější ovládat multimediální aplikace na dálku, ukážeme si, jak na to. Dále se podíváme na zajímavé doplňky pro OpenOffice.org, představíme si taky zásuvný modul pro přehrávání videa přímo v IM programu a nebude chybět ani blbinka.

SQL Server 2008 R2 míří do datových center a k BI analytikům (Komerční sdělení)

Nejnovější verze Microsoft SQL Serveru přináší další sadu vylepšení v oblasti dostupnosti a výkonu databázových aplikací a jejich správy.

Šikovný počtář FreeMat

Tento nástroj umožňuje kromě využití standardní palety funkcí i možnost si doprogramovat vlastní. Vše v rychlém a přehledném provedení. Ani možnosti základní nabídky FreeMat nejsou špatné. Využití tak nalezne nejen jako lepší kalkulačka, ale také ve vzdělávání, inženýrských a přírodovědných disciplínách.

Tiskárny a plottery vyráběné v Československu

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se budeme zabývat, podobně jako v části předchozí, popisem periferních zařízení vyráběných v Československu. Dnes se zaměříme na tiskárny a především na plottery, jejichž návrh i výroba měly v ČSSR velmi dlouhou tradici začínající již u minipočítačů řady SMEP.

FTP autorizace na web hostingu v době masového vykrádání hesel

Masové vykrádání přístupových údajů k FTP účtům v loňském roce postihlo všechny webhostery. Následující text ukazuje možnosti obrany účtů před zneužitím a je případovou studií, která popisuje zkušenosti s konkrétní implementaci obranného opatření s využitím svobodných nástrojů ve společnosti ACTIVE 24.

Bezpečnostní střípky: EU - datové průniky bude třeba oznamovat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na sérii článků k tématu „Proč bezpečnostní profesionálové chybují“, příručku k bezpečnosti koncového bodu a na doporučení Chada Perrina (deset knih z IT bezpečnosti, které si chce koupit).

Komiks: Omyl S. J.

Být vizionářem není vůbec jednoduché. Člověk musí často předpovídat nepopulární věci, což dokáže rozezlít davy škarohlídů. Co se dá ale dělat, když budoucnost je budoucnost? Můžete s nimi nesouhlasit, můžete se s nimi přít, můžete se hádat v internetových diskusích, ale to je asi tak všechno.

Jak ukrýt tajná data do obrázku aneb steganografie v praxi

Jistě už víte, jak je možné data šifrovat, aby je nenašel nikdo cizí. Co ale s daty, u kterých nesmí cizí osoba ani zjistit, že existují? Co v zemích, kde po vás budou chtít k zašifrovaným datům heslo? Řešením je steganografie, která umí data uchovat v obrázcích tak, že je není možné objevit. Jak na to?

Brain Party: zábava pro celou rodinu

Ne vždycky máme čas a náladu na dvě hodiny drsného paření. Někdy si člověk musí oddechnout a zahrát si nějakou krátkou hříčku na pár minut. Na takové chvilky se hodí například hra Brainparty, což je malý balík několika miniher, které jsou některé jednoduché, ale některé vám docela potrápí mozek.

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx: LTS s výraznějšími rysy

Po přibližně šesti měsících vývoje jsme se dnes dočkali. Vyjde Ubuntu 10.04 Lucid Lynx a dávku novinek, která vás nenechá chladnými, ať už v dobrém či zlém slova smyslu. Tématem nového Ubuntu je nový vzhled, sociální sítě, ovládání oken na levé straně, nová hra a žádný GIMP.

Programovací jazyk Scheme: definice anonymních i pojmenovaných funkcí, iterace

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky si řekneme, jak se v programovacím jazyce Scheme vytváří nové funkce, a to jak funkce pojmenované, tak i funkce anonymní. Dále si popíšeme, jak ve Scheme zapsat iteraci – pomocí rekurze, s využitím universální smyčky „do“ či makrem „while“.

Jak někomu ukrást doménu?

V poslední době se opět začalo hovořit o tom, jak je možné ukrást či chcete-li unést doménu, která patří někomu jinému. Překvapivě je to často poměrně snadné, jak ukazují případy z minulosti i současnosti. Jak se krade doména? Jak se jako právoplatný vlastník můžu na něco takového připravit?

Softwarová sklizeň (28. 4. 2010)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na VNC klienta v jiném podání, připomene zajímavý emulátor počítačů Atari, zmíníme také novinky ve vydání jazyka Perl a nakonec nástroj pro zachycení myšlenek. Pochopitelně nebude chybět oblíbená blbinka.

Periferní zařízení osmibitových počítačů vyráběná v ČSSR

V dnešní části seriálu si na chvíli odpočineme od popisu československých osmibitů. Namísto toho se budeme zabývat periferními zařízeními, která byla v ČSSR pro tyto počítače vyráběna. Těchto zařízení existovalo poměrně velké množství – od joysticků přes magnetofony až po disketové jednotky.

Matematika na vysoké úrovni s wxMaxima

Program wxMaxima představuje jeden z funkčně nejlépe vybavených matematických nástrojů vůbec. Jeho užívání ale nemusí být pro každého snadné. Proto se pokusíme přiblížit základní syntaxi, užívání některých důležitých funkcí a nezapomeneme ani na odkazy na další zdroje pro studium.

Android 2.2 se už testuje a možná vyřeší nezájem HTC a dalších

Popularita operačního systému Android roste a může za to hlavně velmi volná licence, díky které se stal oblíbený u řady výrobců. Je tu ale i druhý pohled na situaci, a to uživatelský. Právě na uživatele výrobci androidích telefonů už moc nekoukají. Pokud tedy chcete pravého Androida se vším všudy, kupte si ho přímo od Googlu.

Bezpečnostní střípky:Symantec hlásí:počty cílených útoků se zvyšují

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na doporučení RSA k online bezpečnosti, na příručku k bezpečnosti Windows 7 a na přehled OWASP k nejčastějším bezpečnostním problémům webů.

Komiks: nad dobrého androida není

Západní společnost se snaží už dlouhá léta řešit věci v klidu a rozumně. Prostě obvykle raději kecáme než abychom použili pěsti. Někdy ale není jiná možnost a jediným východiskem je násilí. Jak už říkal pan Murphy: Když něco nejde silou, pomůže ještě větší síla aneb když to nejde, vem si větší kladivo.

Android už běží i na iPhone

Mnoho vyznavačů svobodného software nemá rádo mobilní telefon iPhone. Přestože se jedná o velmi populární přístroj, vadí jim především jeho uzavřenost. Nyní se podařilo portovat na iPhone operační systém Android. Na klasický hardware je tak možné do dualbootu dostat také Linux. Jak Android na iPhone funguje?

Postavte si město v SimCity 3000 Unlimited

Postavíme domeček, kolem něho další a další. Staneme se starostou. Zavedeme vodu a elektřinu. Postavíme obchoďák, ubytovnu, záchodky, věznici, dráhu. Najednou si uvědomíme, že pod námi roste město. Plánujeme mapy, trasy, obchody, stavíme originální stavby z celého světa. A najednou přijde povodeň…

Jak sledovat návštěvnost na hostovaných webech?

Každý úspěšný web svůj úspěch staví mimo jiné i na statistice. Podle ní lze zjistit, co čtenáře nejvíce láká, kde strávili nejvíce času, od čeho zase hned utekli, odkud chodí, s jakým vyhledávacím spojením se na váš web dostali a mnoho dalšího. AWStats je přesně ten nástroj, který dokáže tato data získat a zobrazit.

Základy programování v jazyku Scheme

V dnešní části našeho seriálu o historii výpočetní techniky si popíšeme naprosté základy tvorby programů v programovacím jazyku Scheme. Řekneme si například s jakými základními datovými typy lze v tomto jazyku pracovat i to, jakým způsobem se používají takzvané predikáty či konstruují podmínky.

Red Hat: za pět let přibude 20 % nových komerčních linuxových instalací

Letos už podesáté se sešli administrátoři, vývojáři, studenti či jen prostí uživatelé Linuxu na konferenci LinuxExpo. Letos poprvé to byla akce jednodenní, ale i přesto se na ní probírala řada zajímavých témat. Jaké bude nové Ubuntu? Kdy vyjde očekávaný RHEL 6, co chystá Fedora 13 a co na to Microsoft?

VIP opět podpoří projekty mladých programátorů. Přihlásit se mohou do konce dubna (Komerční sdělení)

Když se sdružení CZ.NIC před více než rokem a půl rozhodlo odstartovat pilotní projekt soutěže VIP, málokdo čekal, že se setká s takovým zájmem.

Softwarová sklizeň (21. 4. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes si společně ukážeme jeden z užitečných zálohovacích nástrojů, poměrně inovativní přehrávač videa určený pro prostředí GNOME, dále něco nejen pro studenty chemie a matematiky a nakonec se zamyslíme nad oblíbenou blbinkou.

Didaktik Gama, Didaktik M a Didaktik Kompakt

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů dokončíme popis domácích osmibitových československých počítačů Didaktik Gama, Didaktik M a Didaktik Kompakt. Popíšeme si především strukturu obrazové paměti těchto počítačů, která vychází z původního ZX Spectra i způsob načítání obrázků třeba z magnetofonu.

reklama