Hlavní navigace

Připojení k Internetu

Jak se měří internet pomocí sond

Aktuální články

Audio v Linuxu: všeobecný úvod

V tomto díle našeho pravidelného začátečnického seriálu bych se chtěl podrobněji podívat na základní způsoby práce s hudebními soubory v počítačích obecně. Poté uvedu aplikace, které jsou běžně používány v Linuxu pro jejich tvorbu. Budeme mluvit třeba o zvukových souborech jako WAV, MID a MOD/XM.

Komiks: těžký nový život

Linux je velmi šikovný operační systém, který dnes najdeme v nejrůznějších zařízeních jako jsou fotoaparáty, PDA, set-top-boxy, ledničky, toustovače, telefony nebo GPS navigace. Zdá se, že pro většinu těchto určení je otevřený a přizpůsobitelný operační systém naprosto ideální. Pro některá ale ne.

Jaké aktuální hrozby číhají na uživatele internetu?

Ve čtvrtek 26. února 2009 se v Praze konala konference Trendy v internetové bezpečnosti. Vystoupila na ní řada odborníků na počítačovou bezpečnost, ale i zabezpečení bankovních aplikací a systémů. Jaké nejdůležitější informace na konferenci zazněly? Čeho se mají uživatelé v současné době obávat?

World of Goo: netradičné puzzle

Puzzle sa teší veľkej obľube, na trhu sú dostupné možné aj nemožné variácie tejto hry. Herné pole nezaostáva. Nájdeme tu tradičné 2D puzzle, ale aj netradičnejšie ako puzzle vo forme bielkovín. Pred nedávnom sa objavilo aj puzzle zo stratených guľôčok pomenované World of Goo, ktoré sľubuje dlhodobú zábavu.

Hamachi: vytvořte si vlastní VPN

Hamachi je software, který vám umožní i bez veřejné IP adresy komunikovat přímo s jinými počítači v internetu. Můžete si tak velmi jednoduše vytvořit vlastní VPN síť, přesouvat po ní data a hrát počítačové hry, jakoby byly všechny počítače připojeny přímo. Jak funguje Hamachi? Jak se používá v Linuxu?

Rozhraní MIDI na osobních počítačích II

Dnešní část seriálu o architekturách počítačů navazuje na část předchozí, ve které byly uvedeny základní informace o rozhraní MIDI. Dnes si popíšeme význam všech typů zpráv, které jsou popsány ve specifikaci MIDI a také si řekneme, co znamená termín General MIDI (GM).

Obchodní modely pro Linux

Není to ještě tak dávno, co zakladatel společnosti Canonical a distribuce Ubuntu Mark Shuttleworth zopakoval, že prodejem linuxového desktopu se nelze uživit, a že výdělek firmy je ve službách. Položme si proto znovu otázku, jak může vlastně Linux vydělávat? A co se konkrétně myslí těmi službami?

Softwarová sklizeň (25. 2. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na jeden zajímavý modul pro Apache, užitečnou kalkulačku pro příkazovou řádku. Dále tu pro vás mám jeden systém aplikující dynamické DNS a 2D grafický engine. A nakonec nás čeká neobvyklý dvojitý nášup blbinek.

Neo FreeRunner: Linux do kapsy

Neo Freerunner je spíš než běžný mobilní telefon v současné době vývojovou platformou. V tomto článku se podíváme na to, jaké možnosti Freerunner dává vývojářům. Je zde uveden také krátký přehled použitelných linuxových distribucí a shrnutí jejich nejdůležitějších odlišností od desktopového prostředí.

POV-Ray ve vesmíru

V repertoáru všemožných nastavení ovlivňujících běh POV-Raye se nachází i poněkud záhadná volba "duty cycle", pomocí které lze rendering spustit i na počítači pracujícím v nulové gravitaci, aniž by došlo k přehřátí CPU. Tato volba nebyla přidána náhodou - POV-Ray skutečně byl použit ve vesmíru.

IP adresy dojdou už příští rok

Problém, na který odborníci upozorňují už více než deset let, je téměř tady. Počet volných IPv4 adres se povážlivě tenčí a některé analýzy ukazují na to, že nám dojdou už během příštího roku. Co to bude znamenat pro internet a jak se bude situace dále vyvíjet? Je IPv6 řešením této technologické krize?

Bezpečnostní střípky: konference Black Hat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na popis triků sociálního inženýrství, na seznamy nástrojů, bez kterých se neobejdou IT profesionálové a samozřejmě na materiály a komentáře k vystoupením na konferenci Black Hat.

Multimédia pro začátečníky: tentokrát video

V dnešní době, kdy vám pomalu ke každým novinám či lepšímu časopisu přibalují DVD s videem, asi těžko odoláte tomu, že byste občas nechtěli nějaký ten pěkný film vidět. Řada lidí dnes nemá klasickou televizi a disponuje jen počítačem jako univerzálním přehrávačem. Lze využít k přehrávání videa i Linux?

Komiks: důsledek krize?

Krize, recese, propad, stagnace, panika, propouštění, bankrot a další slova se v posledních měsících skloňují snad v každém médiu či firmě. Dokonce už i hospodští povaleči si stačili během povalování všimnout, že se něco děje. Firmy šetří, ekonomika padá a průšvih je na světě. Jen jestli to není výmluva...

KDE 4.2: vývoj plasmoidu pro Twitter

V pokračování článku o vývoji plasmoidu si vylepšíme jeden z minulých hallo příkladů konkrétně twitter klienta. Přidáme možnost odesílání zpráv a pravidelnou kontrolu nových twittů. Navíc si ukážeme, jak přidat do plasmoidu grafiku, práci se signály a sloty a také kde najít informace k dalším komponentám, které se dají v Plasmě využít.

Mystic Mine: rýchle vozíky

Prevažnú časť recenzovaných hier v našej sekcii tvoria keď nie open-source, tak aspoň freeware aplikácie. V tomto dieli sa budeme pre zmenu zaoberať proprietárnou hrou Mystic Mine. Tentoraz sa ocitáme na divokom západe v čase zlatej horúčky, pištole vymeňte za banské vozíky a hor sa na zlato!

Konfigurácia ústredne Asterisk

Asterisk môže byť silným nástrojom pre VoIP riešenia, ale samotná konfigurácia je možno na prvý dojem trošku zložitejšia. Pokiaľ sa zoznámite so základnými pojmami a architektúrou súborov Asterisku, potom sa stane naozaj výkonným nástrojom vo vašich rukách. Ukážeme si, ako nakonfigurovať Asterisk server.

Rozhraní MIDI na osobních počítačích

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme další rozhraní, se kterým se můžeme (nejenom) na osobních počítačích setkat. Jedná se o rozhraní standardu MIDI, které lze použít jak pro propojení několika elektronických hudebních nástrojů, tak i dalších typů zařízení, například barevné hudby.

Co nového přinesl Debian Lenny?

Jsou to téměř dva roky od vydání Debianu Etch a po nekonečných měsících čekání je tu dlouho slibovaný a očekávaný Lenny. Uživatelé čekali o půl roku déle, než bylo původně plánováno, ale novinek je opravdu hodně. Změny se týkají bezpečnosti, instalátoru, binárních firmware a dalších oblastí.

Softwarová sklizeň (18. 2. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si upravíme chování oken v Gnome, představíme si nové vývojové prostředí, dále tady mám nástroj pro práci s barvami a nástroj pro detekci problému disků. Nakonec jedna již klasická hra a samozřejmě nebude chybět ani blbinka.

Zajímavé aplikace pro Google Android

Během několikatýdenního používání linuxové platformy Android jsem vyzkoušel mnoho aplikací. V tomto díle bych vás rád seznámil s těmi, o kterých si myslím, že stojí za to je zmínit. Povíme si jak o ryze praktických aplikacích, tak o aplikacích pro chvíle zábavy nebo pro poškádlení kamarádů.

Spline funkce a makro Spline_Trans

V dnešní části seriálu o POV-Ray si řekneme, jakým způsobem je možné použít spline funkce při tvorbě procedurálních textur, a také si ukážeme využití spline funkcí v animacích, ve kterých se objekty při svém pohybu také otáčí a naklápí. Většina výpočtů pohybu objektů je založena na makru Spline_Trans.

Konference Trendy v internetové bezpečnosti – již příští týden!

Zajímá Vás, co je nového v oblasti internetové bezpečnosti? Jak nejlépe zabezpečit elektronické transakce? Jaké jsou trendy v elektronickém bankovnictví a dalších kritických internetových službách? Máte poslední šanci na registraci.

Test: paměti mají čtyřistakrát delší latenci než procesory

V článku se zabývám nepoměrem mezi časem na provedení instrukce a přečtení dat z paměti. V extrémním případě dnešní procesory stihnou sečíst až 1200 integer čísel za čas, který trvá přečtení jednoho čísla z RAM. Vycházím ze skutečného měření a přikládám měřicí program, který jsem pro tyto účely sestavil.

Bezpečnostní střípky: utoky na bezpečnostní firmy

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na návod, jak bezpečně v sociálních sítích (Facebook), na informaci o útoku na webové stránky tří bezpečnostních firem a na plány Obamovy administrativy ve vztahu ke kybernetické bezpečnosti USA.

Multimédia pro začátečníky: dnes o zvuku

V minulém článku z naší pravidelné série pro začátečníky jsme velmi rychle a přehledově prolétli multimediálním světem v linuxových operačních systémech. Zmínil jsme aplikace a více jsem se o nich nerozepisoval. To se dnes změní, protože si multimediální aplikace rozebereme podrobněji.

Komiks: nepadavý operační systém

Minulý týden jsme si dělali nehezky legraci z náročných operačních systémů společnosti Microsoft. Byl to jen nechutný žert a obecně panuje názor, že nejnovější operační systém Windows Vista je velmi kvalitní a uživatelsky přívětivý systém. A to nejdůležitější: jedná se o naprosto stabilní systém, který nepadá.

KDE 4: správa e-mailů a plánování času

Dnešní článek na téma KDE 4 bude o aplikacích, které najdeme zaintegrované do programu Kontact. Jsou to pošta, kontakty, RSS čtečka, poznámky, kalendář ale i další moduly, které ocení každý uživatel, co si potřebuje plánovat čas. Podíváme se jak se s Kontactem pracuje a kde má ještě mouchy.

Omnitux: pre našich najmenších

Strieľačky, RPG-čky a iné herné žánre sa u dospelého hráča tešia veľkej obľube. Ale akú hru vybrať pre štvorročné dieťa? Wolfenstein či Regnum Online nie sú hry pre predškoláka. Medzeru na hernom poli vypĺňa Omnitux, pri ktorom sa dieťa oboznámi mimo iného aj s zo základnou slovnou zásobou troch jazykov.

VoIP komunikácia už nie je alternatíva, ale budúcnosť

Vďaka svojej priaznivej cene sa VoIP stala atraktívnou alternatívou k tradičným pevným linkám a operátorom. Tento článok sa snaží objasniť základné pojmy VoIP technológie a súčasne načrtnúť možnosti, ako vytvoriť domácu alebo firemnú telefónnu sieť pomocou Asterisk open-source projektu.

Gameport na osobních počítačích

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme takzvaný gameport. Jedná se o dnes již poněkud zastaralý typ rozhraní, které je určeno pro připojení analogových joysticků a ovladačů typu paddle, později i MIDI. Gameport však lze využít i pro čtení různých čidel či napájení externích zařízení.