Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

Aktuální články

USA chtějí rušit nepohodlné domény – odpovědí je P2P DNS

Už od školy nám vštěpovali do hlavy, že internet je decentralizovaná síť a že neexistuje žádný bod, který by s sebou vzal při výpadku celou síť. Bohužel to už tenkrát nebyla tak úplně pravda a nyní je to navíc aktuální. Vláda USA poprvé v historii zabavila někomu doménu. A proč? Obsah byl nepohodlný.

Bezpečnostní střípky: média sledují WikiLeaks

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne upozorníme na některá doporučení (sociální sítě, prevence úniků dat), na informaci o situaci s bankovními trojany a začíná nám období, kdy jsou publikovány přehledy za rok 2010 a předpovědi pro rok 2011.

Komiks: čtečky versus knížky

Doba se mění a moderní technologie se nás v posledních letech snaží přímo zavalit. Stará pravidla už neplatí, kdysi platné hodnoty jsou dávno za námi a musíme si zvykat na naprosto jiné poměry. Jednu z posledních revolucí přinášejí čtečky elektronických knih. Taky to s nimi nebudeme mít lehké.

Viry pro Linux existují, nejsou ale příliš velkou hrozbou

Že na Linuxu a obecně na unixových operačních systémech nejsou viry, je jen taková legenda, která často slouží k přilákání nového linuxáka. Pravdou je, že se občas nějaký vir objeví, ale zatím se naštěstí ještě žádný nerozšířil. Jsme ovšem s Linuxem v bezpečí? Nejsou antivirové programy už za rohem?

Wizznic: prostě logická hříčka

Není nad to si zimní večer zpříjemnit pořádnou logickou hrou. I když Wizznic působí tuctově a nudně, má v rukávu schováno několik es, které mohou výsledné hodnocení obrátit v jeho prospěch. Připravte se nažhavit mozky a vrhnout se do světa plného rébusů a na první pohled neřešitelných problémů.

Hardwarový generátor náhodných čísel aneb náhoda z atomů

Pořádný generátor náhodných čísel je pro dnešní využití výpočetní techniky zásadní. Například generování šifrovacích klíčů se bez hromady dostatečně kvalitní náhody vůbec neobejde. Většina aplikací se spokojí se softwarovými generátory pseudonáhodných čísel. Ale pokud to chcete pořádně, musíte na to jinak.

Novinky v JDK 7 aneb mírný pokrok v mezích zákona – projekt Lambda

Ve čtvrté části seriálu o nových vlastnostech jazyka Java si řekneme o projektu Lambda, který sice není – a po přijetí plánu „B“ ani nebude – oficiální součástí JDK 7, ovšem tento projekt je možné poměrně snadným způsobem doinstalovat a odzkoušet i na současné verzi JDK 7 nebo OpenJDK 7.

Tvorba strukturních chemických vzorců

Čas od času někteří z nás potřebují vytvořit nějaký ten chemický vzorec nebo napsat průběh nějaké zajímavé reakce. Obzvláště tvorba strukturních vzorců do organické chemie je poměrně náročná, a tak možná přijdou vhod tři softwarové nástroje, které vám s touto nepříjemnou prací výrazně pomohou.

Softwarová sklizeň (1. 12. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme na jednoduchý nástroj pro nahrávání fotek do webových alb Picasa, kreslící inkubátor MyPaint, pro pisálky tu máme textový procesor FocusWriter a jednoduchý manažer stahování. Na závěr samozřejmě nebude chybět Blbinka.

Bližšia história BSD

O histórii BSD je toho popísané o čosi viac z pohľadu dávnejších čias a informácie o nedávnom (desať až pätnásť rokov dozadu) smerovaní sú mnohým ľuďom o čosi menej známe, preto sa pozrieme na niektoré historické súvislosti, ktoré sa udiali po vzniku operačných systémov NetBSD a FreeBSD.

IBM a sedm trpaslíků (třetí část)

Dnes budeme pokračovat v popisu počítačů vyráběných jedním z „trpaslíků“ v době, kdy vznikaly první a druhé generace mainframů. Jedná se o společnost Remington Rand (později Sperry Rand), která kromě minule popsaného počítače UNIVAC I komerčně nabízela i jeho vylepšenou variantu UNIVAC II.

O jaké ajťácké hračky letos napsat Ježíškovi?

Vážení přátelé, šokující informace na úvod: za méně než měsíc nás zase čekají Vánoce. Je tedy čas napsat Ježíškovi o dárky. Vybrat správný dárek pro ajťáka není jen tak, jelikož my prostě máme vkus, kterému průměrní lidé nerozumí. Pokusíme se proto nabídnout pár tipů na věci, které nám udělají radost!

Bezpečnostní střípky: v Evropě přibývá bankomatových podvodů

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na standardně se v této době objevující doporučení ohledně bezpečného nakupování online, na některé informace o situaci na poli boje s malware a na stránku se zdroji informací pro forenzní analýzu.

Komiks: tajemství neviditelnosti

Vědcům se konečně podařilo odhalit tajemství neviditelnosti! Objev, na který čekáme tisíce let, je konečně tady. Zatím sice není možné jej nasadit v praxi a jít v pravé poledne vyzvednout Monu Lisu, ale pokrok to je. Ukážeme vám, jak probíhala tisková konference s oznámením tohoto velkého objevu.

Android není svobodný - výrobci jej uzavírají do vězení

Komunita kolem operačního systému Android roste společně s prodeji, a tak se výrobci předhánějí, kdo z nich uzavře nový model lépe. Pomáhá to ovšem někomu? Pojďme se podívat na příklad ROM pro HTC Hero a ukažme si, co to znamená koupit si rok a půl starý telefon s tím, že na něm chceme novější systém.

Frogatto and Friends: žabák zachraňuje kamarády

Frogatto and friends je jednoduchá 2D plošinovka, ve které se dostanete do role žabáka „Frogatto“. Ten se po vaším vedením pokusí zachránit malou vesnici před zlým Milgramem. Ten totiž uvěznil jeho drahé přátele. A jak na to půjde? No jak jinak by žabák někoho zachraňoval, než skákáním?

Eshop 64bit.eu spouští věrnostní a provizní systém (Komerční sdělení)

Známý eshop 64bit.eu, zabývající se prodejem hardwaru a softwaru od výrobců, jako je VMware, Oracle, IBM nebo Cisco a Juniper Networks, spustil netradiční věrnostní systém „64 dárků“.

Signály a dialogy v Gtkmm

V minulém článku o knihovně Gtkmm jsme započali programovat kalkulačku a zadal jsem vám menší domácí úkol. Dnes si ukážeme řešení tohoto úkolu a poté si předvedeme práci se signály, opět změníme vzhled klávesnice, tentokrát s pomocí tabulky, a naučíme se, jak uživateli něco sdělit prostřednictví dialogů.

Novinky v JDK 7 (3) + co v JDK 7 naopak nenajdeme

Ve třetí části seriálu o nových vlastnostech programovacího jazyka Java i jeho virtuálního stroje dokončíme popis syntaktických a sémantických změn, které lze najít v JDK 7. Ve druhé části článku si navíc řekneme, na které změny budeme naopak muset počkat až do vydání JDK 8 (v ideálním případě bude tato verze k dispozici v polovině roku 2012) – kromě usnadnění práce s kolekcemi se například jedná o projekt Lambda, který poměrně zásadním způsobem rozšiřuje sémantiku Javy o anonymní funkce a uzávěry.

Modelujeme molekuly s vědeckým software Avogadro

V dnešním článku o software pro výuku nejen ve školách se podíváme na nástroj, který umožňuje vytvářet modely molekul a vytvořit tak lepší představu o tom, jak vlastně dané sloučeniny vypadají. Avogadro je nástroj běžně používaný pro vědecké účely, ale díky jednoduchému ovládání může posloužit i laikům.

Softwarová sklizeň (24. 11. 2010)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Zabrousíme do vývoje her, koukneme na internetové platby využívající decentralizované P2P sítě, vygenerujeme grafy zátěže systému a nakonec nás čeká zálohování trochu jinak. Na konci pochopitelně nebude chybět ani oblíbená blbinka.

Novell se rozprodává a patenty míří ke skupině vedené Microsoftem

Včera společnost Novell oznámila, že se nechává odkoupit neznámou firmou Attachmate za 2,2 miliardy dolarů. Novell je nejen tvůrcem komerční linuxové distribuce SUSE Linux a velký přispěvatel do mnoha otevřených projektů, ale tvoří také významnou protipatentní hráz pro celou linuxovou komunitu. Co to znamená?

Osmibitové mikroprocesory a mikrořadiče firmy Motorola (3)

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů budeme pokračovat v popisu osmibitových mikroprocesorů a mikrořadičů firmy Motorola. Minule jsme se seznámili s mikrořadiči 68HC05 a 68HC08, dnes si povíme základní informace o snad nejznámějším mikrořadiči této firmy – o čipu 68HC11 a mnohých jeho variantách.

Mozilla přinese na web pořádnou typografii

Ať si je web sofistikovaný po jiných stránkách jak chce, když přijde na publikování písma, nechává svoji profesionální konkurenci na kilometry před sebou. Zejména příznivci komplexní sazby a profesionálních nástrojů vyloženě trpí. Mozilla si samozřejmě tento problém uvědomuje a chce situaci změnit.

Bezpečnostní střípky: jaké bezpečnostní hrozby budou aktuální v roce 2011?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na přehled volně dostupného bezpečnostního software, dále pak na nově zjištěné podrobnosti k červu Stuxnet a na nové triky bankomatových podvodníků.

Komiks: a neodvolám...

Ať si slavná Evropská unie říká co chce, některé národy jsou na tom prostě hůř než jiné. Ať už je to ekonomický rozmach, jazykové bariéry, inteligenční potenciál nebo historické vazby, někteří rovní jsou si rovnější. A co by ne – budeme adresní: chudáci my Češi, jsme to nikdy neměli lehké.

Česká diakritika v doménách počtvrté odmítnuta

Každé dva roky provádí organizace CZ.NIC průzkum, ve kterém se uživatelů ptá, zda by chtěli zavést diakritiku v české doméně .cz. Výzkum se nyní konal již počtvrté a opět byla diakritika jednoznačně odmítnuta. U firemních uživatelů dokonce opět přibylo těch, kteří jsou jednoznačně proti zavedení IDN.

Minecraft: krychloidní svět neomezených možností

V Minecraftu se dostanete do role člověka, který se z námi neznámých důvodů dostal na pustý svět a snaží se přežít v nehostinném světě. Jediné, co vás napadne udělat, je vytěžit ohromné množství kamene a dělat obří stavby, které budou vidět z obrovských vzdáleností. A ač mě nenapadá důvod, je to ohromě zábavné.

Asterisk 1.8 už není jen telefonní ústředna

Dne 21. října 2010 vyšla dlouho očekávaná major verze komunikačního řešení Asterisk označovaná jako 1.8. Ano, už to není pouze pobočková ústředna. Je to mnohem více a dokáže zastat mnohem více různých typů úkolů. Můžete přes něj třeba komunikovat s Jabber účty nebo jej propojit s kalendářem. Co umí?

Novinky v JDK 7 aneb mírný pokrok v mezích zákona (2)

Ve druhé části seriálu o nových vlastnostech programovacího jazyka Java i jeho virtuálního stroje, které jsou zařazeny do JDK 7, si popíšeme další rozšíření syntaxe a sémantiky Javy. Jedná se především o nový operátor nazvaný „diamant“ a taktéž o rozšířené možnosti bloku try-catch-delete.

Softwarová sklizeň (17. 11. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát se společně podíváme na jednoduchý prezentační nástroj Ease, znovuzrozený vektorový editor Skencil, zajímavý textový editor Deditor a užitečného pomocníka pro ovládání hudby. Na závěr nebude chybět další ze série blbinek.
Ušetřete