Ušetřete

Hlavní navigace

reklama

Aktuální články

Jak jsme podepsali kořenovou zónu

Ve středu 16. června 2010 proběhla první DNSSEC KSK ceremonie, která se konala v chráněném telehousu v americkém městě Culpeper. Tento okamžik patří k jednomu z nejdůležitějších v historii DNS. Na závěr zazněla slova Winstona Churchilla: „Toto není konec, není to ani začátek konce, ale možná je to konec začátku.“

Programovací jazyk BASIC na osmibitových mikropočítačích (3)

Dnes dokončíme popis vývoje programovacího jazyka BASIC na zahraničních osmibitových počítačích. Budeme se zabývat především dialekty tohoto jazyka, které byly používány na ZX Spectru a jeho klonech; samozřejmě nezapomeneme ani na pravděpodobně nejlepší BASIC, který pro tyto počítače vznikl – Beta BASIC.

Jsou peníze v open source sprosté slovo?

Kdysi se věřilo, že tělesa těžší než vzduch nemohou létat. Když bratři Wrightové postavili první letadlo, neznamenalo to, že zrušili platnost fyzikálních zákonů. Stejně tak vznik internetu a webu nezrušil platnost zákonů ekonomických. I v otevřeném prostředí platí stejná pravidla, jako v jakémkoliv byznysu.

Bezpečnostní střípky: co lze v zaměstnání akceptovat při práci s počítačem?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na knihu o internetové bezpečnosti, kterou si můžete volně stáhnout, trojici článků Miche Kabaye, která obsahuje série doporučení ohledně chování uživatelů (ve vztahu k internetu, k sociálním sítím a k práci s e-maily) a na informaci o trojanu pro Linux, který dlouho zůstával nepovšimnut.

Komiks: poslední generace

Některé programy jsou nesmrtelné a stejně jako jejich funkce tu s námi zůstávají chyby a i kdyby se výrobci rozkrájeli, uživatelé budou zůstávat stále u toho co používají celý život a na novinky si nikdy nezvyknou. Takže tu máme i mnohaleté chyby, které zná několik generací, včetně té poslední.

Pozor na levné telefony s Androidem, trpí nedostatkem paměti

Po internetu se před časem začaly šířit zprávy o tom, že Vodafone přinese chytrý telefon s Androidem a cena se má pohybovat pod hranicí čtyř tisíc korun. Půjde tak o nejlevnější telefon s Androidem, který bude na českém trhu. Je to ale opravdu to, co potřebujeme? Neutrpí tím pověst Androida? Kde výrobce šetří?

Projekt Trinity pokračuje ve vývoji KDE 3.5

Určitě znáte tvrzení o tom, že „pokrok jde nepřetržitě vpřed“ a že vše zastaralé musí být co nejdříve nahrazeno novým. Že tomu tak nemusí vůbec být i v případě linuxového desktopu, ukazuje jeden zajímavý projekt Trinity. Ten vyslyšel nářky uživatelů KDE nad novou řadou 4 a udržuje dál KDE 3.5. Má to smysl?

Historie osmibitových mikropočítačů vyráběných v SSSR

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky tématicky částečně navážeme na předchozí části, v nichž jsme se zabývali výpočetní technikou navrhovanou a vyráběnou v bývalém Sovětském svazu. Představíme si totiž první osmibitový mikropočítač, který v SSSR vznikl. Jedná se o počítač Achát, původním názvem Agat neboli v azbuce АГАТ.

OWASP: za webové aplikace bezpečnější

Celosvětová pavučina a její uzlíky v podobě webových aplikací se během docela krátké doby staly naprosto běžnou součástí našeho života. Přibližně čtvrtina všech lidí na světě má přístup k internetu. Z toho v Evropě více jak polovina obyvatel a v Severní Americe dokonce přibližně 80 % obyvatel.

Softwarová sklizeň (16. 6. 2010)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát si ukážeme užitečný nástroj pro knihomoly, prográmek, co nám pomůže s PDF formátem, něco příjemně lehkého na prohlížení obrázků a nakonec malé překvapení v podobě 3D modelu naší země. Na blbinku jsem samozřejmě nezapomněl.

Nástroje (nejen) na výuku matematiky

Dnes si přiblížíme trojici zajímavých nástrojů, které mohou posloužit nejen při zajímavé výuce matematiky – Dr. Geo, KAlgebra a KMPlot. S těmito nástroji nemusí být studium matematiky vůbec nudné a nezáživné. A možná pak programy najdou užitek i ve vašem pracovním počítači.

Programovací jazyk BASIC na osmibitových mikropočítačích (2)

Dnes budeme pokračovat v popisu postupného (a nutno říci, že poněkud chaotického) vývoje programovacího jazyka BASIC. Dnes si společně řekneme, jaké dialekty tohoto programovacího jazyka byly použity na některých známých zahraničních osmibitových počítačích založených na mikroprocesoru MOS 6502.

Telefónica O2 a Seznam.cz nabídnou IPv6 už příští rok

Ačkoliv se to na první pohled příliš nezdá, IPv6 začíná být velkým tématem. Poskytovatelé se postupně přibližují k momentu, kdy jim staré adresy dojdou a další už nikdy nedostanou. Jediným řešením je přechod na IPv6, který se tak zdá být naprosto nevyhnutelným. Telefónica O2 a Seznam.cz už začaly.

Bezpečnostní střípky: Amerika pátrá po ukradených tajných telegramech

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit na informaci o tom, jak si můžete zkontrolovat své bezpečnostní nastavení na Facebooku, opravu kritické chyby v Adobe Flash a přehled záchranných CD pro boj s malware.

Komiks: ultimátní dovolená

Kdo z nás nikdy nehrál nějaké to RPG? BLEK… a nikdo další mě nenapadá. Tyhle hry mají měco do sebe, jsou chytlavé a to hlavně kvůli tomu že váš bijec nebo mág se pořád vyvíjí a vy neupadáte do stereotypu. Vývoj je překotný, sem tam ho lze i popostrčit předměty. Jak by tenhle systém fungoval v reálném světě?

Tethering na platformě Android

Pokud máte v kapse nějaký ten chytrý telefon alias smartphone, pro jeho plné využití se prakticky bez datového tarifu neobejdete. Využívat připojení pouze pro telefon, zvlášť u rychlého 3G, by byla škoda, a tak se společně podíváme, jak je na tom Android ve sdílení připojení neboli v tetheringu.

Eschalon: Book II - RPG v klasickém stylu

Před několika týdny byl vydán dlouho očekávaný druhý díl série RPG od Basilisk Games – Eschalon Book II. V době výpravných třírozměrných first-person her se jedná o RPG „ze staré školy“, s klasickým isometrickým pohledem. To ale vůbec neznamená, že je proto hra méně hratelná.

Jak přidělit virtuálnímu počítači vlastní IP adresu

Pokud provozujete virtualizaci jen tak pro zábavu nebo protože testujete nové distribuce, pak vám bude stačit standardní připojení do internetu, které využívá NAT. Někdy je ale potřeba, aby byl virtuální počítač na síti vidět, měl vlastní IP adresu a bylo možné se k němu připojit a využít jeho služeb.

Elektronkové a tranzistorové počítače Ural

V již třicáté třetí části seriálu o historii výpočetní techniky se opět vrátíme do počítačového pravěku a středověku. Navážeme na dva díly věnované sálovým počítačům vyráběným v SSSR, ovšem dnes se zaměříme především na popis druhé generace počítačů Ural, které byly založeny, na rozdíl od svých elektronkových předků, na technologii polovodičových diod a tranzistorů.

Wolfram Alpha: vyhledávání a počítání online

Ne vždy je možné mít po ruce v počítači nějaký robustní výpočetní systém. A zřejmě ani nemnoho uživatelů nebude něco takového používat pro občasné výpočty. Právě jím by mohl posloužit vyhledávač Wolfram Alpha, který kromě znalostního vyhledávání umí také více než obstojně počítat.

Softwarová sklizeň (9. 6. 2010)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Začneme tvorbou vizitek, podíváme se, jak jednoduše stahovat videa z webu, následuje univerzální nástroj pro distribuci dokumentů, Python modul pro skenování portů a na závěr nástroj pro kontrolu certifikátů. Nebude chybět ani blbinka.

Vítězem ankety je software FreeRapid Downloader

Pátý ročník ankety Czech Open Source 2010 zná konečně své vítěze. Výsledky byly oficiálně vyhlášeny včera v průběhu konference Internet a Technologie 10 společnosti CZ NIC. Absolutním vítězem se stal populární multiplatformní software FreeRapid Downloader, který získal nejvíce hlasů napříč kategoriemi.

Programovací jazyk BASIC na osmibitových mikropočítačích

V dnešním článku se budeme zabývat programovacími jazyky používanými (nejenom) u československých osmibitových domácích mikropočítačích. Naše vyprávění samozřejmě musí začít u programovacího jazyka, jehož více či méně kvalitní dialekty existovaly prakticky na všech typech osmibitů – jazyka BASIC.

Opera 10.5x je mrtvá, ať žije Opera 10.60

Když se řekne Opera 10.5×, linuxákovi se vybaví měsíce čekání na verzi, kterou už lidé od Windows mají. Teď se ukázalo, že se nakonec očekávané verze vůbec nedočkáme a přijde rovnou verze 10.60. Zdá se ale, že se čekání vyplácí, protože nás čeká celá řada příjemných novinek a změn. Proč čekáme a na co vlastně?

Bezpečnostní střípky: Google v centru pozornosti

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na nový článek týkající se velkých botnetů, dále také na otevření poslední verze iPhone a na zajímavé a aktuální dění okolo populárních sociálních sítí.

Komiks: proč je to tak líný?

Podle Moorova zákona by se měly každých osmnáct měsíců všechny přístroje zesložitit a tím také patřičně zrychlit. Z praxe ale víme, že tomu tak často není a programy se bůhvíproč spouštějí stejně pomalu, někdy i pomaleji. Dokonce i na jednom zařízení může rychlost s časem postupně klesat až k nule.

JavaScript dokáže emulovat Flash Player

Milovaný i nenáviděný, používaný i zakazovaný, opěvovaný i proklínaný. Takový je Flash Player. Technicky velmi problematický modul do prohlížečů je ale velmi užitečný pro vývojáře složitých webových aplikací. Objevují se řešení problémů s Flashem – emulátory napsané v JavaScriptu. Co vlastně dokáží?

Sweet Home 3D: návrh interiéru vašeho domu

Návrh interiéru v novém bytě nebo domu by měl být spíše otázkou vaší fantazie než schopnosti ovládat nějaký program. Multiplatformní Sweet Home 3D k tomu poslouží dobře, je tak jednoduchý, že na první pohled pochopíte, jak se s ním pracuje a rozhodně vás nebude omezovat. Navrhnete s ním dům za 20 minut a navíc hezky v češtině.

Arch Linux jako základ moderního desktopu

V úvodním díle nového seriálu se krátce seznámíme s distribucí Arch a způsoby jejího získání a instalace. Krátce bude popsána i sestava, na kterou budeme instalovat. Pak bude následovat rozdělení pevných disků a popis formátování a připojení vytvořených oddílů. Díl bude ukončen instalací vybraných balíčků.

Skriptování v GIMPu 5 – textové objekty a cesty

V dnešní části článku o programovacím jazyku Scheme o a způsobech jeho využití ve známém grafickém editoru GIMP si ukážeme, jakým způsobem je možné ve skriptech pracovat s textovými objekty a cestami. Díky podpoře cest lze v GIMPu, i když se jedná o rastrový editor, pracovat i s vektorovými objekty.

Lubuntu: lehké Ubuntu s 0 % tuku

Poměrně často se v různých fórech objevují dotazy na doporučení distribuce pro slabší počítač. Nyní je k dispozici nová silná odpověď: Lubuntu. Tento mladý systém si ponechává všechny výhody oblíbeného Ubuntu, ale přidává jednu navíc – lehkost. Díky desktopovému prostředí LXDE má výrazně nižší nároky.

reklama