Softwarová sklizeň (24. 8. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si představíme nový twitter klient pro pohodlnou správu více účtů, zajímavý 3D CAD program, nástroj pro jednoduché spouštění aplikací a jednoduchý grafický editor. Na závěr nemůže chybět nedílná část sklizně – blbinka.

Petr Němec

24. 8. 2011 0:00

iReader: čteme knihy na Androidu

Téměř čtvrtina z vás plánuje pořízení specializovaného zařízení pro čtení elektronických knih. Co když mě to ale nebude bavit? Nebude mi chybět obracení stránek? Má pro mě takováto investice smysl? Vyzkoušejte si nejdřív čtení knih přímo na svém mobilu. K tomu vám může pomoci aplikace iReader pro Android.

Kamil Pošvic

23. 8. 2011 0:00 | Android

Textový editor Vim jako IDE (9.část: pluginy Netrw a snipMate)

V deváté části seriálu o editoru Vim (nejenom) ve funkci vývojového prostředí si popíšeme dvojici přídavných modulů. Jedná se o modul Netrw, který umožňuje editaci souborů umístěných na vzdálených počítačích a taktéž o modul snipMate určený pro vkládání částí kódu (code snippets) do editovaného textu.

Pavel Tišnovský

23. 8. 2011 0:00 | Vim
| 3

IT: ženy nejsou vítány (?)

Pokud se projdete po kancelářích některé ze společností zaměřené na IT, uvidíte ženy obvykle jen v roli sekretářek nebo účetních. Proč se ale ženy nevrhají do „pravého“ IT? Skutečně je toto odvětví nezajímá, nebo je muži mezi sebou nechtějí? Možná nejsme tak tolerantní, jak si o sobě myslíme. Nebo jen vidíme svět jinak?

Martin Malý

22. 8. 2011 0:00

Bezpečnostní střípky: čtyři roky webového malware

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na dvojici obsažných článků, které jsou věnovány červu Stuxnet, na příručku, která má za cíl pomoci administrátorům osCommerce a na příručku, kterou pro své uživatele připravil Facebook.

Jaroslav Pinkava

22. 8. 2011 0:00
| 5

Komiks: automaticky sdílená radost

Existuje řada radostných událostí, které nás spojují s našimi přáteli. Chceme s nimi sdílet své nadšení třeba po úspěšně složené zkoušce, při narození prvního dítěte nebo jim vyprávět zážitky ze svatební noci. Naštěstí naši přátelé jsou většinou tak laskaví a hodní, že náš rádi vyslechnou.

Petr Šimčík

20. 8. 2011 0:00

FreeNAS 8.0: datové úložiště za pět minut

Specializovaných operačních systémů na rychlé nastavení routeru nebo telefonní ústředny najdeme celou řadu a dnes se na jeden takový podíváme. Jméno FreeNAS dokáže ledasco prozradit, jde o malý operační systém specializovaný na datová úložiště, který nainstalujete a nakonfigurujete během pár minut.

Adam Štrauch

19. 8. 2011 0:00 | FreeBSD

Atom Zombie Smasher: mrtví přicházejí pomalu

A je to zase tady. Mrtví nemrtví s inteligencí průměrného těstovinového salátu si chtějí pochutnat na mozcích celého lidstva. To jim jako zástupce lidské rasy samozřejmě nemůžete dovolit! Zahajte proti nemrtvým krvavý odboj a dostaňte je tam, kam všichni patří. Do pěkně hlubokého a temného hrobu.

Jakub Zelenka

19. 8. 2011 0:00

Kouzla s fotografiemi: panorama a obal na CD/DVD

V dnešním článku na téma fotografie a software pro práci s nimi se podíváme na zajímavý program Fotowall, který umožňuje tvořit obaly na CD či DVD nebo například také zajímavé koláže (neplést s koláči). Druhým nástrojem, o kterém se zmíníme, bude Hugin – robustní nástroj na tvorbu panoramatických snímků.

Michal Černý

18. 8. 2011 0:00
| 8

Textový editor Vim jako IDE (8.část)

Dnes dokončíme popis interního skriptovacího jazyka editoru a ukážeme si i několik více či méně užitečných příkladů jeho použití v praxi. Bude se například jednat o funkci, která do zdrojového kódu umožní vložit tělo počítané programové smyčky, popř. ze jména atributu vytvořit jeho getter a setter.

Pavel Tišnovský

18. 8. 2011 0:00 | Vim

FBReader: číst eknihy je možné i na počítači

Pokud nevlastníte žádnou hardwarovou čtečku elektronických knih, nemusíte nad nimi lámat hůl. Knihy je dnes možné číst docela pohodlně i na běžném počítači. Vzhledem k rozšířenosti notebooků je navíc možné s nimi také cestovat. Budete jen potřebovat solidní software. Můžete vyzkoušet multiplatformní FBReader.

Petr Krčmář

17. 8. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (17. 8. 2011)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes začneme malým proxy serverem, ukážeme si, jak omezit procesorový čas aplikací, představíme si grafický nástroj pro návrh logických obvodů a na závěr jednoúčelovku pro verifikaci kontrolních součtů a hackfest v jednom. Nebude chybět blbinka.

David Kovalský

17. 8. 2011 0:00
| 3

Shotwell: správce fotografií nejen z Ubuntu

Pokud hledáte jednoduchý nástroj pro prohlížení a organizaci fotografií v Linuxu, mohl by vás oslovit Shotwell, který sází na rychlost, jednoduchost a grafické prostředí Gnome. Vsadila na něj i společnost Canonical ve své distribuci Ubuntu. Právě na tento správce fotografií se podíváme podrobněji.

Michal Černý

16. 8. 2011 0:00 | Ubuntu
| 7

Architektura VLIW aneb pokus o překonání problémů architektur CISC a RISC

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se zaměříme na popis mikroprocesorů VLIW (Very Long Instruction Word). Jedná se o procesory, které dokážou zpracovávat větší množství instrukcí paralelně, ovšem bez nutnosti používání složitých technologií využívaných v superskalárních mikroprocesorech RISC a CISC.

Pavel Tišnovský

16. 8. 2011 0:00

Efektivní používání PL/pgSQL

V následujícím článku bych chtěl zkompletovat sérii článků, které jsem o PL/pgSQL pro Roota napsal. Kvůli PL/pgSQL jsem si vybral PostgreSQL a vlastně kvůli PL/pgSQL jsem se stal jedním z vývojářů PostgreSQL – při práci na jednom projektu mne PL/pgSQL drobet štval, tak jsem napsal patch, který byl přijat.

Pavel Stěhule

15. 8. 2011 0:00 | PostgreSQL

Bezpečnostní střípky: hacky na konferencích Black Hat a Defcon

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na příručku k webovým hrozbám, na některé informace k sociálním sítím, a nepřehlédněte recenze několika zajímavých knih, které se nyní objevily a které se zabývají IT bezpečností.

Jaroslav Pinkava

15. 8. 2011 0:00
| 1

Komiks: dependency hell aneb kokešový komiks

Linuxáci jsou lidé, kteří nesnášejí dependency hell. Tak bychom možná mohli definovat sami sebe. Nebo jinak: linuxáci jsou lidé, kteří jsou tak pohodlní, že jim i Windows přijdou příliš složitá. Jo, to by asi šlo. Každopádně dnešního komiksu se to vůbec netýká. Ten vypráví o něčem mnohem horším a temnějším.

Petr Šimčík

13. 8. 2011 0:00

Konfigurace firewallu na RouterOS od Mikrotiku

Použití firewallu je vštěpováno lamám už od malička a není ani tak těžké narazit na počítač, kde je firewallů hned několik. Síť je už jiná liga a pokud už někdo pro její připojení do internetu používá krabičku s RouterOS, asi ho napadlo použití i jeho firewallu. Ten se od linuxového iptables liší, a než začnete, je dobré vědět jak.

Adam Štrauch

12. 8. 2011 0:00 | MikroTik

Darktable: Adobe Lightroom v bezplatném vydání

Pokud se zabýváte focením na trochu vyšší úrovni, pak pravděpodobně hledáte kvalitní nástroj na správu a editaci fotografií, který si v ničem nezadá s profesionálními programy jako je Adobe Lightroom či ACDSee. Chcete podporu RAW a řadu dalších funkcí. Tím nejlepším pro Linux je zřejmě Darktable.

Michal Černý

11. 8. 2011 0:00

Textový editor Vim jako IDE (7.část – Vim Script)

V předchozí části seriálu o textovém editoru Vim ve funkci vývojového prostředí jsme si řekli o interním programovacím jazyku Vim Script, který byl do Vimu přidán v roce 1998. Dnes budeme v popisu jazyka pokračovat, protože se budeme zabývat strukturovanými příkazy a zpracováním výjimek.

Pavel Tišnovský

11. 8. 2011 0:00 | Vim
| 4

RawTherapee: kanón na RAW fotografie

Pořídili jste si pořádnou digitální zrcadlovku a teď uvažujete, jestli nezačít používat focení do formátu RAW? Budete k tomu ovšem potřebovat ještě solidní softwarové vybavení, které vám s „vyvoláním“ snímků pomůže. Základem vaší nové digitální fotokomory by mohl být třeba nástroj RawTherapee.

Petr Krčmář

10. 8. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (10. 8. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na šikovný prográmek pro úpravu velikostí fotografií, neméně zajímavou aplikaci pro grabování hudebních CD, dále si zaznamenáme trasu pomocí GPS modulu a představíme jednoduchý shell. Na závěr nemůže chybět oblíbená blbinka.

Petr Němec

10. 8. 2011 0:00
| 8

Calibre: švýcarský nůž do elektronické knihovny

Čtení elektronických knih se stává čím dál běžnějším. Zvláště mezi milovníky elektronických hraček a moderních technologií je to už docela normální věc. Objevuje se nám tu ale nový problém: pro papírové knihy máme regály, ale kam si přehledně roztřídíme svou sbírku elektronických knih? Pomůže Calibre.

Redakce

9. 8. 2011 0:00

JamVM aneb alternativa k HotSpotu (nejenom) pro embedded zařízení, tablety a chytré telefony

V sedmnácté části poněkud nepravidelně vycházejícího seriálu o programovacím jazyce Java a o vlastnostech JVM si řekneme základní informace o projektu JamVM. Pod tímto názvem se skrývá virtuální stroj Javy představující alternativu ke známému HotSpotu pocházejícímu z dílny firmy Sun a později Oracle.

Pavel Tišnovský

9. 8. 2011 0:00

Patenty ohrožují Android. Je čas je zrušit?

O patentových sporech slyšíme v médiích velmi často. V poslední době se navíc stále více točí kolem nejrozšířenějšího linuxového operačního systému – Android, ale nejen kolem něj. A stále více se zdá, že patenty přestaly chránit konkrétní nápady, inovace a myšlenky. Je na čase sáhnout po jich zrušení?

Michal Černý

8. 8. 2011 0:00 | Android

Bezpečnostní střípky: konference Black Hat USA 2011

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Dnes upozorníme pochopitelně na zajímavou konferenci Black Hat, minulý týden se objevila také celá řada přehledů a v médiích bylo široce rozebíráno oznámení společnosti McAfee o rozsáhlých útocích (tzv. kampaň Shady Rat).

Jaroslav Pinkava

8. 8. 2011 0:00

Komiks: setkání po letech

Jistě dobře znáte setkání spolužáků po letech. Lidé se sejdou s naprosto cizími (ne)známými, ukážou si fotky a z povinnosti si dvě hodiny povídají. Ohromná nuda, kterou musíme absolvovat každých deset let. Ti méně šťastní dokonce pět let. Jsou ale v životě i taková setkání, která jednoho i potěší.

Petr Šimčík

6. 8. 2011 0:00

Google Call from Gmail aneb jak se telefonuje přes web

Jako blesk z čistého nebe se včera sociálními sítěmi prohnala zpráva, že Google umožnil českým uživatelům volat na mobilní i pevná telefonní čísla. A jelikož Google před časem vydal volací plugin i pro Linux, nemohli jsme odolat a službu jsme vyzkoušeli. Je tohle útok na konvenční řešení hovorů nebo jen na Skype?

Adam Štrauch

4. 8. 2011 0:00 | Google

Textový editor Vim jako IDE (6.část – Vim Script)

V šestém článku o textovém editoru Vim (nejenom) ve funkci vývojového prostředí si popíšeme základní vlastnosti skriptovacího jazyka, který byl do Vimu přidán již ve verzi 5.0 v roce 1998. Díky integrovanému skriptovacímu jazyku lze ve Vimu vytvářet i poměrně složité zásuvné moduly (pluginy).

Pavel Tišnovský

4. 8. 2011 0:00 | Vim
| 1

F-Spot: jednoduchý manažer fotografií pro Gnome

F-Spot je správcem fotografií, založeným na Mono, který nabídne základní funkce pro méně náročné uživatele, solidní výkon i jednoduché ovládání. To vše v češtině a zdarma. Donedávna byl tento program součástí základní instalace Ubuntu, ale už není. Stále si jej však můžete samozřejmě doinstalovat sami.

Michal Černý

3. 8. 2011 0:00

Softwarová sklizeň (3. 8. 2011)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme blíže na pohodlné skenování dokumentů, zabrousíme do světa nahrávání a přehrávání audia a představíme si nástroj pro rozložení síťové zátěže. Pochopitelně nebude chybět ani oblíbená blbinka.

David Kovalský

3. 8. 2011 0:00
DigiZone.cz: Prima Max bude mít letní kino. Na střeše...

Prima Max bude mít letní kino. Na střeše...

120na80.cz: Cestovní nevolnost. Co pomůže?

Cestovní nevolnost. Co pomůže?

Podnikatel.cz: Takhle si Babiš představuje nové daně

Takhle si Babiš představuje nové daně

DigiZone.cz: Boj Markízy a Novy o federální trh vrcholí

Boj Markízy a Novy o federální trh vrcholí

Podnikatel.cz: Český podnikatel a #brexit. Co nastane?

Český podnikatel a #brexit. Co nastane?

DigiZone.cz: Robinsonův ostrov moderuje Novotný

Robinsonův ostrov moderuje Novotný

Lupa.cz: U Chomutova vyroste dotované datacentrum

U Chomutova vyroste dotované datacentrum

120na80.cz: Proč komáři létají hlavně večer?

Proč komáři létají hlavně večer?

DigiZone.cz: Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

Vitalia.cz: Vědci: Hnojení chemií je zbytečné

Vědci: Hnojení chemií je zbytečné

Podnikatel.cz: Chce s trdelníky ovládnout Asii. Poznejte ho

Chce s trdelníky ovládnout Asii. Poznejte ho

Podnikatel.cz: Babiš představil daňovou revoluci Moje daně

Babiš představil daňovou revoluci Moje daně

120na80.cz: Léky a dietní opatření při kopřivce

Léky a dietní opatření při kopřivce

Měšec.cz: Tipy, než vyrazíte autem na dovolenou

Tipy, než vyrazíte autem na dovolenou

Podnikatel.cz: 10 citátů Billa Gatese: tesat do kamene

10 citátů Billa Gatese: tesat do kamene

Vitalia.cz: Průšvih je tuk, který nevidíte

Průšvih je tuk, který nevidíte

DigiZone.cz: Kanály Novy na Slovensku oficiálně?

Kanály Novy na Slovensku oficiálně?

Lupa.cz: Text umírá, na webu zbude jen video

Text umírá, na webu zbude jen video

Lupa.cz: Jaké IoT tarify nabízejí mobilní operátoři?

Jaké IoT tarify nabízejí mobilní operátoři?

120na80.cz: Cestovní lékárnička: na co nezapomenout

Cestovní lékárnička: na co nezapomenout