Ušetřete

Hlavní navigace

Aktuální články

Screenlet a kreslení s buffery

V minulém díle našeho seriálu o tvorbě takzvaných Screenletů jsme se naučili nakreslit různé tvary a dnes si povíme, jak zařídit, aby se nám některé prvky nevykreslovaly zbytečně často. Tím dokážeme náš Screenlet poměrně dobře optimalizovat a on potom není zbytečně náročný na systémové zdroje.

Bezpečnostní střípky: sociální sítě v centru pozornosti hackerů

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na informace z nové hackerské konference BruCON, zprávu Websense Security Labs k bezpečnosti webů a na CD k 11. výročí založení e-zinu Crypto-World.

Komiks: nenapravitelný

Někteří uživatelé jsou prostě neposlušní, nepoučitelní a nenapravitelní. Opakují stále dokola stejné chyby a i když je někdo chytřejší a starší upozorní na problém, stejně se jejich hloupé chování nikdy nezmění. Je to bohužel úděl nás znalců, že se musíme potýkat stále se stejnými blbci.

Hive Rise: online real-time strategie

Hive Rise se jako online RTS vyznačuje hlavně svou extrémně rychlou hratelností. Takže každý, koho nikdy nebavilo čekat na velkou armádu celý den, si přijde na své. Má to ale i své nevýhody, jako to, že než se rozkoukáte, tak ve vaší base pobíhá cizí armáda a ničí vše, co jí přijde pod ruku.

Modelujeme s plochami v Blenderi

V jedenástej časti seriálu o Blenderi sa budeme zaoberať relatívne zložitejšou témou - plochami. V článku sa naučíte pracovať s ich riadiacim polygónom, ako ich uzatvárať, prípadne ako pri svojej práci využívať váhu. To všetko bude samozrejme zrozumiteľne vysvetlené a doprevádzané množstvom obrázkov.

Hank Janssen: Microsoft se už začíná měnit

Druhá půlka rozhovoru s Hankem Janssenem, který je open source vývojářem Microsoftu. V první polovině jsme se věnovali především Hankovi, dnes to bude hlavně o Microsoftu, jeho přístupu k open-source software a změnám, které ve firmě probíhají? Zaútočí Microsoft skrze zdrojové kódy v jádře nebo MONO?

Grafický subsystém počítačů Amiga

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se budeme zabývat dalšími osobními počítači založenými na oblíbené mikroprocesorové řadě Motorola 680x0. Bude se samozřejmě jednat o slavné počítače Amiga, jejichž zvukové schopnosti (tj. čip Paula) jsme si již popsali v předchozích dílech tohoto seriálu.

Hank Janssen z Microsoftu: extrémní přístup nepomůže nikomu

Hank Janssen je open source vývojář, který pracuje pro Microsoft? Že to nejde dohromady a Microsoft přece nemůže zaměstnávat někoho takového? To jsme si říkali také a proto jsme Hanka při jeho návštěvě Prahy vyzpovídali. Co dělá a proč vlastně začal pracovat pro Microsoft? Co je jeho úkolem ve firmě?

Softwarová sklizeň (23. 9. 2009)

Pravidelná středeční do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na IRC kecálka, ukážeme si jak jednoduše spravovat repositáře pomocí webového rozhraní, upravíme chování nástrojů v systému a otestujeme vstupy aplikací. Nakonec jednoúčelovka na zpracování textu a samozřejmě blbinka.

Blueman: na bluetooth sluchátko s přehledem

Bluetooth je dnes součástí hromady zařízení. Máme bluetooth myši, telefony, sluchátka, prostě všechno je lepší s bluetooth. Linux na tom s bluetooth nebyl vždy nejlépe. Vcelku dlouho trvalo, než se objevily kvalitní frontendy ke knihovně bluez. Jeden takový je i Blueman a na něj se dnes podíváme.

Čtverečkové dungeony: dokončení

V závěrečné části našeho seriálu o „čtverečkových“ dungeonech se zaměříme na popis dvou známých a mezi hráči RPG i oblíbených herních sérií. Jedná se o ságu Wizardry (především o sedmý díl Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant) a taktéž o herní sérii Realms of Arkania.

Linux na desktopu roste, ale už pomaleji

Před dvěma lety jsme psali o tom, že se za dva roky zdvojnásobil počet linuxových desktopů. Protože uplynuly další dva roky, rozhodli jsme se náš průzkum zopakovat. Zjistili jsme, že desktopový Linux stále ještě roste, ale tempo se zmírnilo a další růst je už spíše pozvolný. Kolik lidí Linux používá?

Bezpečnostní střípky: zpráva SANS k současným kybernetickým rizikům

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na informace k cíleným podvodům s online účty, vydání nových verzí některých bezpečnostních nástrojů a třeba na návod, jak se vyhnout útokům SQL injection.

Komiks: okno

Každý máme občas slabou chvilku kdy jsme bez sebe, točí se nám hlava a na jazyku máme jako v poušti Gobi a nevíme co se s námi dělo. Většinou se tenhle pocit dostaví po nadměrné konzumaci fermentovaných rostlinných nápojů. Od pocitu v ústech a malátnosti pomůže česnečka, otázkou je, kdo zasklí to okno...

Golems universal constructor: vytvořte si robota snů

Chtěli jste si někdy postavit přístroj, který by dokázal postavit vlastní hrad? Či máte chuť spíše na robota, který zase hrad zničí? Pokud je odpověď ano, nemusíte hned brát do ruky šroubovák a jít do dílny. Golems universal constructor vám povolí s trochou píle virtuálně vybudovat skoro jakýkoliv stroj.

Zřizujeme webkameru s OpenWRT

Dnešní díl se nebude točit ani tak kolem OpenWRT jako takového, ale kolem jednoho balíčku, který nám velmi jednoduše umožní nakonfigurovat webovou kameru tak, aby byla přístupná pro naše přátele na síti. V minulém díle jsme si představili RouterStation s USB portem, tak proč toho teď nevyužít.

Screenlet a základní kreslení

V minulém díle jsme si ukázali, jak napsat první vlastní a funkční Screenlet. Dnes budeme v naší práci pokračovat a společně se naučíme, jak můžeme v našem Screenletu „malovat“ různé objekty či „napsat“ text. Pomůže nám to nejen v tom, abychom naši mini aplikaci dostali do solidního designového stavu.

Atari Falcon: poslední Mohykán firmy Atari

V dnešní části našeho seriálu o architekturách počítačů se budeme zabývat posledním osobním počítačem vyráběným firmou Atari. Jedná se o počítač Atari Falcon, který svojí architekturou přímo navazoval na slavnou řadu Atari ST, ovšem některé jeho vlastnosti jsou dodnes naprosto unikátní.

Softwarová sklizeň (16. 9. 2009)

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se podíváme jak lépe využít awk, koukneme se, jak v céčku zpracovat JavaScript. Ukážeme si, jak extrahovat citace z existujících dokumentů. Pak tu mám program na pohodlné vytváření čárových kódů a knihovnu na čtení .ini souborů. A blbinka na závěr.

VDPAU: akcelerace videa grafickou kartou

Desktopové prostředí se dnes hemží čím dál větším množstvím efektů, ty jsou samozřejmě náročné na výpočetní výkon a zrovna CPU má většinou lepší věci na práci než počítat multimédia. Grafické karty mají výkonu na rozdávání, tak proč toho nevyužít. Akcelerovaný desktop už tu máme, je čas zkusit akcelerované video.

Živý video rozhovor s Hankem Janssenem (15:00)

Přinášíme živý rozhovor s Hankem Janssenem ze společnosti Microsoft. Hank je open-source vývojářem a pracuje zejména na komponentách PHP. Jeho osobním cílem je prý přinést otevřené myšlení do Microsoftu. Jaký je jeho vztah k firmě? Proč pracuje právě pro Microsoft? Položte vlastní dotazy v online rozhovoru.

Herní série Might and Magic

V dnešní části článku o čtverečkových dungeonech se budeme zabývat známou, obtížnou a možná i proto v minulosti velmi oblíbenou herní sérií Might and Magic. Počátky této série sahají až do roku 1986, kdy vznikl první díl určený původně pouze pro počítače Apple II, další díly vznikaly během patnácti let.

DropBox: záloha a synchronizace dat mezi počítači

Pokud používáte více různých počítačů například doma, v práci, ve škole, na cestách, určitě se vám nelíbí ona schizofrenie, kdy máte na každém z nich jiná data, musíte věci kopírovat mezi disky, občas něco zapomenete a podobně. Služba DropBox nabízí vcelku jednoduché a pohodlné řešení synchronizace.

Bezpečnostní střípky: mýty okolo šifrování

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne lze upozornit na několik informací týkajících se bezpečné práce s cookies, na zprávu ENISA (rostoucí bankomatová kriminalita) a informaci z konference CHESS 2009 ohledně útoku na fyzikální generátory náhodných čísel.

Komiks: tvrdá pirátská linie

Politika je svinstvo. To víme všichni, ale někdy holt není zbytí a je třeba se do ní ponořit a situaci zvrátit na správnou stranu. Metody politického boje jsou velmi různorodé a vedle běžných postupů je možné sáhnout také po velmi podivných a, nestydíme se říci, také nebezpečných způsobech.

Port knocking: zaklepejte na svůj server

Internetových útoků přibývá a nechávat některé služby na serveru veřejně by nemusel být dobrý nápad. Jak ale ukrýt některé porty před zraky kolemjdoucích zvědavců a robotů zkoušejících své finty? Šikovnou, ale ne všem známou technikou je takzvaný port knocking. Nainstalujte si také svého dveřníka.

Plee the bear

K plošinovkám jsem měl vždycky kladný vztah. Na Linuxu je podobných her hodně a liší se jak zpracováním, tak hratelností. Jednou z těch lepších je i Plee the bear, který má na straně hratelnosti co nabídnout. Nechybí ani několik zajímavých nápadů, různorodé prostředí nebo zajímavý způsob zabíjení nepřátel.

Pole v PostgreSQL

Pole a relační databáze nejdou dost dobře dohromady - alespoň na první pohled. Rozhodně podpora polí v relačních databázích není úplně běžná, a osobně si myslím, že je to možná i dobře. V databázovém systému, který pole podporuje, lze k databázi přistupovat skutečně jako k pouhému úložišti dat.

Pracovní stanice firmy Atari

V předchozí části seriálu o architekturách počítačů byly popsány počítače firmy Atari řady ST vybavené mikroprocesorem Motorola 68000 taktovaným na osmi mehagertzích. Dnes si popíšeme další (většinou výkonnější) počítače firmy Atari, včetně poněkud neobvyklé pracovní stanice Atari ABAQ vybavené transputery.

Jak psát Screenlety

Screenlety jsou takové gadgety, které se umísťují na plochu a zobrazují různé informace s možností manipulace. Můžeme mít na ploše hodiny, kalkulačku, kalendář, RSS, využití disků, procesoru, pamětí a spoustu dalších a dalších informací a my si povíme, jak si takový vlastní Screenlet napíšeme.

Softwarová sklizeň (9. 9. 2009)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes tady pro vás mám aplikaci pro správu velkého množství hesel, pak jednu aplikaci na zajímavé kreslení diagramů, webový operační systém a nakonec jednu zajímavou hru. Pochopitelně nebude chybět ani tolik oblíbená blbinka.