Hlavní navigace

Aktuální články

LIRC: dálkové ovládání pro váš Linux

Dnešní civilizace je líná. Lidé vymýšlejí nové hračky, které mají jediný úkol: udělat to tak, abychom se u toho co nejméně nadřeli. Velmi dobrým příkladem je ovladač k televizi. Kolikrát bychom se bez něj museli zvednout a změnit hlasitost nebo program? Díky projektu LIRC můžeme mít k Linuxu ovladač také.

Jump'n Bump: vstávat a skákat

Klidný zimní večer, za okny se z oblohy sype další příval sněhu... z ústředního topení sálá teplo. A vy s přáteli přemýšlíte, jak strávit večer. Pravý čas na to vytáhnout pověstného králíka z typického černého klobouku. A aby představení stálo opravdu za to, nebudeme sahat do klobouku jen jednou.

Svobodná kultura: Majetek - část III.

Český překlad knihy Lawrence Lessiga s názvem Free Culture zdárně pokračuje. Dnes vám nabídneme překlad třetí částí rozsáhlé kapitoly, která se zabývá majetkem. Podle práva a americké ústavy jsou majetek a vlastnictví zcela nedotknutelné. Neplatí to ale o tvůrčím vlastnictví. Jak se rozdíly projevují?

General MIDI a formát souborů SMF

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme interní strukturu formátu souborů SMF, které většinou mívají koncovku .mid. Tyto soubory jsou používané pro ukládání, přenos a přehrávání jednostopé i vícestopé hudby na různých systémech, včetně běžných osobních počítačů vybavených zvukovým čipem.

Kontrola nad Linuxem přes sériový port

Znáte to, umístíte si pod stůl router/server s tím, že se bude starat o nějakou práci, a najednou se s ním něco stane. Začnete shánět monitor a klávesnici, nebo je budete přepojovat z vašeho stroje. Přitom existuje mnohem pohodlnější způsob, jak se podívat, co se děje pod kapotou.

Softwarová sklizeň (4. 3. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se společně podíváme na strukturu složitých databází a ukážeme si, jak ladit síťové služby. Ve druhé polovině si představíme užitečný dockovatelný applet, malou elektronickou vývěsku. Nakonec nebude chybět ani oblíbená blbinka.

Sidux: tak veľký a tak maličký

Sidux je projekt, ktorý vznikol oddelením od distribúcie Kanotix. Ak ste s Kanotixom nepracovali, tak ste na tom rovnako ako ja. Distrowatch informoval o tom, že sa niečo oddelilo, niečo nové vzniklo. A to niečo som sa rozhodol vyskúšať. Aký je výsledok? Je to plne funkčné alebo len nejaká kópia? Čo prináša? A stojí to za to vyskúšať?

Využití POV-Raye pro vizualizaci

V poslední části seriálu o POV-Rayi si ukážeme, jak lze tento raytracer využít jak při vykreslování implicitních funkcí, tak i pro zobrazení objemových dat či výsledků různých simulací, například částicových systémů. Na závěr bude uvedena literatura, články na Internetu, stránky modelovacích programů aj.

Xfce 4.6 pohledem nedočkavce a lenocha

Je to již přes dva roky, co jsme se společně podívali na připravované Xfce 4.4 a vývoj za tu dobu pokročil dál. Pokud vás zajímá, jak vypadá po četných odkladech čerstvě vydané Xfce 4.6, jeho změny oproti předchozí verzi, nové funkce, a „dlouhodobé“ zkušenosti již od alfa verze, čtěte dál.

Bezpečnostní střípky: USA zbrojí v kybernetické bezpečnosti

Pravidelný přehled informací vztahujících se k bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na informace o vývoji červa Conficker, přehled historie prokazatelně bezpečných kryptografických systémů a na významný počin - vydání seznamu kontrol vztahujících se k bezpečnosti IT (pro federální instituce USA).

Audio v Linuxu: všeobecný úvod

V tomto díle našeho pravidelného začátečnického seriálu bych se chtěl podrobněji podívat na základní způsoby práce s hudebními soubory v počítačích obecně. Poté uvedu aplikace, které jsou běžně používány v Linuxu pro jejich tvorbu. Budeme mluvit třeba o zvukových souborech jako WAV, MID a MOD/XM.

Komiks: těžký nový život

Linux je velmi šikovný operační systém, který dnes najdeme v nejrůznějších zařízeních jako jsou fotoaparáty, PDA, set-top-boxy, ledničky, toustovače, telefony nebo GPS navigace. Zdá se, že pro většinu těchto určení je otevřený a přizpůsobitelný operační systém naprosto ideální. Pro některá ale ne.

Jaké aktuální hrozby číhají na uživatele internetu?

Ve čtvrtek 26. února 2009 se v Praze konala konference Trendy v internetové bezpečnosti. Vystoupila na ní řada odborníků na počítačovou bezpečnost, ale i zabezpečení bankovních aplikací a systémů. Jaké nejdůležitější informace na konferenci zazněly? Čeho se mají uživatelé v současné době obávat?

World of Goo: netradičné puzzle

Puzzle sa teší veľkej obľube, na trhu sú dostupné možné aj nemožné variácie tejto hry. Herné pole nezaostáva. Nájdeme tu tradičné 2D puzzle, ale aj netradičnejšie ako puzzle vo forme bielkovín. Pred nedávnom sa objavilo aj puzzle zo stratených guľôčok pomenované World of Goo, ktoré sľubuje dlhodobú zábavu.

Hamachi: vytvořte si vlastní VPN

Hamachi je software, který vám umožní i bez veřejné IP adresy komunikovat přímo s jinými počítači v internetu. Můžete si tak velmi jednoduše vytvořit vlastní VPN síť, přesouvat po ní data a hrát počítačové hry, jakoby byly všechny počítače připojeny přímo. Jak funguje Hamachi? Jak se používá v Linuxu?

Rozhraní MIDI na osobních počítačích II

Dnešní část seriálu o architekturách počítačů navazuje na část předchozí, ve které byly uvedeny základní informace o rozhraní MIDI. Dnes si popíšeme význam všech typů zpráv, které jsou popsány ve specifikaci MIDI a také si řekneme, co znamená termín General MIDI (GM).

Obchodní modely pro Linux

Není to ještě tak dávno, co zakladatel společnosti Canonical a distribuce Ubuntu Mark Shuttleworth zopakoval, že prodejem linuxového desktopu se nelze uživit, a že výdělek firmy je ve službách. Položme si proto znovu otázku, jak může vlastně Linux vydělávat? A co se konkrétně myslí těmi službami?

Softwarová sklizeň (25. 2. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na jeden zajímavý modul pro Apache, užitečnou kalkulačku pro příkazovou řádku. Dále tu pro vás mám jeden systém aplikující dynamické DNS a 2D grafický engine. A nakonec nás čeká neobvyklý dvojitý nášup blbinek.

Neo FreeRunner: Linux do kapsy

Neo Freerunner je spíš než běžný mobilní telefon v současné době vývojovou platformou. V tomto článku se podíváme na to, jaké možnosti Freerunner dává vývojářům. Je zde uveden také krátký přehled použitelných linuxových distribucí a shrnutí jejich nejdůležitějších odlišností od desktopového prostředí.

POV-Ray ve vesmíru

V repertoáru všemožných nastavení ovlivňujících běh POV-Raye se nachází i poněkud záhadná volba "duty cycle", pomocí které lze rendering spustit i na počítači pracujícím v nulové gravitaci, aniž by došlo k přehřátí CPU. Tato volba nebyla přidána náhodou - POV-Ray skutečně byl použit ve vesmíru.

IP adresy dojdou už příští rok

Problém, na který odborníci upozorňují už více než deset let, je téměř tady. Počet volných IPv4 adres se povážlivě tenčí a některé analýzy ukazují na to, že nám dojdou už během příštího roku. Co to bude znamenat pro internet a jak se bude situace dále vyvíjet? Je IPv6 řešením této technologické krize?

Bezpečnostní střípky: konference Black Hat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na popis triků sociálního inženýrství, na seznamy nástrojů, bez kterých se neobejdou IT profesionálové a samozřejmě na materiály a komentáře k vystoupením na konferenci Black Hat.

Multimédia pro začátečníky: tentokrát video

V dnešní době, kdy vám pomalu ke každým novinám či lepšímu časopisu přibalují DVD s videem, asi těžko odoláte tomu, že byste občas nechtěli nějaký ten pěkný film vidět. Řada lidí dnes nemá klasickou televizi a disponuje jen počítačem jako univerzálním přehrávačem. Lze využít k přehrávání videa i Linux?

Komiks: důsledek krize?

Krize, recese, propad, stagnace, panika, propouštění, bankrot a další slova se v posledních měsících skloňují snad v každém médiu či firmě. Dokonce už i hospodští povaleči si stačili během povalování všimnout, že se něco děje. Firmy šetří, ekonomika padá a průšvih je na světě. Jen jestli to není výmluva...

KDE 4.2: vývoj plasmoidu pro Twitter

V pokračování článku o vývoji plasmoidu si vylepšíme jeden z minulých hallo příkladů konkrétně twitter klienta. Přidáme možnost odesílání zpráv a pravidelnou kontrolu nových twittů. Navíc si ukážeme, jak přidat do plasmoidu grafiku, práci se signály a sloty a také kde najít informace k dalším komponentám, které se dají v Plasmě využít.

Mystic Mine: rýchle vozíky

Prevažnú časť recenzovaných hier v našej sekcii tvoria keď nie open-source, tak aspoň freeware aplikácie. V tomto dieli sa budeme pre zmenu zaoberať proprietárnou hrou Mystic Mine. Tentoraz sa ocitáme na divokom západe v čase zlatej horúčky, pištole vymeňte za banské vozíky a hor sa na zlato!

Konfigurácia ústredne Asterisk

Asterisk môže byť silným nástrojom pre VoIP riešenia, ale samotná konfigurácia je možno na prvý dojem trošku zložitejšia. Pokiaľ sa zoznámite so základnými pojmami a architektúrou súborov Asterisku, potom sa stane naozaj výkonným nástrojom vo vašich rukách. Ukážeme si, ako nakonfigurovať Asterisk server.

Rozhraní MIDI na osobních počítačích

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů si popíšeme další rozhraní, se kterým se můžeme (nejenom) na osobních počítačích setkat. Jedná se o rozhraní standardu MIDI, které lze použít jak pro propojení několika elektronických hudebních nástrojů, tak i dalších typů zařízení, například barevné hudby.

Co nového přinesl Debian Lenny?

Jsou to téměř dva roky od vydání Debianu Etch a po nekonečných měsících čekání je tu dlouho slibovaný a očekávaný Lenny. Uživatelé čekali o půl roku déle, než bylo původně plánováno, ale novinek je opravdu hodně. Změny se týkají bezpečnosti, instalátoru, binárních firmware a dalších oblastí.

Softwarová sklizeň (18. 2. 2009)

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si upravíme chování oken v Gnome, představíme si nové vývojové prostředí, dále tady mám nástroj pro práci s barvami a nástroj pro detekci problému disků. Nakonec jedna již klasická hra a samozřejmě nebude chybět ani blbinka.

Zajímavé aplikace pro Google Android

Během několikatýdenního používání linuxové platformy Android jsem vyzkoušel mnoho aplikací. V tomto díle bych vás rád seznámil s těmi, o kterých si myslím, že stojí za to je zmínit. Povíme si jak o ryze praktických aplikacích, tak o aplikacích pro chvíle zábavy nebo pro poškádlení kamarádů.