Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

Aktuální články

LibreOffice jako nezávislý klon OpenOffice.org

To o čem se poměrně dlouho mluvilo v souvislostí s přístupem Oracle směrem k OpenOffice.org, nabralo na obrátkách. Skupina vývojářů se rozhodla, že chce, aby byl vývoj nezávislý a společně představili vlastní projekt, který se může opřít o podporu takových firem jako je Google, Novell či Red Hat.

Historie vývoje GUI (4): první (ne)úspěšná GUI na PC

Ve čtvrté části seriálu o historii grafického uživatelského rozhraní si řekneme, jaké systémy s GUI byly vyvíjeny pro osobní počítače kompatibilní s IBM PC na samém počátku existence platformy. V polovině osmdesátých let minulého století totiž vzniklo hned několik různých systémů s GUI, přežil však jediný.

Má nový formát WebP od Google šanci nahradit JPEG?

Google představil nový formát fotografií WebP, který má přímo konkurovat dnes nejrozšířenějšímu obrazovému formátu JPEG. Vychází z video formátu WebM a jeho hlavní výhodou má být výrazně menší velikost, což se projeví na rychlosti načítání webových stránek. Má vůbec takový formát šanci na úspěch?

S .CZ doménami už nemusíte za multihostingem do zahraničí (Komerční sdělení)

Připravujete pro sebe nebo své klienty projekt, který bude vyžadovat více webů nebo webových aplikací. Budete potřebovat více .CZ domén a více webhostingů. Spojte oboje výhodně dohromady.

Bezpečnostní střípky: je červ Stuxnet budoucností malware?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na ráznou akci proti gangu stojícím za botnetem ZeuS, další varování nad přílišnou důvěřivostí při používání sociálních sítí a zaujal přehled aktuálního dění v problematice šifrování.

Komiks: pád třetí říše

O problémech fašistického Německa v posledních měsících druhé světové války toho už bylo napsáno opravdu hodně. Němci se opravdu snažili využít každé výhody, ale nakonec jim to nepomohlo. Dnes nahlédneme do posledních dní války a ukážeme si, jak žalostně selhalo využití nejmodernějších technologií.

OpenShot: jednoduchá nelineární video střižna

OpenShot za poslední rok udělal velký skok dopředu a ani jsme se neotočili a je z něj vcelku povedený nelineární video editor, který se hrne dopředu tak rychle, že ho za chvíli najdeme v každé distribuci. Uzrál natolik, že si zaslouží článek a koukneme se tedy, jak vznikl, jak vypadá a co všechno už umí.

Celestia: cestování vesmírem bez obav

Celestia je zajímavý program, který vás pozve na prohlídku vesmíru i za hranicemi naší Sluneční soustavy a přitom nabídne zajímavé informace i mimořádný estetický zážitek. Obsahuje ohromné množství různých objektů a umí je atraktivně představit. Zaujme jistě každého – laika, fyzika i studenty ve výuce.

Superpočítače Cray (třetí část)

V dnešní části seriálu o historii výpočetní techniky si popíšeme základní parametry superpočítače Cray-2, který se díky svému výpočetnímu výkonu 1,9 GFLOPS stal v době svého vzniku nejrychlejším počítačem na světě. Tuto prestižní pozici si udržel téměř pět let a překonán byl až v roce 1990 strojem ETA-10G.

Deset největších softwarových chyb v historii lidstva

Se softwarovými chybami, bugy, má zkušenosti každý, kdo si byť jen zkusil napsat svůj první „Hello World“. Jak jsou k těmto chybám náchylné gigantické multi-level systémy nebo obří projekty s miliony řádky kódů, proto jistě není třeba zdůrazňovat. Někdy může dojít k nepříjemně velké katastrofě.

Softwarová sklizeň (29. 9. 2010)

Pravidelná středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se budeme společně procházet RSS kanály, podíváme se jak si usnadnit řízení větších projektů, poté nakoukneme do oblasti digitální fotografie a na závěr budeme ve velkém spravovat hudební galerii. Nebude chybět ani blbinka.

Bezpečnostní střípky: počítačová kriminalita je největší světovou kriminální hrozbou

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na články zabývající se velmi populárním červem Stuxnet, doplníme informace k tomu, jak by měl probíhat audit firewallu a koukneme na výsledky nového testu antivirů.

Zapojte se i Vy do finálního hlasování ankety Křišťálová Lupa 2010 (Komerční sdělení)

Finální hlasování, které rozhodne o vítězích pátého ročníku ankety Křišťálová Lupa 2010, je v plném proudu. Internetová veřejnost i odborná porota má možnost celý měsíc dávat hlasy svým oblíbeným projektům a službám na českém Internetu.

Komiks: přání otcem myšlenky

Tonoucí se stébla chytá a přání je otcem myšlenky, to jsou dvě známá a krásná česká přísloví, která se hodí na situaci jedné nejmenované linuxové distribuce. Teď už je jen na ní jestli sleze hrobníkovi z lopaty, nebo je to s ní pořád zlé, jen se chová dle přísloví: Každá liška svůj ocas chválí.

AndLinux: bezešvé Ubuntu pro Windows

Spuštění linuxových programů ve Windows může mít mnoho důvodů, jejichž společným řešením je vždy nějaké prostředí, které volání linuxových programů přetlumočí Windows. Cygwin asi už znáte, ale o AndLinux moc slyšet není a přitom funguje na mnohem zajímavějším principu. Přináší totiž na Windows celé Ubuntu.

Clonezilla: klonování disků levou zadní

Už se vám určitě někdy stalo, že jste chtěli zálohovat obsah celého svého systémového disku nebo jste potřebovali obsah přenést na nový disk třeba kvůli poruše. Existuje řada utilit, které to dokáží, ale Clonezilla nabízí ještě něco navíc: všechny potřebné funkce v jednom úhledně zabaleném balíčku.

Mobile Internet Forum 2010: svět mobilního Internetu na jednom místě (Komerční sdělení)

Mobilní Internet přestal být hračkou geeků. Jak tento vývoj proměňuje sítě a služby operátorů? Funguje už mobilní reklama a jaká je její budoucnost? Přijďte na konferenci Mobile Internet Forum 2010 a budete si moci poslední technologie „osahat“ vlastníma rukama.

Historie vývoje grafického uživatelského rozhraní (3)

Ve třetí části již samostatného seriálu o historii vývoje grafického uživatelského rozhraní se zaměříme na vývoj GUI v polovině osmdesátých let minulého století. Jednalo se o poměrně přelomovou dobu, během níž vznikly jak nové typy osobních počítačů, tak i mnoho systémů s grafickým uživatelským rozhraním, z nichž některé se vyvíjí dodnes.

Phun: zábavná výuka fyziky

Phun je aplikace, která dokáže studenty zábavnou a nenucenou formou přivést k zájmu o fyziku. A nemusí být určena jen pro školáky – ocení ji každý, kdo má hravého ducha a chce se přesvědčit, zda věci fungují tak, jak by čekal.

Rychlý mobilní internet v Chytré síti od O2. Buďte online kdekoliv (Komerční sdělení)

Pohyb a rychlost jsou fenomény moderní doby, i proto je přenositelnost jednou z nejdůležitějších vlastností počítačů. I nadupaný notebook je ale bez přístupu na internet jen „obyčejným“ strojem, který plní vaše příkazy.

Softwarová sklizeň (22. 9. 2010)

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dnes se společně podíváme na lehký mediální přehrávač, trošku se zorientujeme v jednotkách různých veličin, poté si zkrášlíme systém a nakonec si zazálohujeme jeho kompletní nastavení. Pochopitelně nebude chybět ani oblíbená středeční blbinka.

Jak si spustit vlastní Jabber server za 15 minut

Kolem české jabber komunity je teď rušno a mnoho uživatelů začíná přemýšlet nad vlastním Jabber (XMPP) serverem. XMPP je otevřený protokol, takže není důvod, proč by to kdokoli nemohl udělat. Jenže linuxových implementací je tolik a vy pravděpodobně nevíte, kterou si vybrat. Máte volných patnáct minut?

Vývojové nástroje pro osmibitové mikrořadiče PIC

V dnešní části seriálu o architekturách počítačů se zaměříme na popis vývojových nástrojů dostupných pro osmibitové mikrořadiče PIC. Popíšeme si sadu nástrojů gputils, dvojici navzájem značně odlišných implementací jazyka Forth (PicForth a FlashForth) a následně se seznámíme s vývojovým kitem BASIC Stamp.

Koupím software do firmy. Zn.: Hlavně levně

Je logické pokrýt co největší podíl potřeb podniku řešeními, která splňují daný účel a přitom jsou pokud možno zdarma. Někdy to ale bez komerčního softwaru zkrátka nejde. Jak si však počínat v takovém případě? Jak zajistit, abychom nakoupili kvalitu za velmi slušné finance a nenechali na tom mládí?

Bezpečnostní střípky: lze zachránit soukromí?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na ustavení sociální sítě pro bezpečnostní profesionály, zároveň na některou kritiku toho, co sociální sítě přináší a třeba na čerstvý únik HDCP klíče používaného pro šifrování v HDMI.

Komiks: Street View

Všude se o něm teď mluví, skoro všichni ho milují a někteří mocní ho naopak nenávidí a zakazují. Řeč je samozřejmě o službě Street View, kterou Google rozjíždí postupně ve velkých městech celého světa. Nahlédli jsme pod pokličku celé věci a teprve teď začínáme mít pocit, že je to docela fajn věc.

Amnesia: The dark descent - zapomnění v tajemném hradě

Frictional Games již dokázali, že pořádná hra může být i na Linuxu hororovou sérií Penumbra. Nedávno vydali novou hororovou hru, ve které se dostanete do tajemného hradu bez vzpomínek na minulost a snažíte se zjistit, co se děje v tajemných zákoutích rozsáhlého sídla. Připravte si silné nervy!

Jak aktualizovat tablet SmartQ V7 na Android 2.1

Už jsem chtěl SmartQ v7 vrátit, ale zrovna se objevil nový firmware s Androidem 2.1 s Android Marketem. Chvíli trvalo, než jsem se k celé akci odhodlal, ale nakonec se podařilo a dostal jsem možnost zjistit, jak se vývojářům vedlo. Na Androidu odvedli opravdu velký kus práce a výsledek je velmi použitelný.

Zen Kernel: vytuněné linuxové jádro

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda neexistuje alternativní linuxové jádro, které má více funkcí, lepší podporu hardware a je tak nějak progresivnější? Takových odnoží existuje celá řada, ale některé jsou zajímavější než jiné. Jedním z takových jader je i Zen Kernel. Proč jezdit, když můžeme létat?

Historie vývoje grafického uživatelského rozhraní (2)

V deváté části seriálu o programovacích jazycích pro výuku programování si řekneme, jak se vyvíjelo grafické rozhraní na osobních počítačích, zejména na Xerox Alto, Apple Lisa a Macintosh. Taktéž si řekneme, co znamená poněkud tajemná zkratka BitBLT, která má svůj původ právě ve Smalltalku a počítači Xerox Alto.

Simulace mechaniky snadno a intuitivně s programem Step

Pokud chcete nebo potřebujete vytvořit jednoduchou simulaci (nejen) mechanických dějů ve fyzice, můžete sáhnout po aplikaci jménem Step. Ta umožňuje tvorbu jednodušších i složitějších modelů, snadnou práci s objekty a všestranné využití ve výuce fyziky, ale i mimo ni. Ukážeme si, co Step všechno umí.
Ušetřete