Alter Ego: s duší v patách

Jakub Zelenka 18. 5. 2012

Někdy i jednoduchý nápad dokáže udělat z obyčejné plošinovky zajímavou herní hříčku a dodat suchému obsahu bez příběhu šmrnc. V Alter Egu si zahrajete rovnou za dvě postavy a jejich společnou kooperací se budete snažit dosáhnout konečného cíle. Vše je navíc stylizováno do příjemné retro 16bitové grafiky.

Mít rozdvojenou osobnost nemusí být vždy vážným zdravotním problémem. Takový parťák do nepohody se může někdy hodit a dokonce vám i píchnout v situacích, které byste jako samotný jedinec nezvládli. Pokud vašeho avatara doprovází jeho vlastní Alter Ego, může se z lehce tradiční skákačky, i když bez skákání, stát velmi zajímavá logická hra, se svěží a neotřelou hratelností, a jak má studio Retrosouls zvy­kem, i s retro stylizací.

Příběh se klasicky, jak to bývá u menších hříček, někam poděl(al). No, jednoduše nečekejte žádné epické fantasy, ale i ve hře beze slov a jediného psaného dialogu můžete zažít kouzelné dobrodružství. Octnete se v těle malé bytosti, těžko říct, jakou roli ve světě hraje, ale dle vzezření bych typoval nějakého bůžka. Ten cestuje se svou duší. To by nebylo nijak zvláštní, kdyby se nenacházel mimo své fyzické tělo a to se plížilo za vámi jako stín.

Obrázky ke hře Alter Ego

Ať žije vaše nesmrtelná duše

Během svého hraní tak vlastně ovládáte dvě postavy. Bůžka a jeho duši. Ty od sebe navzájem kopírují své pohyby, ale sem tam se stane, že jednají přesně opačně. Pokud se tedy vydáte doleva, duše se vydá doprava či nahoru nebo dolů. Naštěstí je ale váš nefyzický společník nesmrtelný a nepřátelé mu nemohou ublížit. Prostě skrze něj projdou, jako by byl jen obláček páry.

Cílem hry je sesbírat všechny „ťuplíky“ na mapě. Jakmile se vám to povede, postupujete do další úrovně. Samozřejmě se vám cestu budou snažit zkřížit nepřátelé. Stačí, aby se jich vaše fyzická stránka jen malinko dotkla a hra ihned končí a musíte celou úroveň absolvovat znova. Další věcí, co vám stojí v cestě, jsou propasti. Vaše postava neumí vůbec skákat.

Obrázky ke hře Alter Ego

Co je vlastně na Alter Egu jiné?

A tím se dostáváme k tomu, co Alter Ego tak odlišuje od ostatních plošinovek. Vaše fyzické tělo můžete přesunout na místo duše a naopak. Prostě se teleportujete z místa na místo a tak překonáte propast, dostanete se za zeď nebo se vyhnete stvůrám, které vám chtějí ublížit. Počet pokusů je ale omezený. V některých úrovních dokonce bude tuhle schopnost nemožné použít. Což vám může pořádně zavařit.

Hra by ale jistě brzy omrzela, kdyby se pořád jednalo o to samé. Předmětů, které máte sbírat, abyste postoupili do další úrovně, je několik druhů. Některé mají barvu modrou a sebrat je může jenom duše vašeho reka. Pak tu máme ještě druh červených, a ty získáte jedině, když se nacházejí v dráze transportu těla na místo duše. Tahle drobná úprava může udělat z na první pohled jednoduchého levelu celkem složitý hlavolam, v kterém stačí k neúspěchu i jediná chybička a nepromyšlené používání vaší speciální schopnosti.

Obrázky ke hře Alter Ego

Atmosféře pomáhá retro stylizace a pohádkový svět

Ruský tým Retrosouls se snaží o retro stylizaci nebo atmosféru svých her. Některé jejich výtvory jsou dokonce remaky zapomenutých legend. V Alter Egu proto sází na 16bitovou grafiku. To ale vůbec nevadí, protože svět je i tak kouzelný. Při hraní jsem si vzpomněl na animované filmy od Miyazakiho. Herní svět se mění každých deset úrovní a všechny jsou stylizované do temné ale magické atmosféry.

Herní soundtrack jde ruku v ruce s retro grafickou stylizací. Opět se každých deset úrovní mění styl. Soundtrack je docela adrenalinový a přišlo mi, že se úplně nehodí do pohádkové atmosféry hry. Když jsem zvuky vypnul, měl jsem z hraní daleko větší požitek. Hudba na mě působila jako pěst na oko. Ostatní zvuky naleznete jen ve formě občasného pípnutí.

Obrázky ke hře Alter Ego

Chyby a závěrečné hodnocení

Během hraní jsem nenarazil na žádný závažný bug nebo chybu. Objevil se jen běžný neduh logických her, a to obtížnost, která mohla být rozhodně větší. Nebylo moc úrovní, kde bych si několik minut musel lámat hlavu nad správným řešením. Kolikrát jsem prostě v levelu risknul jít bez rozmyslu a často to vyšlo. Kdyby se má šedá kůra mozková víc namáhala, moc bych se nezlobil.

Alter Ego je příjemná logická hra a i když moc hráče obtížností úkolů nepotrápí, užijete si ji až dokonce. Má svěží a jednoduchý nápad, který prostě funguje. Škoda jen, že celkem silnou atmosféru kazí nepříliš vhodný soundtrack. Nebýt tohoto neduhu, bylo by hodnocení ještě o ždibíček větší.

Výhody

  • Množství herních levelů

  • Herní prvky

  • Magická atmosféra

Nevýhody

  • Hudba

  • Nízká obtížnost

  • Bez příběhu

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Jak pít při sportu

Jak pít při sportu

Lupa.cz: Elektronika tajemství zbavená. Jak s ní začít?

Elektronika tajemství zbavená. Jak s ní začít?

Měšec.cz: Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Vitalia.cz: Ženy, které milují příliš, jsou neštěstí

Ženy, které milují příliš, jsou neštěstí

Vitalia.cz: Čejkovické bylinkové slavnosti už tuto neděli

Čejkovické bylinkové slavnosti už tuto neděli

Podnikatel.cz: Zajímavý paradox: Daří se vedle konkurence

Zajímavý paradox: Daří se vedle konkurence

Podnikatel.cz: Novela zákoníku práce. Řeší homeworking

Novela zákoníku práce. Řeší homeworking

Vitalia.cz: Galerie: Strouhanka ze starých rohlíků? Kdepak

Galerie: Strouhanka ze starých rohlíků? Kdepak

DigiZone.cz: Skylink přepracoval web

Skylink přepracoval web

Vitalia.cz: 9 potravin, které nesmí chybět v jídelníčku těhotné

9 potravin, které nesmí chybět v jídelníčku těhotné

DigiZone.cz: ČTÚ červenec: rušení trochu vzrostlo

ČTÚ červenec: rušení trochu vzrostlo

Měšec.cz: Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

120na80.cz: Bylinka pro dobrý sex. Jaká to je?

Bylinka pro dobrý sex. Jaká to je?

Lupa.cz: Hackujete? Můžete mít problém sehnat práci

Hackujete? Můžete mít problém sehnat práci

Podnikatel.cz: Pozor na vykuky, imitují služby České pošty

Pozor na vykuky, imitují služby České pošty

Lupa.cz: Kdo vykrádá LinkedIn? Zjistit to má soud

Kdo vykrádá LinkedIn? Zjistit to má soud

Lupa.cz: Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

Nechcete datacentrum? Jsou na prodej

Vitalia.cz: Syfilis: To není „nemoc z lásky“

Syfilis: To není „nemoc z lásky“

DigiZone.cz: Prima a vznik slovenského kanálu

Prima a vznik slovenského kanálu

Měšec.cz: Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte