Chcete tisknout grafy? Zkuste RLPlot

Michal Černý 1. 6. 2010

Aplikace RLPlot představuje nástroj pro jednoduché zpracování dat a jejich vizualizaci. Nabízí sice jen základní statistické nástroje, ale velmi jednoduché ovládání a pohodlný tiskový export grafů. Zaměřuje se na vizuální prezentaci vytvořených grafů. Ať už na počítači nebo třeba v tiskovinách.

Dnes představovaný nástroj RLPlot se oproti konkurenci nemůže pyšnit žádným velkým množstvím funkcí. Je k dispozici jak pro Linux, tak pro Windows a nabízí otevřený kód. Není tak problém si v případě potřeby tento nástroj upravit k obrazu svému. Jeho zaměření je na tvorbu jednoduchých a pohledných grafů, které jsou určeny pro další prezentaci – ať již jako obrázek na web nebo grafika do tiskovin.

Výhodou je také poměrně snadno čitelný formát ukládání dat. Je poměrně jednoduché si automaticky nechat do souboru dopisovat nové hodnoty a čas od času se podívat na grafický výstup. Celkovou koncepcí ale přesvědčí spíše méně náročné uživatele, kteří potřebují bez jakýchkoli předchozích znalostí vytvořit pohledný graf. A právě jim vychází RLPlot vstříc.

Již při prvním spuštění je vidět, že se program zásadně odlišuje od QtiPlot či Originu. Pracovní prostředí spíše připomíná MS Excel. A ovládání aplikace je velmi podobné. Nemusíte tedy například řadového zaměstnance přeučovat z kancelářského stylu myšlení na „vědecké“. Jen mu stačí dát do ruky jiné „klikátko“ na výsledný výstup. Bezproblémově funguje přímé kopírování hodnot s OpenOffice.org i Excelu. Práce s grafy je přitom naprosto intuitivní a ani obyčejnému uživateli nebude činit žádné problémy. Kvalita výstupu je přitom naprosto nesrovnatelná.

Mimo samotnou tvorbu grafů a elementární analýzu jsou k dispozici i nástroje pro „kreslení“ do grafů. Je tedy snadné si vložit do grafu popisek, obrázek, něco zvýraznit, zakroužkovat… Tedy udělat přesně to, co uživatelé obvykle při prezentaci dat potřebují a klasický tabulkový editor to umožňuje buď jen ve velmi omezené míře, nebo alespoň značně nepohodlně.

Ovládání, funkce, možnosti

Jak jsme již zmínili, ovládání programu je poměrně intuitivní. Primárně neslouží k analýze dat, ale spíše k jejich vizualizaci. Asi základní využití je takové, že si do programu nakopírujete data, jež byla utvořena například v tabulkovém procesoru, a pak je nějakým způsobem vykreslíte.

Zajímavé jsou dvě automatické funkce. První se jmenuje Samle Stats a po vybrání sloupce s daty nabídne základní statistickou analýzu výsledků – vytvoří stránku na níž je vykreslený graf a vypočítány základní statistické parametry – minima, maxima, medián, hodnoty v 25%, 75%, parametry nejpoužívanějších statistik, chyba atp. Druhou automatickou funkcí je Comparate Stats, která umožní srovnat dva sloupce, provede u-test a t-test, vytvoří grafy a opět poskytne základní soupis statistických parametrů, to vše přehledně na jednu stránku. Takovýto jednoduchý přístup může být mnoha lidem užitečný a pohodlný. Není potřeba nic vymýšlet či nastavovat. Ideální funkce na jedno kliknutí. Pak již jen stačí vymazat, co nepotřebujeme, nebo případně popisky počeštit.

Mimo tyto základní automatické funkce jsou k dispozici i „manuální“ nástroje. Umí spočítat korelace, provést základní proložení (lineární) dat nebo analýzu rozptylu (anova test). Mimo to umí také vykreslovat grafy – od těch nejjednodušších až po poměrně složité 3D. Práce s grafy je občas nepatrně nešikovná, což ale souvisí se snahou výrobců se maximálně přiblížit parametrům Excelu.

Samostatnou kapitolou je práce s výstupy. To co dělá RLPlot zajímavým programem, je zcela jiný přístup k výstupu. Tím není jen graf nebo číselný údaj, ale vždy celá stránka. Grafy je tedy možné skládat do vrstev, na jednu stránku, doplňovat popisy, malůvkami, šipkami,… Nastavení vzhledu a obsahu čehokoli je přitom velmi snadné a to, k čemu bychom běžně potřebovali programy dva – jeden na tvorbu grafů a druhý na popisky a sazbu – zvládne RLPlot sám. Kvalita grafů není nikterak špatná, zvláště potřebujete-li jen základní zobrazení.

Využití?

RLPlot není nástrojem do vědecké laboratoře ani na pokročilou analýzu dat. To ale není ani jeho cílem. Nabízí ale přístup excelovského střihu, snadnou práci s daty ve více sloupcích. Celá koncepce došla tak daleko, že nakopírovat data je mnohem jednodušší, než se program snažit přesvědčit o tom, že potřebujete více než předefinovaný počet řádků.

Program se snaží oslavit především začátečníky a uživatele, kteří potřebují produkovat tiskové materiály rychlým, pohodlným a efektivním způsobem. Export dat na stránku je zajímavým nápadem, který může mnoha lidem usnadnit práci. Učit sekretářku se probírat výsledky log souboru QtiPlotu, manuálně si nastavovat sloupce a pak hledat nějaké základní údaje v nějakém hluboce zanořeném menu je často zcela zbytečné.

widgety

Pokud si vystačíte s jednoduše provedeným t-testem nebo jednoduchou analýzou dat, pak máte vyhráno. Celkovou koncepcí se program blíží spíše oblastem humanitních věd, i když i oni budou postrádat například Gaussovské proložení. Celkově je program poměrně rychlý, stabilní a nenáročný. Jeho výhodou je možnost exportu stránky do svg, eps, tiff, jpg či xpm, což značně usnadňuje další případné zpracování výsledkům.

Pokud hledáte kvalitní nástroj na analýzu a vizualizaci dat, pak budete RLPlot zřejmě zklamání a rozumnější variantou je QtiPlot. Pokud ale patříte mezi nenáročné uživatele, kterým vyhovuje jednoduchý export na editovatelnou stránku a prostředí a la Excel, pak jistě tento nástroj stojí za zvážení. Osobně jeho využití vidím především tam, kde po běžném uživateli budeme chtít nepatrně hezčí výstup v podobě grafu – tedy někde v kanceláři. Nebo tam, kde se vám nad zpracováním dat nechce příliš přemýšlet a máte to štěstí, že požadovaný výstup umí RLPlot na jedno kliknutí.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Test LG 55UH750V aneb Cena/výkon

Test LG 55UH750V aneb Cena/výkon

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT