Closure: bojíte se tmy?

Jakub Zelenka 28. 12. 2012

Closure je logická indiovka, která vás naučí respektu ze tmy. Ponořte se do temné atmosféry světa, kde hmotné je jen to, co je ozářené. Closure disponuje atmosférou již dříve recenzované hry Limbo a dokáže být místy stejně děsivý a brutální. Ve tmě totiž nečíhá nic jiného než váš strach z prázdnoty.

Pokud se bojíte tmy, doporučuji vám hru Closure raději nehrát. Temnota je všudypřítomná a světlo v ní nepředstavuje jen jedinou zónu vhodnou pro život, ale určuje i hranice mezi bytím a nebytím. Neskrývají se v ní překážky, pasti ani nepřátelé. Tam, kam světlo nedopadne, není nic, a pokud se na podobném světlem nepolíbeném místě nacházíte, čeká vás pád do propasti zapomnění.

Herní mechanizmy Closure nejsou zas tak vzdálené hře Portal. To, že vás od vašeho cíle odděluje zdánlivě neproniknutelná zeď, je drobný detail. Hmotné je jen to, kam dopadne světlo. To ale není fixně dáno. Všude po mapě se nacházejí jakési světelné pochodně, které váš avatar může volně přenášet a pokládat na určitá místa. Pokud tak ozáříte například jen jednu polovinu stěny a druhu necháte tmavou, lze jí v temném místě proskočit, musíte však dát pozor na to, abyste dopadli zase na hmotnou (osvětlenou) zem.

Glosure - obrázky ke hře

Ve tmě se hledá východ těžce

Bylo by to prosté, kdybyste měli alespoň potuchy, jak daná mapa vypadá. Osvětlené jsou jen kousky. Někdy se dokonce stane, že stojíte jen vy na lehce ozářeném místě s pochodní a zíráte do temnoty. První vaše akce bude spíš zkoumání, kde se nacházejí dveře, které vás dostanou do dalšího levelu a mapujete polohu zdí a „neprůchodných“ překážek.

Nemůžete se spoléhat pouze na zářící pochodně. Některé mapy jsou prošpikovány různými mechanizmy. Ty vezmou světelný zdroj a vezou ho na kolejích. Pokud s ním neudržíte krok, čeká vás pád do temných hlubin. Někdy má zdroj světla funkci lampičky, pokud se k ní dostanete, lze jí pootočit a osvítit nějakou vzdálenou nebo pro vás nedostupnou část.

Glosure - obrázky ke hře

I fyziky si užijete do sytosti

Dále Closure disponuje celkem funkční fyzikou. Sem tam jste nuceni na sebe skládat bedny nebo odvalovat kola z cesta či je pouštět ze svahu. Voda se chová opravdu jako voda a některé předměty plavou, kov zas klesá k zemi. Je to detail, ale voda místy dokáže sehrát velmi zásadní roli v řešení hádanek. Jediné štěstí je, že se v ní váš avatar nemůže utopit, což vám dává alespoň více času přemýšlet.

Tma vyvolává velmi klaustrofobní atmosféru. Obzvlášť, když se vám stane, že vidíte jen metr před sebe a pak zničeho nic spadnete do vody. Všudypřítomná nejistota dodává hře šťávu. Najednou se nejedná jen o obyčejnou logickou hru, ale dobrodružství a hledání cesty z toho mizerného světa pryč.

Glosure - obrázky ke hře

Záleží ale na člověku, jak danou situaci cítí. Podobně jako v Limbovi vás nečeká žádné vyprávění příběhu, ani nevíte co hledáte, ale přesto vás něco táhne neustále kupředu. Stejně, jako nevíte co se skrývá ve tmě, jsou vám skryty i motivace podivné kreatury, kterou ovládáte. Prožíváním jednotlivých úrovní vám ale snad přiroste k srdci, podobně jako mně, a začnete se o ni v temném labyrintu strachovat.

S černobílým světem skvěle koresponduje hudba

Kromě bílé a černé v Closure nenarazíte na žádnou další barvu. To byl od autorů velmi moudrý krok, neboť to nejen dodává hře na atmosféře, ale také je to i velmi praktické. Jak začne v černém světě něco bělat, ihned si toho všimnete. S použitím celé palety barev by občas mohlo dojít k dezorientaci a k černé je samozřejmě nejvíce kontrastní bílá. Svět vypadá jako ručně kreslený a místy jsem si vzpomněl na obrazy od umělce H. R. Gigera.

Glosure - obrázky ke hře

Hudební stránka vsází na temné dunivé tóny. Na dobré náladě vám pravděpodobně moc nepřidá, ale s grafikou koresponduje velmi dobře. Ostatní zvuky jsou minimalistické, ale dobře rozeznatelné. Převážně díky nim poznáte, že jste vstoupili do vody nebo něco v dáli žuchlo na zem. Po čase se mi stalo, že jsem na hudbu i zvuky zapomněl a nevnímal je. Jsou tak nějak srostlé se světem a pokud vypnete reproduktory, velmi intenzivně to poznáte.

widgety

Závěr a konečné hodnocení

Closure je originální hra s velmi depresivní a klaustrofobickou atmosférou. Jedná se o další skvělou logickou indiovku a za 9,99 dolarů si užijete srandy dosytosti. Jen nečekejte herní dobu přesahující několik hodin. Pro ty, co se bojí tmy, je však tato indiovka velmi nevhodná. Temnota je v ní totiž všudypřítomná!

Closure můžete ještě teď zakoupit v akci the Humble Indie Bundle 7 a nebo na Ubuntu Software Centre.

Výhody

  • Atmosféra

  • Herní principy

  • Audiovizuální stránka

Nevýhody

  • Herní doba

  • Kolísavá obtížnost

  • Absence příběhu

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Vitalia.cz: Pryč se zastaralým stravováním ve školách

Pryč se zastaralým stravováním ve školách

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma