Cubemen 2: drobné vylepšení jedničky

Jakub Zelenka 3. 10. 2014

Cubemen nastavil laťku celkem vysoko. Skvěle totiž vyvážil mix žánru tower defence s RTS strategií. Navíc hra cílila na velké bitvy více živých hráčů. S čím ale přišel Cubemen 2? Na první pohled je změn poskrovnu. Dalo by se spíš říct, že druhý díl posouvá titul od jednoduchého experimentu k plnohodnotné indie hře.

V prvním dílu jste se sice skvěle pobavili a zažili epické bitvy v multiplayerové řeži, časem se však mohl první Cubemen začít trochu přejídat a nedisponoval moc nástroji, kterými by udržel dnešní zmlsané hráče. Cubemen 2 na to jde trochu jinak a přináší řadu bonusů a statistik motivujících k dalšímu hraní a zlepšování.

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Proti světu

Už jen přítomnost jakéhosi osobního profilu, jemuž stoupají úrovně a své výsledky můžete poměřovat s ostatními hráči, přidává značně na znovuhratelnosti. Není totiž nic lepšího, než mít k dispozici jasná data o tom, jestli jste matlák nebo naopak král kostičkového království. Jen musím upozornit, že konkurence je opravdu velká.

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Dále si můžete hru přizpůsobit k obrazu svému. Už totiž nejste omezeni dívat se jen na jakýsi mix filmu Tron a Minecraftu. Nyní si můžete převléct své panáčky třeba jako agenty z Matrixu a okolnímu prostředí dát kolorit New Yorku. Mezi dostupnými skiny nechybí ani Aztékové a podobné pro našince exotické kultury. Stejně jako svou armádu můžete změnit vzhled i počítačově řízenému protivníkovi a vše završit třeba zapnutím módu, který nafoukne všem jednotkám hlavy do gigantických rozměrů.

Dvě kampaně a tisíce tratí

Všechny tyto bonusy jsou ovšem jen ozdobný posyp na lákavém koláčku. Daleko důležitější je přítomnost dvou kampaní pro jednoho hráče a desítek arén pro multiplayer. Dokončit všechno, co vám autoři přichystali, zabere několik hodin. Ani pak se však nudit pravděpodobně nebudete. Cubemen 2 totiž disponuje perfektním editorem tratí.

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Vytváření nové úrovně je neskutečně snadné. Zvolíte si šablonu prostředí a pak už jen, podobně jako třeba v Minecraftu, vrstvíte kostičky na sebe a vytváříte zajímavá bludiště, kudy mohou chodit jednotky. Po dokončení můžete level sdílet s komunitou a sledovat, jestli se stane populárním. Hra vyšla už před více než jedním rokem, za tu dobu tak vznikly tisíce různých tratí. O obsah tak rozhodně strach mít nemusíte.

Živější arény a různé bonusy

Změn doznala i bojová stránka. Arény se teď hemží různými bonusy. Voják tak může narazit třeba na teleporty nebo uzdravovací komnaty. Sem tam se také z nebe snese bedna s nedostatkovými body, za něž kupujete nové jednotky. Také přibyly dva nové druhy vojáků. Jeden přidává na bojiště zátarasy a druhý pokládá zákeřné miny. V některých misích jste dokonce odkázáni jen na tyto dva nováčky, kteří zajímavě zamíchali s hratelností. Nyní se totiž můžete začít takticky opevňovat.

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Co se týče herních módů, nyní můžete bojovat ještě v masivnějších bitvách s šesti hráči. Pokud nějaký bude chybět, nově ho může nahradit počítačem řízený protivník. Zkrátí se tak čekání na další spoluhráče. Umělá inteligence ovšem nemůže člověka nahradit a často se mi stávalo, že při soubojích AI podlehla s hanbou jako první.

Audiovizuální stránka nedoznala moc změn. Arény jsou jen trochu členitější a v některých případech i větší. Kdyby ale autoři nenabídli možnost změnit jejich vzhled, rozdílů byste si pravděpodobně ani nikdo nevšimli. Na druhou stranu vývojáři konečně udělali něco s hudbou, která byla v prvním dílu neskutečně nudná. Nyní se dá i poslouchat a sem tam pomůže napumpovat do vaší krve potřebnou dávku adrenalinu.

widgety

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Závěr a konečné hodnocení

Cubemen 2 na první pohled přináší jen kosmetické změny, které jednoduchou hříčku přeměnily na větší a hodnotnější hru. Jádro zůstává stejné a druhý díl neztrácí nic ze zábavnosti jedničky – byly však přidány prvky pomáhající hře udržet hráče mnohem déle u obrazovky. Navíc Cubemen 2 disponuje díky editoru tratí téměř nekonečným množstvím obsahu.

Výhody

  • Hratelnost
  • Editor tratí
  • Multiplayer

Nevýhody

  • Málo změn
  • Někdy slabší umělá inteligence
Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Insolvence LevneElektro.cz? Začíná boj o peníze

Insolvence LevneElektro.cz? Začíná boj o peníze

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

120na80.cz: 3 preventivní vyšetření na odhalení rakoviny

3 preventivní vyšetření na odhalení rakoviny

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Chystá se smršť legislativních novinek

Chystá se smršť legislativních novinek

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko