Den IPv6 proběhne za měsíc. Jste v6 ready?

Petr Krčmář 10. 5. 2011

Už za měsíc proběhne celosvětový den IPv6. Při něm se na mnoha různých serverech po celém světě objeví možnost přístupu po IPv6. Pokud máte připojení k dispozici, neměli byste zásadní rozdíl pocítit. Pokud ho ale máte rozbité, na některé servery se jeden den jednoduše nedostanete. Jak to bude probíhat?

Přechod na IPv6 bloudí pověstným začarovaným kruhem. Poskytovatelé obsahu tvrdí, že nemá smysl ho nasazovat, protože si stejně čtenáři po v6 nepřijdou. Naopak poskytovatelé připojení zase argumentují tím, že není v6 obsah, takže připojení vlastně nikdo nechce.

Existují dvě řešení: buď počkáme pár let a „ono se to možná nějak samo“, nebo se pokusíme kruh jednoduše prorazit a rozbít. Jednou z možností je o IPv6 hodně mluvit, psát, informovat a zvyšovat povědomí v IT společnosti. Snaží se o to Root svými články a Lupa nedávno uzavřela svůj velký seriál Pohněme s IPv6.

V tomto případě je ale mnohem účinnější nějaký akční krok, který některé lidi překvapí, jiné naštve, ale všichni se o tom dozví. Touto cestou se snaží jít Internet Society se svým World IPv6 Day.

Proč den IPv6?

Řada společností se přímé podpory IPv6 na svých serverech bojí, protože ne všichni uživatelé mají toto připojení v pořádku. Pokud by tedy měli preferovanou rozbitou IPv6, na jejich web by se nedostali. Podle různých statistik se to týká přibližně 0,05 % uživatelů. V malém českém prostředí tak jde maximálně o tisíce lidí, ale například u takového Facebooku bude mít problém až 300 000 uživatelů.

Proto většina velkých webů na své doméně nepropaguje AAAA záznam, ale provozuje ho na samostatné subdoméně jako například ipv6.google.com, v6.facebook,com nebo ipv6.seznam.cz. Uživatelé s rozbitým IPv6 se tak o žádném problému nedozví, protože po zadání www… se mají možnost připojit jen přes IPv4.

Den IPv6 má ale za úkol tento status quo prolomit a to jednoduchým krokem – na 24 hodin se na webech objeví možnost přímého přístupu přes IPv6. Samozřejmě stále bude k dispozici i přístup přes IPv4, ale uživatelé, kteří mají IPv6, ale z nějakého důvodu jim nefunguje, nebudou mít na zmíněné weby přístup.

Datum 8. června 2011 bylo vyhlášeno v dostatečném předstihu, aby se měli možnost připravit poskytovatelé obsahu, ale především poskytovatelé připojení. Někteří z nich na poslední chvíli urychlili své práce na přechodu na IPv6, aby byli na začátek června připraveni.

Kdo se zúčastní?

Akce byla vyhlášena s tím, že za ní stojí největší poskytovatelé obsahu: Google, Facebook, Yahoo a distribuční sítě Akamai a Limelight Networks. Postupně se ovšem přidaly stovky dalších webů. Z českého prostředí je v seznamu zatím „jen“ Seznam.cz (oznámení). To ovšem znamená, že půjde i o domény jako Mapy.cz, Novinky.cz, Super.cz a Firmy.cz. Zasažena tak bude poměrně velká část české internetové populace. Seznam už v loňském roce prohlásil, že IPv6 letos nabídne, takže to není žádné překvapení.

Přidají se ale i další světové weby jako Meebo.com, Bing.com, Mozilla.com, Verisigninc.com, OpenDNS.com a další. Weby vydavatele Internet Info (třeba Root, Zdroják, Lupa nebo Slunečnice se bohužel přidat nemůžou. My už poměrně dlouho nabízíme AAAA záznam všem uživatelům.

Mám IPv6? A jak ji můžu mít?

Pokud nevíte, jak jste na tom s podporou IPv6, zkuste některý z IPv6 testů. Česky je k dispozici Test-IPv6.cz. Pokud testy projdete, pak máte IPv6 a nemusíte dělat nic. V opačném případě se zkuste zeptat svého poskytovatele, zda vám neumí konektivitu zprostředkovat.

Anketa

Máte už IPv6?

Pokud ne, není vše ještě ztraceno. V Česku už máme k dispozici servery pro nejpoužívanější tunelovací služby, které vám IPv6 nabídnou i v síti, kde není nativně dostupný.

Můžete si zprovoznit SixXS tunel, nebo pokud máte veřejnou IPv4 adresu, můžete nasadit 6to4. Nejjednodušší je ale Teredo tunel, který zprovozníte jedním příkazem.

Před několika dny spustil CZ.NIC český server pro přístup k Teredu, který výrazně zlepšil přístup k IPv6 pro české uživatele. Zatímco přístup přes teredo.remlab.net zvyšoval prodlevu až čtyřicetkrát, použití českého serveru zkrátí dobu pingu přibližně na hodnotu dostahovanou přes IPv4.

Zprovoznění je snadné: stačí do systému nainstalovat balíček miredo a otevřít k editaci soubor /etc/miredo.conf. V něm najdete řádek

ServerAddress teredo.remlab.net

a upravíte jej na

ServerAddress teredo.nic.cz

Po restartu démona Miredo už dostanete rychlé připojení do sítě, které ověříte například pomocí pingu:

$ ping6 root.cz
PING root.cz(2001:67c:68::18) 56 data bytes
64 bytes from 2001:67c:68::18: icmp_seq=1 ttl=60 time=9.75 ms
64 bytes from 2001:67c:68::18: icmp_seq=2 ttl=60 time=6.56 ms
64 bytes from 2001:67c:68::18: icmp_seq=3 ttl=60 time=6.62 ms
64 bytes from 2001:67c:68::18: icmp_seq=4 ttl=60 time=6.52 ms
^C
--- root.cz ping statistics ---
4 packets transmitted, 4 received, 0% packet loss, time 3005ms
rtt min/avg/max/mdev = 6.527/7.367/9.750/1.379 ms
Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Cestujte bez starostí, získejte výhodné pojištění

Cestujte bez starostí, získejte výhodné pojištění

DigiZone.cz: ČRa hodnotí pilotní 4K vysílání

ČRa hodnotí pilotní 4K vysílání

DigiZone.cz: Kritické poznámky k DVB-T2

Kritické poznámky k DVB-T2

Lupa.cz: Vydavatelé jsou v háji, ale neumí si to připustit

Vydavatelé jsou v háji, ale neumí si to připustit

DigiZone.cz: Nova stahuje bonus díl „Tvoje tvář má...“

Nova stahuje bonus díl „Tvoje tvář má...“

DigiZone.cz: HbbTV KinoSvět: už jede na dalších TV

HbbTV KinoSvět: už jede na dalších TV

120na80.cz: Léky a dietní opatření při kopřivce

Léky a dietní opatření při kopřivce

Vitalia.cz: Máte chutě? Nejezděte do světa, ale do Dobřichovic

Máte chutě? Nejezděte do světa, ale do Dobřichovic

Lupa.cz: Text umírá, na webu zbude jen video

Text umírá, na webu zbude jen video

Vitalia.cz: 7 receptur z pohanky. Svědčí zdraví

7 receptur z pohanky. Svědčí zdraví

DigiZone.cz: Dabingové ceny znají letošní nominace

Dabingové ceny znají letošní nominace

Podnikatel.cz: Takhle si Babiš představuje nové daně

Takhle si Babiš představuje nové daně

Lupa.cz: Facebook tlačí Moments a hrozí mazáním fotek

Facebook tlačí Moments a hrozí mazáním fotek

120na80.cz: Krémy, nebo spreje na opalování?

Krémy, nebo spreje na opalování?

DigiZone.cz: Noxon iRadio 1 W bude za pár měsíců

Noxon iRadio 1 W bude za pár měsíců

Vitalia.cz: Jíme přesolené potraviny. Zrovna tyhle

Jíme přesolené potraviny. Zrovna tyhle

Lupa.cz: Vzali věc, která fungovala, a přidali internet

Vzali věc, která fungovala, a přidali internet

DigiZone.cz: Robinsonův ostrov moderuje Novotný

Robinsonův ostrov moderuje Novotný

DigiZone.cz: ČTÚ květen: rušení TV vysílání narůstá

ČTÚ květen: rušení TV vysílání narůstá

Vitalia.cz: Margit Slimáková nesnáší rajskou, Petr Fořt pizzu

Margit Slimáková nesnáší rajskou, Petr Fořt pizzu