Deset největších průšvihů v historii Linuxu (první část)

Petr Krčmář 17. 7. 2009

Root.cz je tu s námi už více než deset let. Za tu dobu zaznamenal řadu úspěchů i pádů týkajících se Linuxu a světa bezprostředně okolo něj. Rozhodli jsme se připravit pro vás přehled největších zklamání, která jsme my linuxáci zažili. Pojďte se s námi ponořit do hlubin linuxové historie.

Toto je první část dvoudílného článku. Níže je v chronologickém pořadí uvedeno prvních pět historických průšvihů dotýkajících se Linuxu.

Nová distribuce Corel Linux

Corel Linux byla distribuce podstavená na Debianu, jejíž vývoj financovala společnost Corel. Vlastně to byla první velká linuxová distribuce, kterou vytvářela původně „nelinuxová“ firma. Bohužel Corel se dopustil několika významných technických chyb, kvůli kterým byl Corel Linux naprosto nekompatibilní s ostatními distribucemi a mnoha aplikacemi.

V době relativně nízkého počtu aplikací pro Linux to byla vražedná kombinace, která odradila většinu potenciálních uživatelů. Projekt byl proto po necelých dvou letech ukončen. Podpora byla definitivně ukončena v roce 2006.

Jeden Linux – UnitedLinux

UnitedLinux byla iniciativa několika různých linuxových distributorů, kteří se chtěli v roce 2002 spojit a společně vytvořit novou distribuci pro firemní nasazení. Pomocí UnitedLinuxu chtěli konkurovat velkému protihráči, kterým byl Red Hat. UnitedLinux společně vyvíjely firmy SUSE, Turbolinux, Conectiva a Caldera Systems. Red Hat sám byl ke svému novému konkurentovi spíše skeptický a věřil ve svou pevnou pozici.

UnitedLinux se ovšem nikdy nedočkal většího rozšíření a tak byl celý projekt po necelých dvou letech potichu pohřben. Překvapilo to jen málokoho, kromě velkých prohlášení a vydávání tiskových zpráv toho firmy okolo projektu příliš neudělaly.

Mandrake 9.2 vs mechaniky LG

Linuxová distribuce Mandrake 9.2 vyšla ke konci roku 2003 a my jsme tenkrát přinesli její podrobnou recenzi. Bohužel pro uživatele CD mechanik LG bylo setkání s ní nepříjemnou zkušeností. Instalace totiž tyto mechaniky zničila. Firma sice ihned před problémem varovala, zničených mechanik bylo i tak hodně.

Technicky to nebyla chyba Mandrake, ale firma LG špatně naprogramovala své mechaniky, které špatně interpretovaly některé příkazy a přešly do režimu zápisu nového firmware. Za problémy byl mnoha uživateli obviňován nespravedlivě Mandrake.

Licence projektu XFree86

XFree86 je a byl projekt implementující X Window System (grafický subsystém) pro unixové operační systémy. Existuje od počátku devadesátých let minulého století. Po roce 2000 to byl naprostý standard a využívaly jej všechny linuxové distribuce, ale i jiné operační systémy.

V únoru 2004 ale vyšla osudná verze 4.4, která mírně pozměnila svou licenci, bohužel poměrně nešťastným způsobem omezujícím svobodu uživatelů a vývojářů. To vyvolalo ohromnou vlnu nevole a velmi rychle vznikl nový projekt nazvaný X.org. Ten převzal zdrojové kódy starší verze XFree86 a začal si vyvíjet na svém písečku. Výsledkem bylo to, že během následujících čtyřech měsíců všechny distribuce přešly k X.org a Xfree86 upadl v zapomnění. Pouhé tři měsíce stačily na to, aby celý projekt de facto přestal existovat.

widgety

Mrtvý ReiserFS

Souborový systém ReiserFS byl velmi populární a moderní souborový systém. Uživateli byl dlouho ceněn pro svůj výkon a řadu moderních funkcí. Celý vývoj zajišťoval Hans Reiser, který také vlastnil firmu Namesys, skrze kterou vývoj probíhal. Bohužel byl Hans Reiser v roce 2006 obviněn z vraždy své manželky a později byl odsouzen za vraždu prvního stupně.

Vleklé a drahé soudní řízení jej ke konci roku 2006 donutilo společnost Namesys prodat, bohužel kupec se nenašel a firma se samovolně rozpadla. Nad souborovým systémem se začaly vznášet otazníky. Hans Reiser se nakonec k vraždě přiznal a přivedl policisty k hrobu zavražděné manželky. Tím se nad ReiserFS definitivně zavřela voda.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Lupa.cz: Jak udělat formulář, aby ho vyplnil i negramotný?

Jak udělat formulář, aby ho vyplnil i negramotný?

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Lupa.cz: Odkazy na pirátský obsah mohou být nelegální

Odkazy na pirátský obsah mohou být nelegální

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

Nová vakcína proti chřipce se aplikuje nosem

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr