Dustforce: úklid určený perfekcionalistům

Jakub Zelenka 26. 10. 2012

Se špínou se musí nelítostně zatočit. Zajímalo vás někdy, jaké je to být členem týmu elitních uklízečů? Ne? Opravdu ne? No dobrá. Přesto tu máme pekelně těžkou hru s uklízecí tématikou Dustforce, která není pro žádné matláky. Vytáhněte z komory svá košťata, je potřeba udělat značně předčasný jarní úklid.

Chápu, že mnohým z vás nepřijde práce uklízeče nijak atraktivní. Zametat svinstvo po jiných lidech rozhodně nepatří mezi vysněná povolání. Je to pomalé, otravné a tak trochu bojujete s větrnými mlýny, protože špína má vždy navrch. Abyste ji definitivně porazili, museli byste oplývat nějakými speciálními schopnostmi. Třeba jako super parta ze hry Dustforce. Ta využívá k zametání nečistot opravdu originální triky.

Příběh Dustforce si můžete leda tak domýšlet. Kromě intra nenaleznete ve hře skoro žádné informace o tom, kdo jste a proč děláte to, co děláte. Autoři nechali výpravnou stránku pouze na fantazii hráče, což zavání lehkou leností. V lesích, městech a továrnách udělali špiniči nepořádek a tím narušili křehký ekosystém světa. Čističi se snaží vše bleskovým a naprosto precizním úklidem napravit.

Obrázky ze hry Dustforce

Vašemu koštěti nesmí proklouznout ani smítko

Dustforce je ryzí skákačka, a to dost hardcore, neboť od vás vyžaduje naprostý perfekcionalizmus. Ani jedno smítko nesmí hyzdit pohádkové prostředí a vše musíte mít uklizeno dříve, než byste luskli prsty. Na zemi i ve vzduchu jsou chuchvalce nečistot, ty kontaktem s vaší postavou zmizí a zbude po nich jen vyleštěné místo.

Jenže špiniči si dali opravdu práci s tím, abyste se ke svinstvu jen tak nedostali. Musíte tak využívat různé akrobatické schopnosti vaší postavy a sem tam za vás bude muset promluvit rána koštětem. Zašpinění obyvatelé světa vám jdou kvůli blbé náladě po krku. Navíc stačí jedna chybička a skončíte v nějaké z pastí, která připraví vaši postavu o život. Poté jste nuceni problematickou sekvenci zopakovat, což se podepíše na vašem hodnocení na konci levelu.

Obrázky ze hry Dustforce

Mnohé situace si žádají jasně daná řešení

Nejprekérnější na celé hře je ovládání. To se vám bude dostávat do krve opravdu jen pomalu. Pokud hrajete na klávesnici, doporučuji si intuitivněji namapovat klávesy. S defaultním nastavením se Dustforce opravdu nedá skoro hrát. I tak jste ale odkázání na zapamatování mnohých komb, které musíte aktivovat vždy ve správnou chvíli. Různé situace, do nichž se dostanete, zrovna velkou plejádu řešení nemají. Spíše naopak.

Postup hrou je někdy na hranici hratelnosti. Po dokončení každé úrovně jste oznámkováni. Pokud dosáhnete na hodnocení S, získáte klíč. Ten vám odemkne těžší levely. Pokud dostanete průměrnou nebo podprůměrnou známku, budete muset danou část absolvovat znovu. Dustforce nic neodpouští, což je po chvilce hraní silně frustrující.

Obrázky ze hry Dustforce

Zasekli jste se? Zkuste si vytvořit vlastní obsah

Naštěstí si obsahu užijete více než dost. Pokud se zaseknete na jednom místě, lze se spolehnout na mapy vytvořené komunitou či si můžete vytvořit vlastní v celkem jednoduchém editoru tratí. Omrzí-li vás i tohle, lze přistoupit ke hře více hráčů. Ta je bohužel hratelná pouze offline na jednom počítači, což velmi zamrzí, protože je koncipována velmi zajímavě a obsahuje dokonce několik herních módů.

Na Dustforce se velmi hezky kouká. Je stylizován do jednoduché komiksové grafiky. Lze si zvolit jeden ze čtyř vzhledů pro svou postavu a ve hře se vyskytuje několik rozdílných prostředí. Animace vašich avatarů jsou velmi plynulé a budete si připadat skoro jako při sledování nějakého animáku. Hudba neurazí, dodává velmi akčnímu hraní tempo a nijak nerozptyluje.

Obrázky ze hry Dustforce

Chybky, co vytočí a závěrečné hodnocení

Velmi negativně se musím vyjádřit o menu hry. To je vytvořeno jako samostatná úroveň a ke spuštění mapy musíte vždy doskákat, stejně tak do jednotlivých herních módů. Nejen, že je to velmi nepřehledné, ale extrémně to zdržuje, když si chcete ve spěchu zahrát nějaký level. Když několikrát před jeho branami spadnete o patro níž, a musíte k němu znovu skákat, nemáte daleko k prohození klávesnice oknem.

widgety

Dustforce bych nedoporučil ani tak milovníkům skákaček, jako spíše masochistům a opravdu hardcore hráčům. Mně osobně větší výzva ve hrách nevadí, ale Dustforce je prostě extrém. Snížení laťky obtížnosti by hře rozhodně prospělo a přiblížilo ji více k masové hráčské základně. Takhle hra spíše vytočí, než pobaví.

P. S.: Hru je možné zakoupit na oficiálních stránkách nebo v Ubuntu Software Centre.

Výhody

  • Audiovizuální stránka

  • Editor tratí

  • Množství obsahu

Nevýhody

  • Šílená obtížnost

  • Offline multiplayer

  • Ovládání

  • Menu

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Vitalia.cz: Pryč se zastaralým stravováním ve školách

Pryč se zastaralým stravováním ve školách

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje