Názory k článku
Exkurz do historie (a tím i budoucnosti) Linuxu

Exkurz
Exkurz (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
31. 8. 2009 1:39 Nový

Exkurz?

celé vlákno

Exkurz? Co to je? to ma byt nejake intelektualni synonymum pro slovo exkurze? :-)

titanik
titanik (neregistrovaný) ---.vodafone.cz
31. 8. 2009 6:14 Nový

Re: Exkurz?

celé vlákno

jeste horsi je, ze chudak musi pouzivat „textovou konzoli“ to ja radeji pouziji bash :)

Mastodont
Mastodont (neregistrovaný) 85.132.159.---
31. 8. 2009 7:10 Nový

Re: Exkurz?

celé vlákno

Bednář prostě objevil neznámé slovíčko a je líný si ověřit jeho význam. exkurz = odbočení od vlastního tématu ve výkladu

gorila
gorila (neregistrovaný) 41.220.210.---
3. 9. 2009 21:37 Nový

Re: Exkurz?

celé vlákno

no ty jsi ale dobrej jouda…

Přezdívka je povinná
Přezdívka je povinná (neregistrovaný) ---.blutmagie.de
1. 9. 2009 10:31 Nový

Linux neni GNU/Linux, historie s budoucnosti neni asociovana, bednar je kkt a root.cz mi strika z prdele ven

celé vlákno

Text musí být dlouhý alespoň 10 znaků

jawor
jawor (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
31. 8. 2009 1:47 Nový

takže zase ubuntifikace

V principu si myslím, že je ta myšlenka nosná. Jinak mi ale vadí koncentrace okolo „organizátora“ kterým by měla být firma. Autor firmou myslí nepochybně Canonical. Ale co kdyby to byla společnost tvůrců Debianu? Ha? A co kdyby to místo Linuxu mělo Hurd? Ha?

-
- (neregistrovaný) ---.121.broadband12.iol.cz
31. 8. 2009 6:42 Nový

Pěkné

Sice jednodušší, ale pěkný a čtivý článek. Po ránu vyloženě potěšil.

alblaho
alblaho (neregistrovaný) ---.144.broadband4.iol.cz
31. 8. 2009 7:49 Nový

To jsou zase hlody

celé vlákno

Nemůžu si pomoct, ale ten článek je jen snůška kydů. Zvlášť když píše o tom, jak se dají laicky administrovat komerční unixy, tipuju, že o něčem takovém vůbec nemá páru.

Nebo mám pocit, že to píše člověk rozumějící Windows, který má pocit, že Linux musí časem k Windows dokonvergovat.

Takové články si strčte za klobouk. Nebo na Živě.

melkor
melkor (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
31. 8. 2009 7:52 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

+1

Tentokrat se Bednar prekonava … Ze by dorazily vzorky z nove sklizne?

Mastodont
Mastodont (neregistrovaný) 85.132.159.---
31. 8. 2009 7:56 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Bednářovy články jsou někdy něco jiného?

Coraxus
Coraxus (neregistrovaný) ---.fnhk.cz
31. 8. 2009 8:26 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Nesouhlasím – tohle se dalo číst. Možná to je výjimka (asi ano – nevybavuju si jiný podobně přijatelný článek od tohoto autora), ale je fér to přiznat.

Přezdívka je povinná
Přezdívka je povinná (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
31. 8. 2009 8:28 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Nicmene, slovy klasika: Sra*ka zustava sra*kou, i kdyz min smrdi.

d.c.
d.c. (neregistrovaný) ---.gebbeth.net
31. 8. 2009 9:04 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Jo, bylo by pekne, kdyby byly caste zvraty k lepsimu. Ale cim konkretne je tento clanek „prijatelny“? Hrubkami? Nepochopenim problemu? Nadpisem?

Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
1. 9. 2009 3:46 Nový

Bednář

celé vlákno

Pan Bednář je sociolog, a údajně vystudoval také žurnalistiku. Jinými slovy IT nerozumí, ale někde ve škole ho naučili, že je potřeba občas publikovat. Tak publikuje. Zpravidla bez hlubšího vhledu do problematiky, se závažnými nepřesnostmi, a bez jakékoliv pointy. Ovšem jako publikace se to počítá.

Mimochodem víte, že pan Bednář podle vlastních slov spolupracoval se společností Microsoft Česká Republika? Nic proti, ale čtenáři by to měli vědět :)

Lovap
Lovap (neregistrovaný) 94.228.83.---
31. 8. 2009 10:30 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

„Nebo mám pocit, že to píše člověk rozumějící Windows, který má pocit, že Linux musí časem k Windows dokonvergovat.“ No … ak sa chce rozšíriť MUSÍ sa na Windows podobať – o to žiadna debata. Žiadny BFU ti nebude rád riešiť nejaké problémy v systéme cez terminál …

D.A. Tiger aura:65
31. 8. 2009 11:38 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

„… ak sa chce rozšíriť MUSÍ sa na Windows podobať – o to žiadna debata.“

Linux se Windows podobat sám o sobě nemusí vůbec. Maximálně by stačilo, aby pro něj existovalo takové prostředí/nebo rovnou distro, které by bylo Widlím co možno nejpodobnější, a takové projekty už existují. Mám, ale ten dojem, že zájem o prostředí alá Widle zas tak moc veliký zájem nebyl.

druhou otázkou je zda je vůbec žádoucí, aby se Linux tolik rozšířil. Poslední dobou se mi zdá, že by to nemuselo, být to pravé ořechové.

SFS
SFS (neregistrovaný) 195.113.184.---
31. 8. 2009 11:45 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Posledni veta mne zaujala – muzete to nejak rozvest ? Co bude tak skveleho na tom, kdyz bude mit Linux podil stale nula nula nic a tomu bude odpovidat „zajem“ vyrobcu hardwaru dodavat ovladace pro jejich hw, o komercnich vyrobcich kvalitniho aplikacniho sw ani nemluve..

Lovap
Lovap (neregistrovaný) 94.228.83.---
31. 8. 2009 11:59 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Tak, tak – obtiažnejšie ovládanie=menší počet užívateľov=menší záujem firiem dodávajúcich ovládače=menší počet podporovaných zariadení=menší počet užívateľov …

D.A. Tiger aura:65
31. 8. 2009 12:31 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Jde o vyjádření obavy z toho, co to Linuxu přinese.

Mám prostě jen strach z toho, že s rozšířením Linuxu mezi širší masy BFU udělá z Linuxu absolutně neprůhledný a nabubřelý moloch plný zbytečností a fičurek, aby takový uživatel měl pocit, že systém je více – jak se hezky zprofanovaně říká „user friendly“. Podobné tendence jsou dneska vidět v takových distrech jako je XXbuntu, SuSe, nebo Mandriva. Mám takové tušení, že tyto „přátelské“ distra pro „Běžného Frantu Uživatele“ by rychle vytlačily klasická Linuxová distra. A to by byl defacto konec, všeho čím dneska ještě pořád Linux je. Pokud to má dopadnout takto, tak říkám jasné NE!

Milan
Milan (neregistrovaný) ---.static.adsl.vol.cz
31. 8. 2009 13:37 Nový

Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

Podle mě je většinová snaha všech tvůrců SW o user-friendly přístup. Je to proto, že lidé chtějí SW používat a ne složitě cosi nastavovat ve stylu 70.let na Unixu. Moc těmto pláčům nerozumím, podle mě se jedná o strach ze ztráty pocitu výlučnosti (a případně nenahraditelnsoti v zaměstnání). Prostě jediné „distro“ co teď budou lidi masově používat je Windows 7 (a Vista), z Linuxů nějaké to -Buntu. A kdo chce být „výlučný a původní“, tak si stáhne nějaké to Slackware 3.0 či co z FTP a je ve starých časech, které má tak rád. Takže o co jde? …

D.A. Tiger aura:65
31. 8. 2009 14:13 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

Clovicku, vy si radeji sva vyjadreni odpustte, dokud se s Linuxem trochu seznamte. Na nastaveni Linuxu neni lautr nic sloziteho, a v mnoha pripadech je to jednodussi, efektivnejsi a primocarejsi nez nastavovani vlastnosti Windows.

Plac je na miste, kdyz si clovek uvedomi, ze tim prizpuisobenim pro BFU, kterou popisuji vyse, mohu velice snadno prijit o vlastnosti Linuxu, jako je stabilita, jednoduchost, prispusobitelnost, vykonnost a bezpecnost. Chapu, ze pro lidi zvykle na nedodelany zgerb, jmenem Vista, muze takovy vycet vlastnosti znit jako fantasticka predstava. Linux vsak takovy je, a ja chci, aby takovy zustal i nadale, a nevidim jediny padny duvod proc by se mel menit. Jen kvuli tomu ze vetsina BFU je linych cist a pouzivat to co maji na krku? At si klidne maji svoje Widle, je to jejich problem. Ja chci kvalitni system.

Milan
Milan (neregistrovaný) ---.static.adsl.vol.cz
31. 8. 2009 17:28 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

Stabilita, jednoduchost, prispusobitelnost, vykonnost a bezpecnost. Souhlasím. Windows se o toto snaží také. A úspěšně. Stabilita a výkonnost např. x64 edicí, přizpůsobitelnost je také velmi dobrá, nové bezpečnostní prvky,… Právě narozdíl od Linuxu je to navíc ještě jednoduché a flexibilnější pro použití. Já nevidím důvod, proč by něco nemohlo být uživatelsky přívětivé a přitom to mělo zmiňované parametry. Chápu, že je snažší napatlat na něco skript než komplexní aplikace, ale např. ve Windows toto není problém. Nikdo Vám nebrání si stáhnout kernel a udělat si z toho systém podle svého. Nebo ano? Může mi někdo vysvětlit, proč je údajně „stabilnější a lepší“ zůstávat technologicky defakto v 60. – 70. letech minulého století? A bránit se uživatelské přívětivosti? Chci si udělat účetnictví v Excelu, to mám číst dokumentaci v angličtině HOWTO ručně ladit týden pomocí terminálu základní věci, co jsou nyní defaultně?

D.A. Tiger aura:65
31. 8. 2009 23:12 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

LOL. Človíčku je vidět, že alespoň smysl pro humor máte v pořádku. Už dlouho jsem se tak nezasmál.

No a teď vážně. Vy jste Linux neviděl ani z rychlíku, co? Protože tvrdit, že zůstává technologicky někde mezi 60 – 70 léty je fakt ujetý :-D , a svědčí o vašich znalostech tohoto systému.

Vy děláte účetnictví v Excelu? Hmmm… Zajímavé. Neholedbají se náhodou Widlaři, že pro widle existuje spousta specializovaného super softu na tento účel? No, ať tak, či onak, přeji příjemnou zábavu. Ne, vlastně vás lituji.

Nejvíc mě rozesmála věta o patlání skritu v Linuxu a komplexních aplikacích ve Windows :-DDDD Nj, to je právě to „user friendli“ ze kterého mám panickou hrůzu; ve widlích je jeden aplikační rozlezlej moloch který dělá 10 věcí z toho 3 jakš – takž, další tři 3 dělá neefektivně a blbě, další 3 se plete do všeho možného do čeho nemají co kecat a poslední dělá všechno proto, aby se tohoto humusu nemohl uživatel zbavit . Jedním slovem nádhera.

Jednoduché a efektivní nastavení Windows. Bomba. Zkusme to. Zkuste poradit hloupému BFU, jak má v XP nastavit (změnit) jednoduše a flexibilně práva uživatelů s omezeným účtem… tím se dostáváme k dokumentaci. Linux má HOWTO, a widle…? Já zapoměl nápovědu, kde se zas dozvíme velký … nic.

Bezpečnost. Jj nedávno mě kolega zavolal k notebooku, který mu napadl virus. Vir zablokoval po přihlášení počítač, a zablokoval přístup k sítím. Prohlídka registrů nic nepřinesla, identifikovat Neznámý proces nešlo, Avast ani necekl. Kompletní odstranění účtu nemělo žádný efekt (což by mělo být v dobrých 90% v Linuxu absolutně úspěšné – říká se to, ale nevím, já za deset let žádný virus v Linuxu nepotkal. Snad za dalších deset let budu mít tu čest). Takže kompletní formát a reinstalace. Pokolikáté už? nevím, už mě to přestalo bavit počítat.

Tohle mi chcete vnucovat? A navíc ještě vy? Moje odpověď je následující: Strčte si to co nejdál a nejhlouběji! Nejlépe až tam kde slunce nesvítí.

Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
1. 9. 2009 3:39 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

Tohle dělám po zkušenostech nerad, ale některé věci je třeba uvést na pravou míru.
Linux JE technicky velmi podobný prastarým unixům, a JE technicky pozadu.
Aplikace typu „moloch“ jsou i na Linuxu, a dokonce se považují za zásadní. Například OpenOffice.
Windows mají nápovědu. Zkuste se nápovědy ve Windows zeptat, jak změnit rozlišení obrazovky, jak přidat uživatele, jak změnit práva souboru, jak sdílet adresář atp. Stačí Start/Help, a zeptat se. A na Linuxu? Škoda mluvit, zkuste to sám.

Pokud vás kolega chytnul virus, asi dělal něco špatně. No a jestli si s virem neumíte poradit, je to vaše neschopnost jako administrátora – nechte to zkušenějším. Reinstalace byla nejspíš zbytečná. Jestli to tak děláte častěji (viz vaše „pokolikáté už“), tak je to dost tristní.

D.A. Tiger aura:65
1. 9. 2009 10:11 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

O tom zda JE, nebo NENÍ Linux technologicky pozadu se zas nebudu po svích zkušenost s váma bavit já. Nicméně tvrzení že je na úrovni Unixů 60 – 70 let, je pitomost.

Naučte se číst (váš obvyklí problém), já jsem netrvrdil, že Widle nápovědu nemají, pouze se pozastavuji nad jejím žalostným rozsahem.

Problém je už jen v tom, že přes všechna bezpečnostní opatření mohou viry na Windows desktopy bezproblémově pronikat. A co je horší, přes všechna opatření se nekontrolovatelně šíří i mezi účty – což zrovna v Linuxu už tak jednoduché není. A o tom to je.

D.A. Tiger aura:65
1. 9. 2009 10:17 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

PS. ad nápověda, právě informace o zprávě práv ve widlích (mluvily jsme o XP) jsou žalostně malé – vlastně nepoužitelné. Práva se ve widlích zpravcovat samozřejmě dají, ale způsob této práce má hodně málo co společného s nějakou přívětivosti, nebo jednoduchostí ;-)

petr
petr (neregistrovaný) ---.nsys.cz
1. 9. 2009 12:30 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

Viry pronikají do windows jenom když nejsou chráněné antivirem a nebo jsou chráněné jeho parodií Avastem nebo AVG. A Vy byste se měl naučit pracovat s MS Windows, protože o nich víte pendrek a děláte ze sebe veřejně vola.

D.A. Tiger aura:65
1. 9. 2009 12:50 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

Clovicku, rek bych, ze vola ze sebe jste udelal akorat tak Vy. Cituji : „Avast ani necek…“. Psal jsem o tom, ze dany system byl zabespeceny (tedy mimo jine – specialne pro vas jako mene chapaveho – byl tam aktivni antivir – Avast).

Nez budete nekoho poucovat a kritizovat, zamette si pred svym vlastnim prahem a naucte se cist. ;)

D.A. Tiger aura:65
1. 9. 2009 13:03 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

PS. O tom, zda je Avast parodii na antivir fakt nehodlam diskutovat. Asi proto, ze takove diskuze jsou jaksi o nicem. Kdybych napsal, ze tam byl Nod32, ci kterykoliv jiny, Tak se dozvim, ze dany antivir je jen parodii. Ano, ono je to v celku smesne, tak jako tak, kdyz si clovek precte, jen kudy vsudy se do widli dostavaji podobne neprijemnosti.

Cimz se dostavam k zacatku. Vase doporuceni je jednak o nicem, a jednak bych se jim nehodlal ridit, kdyz mam Linux, kde jsem takovych problemu zatim usetren.

martin473
martin473 (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
1. 9. 2009 18:32 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

Máš více méně pravdu, jen mi přijde škoda času odpovídat na hlouposti Ophyra.

blekOTA
blekOTA (neregistrovaný) ---.212-5-197.telecom.sk
4. 9. 2009 10:29 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

„Pokud vás kolega chytnul virus, asi dělal něco špatně. No a jestli si s virem neumíte poradit, je to vaše neschopnost jako administrátora – nechte to zkušenějším. Reinstalace byla nejspíš zbytečná.“

Špatne robiť nič nemusel. Stretol som sa s veľa prípadmi, keď bol skomromitovaný plne zaplátaný win systém + aplikácie a užívateľ sa správal maximálne zodpovedne. napriek tomu nie je problém na widliach chytiť worma.

Riešiť bezpečnostný incident na Win inak ako čistou inštaláciou je neefektívne a nebezpečné. Dôverovať kompromitovanému windows-u, to IMHO obrovská chyba. Čistá inštalácia je jediné rozumné riešenie. Srať sa s ručným odstraňovaním bordelu widiel je blbosť.

Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
13. 9. 2009 16:24 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

Aplikace jsou záplatované, uživatel nedělá blbosti, má antivirus pro odchytání recentních věcí. Jak se tam ten worm dostane? Podle mě si spíš myslíte, že je zazáplatováno. On stačí jeden děravý SW typu QuickTime, a je vymalováno.


Bezpečnostní indicent na domácím poči není nutně důvodem reinstalace, záleží samozřejmě na stavu stroje. Pokud máte na počítači dvě hry a 10 dokumentů, tak je to asi cekem rychlé rozhodování :). Na druhé straně Windows mají digitální podpisy na všech nainstalovaných binárkách, a umí je ověřovat, takže celá věc není až tak riziková.

pavlix.net
pavlix.net (neregistrovaný) ---.pavlix.net
23. 9. 2009 20:23 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

Podle mě to chytáte za špatný konec… pokud si chcete udělat v Excelu (vidím velké písmeno, jedná se jistě o konkrétní produkt konkrétní firmy) cokoliv… tak je nejlepší dostat na stůl počítač s Excelem.

Může vám být vcelku jedno, jaký je pod tím operační systém, za předpokladu, že vám tam někdo nainstaluje Excel (samozřejmě se musí pro ten účel vybrat vhodná hw i sw platforma).

Pokud to půjde na operačním systému XYZ i operačním systému Linux, nevidím důvod, proč byste používal příkazovou řádku. Jste jen uživatel konkrétního nainstalovaného software.

SanTiago
SanTiago (neregistrovaný) ---.crfreenet.org
31. 8. 2009 14:16 Nový

Re: Vyjádření k obavě o Linux

celé vlákno

> Moc těmto pláčům nerozumím

No je to jednoduche. Zatimco driv clovek system proste nainstaloval a pouzival, dnes aby nejdriv povypinal hromadu zpomalujicich a znestabilizujicich zbytecnosti.

klusacek
klusacek (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
31. 8. 2009 14:20 Nový

souhlas!

celé vlákno

Presne to si taky myslim. Sam pouzivam konzoli a kdyz uz potrebuju grafiku tak pustim Xka s fvwm a terminalem, s tim si vystacim na vsechno ;-)

Krome toho, mala rozsirenost systemu nas tak trochu chrani pred viry a utoky, protoze se hackerum nevyplati ta namaha psat neco pro linux kdyz muzou misto toho ukoristit 100* vic pocitacu na s win.

Takze na ‚svetle zitrky‘ kdy bude linux uplne vsude a bude k nerozeznani od windows se taky netesim.

Ivan Bibr aura:80

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

>Mám takové tušení, že tyto „přátelské“ distra pro „Běžného Frantu Uživatele“ by rychle vytlačily klasická Linuxová distra.

Zapomněl jste, že vždycky existuje skupina lidí, kterým mainstream nevyhovuje. U Linuxu (free/opensource obecně) mají možnost udělat si všechno „tak, jak chci“. Rozhodně bych se nebál toho, kdyby šel Linux user friendly cestou, protože díky výše uvedeným lidem zde vždy budou distra, která půjdou _jinou_ cestou. Touhu lidí „jít jinam“ totiž nezměníte…

D.A. Tiger aura:65
31. 8. 2009 14:47 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Nebal bych s jich, pouze v pripade, kdyby neexistovala moznost, ze hrozba zanaseni onoho „user friendly“ mysleni neproleze skrze system a distra, a zustane zalezitosti pouze urcitych dister. Bohuzel, je pravda ze klasicky BFU pristup k pocitaci je proste vetsinovy, a tak se tyto zpusoby mohou casem dostat i tam, kde s nimi pri vsi vuli nebu schopen nic uz udelat (napr jadro, systemova vrstva, atpd.)…

Ivan Bibr aura:80

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

>… (napr jadro, systemova vrstva, atpd.)

Špatné příklady – jádro je parametrizovatelné (frekvence tiku, schedulery apod) a systémové komponenty v unixovém prostředí mají jednu krásnou vlastnost: nahraditelnost.

Tuším, co chcete říci, ale nebojím se toho.

Petr
Petr (neregistrovaný) ---.239.broadband10.iol.cz
31. 8. 2009 14:25 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Nesmysl, distribuce, která má smysl nezanikne jen proto, že jiná distribuce se o něco snaží a chce být přístupnější i pro BFU. Distro zanikne, pokud se na to jeho tvůrci vykašlou a pokud se tak stane, asi k tomu budou mít důvod a tím nebude existence jiného distra s jinými cíli, než mají oni.

Atrament
Atrament (neregistrovaný) ---.cable.ubr07.newt.blueyonder.co.uk
31. 8. 2009 14:28 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Já si naopak myslím, že jediné co by rozšířením Linuxu více mezi lidi hrozilo by byla lepší podpora hardware. O „zbytečnosti a fičurky“ bobtnají jenom distribuce, ale to už je jejich problém, nikdo tě nenutí je používat.

hm
hm (neregistrovaný) 85.207.166.---
31. 8. 2009 15:08 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Moje řeč.

(text musí být dlouhý alespoň 10 znaků, ta píšu a píšu … už to stačí?)

Rodelero
Rodelero (neregistrovaný) ---.scz.novell.com
1. 9. 2009 16:23 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Tuto obavu nesdilim.

Zvysenim uzivatelske zakladny Linuxu nepoklesne uzivatelska zakladna „hardcore“ distribuci. Pouze relativne. Ale ne absolutne.

Slackware, gentoo, debian, arch a dalsi proste budou vicemene stejne jako driv. Pouze poklesne jejich relativni zastoupeni, protoze majoritu budou mit Ubuntu a dalsi.

Takze nevidim problem abys zustal u narocnejsiho distra a mas pokoj. Vytlacit tato distra muzes pouze odlivem jejich uzivatelu. A to je proste jednoznacne vina distra.

PS: Prosim te, nechci byt hnidopich, ale nemohl bys kapanek hledet na hrubky? Sem tam se ustreli kazdy, ale „váš obvyklí problém“ a podobne uz dost triska do oci.

Castek
Castek (neregistrovaný) ---.upol.cz
2. 9. 2009 13:21 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

S timto nazorem lze temer uplne souhlasit. Jen mam dojem ze s vetsim „UF“ rozhranim by neubylo „zarputilych shellistu“, ale Wildistu vyuzivajici svuj komp jen napr. jako branu do sveta internetu, ci jako vylepseneho psaciho „nastroje“.

Je ovsem pravda, ze jakasi aplikacni unifikace by nastat musela, ale vezmu-li v potaz, ze vetsina firem 3 stran, ktera „touzi“ po uplatneni i na platformach linuxu, vyviji svuj SW napr. v Jave, nabizi se mi, ze reseni tohoto problemu uz vlastne existuje…

Tak jako tak by ale prezila jen ta distra, ktera budou splnovat jista kriteria pouzitelnosti v neustale se rozvijejicim a menicim portfoliu IT, ale zaroven ta, ktera uspokoji sve uzivatele a to i v tech jejich nejtajnejsich tuzbach.

Tim se dostavam k zatim asi nejproblematic­tejsimu bodu sporu Win vs. Lnx, a to je aplikacni vrstva, at uz z pohledu firem, nebo domacnosti. Nikdo nechce mit doma nebo v praci pocitac jen se systemem.

Doma ho vetsina BFU ma pro zabavu. HRY vsak bohuzel jsou zatim primarne vytvareny ve velkem jen pro Widle, tim ale nechci rict ze Lnx v tomto ohledu neni postizen. Jen naznacuji, ze co do mnozstvi pokulhava.

V praci je zas otazka financni narocnosti – zda pouze provadet „update“ soucasneho SW za zajiste mensi jednorazove ceny, nebo zda prejit k novym resenim, jehoz „finalni porizovaci hodnota“ bude jiste daleko vyssi (koupe specifickeho SW, zaskoleni a nasledne zauceni personalu je nejdramatictejsi slozkou), ale s ohledem na naslednou pouzitelnost a rozsiritelnost (pocetni) v ramci dalsich let nejspise uspornym.

Souhlasim ale take s nazorem, ze v pripade vetsiho rozsireni bude stoupat pocet pokusu neopravnene cizi system pokorit. Jinymi slovy: Viry na linux uz nebudou otazkou SCI-FI.

Libor Chocholaty aura:100
1. 9. 2009 20:40 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

A to se právě pleteš.

Správný BFU miluje příkazovou řádku. Z jednoduchého důvodu, vše potřebné má napsané v notýsku. Když něco potřebuje, otevře notýsek, otevře konzoli a opíše tam z notýsku příslušný řádek. Tečka. Žádné hledání kam má kde kliknout, odpovídat na vyskakovací okna, když nerozumí otázce.

To mám ověřené z praxe od fakturantek. Příkazová řádka a notýsek s poznámkama rulez.

Stejně jako při vytváření dokumentů je lepší blbý textový editor, stupidní značkovací jazyk a postprocessing do (řekněme) PDF. Nestane se, že by člověk spletl styl, něco špatně zformátoval, protože styly i formátovaní se aplikují až v postprocess fázi, na kterou „chudák“ BFU nemá žádný vliv.

stn
stn (neregistrovaný) 62.168.56.---
31. 8. 2009 12:51 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Taky jsem si nejdriv rikal, co je to za divnou snusku blabolu… Myslim, ze pan Bednar by mel zustat u psani glos pro Lupu, pripadne by mel psat o necem, cemu rozumi. Na psani odbornych (ani popularne-odbornych) clanku o Linuxu nema ani znalosti, ani zkusenosti, ani potrebny rozhled.

k3b
k3b (neregistrovaný) ---.sun.com
31. 8. 2009 22:23 Nový

Re: To jsou zase hlody

celé vlákno

Nu, je pravda, ze administrace solarisu je nekdy opravdu zazitek pripominajici vylet zpet do osmdesatych let.

Anonym
Anonym (neregistrovaný) 86.61.140.---
31. 8. 2009 8:40 Nový

Hrůza

Pan Bednář nezklamal a potvrdil, že jeho články jsou odpad.

eMan
eMan (neregistrovaný) ---.mfa.cz
31. 8. 2009 9:19 Nový

nic moc

celé vlákno

čekal jsem, že se něco dovím. Opětovně (jako minulý týden) to, na čem by článek měl stavět upadlo v předposledním odstavci v zapomnění. Nevadí…

Linuxu pomůže především to, když se alespoň pro běžného uživatele odloučí od nutnosti pracovat v příkazovém řádku. Na DOSu jsem si uměl dělat všechno, ale že by mne to vzrušovalo a ukájelo na Linuxu jako mnohé? Nezlobte se, ale z toho jsem už vyrostl a na to už fakt dnes nemám čas.

jkuf
jkuf (neregistrovaný) ---.232.broadband12.iol.cz
31. 8. 2009 9:32 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Ono tvrzeni, ze Linux by byl vice pristupnejsi uzivatelum Windows, kdyby byl vice jako Windows, zase az tak objevne neni.

Sakra jenom nebyt toho proklateho prikazoveho radku. Co by za to kluci od AIXu dali, kdyby vsecko mohli klikat v prolinajicich se barevnych dialozich, ktere co pet let meni strukturu, polohu a tvar a misto referencnich manualu s enumerovanyma chybovyma stavama meli integrovanou napovedu, ze ktere se dozvi zejmena jaka vsechna tlacitka aplikace obsahuje a jak zmenit barevne tema.

wtn
wtn (neregistrovaný) 62.168.56.---
31. 8. 2009 12:59 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Kluci od AIXu nastesti nic takoveho nepotrebuji, protoze maji SMIT, ktery funguje stejne jak v textove konzoli, tak v Xkach, a ktery se da k administraci systemu pouzit pohodlnejc, nez vetsina Linuxovych (i wokennich) konfiguracnich nastroju ;-). Navic SMIT je jen rozhrani nad normalnimi shellovskymi prikazy, a je genialni v tom, ze umoznuje pred vykonanim operace zobrazit i ten vykonany prikaz, takze priste uz jej muzu jen zkopirovat a pastnout do konzole s pozmenymi parametry… Tady se kluci od Linuxu maji jeste hodne co ucit.

l.
l. (neregistrovaný) 80.188.127.---
1. 9. 2009 2:30 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

jj smitty whatever :)

mm
mm (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
31. 8. 2009 10:25 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Ta „nutnost pracovat v příkazovém řádku“ je mýtus, který přiživují různí rádobyodbornící – takoví ti, co se „jako vole fakt vyznaj“. Neumějí vpodstatě nic a tak pochopitelně narazí, pokud se pohybují v neznámém prostředí, kde je třeba udělat něco speciálního. Obdobou takových situací je editace registrů ve Windows, případně i dokonce občasná nutnost sáhnout po příkazovém řádku Windows. Oni pochopitelně neznají ani to, ale přece jen se ve Windows, která do nich nabušili ve škole a v sobotních přílohách novin cítí tak nějak doma. Ve svém okolí jsou bráni za „odborníky“ – je to často tzv. hospodská odrůda. Neúspěch v jiném prostředí v nich vyvolá poznání, že vlastně ničemu nerozumějí – a tak nadávají a zaplevelují fóra. Obyčejnému uživateli je téměř jedno v čem dělá, pokud má svoji aplikaci. Kliká si vesele ve Windows, Linuxu či na Macu a ani ho nenapadne do toho šťourat. Zlatý obyčejný uživatel, protože výšezmínění „odborníci“, to je zhouba – určitě řada zdejších čtenářů dnes a denně řeší následky jejich řádění na počítačích v šírém okolí…

K.J.
K.J. (neregistrovaný) ---.vse.cz
31. 8. 2009 10:52 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Děkuji za vysvětlení. Konečně jsem pochopil, proč ani správci WWW-serverů pod Linuxem nejsou schopni se sami podívat, jaké blbosti v jim jejich WWW-server v http-hlavičkách posílá. To pojídači obrázků a koláčů, kteří se naučili v životě jen klikat myší, opravdu už nikdy nezvládnou.

dc
dc (neregistrovaný) ---.mcrn.sk
31. 8. 2009 11:06 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

hm no to je asi ako kazdy druhy linuxak poukazuje na to ze ked uz sa inak neda tak ma commandline kde to nejak uz nastavy kdezto vo windows sa cez commandline neda nic spravit, pritom mam skor pocit ze nepoznaju poriadne ani cmd prikazy v Linuxe.Napriklad dost linuxakov by prekvapilo co sa da nastavit cez taky netsh prikaz vo windowse.

mm
mm (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
31. 8. 2009 11:25 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Já jsem nic o nepoužitelnosti CLI ve Windows nepsal. Jinak předem děkuji za optání, často CLI používám právě při administraci strojů s Windows, které se pochopitelně nelze vyhnout. Asi by bylo lepší pozorněji číst a pak reagovat.

bender
bender (neregistrovaný) 193.179.157.---
31. 8. 2009 11:28 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Hlavně by mě zajímalo, co pan Bednář v Linuxu dělá, že ví jaký způsob administrace je lepší. Spravovat server přes ssh je asi hrozný hřích. A proč nemůže být okenní správce samostatná vrstva. Když mi zbouchne GUI, tak přece musí jít do kelu celý systém :-D

A teď vážně: Kéž by ve Windows byl man nebo apropos.

jkuf
jkuf (neregistrovaný) ---.232.broadband12.iol.cz
31. 8. 2009 11:39 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Ano, ale ve Vistach se vam umirajici driver pro grafarnu sam restartuje s tim ze vetsina aplikaci prezije. Kdyz chcipne driver pro Xorg (a ze to neni vec uplne neobvykla, jak muzou potvrdit treba majitele intelich grafaren), tak s nim umrou i vsechny aplikace bezici v prislusnem grafickem kontextu.

bender
bender (neregistrovaný) 193.179.157.---
31. 8. 2009 13:02 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

„umirajici driver pro grafarnu sam restartuje s tim ze vetsina aplikaci prezije“ O tom nic nevím. Netvrdím, že to tak není, ale jak moc dobře to funguje? (žádná ironie ani výsměch)

Měl jsem na mysli spíš servery (což jsem přímo nenapsal), kde grafika (GUI) spíš obnáší tooly pro správcování. Dá se bez nich i obejít.

Spectre®
Spectre® (neregistrovaný) ---.nfx.cz
31. 8. 2009 20:16 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

posledni tri roky uplne bezny stav. zas nekdo blaboli a nevi co ze?

nn
nn (neregistrovaný) 193.84.97.---
31. 8. 2009 12:53 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Obyčejnému uživateli je téměř jedno v čem dělá, pokud má svoji aplikaci. Kliká si vesele ve Windows, Linuxu či na Macu a ani ho nenapadne do toho šťourat.

mno tak to asi neznas obycejny uzivatele :o))

jj
jj (neregistrovaný) ---.static.adsl.vol.cz
31. 8. 2009 14:15 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Připomínáte mi paní vedoucí z Alberta. Prostě mi odmítla prodat (nealkoholické) pivo, které jsem si nandal do košíku, protože pokladna za žádnou cenu nechtěla přijmout jeho kód. A nemohl jsem jí vysvětlit, že když systém neumí ani pod kódem vedoucího tam vložil částku Kč – a pak ať si do věčera řeší, zda je na etiketě správné CDV čárového kódu nebo ne, tak něco takového mohli naprogramovat jen hodně blbí IŤ-áci. A že tohle by měla urgovat u nadřízených, protože já jistě nejsem první zákazník, kterému se něco takového stalo. Ale ano možná – na rozdíl ode mě – tušila, že blbým IŤ-ákům to stejně nikdo nevysvětlí. K pokladně si sednout nikdy nepůjdou, na co nemají na ploše ikonu, to nepotřebují, a ve svém bezproblémovém mmozku řeší jen to, na co se naučili ve škole klikat (pochopitelně pod Windows). Jedině mě překvapuje, kolik blbých IŤ-áků se i zde hrdě hláscí k tomu, že jsou schopni používat jen to, co zvládnou bez příkazové řádky. (To bych chtěl vidět, jak si potom správně česky nakonfigorovali
třeba Konqueror.)

Ash
Ash (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
31. 8. 2009 15:10 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

jistě vás napadlo, že to systém neumí záměrně, že? Ono v supermarketu není tolik podstatné, za kolik se prodá, ale důležité je, co se prodalo a kolik se toho prodalo. Chápu že z vaší pozice je vám to šumák, možná by vám i stačila stvrzenka „něco za 12 Kč“, ale nevím jestli byste totéž říkal u nové plazmy, kterou byste pak asi těžko reklamoval a podobně. Takže když pokladna nevezme kód, tak prostě nelze výrobek s tímto kódem prodat a hotovo. Nejste někde v Horní Dolní v sámošce, kde vám pivo nechaj i na sekeru s tím že až to zaplatíte tak vám to namarkujou. Kdepak. Tohle je supermarket a má svá pravidla, mezi ně patří například neprodávat věci mimo systém. A pokud přinesete „věc“ s kódem 123 a ta věc není v systému, tak vám ji neprodaj, i kdyby tam měli deset podobnejch piv (s kódy 122 a 124 atd.) Takže ajťáky nechte na pokoji, ti naprokramovali to, co dostali zadáno, ne to, co byste si VY přál :D

JardaP
JardaP (neregistrovaný) ---.dsl.digiweb.ie
31. 8. 2009 17:42 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

To je zajimave, ze treba v zahranici mi veci v teto cenove kategorii, ktere nesly naskanovat, prodali. A jeste se mne treba zeptali, jestli si nepamatuji, kolik to stoji, aby nemuseli nekoho posilat, aby se podival a zrychlil se tim proces.

Atrament
Atrament (neregistrovaný) ---.cable.ubr07.newt.blueyonder.co.uk
31. 8. 2009 17:52 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

souhlas – to se mi stalo taky už několikrát. A jednou v autobuse řidič neměl jak mi vydat a já jsem taky neměl žádné drobné jenom desetilibrovku a pětilibrovku, a autobus byl prázdný, tak řidič chviličku ťukal do té jejich pokladničky a najednou lístek co stojí obyčejně 5,60, najednou stal rovných 5 liber :)

Me
Me (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
31. 8. 2009 15:04 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Až budete ještě víc vyrostlý, tak zase (zpětně) oceníte systém, který má pevné neměnné základy, a nebudete mít čas se učit stále nové a ještě novější a jinější a „lepší“ nabídky a rozvržení ovládacích komponent nových Windows.

twice_a_day
twice_a_day (neregistrovaný) ---.ro.vutbr.cz
1. 9. 2009 18:33 Nový

Re: nic moc

celé vlákno

Já opravdu doufám, že se ke komandlajne ještě všichni jednou rádi vrátíme, jakmile se trochu zlepší hlasové vstupy. Uznávám, že v Gimpu to moc nepůjde, ale na web a office se fakt těším.

mm
mm (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
31. 8. 2009 10:14 Nový

nezmar

celé vlákno

Pan Bednář je nezmar. Vždy se setká s odporem a posměchem za své bezobsažné tlachání, ale pořád v tom pokračuje. Nechápu. To mu za toto někdo dává peníze? No toto…

nn
nn (neregistrovaný) 95.85.213.---
31. 8. 2009 11:09 Nový

Pane Bednář !

celé vlákno

Spláchněte po sobě prosím ty výkaly, smrdí to tu!!!

MP
MP (neregistrovaný) ---.38.broadband15.iol.cz
31. 8. 2009 15:16 Nový

Re: nezmar

celé vlákno

http://vojtech.hyperlink.cz/…zakladni.htm

Spolupráce s organizacemi (výběr)

Lisoft LLC, Microsoft Česká republika, Virklis a.s., CoLin s.r.o., NDPM s.r.o., Astron Studio a.s., DCD Publishing s.r.o., Focus Agency s.r.o a další.

asi mají prachů tolik, že si je mohou dovolit utrácet tímto způsobem :-)

JardaP
JardaP (neregistrovaný) ---.dsl.digiweb.ie
31. 8. 2009 17:44 Nový

Re: nezmar

celé vlákno

Aha, takze pan Bednar tady vlastne pacha sociologicke studie Linuxu nebo co.

Floyd
Floyd (neregistrovaný) ---.zoner.com
31. 8. 2009 13:06 Nový

Evoluce

celé vlákno

Přečetl jsem včera z nudy po letech svoji oblíbenou knihu Pryč z jejich myslí od Clifforda Simaka. Autor se mj. zabývá tím, že u evolučního procesu nelze odhadnut směr vývoje pohledem do minulosti. Zajímalo mě, jak se v tomto světle autor článku zhostí pokusu o pohled do budoucna a nezklamal mě. Ryby asi opravdu nikdy nepochopí, proč by se někdo měl (nedej bože) pokoušet vylézt na souš.

Ivan Bibr aura:80

Re: Evoluce

celé vlákno

Mne také nezklamal – jako obvykle tam nic nevidím. Několik špatných výchozích předpokladů, matení pojmů i časové souslednosti, záměna příčin a důsledků. Na konci dva nic neříkající odstavce vyplněné „ano, kdyby, ale, možná“.

Z hovna bič neupleteš, praví staré lidové úsloví. Je s podivem že doktorand psychologie není schopen ve svých třiceti letech toto vstřebat.

bubu
bubu (neregistrovaný) 84.242.102.---
31. 8. 2009 15:19 Nový

Re: Evoluce

celé vlákno

az budu chtit zkrachovat, tak ho oslovim :)

http://www.koment.cz/vojtech

Jako nezávislý konzultant a analytik vám mohu pomoci v oblastech výběru, nasazování a zhodnocování informačních technologií s ohledem na jejich předpokládané uživatele, a dále v oblasti propagace a komunikace pomocí moderních elektronických služeb a komunikaci s masovými médii. Bližší informace k tomu najdete zde.

Aminux
Aminux (neregistrovaný) ---.pel.cz
31. 8. 2009 20:34 Nový

Re: Evoluce

celé vlákno

Doktorand psychologie říkáte? Tak teď už mi to dává smysl. Pan Bednář dělá nějakou studii asi na téma Jakýmy bludy dokážete oblbnout průměrného linuxáka.

.
. (neregistrovaný) ---.selfnet.cz
1. 9. 2009 2:40 Nový

Re: Evoluce

celé vlákno

Prostě honí čísla publikační činnosti.

Marek Sulimo aura:54

Clanek

celé vlákno

Autor udelal tak asi dve chyby, ale ty nestoji za tak ostre a „smysluplne“ reakce. Nazev clanku opravdu napovida, ze se neco noveho dovite, ale asi to tak nedopadlo. Stejne jako u me :( a ta druha je „Strucne receno, hadky a rozbroje v linux komunite, akorat odhali dalsi chyby a to je jenom dobre.“ na tohle snad nebyl zapotrebi cely clanek. Me prijde horsi ta kritika jako ten clanek. To, ze se tady nekterym „lidem“ nelibi, ze autor pise jako clovek a ne jako stroj, je jejich problem. To by jste radsi cetli „01000011 011­01100 01100001 01101110 0­1100101 01101011“ a pak si to konvertovali na text? Je mi vas lito… Prudite, ale nenapisete nic co by davalo smysl. Proc se vam to nelibi?! Ani sami nevite. Staci vam, ze si tady jednou za den ne nehoho zanadavate a vypustite svuj vztek.

Aminux
Aminux (neregistrovaný) ---.pel.cz
31. 8. 2009 20:40 Nový

Re: Clanek

celé vlákno

>>Me prijde horsi ta kritika jako ten clanek. Ono je to asi tím, že je to kritika p. Bednáře jako takového a všech jeho dosud napsaných článků. Když si jich pár přečtete, pochopíte. Nicméně mě se ten článek nezdál tak hrozný, řekl bych docela příjemné počtení, až na to, že jsem se téměř nic nedozvěděl. Ostatně jako vždy. Jaká je teda budoucnost Linuxu?

melkor
melkor (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
2. 9. 2009 9:14 Nový

Re: Clanek

celé vlákno

To se dozvime v budoucnosti.
Z clanku pana Bednare zarucene ne.

Jiri
Jiri (neregistrovaný) ---.gov.cz
31. 8. 2009 17:50 Nový

bublina

Nechci rozebirat ten blabol do podrobnosti. Jen bych chtel upozonit na DotCom bublinu. Osobne si myslim, ze ta naopak vyrazne prispela k rozsireni Linuxu. Nejvetsim problem dotComu bylo prave masivni nasazovani velmi draheho HW/SW spolu s velkym support-tymem popripade: OSS+stejne draheho tymu. Tenkrat kazdy „manager“ radil, ze se to casem preci vyplati. Cas ukazal sve: Ty monstrozni projekty na drahem HW sli do kytek hned co investor znejistil. Naopak u OSS byla sance slapnout na brzdu a prezit i kdyz to bylo dosti bolestive (Samozreme u tech „nejvetsich ptakovin“ nerozhodovalo na cem bezi). Po splasknuti DotCom bubliny spolecnosti do internetu dale investovaly, ale byly velmi obezretne a prave cena HW\SW se stala docela dulezitou polozkou(x86+LAMP byly dobre skalovatene a levne). Toto privedlo do mnoha firem Linux jako „nevestu z rozumu“.

petr
petr (neregistrovaný) ---.cho.rev-fortech.cz
31. 8. 2009 18:58 Nový

dobrý článek

celé vlákno

[to autor] Velmi dobrý článek. Pěkně jsem si početl. Přiznám se, že se v poslední době na vaše články těším.

Předpokládám, že s ohledem k vaší profesionální specializaci, musí být komentáře pod vašimi články pro vás vynikající studijní materiál. Moc rád bych si přečetl článek právě na téma „Komentáře a lidé, kteří je píší“. To by pro místní diskutéry mohlo být tak náročné téma, že by to mnozí nerozdýchali. Přeji vám hodně zdaru ve vaší práci a těším se na další článek.

Aminux
Aminux (neregistrovaný) ---.pel.cz
31. 8. 2009 20:45 Nový

Re: dobrý článek

celé vlákno

Drobné upřesnění, „Komentáře článků p. Bednáře a lidé, kteří je píší“. Je třeba to vnímat v souvislostech. Ono zachovat si zdravý rozum po přečtení některých jeho článků je docela fuška a je možné, že někteří tu už nerozdýchají.

Krabicar
Krabicar (neregistrovaný) ---.de.ibm.com
31. 8. 2009 23:05 Nový

Autor Bednar = placeny zamestnanec Microsoftu aby siril FUD a diskreditoval linux

kdo neveri, at si prohlidne historii jeho clanku.

Jencek
Jencek (neregistrovaný) ---.dolca.net
1. 9. 2009 2:37 Nový

Budoucnost je jasná

celé vlákno

Další verze Windows bude postavena na nějakém BSD. Dojde tak k masivnímu rozšíření BSD s mnoha možnostmi jako má Linux, tak že už pro firmy nebude zajímavé investovat to Linuxu. Linux zůstane jen pro pár lidí, a tak je to dobře, protože podobně jako D.A.Tiger mám z masivního rozšíření Linuxu husí kůži.

A teď tu o Karkulce …

l.
l. (neregistrovaný) 80.188.127.---
1. 9. 2009 2:56 Nový

Re: Budoucnost je jasná

celé vlákno

Windows jsou prece BSD nebo nekdo chce tvrdit, ze dnesni widle maji blize k msdosu nez k bsd4.4??

a propos, kdyz si vyeditujete explorer.exe v hexadump.exe tak posledni radky obsahuji nasledujici sdeleni:

/*-
* Copyright (c) Micro$oft for all time
* All rights reserved.
*
* This code is derived from software contributed to Mrkvosoft
* by
*
* Redistribution and use in source and binary forms, with or without
* modification, are permitted provided that the following conditions
* are met:
* 1. Redistributions of source code must retain the above copyright
* notice, this list of conditions and the following disclaimer.
* 2. Redistributions in binary form must reproduce the above copyright
* notice, this list of conditions and the following disclaimer in the
* documentation and/or other materials provided with the distribution.
*
* THIS SOFTWARE IS PROVIDED BY THE Mrkvosoft AND THE Blil AND CONTRIBUTORS
* ``AS IS'' AND ANY EXPRESS OR IMPLIED WARRANTIES, INCLUDING, BUT NOT LIMITED
* TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR
* PURPOSE ARE DISCLAIMED. IN NO EVENT SHALL THE FOUNDATION OR CONTRIBUTORS
* BE LIABLE FOR ANY DIRECT, INDIRECT, INCIDENTAL, SPECIAL, EXEMPLARY, OR
* CONSEQUENTIAL DAMAGES (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, PROCUREMENT OF
* SUBSTITUTE GOODS OR SERVICES; LOSS OF USE, DATA, OR PROFITS; OR BUSINESS
* INTERRUPTION) HOWEVER CAUSED AND ON ANY THEORY OF LIABILITY, WHETHER IN
* CONTRACT, STRICT LIABILITY, OR TORT (INCLUDING NEGLIGENCE OR OTHERWISE)
* ARISING IN ANY WAY OUT OF THE USE OF THIS SOFTWARE, EVEN IF ADVISED OF THE
* POSSIBILITY OF SUCH DAMAGE.
*/

TAK CO CHCETE??? :)

vojtěch bednář - autor
vojtěch bednář - autor (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
1. 9. 2009 10:22 Nový

Poděkování

celé vlákno

Vážení diskutující, rád bych vám poděkoval za všechny (asi tři) věcné názory v diskuzi pod mým textem. Ostatní považuji víceméně za výplody lidí, kteří se cítí uraženi tím, že někdo o GNU/Linuxu přemýšlí a píše jinak, než oni sami. Jsou to (slovy Atramenta, který zde diskutoval s vámi) hlupáci co si včera nainstalovali Ubuntu a dnes si myslí, že mu rozumí.

Z vašich urážek zde vyjádřených si pochopitelně nic nedělám, pouze mne mrzí onen nedostatek věcnosti. Proto k vám přicházím s návrhem, myslím že věcným. Co kdybyste si ty urážlivé výblitky na mou osobu neventilovali tady, ale na Okounovi? Je tam spousta klubů haterů různých více, nebo méně významných internetových postaviček a jeden další by to klidně sneslo. Pokud chcete, rád vám jej založím :-))

S pozdravy, PhDr. Vojtěch Bednář.

Jirka
Jirka (neregistrovaný) ---.img.cas.cz
1. 9. 2009 11:31 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

Ty svoje vyblitky cpes sem, tak reakci cekej tady. To snad i se svym „vzdelanim“ pochopit dokazes.

D.A. Tiger aura:65
1. 9. 2009 11:45 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

Tak, tak. Někde Bednář psal, že je potřeba umlčet lidi, kteří si takové žvásty nenechají líbit. Docela chápu, že by se zdejší lobbistické klice líbilo, abychom zmlkly. Smůla. Žádost se zamítá.

Jen nějak trochu pochybuji, že autorem tohoto vlákna je p. Bednář. Jestli ano, tak je to už docela síla.

Re: Poděkování

celé vlákno

…pokud zde nejsou pouze ženy, píše se <i>zmlkli</i> pane kolego, ale to není podstatné. Buďte si jist, že autorem příspěvku jsem stejně jako článku já. Vaše případné další jedovaté sliny zde nemíním sledovat, a tak Vás pouze odkážu na to, abyste dříve, než budete něco komentovat oprášil své znalosti jednak dané problematiky, a jednak rodného jazyka.

S pozdravy,

PhDr. Vojtěch Bednář

D.A. Tiger aura:65
1. 9. 2009 18:17 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

No je dulezite ze cestina vam jde. S Linuxem je to horsi, a mam takovy pocit, ze ten je zde o dost podstatnejsi :p

Vite s tou jedovatou slinou je to problem. Nepsal jsem nic, co by jste Vy sam nenapsal. Chcete link? Nebo citat s linkem? Mimochodem, kdyz sem pisete ty sve hruzy musite pocitat s kritikou. A kdyz vam drtiva vetsina cteneru, napric ruznym vzdelanim, povahou a urovni znalosti pise, ze to co tu plodite jsou neuveritelne kecy, asi by stalo za to se nad tim trochu zamyslet. Mam ovsem obavy, ze i pri vasem vzdelani tak jednochu myslenku nepochopite – za celou dobu jste na to neprisel.

Myslim, stejnou radou by jste se mel nejprve ridit sam – tedy nejdriv se s Linuxem a fylosofii kolem nej seznamit, a pak o nem psat clanky, ktere jsou jiz dlouhou dobu povestnou ostudou roota. Uprime, preziju clanek, ktery sice gramaticky na horsi urovni, ale ma nejaky smysl; nez clanek, ktery je pravopisne super, ale plny nevecnych, nic nerikajicich, nebo pomotanych faktu a vasich nesmyslnych dojmu. Od toho jsou blogy. Sem by mely prijit kvalitni clanky, a ne tyhle bludy.

petr
petr (neregistrovaný) ---.cho.rev-fortech.cz
1. 9. 2009 19:36 Nový

chybný úsudek

celé vlákno

Dopouštíte se chyby, když tvrdíte, že drtivá většina čtenářů je s článkem nespokojena – na to nemáte důkaz a nikdy ho mít nebudete. Drtivá většina je většinou mlčící většina a její názor se obyčejně neshoduje s názorovými vůdci – křiklouny. Od toho jsou tu PR agentury, které se snaží hlasitým a opakovaným publikováním menšinových názorů vytvořit dojem, že je to názor většiny.

Na serverech zabývajících se Linuxem je žalostně málo netechnických článků. Občas se něco objeví na abclinuxu.cz, ale jedna vlaštovka jaro nedělá. No a pan Bednář na sebe vzal nelehký a nevděčný úkol kultivace IT obce.

IT administrátoři jsou většinou na vysoké odborné úrovni. Linux je vyspělý OS. V současné době je největší brzdou jeho rozšíření právě neschopnost IT administrátorů přistoupit k problematice z manažerského pohledu, neschopnost komunikovat, neschopnost argumentovat. Argumentace není vulgární diskuze na netu, argumentace je schopnost přesvědčit finančního, výrobního, obchodního manažera jaká je správná strategie rozvoje ICT ve firmě. Rádoby administrátor a křikloun diskuzního fóra, který není schopen ve firmě kde pracuje nasadit desktopy s Linuxem, protože si pořád stěžuje na to, že mu nadřízení nerozumí, je ideálním zákazníkem Microsoftu. Pro Microsoft udělá špinavou práci – prezentuje uživatele Linuxu jako přisprostlou bandu křiklounů, a současně pokorně kupuje produkty Microsoftu.

melkor
melkor (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
2. 9. 2009 9:25 Nový

Re: chybný úsudek

celé vlákno

Neracte se na mne zlobit, ale pokud chce nekdo kultivovat, pak by se mel alespon seznamit s problematikou. „Kultivace“ spocivajici v prezentaci nesmyslu, polopravd a trivialit ma jediny efekt – rozzuri „kutivovaneho“.

Pardon – pro redakci to efekt ten, ze pod takovym clankem vznikne flamewar a zobrazeni naskkuji a naskakuji …

D.A. Tiger aura:65
2. 9. 2009 11:59 Nový

Re: chybný úsudek

celé vlákno

Cože???

jenom si trošku zrekapituluji Váši reakci : 1) Takže sice drtiva většina diskutujicích (aby jste to tedy měl přesně) články p. Bednáře označuje dlouhodobě za snůžku žvástů a nesmyslů, ale ty označíte za křiklouny a není tedy potřeba se jimy zabývat (konec konců kritika velice podobného výroku p. Bednáře si vyslužila označení o „jedovaté slině“).

2) Podle vašehoí názoru je nutno kultivovat „IT obec“ breakovými články.

3) Ano, o tom jsme spolu už jednou diskutovali. Vzhledem k bodu 1. Vašeho příspěvku je jasné co si o tom myslet.

Sečteno a potrženo : Pokud jste Vy manažerem, pak potěš bůh. Předem velice lituji Vaše IT oddělení.

Asi tak.

D.A. Tiger aura:65
2. 9. 2009 12:02 Nový

Re: chybný úsudek

celé vlákno

s/breakovími/bra­kovími.

Tomu se říká pracovní deformace :-D

JardaP . aura:24
2. 9. 2009 11:17 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno
D.A. Tiger aura:65
2. 9. 2009 12:15 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

Jj. Taky jsem si na to vzpomněl. :-D

Jen jsem měl ten dojem, že to patřilo do serie Besídek zvlaštní školy.

bender
bender (neregistrovaný) 193.179.157.---
1. 9. 2009 11:49 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

To myslíte vážně? Tak třeba vaše věta:

Když Richard Stallman volal po vytvoření „ne unixu“ …

V odkaze se píše o systému unixového typu. Tak jaký „ne unix“? Vaše články jsou plné nepřesností, nepodložených bludů nebo plácnete nějaký výrok a už se neobtěžujete ho rozvést jak jste k němu došel.

Udělal jste někdy nějaký průzkum mezi administrátory různých druhů systémů a OS? Dotazník snad není v psychologii neznámý pojem. Pak můžete dělat závěry o výhodách nevýhodách administrace např. na Linuxu.

V tomto vašem článku vyčítáte, že Linux vůbec nějak začínal. Ze současnosti je v něm snad jen pár vět. A o budoucnosti? To je asi taky vtip. Navíc evidentně nechcete vzít na vědomí pojmy jako „katedrála a tržiště“ a neustále se snažite Linux napasovat do nejakého modelu firemního vývoje. Některé vaše články jsou na úrovni slohového cvičení ze střední školy, protože z jiného hlediska se snad ani hodnotit nedají.

vojtěch bednář - autor
vojtěch bednář - autor (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
1. 9. 2009 16:12 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

odkaz byl původně směrován na heslo GNU ve Wikipedii, došlo tedy k jeho změně v průběhu redakčních úprav, které neovlivním. Upřímně řečeno, velmi rád bych s vámi zde diskutoval o obsahu článku, ale vaše úroveň mi to neumožňuje. K poznámkám týkajícím se vzdělání a obdobně se nebudu vyjadřovat, snad jen pro vyvrácení jednoho omylu, nejsem psycholog, ale sociolog.

Chcete-li další studijní materiál, doporučím vám tento odkaz. S jeho obsahem se sice zcela neztotožňuji, je však zajímavý.

S pozdravem,

PhDr. Vojtěch Bednář.

B
B (neregistrovaný) ---.28.broadband3.iol.cz
1. 9. 2009 17:05 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

Už samotný podpis vypovídá o autorovi mnoho. :-) Mě by ani nenapadlo se v diskusi na rootu podepsat „Ing.“

Re: Poděkování

celé vlákno

Já samozřejmě chápu, že to může vypadat jako vychloubačné a věřte mi, že bych se titulem raději nepodepisoval. Ale protože diskuze je anonymní, stojí zato nějak odlišit toho, o kom hovořil kolega Atrament od toho, kdo by se k problematice doopravdy vyjadřovat měl. Neberte to prosím proto ode mne jako snahu o povyšování se, nebo dokonce o Laholovinu.

S pozdravy, PhDr. Vojtěch Bednář.

Rodelero
Rodelero (neregistrovaný) ---.karneval.cz
1. 9. 2009 19:33 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

O kom ze to mluvil kolega Atrament? Hledal jsem a nenasel.

Sebe od ostatnich odlisite prezdivkou na zacatku prispevku. Machrovanim s titulama tu nikoho neohromite. Kdybyste tu titul pouzivat nechtel, tak jej nepouzijete.

Kolegove se tu k Vasi praci vyjadrovali dost nelichotive. To je spatne. I proto, ze ted mate zaminku proc jejich kritiku ignorovat.

Myslim, ze pan Bibr kritizoval dosti vecne.

Myslet si, ze administrace v GUI je automaticky lepsi a na tom postavit kus textu je holy nesmysl (coz v podstate priznal i MS, kdyz prisel s Power Shellem).

Pouzivanim divnych slov taky moc neohromite. „Exkurz, najme“ a dalsi proste vypadaji divne. Radeji zvedejte kvalitu clanku technickymi informacemi nez takhle blbe.

Jinak clanek neni vylozene spatny. Jenom se obcas dopoustite myslenkovych kotrmelcu a zbytecnych dohadu.

herne the hunter
herne the hunter (neregistrovaný) ---.186.broadband2.iol.cz
1. 9. 2009 19:51 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

„velmi rád bych s vámi zde diskutoval o obsahu článku, ale vaše úroveň mi to neumožňuje“

ale to my už dávno víme, že úroveň vašich znalostí o Linuxu je žalostně nízká a proto s kolegou benderem nemůžete diskutovat. jen bych vás chtěl požádat, abyste to vyřídil i panu šéfredaktorovi, ten na to bohužel ještě nepřišel ;)

ale teď vážně. _opravdu_ by mě zajímalo, co redakce sleduje vydáváním podobných textů. to mají takový nedostatek článků?

bender
bender (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
1. 9. 2009 20:34 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

Za toho psychologa se velice omlouvám.

heslo GNU je rekurzivní zkratka GNU's Not Unix. To sice znamená „GNU není Unix“, ale pouze ve smyslu svobodného software, že projekt GNU neobsahuje z hlediska licence žádný kód z původního Unixu. Neznamená to však, že se nejedná o OS unixového typu. Zde jsou odkazy na českou a anglickou wiki.

Tolik k manažerské „neschopnosti“ Richarda Stallmana :-)

JardaP . aura:24
1. 9. 2009 22:53 Nový

Re: Poděkování

celé vlákno

Chapal bych, kdyby sociolog psal o Linuxu, jako o sociologickem jevu, ovsem vetsinou jinde, nez na rootu. Nechapu ale, proc se o nem pokousi psat jako nekdo, kdo mu rozumi, kdyz mu vlastne tak moc nerozumi, jak z kazdeho clanku a nasledujici diskuse vyplyva. Tez nechapu, proc se snazite porad psat clanky na root, kdyz snad zadny jeste nebyl prijat pozitivne a snad nikym nebyl povazovan za prinos do problematiky. Neumite se zabavit nejak jinak? Nemate treba nejakou lepsi polovicku nebo deti, ktere byste mohl vzit na vylet? Nebo aspon psa k venceni. Psi maji radi dlouhe prochazky. Get life, man!

Tez nechapu, z jakeho duvodu redakce vase clanky porad zverejnuje. Ma root prilis mnoho mista v databazi nebo prilis velka diskova pole? Pokud ano, zridte mi konto na ssh pristup. Ja sshi tam nasypu zalohy dat.

Jencek
Jencek (neregistrovaný) ---.dolca.net
2. 9. 2009 2:36 Nový

Je pan Bednář neschopný přijat kritiku?

celé vlákno

Kdybych soudil dle jeho článků a pokud zde v diskusi byl přispěvatelem opravdu on, pak musím konstatovat, že odpověď na otázku je ANO. Uznávám, že napsat dobrý článek na takovéto téma je dosti složité a osobně bych si takový článek napsat netroufl (ikdyž Linux používám už více než 5 let, do open source občas nějakým tím kódem přispívám a nějaké to vzdělání netechnického směru mám také). Nechápu proč ale není pan Bednář schopen přijat kritiku a zkusit své články modifikovat resp. zajistit si vhodného recenzenta (recenzenty). Osobně se nabízím jako recenzent. Věřím, že by se snad dali zviklat i jiní (možná, protože diskutovat s panem Bednářem určitě nebude jednoduché).

Jak to vidíte? Rukavice je hozena …

Jencek
Jencek (neregistrovaný) ---.dolca.net
8. 9. 2009 1:33 Nový

Re: Je pan Bednář neschopný přijat kritiku?

celé vlákno

Takže to tady buď pan Bednář přestal číst nebo ho opravdu názory na jeho publikační činnost nezajímají. Co už s tím narobíme …

Jencek
Jencek (neregistrovaný) ---.dolca.net
11. 9. 2009 21:29 Nový

Re: Je pan Bednář neschopný přijat kritiku?

celé vlákno

Ale celkem mě to mrzí, třeba to není zas až tak špatný člověk a mohl by se stát lepším.

Kiron
Kiron (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
2. 9. 2009 13:46 Nový

Kritika / pravopis

celé vlákno

Aniž bych chtěl cokoliv hodnotit: pozorujete taky, že čím tvrdší útoky na článek tím horší pravopis? :o))

Přezdívka je povinná
Přezdívka je povinná (neregistrovaný) 84.242.102.---
2. 9. 2009 15:28 Nový

Re: Kritika / pravopis

celé vlákno

a o cem to svedci?

Kiron
Kiron (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
2. 9. 2009 15:59 Nový

Re: Kritika / pravopis

celé vlákno

To ať si každý přebere jak chce :o)

JardaP . aura:24
2. 9. 2009 19:56 Nový

Re: Kritika / pravopis

celé vlákno

Ze cim vetsi geek, tim min umi cesky. Pise totiz vetsinou jenom anglicky, bash nebo c. :-)

Kiron
Kiron (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
3. 9. 2009 14:20 Nový

Re: Kritika / pravopis

celé vlákno

Programátoři většinou česky umí :o) …

Martin Mareš aura:100

Diskutující v poslední době nemají soudnost, děkuji autorovi za článek

Po přečtení komentářů pod tímto článkem jsem dospěl k následujícímu:

V poslední době (a nejen tady na root.cz) se v různých diskuzích hojně vyskytují jedinci, kteří popichují, pošťuchují, nemají nic důležitého k tématu, nic kladného nenapíší, pomlouvají autora. Nemám z toho vůbec dobrý pocit, kam se vytratila soudnost. Ať si všichni ti co tady remcají zkusí napsat článek sami, proč to neudělají? Čím dál tím víc odrazují „normálního čtenáře“ od zapojení do diskuze (mám na mysli někoho, kdo chce „rozumně diskutovat“, i když oba pojmy jako je „normální čtenář“ a „rozumně diskutovat“ jsou samy o sobě dost zavádějící a těžko definovatelné :)

K článku samotnému:

Dovolím si tvrdit, že takto jednoduché to s Linuxem opravdu asi nebude, pohledem do minulosti a po srovnání s Firefoxem nelze opravdu vyvodit tak jednoznačný výsledek. Jediné co mě úplně „neštymuje“ je to GNU/Linux (i když spojení je správné), nějak se mi v kontextu toho článku vybavuje spíš GNU/Hurd, a také bych trochu rozvedl kapitolu „Server“, ta mi přišla taková letem-světem. Jinak nemám co bych autorovy vytknul a nezbývá než poděkovat za článek jak se sluší a patří. Kdyby se totiž vytratily autoři článků, neměl bych totiž co číst a to je na rootovi a ostatních serverch myslím to důležité.

P.S.: pokud jsem v reakci napsal nějakou pravopisnou chybu, tak snad mě nikdo neukamenuje :)

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Podnikatel.cz: Sick day ve hře. Ale s přísnými pravidly

Sick day ve hře. Ale s přísnými pravidly

Podnikatel.cz: Daň z příjmů: online formulář

Daň z příjmů: online formulář

Lupa.cz: Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Lupa.cz: Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Lupa.cz: Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Měšec.cz: Nové tarify? Výsměch všem šetřílkům

Nové tarify? Výsměch všem šetřílkům

Root.cz: Tails: superbezpečný systém nejen pro Snowdena

Tails: superbezpečný systém nejen pro Snowdena

Lupa.cz: Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Podnikatel.cz: Babiš chce zrušit daňový bonus na dítě

Babiš chce zrušit daňový bonus na dítě

Podnikatel.cz: Nechtějí vrátit odpočet DPH? Chtějte úrok

Nechtějí vrátit odpočet DPH? Chtějte úrok

Vitalia.cz: Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Vitalia.cz: Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Podnikatel.cz: Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

Lupa.cz: Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Vitalia.cz: Levnější pivo? Babiš neví, co činí

Levnější pivo? Babiš neví, co činí

Měšec.cz: Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Podnikatel.cz: First minute funguje. Čím dřív, tím levněji

First minute funguje. Čím dřív, tím levněji

Lupa.cz: Jak na wifi zdarma? Praha 11 se spojila s komunitou

Jak na wifi zdarma? Praha 11 se spojila s komunitou

Root.cz: Orange Pi Plus: malý počítač s Wi-Fi a SATA

Orange Pi Plus: malý počítač s Wi-Fi a SATA

Vitalia.cz: Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Ušetřete