Firefox 4: novinky ve vzhledu a prostředí

Pavel Cvrček 23. 3. 2011

Na webový prohlížeč Mozilla Firefox 4 jsme s napětím čekali déle než rok. Po několika odkladech je zde konečně finální verze, která oproti svým předchůdcům přináší řadu novinek pro koncové uživatele i pro vývojáře. Uspěje v konkurenci s nejnovějšími verzemi Internet Exploreru či Google Chrome?

Webový prohlížeč Mozilla Firefox netřeba představovat. V současné době druhý nejrozšířenější webový prohlížeč na desktopu přichází ve verzi 4 s řadou novinek, které si postupně představíme. Vzhledem k tomu, že finální verze právě vyšla, nemusíte jej zatím nalézt ve své oblíbené distribuci. Pokud se vám nechce čekat, můžete sáhnout po oficiální verzi, která je dostupná na webu Mozilla.com.

Oficiální verze Firefoxu 4 je stejně jako u předchůdců dostupná pro Windows, Linux a Mac OS X. Pro Linux je nově dostupná i 64bitová varianta, balíček pro Mac OS X v sobě obsahuje jak 32bitovou, tak 64bitovou verzi. U verze pro Mac OS X již nenaleznete podporu Mac OS X 10.4. Co se týče verze pro Linux, vyžaduje pro svůj chod prakticky stejné balíčky a knihovny jako předešlá verze.

Změny ve vzhledu

Když se hovoří o změnách vzhledu aplikace, většinou se to zmiňuje v souvislosti se změnou ikonek či „nastylování“ vzhledu aplikace. V průběhu vývoje Firefoxu 4 se však hovořilo hlavně o změnách v GUI, které po několika návrzích vykrystalizovaly v řadu úprav, kterých si nelze nevšimnout. Hned po prvním spuštění pravděpodobně zaregistrujete hlavičku panelů, která je nově ve výchozím nastavení umístěna nad nástrojovou lištou aplikace.

Rozmístění lišt Firefoxu 4

Na samotné nástrojové liště naleznete také několik úprav. Tlačítko Domů je nově umístěno po pravé části lišty, tlačítka Obnovit a Zastavit jsou pak nově umístěna v podobě kombinovaného tlačítka po pravé straně adresního řádku. Tlačítka lze samozřejmě přeskupit, a to včetně rozdělení kombinovaného tlačítka Obnovit/Zastavit.

Rozmístění tlačítek na liště

Hodně se debatovalo, a to zejména v souvislostí s verzí pro Windows, o nahrazení klasické hlavní nabídky novým tlačítkem s nabídkou. S ním se ve výchozím nastavení setkáte ve Windows 7/Vista, tj. v systémech, které od používání hlavní nabídky upouští. V Linuxu je toto tlačítko taktéž dostupné, i když ne ve výchozím nastavení. Jeho zobrazení provedete tak, že skryjete hlavní nabídku aplikace.

Tlačítko s nabídkou

Pokud používáte Firefox pod Windows, můžete si povšimnout, že se lišta s panely nachází přímo v hlavičce okna. Toto umístění je konfigurovatelné, takže pokud panely v hlavičce okna nechcete, můžete si na konfigurační stránce about:config přepnout předvolbu browser.tabs.dra­wInTitlebar.

Lišta s panely v hlavičce okna ve Windows

Protože ne každému musí nutně všechny změny sednout, je zde možnost si vrátit vše zpět tj. do podoby starší verze. Kromě již zmíněné úpravy tlačítek na liště si můžete vrátit lištu s panely zpět pod adresní řádek prohlížeče. Postačí nad navigační lištou klepnout pravým tlačítkem a odškrtnout volbu Panely navrchu.

Ukázka volby v nabídce

V situaci, kdy je na místo hlavní nabídky zobrazeno tlačítko s nabídkou, je po pravé straně navigační lišty zobrazeno tlačítko Záložky, které pod sebou skrývá nabídku se záložkami. Pokud si zobrazíte lištu záložek, přesune se tlačítko na tuto lištu.

Lišta záložek s tlačítkem

Z adresního řádku prohlížeče zmizela ikona indikující, že stránka nabízí RSS zdroj. Ikona je nově dostupná ve formě volitelného tlačítka. Pokud byste přesto chtěli mít uvedenou ikonku zpět v adresním řádku, můžete využít rozšíření RSS Icon In Awesombar nebo RSS Icon.

Ikona RSS

Přesuňme se však do dolní části okna. V ní došlo k odstranění stavového řádku, který nahradila lišta doplňků. Ta je ve výchozím nastavení skryta a zobrazuje se pouze tehdy, když jsou na ní skrze nainstalované doplňky dostupné některé funkce (např. tlačítka). Lišta má podobné vlastnosti jako libovolná jiná lišta aplikace, tj. lze ji upravovat. Nad ní se při načítání stránky zobrazuje informace o načítání stránky. Jeden tip: lištu lze rychle skrýt skrze klávesovou zkratku CTRL+/.

Anketa

Líbí se vám nový vzhled Firefoxu 4?

Tato úprava je ve Firefoxu 4 patrně nejkontroverznější. Pokud vám odstranění původního stavového řádku nevyhovuje, můžete sáhnout po rozšíření Status-4-Evar, které na lištu doplňků doplní funkčnost původního stavového řádku.

Správa panelů

Pokud bychom si odmysleli debaty ohledně nového vzhledu Firefoxu, bylo v průběhu vývoje často slyšet o nové funkci na seskupování panelů. Tato funkce původně nesla označení Tab Candy, později došlo k jejímu přejmenování na Panorama. Naleznete ji pod volbou Skupiny panelů v nabídce se seznamem otevřených panelů po pravé straně lišty s panely, případně si můžete přidat na lištu samostatné tlačítko či využít klávesovou zkratku CTRL+SHIFT+E.

Za funkcí se skrývá možnost vizuálně seskupovat panely do skupin. Ty lze libovolně přeskupovat, pojmenovávat, prohledávat a hlavně mezi nimi přepínat. Na liště s panely tak můžete mít pouze konkrétní skupinu souvisejících panelů a v případě potřeby se snadno přepínat na jinou. Funkce získala značný ohlas zejména u uživatelů, kteří mají běžně otevřeno větší množství panelů a potřebují se v nich snadno orientovat.

Panorama

S orientací ve větším množstvím panelů souvisí funkce Přepnout na panel. Ta se nabídne v adresním řádku tehdy, když se snažíte otevřít stránku, kterou již máte otevřenu v některém jiném panelu. Jak lze z názvu vydedukovat, nabízí přepnutí na panel, kde je stránka, kterou se snažíte nově otevřít, již otevřena. Funkce tak efektivně zamezuje otevírání duplicitních panelů. Možnost přepnutí však pouze nabízí, tj. pokud se rozhodnete otevřít stejnou stránku v dalším panelu, rozhodně vám v tom nebude bránit.

Funkce Přepnout na panel

Třetí výraznou novinkou, která souvisí s panely, jsou tzv. panely aplikací. Jedná se o panely po levé straně lišty s panely, které se otevřou spolu se startem Firefoxu a jsou určeny primárně pro aplikace, které máte otevřeny po celou dobu běhu Firefoxu. Může se tedy jednat například o webové rozhraní k poště či kalendář. Výhodou těchto panelů je, že jsou od ostatních odděleny, takže se nepletou. Nelze je navíc omylem zavřít, což je příjemné.

Panely aplikací

Na obrázku výše si můžete všimnout, že jeden panel je zabarven. To značí, že „je v něm něco nového“. V rámci těchto panelů se totiž hlídá změna nadpisu stránky. U GMailu tak jste touto formou upozorněni na novou příchozí poštu, u Facebooku například na novou zprávu.

Podpora synchronizace

Firefox 4 obsahuje nově podporu pro synchronizaci dat. Tato funkce byla dříve dostupná v rámci samostatného rozšíření z dílny Mozilla Labs. Od Firefoxu 4 je tedy přímou součástí prohlížeče a umožňuje vám synchronizovat záložky, historii, hesla a další uživatelská data. Skrze tuto funkci lze synchronizovat nejen jednotlivé instalace na desktopu, ale můžete bez problémů synchronizovat i s Firefoxem na mobilu.

Vaše data jsou synchronizována skrze servery Mozilly, kde jsou uložena v zabezpečené podobě. Data jsou zabezpečena vygenerovaným synchronizačním klíčem ještě dříve, než jsou odeslána na server. Pokud byste se i přesto obávali o svá data, můžete si rozchodit vlastní server. Funkce Firefox Sync totiž není závislá na konkrétním serveru. Možnost nastavení synchronizace naleznete v dialogu Předvolby (resp. Možnosti ve Windows).

Průvodce nastavením Firefox Sync

Nová domovská stránka

Celkem nenápadnou novinkou je nová domovská stránka. Ta byla v případě oficiální verze Firefoxu dříve umístěna přímo na serverech společnosti Google a s každým spuštěním se načítala. Ve Firefoxu 4 naleznete novou domovskou stránku about:home, která je umístěna lokálně a nikoliv na serveru. Naleznete na ní též tlačítko pro rychlou obnovu poslední relace.

Stránka about:home

Příště

Ve druhém článku o novinkách ve Firefoxu 4 si představíme několik dalších novinek jako je nový Správce doplňků, hardwarová akcelerace a zmíníme i některé novinky pro vývojáře.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: ČT veze bronz z klání televizní grafiky

ČT veze bronz z klání televizní grafiky

Podnikatel.cz: "Okurku" vyřeší slevové servery. Už jim věřte

"Okurku" vyřeší slevové servery. Už jim věřte

120na80.cz: Cestovní nevolnost. Co pomůže?

Cestovní nevolnost. Co pomůže?

Měšec.cz: Inspirujte se: kam investují čeští dolaroví milionáři?

Inspirujte se: kam investují čeští dolaroví milionáři?

DigiZone.cz: Skylink zapojil nový transpondér

Skylink zapojil nový transpondér

DigiZone.cz: Loewe: už i bezztrátové streamování hudby

Loewe: už i bezztrátové streamování hudby

120na80.cz: Krémy, nebo spreje na opalování?

Krémy, nebo spreje na opalování?

DigiZone.cz: Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

Měšec.cz: Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Vitalia.cz: Epidemie: Klíšťová encefalitida po ovčím sýru

Epidemie: Klíšťová encefalitida po ovčím sýru

Měšec.cz: Vyplatí se spořit přes DPS?

Vyplatí se spořit přes DPS?

DigiZone.cz: Satelitní Flix TV vyráží do boje

Satelitní Flix TV vyráží do boje

DigiZone.cz: Kritické poznámky k DVB-T2

Kritické poznámky k DVB-T2

Měšec.cz: Rusové platí mobilem. Funguje to i v Česku

Rusové platí mobilem. Funguje to i v Česku

DigiZone.cz: Dabingové ceny znají letošní nominace

Dabingové ceny znají letošní nominace

Lupa.cz: Jaké IoT tarify nabízejí mobilní operátoři?

Jaké IoT tarify nabízejí mobilní operátoři?

DigiZone.cz: Náhrada za nevrácená zařízení?

Náhrada za nevrácená zařízení?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Měšec.cz: Ceny PHM v Evropě. Finty na úspory

Ceny PHM v Evropě. Finty na úspory

DigiZone.cz: Nova stahuje bonus díl „Tvoje tvář má...“

Nova stahuje bonus díl „Tvoje tvář má...“