GIMP 2.8 je venku a vypadá (skoro) jako Photoshop

Michal Černý 9. 5. 2012

Na nové verzi grafického editoru GIMP se pracovalo tři roky a stálo to za to. Přináší opravdu velké množství novinek. Tou nejviditelnější je možnost práce v jednom okně, což jistě ocení nejen profesionálové, ale také amatéři. Co dalšího poslední verze přinesla? A na co si naopak budeme muset počkat?

Bez velkého mučení se přiznám, že ve vydání GIMP 2.8 jsem již téměř nevěřil. Nekončící zprávy o tom, že na jeho vývoji pracuje jeden či dva lidé, problémy s implementací nových funkcí a vzhledu atp. To vše rozhodně nemohlo uživatele naplňovat optimismem. Zvláště v kontextu toho, že Adobe během vývoj dokázal vydat hned několik verzí Adobe Photoshop, takže svému bezplatnému pronásledovateli zdárně utekl.

Ostatně to, že GIMP neumí více než 8 bitů barev na kanál, je stále velkým nedostatkem, který jej v zásadě diskvalifikuje v boji o profesionální nástroj pro grafiky. Jedním dechem je ale možné říci, že webovým designerům a dalším méně náročným uživatelům může díky změnám velice solidně vyhovovat.

Z pohledu vnitřní struktury aplikace je dost možná největší změnou hojné užívání knihovny GEGL, která by měla v dalších verzích umožnit celou řadu novinek, jako je 16 bitová barevná hloubka, lepší práci s pluginy, CMYK (ten je teď řešen přes plugin a ne úplně dobře) nebo vyšší výkon. Právě ten se začíná projevovat také v poslední verzi, kterou je tak možné v tomto kontextu chápat jako určitý mezikrok. Je to právě GEGL, který by měl z GIMPu udělat opět nástroj, který by mohli používat grafici a fotografové. Mělo by být přepsáno asi 90 % kódu, takže v dalších verzích bychom se snad slibovaných novinek dočkat mohli.

Novinky v GUI

Novinkou, o které všichni mluví je jedno oknový režim (Single-window), který aplikaci přiblížil především běžným uživatelům, pro které je klasické GIMPovské GUI hodně nepřehledné a nepraktické. Ostatně pokud během práce s obrázkem potřebujete obsluhovat další aplikace, bylo velice nepohodlné pro každého.

Tento režim byl poprvé představen ve verzi 2.7, která ale nebyla stabilní a určená pro běžné uživatele. Vše zůstalo při starém, včetně velice nepochopitelného nastavení více samostatných oken jako výchozí volby. Pokud uživatel edituje více obrázků současně, jsou nastavené v jedno obrazovkovém režimu jako taby s náhledem, což usnadňuje orientaci.

Anketa

Líbí se vám nové rozhraní Gimpu?

Druhou podstatnou novinkou v GUI je možnost pracovat s panely ve více sloupcích, což je velice praktické, pokud máte k dispozici dva monitory. Jednotlivé panely byly také zbaveny dekorativních prvků a jsou celkově menší a kompaktnější. Tedy opět krok kupředu.

Další novinka se týká práce s textem. Pro ten se již nezobrazuje samostatné dialogové okno, ale je možné s ním pracovat přímo na obrázku, tak jako ve všech moderních editorech. Užitečná je také inovace v oblastí vrstev, které je možné řadit do skupin a vytvářet z nich stromovou strukturu. Nechybí zde ani propojení s možností skriptování.

Také všechny nástroje, které pracují s obrazem byly převedeny do knihovny Cairo, která umožňuje čistší, hezčí a kvalitnější „antialiasing“ vzhled nakreslených křivek. Stejná změna potkala velkou část pluginů. Změn se dočkaly také štětce, které jsou lépe konfigurovatelné a celkově kvalitnější. Dalších drobných vylepšení je celá řada.

Za zmínku pak stojí ještě dvě novinky. První se týká hodně přepracovaného systému klávesových zkratek, který jistě bude mít kontroverzní ohlas. Vše je možné samozřejmě nastavit na zpět, ale výchozím změnám se neubrání nikdo. Druhý důležitý bod se týká oddělení ukládání (to je zajišťováno do XCF) a exportu (do dalších formátů). Zde se vývojáři snažili vyjít vstříc běžným uživatelům, aby si zachovali možnost uložení včetně vrstev a dalších prvků a měli po ruce také možnost snadného exportu.

Z dalších užitečných novinek je možné zmínit podpora jednoduché matematiky v dialogových oknech – například zmenšení obrázku na polovinu provedete vynásobením 0,5 atp., což jistě přispěje ke komfortnějšímu užívání. Změny se ale dotkly také práce s PDF, JPEG2000 a řady dalších drobností.

Závěrem

GIMP 2.8 prošel velkým množstvím změn, z nichž velká část je zatím spíše skrytá pod kapotou a týká se GEGL, od kterého si všichni ve verzi 2.10 hodně slibují. I přesto, že nenabízí řadu důležitých pokročilých funkcí učinil důležitý krok směrem kupředu a zaměřil se (zcela logicky) hodně na méně náročné uživatele. Cesta k větší standardizaci prostředí je toho důkazem. Jde o velice zdařilý produkt, který dává naději, že GIMP by se mohl opět posunout někam dále. Zatím mu Adobe stále více utíkal, což by se snad mohlo změnit.

Nová verze nejen že by mohla přivést vývojáře a zvýšit zájem o produkt, ale také může být dobrým stimulem před GSoC, který představuje jeden z nejdůležitějších zdrojů peněz a inovací pro GIMP. Jeho vyhlídky jsou nicméně světlé a pro běžnou práci poloprofesionálního fotografa či webdesignera je nová verze relativně dostačující.

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 1,40

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Podnikatel.cz: Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

120na80.cz: Odřenina. Jakou použít dezinfekci?

Odřenina. Jakou použít dezinfekci?

Vitalia.cz: Kam zmizela půlka ryby?

Kam zmizela půlka ryby?

Měšec.cz: Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Udali ho na nelegální software a přišla Policie

DigiZone.cz: Šlágr TV dostala pokutu 100 000 Kč

Šlágr TV dostala pokutu 100 000 Kč

Vitalia.cz: Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

Podnikatel.cz: Různé podoby lahve Coca–Coly. Úchvatné

Různé podoby lahve Coca–Coly. Úchvatné

DigiZone.cz: V RS7 ukončila vysílání Retro Music Television

V RS7 ukončila vysílání Retro Music Television

Podnikatel.cz: Vyzkoušejte k propagaci výrobku Microsites

Vyzkoušejte k propagaci výrobku Microsites

Podnikatel.cz: Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Vitalia.cz: Vydával se za český, prozradila ho DNA

Vydával se za český, prozradila ho DNA

Lupa.cz: Je IoT bezpečnostní noční můra?

Je IoT bezpečnostní noční můra?

Vitalia.cz: 10 rad šéfkuchařů pro perfektní grilování

10 rad šéfkuchařů pro perfektní grilování

Vitalia.cz: Kupujete český česnek? Je to trik

Kupujete český česnek? Je to trik

DigiZone.cz: Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

Šlágr TV: pokuta 100 tisíc za on-line

DigiZone.cz: Změní se veřejnoprávní status ČT?

Změní se veřejnoprávní status ČT?

Vitalia.cz: Grilujte v parku i na loďce

Grilujte v parku i na loďce

Vitalia.cz: Mražené ryby z Makra byly falšované

Mražené ryby z Makra byly falšované

DigiZone.cz: Rádio Retro spouští stream o Karlu IV.

Rádio Retro spouští stream o Karlu IV.

DigiZone.cz: Podzim přinese sport Viasat Ultra HD

Podzim přinese sport Viasat Ultra HD