Názory k článku
Gnome Commander: víc než jen grafická náhrada MC

belzebub
belzebub (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
7. 12. 2011 0:11 Nový

proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Nejak nechapu proc delat grafickou nahradu mc s "dobrou integraci terminalu" kdyz muzu mit normalni mc v normalnim terminalu, nebo virtualni terminal...
Tim nechci rict ze graficke 2panelove "<insert clever name> Commander"-y jsou k nicemu - chapu ze pro spoustu lidi jsou to velmi uzitecne nastroje - ale to asi nebude skupina lidi kteri by meli nejak v lasce mc nebo terminal.
Takze bych rekl ze Gnome Commander bude klasicka ukazka produktu, ktery vlastne nikdo nechtel..

mat
mat (neregistrovaný) ---.6.broadband12.iol.cz
7. 12. 2011 1:46 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

protoze zijeme v roce 2011 a ne ve stredoveku ....

A.S.Pergill
A.S.Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz
7. 12. 2011 8:02 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

To je pochopitelně pitomost. Každý nástroj vývojem konverguje k určitému optimálnímu tvaru, a pokud se neobjeví nějaké nové materiály (třeba přechod z pazourku na kov) nebo nové potřeby vyžadující specializační úpravu, tak neexistuje důvod do toho zasahovat.
Sekera je s námi od pravěku, naposledy byla re-disainována někdy s příchodem železa a ani vznik specializovaných nástrojů (jako teslice nebo tesařská sekera) neznamenal její odchod ze scény coby univerzálního nástroje na sekání a štípání dřeva. (Plastokovové sekery představují tvarově určitý návrat k pazourkovým sekerám, ale ergonomii práce mají identickou s klasickou sekerou.)
MC je prostě tím, co umí, a svou ergonomií velice blízko optimu a asi se na něm nedá mnoho vylepšit bez toho, že by náklady (přeučování atd.) na změnu byly vyšší než zisk z ní.

K>
K> (neregistrovaný) 195.113.191.---
7. 12. 2011 8:08 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

optimum si kazdy predstavuje jinak. napriklad mi v mc vadi, ze nemuzu definovat vlastni klavesove zkratky. nebo jednoduse vlastni akce. v tom krusader pokrocil o kus dal. kde ze je to optimum? subjektivni zalezitost...

bambas
bambas (neregistrovaný) ---.dcit.cz
7. 12. 2011 11:43 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Definovat klavesove zkratky v urcitem omezeni lze, na kace slouzi configuracni soubor ~/.mc/bindings

ferren
ferren (neregistrovaný) 62.168.56.---
7. 12. 2011 12:40 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

rucni editace konfiguraku je vec nelidska a zvhrla a nema v 21 stoleti co delat.tyhle veci delaji z nixu nepouzitelne dinosaury pro par geeku

bambas
bambas (neregistrovaný) ---.dcit.cz
7. 12. 2011 13:16 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Naopak, kvuli nesvepravnejm ovcim tu jeste mame prave konfiguraky, aby jsme byli schopny opravit to, co ovce pohnojej.

ferren
ferren (neregistrovaný) 62.168.56.---
7. 12. 2011 14:54 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

specifikuj kdo je myslen tou ovci....citim v tom aroganci:-) konfigurak muze nekde byt,ale nemuze to byt primarni zpusob pristupu k nastaveni cehokoli,max jako zaloha kdy opravdu selze vse jine. z meho pohledu, v modernim sw,pokud se neco MUSI nastavovat ruzne,v textovem editoru v nejakem konfiguraku, tak vyvojare mam za nekompetentni prasata kteri by meli napred nastudovat neco o ergonomii a pak byt pripusteni k pocitaci...

Biktop
Biktop (neregistrovaný) ---.28.broadband3.iol.cz
7. 12. 2011 15:48 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

To je IMHO dost zvrácený názor. Největší síla počítačů leží právě v tom, že s nimi, narozdíl od jiných strojů, můžeme komunikovat textově, pomocí příkazů v rámci něčeho, co je více či méně podobné lidskému jazyku. Písmo a jazyk se u lidí vyvinul právě proto, že má největší expresivní a abstraktní vyjadřovací schopnosti. Grafické vyjádření je sice často hodně hutné a názorné ztvárnění, ale MÁ SVÉ LIMITY, na což se čím dál více zapomíná. Tím, že se tato textová, nebo spíše jazyková forma komunikace čím dál více u počítačů potlačuje, akorát sami sebe omezujeme ve využívání těchto strojů. Je to podobný trend, jako bychom místo např. češtiny prosazovali zvířecí hekání a místo latinky prosazovali obrázkové písmo, neboť takové formy komunikace jsou přirozenější a všeobecně srozumitelné. Ano, ale jen do určité míry. Měl by existovat rozumný kompromis mezi tím, co vyjadřovat neverbálně a co ne. Upřednostňovat za každou cenu neverbální přístup rozhodně není nic ergonomického, ale naopak je to vrcholně tupé a omezené.

Rejpal
Rejpal (neregistrovaný) ---.33.broadband3.iol.cz
7. 12. 2011 16:22 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

V kontextu této diskuze s Vámi naprosto souhlasím, nicméně konkrétně princip "obrázkového písma" je dle mého naopak prospěšný. IMHO se jedná o zápis abstraktního grafického jazyka nezávislého na jakékoliv verbální formě, u kterého přesto existuje zobrazení na velkou většinu verbálních jazyků. Pokud bychom se ve škole neučili jen angličtinu (jako světový jazyk), ale navíc i "obrázky" (jako globální písmo), prudce vzroste množina osob, se kterými jsme schopni přímo komunikovat. Je to vidět například u japonštiny, která kdysi integrovala čínské písmo do svého písemného projevu, takže Japonec je schopen pomocí tužky a papíru rozumět Číňanovi, přestože mezi oběma jazyky je obdobný rozdíl jako mezi některým z nich a češtinou. Prostě se "domluví" psaním.

belzebub
belzebub (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
7. 12. 2011 16:59 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

To je bohuzel podobny blud jako esperanto - myslenka je sice teoreticky dobra, ale obsahuje jeden podstatny problem - jde proti realite.
Takze zatimco pred esperantem jsme meli N jazyku jejichz uzivatele si navzajem nerozumeli, po esperantu jich mame N + 1 a stav je uplne stejny. Ted prosim esperantisty aby to nebrali osobne, ale realna uzitecnost esperanta je nulova.
Stejne jako ve stredoveku, i dnes existuje defakto standardni jazyk - anglictina (drive latina).
Pokud by "obrazkove pismo" vyzadovalo uceni, jeho prinos oproti uceni se anglictiny je nulovy, snaha prosadit aby se "to vsichni naucili" je nerealizovatelna.
Pokud by ale "obrazkove pismo" uceni nevyzadovalo (nebo temer nevyzadovalo), muselo by byt tak nazorne, ze by se jeho pouzitelnost blizila nule (pokud by melo byt skutecne pouzitelne, pravdepodobne by muselo obsahovat tisice symbolu).

Zamerne jsem pominul fakt ze naucit se psat a cist latinkou (bez diakritiky 26 znaku) a treba cinstinou (tisice znaku, vetsina cinanu ani vsechny nezna) je nesrovnatelne obtiznejsi, klavesnice pro "obrazkove" pismo by bud musela byt obrovska, a nebo by musela zahrnovat nejake sekvence pro obrazkove symboly - cimz by ale vlastne popirala smysl obrazkoveho pisma.

Ve zkratce, nazor je to hezky, ale pokud se nad tim zamyslite, tak snad kazdy uvidi jaka je to blbost. Zijeme ve 21.stoleti, ne 2000 let pred kristem.

Jimmy
Jimmy (neregistrovaný) ---.pilsfree.net
7. 12. 2011 21:34 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Japonci a Číňané rozhodně nemají klávesnici přes celý stůl, ale píší na počítači podobným systémem jako je T9 na telefonech. Tedy píší písmenka a počítač jim nabízí celá slova.

Rozhodně obrázkové písmo žádná výhra není. Japonci se za celou základní a střední školu naučí zhruba 3000 znaků a je zcela běžné, že dospělý Japonec narazí na nápis, kterému zhruba rozumí, ale netuší jak ho má přečíst. Představa, že Japonec běžně přečte text v Čínštině je pak mimo. Bude tomu rozumět asi tak jako si rozumí běžný Čech s běžným Rusem.

starsi
starsi (neregistrovaný) ---.91-127-196.t-com.sk
9. 12. 2011 2:26 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Nesúhlasím.
Neviem síce akú klávesnicu majú všeobecne v Ázii, ale videl som nejaký film, kde istý číňan ovládajúci veľmi dobre angličtinu tvrdil, že sa mu oveľa lepšie pracuje s ich znakovou klávesnicou pri programovaní. Neviem si to dosť dobre predstaviť.
Na druhej strane ak sa to dá tak povedať je jeden "jazyk" ktorému rozumejú rovnako ľudia na celom svete pokiaľ sa ho dobre naučia vo svojej zemi. On totiž vyjadruje po celom svete to isté. Nebudem už viac napínať ide o notový záznam hudby. Nebudem tu hovoriť o rôznom hudobnom vzdelaní, ale každý aj priemerný hudobník dokáže podľa notového záznamu zahrať to čo sa napíše trebárs v Japonsku, Číne, USA, u nás a pod. Samozrejme nie každý je to ochotný sa to učiť, ale je to zatiaľ jediný univerzálny "jazyk" vo svete (ak sa nemýlim).
Realita je bohužiaľ v tom, že niektoré národy si myslia, že sú niečo viac ako iné a nechcú sa učiť iné jazyky, pretože to podľa nich nepotrebujú. Keby v minulosti nebolo toľko kolónií kde sa museli domorodci učiť jazyk kolonizátorov, tak by nebola tak rozšírená povedzme angličtina španielčina a pod.
Možno by sa ľahšie presadzovalo esperanto :)

starsi
starsi (neregistrovaný) ---.91-127-196.t-com.sk
9. 12. 2011 2:45 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Chcel by som ešte niečo doplniť. Keby boli v jednotlivých programoch graficky vyjadrené údaje v menu programu a tie by boli rovnaké po celom svete, bolo by úplne jedno aký počítač máte ale mohli vy ho ovládať užívateľsky všetci užívatelia rovnako, bez ohľadu s ktorej krajiny sú. Samozrejme by sa to museli učiť.
Podobne by to mohlo byť ujednotené napríklad v nemocniciach pre prvú orientáciu pacientov a možno aj komunikáciu s lekárom. Čiže aj keby som bol niekde, kde by som nepoznal jazyk mohol by som dať prvotnú informáciu doktprovi ktorý by ma ošetroval.
Niektoré veci už sú ale neviem nakoľko sú jednotné a rozšírené napríklad toalety ....

Biktop
Biktop (neregistrovaný) ---.28.broadband3.iol.cz
9. 12. 2011 14:11 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Pořád dokola. Jediný důvod, proč se učit nějaké nesmyslné umělé obrázkové písmo a ne rovnou nějaký normální jazyk? Dnes např. angličtinu, uplynulých asi 1800 let latinu...

Jimmy
Jimmy (neregistrovaný) ---.pilsfree.net
9. 12. 2011 17:44 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Takový systém už máme. Jmenuje se windows ;-)

V průběhu 5 let jsem pracovně strávil v Japonsku celkem 1,5 roku. Většinu té doby jsem používal japonské windows a přesto, že japonsky neumím, tak jsem byl schopen počítač bez větších problémů používat a dokonce si tam i přidat českou klávesnici abych mohl do ČR psát normálně česky. Díky plné podpoře Unicode nebyl ani problém si správně zobrazit české www stránky a dokumenty. Takže k používaní počítače po celém světě není třeba se učit obrázkové písmo.

Biktop
Biktop (neregistrovaný) ---.28.broadband3.iol.cz
7. 12. 2011 16:59 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

No nevím... Jestli je výhodnější vymýšlet globální obrázkové písmo, jež by muselo obsahovat tisíce symbolů, nebo se naučit globální jazyk, jenž zapíšu pomocí pár desítek písmen a domluvím se jím nejen písemně, ale i mluveným slovem.
Názornost a výhoda obrázkového písma končí tam, kde končí názornost těch obrázků. A abych neodbíhal zbytečně daleko, tam, kde končí výhody grafické representace objektů, vazeb mezi nimi a operacemi, končí i výhody GUI oproti CLI.
Rozdíl mezi modifikací textového souboru a formulářem, v němž se děje v podstatě přesně to samé, je dost subtilní. GUI varianta být přítomna _může_ (má-li to vůbec smysl), CLI varianta by měla být IMHO k disposici _vždy_ - neboť dává větší možnosti automatisace práce s ní. Na zpracování textového souboru mohu napsat program, pokud chci nebo je to výhodné, nad grafickou presentací totéž udělám dost těžko.

ferren
ferren (neregistrovaný) 62.168.56.---
8. 12. 2011 12:24 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

to je ale spatny pohled, navic zbytecne do detailu resis neco jineho nez byla pointa meho prispevku.viz me odpovedi nize druhemu kolegovi

bambas
bambas (neregistrovaný) ---.dcit.cz
8. 12. 2011 7:36 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Tu aroganci jste citil spatne ;) Myslel jsem to z nadsazkou. Nicmene proste nelze vyvratit fakt, ze konfigurace pomoci konfiguracnich skriptu je mnohem ucinejsi a i na udrzbu jednodussi nez GUI. A to i z hlediska programovani. GUI slouzi primrane pro zpristupneni hlavnich atributu pro nastaveni SW. Uzivateli, chces si nastavit vic, ale pri tom nerozumis tomu, co nastavujes? => konfigurak. Studu, pak se v tom hrabej. NAvic nevim, jak souvisi ergonomie z konfiguracnimy skripty, kdyz uz ze sve podstaty je ergonomie GUI spatna.

gnat
gnat (neregistrovaný) ---.mis-net.cz
8. 12. 2011 11:07 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Ty jsi asi nikdy neviděl "textový" konfigurák sendmailu viď ? Jinak by jsi takovouhle blbost nikdy nebyl schopen vypustit z pusy.

bambas
bambas (neregistrovaný) ---.dcit.cz
8. 12. 2011 12:10 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

videl a dokonce jsem s ni pracoval. CHtel bych videt to klikatko na nastaveni. Navic, co ma co user zasahovat do takovehleho konfiguraku? to ma vdelat clovek, co tomu rozumi, ze. Preci by se do toho nemel poustet clovek, co nevi ani jaky je rozdil mezi MTA a MTU

ferren
ferren (neregistrovaný) 62.168.56.---
8. 12. 2011 12:03 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

nesouhlasim. jak jsem psal,dole muze byt konfigurak,jasny ze je lepsi nez binarni soubor mit textovej,s kterym se v nejakem meznim pripade da primo pracovat,ale tak lze jen v nejakem specialnim pripade, trvam si na tom ze drbat se v textove konfiguraci "by design" jako primarni metode konfigurace cehokoli je velmi spatne.
k konkretnimu pripadu,proc se tu o tom bavime tj. nastaveni klavesovych zkratek.
normalni,lidsky sw tohle dela interaktivne, kdyz se omylem na 2 akce da stejna klavesa,hezky ti to da vedet,bude s tebou komunikovat co dal atd...nechat to na hloupej textak, ktery kdyz udelas blbe tak te pri startu s nejakou hlaskou posle do haje je proste hloupe a fakt z tech 70 let...

ferren
ferren (neregistrovaný) 62.168.56.---
8. 12. 2011 12:09 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

jeste bych to upresnil,teda spis zobecnil. konfigurak ti nijak nezabrani udelat neco blbe,staci uz ta hloupa syntaxe. dobre navrzeny sw ti nesmi ani umoznit aby se tam dole v konfiguraku ocitla neplatna,konfliktni nebo neparsovatelna konfigurace. to neni jen o grafickem rezimu,ale nastrojich.tohle vse klidne muze byt v textovem rezimu bez grafiky...

bambas
bambas (neregistrovaný) ---.dcit.cz
8. 12. 2011 12:12 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

proti timu samozrejme nic nemam, na tom se shodneme.

ferren
ferren (neregistrovaný) 62.168.56.---
8. 12. 2011 12:18 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

souhlasis ale presto fandis tem hloupym rucne editovanym konfigurakum? :-)

bambas
bambas (neregistrovaný) ---.dcit.cz
8. 12. 2011 14:04 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

samozrejme, nebot jsou atributy aplikace ci cele aplikace, do kterych nema nezkuseny uzivatel co hrabat. tot vse ;)

ferren
ferren (neregistrovaný) 62.168.56.---
8. 12. 2011 15:24 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

neodporujes si? rucni editace z principu neumoznuje nejake rozumne rozliseni co je pro zkuseneho a co ne.max nejakym komentarem nebo vtipnym nazvem.prave ui pristup umoznuje rozumnejsi filtr treba v nejprimitivnejsi forme basic/advanced atd

Blaazen von Nikde aura:84
8. 12. 2011 21:39 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Já si to tedy taky rád naklikám, ale není pravda, že ruční editace neumožňuje rozlišení mezi tím, co je a není pro zkušené.

Když to udělám v GUI, tak tam třeba dám taby Basic a Advanced, a to samé můžu udělat v INI souboru:

[Basic Settings]
Parametr=Hodnota
Parametr2=Jina­Hodnota

[Advanced]
Parametr=Hodnota
Parametr2=Jina­Hodnota

a nebo rovnou udělám dva INI soubory, basic.ini a advanced.ini .

Ono už je pak jedno, jestli si tu konfiguraci někdo zmrví v klikátku nebo v ini (nebo xml) souboru.

Mark
Mark (neregistrovaný) 93.99.129.---
7. 12. 2011 13:20 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Prave proto progresivni a user-friendly Microsoft nove zavadi osvedcene textove konfiguraky pro klicove aplikace v novych edicich Windows Serveru...

mmad
mmad (neregistrovaný) ---.177.broadband6.iol.cz
7. 12. 2011 17:57 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Type, m602.mnu na tebe! (btw - lepší editaci uživatelské nabídky než v M602 jsem neviděl; přitom je to texťák!)

Pavel Šimerda aura:64
10. 12. 2011 23:12 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

„rucni editace konfiguraku je vec nelidska a zvhrla a nema v 21 stoleti co delat.tyhle veci delaji z nixu nepouzitelne dinosaury pro par geeku“

To je komentář úrovně živě.cz, ne? Možná ani to ne.

Pavel Šimerda aura:64
10. 12. 2011 23:21 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Aha, pardon, že jsem rušil, vidím, že účelem je jeden veliký bezobsažný mail, do toho se plést nebudu.

sam
sam (neregistrovaný) 109.164.116.---
12. 12. 2011 1:07 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

"rucni editace konfiguraku je vec nelidska a zvhrla a nema v 21 stoleti co delat"
tak ja zas v tomhle citim aroganci ...
presny prehled co je a co neni v konfiguraku je naprosta nezbytnost!
slepe verit ruznym grafickym zazrakoidum je mozne jenom do prvniho katastrofalniho dusledku slepe duvery ... pak kazdy rad sahne po necem, co ukazuje presne to, co tam je a ne to, co si mysli, zeby tam melo byt ...
a to se nejedna jenom o linux, ale i o ostatni systemy (ci uz win, vms, dalsi x-nixy ...)

ja to chapu, ze moderni technologie postupuji dal a dal, ale vsechno ma svoje meze - a pokud nepostoupi opravdu o hodny kus i na kvalitativni urovni, tak je podle mne uplne nonsens se oddavat bezbrehemu obdivovani hezkych grafickych efektu, stinovani, bzuceni a pipani, kdyz nejsou pokryte vsechny predesle funkce + poskytovani cele hromady novych, vcetne konfortu ...

beru podobne veci, jako pomucky pro ty, co prechazeji ze systemu na system a maji jakysi nastroj, ktery jim je znam odjinud - ale na klasicke terminalove aplikace bych nenadaval - maji dodnes svoji nezastupitelne misto (treba uz jenom v pripade havarie grafickeho systemu)
:)

K>
K> (neregistrovaný) 195.113.191.---
7. 12. 2011 8:05 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

proc ne v terminalu? protoze kdyz je grafika navrzena dobre, zobrazi vic informaci a prehledneji nez terminal.

belzebub
belzebub (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
7. 12. 2011 13:47 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Teoreticky mate pravdu, v praxi ale obcas nic jineho nez terminal k dispozici neni - at uz pres ssh, serial console nebo proste jenom kdyz nebezi X-ka (treba protoze vase nova krasna graficka karta neni podporovana jadrem..).

Navic si znovu prectete co pisu - moje vyhrada se tyka POUZE snahy udelat "grafickou verzi midnight commanderu" - coz je ze screenshotu jasne videt. Netyka se grafickych filemanageru obecne.

Takze jeste jednou
mc je univerzalni, bezi vsude a i s tim nejblbejsim moznym pristupem k pocitaci (napr. pres seriak) a jeho spojeni s terminalem ho predurcuje pro lidi pro ktere neni commandline problem ale spis vyhoda. I kdyz vim ze pro lidi co pouzivaji pouze prikazovou radku je mc znamka "lamy" :)
temto lidem mc vyhovuje a NEMAJI potrebu grafickeho nastroje, protoze ten NEPUDE v terminalu
lide kteri chteji hezky graficky file manager chteji spise neco jako je Total Commander - a Gnome Commander jde spis cestou "graficky mc" nez cestou total commander...

=> lide co ted pouzivaji mc, budou dal pouzivat mc
=> lidem co chteji hezky graficky commander, bude gnome commander pripadat hnusnej

hawran diskuse aura:61
7. 12. 2011 8:40 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Proč by měli ne-*nix-guru uživatelé linuxu, kteří třeba jen chtěli bezpečný a newidlácký systém, přesunovat svoje písničky z flashky na disk přes cmdline?

belzebub
belzebub (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
7. 12. 2011 13:52 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

To nikde nerikam. Moje vyhrady se tykaji pouze Gnome Commanderu, ktery se snazi kopirovat (do detailu vetsich nez malych) midnight commander, pricemz ale neobsahuje jeho vyhody (bez grafiky, pres ssh, seriak, linux console, embedded zarizeni..), a navic je graficky odpudivy. K tomu vsemu neni mc nastroj hodny kopirovani, pokud chcete filemanager pro "ne-*nux-guru" uzivatele

TrSek32
TrSek32 (neregistrovaný) ---.130.broadband4.iol.cz
7. 12. 2011 16:26 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Pouzivam *ubuntu ale efektivitu aku mam s FarManagerom vo Win nedosiahnem zo ziadnou commandlinou ani nahradami mc.
Preto ta snaha najst nieco ako TC, vsetci tak trochu citime ze je potrebna.

Inkvizitor
Inkvizitor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 12. 2011 9:50 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Mohl bys mi prosím osvětli 2 věci? 1. CO Ti FarManager přináší tak úžasného 2. JAK z toho vyplývá, že potřebujeme něco jako TC? Díky.

D.A. Tiger aura:65
10. 12. 2011 0:11 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

1) Nevím co přináší FarManager tak úžasného, mě osobně oslovi Servant (Altap) Salamander. Např. Kolik Linuxových managerů nabízí zvlášť asociace k souborů pro prohlížení, spuštění a editaci? A kolik z nich se může pochlubit prohlížením/editací metadat (téměř) jakéhokoliv druhu a u kolika z nic lze jednoduše (jednoduše v tomto případě = bez nutnosti zasahovat do zdrojových kódů daného FM) dodat definici metadat k nějakému souboru (např. ve formátu XML). Kolik z nich nabízí aplikační lištu nebo menu? Ano programy lze vložit do lišty v Double Commanderovy, ale jen do existující lišty (novou se mi přidat nepodařilo, pouze jako samostatné rozbalovací tlačítko v existující liště) a ten má své mouchy - mimo to, že je psaný v GTK a já GTK nemusím. Kolik linuxových FM je nezávyslích na nějakém pevně daném prostředí (např. KDE, Gnome, atpd...) operacemi, mime-typy, aplikacemi, vzhledem, závyslostmi atpd... Kolik FM lze pridávat nové funkce pomocí pluginu? atd...

Ano, vzdycky by se nasel alespoň jeden, který neco z toho umí, zel bohu jen neco. Když jsem ještě měl na počítači v dual bootu i Widle, pro práci s počítačem jsem používal (mimo her) téměř jen Salamandera, nabízel vše co jsem potřeboval. To nemohui říci ani o jednom z FM, které jsem skoušel pod Linuxem.

2) kdo "potřebujeme"? Jako my, nebo Vy? Nevím jak Vy, ale já osobně zrovna TC nemusím, ale kdyby byl k dyspozici Altap Salamander pro Linux, tak neváhám a koupím si jej. takhle my nezbývá, než si programovat svůj vlastní, který snad jednou ... A je mi naprosto šumák, jestli to někdo další potřebuje či ne. Potřebuji ho já.

Blaazen von Nikde aura:84
10. 12. 2011 0:48 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

@Ano programy lze vložit do lišty v Double Commanderovy, ale jen do existující lišty (novou se mi přidat nepodařilo, pouze jako samostatné rozbalovací tlačítko v existující liště) a ten má své mouchy - mimo to, že je psaný v GTK a já GTK nemusím. Kolik linuxových FM je nezávyslích na nějakém pevně daném prostředí (např. KDE, Gnome, atpd...) operacemi, mime-typy, aplikacemi, vzhledem, závyslostmi atpd... Kolik FM lze pridávat nové funkce pomocí pluginu?

Double Commander není dělán jen v GTK2. Dá se zkompilovat i jako Qt4 aplikace (já ho tak mám). Nevím, jestli ho tak nabízejí ke stažení, já jsem kompiloval sám. http://sourceforge.net/apps/gallery/doublecmd/

Pavel Šimerda aura:64
10. 12. 2011 23:10 Nový

Re: proc vubec delat graficky MC?

celé vlákno

Stejně tak se můžu ptát na to, proč dělat/používat nějaké mc a případně zkoušet tvrdit, že je to klasická ukázka produktu, který k ničemu není, protože to není ani GUI (které preferují jedni), ani CLI (které preferují druzí).

Ale nedělám to. Proč? Protože nejsem vůču žádnému z těch projektů zaujatý a protože se dívám očima. Zkus to taky, a uvidíš třeba i oblíbenost Total Commanderu na Windows, když už nic jiného.

mat
mat (neregistrovaný) ---.6.broadband12.iol.cz
7. 12. 2011 1:45 Nový

ale jo ...

celé vlákno

vzhled a plýtvání místem odpovídá linux standardu, zde srovnávat s profi platformami nemá smysl ..
funkčně je to však skvělý program, nijak necítím rozdíl mezi TC a GC ..

to je jedno
to je jedno (neregistrovaný) 77.48.59.---
7. 12. 2011 4:38 Nový

Re: ale jo ...

celé vlákno

tak to asi v TC pouzivate naproste minimum jeho moznosti.

wfrwrfwefr
wfrwrfwefr (neregistrovaný) ---.bochemie.cz
7. 12. 2011 14:20 Nový

Re: ale jo ...

celé vlákno

Spousta funkcí TC je jenom berlička na závažné nedostatky Widlí.

Petr Hybler aura:43

Re: ale jo ...

celé vlákno

necitite rozdil?? ja teda obrovsky :)

PjC
PjC (neregistrovaný) ---.pft.cz
7. 12. 2011 7:34 Nový

DoubleCommander

celé vlákno

Já jsem nadmíru spokojený s DoubleCommander, je to multiplatformní a pod GNU GPL 2. Můžu s ním pracovat ve Win i v GNU/Linux-u

Doufám, že se o něm dočtu v nějakém z dalších dílů tohoto seriálu ...

stasten
stasten (neregistrovaný) ---.vpn.ipredator.se
7. 12. 2011 8:40 Nový

Re: DoubleCommander

celé vlákno

Moc diky za tip!
Linux pouzivam cca 6 let ale o double commanderu jsem nikde nikdy recenzi necetl a ze jsem vyzkousel neco filemanageru. Ted jsem donastavil doublecommander a je to skoro jako TC, takze naprosta spokojenost!

Diky moc!

dotaz1234
dotaz1234 (neregistrovaný) 80.188.193.---
7. 12. 2011 10:15 Nový

Re: DoubleCommander

celé vlákno

JJ, prizpusobit se da opravdu skvele. Jen pod win64 mi docela casto dlouho trva refresh obsahu nejakych adresaru (driv to bylo kvuli velkym souborum, to i padalo, neco jsem reportnul, ted to nepada, ale stale trva) a flashky. Moc se mi nelibi interni prohlizec a nastroj na porovnani souboru.
Jak je to se stabilitou pod linuxem? Ja jsem zatim velice spokojen s Krusaderem, ale zacina me posledni dobou pekne s...KDE4.

mike.pr
mike.pr (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
7. 12. 2011 11:40 Nový

Re: DoubleCommander

celé vlákno

Díky, vážně to vypadá jako ideální náhrada za TCMD, MC
a OSS, což je vždy lepší

Petr Hybler aura:43

Karty

celé vlákno

Nevite jeslti je v planu tam implementovat karty??? to je snad jedina vec co mi tam jeste chybi z TCMD :(

5o
5o (neregistrovaný) ---.95-102-92.t-com.sk
7. 12. 2011 9:46 Nový

Re: Karty

celé vlákno

Ahoj, ja som aj koli tomu nainstaloval Krusader, takze ak chces skus ho.

Marv-CZ
Marv-CZ (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
7. 12. 2011 11:19 Nový

Re: Karty

celé vlákno

Vývojová verze 1.4 je už umí.

5o
5o (neregistrovaný) ---.95-102-92.t-com.sk
7. 12. 2011 9:45 Nový

Krusader

Ja pouzivam Krusader a som spokojny, predtym som skusil ten Gnome Commander ale nevyhovoval mi.

petr
petr (neregistrovaný) 162.25.24.---
7. 12. 2011 10:04 Nový

Zanořené archivy

celé vlákno

Dá se procházet zanořenými archivy? Dá se vyhledávat soubory, které jsou v zanořených archivech?

5o
5o (neregistrovaný) ---.95-102-92.t-com.sk
7. 12. 2011 12:31 Nový

Re: Zanořené archivy

celé vlákno

Krusader ma podporu archivov a daju sa prechadzat bez rozbalenia. File -> Komprimovat / Dekomprimovat alebo CTRL + SHIFT + P / U

gnat
gnat (neregistrovaný) ---.mis-net.cz
7. 12. 2011 10:58 Nový

pár postřehů od někoho, kdo to opravdu zkusil používat a ne jen recenzoval

celé vlákno

- SMB nefunguje, i když se nabízí (ubuntu i fedora), musí se doinstalovat knihovna libgnomevfs2-extra
- při prakticky jakémkoliv problému na sítí to bez varování vyhučí (občas stačí i špatný login)
- konfigurace přednastavených serverů se ukládá až po uzavření programu a nikoliv po opuštění příslušné obrazovky, což v kombinaci s výše uvedeným bugem způsobuje, že uložená spojení nastavujete na několikrát
- prakticky nulová podpora pro práci s archívy
- vyhledávání je značně náladové a o5 s oblibou shazuje celý GC

cunik
cunik (neregistrovaný) ---.18.broadband16.iol.cz
7. 12. 2011 12:06 Nový

Re: pár postřehů od někoho, kdo to opravdu zkusil používat a ne jen recenzoval

celé vlákno

ten bug s tim ukladanim spojeni me slozil, pracne sem tam nacpal veci a za chvili sem si to mohl zopakovat.

JanK
JanK (neregistrovaný) 89.111.73.---
7. 12. 2011 12:40 Nový

Re: pár postřehů od někoho, kdo to opravdu zkusil používat a ne jen recenzoval

celé vlákno

Ano, presne tyto zkusenosti mam ja. Je to skoda, protoze jinak by to byl fakt skvely commander. Dalsi problemy jsem pozoroval se zobrazovanim/ak­tivaci pripojenych zarizeni (flash, ext.disky). Ocenuji prakticke a jednoduche prejmenovavani vice souboru/adresaru (v Krusaderu (krename) je to katastrofa) a jakz-takz vyresene zobrazovani metadat. Kvuli vyse uvedenym nedostatkum jsem ale musel prejit (asi po dvou letech pouzivani) na Krusader.

Gargamel
Gargamel (neregistrovaný) ---.redhat.com
7. 12. 2011 13:47 Nový

Re: pár postřehů od někoho, kdo to opravdu zkusil používat a ne jen recenzoval

celé vlákno

Cokoliv gnome-vfs2 bude z distribuci brzy odstraneno. Btw. tendle clanek mel vzniknout tak pred peti lety, v soucasne dobe se gnome-commander dostava do potizi, protoze je postaven na deset let starych knihovnach, ktere jsou notnou dobu obsolete a hrozi, ze prestanou existovat.

Rover623
Rover623 (neregistrovaný) 2a01:490:11:----:----:----:----:----
7. 12. 2011 12:50 Nový

Gnome Commander

celé vlákno

Bohužel, musím souhlasit, GC je paskvil, tak jen namátkou

-hledání buď nic nenajde nebo spadne celý GC
-přes 2 roky je reportována chyba, že GC nedodržuje asociace souborů nastavené v systému a ani interně (přímo v GC) to nelze změnit, stále to není opraveno
-výše popsané problémy s FTP samozřejmě platí
-při kopírování adresářů se vůbec nic nezobrazuje, jen okno kde je stále 0%, ukazatele průběhu se vůbec nehýbou
-při takové malichernosti jako je zjištění velikosti adresáře GC občas spadne

GC je bezesporu ten nejhorší souborový manažer co jsem kdy viděl. Hrozně plýtvá místem, skoro nic neumí (včetně práce s archivy) a z toho mála co umí, ještě nic nedělá pořádně

starsi
starsi (neregistrovaný) ---.91-127-196.t-com.sk
9. 12. 2011 1:55 Nový

Re: Gnome Commander

celé vlákno

Ten môj čo mám (Gnome Commander 1.2.8.10) nedokáže aktualizovať súbory keď prenášam dáta. Keď sa náhodou pomýlite tak tie novšie prepíše tými staršími.

Michal
Michal (neregistrovaný) 89.111.98.---
7. 12. 2011 20:15 Nový

Super

Bez něj si nemohu Linux představit. Díky autorům za něj :)

Lojza
Lojza (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
7. 12. 2011 21:05 Nový

Plzeňský právník

celé vlákno

Pan Černý studuje práva v Plzni? Soudím ze složky "Diplomka" jen o tři měsíce mladší než složka "Bakalářka" :-)

nasson
nasson (neregistrovaný) ---.iach.cz
8. 12. 2011 9:57 Nový

Re: Plzeňský právník

celé vlákno

Uff, to jsou teda uvahy a zavery. Hned 2 vysvetleni nabidnu: 1. diplomku zatim nedodelal a pracuje na ni. Nvm, jak na jinych skolach, ale u nas zacne clovek pracovat na diplomce hned po bakalarce. 2. V bakalarce ma soubory, ktere upravuje a dale vyuziva, napr. vydava publikaci ze svych vysledku, nebo pouziva algoritmus/vysledky ve sve diplomce, apod. (btw. tento pripad by sedel i na muj disk. Kdy se klido muze stat, ze bakalarka bude mit mladsi datum nez diplomka.)

Tak spravne implikaci zdar.

Lojza
Lojza (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
8. 12. 2011 23:58 Nový

Re: Plzeňský právník

celé vlákno

Jste milý, ale když už si chcete dát práci s odpovědí na diskuzní příspěvek, bývá dobré si ho dočíst až do konce. Včetně - pro Vás klíčových - znaků ":-)".

Pavel Šimerda aura:64
10. 12. 2011 23:20 Nový

Re: Plzeňský právník

celé vlákno

Na to lze odpovědět jen doporučeném pořízení nějaké knížky typu „jak se naučit dělat vtipy, aby byly vtipné, za 21 dní“. :)

Migilenik
Migilenik (neregistrovaný) ---.gtt-net.cz
7. 12. 2011 22:19 Nový

commandery

Z lenosti ho používám, bohužel jen na velmi základní operace, protože např vzdálené připojení se kamkoli u GC = crash. Alespon na Debianu Stable a testing. Zkoušel jsem i doouble commander, tux commander a eště řadu dalších, ale dycky mi na nich něco vadilo víc než nedostatky nebo chyby GC.

Bedna
Bedna (neregistrovaný) 193.99.214.---
8. 12. 2011 8:19 Nový

Hvězdička

Osobně mi ale přijde, že vyhledávání by dnes již mohlo být řešeno přece jen intuitivněji a parametry jako je hvězdička v příponě souboru by si mohla aplikace doplnit sama.

Šiš mariá práve táto zhovadilosť sa pretláča všade a vidím, že občas sa nájde programátor s rozumom.

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Vitalia.cz: Rozhodnutí Ústavního soudu a svědomí

Rozhodnutí Ústavního soudu a svědomí

Root.cz: Cloud a právo: pozor na umístění vašich dat

Cloud a právo: pozor na umístění vašich dat

Podnikatel.cz: Harmonogram k #EET. Kdo to odnese první?

Harmonogram k #EET. Kdo to odnese první?

120na80.cz: Střevní chřipka řádí. Co s ní?

Střevní chřipka řádí. Co s ní?

Podnikatel.cz: Něco za něco. Slevu na děti za EET

Něco za něco. Slevu na děti za EET

Lupa.cz: Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Vitalia.cz: Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Lupa.cz: Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

Podnikatel.cz: Kontrola ze sociálky se nedozvonila, má průšvih

Kontrola ze sociálky se nedozvonila, má průšvih

Lupa.cz: Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Podnikatel.cz: Proč podnikat, když hází klacky pod nohy

Proč podnikat, když hází klacky pod nohy

Lupa.cz: Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Root.cz: Chyba v Linuxu umožňuje spustit cizí kód

Chyba v Linuxu umožňuje spustit cizí kód

Lupa.cz: Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Podnikatel.cz: 3 velké omyly u hlášení k DPH podle Babiše

3 velké omyly u hlášení k DPH podle Babiše

Lupa.cz: Výmluvy. Ty ministerstvo průmyslu umí skvělě

Výmluvy. Ty ministerstvo průmyslu umí skvělě

Měšec.cz: Pojištění internetových rizik: vyplatí se vám?

Pojištění internetových rizik: vyplatí se vám?

Root.cz: Moderní DNSSEC: eliptické křivky a nevinné lži

Moderní DNSSEC: eliptické křivky a nevinné lži

Root.cz: Nejžádanější přístroj na Indiegogo je… router?

Nejžádanější přístroj na Indiegogo je… router?

Vitalia.cz: Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Ušetřete