Hacker? Kdo to je?

Bedřich Košata 1. 11. 2000

Dnešním článkem bych rád započal sérii překladů z Jargon File (The New Hackers Dictionary). Jde o jakýsi výkladový slovník pojmů, které by měl každý hacker znát. A protože už samotné slovo "hacker" je v dnešní době většinou používáno naprosto nesprávně, zaměříme se v prvním článku právě na ně.

V dalších pokračováních se potom budeme víceméně náhodně probírat různými hesly v tomto slovníku, kterých je v nejnovější verzi (4.2.2) 2302.

HACKER
[původně někdo, kdo vyrábí nábytek sekerou – tesař]

  1. Člověk, kterého baví zkoumat detaily programovatelných systémů a způsoby jak maximálně využít jejich schopností, narozdíl od běžných uživatelů, kteří většinou dávají přednost pouze nezbytnému minimu znalostí.
  2. Člověk, který programuje s nadšením (dokonce posedlostí) nebo dává přednost programování před teoretickými úvahami o programování.
  3. Osoba schopná ocenit {hack value}.
  4. Člověk, který je dobrý v rychlém programování.
  5. Expert v používání konkrétního programu nebo někdo, kdo daný program často používá při své práci; jako např. „Unix hacker“. (Definice 1–5 spolu souvisí a lidé, kteří jim odpovídají se sdružují)
  6. Jakýkoli expert nebo nadšenec. Člověk může být například hackerem v astronomii.
  7. Člověk, pro kterého je překonávání překážek tvořivým způsobem intelektuální výzvou.
  8. [nesprávné] Zlomyslný šťoura, který se snaží získat choulostivé informace špiclováním. Odtud např. „password hacker“, „network hacker“ apod. Správný termín pro tento význam je {cracker}.

Výraz hacker může také označovat příslušnost ke globální komunitě v určité síti (viz. {the network} a {Internet address}). Základní informace o této kultuře naleznete v How To Become A Hacker FAQ (v češtině „Jak se stát hackerem“ – pozn. překladatele). Toto použití rovněž předpokládá, že osoba, o kterou se jedná, se hlásí k některé z verzí hackerské etiky (viz. {hacker ethic}).

Je lépe být nazýván hackerem než se jím nazývat sám. Hackeři se považují za jakousi elitu (meritokracii [merit = cena, zásluha; odvozeno od např. aristokracie], ustavenou na základě schopností), která je ovšem velice otevřená novým členům. Je tedy značně uspokojující zjistit, že jste považován za hackera (pokud se však za něj budete pouze vydávat, získáte si rychle nálepku {bogus}). Viz. též {wannabe}.

Tento termín byl pravděpodobně poprvé použit jako kladné ohodnocení v 60. letech hackerskou komunitou okolo TMRC a MIT AI Laboratoře. Existují zprávy, že byl používán ve významu podobném jako zde již v 50. letech radioamatéry.HACKER ETHIC
(hackerská etika)

  1. Víra, že sdílení informací je správné a dobré, a že je etickou povinností hackerů dělit se o své poznatky psaním open-source a usnadňováním přístupu k informacím a počítačovým zdrojům v maximální možné míře.
  2. Víra, že „nabourávání“ do systémů pro pobavení a získání zkušeností je eticky v pořádku, dokud však nedojde k vandalismu, zcizení informací či porušení jejich utajení.

Oba tyto základní principy jsou mezi hackery široce, i když nikoli všeobecně, přijímány. Většina hackerů se hlásí k hackerské etice v prvním zde uvedeném významu a naplňuje její význam psaním a zveřejňováním open-source softwaru. Někteří jdou v tomto trendu ještě dále a prosazují myšlenku, že všechny informace by měli být volně dostupné a jakákoli patentová kontrola je špatná; toto je filosofie, která stojí za {GNU} projektem.

Smysl 2 je více kontroverzní: někteří lidé považují samotný akt „crackingu“ za neetický. Avšak víra, že „etický cracking“ nesmí znamenat destrukci alespoň umírňuje lidi, kteří se považují za „benigní“ (maligní = zhoubný vs. benigní = nezhoubný – např. nádor – pozn. překladatele) crackery (viz. také {samurai}). Z tohoto pohledu je považováno za nejvyšší formu hackerské etikety (a) nabourat se do systému (b) vysvětlit správci, nejlépe mailem ze superuživatelského accountu, jak k nabourání došlo a jak lze tuto díru „zalepit“.

Nejlepším ukázkou obou smyslů hackerské etiky je skutečnost, že téměř všichni hackeři se aktivně podílejí na šíření a sdílení technických triků, softwaru a (tam kde to jde) počítačových zdrojů s ostatními hackery. Obrovské sítě jako {Usenet}, {FidoNet} a Internet (viz. {Internet address}) fungují bez centrální kontroly právě díky tomuto fenoménu; spoléhají a zdůrazňují smysl komunity, která je snad největším přínosem hackerství.Jak jste si pravděpodobně všimli, jsou pomocí složených závorek {} označeny odkazy na další hesla ve slovníku. Není bohužel v mé moci uvést najednou všechna spolu související hesla, protože by to pravděpodobně znamenalo přeložit slovník celý. Ty zajímavější se možná dostanou na řadu někdy příště a pokud ne tak je můžete vždycky najít v originále.
Právě z důvodu návaznosti na originál jsem se nepokoušel překládat názvy jednotlivých hesel (což by mnohdy stejně nešlo – např. bogus) a také mnohých výrazů, které se častěji používají ve formě odvozené od anglických originálů než ve formě české (např. account vs. účet).
Jakékoli připomínky k překladu jsou vítány – obzvláště pokud jde o čárky ve větách :-)

Toť pro dnešek vše – další pokračování za týden (snad :-))

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Jak se zbavit nadměrného pocení?

Jak se zbavit nadměrného pocení?

Lupa.cz: Největší pitominy s logem “nyní smart a připojené”

Největší pitominy s logem “nyní smart a připojené”

Lupa.cz: Pokémon GO není jediná rozšířená realita. Co dál?

Pokémon GO není jediná rozšířená realita. Co dál?

Podnikatel.cz: Selhala pokladna k EET. Kdo zaplatí pokutu?

Selhala pokladna k EET. Kdo zaplatí pokutu?

Vitalia.cz: Taky je nosíte? Barefoot není pro každého

Taky je nosíte? Barefoot není pro každého

Podnikatel.cz: Polská vejce na českém pultu Albertu

Polská vejce na českém pultu Albertu

Lupa.cz: IT scéna po brexitu: přijde exodus vývojářů?

IT scéna po brexitu: přijde exodus vývojářů?

Podnikatel.cz: Účtenky v rámci EET? Klidně emailem

Účtenky v rámci EET? Klidně emailem

120na80.cz: I tuto vodu můžete pít

I tuto vodu můžete pít

DigiZone.cz: Skylink o půlnoci vypnul 12 525

Skylink o půlnoci vypnul 12 525

Podnikatel.cz: Italské těstoviny nebyly k mání, tak je začal vyrábět

Italské těstoviny nebyly k mání, tak je začal vyrábět

Podnikatel.cz: Od baletu k požární ochraně. A jiné rarity

Od baletu k požární ochraně. A jiné rarity

DigiZone.cz: Sat novinky: Skylink skončil s kanály ČT

Sat novinky: Skylink skončil s kanály ČT

Vitalia.cz: Klíšťata letos řádí, skvrna se udělá jen někomu

Klíšťata letos řádí, skvrna se udělá jen někomu

DigiZone.cz: Test Noxon A560+: kvalitka do vaší věže

Test Noxon A560+: kvalitka do vaší věže

Lupa.cz: Japonská invaze. Proč SoftBank kupuje ARM?

Japonská invaze. Proč SoftBank kupuje ARM?

DigiZone.cz: Loewe Subwoofer 300 pro televizory

Loewe Subwoofer 300 pro televizory

Měšec.cz: Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Vitalia.cz: Signál roztroušené sklerózy: brnění končetin

Signál roztroušené sklerózy: brnění končetin

Podnikatel.cz: Tahle praktika stála šmejdy přes milion

Tahle praktika stála šmejdy přes milion