Názory k článku Historie vývoje počítačových her (23.část - herní konzole Nintendo Entertainment System)

 • 19. 4. 2012 10:19

  Michales (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nintendo Entertainment System je domácí konzole vydaná japonskou firmou Nintendo v roce 1985. Tato konzole se stala velice úspěšnou po celém světě a udělala firmě Nintendo velikou službu. U nás v České Republice byla tato konzole velmi rozšířená a používaná, protože naši vietnamští obchodníci kopie NESu houfně prodávali. Tudíž až budete vidět v tržnici videohry buďte si jisti že jsou to právě nelegální kopie NESu. Her na NES je opravdu spousta a často se jedná o opravdové trháky (Super Mario Bros. 1-3, Contra, Legend of Zelda, Castlevania atd...)

  Nintendo Entertainment System- NES v Evropě, v USA "Nintendo" a v Japonsku Nintendo Family Computer (Famicom) se stala svými 60 miliony prodaných kusů nejůspěšnější 8-bitová konzole na světě. Její prodej začal v roce 1985 a to v Severní Americe, Evropě, Japonsku, Brazílii a Austrálii. Herní konzole NES patří do tzv. "třetí generace konzolí".

  Počátky konzole sahají na začátek osmdesátých let minulého století. Tehdy prezident japonské firmy Nintendo Hiroshi Yamauchi přichází s myšlenkou vytvořit zcela novou herní konzoli, která bude technicky dokonalejší než její předchůdce Color TV Game a co je důležitější, nová konzole má umět přehrávat více her a nikoli jen jednu, jak tomu bylo dosud. Nutno však podotknout, že tato myšlenka není nijak revoluční, protože konkurence jako Sharp, Atari a jiné již podobné systémy vyvinuly nebo na nich pracují. A tak je třeba vytvořit oproti konkurenci konzoli technicky mnohem dokonalejší a také levnější, aby si jí každý průměrný smrtelník mohl dovolit. Cena konzole podle plánu nemá překročit 9800 jenů (75 dolarů) za kus. A tomu se přizpůsobují veškeré aktivity ve vývoji. Upouští se od myšlenky osadit ji 16-ti bitovým procesorem a dává se přednost levnějšímu 8 bitovému, konzole nemá obsahovat klávesnici ani disketovou mechaniku, ale má mít konektor, aby se vše mohlo dokoupit později. Také cena jednoho chipu má být jen 2 000 jenů. Nintendo ovšem musí najít někoho, kdo takto levný chip bude vyrábět. Nakonec nachází firmu Ricoh, která i přes počáteční nesouhlas přistupuje ke smlouvě, protože se jí Yamauchi zaváže k tomu, že od ní během dvou let odebere tři milióny kusů! To je od něj velmi odvážný krok, protože dosud nejprodávanější konzole Color TV Game se prodalo jen kusů milion. Ale jak se říká risk je zisk a v tomto případě to platí dvojnásob.
  Vstup na japonský trh

  Konzole vstupuje na domácí (japonský) trh v červenci roku 1983 pod názvem Famicom (zkratka z Family Computer). Famicom se prodává za cenu okolo sta dolarů, což je o 25 dolarů více než byl původní plán, ale stále je asi o polovinu levnější než veškerá konkurence a i proto se okamžitě stává hitem. Ale ne vše jde tak dobře jak se čekalo. Mnoho zákazníků si stěžuje že konzole často “zamrzá”, a tak se Nintendo po nalezení příčin rozhoduje zorganizovat výměnou akci a se ztrátou mnoha miliónů dolarů dává vše do pořádku. Ale i přes tyto problémy si Famicom vede velice dobře a láme všechny rekordy v prodejnosti.
  Vstup do USA a Evropy

  Po úspěchu na domácím trhu chce Nintendo se svou konzolí proniknout také na americký trh. Ale tam je situace v herním průmyslu úplně odlišná. Trh je zaplaven levnými nekvalitními hrami, které jsou prodávány hluboce pod cenou a mezi obchodníky není o herní průmysl sebemenší zájem. Proto Nintendo zavádí na své výrobky tzv. “cejch kvality”, který má zákazníkům zaručovat kvalitu kupovaných výrobků. Nintendo svěřuje distribuci Famicomu firmě Atari, ale ta poté, co firma Coleco na výstavě C.E.S. představuje nelicencovanou verzi hry Donkey Kong pro svoji konzoli Adam, odstupuje od smlouvy. Nintendo tak musí najít někoho jiného, kdo bude konzoli alespoň zkušebně prodávat. Nakonec nachází obchodníka v New Yorku, který s prodejem souhlasí s podmínkou, že Nintendo odkoupí všechny neprodané kusy zpět. A tak se konzole v roce 1985 začíná zkušebně prodávat i v U.S.A. a to oproti Japonsku v jiném designu a pod názvem NES (Nintendo Entertainment System). NES je prodáván za 249 dolarů v sadě společně s robotem R.O.B, světelnou pistolí a hrami Duck Hunt a Gyromite. Přístroj se okamžitě rozprodává a proto v roce 1986 začíná jeho oficiální distribuce po celých Spojených státech v tzv. Action Setu - robot R.O.B. je odstraněn a hra Gyromite nahrazena hrou Super Mario Bros., která v té době zbláznila Japonsko. Později je NES prodáván v různých sadách jako např. Power Set, Basic Set, Sport Set, které se od sebe liší dodávanými hrami a příslušenstvím.
  Na evropský trh konzole vstupuje v roce 1986 a to stejně jako na americký v provedení NES.

  Aby Nintendo po letech prodeje vdechlo do konzole trochu života, vydává ji v roce 1993 v novém designu pod názvem "Video game beginners console". Ta se prodává v sadě společně s hrami Final Fantasy 1 a Final Fantasy 2 a leckde si vede lépe než její technicky dokonalejší nástupce SNES (Super Nintendo Entertainment System). Poté je vydána hra Final Fantasy 3, ale ta již nemá takový ohlas a Nintendo rozhodne, že v prosinci roku 1994 oficiálně ukončí výrobou této populární konzole. Poslední vydanou hrou je Wario's Woods.
  Závěrem
  NES/Famicom se stal jednou z nejúspěšnějších konzolí všech dob vůbec. Na celém světě se prodalo 62 milionů kusů a vyrobeno bylo skoro 1200 her, což jsou čísla, která se dosud podařila překonat jen fenomenálnímu Playstationu.

  Pro NES bylo celkem vydáno něco kolem 900 kusů her. Svůj život zde započaly největší herní série Nintenda – ať už Super Mario Bros., The Legend of Zelda, Metroid, Donkey Kong nebo třeba Final Fantasy a Metal Gear. Asi největším hitem (prodejním i kvalitativním) pro NES a tahounem konzole se stala hra Super Mario Bros. Prodalo se jí kolem 40 milionů kusů.

  Specifikace:
  Processor: 6508 8-bit (using a custom Motorola 6502 class)
  Processor speed: 1.79 Mhz
  Resolution: 256x224 (ntsc) or 256x239 (pal)
  Colors available: 52
  Max Colors on screen: 16, 24 or 25.
  Max sprites: 64
  Max sprites per line: 8
  Sprite size: 8x8 or 8x16
  Picture Scroll: 2 h.v
  RAM: 16 Kbit (2kb)
  Video RAM: 16 Kbit (2kb)
  Min/Max cart size: 192 Kbit - 4 Mbit
  Sound: PSG sound, 5 channels
  2 square wave
  1 triangle wave
  1 noise
  1 PCM

 • 19. 4. 2012 13:09

  Morkin23 (neregistrovaný) ---.autoduba.cz

  Super článek. Díky za celou sérii. Kdyby vyšla knižně, neváhal bych si tuto knihu koupit :). Hodně štěstí při psaní dalších dílů! Marek

 • 20. 4. 2012 17:32

  a4000 (neregistrovaný) ---.lynx.sk

  Suhlasim. Vsetky clanky p. Tisnovskeho okolo 8 a 16bit masiniek (ci uz pocitacov alebo hernych konzol) su super, nabite informaciami a velmi citatelne podane. Ak by vysli v kniznej podobe (pocitace+konzoly), tiez by som nevahal s kupou ani sekundu :) Myslim, ze zaujemcov by sa naslo v CZ a SK dost, neuvazuje autor o tom? :)

 • 22. 4. 2012 11:21

  Pavel Tišnovský

  Uvidime, jak bude serial pokracovat, sam jeste nemam jasno v tom, jak daleko se dostat do soucasnosti :-)

 • 19. 4. 2012 13:45

  Humblee (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  potřeboval bych nějakou tu čínskou kopii sehnat...občas bych si rád zahrál a na emulátoru to není ono, navíc mám doma asi 130 kazetek s hrama
  nevíte, jestli to ještě jde u nějakýho vietnamce sehnat?

 • 19. 4. 2012 15:51

  Pavel Tišnovský

  Musi to byt kopie? Na ebayi (a urcite i jinde) maji i originaly :-)

 • 19. 4. 2012 16:28

  ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz

  Zkusil bych projet aukce a inzeráty, lepší než čínskou kopii bych raději sehnal starší originál. :-)

 • 19. 4. 2012 17:02

  ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz

  Proč ho má zkoušet? Je tam nějaká kopie vzhledu PS One, o které tam není vůbec nic. On má hromadu cartridge s hrami, které by chtěl spustit, kdoví co vlastně tohle kopíruje...

 • 19. 4. 2012 19:04

  Michales (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  http://pocitace.aukro.cz/herni-konzole-k-tv-1-x-cartrige-tv-game-2x-pad-i2273835778.html

  POZOR! To je Polystation!!!! To znamená klon NESu v playstation balení.
  Mohu říct, že je to takový míšenec 8bit se vzhledem 32bit Playstationu.

  Nahoře místo CD se vkládá cartridge s hrami (samozřejmě hry od Vietnamců)

  Navíc za super cenu. Tahle věcička se prodává-la na tržnicích u Vietnamců za 1200,-kč a tady za to berou jen 209 Kč. No nekupte to. Ještě voní novotou. Navíc to není jeté....

  TV GAME
  HERNÍ KONZOLE

  Televizní hra připravená pro zábavu, stačí připojit k televizoru a užívat si jejich možností.

  Hry, které vtáhnou každého!!!

  Konzole je určená také pro ty, kteří neradi hrají sami - v balení jsou dva pady ke hrám pro dvě osoby!

  Dokonalá zábava s přáteli zaručená!

  Sestava se vyznačuje jednoduchostí ovládání a montáže.

  Stačí připojení k televizoru a hned je možné užívat si možností konzoly!

  Skvělá videohra, která má ve své paměti kolem milionu kombinací videoher:
  naučných,
  na zručnost,
  stříleček,
  dobrodružných,
  sportovních,
  a mnoho dalších.

  Balení obsahuje:

  televizní konzolu,
  dva pady,
  napájecí zdroj,
  kabel k TV (chinch),
  1x cartrige s hrami,
  pistol.

 • 19. 4. 2012 17:10

  ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz

  Jinak třeba na našem největším aukčním portále momentálně nic není. Ale nedávno byly, pohybovaly se funkční kousky mezi 500-1100Kč. Já osobně bych si počkal a koupil originální železo, to má hodnotu. Čínský šunt není moc dobrá varianta. Ale pokud ti jde jen o to si pohrát a nemáš nejspíš zájem pokračovat, tak i nějaká levná hračka postačí. Já z toho ale vyrostl. Všechno co bylo tohoto typu (levné a z Číny) se nedalo většinou ani používat.

 • 19. 4. 2012 14:00

  JirkaS (neregistrovaný) 83.167.228.---

  Rozkošný přebrept. :-)

 • 19. 4. 2012 14:07

  Pavel Tišnovský

  Ah nojo to jsme cely my starsi, co jsme jeste SECAM zazili :-)

  Ma tam samozrejme byt Never The Same Color...

 • 19. 4. 2012 22:49

  Albert (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Vo co Go?

 • 12. 8. 2012 23:35

  Sova (neregistrovaný) ---.167.broadband7.iol.cz

  Já myslím že čína stojí opravdů za velké a řidké. Ono nesko je super vkládání cartige jako do whska jo proč ne ale lepší je podle mě snesko je vyzrálejší 16bit a hry jako Super Mario World nebo Street Fighter i dnes nemají konkurenci i pokračování na wii mario bros se má co učit od staršího bratra. No a vůbec dnešní hry jsou tak nějak více o grafice a velikosti nežli o hratelnosti a zábavě takže pokůd zábavů tak prostě asi origo a snesko ve verzi pal ? přece jen ntsc se huře schání myslím hry a ovladače. Vše se dá sehnat na všech online aukcí od ebay až po aukro.cz ps:pokůd chcete něco i na cesty tak advance s podsvícením a je to : )

 • 5. 10. 2012 13:48

  BeNiSh

  kdyz GBA, tak jedine AGS-101 s modernim podsvicenim displeje "zespoda" ;-)

  pokud ma ty trznicovy kazetky, tak si je na NESku zahraje pouze s redukci 60pin na 72pin, ktera neni zrovna moc snadno k sehanni (ikdyz v soucasnosti vlastnim zbytecne dve :o) a jeste je treba odblokovat konzoli. takze sahnout po nejaky trznicovy konzoli muze nakonec vyjit vyhodneji nez po originalu

 • 5. 10. 2012 14:03

  BeNiSh

  na obrazku neni hra Super Mario Bros., ale jeji japonsky pokracovani s puvodnim nazvem Super Mario Bros. 2, ktery na NES nikdy nevyslo. hra SMB2 vysla pouze na diskete pro Famicom. byla tak tezka, ze ji americky Nintendo zamitlo vydavat a jako pokracovani vydaly vlastni Super Mario Bros. 2, coz byla "jen" predelavka Doki Doki Panic. Japonska verze hry dostala novy nazev Super Mario Bros.: Lost Levels, kdyz vysla celosvetove v kolekci All-Stars pro SNES. Americka 2ka v Japonsku vysla pod nazvem Super Mario USA

Podnikatel.cz: EET a účetní programy. Vše hotovo?

EET a účetní programy. Vše hotovo?

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: 5 nemocí, se kterými pomáhá urologie

5 nemocí, se kterými pomáhá urologie

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

120na80.cz: Ochablé svaly mohou značit vážnou nemoc

Ochablé svaly mohou značit vážnou nemoc

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT