Názory k článku
Historie vývoje počítačových her (23.část - herní konzole Nintendo Entertainment System)

Michales
Michales (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
19. 4. 2012 10:19 Nový

NES je jedna z nejlepších konzolí všech dob!

Nintendo Entertainment System je domácí konzole vydaná japonskou firmou Nintendo v roce 1985. Tato konzole se stala velice úspěšnou po celém světě a udělala firmě Nintendo velikou službu. U nás v České Republice byla tato konzole velmi rozšířená a používaná, protože naši vietnamští obchodníci kopie NESu houfně prodávali. Tudíž až budete vidět v tržnici videohry buďte si jisti že jsou to právě nelegální kopie NESu. Her na NES je opravdu spousta a často se jedná o opravdové trháky (Super Mario Bros. 1-3, Contra, Legend of Zelda, Castlevania atd...)

Nintendo Entertainment System- NES v Evropě, v USA "Nintendo" a v Japonsku Nintendo Family Computer (Famicom) se stala svými 60 miliony prodaných kusů nejůspěšnější 8-bitová konzole na světě. Její prodej začal v roce 1985 a to v Severní Americe, Evropě, Japonsku, Brazílii a Austrálii. Herní konzole NES patří do tzv. "třetí generace konzolí".

Počátky konzole sahají na začátek osmdesátých let minulého století. Tehdy prezident japonské firmy Nintendo Hiroshi Yamauchi přichází s myšlenkou vytvořit zcela novou herní konzoli, která bude technicky dokonalejší než její předchůdce Color TV Game a co je důležitější, nová konzole má umět přehrávat více her a nikoli jen jednu, jak tomu bylo dosud. Nutno však podotknout, že tato myšlenka není nijak revoluční, protože konkurence jako Sharp, Atari a jiné již podobné systémy vyvinuly nebo na nich pracují. A tak je třeba vytvořit oproti konkurenci konzoli technicky mnohem dokonalejší a také levnější, aby si jí každý průměrný smrtelník mohl dovolit. Cena konzole podle plánu nemá překročit 9800 jenů (75 dolarů) za kus. A tomu se přizpůsobují veškeré aktivity ve vývoji. Upouští se od myšlenky osadit ji 16-ti bitovým procesorem a dává se přednost levnějšímu 8 bitovému, konzole nemá obsahovat klávesnici ani disketovou mechaniku, ale má mít konektor, aby se vše mohlo dokoupit později. Také cena jednoho chipu má být jen 2 000 jenů. Nintendo ovšem musí najít někoho, kdo takto levný chip bude vyrábět. Nakonec nachází firmu Ricoh, která i přes počáteční nesouhlas přistupuje ke smlouvě, protože se jí Yamauchi zaváže k tomu, že od ní během dvou let odebere tři milióny kusů! To je od něj velmi odvážný krok, protože dosud nejprodávanější konzole Color TV Game se prodalo jen kusů milion. Ale jak se říká risk je zisk a v tomto případě to platí dvojnásob.
Vstup na japonský trh

Konzole vstupuje na domácí (japonský) trh v červenci roku 1983 pod názvem Famicom (zkratka z Family Computer). Famicom se prodává za cenu okolo sta dolarů, což je o 25 dolarů více než byl původní plán, ale stále je asi o polovinu levnější než veškerá konkurence a i proto se okamžitě stává hitem. Ale ne vše jde tak dobře jak se čekalo. Mnoho zákazníků si stěžuje že konzole často “zamrzá”, a tak se Nintendo po nalezení příčin rozhoduje zorganizovat výměnou akci a se ztrátou mnoha miliónů dolarů dává vše do pořádku. Ale i přes tyto problémy si Famicom vede velice dobře a láme všechny rekordy v prodejnosti.
Vstup do USA a Evropy

Po úspěchu na domácím trhu chce Nintendo se svou konzolí proniknout také na americký trh. Ale tam je situace v herním průmyslu úplně odlišná. Trh je zaplaven levnými nekvalitními hrami, které jsou prodávány hluboce pod cenou a mezi obchodníky není o herní průmysl sebemenší zájem. Proto Nintendo zavádí na své výrobky tzv. “cejch kvality”, který má zákazníkům zaručovat kvalitu kupovaných výrobků. Nintendo svěřuje distribuci Famicomu firmě Atari, ale ta poté, co firma Coleco na výstavě C.E.S. představuje nelicencovanou verzi hry Donkey Kong pro svoji konzoli Adam, odstupuje od smlouvy. Nintendo tak musí najít někoho jiného, kdo bude konzoli alespoň zkušebně prodávat. Nakonec nachází obchodníka v New Yorku, který s prodejem souhlasí s podmínkou, že Nintendo odkoupí všechny neprodané kusy zpět. A tak se konzole v roce 1985 začíná zkušebně prodávat i v U.S.A. a to oproti Japonsku v jiném designu a pod názvem NES (Nintendo Entertainment System). NES je prodáván za 249 dolarů v sadě společně s robotem R.O.B, světelnou pistolí a hrami Duck Hunt a Gyromite. Přístroj se okamžitě rozprodává a proto v roce 1986 začíná jeho oficiální distribuce po celých Spojených státech v tzv. Action Setu - robot R.O.B. je odstraněn a hra Gyromite nahrazena hrou Super Mario Bros., která v té době zbláznila Japonsko. Později je NES prodáván v různých sadách jako např. Power Set, Basic Set, Sport Set, které se od sebe liší dodávanými hrami a příslušenstvím.
Na evropský trh konzole vstupuje v roce 1986 a to stejně jako na americký v provedení NES.

Aby Nintendo po letech prodeje vdechlo do konzole trochu života, vydává ji v roce 1993 v novém designu pod názvem "Video game beginners console". Ta se prodává v sadě společně s hrami Final Fantasy 1 a Final Fantasy 2 a leckde si vede lépe než její technicky dokonalejší nástupce SNES (Super Nintendo Entertainment System). Poté je vydána hra Final Fantasy 3, ale ta již nemá takový ohlas a Nintendo rozhodne, že v prosinci roku 1994 oficiálně ukončí výrobou této populární konzole. Poslední vydanou hrou je Wario's Woods.
Závěrem
NES/Famicom se stal jednou z nejúspěšnějších konzolí všech dob vůbec. Na celém světě se prodalo 62 milionů kusů a vyrobeno bylo skoro 1200 her, což jsou čísla, která se dosud podařila překonat jen fenomenálnímu Playstationu.

Pro NES bylo celkem vydáno něco kolem 900 kusů her. Svůj život zde započaly největší herní série Nintenda – ať už Super Mario Bros., The Legend of Zelda, Metroid, Donkey Kong nebo třeba Final Fantasy a Metal Gear. Asi největším hitem (prodejním i kvalitativním) pro NES a tahounem konzole se stala hra Super Mario Bros. Prodalo se jí kolem 40 milionů kusů.

Specifikace:
Processor: 6508 8-bit (using a custom Motorola 6502 class)
Processor speed: 1.79 Mhz
Resolution: 256x224 (ntsc) or 256x239 (pal)
Colors available: 52
Max Colors on screen: 16, 24 or 25.
Max sprites: 64
Max sprites per line: 8
Sprite size: 8x8 or 8x16
Picture Scroll: 2 h.v
RAM: 16 Kbit (2kb)
Video RAM: 16 Kbit (2kb)
Min/Max cart size: 192 Kbit - 4 Mbit
Sound: PSG sound, 5 channels
2 square wave
1 triangle wave
1 noise
1 PCM

Morkin23
Morkin23 (neregistrovaný) ---.autoduba.cz
19. 4. 2012 13:09 Nový

Super článek

celé vlákno

Super článek. Díky za celou sérii. Kdyby vyšla knižně, neváhal bych si tuto knihu koupit :). Hodně štěstí při psaní dalších dílů! Marek

a4000
a4000 (neregistrovaný) ---.lynx.sk
20. 4. 2012 17:32 Nový

Re: Super článek

celé vlákno

Suhlasim. Vsetky clanky p. Tisnovskeho okolo 8 a 16bit masiniek (ci uz pocitacov alebo hernych konzol) su super, nabite informaciami a velmi citatelne podane. Ak by vysli v kniznej podobe (pocitace+konzoly), tiez by som nevahal s kupou ani sekundu :) Myslim, ze zaujemcov by sa naslo v CZ a SK dost, neuvazuje autor o tom? :)

Pavel Tišnovský aura:98
22. 4. 2012 11:21 Nový
Zlatý podporovatel

Re: Super článek

celé vlákno

Uvidime, jak bude serial pokracovat, sam jeste nemam jasno v tom, jak daleko se dostat do soucasnosti :-)

Humblee
Humblee (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
19. 4. 2012 13:45 Nový

sehnat čínskou kopii?

celé vlákno

potřeboval bych nějakou tu čínskou kopii sehnat...občas bych si rád zahrál a na emulátoru to není ono, navíc mám doma asi 130 kazetek s hrama
nevíte, jestli to ještě jde u nějakýho vietnamce sehnat?

ajne
ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz
19. 4. 2012 16:28 Nový

Re: sehnat čínskou kopii?

celé vlákno

Zkusil bych projet aukce a inzeráty, lepší než čínskou kopii bych raději sehnal starší originál. :-)

ajne
ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz
19. 4. 2012 17:02 Nový

Re: sehnat čínskou kopii?

celé vlákno

Proč ho má zkoušet? Je tam nějaká kopie vzhledu PS One, o které tam není vůbec nic. On má hromadu cartridge s hrami, které by chtěl spustit, kdoví co vlastně tohle kopíruje...

Michales
Michales (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
19. 4. 2012 19:04 Nový

Re: sehnat čínskou kopii?

celé vlákno

http://pocitace.aukro.cz/herni-konzole-k-tv-1-x-cartrige-tv-game-2x-pad-i2273835778.html

POZOR! To je Polystation!!!! To znamená klon NESu v playstation balení.
Mohu říct, že je to takový míšenec 8bit se vzhledem 32bit Playstationu.

Nahoře místo CD se vkládá cartridge s hrami (samozřejmě hry od Vietnamců)

Navíc za super cenu. Tahle věcička se prodává-la na tržnicích u Vietnamců za 1200,-kč a tady za to berou jen 209 Kč. No nekupte to. Ještě voní novotou. Navíc to není jeté....

TV GAME
HERNÍ KONZOLE

Televizní hra připravená pro zábavu, stačí připojit k televizoru a užívat si jejich možností.

Hry, které vtáhnou každého!!!

Konzole je určená také pro ty, kteří neradi hrají sami - v balení jsou dva pady ke hrám pro dvě osoby!

Dokonalá zábava s přáteli zaručená!

Sestava se vyznačuje jednoduchostí ovládání a montáže.

Stačí připojení k televizoru a hned je možné užívat si možností konzoly!

Skvělá videohra, která má ve své paměti kolem milionu kombinací videoher:
naučných,
na zručnost,
stříleček,
dobrodružných,
sportovních,
a mnoho dalších.

Balení obsahuje:

televizní konzolu,
dva pady,
napájecí zdroj,
kabel k TV (chinch),
1x cartrige s hrami,
pistol.

ajne
ajne (neregistrovaný) ---.ujep.cz
19. 4. 2012 17:10 Nový

Re: sehnat čínskou kopii?

celé vlákno

Jinak třeba na našem největším aukčním portále momentálně nic není. Ale nedávno byly, pohybovaly se funkční kousky mezi 500-1100Kč. Já osobně bych si počkal a koupil originální železo, to má hodnotu. Čínský šunt není moc dobrá varianta. Ale pokud ti jde jen o to si pohrát a nemáš nejspíš zájem pokračovat, tak i nějaká levná hračka postačí. Já z toho ale vyrostl. Všechno co bylo tohoto typu (levné a z Číny) se nedalo většinou ani používat.

JirkaS
JirkaS (neregistrovaný) 83.167.228.---
19. 4. 2012 14:00 Nový

Opravdu SECAM? :-)

celé vlákno

Rozkošný přebrept. :-)

Pavel Tišnovský aura:98
19. 4. 2012 14:07 Nový
Zlatý podporovatel

Re: Opravdu SECAM? :-)

celé vlákno

Ah nojo to jsme cely my starsi, co jsme jeste SECAM zazili :-)

Ma tam samozrejme byt Never The Same Color...

Sova
Sova (neregistrovaný) ---.167.broadband7.iol.cz
12. 8. 2012 23:35 Nový

To je téma zda origo nebo čínů ?

celé vlákno

Já myslím že čína stojí opravdů za velké a řidké. Ono nesko je super vkládání cartige jako do whska jo proč ne ale lepší je podle mě snesko je vyzrálejší 16bit a hry jako Super Mario World nebo Street Fighter i dnes nemají konkurenci i pokračování na wii mario bros se má co učit od staršího bratra. No a vůbec dnešní hry jsou tak nějak více o grafice a velikosti nežli o hratelnosti a zábavě takže pokůd zábavů tak prostě asi origo a snesko ve verzi pal ? přece jen ntsc se huře schání myslím hry a ovladače. Vše se dá sehnat na všech online aukcí od ebay až po aukro.cz ps:pokůd chcete něco i na cesty tak advance s podsvícením a je to : )

BeNiSh
5. 10. 2012 13:48 Nový

Re: To je téma zda origo nebo čínů ?

celé vlákno

kdyz GBA, tak jedine AGS-101 s modernim podsvicenim displeje "zespoda" ;-)

pokud ma ty trznicovy kazetky, tak si je na NESku zahraje pouze s redukci 60pin na 72pin, ktera neni zrovna moc snadno k sehanni (ikdyz v soucasnosti vlastnim zbytecne dve :o) a jeste je treba odblokovat konzoli. takze sahnout po nejaky trznicovy konzoli muze nakonec vyjit vyhodneji nez po originalu

BeNiSh
5. 10. 2012 14:03 Nový

chyba popisu obrazku 10 a 11

na obrazku neni hra Super Mario Bros., ale jeji japonsky pokracovani s puvodnim nazvem Super Mario Bros. 2, ktery na NES nikdy nevyslo. hra SMB2 vysla pouze na diskete pro Famicom. byla tak tezka, ze ji americky Nintendo zamitlo vydavat a jako pokracovani vydaly vlastni Super Mario Bros. 2, coz byla "jen" predelavka Doki Doki Panic. Japonska verze hry dostala novy nazev Super Mario Bros.: Lost Levels, kdyz vysla celosvetove v kolekci All-Stars pro SNES. Americka 2ka v Japonsku vysla pod nazvem Super Mario USA

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Vitalia.cz: Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Vitalia.cz: Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Lupa.cz: Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

120na80.cz: V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

Root.cz: Netflix nemá vlastní servery, běží z Amazonu

Netflix nemá vlastní servery, běží z Amazonu

Podnikatel.cz: Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

120na80.cz: Domácí homeopatická lékárnička

Domácí homeopatická lékárnička

Root.cz: EU chce zrušit anonymní platby

EU chce zrušit anonymní platby

Vitalia.cz: Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Vitalia.cz: Nafotila svůj boj s rakovinou

Nafotila svůj boj s rakovinou

Vitalia.cz: Fuck you, rakovino

Fuck you, rakovino

Podnikatel.cz: Registr všech účtů. Konec daňovým únikům?

Registr všech účtů. Konec daňovým únikům?

DigiZone.cz: Kdy bude Netflix na „českých“ televizorech?

Kdy bude Netflix na „českých“ televizorech?

Lupa.cz: Foto: Jak se skladuje zboží pro Koloniál.cz

Foto: Jak se skladuje zboží pro Koloniál.cz

Měšec.cz: Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Root.cz: Orange Pi Plus: malý počítač s Wi-Fi a SATA

Orange Pi Plus: malý počítač s Wi-Fi a SATA

Lupa.cz: Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Vitalia.cz: Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Podnikatel.cz: Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Lupa.cz: Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Ušetřete