Instalace software na jeden „klik“

Svatopluk Vít 27. 7. 2008

Minule jsme zmínili možnosti instalace programů do jednotlivých distribucí a posteskli si nad tím, že z pohledu běžného uživatele vlastně neexistuje jednotný systém instalace programů do linuxových distribucí. Existuje však pár (zatím) okrajových projektů, které to chtějí změnit. Které to jsou?

Klik

Drobně jsem to nakousl v minulém díle a záměrně nešel do detailů, neboť je chci poskytnout v tomto díle. Existují totiž možnosti, jak nainstalovat programy do libovolné distribuce bez ohledu na to, jaký balíčkovací systém využívá. Asi nejznámější je projekt klik. Poznáte jej podle toho, že odkaz na internetové stránce začíná klíčem klik:// a abyste jej mohli používat, musíte v počítači mít klientský program. Balíček s programem pak má příponu .cmg. Stažení klienta je celkem jednoduchou záležitostí, protože stačí v konzoli spustit příkaz

$ wget klik.atekon.de/client/install -O -|sh

a pak už můžete využívat výhody systému klik.

Nejde v pravém slova smyslu o instalaci programů do systému, stáhnete si spíše jen komprimovaný obraz aplikace, která tak běží z tohoto obrazu. Nemodifikuje se tak hostitelská distribuce a klik lze používat, i pokud provozujete LiveCD distribuci. Jde vlastně o jakousi virtualizaci běhu aplikací. V balíčku je obsaženo vše, co je zapotřebí pro běh aplikace. Výhodou je, že pro běh aplikací nejsou vyžadována práva superuživatele root. Nevýhodou může být, že klik aplikací je v jedné chvíli možné spustit maximálně 8, což je dáno limitem v linuxovém jádře. Použití obrazu s sebou přináší také jednu velmi dobrou věc a to snadnou odinstalaci. Stačí prosté vymazání .cmg balíčku. Aplikace je vždy obsažena v právě jednom balíčku.

Klik byl uveden v roce 2004 a v současné době se pracuje na verzi klik2, která by implementací projektu FUSE (virtuální souborový systém) měla zrušit omezení na 8 současně spuštěných klik aplikací a také by měla opravit problémy, které připomínkovali stávající uživatelé. V současnosti je klik2 ve vývoji a není známo konečné datum uvedení. Klik je například ideální řešení pro USB klíčenku, můžete si tak stáhnout vaše oblíbené aplikace a provozovat je napříč linuxovými distribucemi. Projekt klik2 pak byl i inspirací podobnému projektu glick.

Je jasné, že aby bylo možné nějakou aplikaci používat, musí být do formátu klik převedena. Někteří vývojáři připravují své vlastní balíčky, nejvíce jich však najdete přímo na stránkách kliku. Aplikace jsou děleny do kategorií a najdete zde třeba kancelářský balík OpenOffice.org, internetový prohlížeč Mozilla Firefox, poštovní program Mozilla Thunderbird nebo také nějaké hry. Aplikací je samozřejmě více, počítají se na stovky. Pokud chcete získat rychlý přehled, jak klik funguje, prohlédněte si pěknou prezentaci. Zdá-li se vám, že nenacházíte mezi klik aplikacemi tu svou, zeptejte se správců projektu na možnost, jak se stát „certifikovaným“ správcem určitého balíčku. Pomůžete tak nejenom sobě, ale i jiným. Na těchto základech přece komunita uživatelů nějakého projektu funguje.

ZeroInstall

Podobného typu jako budoucí klik2 je i systém ZeroInstall. I tento projekt přináší virtuální souborový systém a aplikace šířené v jednom balíčku. I tento projekt nabízí spoustu výhod, které jsme si představili u systému klik, nabízí však lepší podporu pro uživatele tím, že nabízí pokročilejší utility pro vytváření balíčků. Práce je už pak velmi podobná té, kterou provádíte s klik balíčky. K dispozici je seznam balíčků, dle mého subjektivního názoru je však aplikací méně a chybí ty vyloženě nejpoužívanější kancelářské (ale třeba Inkscape, Mozilla Firefox, Blender nebo Skype zde jsou). Balíček si stáhnete a nainstalujte taktéž bez nutnosti práv superuživatele a navíc ostatní uživatelé vámi nainstalovanou aplikaci nevidí.

widgety

Java Web Start

Posledním systémem, o kterém se zmíním, je Java Web Start. Jak z názvu vyplývá, je to systém, který umožňuje aplikacím napsaným v Javě spouštění „na dálku“. I pokud nemáte ve svém Linuxu Javu nainstalovánu, je možné aplikace spouštět, protože je nejdříve staženo běhové prostředí pro Javu a pak už se program spustí. Sympatickou vlastností tohoto řešení je aktualizace verzí programů takto šířených. Pokud existuje nová verze, je automaticky nainstalována. Tyto aplikace také ke svému běhu nevyžadují stálé internetové připojení, dokáží běžet z lokální kopie uložené na disku počítače. Navíc je toto řešení multiplatformní. Nejznámějšími aplikacemi jsou tahová strategie PaxNora nebo online fantasy hra Wurm Online, z „vážnějších“ aplikací vzpomeňme třeba torrent klienta Vuze. Docela vyčerpávající seznam více než 4000 aplikací najdete na webu www.connectan­dwork.com/exter­nal.

Z předešlých řádků je vidět, že některým vývojářům situace s balíčkovacími systémy nevyhovuje, snaží se přinášet univerzální řešení a že se jim to daří. Zatím jsou se svými projekty na začátku, protože mezi koncovými uživateli dosud moc rozšířeny nejsou. Jako se dnes docela těžko dostáváme od „svaté“ trojice k balíčkovacím systémům, tak těžko budeme přecházet od balíčkovacích systémů k univerzálním instalacím. Ale určitě k tomu dojde.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Insolvence LevneElektro.cz? Začíná boj o peníze

Insolvence LevneElektro.cz? Začíná boj o peníze

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Lupa.cz: Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: Ginx TV: pořad o počítačových hráčích

Ginx TV: pořad o počítačových hráčích