Instant messaging pro začátečníky aneb klienti pro IM sítě

Svatopluk Vít 12. 10. 2008

V předchozím díle seriálu jsme začátečníkům představili nejznámější a asi nejpoužívanější sítě pro instant messaging. Záměrně jsem se vyhýbal vyjmenovávání programů, které můžete využít, protože o nich napíšu dnes. Není to nejkompletnější výběr všeho dostupného, spíše seznam programů, od kterých můžete začít.

Když jsme minule nakousli téma tzv. oficiálních klientů, bylo by určitě dobré začít nejdříve jimi. Nic totiž není mezi uživateli v mnoha případech tak nenáviděno, jako právě oficiální klienti. Nejčastěji je zmiňován ten pro síť ICQ. Jak jsme si totiž již minule řekli, pro uživatele je ICQ zdarma, ale její provozovatel musí na provoz samozřejmě vydělávat. Činí tak pomocí vkládané reklamy, která se vám zobrazuje při používání programu. Nejčastější výhradou uživatelů tedy je, že klient zobrazuje reklamu, která obtěžuje. Neuvědomují si tak, že právě proto však mohou používat ICQ zdarma.

Z pohledu uživatelů linuxových distribucí je tady ještě jedna dosti podstatná výhrada – provozovatel ICQ nemá k dispozici klienta pro Linux. Dosti často se setkáte s názorem, že oficiálním klientem je program AIM for Linux 1.5, ale není to tak úplně pravda, protože je to klient firmy AOL pro jejich síť AIM, která je propojena s ICQ (AOL provozuje obě sítě). Na oficiálních stránkách ICQ o něm není zmínka a ani na oficiálním fóru nenajdete tento program uveden jako ICQ klient pro Linux.

Punc oficiálního klienta pro všemožní platformy pak má flash verze klienta označená jako Icq2Go. Doporučuji vyzkoušet, pokud chcete ICQ používat. Dalším klientem, který může mít nálepku „oficiální“ je GoogleTalk. I on totiž umožňuje používat váš ICQ účet bez toho, aniž byste museli mít pocit, že porušujete licenci k používání sítě ICQ, ale bohužel pro Linux opět jen pomocí online klienta. V podmínkách pro použití je totiž odstavec, který říká, že se do ní nesmíte připojovat neoficiálním (rozuměj neschváleným) klientem, a protože je Google velkou společností, pochybuji, že by svůj projekt vybavili možností spolupráce s ICQ sítí bez toho, aniž by to konzultovali s AOL a žádali o svolení. Musím se však přiznat, že jsem na stránkách Google nějaké oficiální vyjádření nenašel.

A co vlastně můžete pomocí originálního flash ICQ klienta provádět? V podstatě jen spravovat své kontakty a rozmlouvat s nimi. Můžete upravit svůj profil (přidat či odebrat nějaké informace v něm obsažené) a změnit svůj stav na ICQ. Nejste také obtěžování reklamou a nejsou k dispozici žádné další pokročilé funkce, které mají uživatelé ICQ rádi (hry atd.) a můžeme říci, že tento klient je velmi odlehčený. Svůj účel, komunikaci s druhými pomocí IM na síti ICQ, však splňuje velmi dobře.

Dalším oficiálním klientem, tentokrát i s regulérní linuxovou verzí, je klient pro síť Skype. Vývoj však neprobíhá multiplatformně, protože linuxová verze má aktuálně číslo 2.0.0.72, zatímco Windows uživatelé mají k dispozici beta verzi s číslem 4. Mezi variantami klientů však nejsou takové rozdíly, jak by se mohlo z čísla zdát. Skype však není typickým klientem nabízejícím IM funkce. Zaměření Skype je spíše v přenosu hlasu a videa v rámci jeho sítě. IM komunikace je jaksi „přidanou hodnotou“. Přesto je značně využívána. Ze standardních vlastností vztahujících se ke Skype je důležitá především šifrovaná komunikace. Jakým způsobem to program dělá není přesně známo a tak to mnoho lidí odrazuje od toho Skype používat. Protokol je prostě uzavřený a nepodařilo se jej nějak „rozlousknout“. Může to být problém, protože nikdo neví, co provozovatel s touto komunikací dělá (zda ji nějak odposlouchává či monitoruje). Skype klient vám tak nabízí IM komunikaci, navíc přenos hlasu a videa a to vše zdarma. Navíc si můžete zakoupit kredit a pak budete moci volat na standardní telefonní čísla přímo z vašeho počítače, navíc za ceny, které se neblíží těm, které si účtují běžní operátoři. Po zaplacení jiné služby vám provozovatel přidělí i telefonní číslo, na kterém budete k zastižení vy. Přenos hlasu, přenos videa, chatování, hromadné konference či přenos souborů mezi jednotlivými uživateli – to je výčet standardních funkcí, které má samozřejmě i Skype.

Trochu odlišné je to u sítě XMPP/Jabber. Protože není nijak centralizovaná a jedná se vlastně jen o protokol, neexistuje ani žádný oficiální klient. U této sítě to však není zapotřebí, její používání není nijak omezeno na jeden program, můžete si dokonce napsat i svou vlastní aplikaci a používat ji. Z toho pramení jeden drobný problém, protože tím, že je možno si vytvořit aplikaci sám, nemusíte implementovat všechny vlastnosti komunikačního protokolu, a proto se občas stává, že ne vše je v daném programu implementováno. Univerzální rada pak asi zní, že pokud chcete používat stejné „vychytávky“ jako váš kamarád, používejte i stejného klienta (a to včetně čísla verze). Jen tak budete mít jistotu, že vše bude fungovat tak, jak budete chtít. Může se to zdát trochu komplikované (ta roztříštěnost), ale považuji za důležité to zmínit. S většinou nejpoužívanějších klientů byste však neměli narazit na nějaké problémy. Navíc je také podstatné, zda danou službu podporuje i váš Jabber server, ke kterému se připojujete. Týká se to především tzv. Transportů, což je sada funkcí, která vám umožní komunikovat v rámci různých jiných IM sítí.

Podíváme-li se na programy, které umožňují komunikovat po síti XMPP/Jabber, dostaneme asi tento seznam programů – Jabbim, Psi, Gajim. Seznam není úplný, za chvíli si řekneme, proč. Jedná se o programy, které podporují komunikaci jen v síti XMPP/Jabber. Jabbim je produktem z českých luhů a hájů. Tento program vám umožní přizpůsobit si jeho vzhled pomocí šablon vzhledu, můžete s ním přenášet soubory, můžete se s ním připojovat ke konferencím a například používat transporty. Oficiálně je možné jej používat v Linuxu a v MS Windows. Jabbim také zatím nepodporuje možnost přihlášení se na více účtů zároveň, ale tato funkce je do budoucna plánována.

Aplikace pojmenovaná Psi je jednoúčelovým Jabber klientem a je velmi často doporučována jako vhodný nástroj k proniknutí do světa komunikace pomocí XMPP/Jabber sítě. Největším „nedostatkem“ oproti jiným je asi absence funkce pro změnu vzhledu, Psi kopíruje vzhled systému, ve kterém je používána. Mnoho uživatelů to bere jako přednost. Jsou však možné jisté barevné korekce. Sada nabízených funkcí je standardní – chat, přenos souborů, blokování uživatelů apod. Jeho rozhraní je velmi přehledné a aplikace je stabilní. Psi je pravděpodobně nejpoužívanějším klientem. Jak již bylo řečeno – provozovat jej můžete v MS Windows, Linuxu a v Mac OS X.

Gajim je třetím z nejčastěji zmiňovaných jednoúčelových Jabber klientů. Pro svou práci využívá knihovnu GTK+ a pro svou práci nepotřebuje GNOME (jak bys dle knihovny GTK+ mohlo zdát), ačkoliv v něm běží samozřejmě nejlépe. K dispozici je ve verzi pro MS Windows, Linux a BSD. Kromě standardních funkcí, které má i konkurence, zaujme třeba možnost používání slovníku pro kontrolu překlepů (někdy se také nesprávně používá výraz kontrola pravopisu, i když pravopis se nekontroluje), pokročilejší šifrování či možnost hledání na Wikipedii.

Pokud patříte k těm, kterým poskočí srdíčko, pokud zaslechnou, že nějaký program je vlastně 2 v 1, případně 3 až n v jednom, dočkali jste se. Záměrně jsem se až do této chvíle vyhýbal také hojně používaným klientům, kteří však zvládají komunikaci ve více sítích najednou. Pokud totiž používáte prostředí KDE, pravděpodobně již máte nainstalován program Kopete. Je to multiprotokolový klient (dohromady podporuje asi 10 protokolů – např. Jabber, ICQ, AIM, IRC či Yahoo Messenger). Je častou volbou lidí, kteří potřebují komunikovat v síti ICQ (která je u nás velmi rozšířena) a zároveň mají existující Jabber účet. Standardní vlastnosti IM klientů asi nemá smysl vyjmenovávat, nadstandardem je kontrola překlepů, podpora web kamery pro MSN a Yahoo Messenger, šifrování, integrace s KAddressBook a KMail atd. Kopete je opravdu dobrá volba pro někoho, kdo chce využívat více IM sítí a nechce kvůli tomu instalovat další speciální aplikaci – pokud používá KDE, pravděpodobně jej již vaše distribuce obsahuje ve výchozí instalaci.

Velmi propracovaným klientem je i Pidgin(dříve známý jako Gaim). Opět je to multiprotokolový klient, který podporuje řadu používaných IM sítí. Funkce jsou opět standardní, funkčnost lze navíc rozšiřovat pomocí zásuvných modulů. Z netradičních funkcí bych zmínil třeba gesta myší (mouse gestures), šifrování, integrace s programem Evolution či správcem souborů Nautilus. Pidgin běží na MS Windows, Linuxu a na BSD.

Programů pro IM komunikaci existuje velké množství a sada funkcí se dnes standardizovala. Obvykle bude klientský program funkčně vybaven stejně, jako konkurenti. Asi pak dáte obvykle na svůj dojem a snadnost ovládání. Z uvedených programů by vás pravděpodobně neměl zklamat ani jeden.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

120na80.cz: Tipy pro odvodnění organismu

Tipy pro odvodnění organismu

Lupa.cz: eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

Měšec.cz: Minimální mzda - opět vyšší?

Minimální mzda - opět vyšší?

DigiZone.cz: Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

DigiZone.cz: Loewe Subwoofer 300 pro televizory

Loewe Subwoofer 300 pro televizory

DigiZone.cz: Skylink: výpadek Šlágru byl dočasný

Skylink: výpadek Šlágru byl dočasný

120na80.cz: Jaké plavecké pomůcky vaše dítě ochrání?

Jaké plavecké pomůcky vaše dítě ochrání?

Měšec.cz: Zelená karta – kde neplatí povinné ručení?

Zelená karta – kde neplatí povinné ručení?

Vitalia.cz: Sobotní masakr žrádla, chlastu a zábavy

Sobotní masakr žrádla, chlastu a zábavy

Podnikatel.cz: Místa, kde hází podnikání klacky pod nohy

Místa, kde hází podnikání klacky pod nohy

Podnikatel.cz: Používají čárové kódy, vyhledávače je mají radši

Používají čárové kódy, vyhledávače je mají radši

Vitalia.cz: Za zánět močových cest mohou plavky

Za zánět močových cest mohou plavky

Lupa.cz: Největší torrentový web KickassTorrents padl

Největší torrentový web KickassTorrents padl

Měšec.cz: Investice do drahých kovů - znáte základní chyby?

Investice do drahých kovů - znáte základní chyby?

Měšec.cz: Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

DigiZone.cz: Hra o trůny: natáčení 7. řady posunuto

Hra o trůny: natáčení 7. řady posunuto

Měšec.cz: Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

Kurzy platebních karet: vyplatí se platit? (TEST)

DigiZone.cz: Přechod na DVB-T2? Kolem miliardy...

Přechod na DVB-T2? Kolem miliardy...

Podnikatel.cz: Nereaguje na výzvu ČOIky, zaplatí milion

Nereaguje na výzvu ČOIky, zaplatí milion