Je šance pro Linux v nepočítačových zařízeních?

Michal Černý 22. 1. 2013

Prodeje klasických PC postupně klesají a naopak rychle roste segment jiných zařízení – televizorů, tabletů, mobilních zařízení. Ostatně internet věcí je jeden z trendů, o kterých se mluví stále více. Je právě toto oblast, kde by se mohl uchytit Linux, když neuspěl na klasických desktopových PC?

Podle lednových dat společnosti Gartner meziročně klesl počet prodaných počítačů o téměř pět procent. Největší propad postihl společnosti Dell (21 %) a Acer (11 %). Tato data začínají silně ukazovat, že celé odvětví klasických počítačů prochází zásadní změnou. V řadě oblastí, kde si život bez klasického PC nedovedl nikdo představit, stačí tablet či chytrý telefon a celé odvětví prochází postupným procesem transformace.

Zatímco téměř všichni očekávali, že na podzim uvedený operační systém Windows 8 trh probudí a stimuluje, současná situace je zcela jiná. Nový operační systém vzbudil ale spíše rozpaky a otázky nad kompatibilitou stávajících aplikací nebo efektivitou dotekového ovládání, než aby hromadně probudil zájem korporací o nákup. Propad Acer Group je pak možné chápat především jako obraz stále nedostatečně silné poptávky obyčejných koncových uživatelů, kteří stále pociťují následky krize nebo alespoň nezměnili své chování.

Také veletrh CES ukázal, že oblast klasických počítačů je stále méně zajímavým sektorem, co se týče moderních technologií a inovací. Téměř jediným větším stánkem na veletrhu byl Intelu a nabízel (mimo pohled na ultrabooky) jen nové generace stávajících procesorů. Tedy běžnou evoluci současného stavu. Klasické notebooky jsou již téměř nedostatkovým zbožím a samozřejmostí jsou odnímatelné klávesnice a dotekové obrazovky.

Asi nejdynamičtěji se na CES prezentovali výrobci mobilních telefonů či tabletů, a to především z Číny. Zařízení od ZTE a Huawei, kterým sekunduje třeba Samsung. Hlavní proud inovací byl v nárůstu rychlých hybridních procesorů (několik jader výkonných a několik úsporných), které se předhánějí nejen v celkovém výkonu, ale také v oblasti specializace. Mobilní procesor Tegra 4 nabízí stále zapnuté HDR pro focení a natáčení videa, konkurenční (osmijádrový) Snapdragon 800 plnou podporu 4K videa (natáčení i přehrávání).

To vše jen ukazuje, jak moc se současný trh s IT mění. Největší oblastí inovací tak budou zařízení, která se nacházejí mimo hlavní segment PC průmyslu. Na CES se v tomto ohledu velice sympaticky prezentovaly také televizory s podporou 4K obrazu, 3D technologií nebo rozvíjející koncept SmartTV. Vesměs jde přitom o oblasti, ve kterých se klasický Windows 8 příliš dobře prosazovat nebude, což vytváří prostor pro alternativní systémy a tedy také pro Linux.

SmartTV s Linuxem

Jednou z technologií, o kterých se hovoří již dlouho, je SmartTV, tedy koncept televizoru, který se stane jakýmsi centrem multimediální domácí zábavy – od komunikace v sociálních sítích přes hledání na internetu až po náhradu klasického set-top boxu či videa. Hledat obchodní modely je přitom relativně snadné – od prodeje filmů až po reklamu či hraní her. Přestože existuje celá řada konkrétních zařízení, technologie jako taková na svoji revoluci teprve čeká.

Důvodů je hned několik a tím asi nejdůležitějším je specifický trh v USA. Předně na něm není žádný jeden národní hráč, který by umožňoval definování standardů a prosazení jednotného rozhraní tak, aby se jednoduše mohl stát vývoj zařízení snadno rentabilní. Lidé zde také nejsou zvyklí tyto přístroje kupovat, protože je dostanou za několik málo dolarů k předplacené kabelové televizi. To vše dělá prostředí mimořádně problematické a konzervativní. Pokud připojíme obavu společností provozujících kabelovou televizi ze ztráty zákazníků, kteří by časem mohli přejít jen na internetovou konzumaci obsahu, je jasné, proč se v této oblasti tak obtížně prosazuje.

Linux zde přece jen může mít určitou drobnou výhodu. Díky své univerzalitě může být dobře implementován i mimo klasickou distribuci předplacených zařízení, což by mu mohlo umožnit najít nový trh. Například Ubuntu pro televize je po zveřejnění mobilní univerzální platformy ještě o něco zajímavější. Člověk může snadno v jednom prostředí provozovat vše – od serveru přes osobní počítač či mobil až po televizní zábavu. Díky relativně malé lukrativnosti této oblasti nemusí být obtížné se prosadit a získat první zkušenosti.

Internet věcí a IPv6

Velké změny lze očekávat také s nástupem IPv6. Ta jednak rozšíří adresní prostor, což by mělo být rozhodujícím stimulem pro rozvoj internetu věcí, o kterém se stále více mluví, než aby se realizoval, ale přinese celou řadu dalších možných aplikací, které se budou v kontextu nových služeb objevovat. Pro multimediální zábavu jsou důležité nejen 4K přehrávací zařízení či 3D obraz, ale také třeba QoS, což by měla IPv6 bezpečně nabídnout. Stejně jako podporu multimediálních přenosů nebo (snad) mobilitu. To vše může celý segment posunout někam zcela jinam.

widgety

Nástup zařízení, která nejsou klasickými PC v té podobě, jak je známe dnes, otevírají Linuxu nové možnosti a cesty k uživatelům. Tam, kde neexistují etablované aplikace či uživatelské stereotypy, lze říci, že jsou téměř všichni na stejné startovací pozici. Možná je na tom Linux dokonce lépe, když uvážíme, s jakou vlnou „nadšení“ se setkal Windows 8 RT.

Pokud se distribucím jako je Fedora či Ubuntu (ale samozřejmě také Android) podaří rychle zareagovat, mohou těžit z nového prostředí, internetu věcí a celkových změn, na které nikdo není ještě dobře připraven. Aktuální data z prodejů i účasti na veletrzích potvrzují, že stojíme před oblasti velkých změn. Byla by škoda, kdyby ji Linux nevyužil.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí