Kompresor: ve znamení Valentýna

Adam Štrauch 13. 3. 2009

Dočkali jsme se Debianu Lenny, možná malinko nečekaně. KDE 4 se možná již dá považovat za použitelné, povíme si proč. Android se rozšiřuje i mimo trh s mobilními telefony. Firefox nestihne verzi 3.1, a tak přejde rovnou na 3.5 a s Google Earth již nebudeme potřebovat ploutve.

Android směřuje na netbooky

Operační systém Android vznikl jako alternativa k dnes velmi rozšířeným Windows Mobile, případně Symbianu. Google, který s Androidem přišel, do tohoto projektu vrazil velmi velké množství peněz. Dokonce mezi vývojáře rozdělil 10 000 000 USD, jen aby do uvolnění prvního telefonu bylo k dipozici dostatek aplikací. Během vývoje také Google zdržoval vydání nové verze SDK, která byla dostupná pouze vybraným subjektům, ale i tento problém byl později překonán.

Nyní je již možné si telefony s Androidem koupit. U nás je nejjednodušší cesta patrně přes T-Mobile G1, ale vývojářský telefon přímo od Google je také možné k nám dostat. Na Root.cz vyšlo několik článků o Androidu, které zájemcům doporučuji k přečtení.

U telefonů to ale nekončí a na Asus Eee, konkrétně model 701, se podařilo Android portovat. Je tohle vhodná alternativa k Linuxu, který se těchto modelech nachází? Možná se také podaří Android prosadit na některé další netbooky. Už teď se objevují zprávy o tom, že Android směřuje i na desktopy. Že by se jednalo o univerzální systém od telefonu po desktop od Googlu?

Nyní se Android nachází ve verzi 1.1. Začíná se také tlačit do telefonů od firmy Motorola. Větší úspěch Androidu nás teprve pravděpodobně čeká a budeme se s ním určitě v příštích měsících setkávat více.

Google a moře

Takovou novinkou, která moc nesouvisí s Linuxem, je zpřístupnění mořského dna v aplikaci Google Earth. Google Earth slavil mezi svými uživateli úspěchy již dříve, teď se mu již podařilo zmapovat většinu povrchu planety a tak tato novinka proběhla i některými televizními kanály.

Firefox mění čísla verzí

Na vydání Firefoxu 3.1 čekáme již hezkou řádku týdnů, možná bych se dnes již nebál říci měsíců. Mezitím se objevilo i několik bezpečnostních chyb ve stávající verzi a tak musela být vydána i opravná verze 3.0.6. Dnes již víme, že jsme celou tu dobu nečekali na verzi 3.1, ale na 3.5.

Za zpožděním stojí nový JavaSkriptový engine TraceMonkey. Za poslední dva měsíce se v něm objevilo takové množství chyb, že to zabránilo vydání celého Firefoxu. Někteří vývojáři si dokonce myslí, že by bylo lepší, pro potřeby nové verze, TraceMonkey vyřadit a vydat ho až ve verzi další.

Poslední zpráva o Firefoxu hovoří o vydání třetí beta verze tento týden. To je o týden později než byl původní plán po oznámení, že 3.1 bude 3.5. Stejně jako tomu bylo před měsícem, tak i teď se mluví o tom, že Firefox 3.5 je prakticky hotový, ale TraceMonkey je natolik chybovou částí, že se vydání zatím ještě nedočkáme.

Unixový silvestr je za námi

Datum 14. února je pro kdejakou slečnu případně paní důležitým dnem. Může očekávat dárky, přáníčka atd. Pro linuxového geeka to byl ale mnohem důležitější den. Přesně v 00:31:30 našeho času byl unixový timestamp 1234567890. V některých diskusích to bylo nazváno unixovým silvestrem. Já bych to tak nenazýval, takže terminologii nechám na laskavém čtenáři.

Tak jako tak, podobný timestamp nemáme každý den a věřím, že nejeden z nás si ho o půl jedné ráno 14. února vychutnával.

Unixový timestamp se začal počítat od 1. ledna 1970 a každou vteřinou se o jedničku zvedá. Bude tomu tak až do roku 2038, konkrétně do 19. ledna. V této době bude pravděpodobně většina počítačů 64 bit, kterých se bude tento problém týkat o mnoho později. Je však pravděpodobné, že se problém vyřeší i pro starší hardware.

Nejen warezem živ je torrent

Začátkem února se objevila zpráva o přenesení 180 TB přes linuxtracker.com. I další čísla, která jsou spojená s tímto projektem vypadají zajímavě. Je to například počet uživatelů, který se vyšplhal na 40 000 nebo 1400 torrentů s linuxovými distribucemi nebo programy. Množství přenesených dat sice není nějak oslňující, ale je dobré vidět, že torrenty nejsou využívány jen pro různé nelegální aktivity.

S Valentýnem přišel i Debian

Lenny dospěl a narodil se Squeeze. Pokud jde o můj pohled, tak nový Debian přišel jak blesk z čistého nebe. Proč tomu tak bylo? Debian měl původně vyjít v září roku 2008. Nestalo se tak a vydání bylo odloženo skoro o rok. Poté se moc zpráv neobjevovalo a několik týdnů, možná by se dalo říci dnů vývojáři vyrukovali se zprávou, že 14. února bude Debian Lenny vydán.

O Lennym si můžete přečíst náš článek, kde jsou detailně popsány některé novinky. Zajímavou vlastní je třeba stahování aktualizací již během instalace. Po instalaci už nás nečeká několik desítek nových balíků a systém je relativně bezpečnější než bez aktualizace.

Nový Debian také vyřešil problémy s nesvobodnými firmwary. Pod heslem „binární blob je svobodný, dokud nebude prokázaný opak“ Debian již zavádí pro některá zařízení správný firmware bez zásahu uživatele.

Vydávání Debianu není nějak pravidelné a v minulosti jsme byli svědky intervalu 6 měsíců, ale i 2 roky. Doufejme, že Debian nepodlehne nátlaku některých výrobců, aby byl software vydávaný pravidelně, ať je pro to důvod nebo ne.

widgety

Ohlasy na nový Debian jsou vesměs pozitivní. Vidím to jak ve svém okolí, tak v diskuzích a blozích na Internetu.

KDE 4.2.1 je na světě, konečně stable?

Na konci ledna bylo vydáno KDE 4.2. Zatímco minulý měsíc pomyslný boom dozníval, teď již opadl úplně. Vývojáři pro nás mezitím připravili opravnou verzi 4.2.1, která řeší řadu problémů. To z mého pohledu není nějak výjimečné. Důležitější je, že KDE 4.2.1 nahradilo KDE 3.5.10 v distribuci Slackware. Slackware má pověst velmi stabilní distribuce. Možná za to může one-man-show, kterou Slackware představuje. Jeden člověk je se sebou schopný spolupracovat mnohem lépe něž několik lidí. Tak jako tak, fakt, že se KDE 4.2.1 dostalo do currentu Slackwaru, značí o tom, že KDE 4 se blíží k něčemu, co by se dalo nazvat „použitelná verze“.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Očkování proti chřipce u dětí: ČR nemá pravidla

Očkování proti chřipce u dětí: ČR nemá pravidla

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Vánoce v září? Kaufland si legraci nedělá

Vánoce v září? Kaufland si legraci nedělá

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD