Kulič: a kulky lítaly...

Ondřej Hykš 12. 3. 2010

Stovky mrtvol, hektolitry krve, hordy nepřátel mířící na vás i po sobě, to je Kulič ve své pravé podobě. Nehledejte v něm příběh ani pointu, prostě střílejte do všeho, co se hýbe. Repetetivní nuda? Ani náhodou! Kulič je rubačka, která neomrzí ani po pár letech. Slabé povahy by ale měly dát radši ruce pryč.

Základní informace

Kulič je 2D střílečka od Hippo Games, české „neziskové skupiny několika programátorů nadšenců patlalů, kteří se pokoušejí programovat“, jak o sobě sami tvrdí. Jeho první verze byla vypuštěna v roce 2000 (tehdy jen pro Windows). V roce 2003 pak byla vypuštěna i verze pro Linux (bohužel bez multiplayeru), která se v roce 2009 dokonce dočkala i opravného patche. Hra se po rozbalení/instalaci pohybuje okolo 4 MiB, přičemž je k dispozici .deb balíček a ještě jeden pro Arch. Samozřejmostí je potom i možnost kompilace. Jako všechny hry od Hippo Games je i Kulič pod licencí GNU GPL, tudíž má zveřejněné zdrojové kódy.

Kulič

Ovládání

Ovládání je bohužel asi nejslabším článkem celé hry. Není ani nijak složité, jako spíš nešťastně řešené. Hlavní pohyb postavy probíhá klasicky pomocí kurzorových kláves, otáčení kolem osy pak pohybem myší do stran. Ač se to může zdát jako zcela jednoduché, občas v té rychlosti dochází k dost zmateným situacím. Když totiž míříte k jihu, otáčení je jaksi obrácené a když míříte do boku, snažíte se zase podvědomě hýbat myší nahoru a dolu, což ovšem nemá na hru žádný vliv. Nakonec se na to dá zvyknout, ale být hned v prvních minutách přeborníkem je vyloučené.

Kulič

Zbraně

Zbraně jsou ve hře naopak velmi povedené. Najdeme tu kulomet, brokovnici, granátomet, raketomet, plazmovku, mrazičku a plamenomet. Kulomet a brokovnici asi představovat nemusím. Kulomet střílí velmi rychle s mírným rozptylem a velmi daleko. Brokovnice je velmi silná i na větší vzdálenost a má obrovský rozptyl, což z ní dělá asi nejlepší zbraň ve hře. Granátomet i raketomet působí škody (a to velmi významné) výbuchem, který působí i za okraje objektů. Granátomet má nízký dostřel, a tak se hodí spíše na blízko, raketomet naopak dostřelí kamkoliv, ale musíte být velmi přesní (klidně by se dal nahradit i sniperkou).

Kulič

Plasmovka s mrazičkou jsou na první pohled ty nejobyčejnější zbraně (středně rychlé, nízké poškození, střílí rovně). Na pohled druhý ale zjistíte, že plasmovka dává ochromující elektrické šoky a mrazička zase snižuje rychlost zasaženého. Plamenomet se kupodivu chová jako normální plamenomet, krátký, ale drtivý dopad. Zajímavostí je, že po smrti různými zbraněmi vypadají mrtvoly jinak (ohořelé, rozmáčené …).

Kulič

Vylepšení

Kromě zbraní, které budete po mapě sbírat, se vám do ruky můžou dostat ještě různá vylepšení. To může být třeba krátkodobá neviditelnost, náboje, zrychlení pohybu, zrychlení střílení, doplnění zdraví nebo štítů. Obecně se víc vyplatí tyto vymoženosti sbírat než jen zabíjet, můžou vám kdykoliv i zachránit život.

Kulič

Závěr

Povedená rychlá střílečka, obzvlášť multiplayer. Škoda jen jeho absence v Lin verzi. Dále bych uvítal i víc než jen dvě mapy a i co se herních módů týče (ve hře jsou dva, deathmatch a všichni-proti-mě), je zde plno nevyužitých možností. Myslím, že kdyby se udělala online verze se statistikami jednotlivých hráčů, měla by hra mnohem větší (možná i mezinárodní) úspěch. Co ale není, může ještě být, nezapomeňte, že tu mluvíme o open source.

Výhody:

widgety

  • téměř žádné nároky na HW
  • dobrá zábava
  • arzenál zbraní
  • pěkné mapy
  • GPL licence

Nevýhody:

  • žádný multiplayer na Linuxu
  • málo map

Stars 3,5 z 5

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Ultra HD v praxi a v Portugalsku

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019