Názory k článku
LaTeX Labs: podpora LaTeX dokumentů v Google Docs

Jirka
Jirka (neregistrovaný) 82.117.130.---
20. 5. 2010 8:57 Nový

Re: Vestavěný editor

celé vlákno

Nezkoušel jsem ten LaTeX Labs, ale pro editaci používám firefox plugin It's All Text!, který k textarea přidá malé tlačítko edit a tím se obsah otevře ve zvoleném editoru. Tento komentář jsem napsal v emacsu.

balki
balki (neregistrovaný) ---.orange.sk
20. 5. 2010 7:18 Nový

Super

celé vlákno

Dakujem za clanok, je dobre vediet o tejto moznosti. LaTeX pouzivam, je fajn, ze ho google integroval do google docs. (Aj ked nechapem, co tym google chce dosiahnut :) )

Petr Krčmář aura:99
20. 5. 2010 7:48 Nový
Firemní podporovatel

Re: Super

celé vlákno

To není práce Google. Je to aplikace z venčí a jen využívá vnější API pro práci s Google Docs.

tom
tom (neregistrovaný) 193.86.154.---
20. 5. 2010 7:20 Nový

grafika

zatím tam nejde jednoduše vkládat obrázky

mat
mat (neregistrovaný) ---.181.broadband4.iol.cz
20. 5. 2010 7:44 Nový

nesmysl

celé vlákno

ac sam LaTeX pouzivam a nedam na nej dopustit, nechapu k cemu to je dobre.. kdo LaTeX pouziva, tak jej ma nainstalovany a zbytek sveta to pouzivat nikdy nebude …

Pan Lorenc
Pan Lorenc (neregistrovaný) ---.sattnet.cz
20. 5. 2010 8:14 Nový

Re: nesmysl

celé vlákno

Tohle se dá tvrdit o všech formátech, které na gogle docs fungujou. Tímhle názorem zpochybňuješ význam celýho gogle docs.

lzap
lzap (neregistrovaný) 84.241.248.---
20. 5. 2010 8:38 Nový

Re: nesmysl

celé vlákno

Presne tak, navic Google ma snahu prosazovat Google Apps na skolach a univerzitach. A dari se mu to. A tam se LaTeX hodne pouziva.

Cuba++
Cuba++ (neregistrovaný) ---.europe.hp.net
20. 5. 2010 8:50 Nový

Re: nesmysl - ale ne ;-)

celé vlákno

Pekny den,

v LaTeXu sazim pravidelne jednou az dvakrat za dva roky (oponentury na diplomove prace). Kvuli tomu instalovat LaTeX se mi nechce. Pouzival jsem onlineTex (nebo jak se to jmenuje…), ale Tex google doc me dostaly! ;-) Zadna instalace, prehlednej editor, a je to ;-) Parada.

Daniel Langr aura:100
20. 5. 2010 8:58 Nový

Re: nesmysl

celé vlákno

Také by to mohlo být velmi užitečné při spolupráci více lidí na jednom textu, např. při psaní či finálních úpravách vědeckých článků. Pokud to tedy systém umožňuje, já to na Google Docs zkoušel s tabulkovým kalkulátorem a tam to funguje perfektně…

Jiří Nesládek aura:42

Dělení slov

celé vlákno

Pravidlo č. 1 pro dělení slov v češtině zní: „Dělíme pouze slova víceslabičná.“ Jednoslabičná slova nedělíme, i když mají více písmen např. pštros, vstříc, vždyť…

Jiří Nesládek aura:42

Typografický paskvil

celé vlákno

Další článek o TeXu, kdy má autor v úvodu plná ústa „špičkové sazby“, ale když dojde na praktickou ukázku, tak v ní jsou hrubé typografické chyby – jednopísmenné předložky a spojky na konci řádků, pancharty, špatně rozdělená slova a špatná sazba odstavců. Zavání to stejným diletantstvím, jako nedávno publikovaný příspěvek pana Krčmáře na téma správného psaní podmětu s přísudkem. Pokud myslí vážně svou osvětovou činnost v oblasti psaného projevu, pak by se měl, podle mého názoru, důkladněji seznámit s problematikou, o které referuje.

Daniel Langr aura:100
20. 5. 2010 9:42 Nový

Re: Typografický paskvil

celé vlákno

Zde bych se tedy autora rozhodně zastal, článek není o „špičkové sazbě“ ani se autor neprohlašuje za „špičkového sazeče“. Pouze uvádí, že „Máte tedy možnost si v online službě vytvářet texty se špičkovou sazbou.“ a tomu těžko můžete něco vytknout.

M D aura:43

Re: Typografický paskvil

celé vlákno

Tak ja bych se ho tedy nezastal. V cem spociva ta moznost spickove sazby, kdyz tam Google LaTeX naseka chyby uvedene vyse?

Daniel Langr aura:100
20. 5. 2010 9:52 Nový

Re: Typografický paskvil

celé vlákno

No zde se pouštím na tenký led, ale mám pocit, že (La)Tex je navržen tak, aby fungoval kdekoliv kdykoliv stejně, tedy aby pro stejný zdroják dával stejný výsledek (s přesností na mikrony :). Pokud tomu tak není, tak je v tomto googlovském LaTeXu něco špatně. Za což by sice autor nemohl, ale zase uznávám, že by to jeho tvrzení o „špičkové sazbě“ poněkud pokulhávalo…

Ravenshore
Ravenshore (neregistrovaný) 195.113.30.---
20. 5. 2010 10:18 Nový

Re: Typografický paskvil

celé vlákno

No DVI a PDF výstup se asi mohou lišit – na PDF výstup nefunguje standardní test. Co se předložek týče, je za nimi nutno použít pevnou mezeru (na to upozorňuje i Knuth v the TeXbook, takže asi nebude jednoduchá možnost, jak TeX upravit, aby to dělal automaticky. Co se týče špatného rozdělení slova vždyť, tam může být chyba v souboru cslatexu obsahujícímu povolená rozdělení (nebo soubor chybí úplně). Takže by to chtělo soubor vyzkoušet v funkční verzi LaTeXu (což klidně udělám) a pokud se chyba projeví též opravit nastavení rozdělování (na což bych si snad také čas našel). TeX je fajn systém pro psaní matematických článků. Ale za typografii nemůže být nikdy zodpovědný stoprocentně – stejně jako pomocí kovových odlitků, tak i pomocí TeXu vysázíte hnusnou věc.

klokan
klokan (neregistrovaný) ---.mendelu.cz
20. 5. 2010 12:00 Nový

Re: Typografický paskvil

celé vlákno

Nejake rozsireni TeXu (mozna encTeXu nebo eTeXu), ktere ty predlozky osetruje samo je na CTAN.

Jiří Nesládek aura:42

Re: Typografický paskvil, aneb Ravenshore mě předběhl...

celé vlákno

…tak jednoduché to zase není. Sazba je obecně aplikací souboru pravidel, které sledují různá funkční a estetická hlediska. Tato pravidla mají svou historii a v různých kulturních prostředích se mohly ustálit odlišné typografické konvence. Typická česká sazba se např. od anglosaské na první pohled liší např. úpravou odstavců. Za výsledný text musí být vždycky odpovědný člověk. (La)TeX je pouze nástroj, který může proces sazby usnadnit. Avšak sebelepší nástroj v rukou mantáka nezaručí kvalitní výsledek. Když porovnáte PDF upečené Googlem s tím, o kterém pan Krčmář napsal, že ho před časem sázel do PDF právě v LaTeXu, tak naleznete rozdíly. V původním PDF slovo „vždyť“ není rozděleno. Ostatní výše zmíněné chyby v sazbě jsou však přítomny v obou variantách. Protože pravidla pro správné zalamování textu jsou silnou stránkou TeXu, řekl bych, že mu pan Krčmář nedal šanci. Jak to dokázal, se musíte zeptat jeho, ale výsledek je bezesporu otřesný. Spíš než o sazbě by se dalo hovořit o setí. Představuji si to tak, že autor nabral hrst textu a ladným pohybem ho rozhodil do dokumentu s tím, že když to nakonec zahrabal a pohnojil LaTeXem, tak přeci každý musí uznat, že jde o „špičkovou sazbu“, ne?

Daniel Langr aura:100
20. 5. 2010 10:38 Nový

Re: Typografický paskvil, aneb Ravenshore mě předběhl...

celé vlákno

Na tom se shodneme :). Pan Krčmář ať si znásilňuje LaTeX jak chce, to je jeho věc, pokud nepublikuje článek o tom, jak sázet. Já chtěl jen upozornit na to, že tento článek má jiné téma…

dejfson
dejfson (neregistrovaný) ---.adsl.solnet.ch
20. 5. 2010 13:31 Nový

Je Google zlo?

celé vlákno

Abych pravdu rekl docela me aktivity googlu desi. Uznavam ze se vyznacne podileji na vyvoji otevreneho software. Ovsem jejich sluzby zacinaji pekne smrdet. Vsechno zacina ‚potichoucku‘ emailem, kterym davam k ‚precteni‘ svou osobni konverzaci (ano, delam to dobrovolne a jsem si toho vedom). Ted zavadeji sluzby ktere – pokud je lide budou vyuzivat – daji googlu uplne vsechny informace o Vas a o osobach blizkych. Nedokazu si predstavit ze bych v tom mel napsat nejaky dokument, pripadne jej s nekym sdilet. Staci aby americanum rupnulo v bedne, a americka vlada bude po case moci ziskat o vsech lidech jakekoliv informace (jestli to uz nedela :). Maily se daji jeste pred sledovanim ochranit. Nenapada me ovsem jak ochranit google docs dokumenty pred tim aby si je precetla nepovolana osoba. Zacina to velmi pripominat facebook – kdyz v tom neco napisu, tak to v podstate vyzvonim do sveta. Takze je Google take zlo?

Daniel Langr aura:100
20. 5. 2010 13:56 Nový

Re: Je Google zlo?

celé vlákno

Je to pouze a jenom možnost, nikdo vás přece nenutí Google, Facebook a podobné služby používat. Pokud budu psát vědecký článek (který je finálně určen k veřejné publikaci) pomocí Google Docs a nasdílím ho spoluautorům, tak bych se mohl bát tak leda toho, že mi ho někdo ukradne a publikuje přede mnou, ale zatím jsem o takovém případu neslyšel (mnohem snažší je opsat již publikovaný text, jak známo ;). Když se s kamarádama budeme domlouvat na itineráři dovolené a seznamu věcí co kdo vezme do batohu, tak mi taky bude uplně jedno, že k těmto datům má Google přístup (a třeba je pak draze prodá firmám vyrábějícím bomby do vařiče). Ale když budu například vytvářet patent nebo pracovat na citlivých zdrojových kódech, tak samozřejmě nebudu takový blázen abych k tomu používal Google Docs nebo Gmail bez šifrování. Takže IMHO záleží na případ od případu.

klokan
klokan (neregistrovaný) ---.mendelu.cz
20. 5. 2010 15:28 Nový

Re: Je Google zlo?

celé vlákno

No nevim, radsi bych do Googlu nic o bombach do varice nepsal. Pokud je pravda ze za Google je pobocka FBI a vsechno se monitoruje, tak by si tim clovek mohl nechtene pozvat necekanou navstevu :)

benzin
benzin (neregistrovaný) 90.182.94.---
20. 5. 2010 14:00 Nový

Re: Je Google zlo?

celé vlákno

Google dela nastroje. O vyuziti se uz staraji lide. Predpokladam, ze je (nebo bude) mozne si koupit google doc a nainstalovat na vlastnim HW.

kyytaM
kyytaM (neregistrovaný) ---.cvtisr.sk
20. 5. 2010 15:43 Nový

Re: Je Google zlo?

celé vlákno

Google je jednou z mnohych firiem prevadzkujucich podobne sluzby. Takze IMO otazka by skor mala byt polozena, ci sluzby tohto typu su zlo.

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Vitalia.cz: Fuck you, rakovino

Fuck you, rakovino

Měšec.cz: Bič na šmejdy: bezplatná mediace

Bič na šmejdy: bezplatná mediace

120na80.cz: V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

Podnikatel.cz: Nechtějí vrátit odpočet DPH? Chtějte úrok

Nechtějí vrátit odpočet DPH? Chtějte úrok

Podnikatel.cz: Jste pojištěnec VZP? Stahujte u nás přehled

Jste pojištěnec VZP? Stahujte u nás přehled

Vitalia.cz: Incest: Tabu nad jiné

Incest: Tabu nad jiné

Root.cz: EU chce zrušit anonymní platby

EU chce zrušit anonymní platby

Lupa.cz: Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Lupa.cz: Pokud chcete být špičkový programátor…

Pokud chcete být špičkový programátor…

Podnikatel.cz: Registr všech účtů. Konec daňovým únikům?

Registr všech účtů. Konec daňovým únikům?

Vitalia.cz: Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Lupa.cz: Miliony mladých lidí utíkají z Facebooku. Kam?

Miliony mladých lidí utíkají z Facebooku. Kam?

Měšec.cz: Vše o dani z nemovitých věcí

Vše o dani z nemovitých věcí

Podnikatel.cz: Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

Podnikatel.cz: Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Vitalia.cz: Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Měšec.cz: Změny a novinky roku 2016 v kostce

Změny a novinky roku 2016 v kostce

Podnikatel.cz: Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Vitalia.cz: Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Vitalia.cz: Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Ušetřete