Linux do vaší základní desky

Vojtěch Bednář 19. 5. 2008

Jeden z významných výrobců základních desek pro PC, Asus, se rozhodl své produkty vybavovat také Linuxem. Do moderních základních desek se tak dostává prastarý koncept vestavěného operačního systému. Ten známe například z osmibitů, do kterých se automaticky přidával BASIC. Udělá Linux díru do trhu PC?

Staronový zázrak

Představa operačního systému v základní desce počítače může na první pohled působit velmi zvláštně. Operační systém je přece složitý software skládající se z tisíců fyzických souborů v úložném prostoru počítače, odkud je po jeho spuštění nahráván do operační paměti. Tato koncepce, kterou dnes najdeme v drtivé většině počítačů (nebereme-li v úvahu různá jednoúčelová zařízení) zajišťuje relativní svobodu výběru systému, jeho flexibilitu a možnost snadné aktualizace.

Přesto operační systémy, nebo přinejmenším jejich části, byly dlouho umisťovány ne na záznamová média počítačů, ale do jejich trvanlivé paměti. Společnost ASUS, jeden z významných dodavatelů PC, ale také jejich komponent a především základních desek, se k tomuto principu alespoň náznakem vrací. Její nové desky budou obsahovat… Linux.

Operační systém, konkrétně distribuce Splashtop, určená právě k těmto účelům bude integrována do některých modelů základních desek označených jako „Express Gate“.

Splashtop logo

Uživatel počítače si po spuštění bude moci vybrat, zda chce, aby byl spuštěn Linux uložený na desce, nebo aby došlo k zavedení tradičního operačního systému. PC vybavené takovou deskou bude pochopitelně fungovat i v případě, že na jeho pevném disku nebude nainstalovaný žádný operační systém. Zázrak? Nebo jen využití dávno opuštěného principu operačního systému?

Instantní systém

Operační systém v pevné paměti byl standardem v době osmibitových počítačů. První PC měla integrován interpret programovacího jazyka – BASICu. Ten byl schopen pracovat bez nutnosti složitého operačního systému. Bylo to praktické řešení tam, kde se používal výhradně jediný program, avšak pomalý interpret a komplikované programování složitějších aplikací způsobilo, že ze základních desek vypadl a v dnešní době PC jinou možnost než spuštění SETUPu nebo nastartování operačního systému nedávají.

Splashtop1

To se s novými deskami od Asusu může změnit. Splashtop je jednoduchý, uživatelsky přívětivý systém se základními aplikacemi, který je k dispozici díky své integraci do desky takřka okamžitě po zapnutí počítače. Můžete si prohlédnout názorné video jeho fungování. Uživatel má k dispozici webový prohlížeč, klienta Skype a další nástroje. Systém je možné rozšiřovat o další nástroje a využívat běžná datová média.

Ideální kiosek

Linux integrovaný do základní desky nemusí být jen extravagantní hračka pro technického nadšence či poslední řešení v případě kolapsu pevného disku počítače. Může ušetřit nemalé náklady například pro počítače využívané jako internetové kiosky nebo jednoúčelové systémy založené na webovém prohlížeči. Takové PC totiž nemusí obsahovat pevný disk – k ukládání dat stačí flash paměť. Podstatně se snižují bezpečnostní rizika spojená s jeho provozem, náklady na správu (bez pohyblivých částí), prodlužuje se životnost, a přitom uživatelský komfort zůstává zachován. Člověk pracující s takovým počítačem se nemusí učit nic nového. Argument proti takovému řešení spočívající v tom, že se jedná o nestandardní systém i nestandardní pojetí architektury počítače, je přitom k ničemu – Splashtop bude v milionech základních desek.

Spanilá jízda Linuxu?

Skutečné využití Splashtopu je pochopitelně jasně vymezené jeho možnostmi. Počítač s ním bude nejčastěji online terminálem. Tam, kde bude potřeba složitějších aplikací a standardního prostředí, bude PC, byť opatřené základní deskou s Linuxem, stejně obsahovat plnohodnotný systém (nejčastěji Windows) a bude používat jej. Integrovaný operační systém se využije jako ona již zmiňovaná nouzová možnost, a dále pak jako zajímavost ve stylu „mluvícího“ BIOSu či digitálního displeje přiletovaného k základní desce. Jinými slovy, ti, kteří budou pro své systémy základní desku s funkcí Express Gate vyhledávat, integrovaný systém využijí, pro ostatní zůstane funkcí, která v PC leží a tiše stárne.

Splashtop2

Přesto má ale volba Asusu začít vybavovat integrovaným Linuxem své základní desky vyráběné v masivním měřítku pro budoucí vnímání tohoto systému důležitý rozměr. Stratégové, kteří často bez ohledu na objektivní informace rozhodují o softwaru, mohou opět o něco více slyšet o variantě „Linux“. Něco, co je v převažujícím diskursu stále označováno za marginální technologickou záležitost, se posune o krok blíže většinovému uživateli – byť skryto do základní desky. Každý takový krok, je-li navíc podpořen významným výrobcem hardwaru, je pro Linux jako pro systém krokem kupředu.

Anketa

Operační systém přímo na desce je...

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bio vejce nepoznají ani veterináři

Bio vejce nepoznají ani veterináři

120na80.cz: I tuto vodu můžete pít

I tuto vodu můžete pít

Měšec.cz: Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Měšec.cz: Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

120na80.cz: Kopřivové víno na chudokrevnost

Kopřivové víno na chudokrevnost

Měšec.cz: Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

Podnikatel.cz: Daň z nemovitosti? Změny budou v říjnu

Daň z nemovitosti? Změny budou v říjnu

Vitalia.cz: Za zánět močových cest mohou plavky

Za zánět močových cest mohou plavky

Podnikatel.cz: Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let

Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let

Měšec.cz: Nový sazebník mBank radost nedělá

Nový sazebník mBank radost nedělá

DigiZone.cz: Hra o trůny: natáčení 7. řady posunuto

Hra o trůny: natáčení 7. řady posunuto

Lupa.cz: Vodafone umí volání přes Wi-Fi. Z ciziny jako v ČR

Vodafone umí volání přes Wi-Fi. Z ciziny jako v ČR

DigiZone.cz: Oživení ekonomiky by mělo navýšit reklamu

Oživení ekonomiky by mělo navýšit reklamu

Vitalia.cz: Tohle je Břicháč Tom, co zhubnul 27 kg

Tohle je Břicháč Tom, co zhubnul 27 kg

DigiZone.cz: Markíza HD a Dajto? U Digi TV asi minulost

Markíza HD a Dajto? U Digi TV asi minulost

Podnikatel.cz: Přiznal prodej padělků. Pokuta ho nemine

Přiznal prodej padělků. Pokuta ho nemine

Podnikatel.cz: Nereaguje na výzvu ČOIky, zaplatí milion

Nereaguje na výzvu ČOIky, zaplatí milion

Podnikatel.cz: Účtenky v rámci EET? Klidně emailem

Účtenky v rámci EET? Klidně emailem

Vitalia.cz: Petr Koukal: Až rakovina mi zkvalitnila život

Petr Koukal: Až rakovina mi zkvalitnila život

Podnikatel.cz: Místa, kde hází podnikání klacky pod nohy

Místa, kde hází podnikání klacky pod nohy