Linux má jen deset dobrých aplikací, říká zakladatel Gnome

Petr Krčmář 3. 10. 2011

Linux není příliš úspěšný v nasazování na desktopu a používá jej asi jen jedno procento uživatelů PC. Podle Miguela de Icaza je to způsobeno hlavně tím, že vývojáři nemají dobré podmínky k vývoji a stále se jim pod rukama mění API. Navíc se vše prohlubuje kvůli nekompatibilitě jednotlivých distribucí.

Linuxu se na desktopu dlouhodobě nedaří a drží se okolo jednoho procenta, přestože zastoupení pomalu roste. Česko je podle světového žebříčku na dvanáctém místě, přičemž u nás zastoupení dosahuje jen 1,7 %. Žebříček dvaceti zemí přitom obsahuje většinou rozvojové a totalitní země.

Názory na viníka tohoto stavu se mezi uživateli různí, jedni viní Microsoft a jeho monopol, jiní státní úředníky preferující komerční řešení, další nadávají na roztříštěnost celého linuxového prostředí a chybějící jednotný tón. Svůj názor teď přidal i Miguel de Icaza, jeden ze zakladatelů projektů Gnome a Mono. Ten je znám svou otevřeností, až prostořekostí, a jako obvykle byl velmi kritický.

Miguel de Icaza (autor: J. D. Davidson, licence CC-by)

Miguela de Icaza zpovídal Tim Anderson, který se s ním setkal na konferenci Windows 8 Build. Položil mu několik otázek, týkajících se rozšíření Linuxu na desktopu. Podle Miguela může za problémy především to, že nikdy nebyl vyřešen problém s aplikacemi.

Když spočítáte dobré linuxové aplikace, dojdete zhruba k číslu deset, říká de Icaza. Když se budete hodně snažit, napočítáte jich možná i dvacet. Pro vývojáře prý není žádný med nové aplikace vytvářet. Nasíráme vývojáře na každém kroku tím, že jim pořád měníme API, postěžoval si de Icaza.

Velkým problémem je také nekompatibilita jednotlivých distribucí, čímž Miguel de Icaza naráží na často zmiňovaný problém roztříštěnosti linuxového prostředí: V případě linuxového desktopu jsou vlastnosti open-source prostředí spíše na škodu. Kvůli nim velmi často věci rozbíjíme. A není to jen nekompatibilitou mezi Red Hatem, Ubuntu a Suse, ale také uvnitř samotných distribucí, vysvětluje de Icaza. Ubuntu z tohoto týdne je nekompatibilní s tím, které vyšlo před devíti měsíci. K tomu všemu existují různé edice, KDE edice, Gnome edice, které jen přidávají další verze systémů.

Blíží se Windows 8 a s nimi i zcela nové prostředí Metro, které se přiblíží mobilním aplikacím. Zároveň nebude jen pro platformu Intel, ale poprvé bude k dispozici i pro ARM. Podle Miguela de Icaza žádná open-source implementace Metra nevznikne. Nemyslím, že něco podobného vznikne. Linux zažil na desktopu těžké časy a desktop už stejně pomalu přestává být tím hlavním, vysvětlil de Icaza.

Prostředí Metro z Windows 8

Podle slov předního linuxového vývojáře se Microsoft chystá s novým prostředím napravit předchozí chyby. Pokud chcete programovat pro půl miliardy počítačů, musíte přejít na prostředí Metro. Nedostanete už kompletní API, ale budete uzavřeni v sandboxu. Což je dobře, protože to konečně odstraní bezpečnostní problémy Windows.

widgety

Podle de Icaza je nutné, aby Microsoft napravil všechen nepořádek, který dříve vytvořil. Je potřeba, aby to dali do pořádku. Všechen ten malware, spyware a to, že každý uživatel je zároveň administrátorem a musí každou chvíli přeinstalovávat svůj systém, vysvětlil Miguel de Icaza.

Na závěr minirozhovoru Miguel de Icaza připustil, že se mu nový koncept Windows 8 líbí: Musím říct, že se mi vlastně Windows 8 líbí. Nejsem uživatelem Windows, ale asi to bude poprvé, kdy je budu na svém počítači používat.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Lupa.cz: Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

Aukro.cz mění majitele. Vrací se do českých rukou

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

120na80.cz: Nejsilnější alergeny jsou pryč

Nejsilnější alergeny jsou pryč

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje