Názory k článku
Linux na desktopu roste nezměněným tempem

ppp
ppp (neregistrovaný)
19. 9. 2008 0:21 Nový

návaznost?

celé vlákno
Bylo by zajímavé si ty grafy dát dohromady. Či přesněji řečeno vedle sebe, dohromady to snad ani nejde.
U červeného grafu se v září 2007 nespojitě mění trend, u zeleného dokonce hodnota. Jestli jsou ze stejného zdroje, tak si ten zdroj moc nevidí do huby. Takhle tu Ameriku nepředhoníme, soudruzi.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 0:39 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Mnohem zajimavejsi by bylo srovnani jednotlivych regionu:) Nebo skupin uzivatelu podle veku, vzdelani a inteligence:)
Tipl bych si, ze nejvic bude linux zastoupen v postkomunistickych zemich a treba v USA to bude tak 0.2%, vek do 18ti let, vzdelani zakladni a inteligence nevelka dle hlasu komunity ve forech, diskuzich a radoby odpovedich na neci problemy ....
Jirka
Jirka (neregistrovaný)
19. 9. 2008 1:39 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Vzhledem k tomu, že ty data pocházejí především z USA, tak ten podíl Linuxu v USA bude opravdu odpovídat cca 1 %. Celosvětový podíl Linuxu? Čert ví.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 3:27 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
mas recht :P
sunik
sunik (neregistrovaný)
19. 9. 2008 4:34 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
neroste, ja jsem přecházel z winXP a jsem strasne rád že jsem to udělal.
mm
mm (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:12 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
18 mně bylo kdysi dávno v 80.letech, vzdělání VŠ, inteligence prý solidní :-)
A když vezmu v úvahu mladší uživatele Linuxu, které znám, jejich průměrná inteligence a vzdělání je zcela určitě vyšší než u průměrných užívatelů nejmenovaného OS v mém okolí :-))
Ne, tudy cesta nevede. Zkuste to trochu lépe a rafinovaněji.

Výzkum, který je uveden v článku zobrazuje především situaci v USA.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 9:24 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
takze jsem mene inteligentni, kdyz pouzivam Windows (kde nemusim nic stelovat a neztracet cas) :D namisto skveleho linuxu (kde musim nejdrive vystelovat jadro, pokompilovat si, zaskriptovat a podobne)? :D pozoruhodne zavery. ... myslim ze BFU jsou na obou stranach (podivejme treba na *buntisty)
Izak
Izak (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:33 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ne, pokud znate registry a rozumite jim, tak jste genius, nam mene chapavim staci, ze zname /etc/ a /var ... a jednoduchost, ze vse je soubor a vidim jednoduse co se v OS deje ;-))
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 10:02 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
A nebo si prectes registry guidelines a budes guru i v registrech ... registry jsou DB, taky kam jinam rvat tuny konfigurace? do souboru? OBSOLETE uz 15 let!
Saboter
Saboter (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:20 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
uz aby byly registry deprecated
Pavel Krejčíř
Pavel Krejčíř (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:23 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Tak jednak registr je jen jeden, jinak by se to v angličtině jmenovalo "Registries", kdyby jich bylo víc. Dále je úsměvné, že by to měla být databáze. Cha, cha. A za třetí, když je to tak skvělý, tak proč od toho MS upustil a s .NETem začal zase většinu konfiguračních informací cpát do xml, tedy zpátky do texťáků?
Saboter
Saboter (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:45 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
ktere xml soubory mate na mysli?

Mnozne cislo tam bude asi proto, ze lide chteji vyjadrit nejak velikost toho zla a jeden registr by na to nestacil :)
Zdenek Jindra aura:41
19. 9. 2008 11:50 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Třeba machine.config a web.config, další si najdete v c:\windows\Microsoft.NET.
Registrů je skutečně víc. sam, software, system, security, default a pro každého uživatele ntuser.dat. U Visty ještě neblaze známý BCD registr pro bootování místo boot.ini, což značně komplikuje recovery bootmanageru, protože bcd obsahuje jen hromadu GUID.
Registry jsou za běhu připojeny do několika přípojných bodů (což budí dojem jedné struktury) a jsou i aliasy, např. HKEY_CLASSES_ROOT je ve skutečnosti alias na HKLM\Software\Classes a CurrentControlSet se zase napojí na ControlSet001 nebo jiný HW profil. Podobně Default (účet přihlašovacího programu Winlogon) je ve skutečnosti alias mířící na složitější název klíče, který může být obecně na různých strojích různý. Něco z pokročilých funkcí nabízí reg, doporučuji reg /?.
Sorry za offtopic, ale já Windows nemám rád, ale do hloubky se věnuji jejich správě, protože je to pořád rozšířený systém a po mých znalostech je poptávka. Snažím se, aby prostě moje zaujatost pro Linux nezhoršovala kvalitu práce.
Pavel Krejčíř
Pavel Krejčíř (neregistrovaný)
19. 9. 2008 12:41 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Vidíte, ještě jsem ani nedopsal svůj příspěvek, až už je to tady. To je přece jedno, v kolika souborech je ten registr schovaný, nebo ne? To je, jako bych říkal, že si v Paradoxu vytvořím nové databáze, protože každá tabulka se skládá z mnoha souborů. Takže v Paradoxu prostě jedna databáze neexistuje, vždy je jich víc. Obdobně v Oracle či MSSQL, tam teda stačí 2 soubory, ale taky víc než jeden. Takže když někdo bude říkat, že má MS SQL databázi, opravíme ho, že jich má určitě víc.
Zdenek Jindra aura:41
19. 9. 2008 13:00 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Tady se vyloženě chytáte stébla. Zaměnil jste "registr" a "databázi", slovo nadřazené. Ostatně třeba zmíněný "sam" se skládá ze souborů sam bez přípony, sam.log a sam.sav. To je dohromady jedna databáze. To, co je přístupné v systému jako databáze, je několik nezávisle opravovatelných menších databází, nebo, chcete-li, registrů. Tím nechci zakrývat fakt, že říkání "registry" vzniklo nesprávným počeštěním toho anglického slova a ostatně překlad "Editor registru" dává spíše za pravdu Vám. Přesto jsem mnohokrát vyřešil problém bez přeinstalace právě manipulací s jediným registrem (dílčí databází?) a toto dělení tedy dává smysl. A používání textových konf. souborů je volbou vývojáře. Ostatně aby mohla být aplikace označena jako XP ready, musí použít API funkci SHGetFolderPath, která zjistí uživatelské cesty jako Data aplikací a Temp, kam je vhodné konfiguraci a všechno ukládat. Soubory nejsou na ústupu. Největší podíl na využívání registrů má stále Windows. Svého času se zavedly kvůli špatné cache souborového systému a registr měl vlastní cache vrstvu. Stačí si pustit regmon a vidíte klidně 50 až 100 přístupů za sekundu.
Pavel Krejčíř
Pavel Krejčíř (neregistrovaný)
19. 9. 2008 13:33 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
No ono je to nakonec celkem jedno, jak se tomu nadává. Podle mě to je ten registr, ale klidně si tomu říkejte množně. Jinak s vámi celkem souhlasím. Co se týká těch souborů, tak jsem to právě vysvětloval tomu anonymovi výše, že to asi nebude 15 let OBSOLETE, jak tam psal, když se k tomu MS vrací. Myslím, že MS by rádi udělali OBSOLETE spíš ten registr, ale nemůžou jaksi z ničeho nic, kvůli zpětné kompatibilitě aplikací. Vypadá to, že si s tím pěkně nadělali do bot.
Mard
Mard (neregistrovaný)
22. 9. 2008 21:53 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Pane Jindro, mě se moc líbí,jak jste hezky popsal, jak je registr Windows neskutečně hloupý nápad! Děkuji. Jinak musím se přiznat že jsem již dvakráte dával do kopy PC s rozpadlým systémem, kde právě registr byl poškozen. A editovat binárně různé kusy "software" "security" "user" a nevím co ještě, byla hnusná práce. Zajímavé je, že uživatelé Windows obecně méně zálohují a když už, tak nezálohují systémové soubory. Navíc ještě jejich záloha není snadná, sám Microsoft to znesnadnil. Jednak soubory jsou skryté a jedna ani nejdou za normálního stavu načíst. Fakt ulehčení práce!
Pavel Krejčíř
Pavel Krejčíř (neregistrovaný)
19. 9. 2008 12:36 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Na XPéčkách mrkněte třeba do "C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727" případně podadresáře jako "CONFIG" atd. Tam se to všude hemží konfiguračními soubory až hanba. Všechny soubory s příponou xml, config, targets, manifest atd. jsou xml konfigurační soubory. O .NETu se v registru uchovává jen minimální informace, zbytek je rozesetý po souborech na disku.

S množným číslem registru máte třeba pravdu. Viděl jsem taky někde názor, že lze používat množné číslo proto, že souborů, v kterých je ten registr schovaný, je spoustu, tedy víc než jeden. Od té doby zásadně pracuju s Oracle databázemi, protože tam je u každé instance souborů taky strašně moc :-)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:00 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
.NET má Global Assemble Cache, což je věc binární. .NET sice umí využívat XML konfiguráky, neodstraňuje jejich problémy. To jsou: 0) pomalé vyhledávání (O(n) vs O(log n)), 1) pomalé zápisy (kvůli jediné hodnotě je třeba přepsat celý konfigurák); 2) nelze realizovat více současných zápisů do konfiguráku, 3) nelze číst, když někdo jiný zapisuje. Jediné, co XL opravdu řeší, je sjednocení té hromady formátů konfiguráků. Aplikace psané pro .NET typicky používají Rešgistry.

Všimněte si, že Gnome má GConf, KDE má KConfig, a kdosi další vyvíjí Elektru. To všechno jsou v podstatě opisy Windows Registry. Proč? Proto, aby autoři Gnome/KDE/... měli opravdovou příšernost z Windows? Kdepak. Proto, aby řešili výše nastíněné prolbémy.
http://elektra.g4ii.com/Screenshots_and_Key_Examples
asdasdasd
asdasdasd (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:36 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Žvaníš z hladu jako vždycky. Elektra se objevila před mnoha lety, a neuspěla, neprosadila se, upadla v zapomění, žádná velká distribuce ji nepřijala ani význemné projekty, dál se jede na konfiguračních souborech. GConf je to samé jako editor registrů, tedy žádné registry, ale GUI aplikace na úpravu nastavení. Na rozdíl od editoru registů GConf nemá na pozadí registry, ale tunu xml konfiguračních souborů. To jest jasný důkaz toho, že nejen že nevíš o čem mluvíš, ale že konfigurační soubory se ukázaly ve volné soutěži jako životaschopnější. Není s nima tolik problémů jako s registry, typu windows jsou nestabilní a hrozně pomalé, stačí nainstalovat a odinstalovat pár pogramů a zasvinit registry. Právě proto od nich microsoft pomalu ale jistě upouští.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:52 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
GConf používá vyjma XML také binární databázi. V XML jsou data asi proto, že si autoři netroufnou použít jen binární DB. Ne každý holt píše SW jako MS ;)

To by mě zajímalo, jaký je při odinstalaci programu prozdíl mezi Registry a konfiguráky. V Registry zbydou věci, které po sobě aplikace neodstraní. V konfigurácích je to úplně stejně. Když odinstalujete na Linuxu aplikaci X, dokonce se ani automaticky neodstraní balíčky, které si aplikace dotáhla jen pro sebe. Konfiguráky se mohou a nemusí odstranit, z profilu uživatele se pak téměř jistě neodstraní. A když nepoužíváte balíčky, je ještě hůř. Zkuste si někdy odinstalovat Oracle - zbudou po něm adresáře, v nich soubory, konfigurák/y v /etc, a kdo ví co ještě.
Deedee
Deedee (neregistrovaný)
19. 9. 2008 17:45 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Njn.. asi neumíte odinstalovávat ..
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 0:04 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno

Hezký. A nebude to spíše tak, že textové soubory používá jako zdroj, závazná data, zatímco binární db slouží jako cache pro rychlý přístup? Přeci jen GConf je v prvé řadě konfigurační služba. Ostatně tento princip je standardní. (S výjimkou windows světa.)

Pokud uvedu:

sudo aptitude purge program
tak mi ho odinstaluje včetně veškerých souvisejících dat (konfigurace, var, ...). To považuji za zcela automatické. Určitě na to existuje i nějaké klikátko, ale takto je to rychlejší... Jo, teď jsem sem koukal do Synapticu. Je tam volba odstranit úplně.

Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 1:37 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Cache pro rychlý přístup, nebo konfiguráky jako backup DB, to je vcelku jedno. Prostě autoři té své DB asi moc nevěří ;)

Pokud provedete odinstalaci aplikace, typicky se odstraní jen věci, které byly součástí instalace. Například nastavení uživatelů v jejich home se typicky neodstraňuje (někdy to ani nejde - když mají šifrovaný home, mají ho na síťovém disku, nebo tam mají permissions jen oni). Navíc se podívejte, co zbyde v systému po odinstalaci Oracle. Předpokládám, že odinstalace Apache také zanechá řadu věcí (konfiguráky, logy). Další otázkou je, jestli dojde k odstranění balíčků, které byly nutné jen a pouze pro odinstalovávanou aplikaci.

Ještě upozorňuji, že APT je jen jeden z package management systémů.
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 10:18 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
> Pokud provedete odinstalaci aplikace, typicky se odstraní jen věci, které byly součástí instalace.

No vidíš, a přesně proto se tomu říká OD-INSTALOVAT. Jednou pochopíš, proč tomu tak je.

Jinak nastavení se typicky neodstraňuje, což není chyba, ale záměr. Jestliže upgrade probíhá tak, že se odistaluje App 1.0 a nainstaluje 1.1, tak typicky nechci, aby mi to smazalo konfiguraci, že? Ale to ty asi těžko můžeš znát, když Windows mají na updatování jen jakýsi ubohý příšerně pomalý Active-X udělátka, o kterých jen opravdoví šťouralové ví, co nainstalovala.

Taky je dobrý vědět, že u 99% programů na un*xech je konfigurace na dvou možných místech:
~/.app*
/etc/app*
Pokud ji už nepotřebuju, není nic lehčího, než to smazat - a garantuju, že to je rychlejší než spustit regedit a proklikávat se kamsi do Current user-software-vydavatel-app, či psát skript, který tuto větev vymaže pro všechny uživatele...

...a potom se ještě podívat to D&S\user\Data aplikací\Vydavatel\app a D&S\user\Local settings\Vydavatel\app.

O tom, že na Win existuje spousta shitu, který bezostyšně po deinstalaci zanechá záznamy v Local machine-software-vydavatel-app či nedej Bože třeba v Current machine-system-currentcontrolset-services či classes root (či na miliónu jiných možných míst), raději se ani nezmiňovat, páč se mi při pomyšlení na to zvyšuje tlak.

A to jsem ještě hodnej, že předpokládám, že se konfigurace ukládá tam, kam má a ne kamkoli aplikaci napadne, což hledání zanechané konfigurace prodlužuje geometrickou řadou...

Nojono, prostě někde "plochou organizaci souborů" narveme a jinde necháme zaneřádit milióny míst, že?
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 15:03 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Netykáme si.

Na ty "ubohý příšerně pomalý Active-X udělátka, o kterých jen opravdoví šťouralové ví, co nainstalovala" si vzpomeňte, až budete někdy tvrdit, že webové aplikace jsou super ;). Navíc Windows Update má u každého update link na podrobný popis aktualizace - typicky daleko podrobnější, než jsou třeba popisy u balíčků v distru (kde je mnohdy popisem jen název balíčku, fuj). A aby vašich nesmyslů nebylo vyjmenováno málo, tak vězte, že ve Windows některé aplikace aktualizují pomocí služeb Windows Installeru, InstallShieldu apod.

Pokud při odinstalaci odstraníte jen to, co bylo součástí instalace, pochopitelně na stroji zůstane nastavení, které si aplikace vytvořila později. Zajímavé ale je, že když nastavení úplně stejně zůstane ve Windows (což záleží na odinstalátoru aplikace), tak jsou to shity, a jen pomyšlení na to vám zvyšuje krevní tlak. Ještě jednou zdůrazňuji: nastavení zůstane v Linuxu, není to problém. Nastavení "bezostyšně" zůstane ve Windows, systém se "zanáší", a zvedá se vám z toho krevní tlak. Viz double standard.

Hm, na unixech je *standardně* konfigurace na dvou různých místech. V praxi je to ale mnohdy jinak. Například ji najdete v orahome/network/admin, nebo v home directory Lotus Domina. K tomu typicky zůstanou na disku logy.

Ve Windows najdete nastavení v HKLM\SW\vydavatel\app pro stroj, a v HKCU\SW\vydavatel\app pro uživatele. S podivem je to obdobou /etc a ~/.*, jenom je rychlejší čtení konfigurace, jsou rychlejší zápisy konfigurace, je možé zapisovat a číst ve více instancích, nemáme hromadů různých formátů konfiguráků... Prostě lepší, no.

HKLM\System\currentcontrolset\services je obdobou startovacích skriptů. Je tu ovšem pár rozdílů. Je to ve všech Windows (řady NT) stejné, ne každém unixu jiné. Servisy startují paralelně s ohledem na závislosti, servisu je možné v GUI nastavit kontext ve kterém startuje, akce co se má provést pokud havaruje, a hlavně existuje API, které vrátí seznam servisů, jejich popisů, umožní servisy zastavit či spustit, nebo modifikovat jejich nastavení. Srovnejte s unixy, kde takové věci neexistují. Ale zpět k odinstalaci: unistall musí *vždy* odstranit servis, jinak je to hrubá chyba autora. Obdobně aplikace pro unixy musejí odstranit spouštění svých deamonů.

Obdobu classes root máte samozřejmě na Linuxu také. Kde máte seznam KParts, případně Bonobo komponent? V případě Bonobo kdesi v ${prefix}/lib/bonobo/servers, akorát vy o tom (coby uživatel Linuxu) nevíte. KParts mají údajně registrace v /usr/share/kde4/services, kde je přebírá Sycoca (ve starších verzích možná Kregistry). Ty cesty mohou být samozřejmě na každé instalaci jiné, a navíc hovoříme jen o KParts a Bonobo.
http://library.gnome.org/devel/bonobo-activation/unstable/configuring.html
http://developer.kde.org/documentation/library/kdeqt/kde3arch/ksycoca.html
http://developer.kde.org/documentation/books/kde-2.0-development/ch12lev1sec3.html

Ještě nesmíme zapomenout, že odinstalovaná aplikace mohla být (i na Linuxu) registrovaná k nějakému mime typu, a to samozřejmě v každém prostředí jinak. Jo, to bude práce to najít...

Když to shrnu, tak aplikace na Linuxu "zaneřádí milion míst" úplně stejně, jako ve Windows. Zdá se ale, že toho o Linuxu nevíte dost, abyste tohle věděl. To není moje ostuda - já používám Windows, a znám je celkem dobře. Vy používáte Linux, ale asi ho moc neznáte.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 16:46 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Dobrý den, omlouvám se, že je to off-topic, ale když píšete, že znáte Windows celkem dobře, je pravděpodobné, že jste se již setkal s hláškou "Instrukce na adrese 0x######## odkazovala na adresu paměti 0x########. S pamětí nelze provést operaci: read." Pokud jste se s ní už setkal, podařilo se vám vyřešit ten problém? Vygooglil jsem desítky rad a návodů typu "testování ramky, úpravy v registrech Windows, flashnuti BIOS-u, instalace nejnovějšího SP,...", ale bylo to k ničemu. Hláška se zobrazí například při zobrazení přihlašovací obrazovky (tady konkrétně svchost.exe), dále náhodně explorer.exe, občas browser... Je možné se toho problému zbavit bez zformátování HDD? Jelikož reinstalovat jsem je už zkoušel.

Díky za odpověď
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 16:47 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
jaj, ukončilo to přispěvek...tady je originál

Dobrý den, omlouvám se, že je to off-topic, ale když píšete, že znáte Windows celkem dobře, je pravděpodobné, že jste se již setkal s hláškou "Instrukce na adrese 0x....... odkazovala na adresu paměti 0x...... S pamětí nelze provést operaci: read." Pokud jste se s ní už setkal, podařilo se vám vyřešit ten problém? Vygooglil jsem desítky rad a návodů typu "testování ramky, úpravy v registrech Windows, flashnuti BIOS-u, instalace nejnovějšího SP,...", ale bylo to k ničemu. Hláška se zobrazí například při zobrazení přihlašovací obrazovky (tady konkrétně svchost.exe), dále náhodně explorer.exe, občas browser... Je možné se toho problému zbavit bez zformátování HDD? Jelikož reinstalovat jsem je už zkoušel.

Díky za odpověď
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 16:13 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Bohužel tahle chyba může mít řadu příčin. Například když selže vytvoření instance objektu, ve spoustě případů dostanete jako výsledek null. Když neotestujete návratovou hodnotu na chybu, a pokusíte se o přístup k instanci objektu, vede to k chybě "adresu 0x(něco malého) nelze číst".

Náhodné chyby bývají často způsobeny chybou HW, nejčastěji pamětí nebo chlazením. Toum napovídá i to, že problém přetrval po reinstalaci. Zkuste následující:
- Proveďte kontrolu počítače na viry (například Avastem Home). Můžete zkusit i AdAware od lavasoft.com (tu verzi zdarma). Upozorňuji, že "tracking cookies" v AdAware můžete naprosto ignorovat.
- V BIOSu natáhněte defaults, odstraňte veškeré přetaktování (pokud jste nějaké prováděl). Otevřete počítač, vyluxujte prach (i z chladičů), zkontrolujte jestli se po zapnutí poče plynule točí větráčky. Vyjměte paměťové moduly, očistěte kontakty lihem, a dejte paměti zase zpátky. Zkontrolujte, jestli jsou konektory od HDD správně zasunuté, a kabely nejsou ostře zalomené.
- Na jiném(!) počítači si stáhněte Memtest86+ z adresy: http://www.memtest.org/download/2.01/memtest86+-2.01.iso.zip , rozbalte ZIP, vypalte výsledné ISO na CD. Na testovaném počítači zabootujte toto CD, a nechte otestovat paměť - bude to trvat dlouhé hodiny. Pokud má paměť chyby (což je velmi pravděpodobné), zkuste paměti vyměnit za jiné, a test opakovat. Je také možné, že má problém základní deska, a výměna pamětí nepomůže. Pozn: proč na jiném počítači? Pokud má počítač vadnou paměť, stažený soubor může být zmršený, což nechceme.
- Pokud je paměť OK, odstraňte veškeré rozšiřující karty, které nejsou potřeba k nabootování systému. Pokud to nepomůže, zkuste nahradit grafickou kartu za nějaký starý kousek ze šuplíku, a zabootovat.

Jestli tohle nepomůže, asi nebude chyba v HW. Pak by bylo na místě zkusit vyměnit pevný disk za jakýkoliv ze šuplíku. Ten náhradní můžete přeformátovat, a zkusit nainstalovat Windows (připravte si poslední SP na klíčenku, odpojte počítač od sítě). Neinstalujte žádné dodatečně drivery ani SW, jen poslední SP. Pokud bude počítač po pár hodin stabilní, zkuste postupně instalovat drivery, dokud se problém neobjeví. Jestli už po instalaci Windows a SP stabilní nebude, je problém někde jinde v HW.

To bylo ve zkratce. Upozorňuji, že je to postup pro troubleshooting, a ne menu, ze kterého si můžete vybrat jeden či dva vhodné kroky.
cleb
cleb (neregistrovaný)
22. 9. 2008 14:44 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ještě bych doplnil, že si tazatel můžeušetřit hodně práce a kupování nových pamětí, když předem zkontroluje, zda mu na desce nevytekly kondenzátory - stává se to často starším (2002+-) a hlavně levnějším počítačům, a vykazuje to podobné příznaky, které se s časem zhoršují. Pak je jediným řešením bohužel výměna desky, nebo její oprava (ale to vám asi nikdo neudělá).
Derryk
Derryk (neregistrovaný)
22. 9. 2008 18:36 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Vyteklé(nafouklé) kondíky lze jednoduše mikropájkou odpájet a použít z jiné desky kondíky stejných hodnot. Operace kterou zvládne snad opravdu každý.
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 16:53 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
> Netykáme si.

Ne. Já ti tykám.

Nikdy jsem netvrdil, že webový aplikace jsou něco úžasného. I tak ale Windows update není "webová aplikace", ale svinstvo, o kterým není možný jednoduše zjistit, co vlastně dělá.

Příklad: nainstaluju čistá WinXP, spustím aktualizaci. Jak dlouho budu koukat ne motající se proužek? Deset minut? Dvacet minut? Hodinu?

Jak potom zjistím, která aktualizace mi nainstalovala soubor C:\WindowsNT\System32\blah\blah\kdaaaak\BillVeSprse.jpg?

Na linuxu třeba takhle: pacman -Qo [soubor]

Jak to tedy udělám na Windows?
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 16:15 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Hm. Asi jste nepobral slušnost a vychování, takže běžte svou neslušnost předvádět někomu jinému.
Miroslav Prýmek aura:58
21. 9. 2008 18:41 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Na microsoft.cz jsou všichni slušní a vykají si, co kdybys šel tam?

P.S. otázka se nehodí do krámu? Opakuji:

Jak potom zjistím, která aktualizace mi nainstalovala soubor C:\WindowsNT\System32\blah\blah\kdaaaak\BillVeSprse.jpg?

Na linuxu třeba takhle: pacman -Qo [soubor]

Jak to tedy udělám na Windows?
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 7:30 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Jelikoz jsou windows konzistentni, robustni, profesionalni, ruzovy a nejsladsi system tak v logach. No a co ze nejsou dostupne v eventvieweru jako ostatni systemove logy, pripadne jako soubory v uzivatelskem profilu, programfiles/windowsupdate nebo jinem "systemovem" umisteni, ale namrdane ve windir jako textove soubory :-), jsme ve windows kde je vsechno tak snadne.

Dalsi moznost je zjistenim verze ve vlastnostech souboru a pak to porovnat s lejstrem na windowsupdate k dane aktualizaci kde mate napsane verze souboru kt. dany balicek pridal. Dokonce NEKDY maji ty verze spravne i MS balicky :-), vsechna cest.
Miroslav Prýmek aura:58
22. 9. 2008 8:06 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
A úplně nejrůžovější je, když člověk otevře eventviewer a ukáže se mu jediná hláška: "Soubor událostí je poškozen". Některé systémy (např. Linux) to zřejmě neumí, protože jsem to na nich nikdy neviděl - no jo, prostě Windows je zas o krok napřed!
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 7:17 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Detem se tyka, tak nejak tradicne.

U systemoveho reseni instalaci a odinstalaci jsou nejake linky na step-by-step odinstalaci irelevantni. Primarni je nevytvaret bordel a ne resit jak to uklidit, tohle by mel "superprofesional" tveho razeni vedet.

AD registry rika ti neco fragmentace? Zoufala pomalost dlouho nainstalovanych a "totalne rozinstalovanych" widli prameni z velke casti z fragmentovanych registru a samozrejme nefragmentujiciho NTFS. Dokonce i ten linux se svymi pomalymi konfiguraky je radove rychlejsi nez uzasne rychla fragmentovana reg. DB. Zkus nekdy nastroje od sysinternals, budes koukat.


Co vede trola jako ty, k sireni "billova slova boziho" na *nixovem serveru typu root.cz, frustrace z windows?
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 17:02 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
polozil bych si otazku: je vinou windows, ze vydavatel softwaru napise instalator tak, ze po sobe neuklidi?

jinak s vami skoro i souhlasim, ackoliv jsem uzivatel prave windows. mam radeji aplikace, ktere si drzi soubory ve sve slozce v .conf / .xml / .ini souborech, nez kdyz je bezostysne nahazi do registru. obcas me vsak zamrzi, jakou "dokonalosti" trpi OSS aplikace jako je treba Gimp nebo podobne GTK udelatka portovana pod Windows - ty maji svuj installator, a uz to neni o tom synchronizovat slozku aplikace se zipem :( kdo vi, co takova instalacka dela, ze?

nadruhou stranu co se konfiguracnich souboru tyce, i v roce 2008 zaznamenavam na linuxu par nedostatku - problem by jiste nebyl u .xml souboru, snad ani u .ini souboru. v linuxu ma casto kazdy program konfiguraci trosku jinak (nektere pouzivaji to, jine ono). a u tech obycejnyc, textovych - .conf, je pak hlina, kdyz se nainstaluje novy balik (dejmetomu se zaktualizuje XOrg), a instalator ale neumi sjednotit stare nastaveni s novym, tak radeji puvodni nastaveni uplne prepise. a pak aby se uzivatel opupinkoval, aby si to cele nastavil znova (neco podobneho mi udelalo OpenSUSE, a udelalo to tak dokonale, ze uz sem X uz vubec nespustil - byl jsem patricne, a rekl bych ze i opravnene, zhnusen). to same pri aktualizaci zavadece / jadra (?) ted uz nevim, se to nijak neobtezovalo spojit dva dokumenty... takoveto problemy by resila nejaka hierarchicka struktura dat, a ne obycejny textovy dokument!

a kdyz se tu nacalo instalovani aplikaci - to ma k dokonalosti v "bfu distrech" daleko. je opravdu nepochopitelne navazat napriklad videoprehravac na textovy editor!.. obcas se chci zbavit nejake aplikace, ale nemuzu, protoze se nani z nejakeho divneho duvodu vazi baliky grafickeho rozhrani! (kdyby to bylo naopak, uplne bych to chapal!), a na graficke rozhrani se vaze kernel! opet ma zkusenost - takhle sem si v ubuntu odinstaloval jadro, protoze sem nedbal vystrah - a vlastne sem tomu ani neveril - ze nejake gui klikadlo na hrani kdo vi s cim, mi odebere jadro. to je zkratka k placi... jeste to chce nejakou dobu a 1000 cvicenych opic, ktere udelaji v repozitarich poradek!
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 17:07 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ja bych si položil jinou otázku: proč MS neměl žádné kontroly chování programátorů a dovolil jim zvyknout si na prasárny?

Nebo ještě jinou: proč se totéž neděje na jiných systémech?

Ale to už se tady řešilo, opakovat to nehodlám.

Nakonec ale otázka ze všech důležitější: proč někteří lidé tráví dost podstatný čas na fóru o un*xech vysvětlováním, že Windows jsou super? Mě by ve snu nenapadlo lízt na Windows fóra propagovat Linux či MacOS a trávit tím evidentně několik hodin denně. Proč bych to dělal?
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 17:38 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
a kdopak tvrdi, ze windows jsou "super"?... ja osobne to tvrdit nehodlam, a nikdy sem to netvrdil. jedine, co sem snad kdy tvrdil bylo to, ze windows jsou zkratka vice uzivatelsky privetivejsi - holt za cenu, ze kdyz uz se neco po*, tak je tezky to opravit a vsude vam jen reknou "reinstall".
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 17:58 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
>a kdopak tvrdi, ze windows jsou "super"?...

To byla taková širší glosa, netýkající se jenom Vás :)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 16:36 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Reinstalace je v naprosté většině případů řešení pro lidí bez znalostí a zkušeností. Bohužel většina lidí nemá ani ty znalosti. Těm nezbývá, než studovat, reinstalovat, nebo se obrátit na někoho, kdo ví/umí.
farin
farin (neregistrovaný)
21. 9. 2008 21:40 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ano reinstalovat - univerzalni reseni :-))) Nerikej, ze nedelas pro Bila :-))
BoneFlute aura:66
22. 9. 2008 18:48 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
To není vůbec v celku jedno. To pouze znamená, že zřejmě nevíš, co GConf je. To není jen nějaká konfigurace. To je konfigurační služba. Něco jako má WinApi reg*key(). Jen pojatá hodně jinak a umožňující další věci. Vůbec to není o tom, že by si své databázi nevěřili. Ale o tom, že administrátoři o databázi nemají zájem, a programátoři chtějí pěkné místo kam ukládat nastavení. Také chtějí větší možnosti. U GConf je to zřejmě nejčastěji live oznámení změn, všem aplikacím. (Nezpomínám si na ofiko název.)

Pokud provedu odinstalaci aplikace, tak tam podle požadavku zůstanou buď pouze nastavení, nebo ani to ne. Tak, jak si to určím. Logy a tmp se ignorují, protože ty po vytvoření a použití už aplikace nespravuje. Tudíž se logy i tmp mažou systémově. Takže to vůbec není otázka. Je to jasné jak facka.

Ano. Je více různých balíčkovacích systémů. A krom slacku který to má prej jinak (jak, to nevím), tak všechny distribuce jsou na balíčcích založeny. Což je diametrálně odlišný přístup oproti tomu bordelu ve Windows. Ano, ten má také svůj balíčkovací systém. A uznávám, že je povedený. Chyba - a to velká - je však v tom, že je nepoužívá důsledně. Na Windows můžeš nainstalovat program jakýmkoliv způsobem. I bez balíčku. Což téměř v žádném linuxu nejde. Tam si sice můžeš přihlásit jako root, vzít program a nahrát jeho součásti do systému kam se zlíbí, ale každému uživateli linuxu to bude silně proti srsti. A systém se bude bránit. Což je správně. A málokterý program bude systémovej balíčkovač obcházet. (Výjimky jsou samozřejmě všude. Ale naštěstí jen výjimky. A je to projev čehosi shnilého.) Ve Windows lze bohužel často instalovat aplikaci i jako poweruser, což je podivné. Jó, kdyby to instaloval jen do home uživatele, pak to má logiku. Ale takhle. Ne, Windows je co se týče správy aplikací ještě velice, velice primitivní.
Aleš Pavel

Re: návaznost?

celé vlákno
no ted jsi me normalne citoval :) prave jsem psal ze narvat vse do jednoho souboru je kravina:)
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 2:51 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Vidis a presne pro tebe jsem psal, ze by sis mel o tom neco malo precist, abys pak nebyl na foru za blbecka, protoze uz ctu tvuj prispevek potreti a nic z toho co jsi napsal proste neni pravda ... mozna az na tu databazi, akorat, ze nevim co je usmevneho na necem, co je tu uz asi 15let a davno nahradilo zastarale a hlavne velmi velmi nespolehlive a nachylne k chybam (zvlaste pri vypadcich disku, napajeni a podobne) konfigurace v desetitisici konfiguracnich souborech ... MS zavrhnul konfiguraky v dobe 3.11 jako ve vsech smerech nevyhovujici a nahradil je v te dobe supermoderne a revolucne databazi (dnes uz tak zcela bezne reseni spousty veci), ktera se nekazi, nevadi ji vypadky, protoze ma zurnal a podobne ... linux? verze 2.6 ... ve verzi 4 se mozna dockame taky neceho inteligentnejsiho co se bude dat jednoduse zalohovat a neposere se pokazde kdyz vypnou proud ... ve verzi 6 (ekvivalent Vist), ale spis 10 aby jsme symetrizovali casovy rozestup se mozna linux dostane v uzivatelskem a technickem pristupu tam kde jsou ted treba Visty ... takze Linux ceka velka budoucnost, osobne tomu verim (ale spis to veme do ruky velka firma a pojmenuje to jinak), nicmene ta budoucnost je spis pro dalsi nebo presdalsi generaci:) ... coz dokazuje taky zmineny graf v clanku:)
Aleš Pavel

Re: návaznost?

celé vlákno
Pokud chces neco dojebat dej to do jednoho souboru ;) znamy marfiho zakon :))
Inkvizitor
Inkvizitor (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:41 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Já jsem jádro nekompiloval už léta, Ty jsi asi spadnul z višně. Nainstaluju OpenSUSE (20 minut, rychlejší než Windows a to nepočítám instalaci ovladačů) a jedu.
treebeard
treebeard (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:07 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
inštalácia ovládačov? V zásade to nikdy nie je problém, pokiaľ je OS novší ako hardvér. Už Windows 95 poznal prakticky všetok (aspoň trochu normálny)hardvér, ktorý existoval v dobe jeho vzniku. U Linuxu je jediná výhoda - nová verzia každého pol roka. Inak taktiež musíte ovládače pracne zháňať, prípadne kompilovať.
Aleš Pavel

Re: návaznost?

celé vlákno
co to meles o kompilaci a shaneni:) aktualizace jsou casteji... ja si koupil notas hardware novinku pod kterou nejely xpecka a do 2 mesicu byly ovladace na linux a uz jsem jel..ale ja byl vazne extrem, takovych uzivatelu co si koupi horkou novinku za horentni sumu moc neni :) ale ja si chtel udelat radost :)
Mard
Mard (neregistrovaný)
22. 9. 2008 22:02 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Hehehe, to je pěkná podmínka "pokud je OS novější jako hardware"! Takže protože většina BFU uživatelů má okenice XP, které vyšly někdy v roce 2000, či dřív a další revize (myslím tím SP1 až SP3) žádné ovladače nedoplnila, tak kdo má počítač novější než 7 let, tak má často problémy s instalací. Třeba řešení instalace na raid, nebo na PC, které má SATA nepřemapované na PATA, je fakt veselá zábava, když jde o uživatele s jedním PC a nemá možnost si někde vytvořit disketu s driverem :-)
treebeard
treebeard (neregistrovaný)
23. 9. 2008 7:08 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
ach, ach,podmienka je to celkom normálna a platí aj pre Windows, aj pre Linux. Linux má "výhodu", že väčšina distier vychádza každého pol roka. Pokiaľ je OS starší ako hardvér, ovládače sa doinštalujú z iného zdroja. V prípade Windows s pribaleného CD, v prípade Linuxu si počkáte 1-2 roky, a ovládače niekto napíše a dostanú sa do repozitárov :-)
Aleš Pavel

Re: návaznost?

celé vlákno
ten clovek v zivote nevidel linux tak ho nech:) a jestli videl tak pred 5ti lety to je jako by chtel zkusenosti z 95 rvat na wistu:) a tvrdil ti ze ti to kazdych 5 minut zamodra :)))
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 18:26 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
kez by to bylo tak jednoduche. zkousel sem linux asi na 4tech (zatim) pocitacich, a na kazdem neco neslo, a bud to neslo uplne a nebo sem musel udelat 100 a jeden ukon, abych to rozchodil.
jiste - vetsinou slo o to, ze vyrobce hw se neobtezoval dodat smysluplne ovladace, pokud vubec nejake.

napriklad:
- kvuli zvukove karte sem musel do sve distribuce naplacat uplne jiny ovladac zvukove karty a pak to jeste rucne stelovat v konfiguraku - neco, na co nejsem zvykly
- graficka karta nvidia, ackoliv sem mel ovladace, tak proste nesla na plno, sekala se i v obycejnem gui
- webova kamera? - "musite pridat do jadra XYZ modul" ~ "musite to -nejak- zkompilovat"
- sitova karta mi v jednom z pocitacu nesla (hned)... integrovana od intelu. urcite se mohl stravit par dni studovanim manualu a nejak to rozhodit - jednodussi je ale nainstalovat ty blbe windows
- wifi na notebooku - musel sem opet uplne nahradit jakesy ovladace pro wifi v distribuci a nahradit je za uplne neco jineho a opet konfigurovat
- uspavani notebooku - nerealne (ve vsech zkousenych distribucich)
- prepinac klavesnice v GNOME mi nefungoval na ani jednom pocitaci v ani jedne distribuci - musel sem manualne upravit .conf a na nejaky indikator na panelu zapomenou
- rozliseni GDM / rozliseni plochy - na nekterych pocitacich sem musel pred prvnim spustenim do konzole a upracit xorg.conf, protoze system nebyl sto rozpoznat muj hw a rozliseni

opensuse 10.2, 10.3, 11; fedora 7, 8, 9; ubuntu 6, 7, 8; mandriva 2007, 2008;

at delam co delam, s linuxem se zatim nekamaradim. samozrejme, ze kdybych mel hardware primo a jen pro linux, asi bych na takovehle problemy nenarazil, ale i tak - reseni problemu znamena "nemoct pouzivat system dokud se nenabiflim XXX stranek manualu; neziskam skill; nesprudim par zkusenych uzivatelu; nevyslechnu si desitky RTFM, LOL, LAMA", zatimco jine OS, jako jsou prave windows nebo mac os maji par klikadel, clovek nemuze zase tolik nastelovat, ale zaroven toho nemuze tolik po* ... a ve svete bfu je pak zcela jasne, co zvitezi. a asi nejen ve svete bfu - ja chci pocitac pouzivat, a ne porad resit nejake problemy, stelovat, vybirat - chci hotove reseni, a to mi linux nenabizi.
bfu distribuce jsou zamerene prilis na pocitacove analfabety, a vytunit takove distro k me spokojenosti je pro me nesmirne obtizne. nadruhou stranu hc distribuce, nez je sprovoznim, opet musim stelovat jak blazen.

je to ma volba, nadavejte mi ze sem lama a ze nicemu nerozumim. radsi budu jezdit kazdy den do skoly karosou s dalsima 50ti cestujicima, nez si stavet mergla od prvniho do posledniho sroubku sam v garazi.
Program
Program (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:57 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ne, pro používání Windows ne, ale vzhledem ke špatnému logickému myšlení dost možná. Když někdo řekne, že Linux (nebo cokoliv jiného) používají většinou lidé inteligentní, tak to neznamená, že všichni inteligentní, ne?
orphe
orphe (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:54 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ahoj. Mě osobně překvapilo že můj známý který je BFU (hraje hry a surfuje) má na svém NB nainstalováno Ubuntu, které si tam rozjel sám!!! To jsem koukal. Nainstaloval Ubuntu, doinstaloval balíčky a nastavil si to podle sebe. To jsem koukal :o
mm
mm (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:47 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Psal jsem o průměru!
A je to i logické. Používat Linux doma na PC je pořád ještě do jisté míry nonkonformismus - především se musíte _rozhodnout_ a rozhodnutí dotáhnout do konce (ty systémy jsou jiné, je třeba se něco přeučit). K tomu potřebujete určitou inteligenci a je pravděpodobné, že nejste kdejaký Jouda z průměru. Ostatně totéž u nás platí pro uživatele Applu - i tam je třeba pro přechod samostatné myšlení.

Řekněte mně, co dělám blbě, když si na PC metodou cvičené opice nainstaluju OpenSUSE či SLED, pak z repozitářů klikáním dotahám potřebné doplňky a aplikace a začnu pracovat ? Nic nekompiluju.
Až při samotné práci pak třeba něco překládám nebo píši scripty pro servery apod. Jenže to už je moje práce. Moje žena teké nic nekompiluje, je to totální BFU, dcera také na svém Asusu Eee nic nekompiluje :-)) Ale možná je to naučím, když jinak nedáte...
Airborn
Airborn (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:00 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
S Linuxem a nonkonkormismem snad možná máte pravdu, ale počítače od Apple si řada (neříkám, že všichni) lidí kupuje proto, že jsou stylové a mají šmrnc, ne kvůli samostatnému myšlení. Mám takhle jednu počítači nepolíbenou kamarádku, která si při pobytu v USA koupila MacBooka, protože jí všichni říkali, jak je to cool a in mašina, a doma pak splakala nad vejdělkem. Živí se totiž překladatelstvím - a většina překladatelského softu je jen pro Windows (dobře, rozhodně jednoznačně ten, na který ona měla licence - nebo i bez licence, ale měla ho k dispozici). Její šťastný sen o jablečném ráji se pak změnil v noční můru pro mě, protože jsem jí tam musel nějak rozchodit její staré slovníky. Darwine byl k nepotřebě, takže jsem tam pak blbnul s tehdejší betaverzí VirtualBoxu pro Mac. Čili uživatelský komfort nejen horší než pod Windows, ale i než pod Linuxem. Podotýkám, že tam měla Tigera, takže Boot Camp nepřipadal v úvahu (a stejně bych si s ním nevěděl rady), a žádné další řešení nešlo koupit i proto, že chtěla všechno jenom zadáčo z kamarádství.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:06 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Problém nastane ve chvíli, kdy nemáte k dispozici balíček pro správnou verzi srpávného distra (protože mít pro každou aplikaci desítky balíčků není cool). Nebo když chcete rozchodit WiFi. Nebo pokud chcete na počítači místo editace konfiguráků třeba účtovat, nebo dělat mzdy.
asdasdasd
asdasdasd (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:38 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Jo, přesně ty samé problémy máš i ve windows :-).
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:55 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Netykáme si.

Ve Windows není problém nainstalovat aplikaci, rozchodit WiFi, sehnat účto, mdzy, sklady, SW pro potápěče, pro základní školy, restaurace a hotely, nebo psí chovné stanice.
Jirka
Jirka (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:10 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
"Netykáme si."

Máš pravdu, netykáte si, on tyká tobě, nevím, proč by měl někdo vykat trollovi, jehož zábavou/povoláním/nebo obojím je oxidovat na linuxovém fóru.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:15 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ono to souvisí s tím, že tykat někomu, kdo vám vyká, je velmi nevychované.
BoneFlute aura:66
20. 9. 2008 0:50 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
:-)

Proto vy vykejte, máte-li pocit, že je to tak vhodné. Ale druhým do toho nemluvte. Nepřijde mi, že by jste tu měl morální status na to, někoho poučovat, nebo dokonce vychovávat.

A vzhledem k vašem odseknutí to ani neumíte podat.
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 9:43 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Zatímco trollovat je vzor vychovanosti, co?
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 15:52 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
A to říkáte zrovna vy, který na věcné příspěvky k věci reaguje naprosto mimo, jak bylo vidět v diskuzi o výpadku LSE? Trollujete vy.
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 17:09 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Budu s dovolením citovat sám sebe:

Nakonec ale otázka ze všech důležitější: proč někteří lidé tráví dost podstatný čas na fóru o un*xech vysvětlováním, že Windows jsou super? Mě by ve snu nenapadlo lízt na Windows fóra propagovat Linux či MacOS a trávit tím evidentně několik hodin denně. Proč bych to dělal?
treebeard
treebeard (neregistrovaný)
22. 9. 2008 8:12 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
asi by vás /ťa (free riešenie) to nenapadlo, pretože na Windows fórach sa Linux rozoberá len veľmi málo. Na Rootovi je však takmer všetko vzťahované k Windows...
tm
tm (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:11 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Tak schválne by ma zaujímal ten SW pre psie chovné stanice, máte nejaký link na komerčne predávaný soft, alebo zase hovoríte o veciach, o ktorých nič neviete ? Ja ako človek neskúsený a veci neznalý by som čakal, že taká stanica žiaden špeciálny soft potrebovať nebude a vystačí si s bežným účtovnístvom a nejakou databázou/office. Tak som zvedavý :) To isté soft pre potápačov, aký soft by si kúpil taký priemerný potápač, aby mohol robiť niečo, na čo nestačí generický software (office+databáza) ?
LENIN POWER!
LENIN POWER! (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:18 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
potapeci masi soft ktery dela matyku pro mixovani smesi podle planu sestupu/vystupu. Jednou jsme do nej delali vazbu na externi db.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:37 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Nemůžu vědět všechno o všem. Třeba o chování psů nevím skoro nic, a nezajímá mě. Přikládám link na dva SW, co jsem našel. Chcete také link na SW pro tetovací salóny, hotely, restaurace, základní školy, závodní jídelny, velkochovy dobytka atp.? ;)
http://www.breedmate.com/
http://www.breedingmaster.com/

K potápění se vyjadřoval kolega. Samozřejmě na vše stačí vždy generický software - konrétně vi a gcc, nebo ještě lépe kleště a drátové spojky ;). Problém je v tom, že většina lidí se nechce starat o počítač, nebo psát SW, ale chovat ty psy, učit děti, provozovat restauraci apod.
tm
tm (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:56 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Mno práve, nemôžete vedieť všetko o všetkom. Potom je ale dobré netváriť sa, že všetko o všetkom viete, všakže. Pre každú problémovú doménu pokojne môže existovať software pre platformy iné než windows, lenže vy nám tu vnucujete názor, že software iný než OpenOffice, browser a gcc existuje jedine a výlučne na windows. Dosť naivná predstava o svete.

Pod generickým software samozrejme myslím office, browser, databázu, IM, plánovací software a podobne, mno a to všetko má pod linuxom hojné zastúpenie, open-source aj komerčné. A veľmi veľa vecí skutočne poriešite len s tým. Navyše web aplikácie sú na vzostupe, a tie fungujú všade. Okrem toho je tu vždy možnosť software na zakázku - čo je mimochodom prípad väčšiny SW čo sa vytvorí.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 17:33 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Jistě, na cokoliv *může* existovat SW na Linuxu, a na řadu věcí *může* existovat SW i na PDA či mobilu. Nebavme se ale, co existovat *může*, ale co existuje. A faktem je, že pro Linux po 10+ let nebylo ani české účetnictví, a i dnes je výběr naprosto minimální. O ostatních jmenovaných aplikacích nemluvě - většina jich prostě neexistuje. Důvody? Uživatelů Linuxu je málo, takže se je nevyplatí psát. Pro Linux se píše obtížněji, než pro Windows (API, dokumentace, nástroje). Aplikace se distribuují hůře, než pro Windows (je třeba je testovat a balíčkovat pro řadu dister, a dokonce pro více verzí každého distra). Aplikace se také hůře podporují, protože existuje řada dister, a nové verze vycházejí do pár měsíců.

HTML není vhodné na interface. Každá stupidní aplikace typu Notepad má menu, které se dá ovládat z klávesnice, a používá klávesové zkratky. Jak to uděláte u webové aplikace? Nijak. Nehledě na takové ty věci typu lokální ukládání, práce s lokálními soubory, tisk, drag and drop atd.

Samozřejmě možnost SW na zakázku je tu vždy. Bohužel je to VELMI drahé. Zákazník musí specifikovat co chce (zpravidla to neví), sehnat a zaplatit vývojáře, hlídat ho, testovat výsledek, a spoléhat, že bude aplikaci schopen a ochoten udržovat a podporovat. To jsou náklady na straně zákazníka, a k tomu musíte zaplatit vývojáře. Jinými slovy jako menší firma si můžete nechat napsat malý kousek SW, nebo si za stejné peníze koupit server, OS, aplikaci kterou budete potřebovat, a ještě si zajít na dobrý oběd ;)
tm
tm (neregistrovaný)
19. 9. 2008 20:14 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Čiže problémom je hlavne nízka penetrácia. A ako nám tento článok hovorí, penetrácia sa zvyšuje. Takže všetko je na dobrej ceste. Samozrejme že pôjde o postupný proces, keďže prechádzať na linux nebudú ľudia, čo potrebujú veci, čo na linux-e nepobežia (aj keď malá firma nemusí potrebovať drahý špecializovaný soft, a niečo typu office+databáza jej skutočne stačiť bude - ale to už závisí na konkrétnej firme a obore činnosti).

Aby sme to zhrnuli, ľudia budú prechádzať postupne, a postupne bude stúpať dopyt po špecializovaných aplikáciách, a keď bude dostatočný, tak tieto špecializované aplikácie vzniknú alebo budú portované.

Sme na dobrej ceste. :)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 1:47 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Jestli po 17 letech jede Linux méně než 1% uživatelů desktopu, tak si nemyslím, že by šlo o dobrou cestu. Zjevně se někde něco zásadně nepovedlo. MS už vyvíjí Midori, tedy systém napsaný komplet na .NETu, což bude znamenat dramatické zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti. Až s ním přijde někdy v roce 2012 na trh, Linux bude mít možná už to 1%, ale nějak nebude mít co nabídnout.
Pichi aura:74

Re: návaznost?

celé vlákno
Hmm a MS má po 30 letech kolik a proč? Protože prostě byl dřív. Jenže kdo dneska získává podíl? Apple a Linux. Takže kdo ho ztrácí? MS. To je prostě fakt a s tím se smiř. To je prostě trend a stále se ne a ne zastavit a ani troll jako ty ho nezastaví. Ani armáda dalších trollů na lŽivě teprv ne. Vedení MS to došlo už asi před dvěma rokama, ty máš holt delší vedení, ale i tobě už to pomalu dochází, ale nedokážeš se s tím srovnat a trollováním je chabá terapie. Zkus vyhledat odbornou pomoc pokud by potíže přetrvávali.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 15:06 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Nějak mi nepřijde, že by MS měl podíl na trhu, protože přišel dříve. To by dnes trh PC musela ovládat společnost IBM, a trh automobilů pan Henry Ford. A ten zbytek si nechte na to živě.cz, ok? ;)
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 17:12 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Myslím, že všichni dobře víme, jaký byl vztah IBM k osobním počítačům a Microsoftu. Taky dobře víme, kde vzal Miscrosoft DOS a proč to byl nejrozšířenější systém. Ne, v téhle žumpě opravdu není potřeba se hrabat.
Jan Povolný
Jan Povolný (neregistrovaný)
20. 9. 2008 11:44 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Nechci trollovat, ja se tu hojne pouziva, ale u vas mi to neda :-).

"A pak jste se probudil a mel ruku v nocniku" ... se u nas rika snilkum, kteri zjevne neumi cist v clanku (nazory autora pomijim, dulezita jsou fakta), pod kterym prispivaji.
Zdenek Jindra aura:41
23. 9. 2008 9:57 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Všechny featury, které jste u Notepadu vyjmenoval, jdou udělat v HTML. Ovšem s funkcemi, které podporují jádra jako Gecko nebo WebKit. Zachytávání kláves, sazba tisku, realtime komunikace se serverem na pozadí (AJAX), drag&drop... Na všechno už jsou dnes postupy. A i když může něco jet pomaleji kvůli přenosu mezi vzdáleným serverem, výhody jako tenký klient, přístup odkudkoli a OS zdarma se zasazují o růst webových aplikací.
Zkostnatěle se držíte zažité cool modly Windows. Ale je tu hodně takových, kteří s nadějí očekávají, co přijde potom.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 7:43 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
SW pro hotel+restauraci a chovnou stanici (shodou okolnosti) pouzivame na linuxu, nas veterinar a dokonce i zdravotni pojistovna (ta lidska) pouzivaji taky vsechno pod linuxem.

Delame neco spatne ze nam vsem to funguje?
BoneFlute aura:66
22. 9. 2008 12:51 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Já vím co odpoví:
- Buď, že vám nevěří,
- nebo, že jste výjimka, ale stovky a tisíce uživatelů ten software pro chovnou stanici nutně potřebují,
- a také tenhle a tamten a bez Blu-Ray se nehnou.
mm
mm (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:18 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Asi dělám něco blbě, ale mám k dispozici v repozitářích veškerý software, který na Linuxu běžně potřebuji + pár komerčních věcí, které instaluji mimo balíkovací systém. Abych nezapomněl, používám ještě 2 Windows aplikace pod wine - jejich instalace byla příšerně složitá: kliknout na setup.exe a ve "spustit pomocí" zadat 'wine'.
Dále dělám něco blbě v oblasti WiFi, protože vždy jede ihned po instalaci (prostě jsem si koupil podporovaný hardware a to byla ta chyba).
Nejsem účetní, ale u několika známých jsem v jejich malé firmě instaloval na OpenSUSE účetní program pro malou firmu. Asi to také dělám blbě, když nevím, že to nejde.
Dále dělám chybu v oblasti informačního systému, protože k tomu přistupuji přes Webové rozhraní (kombinované s Javou). Mzdy nepočítám, ale stejný systém v mém blízkém okolí používají i mzdoví účtaří.
---
Pracovní doba už končí, doufám, že tam nebudete do noci. I při marketingu si musíte odpočinout, abyste měl v pondělí hodně sil na další činnost na fórech. Odpočinutý pracovník marketingu ten pak pracuje za dva.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:49 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Nic neděláte špatně. Prostě jen vystačíte s málem.

O tom, jak instalujete programy pod wine kliknutím na setup.exe, vyprávějte třeba tady (link níže), kde autor zkouší rozchodit Office 2003 pod wine.
http://www.root.cz/diskuse/2996/

V oblasti WiFi možná máte jen štěstí. Já štěstí neměl - musel jsem stahovat, instalovat, zkoušet, editovat konfiguráky, jen abych zjistil, že nejdou "advanced features" typu WPA-PSK a AdHoc mode. Nakonec došlo na statickou kompilaci madwifi na jiném stroji. Za tu dobu bych vydělal na několik WiFI karet ;)

Jaký je výběr českých účetnictví pro Linux? Prakticky nulový. A když hovoříme o mzdách, skladech, SW pro potápěče, chovné stanice, velkochovy dobytka, základní školy, tetovací salóny, kadeřnické salony, a řadu dalších odvětví, máte prostě smůlu. U přehrávání BLuRay médií a hraní her máte také smůlu. Nakonec zjistíte, že můžete používat jen to minimum, co máte v distru, protože skoro nic jiného pro Linux neexistuje.
HTML rozhraní je hnus, a většina aplikací se přes něj používá velmi neefektivně.
kane77
kane77 (neregistrovaný)
19. 9. 2008 19:50 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Odpoved je jednoducha pouzivam to, co mi vyhovuje.. Konkretne ja pouzivam linux. Programujem a nastroje ktore poskytuje mi vyhovuju (ano existuje aj verzia Idea pre windows, ale tam je prikazovy riadok priserny teda radsej pouzivam linux).

Ano, su profesie a odbory, ktore si v Linuxe neskrtnu (AutoCAD, Adobe CS atd.).. Bohuzial, preto nema zmysel o linuxe uvazovat.

Ja som mal takisto pri Wifi mozno stastie, mozno som si dobre vybral. To je vedlajsie, ale mohli by ste mi vysvetlit kto vas do rozbehavania wifi nutil? Mam snad ja zacat nadavat, ze nova instalacia Visty mi vdaka ovladacom na sata disk v nepravidelnych (a dost kratkych) intervaloch vyhadzuje BSoD? Alebo snad ze ak nahodou system pracuje dlhsie bez BSoD tak zacne explorer.exe vytazovat procesor na 100% a je ho nutne kill-nut a znova spustit?
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 2:33 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Samozřejmě používat to, co vám vyhovuje, je správně. Ještě doporučuji přijmout za své, že vaše IT potřeby jsou výrazně odlišné, než IT potřeby zbytku světa. Dovolím si odbočku. Děti údajně už v poměrně ranném věku pochopí rozdíl mezi sebou a okolím. Pochopí třeba, že zatím co jim připadá dětská výživa super, tak otci přijde odporná, protože má jiné potřeby.

Jási WiFi PC kartu vybíral tak, že jsem se podíval do MS Hardware Compatibility Listu, abych nekoupil nějaký šmejd. K tomu jsem otevřel nějaký netový obchod, a podíval se, které kusy jsou certifikované (v ČR se z nějakého důvodu ještě pořád certifikace pro Windows v shopu neuvádí). Vybral jsem pár kousků, které by měly být OK ve Windows, a jal se hledat, jak na tombudou v Linuxu. Konkrétně u D-Link DWL-G650 C2 jsem našel pozitivní reference v nějaké databázi HW. K tomu jsem zjistil, že D-Link podporuje Madwifi, a na Atheros chipset jsou dobré ohlasy. Výsledek byl ve Windows v pohodě, na Linuxu tragický. Mohl jsem tomu předejít? Bohužel ne, protože neexistuje žádná databáze HW, který by byl testovaný na Linuxu. MS má HCL, a tam uvedený HW byl postaven v souladu s MS guidelines, a důkladně testován (včetně driverů). Linux má úsměvnou DB HW na abclinuxu a řadě daších serverů, která říká "Franta to doma zkusil, a nějak mu to fungovalo".

Pokud vám instalace Visty neprochází díky driveru SATA řadiče, přepněte ho do PATA legacy mode, nebo použijte lepší driver, nebo lepší HW (nebo máte závadu HW - see memtest86). Mohl jste tomu předejít - základní desky jsou listované na MS Hardware Compatibility Listu. Osobně kupuji profi HW (prefereuji Dell). Když nejsou peníze, alespoň komponenty VŽDY kontroluji proti MS HCL, plus doporučení na konkrétní HW beru z ddworld.cz (ten člověk staví počítačů zřejmě více, než jsem svého času stavěl já). Výhodou Apple je, že jeho HW opravdu funguje, a člověku se nestane, že koupí polofunkční či nefunkční šmejd (což se možná stalo vám).
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 10:36 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
> Děti údajně už v poměrně ranném věku pochopí rozdíl mezi sebou a okolím.

No vidíš a v trochu pozdějším věku i dítě pochopí, že když mu někdo dá ZADARMO něco, u čeho je napsaný "Dávám ti to TAK, JAK TO JE. Jestli chceš, tak to používej, ale nic ti neslibuju," tak nemá smysl dalekosáhle na fórech přesvědčovat lidi, kteří to TAK, JAK TO JE, používají RÁDI, že to je shit.

A ještě o něco později pochopí, že když ho někdo najme na to, aby trolloval na fórech spokojených uživatelů této věci, že jiná věc je lepší, tak ta druhá věc musí být pěkně ve sračkách, když tohle potřebuje.
cleb
cleb (neregistrovaný)
20. 9. 2008 14:29 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Já mám takovou teorii, že LO za psaní příspěvků neplatí MS, ale root.cz, aby si zvýšil sledovanost.
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 17:14 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Já si zas myslím, že Ballmer už nemá vůbec žádné nápady, jak dál a tak ho napadlo se naučit česky, a zachránit aspoň něco :)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 16:39 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
To naprosto popírám. Kdo to říkal? Přijde o prémie... ;)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 15:19 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
V takovém případě nelze než říci "vážení přátelé, takový SW nechce nikdo ani zadarmo", a možná k tomu upřesnit, že "nikdo" zde značí "méně než 1% uživatelů".
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 16:57 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
...a více než polovina webových serverů. Ok. Souhlasím.
kane77
kane77 (neregistrovaný)
20. 9. 2008 13:07 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ukazte mi kde som povedal ze linux je vhodny pre kazdeho, alebo ze by ho mal pouzivat kazdy? Hovoril som len, ze mne vyhovuje z mnohych dovodov, bodka. Nie som z tych ktory ostatnych nasilu "evanjelizuju" a tvrdia ze linux je jedina a spravna cesta. Este raz, ak vas niekto nutil pouzivat linux, myslim ze sa to da kvalifikovat ako trestny cin a mali by ste podat trestne oznamenie.

K mojim potrebam.. Myslim ze nie som jediny, vacsina programatorov oceni fungujuci shell, na rozdiel od toho ktory sa nachadza vo Windows a mnozstvo dalsich nastrojov.

Vobec tu nejde o to, ze by zlyhavala instalacia, problem sa prejavuje na nainstalovanom Windows. Windows mi dokonca navrhol niekolko rieseni (novy driver - neuspesne, SP1 - neuspesne). Cize ak disk nefunguje vo Windows tak je to "nefunkcny smejd", hoci v Linuxe s tym nemam najmensie problemy. Ak Wifi funguje pod Windows a nie pod Linuxom je smejd zase Linux, divna logika ale budiz.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 15:34 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
V tom nemáme sporu - každému dle jeho preferencí.

Většina programátorů ocení dobré IDE, kvalitní dokumentaci, stabilní platformu, možnost použít jeden balíček až pro stovky milionů zákazníků (počet počítačů s Windows), a funkčně bohaté API. Shell programátoři na Windows příliš nepoužívají - proč by to dělali? A když jsme u toho, ve Window smůžete provozovat bash. Tedy pokud nemáte raději PowerShell, který toho umí daleko více. Umí třeba získat seznam oken, nebo okno vytvořit, ježto je objektový, a nekončí tedy u spouštění utilit a parsování výstupů.

V případě WiFi karty a Linuxu vidím problém v tom, že neexistuje způsob, jak se ujistit, že karta bude fungovat (tedy vyjma vyzkoušení). Neexistuje žádný autoritativní seznam vyzkoušeného HW (seznam serverových sestav a diskových polí od RedHatu teď pomineme), a zbývá jen metoda koupit - zkoušet - patlat - nadávat.

Vámi popisovaný problém s diskem může být způsobený jak problémem HW, tak driverem. A popisoval jsem vám, jak postupovat správně, abyste se podobnému problému vyhnul (bohužel neexistuje možnost zakázat výrobcům vyrábět šmejdy - dělali to vždy, a zřejmě vždy dělat budou). V případě Linuxu bohužel neexistuje způsob, jak se problému vyhnout.
Martin Harvan aura:43

Re: návaznost?

celé vlákno
Ano, presne to ocenujem aj ja, kedze programujem v Jave tak vsetky vami popisovane vlastnosti mam na oboch platformach. Ano, PowerShell som skusal a nepresvedcil ma. Zrejme chcem prilis vela.

Teda opat ma posuvate do pozicie cloveka, ktory si kupuje smejdy? Aj napriek tomu, ze sa nejedna o HW poruchu a problemy ma len OS vyrobeny vasou firmou?
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 16:45 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Myslím, že jsem k HW naspal více než dost. Rekapitulace: ve Windows exituje poměrně triviální postup, jak se ujistit, že váš HW bude fungovat. V Linuxu takový postup neexistuje. Ve Windows ani na Linuxu neexistuje způsob, jak se zajistit, že veškerý HW na trhu bude s daným systémem fungovat. Tedy pokud nebereme v úvahu postup společnosti Apple, kde pro Apple lze použít jen příslušenství Applem schválené (a nejlépe prodávané).
P
P (neregistrovaný)
21. 9. 2008 18:24 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Např. opensuse: http://en.opensuse.org/Hardware . Něco podboného má RedHat. A asi i některé další distribuce.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 18:46 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ano. Podívejte se na počet položek - je směšně krátký (byť lepší, než před 2 roky). A co znamená zápis v takové DB? Že nějaký dobrovolník konfiguraci otestoval. Jak otestoval? Zkusil nainstalovat, a ono to nějak jelo, tak to přidal. To opravdu není nic mic.

Srovnajte s MS HCL. HW musí být navržený s ohledem na specifikace, které vytváří MS a výrobci HW (viz http://www.microsoft.com/whdc/resources/respec/specs/default.mspx), i kritéria Windows logo programu. Hardware musí být poté důkladně otestován, včetně driverů, a teprve poté je mu certifikace udělena. Není to nesrovnatelné s DB, do které Franta napíše "tak chlapi, mě to doma funguje"?
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 7:55 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Myslis frantu profesionala ktery to same dela v praci? V cem je lepsi vykon ktery odvede v praci nez ten ktery odvede v klidu sveho domova ze mas tu odvahu delat z franty debila?
chio
chio (neregistrovaný)
22. 9. 2008 9:37 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
HCL mi má zaručiť, že HW pod Windows pobeží a nezruší ho. Nezaručí (vlastná skúsenosť)
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 0:36 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Víte, to máte těžký.

Vy tady argumentujete skutečností, že pro linux je nedostatek softwaru na práci s účetnictvím a spousta dalších věcí, co jste vyjmenoval. A dost dobře můžete mět pravdu.

Ale proč by mne tento nedostatek měl trápit? Já žádné účto nepotřebuju. Také nepředpokládám, že bych doma choval víc jak jednoho psa, kočku a lamu. Maximálně si pořídím ještě papouška. To si opravdu myslíte, že každý uživatel počítačů používá nějaký software pro kadeřnické, nebo tetovací salony?

Stejnou optikou bychom mohli poukazovat na skutečnost, že je nedostatek software pro řízení raketoplánů. Nebo pro kritickou medicínu. Jenže v této oblasti se nepoužívá ani Windows.

BluRay tu také opakujete aniž by jste reagoval na kritiku, že BluRay je momentálně stále ještě hudba budoucnosti. Až budou placky běžně dostupné, nebude s nima problém ani na linuxu. Žádný strach.

Možná aby to nedopadlo podobně jako u BT, který začíná mět linux vymakanější než windows. Tam je s tím peklo pracovat.

Abych to shrnul. Krom software pro kadeřnické, tetovací salony, pro základní školy a velkochovy dobytka a tak dále, kde linux zřejmě musí ještě zapracovat, máme tu i jiné.

Pak je tu software, který se na Windows používá špatně, nebo je zcela nedostupný. Jedná se hlavně o kvalitní vývojářské nástroje. Různé překladače. Nástroje pro hledání.
Dále možnost zjednodušit si práci. Například namountovat si telefon jako adresář, aby se mi při kopírování do něj texty automaticky překládali na jar texty. Nebo mp3ku tak, abych kopírováním mohl automaticky převzorkovat kvalitu skladeb.
Ve Windows na některé z těchto věcí existují různé programy. Ale většinou jsou to neohrabaná klikátka. A luxusu práci se soubory v linuxu prostě nemají. (Nezevšeobecňuji. Mluvím o tomto případu.)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 2:15 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Jasně, já souhlasím. Vás netrápí, že pro Linux máte vlastně jen SW pro brouzdání po inetu, přehrávání MP3 a porna, a administraci počítače (OK, trochu přeháním, ale jistě rozumíte). V takovém případě můžete dělat na co máte aplikace, občas pošťourat nějaký konfigurák, nainstalovat novou verzi distra, a být spokojeným uživatelem Linuxu. Jenže většina lidí chce od počítače něco více, a chce se v něm méně šťourat. Doma lidé například hrají hry, v práci zase dělají takové ty produktivní věci typu řízení základní školy, chov psů, management projektů, a spoustu dalších věcí. Doporučil byste jim systém, který jim v jejich práci nepomůže, protože pro něj není správný SW, a navíc se v něm musí šťourat při trivialitách typuinstalaci WiFi karty? Já ne.

Což nás přivádí k tomu slonovi v místnosti, o kterém nikdo nechce mluvit. Po 17 letech vývoje Linuxu ho na desktopu používá méně než 1% uživatelů. Už 10 let čtu, jak je Linux skvělý pro náhradu Windows na desktopu, a cca 8-10 let skoro každý rok čtu, že letos bude Rok Linuxu (záměrně s velkými písmeny). Jenže ono nic, a oslavuje se to necelé procento. Nezdá se vám, že to moc nefunguje? Že se něco zásadním způsobem nepovedlo? Jak dlouho myslíte, že bude Microsoft získávat 1% trhu s Midori (OS postavený na .NETu), a co byste řekl, kdyby to bylo 17 let? Že je to správná cesta?

BluRay filmy jsou běžně v prodeji, dokonce i v ČR. Provás bude BluRay zřejmě hudba budoucnosti, dokud nepůjde přehrát na Linuxu.
http://www.dvdobchod.cz/hd-video-blu-ray-film

Ano, krom SW, který lidé používají k práci a pro zábavu, jsou i jiné zajímavé věci. Jenže zřejmě nejsou zajímavé pro zákazníky. Pokud jde o SW, který není dostupný pro Windows, toho je velmi málo. Vývojářské nástroje i dokumentace jsou ve Windows na špičkové úrovni - Visual Studio a MSDN je velmi silná kombinace. Navíc lze triviáně napsat věci,které by se v Linuxu psaly velmi špatně. Překladače ani nástroje pro hledání bych také neoznačil za problém.

Souhlasím, že Linuxse v některých věcech může ukázat jako snáze použitelný - třeba vpřípadě toho přimountování telefonu jako disku. Jenže... Počítače umí obrovskou spoustu věcí. Nemůže jí všechno snadno. Logicky by měly jít snadno především ty věci, které se nejvíce používají.
Když jsme u toho, WMP při synchronizaci se zařízením umí automaticky převádět formát a bitrate. Když se vám to nebude líbit, můžete si napsat skript (nebo aplikaci), přetáhnout soubory na jeho ikonu, a nechat je tak zkonvertovat. Nebude to úplně triviální, ale kdo se naučil skriptovat bash, ovládat vi, naučil se stovky příkazů a jejich syntaxi, umístění hromady konfiguráků a jejich obsah, ten se to musí být schopen naučit i po láhvi zelené.
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 10:51 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
> Už 10 let čtu,...

Aha, takže to sis asi nevšiml, že před deseti lety věděli, co je to Un*x, jenom ajťáci a lidi, kteří se motali kolem mission-critical záležitostí, nebo třeba průmysloví designéři, zatímco dneska se mě kdejakej Ferda zeptá "hele, četl jsem něco vo tom Linuxu, mám si to nainstalovat?" - a já mu nejspíš řeknu "spíš ne, ale záleží hlavně na tom, co chceš na tom PC dělat".

Taky sis nevšiml, že IE ztratil drtivý monopol ve prospěch alternativ, ztratil z velké části servery (apache, DNS, hosting, atd atd), nechytil se na poli gadgets, nechytil se na poli embedded zařízení (routery a spol.) a lidi, kteří jsou nucení Windows používat, jej z většiny nemají rádi a odmítají přejít na novou verzi - radši i když ji mají, downgradují na verzi sedm let starou.

Taky sis zřejmě nevšiml, jak roste tržní podíl hlavního konkurenta - Applu, jaký má úspěch ve všem, co v poslední době udělal atd.atd. Pochopitelně sis nemohl všimnout, že uživatelé Applu na novou verzi systému přešli až na drobné výjimky všichni - protože žádné velké problémy nebyly a nikdo o tom nepotřeboval dlouhosáhle diskutovat - prostě všichni máme aktuální systém z loňského roku, a ne sedm let starý.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 15:55 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Znovu připomínám, že si netykáme.

Cca před 10 lety padaly instalačky Linuxu z každého IT časopisu.

MSIE se dostal na téměř 100% trhu browserů proto, že si MS (stejně jako Netscape) myslel, že existuje něco jako trh browserů. Jenže takový trh neexistuje. MS by klidně mohl balit k Windows Firefox, a jeho tržby by nijak neutrpěly.

MS neztratil servery. V roce 1993 měl na trhu serverů téměř nulový podíl, a všude byly unixy. Webový hosting nikdy nebyl doménou Windows, podívejte se na Netcraft. V roce 1996 měl MS 0% hostingu, v roce 2008 35%. A to v situaci, kdy 1) konkurence nabízí OS a webový server zdarma, 2) web hosteři typicky používají nejlevnější HW, nejlevnější SW, a nejlevnější lidi. V takové situaci je 38% velmi dobré výsledek.
http://news.netcraft.com/archives/web_server_survey.html

Neznám žádné pole gadgets. MS se nikdy nesnažil o vstup na pole "HW" routerů, firewallů apod. Naopak na poli embedded systémů můžete Windows potkat velmi často (letiště, technologické provozy, benzínky, bankomaty, dokonce tiskárny a kopírky s XP Embedded).

Lidé, kteří jsou "nuceni" Windows používat - LOL. Alternativní Linux zdarma je pár kliků daleko, ale ani když je zdarma, nějak ho uživatelé nechtějí. A s těmi downgrady Visty na XP poněkud přeháníte.

Podíl Apple narostl poté, co Apple začal úspěšně vyrábět místo počítačů elektroniku. Je to zvláštní, ale je to tak. U Apple se jedná v nejlepším případě o návrat k normálnímu stavu - ta firma ještě před 12 lety téměř krachovala, a MS jí dával finanční injekci USD 150M.

Uživatelé Applu musejí všichni přejít. Kdo nepřejde, toho Apple s radostí hodí přes palubu. Viz co tu psal jiný diskutující:
http://www.root.cz/clanky/linux-na-desktopu-roste-nezmenenym-tempem/nazory/226447/
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 17:16 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Sladký to sen :)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 16:54 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Kdopak se tu zase přejedl vtipné kaše?
Petr Tomeš aura:38
20. 9. 2008 22:09 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno

"A s těmi downgrady Visty na XP poněkud přeháníte." Faktem je, že Vista má prokazatelně výrazně nižší nástup než měly předchozí verze Windows, a na tom, že jejich více než pětiletý vývoj neodpovídá výsledku, se shodnou prakticky všechna prestižní IT média a komentátoři po celém světě.

"MSIE se dostal na téměř 100% trhu browserů proto, že si MS (stejně jako Netscape) myslel, že existuje něco jako trh browserů. Jenže takový trh neexistuje. MS by klidně mohl balit k Windows Firefox, a jeho tržby by nijak neutrpěly." A proto vydávání nových verzí IE zrychlil z více než 5 let (IE 6-7) na polovinu (IE 7-8), aby aspoň zpomalil nástup konkurence kvalitativně lepší ve všech ohledech, která má přednastavený jiný výchozí vyhledávač než IE s Live od Microsoftu? Změny návyků uživatelů jsou výrazným psychologickým problémem, neboť i Firefox před lety začínal na procentu, přestože už v té době byl lepším produktem. Už mnoho let se s Petrem Krčmářem shodneme na tom, že v této oblast důležitá nejsou ani tak konkrétní čísla, jako spíše celkové trendy v oblasti. Během podzimu Linux pravděpodobně překoná procento celosvětově i v ČR (Toplist) a nic nebrání v posilování jeho podílu o třetinu nebo i více ročně. To není málo, Firefox začínal podobně a také jej lidé před 5 lety bagatelizovali tak jako vy teď Linux...

Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 17:32 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Vista je major verze, XP byly minor verze. I proto je přechod o trochu obtížnější. Navíc Vistu těžko pirátit, a kupovat si upgrade OS za peníze, když ten současný dobře slouží, to nemá smysl. V praxi se tedy Vista dodává nejvíce k novým počítačům.

Pět let vývoje Visty přineslo mnoho nových a zajímavých technologií, které nikdo jiný nemá (.NET, WPF/XAML, ACID transakční FS, prioritizaci diskových operací, rezervaci přenosového pásma disku atd). Otázkou je, co komentátoři za těch 5 let očekávali. Bohužel se nějak nemají k tomu, aby řekli něco rozumného.
Ale když se podíváte do budoucnosti, MS pracuje na OS s kernelem napsaným v .NETu (Singularity, Midori). Takový systém bude řádově stabilnější a bezpečnější, než dnešní systémy, protože se mění zásadní prvky designu, které jsou společné dnešním Windows, unixům i pravěkému MULTICSu. Co v tomto kontextu nabídne Linux? KDE bude mít nové ikonky, KWord pár nových features, a kernel bude konečně preemptivní? To asi nebude stačit.

Pro MS je MSIE jednak věcí praktické potřeby (pro potřeby MS je daleko lepší, než single-threaded Firefox bez bezpečnostních zón, bez podory ActiveX a VBScriptu, a bez možnosti používání jednotlivých komponent), a pak i prestiže. Fakticky by MS mohl dodávat Firefox přejmenovaný na MSFE s přednastaveným vyhledáváním na live.com.

Samozřejmě pobaví, že lidé, kteří kritizovali "nebezpečné" ActiveX dnes adorují extensions pro Firefox :)

S kolegou Krčmářem se oba mýlíte v několika věcech.

1. Trendy jsou jistě důležité, ale primárně pro investory (a teprve zprostředkovaně pro média). Nárůst podílu na trhu bývá provázen nárůstem tržeb, ten nárůstem zisků, a to růstem akcií. Investoři jásají, a je jim úplně jedno, že vydělali velké peníze na něčem, co má třeba jen 0.1% trhu. Ovšem to je jediný případ, kdy jsou trendy tak zásadní.
2. Firefox ještě ve verzi 1.0 měl velikou spoustu problémů. Například (ve Windows) mu nefungovaly aktualizace (problikla ikona na systrayi a zmizela), jakákoliv aktualizace znamenala nutnost stažení celého nového Firefoxu, chyběla centralizovaná správa přes Group Policy, a velká spousta stránek se zobrazovala nesprávně (banky, úřady, firmy, údajně 10-15% stránek s chybami). Chyběly bezpečnostní zóny, a podpora ActiveX, takže nešly mnohé intranetové aplikace (a nejdou ani dnes). Tahákem na uživatele bylo "buď jiný", a "Firefox je bezpečný". Bohužel poté, co Firefox začali uživatelé používat, se v něm objevila spousta bezpečnostních chyb, srovnatelně s MSIE (jen ho používalo o řád méně lidí).
3. Snažíte se nesprávně generalizovat rozšíření Firefoxu. Browser a OS jsou dost jiné věci, a jejich rozšíření závisí na výrazně odlišných vlivech. Skoro by se chtělo říci, že Firefox je jako model pro rozšíření Linuxu stejně relevantní, jako rozšíření nějaké značky žrádla pro kočky - tedy irelevantní. Podívejte se na některé rozdíly:
a. Financování. Vývoj Firefoxu zaplatila do značné míry firma AOL, nyní jej platí Google. V případě Linuxu jsou třeba řádově větší investice, a dokud uživatel za Linux neplatí (a on neplatí), tak prostředků nebude dostatek.
b. Přejít z browseru A na browser B vás nijak zvlášť neomezí. Když ovšem provozujete SW na Windows, a neexistuje ekvivalentní SW pro Linux, nikam přecházet nebudete. Vy a kolega Krčmář možná toho SW moc nepotřebujete, ale zbytek uživatelů používá takové ty nesmysly jako účto, mzdy, sklady, SW pro psí chovné stanice, a stovky tisíc dalších (pro vás možná zbytečných) věcí, kvůli kterým ti lidé počítače používají.
c. Výše zmíněný software pro Linux jen tak nebude. Uživatelů Linuxu je málo, takže se vývoj nezaplatí. A protože se vývoj nezaplatí, není SW. A protože není SW, nejsou uživatelé. Dá se to rozseknout jen konkurenčními výhodami a masivní investicí. U browseru je takových problémů minimum (otestovat stránku ve FF a opravit jí je poněkud levnější, než portovat účto na Linux, a pak ho tam podporovat).
d. Jsou tu další problémy. Je to třeba podpora HW (nutnost uvolňovat zdrojáky driverů pro Linux; samozřejmě i kruh nepodpory Linuxu kvůli nezájmu zákazníků a nezájmu zákazníků kvůli nepodpoře HW), šíře a kvalita platformy (absence API pro správu systému, absence standardních služeb pro GUI a multimédia), roztříštěnost distribucí a související problémy s distribucí SW (balíček pro každou verzi každého distra) atd. U browseru tohle odpadá.
e. Linux je tu už 17 let. Pokud se zatím neprosadil ani u 1% uživatelů desktopu, proč myslíte, že se brzo prosadí?
BoneFlute aura:66
20. 9. 2008 19:32 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Pořídil jsem si notebook a nainstaloval linux proto, že mě živý programování. Sáhl jsem po Ubuntu, protože jsem byl v časovém presu a potřeboval jsem rychle najet, abych mohl pracovat. Nebyl čas hrát si. Ani s nějakou geekovější distribucí ani s windows. Tvoje tvrzení o problémech s WiFi se nekonala. Ani jsem si nevšiml a hned jsem byl on-line. V meziměstském autobuse také. Palírna DVDček? Běžně zálohuju. A šáhnul jsem po první věci, která se mi tu naskytla. Prostě luxus k práci. Žádné štelování systému. Žádná konfigurace. Upozorňuju: Žádná.

Takhle to ve Windows žel nefungovalo. Tam bylo furt nějaké dodělávání, štelování, konfigurace...

Co se týče BluRay, netvrdil jsem, že nejsou. Ale nejsou běžně k dispozici. Popravdě, jsem ještě u žádného kamaráda něco takového neviděl. Což sice neznamená, že nejsou k dispozici, ale také je nesprávné, když tvrdíš, že BluRay musí systém podporovat protože ho nutně všichni potřebují.
Ano. V tomto byl Windows rychlejší. Gratuluji. Já si chvilku počkám, zatím mě to nepálí.

Vývojářské nástroje nejsou na špičkové úrovni ani omylem. Jediná věc, kterou mají dobrou je optimalizovaný překladač C/C++. Pokud chcete překládat pro cokoliv jiného, tak to je velké voodoo. Vždyť posledně, když jsem sledoval, jak se překladá pro WM a Symbian, tak se používalo GCC. Trapné.
Dokumentace MSDN je sice obsáhlá, ale naprosto k ničemu. Vždycky jsem našel odpověď dříve a rychleji z jiného zdroje. Tedy to bylo ještě v dobách, když jsem programoval více pro Windows.

Hledání bych rozhodně za problém označil. Tedy ve Window určitě.

Ano, máš pravdu. Nejsnáze by měli jít věci, které jsou nejčastěji používané. A tento požadavek mi například Ubuntu splňuje. Dále, díky tomu, že je to linux, tak mám možnost, že i věci, které už nejsou obvyklé, jdou. Ve Windows jsem musel doufat, že nenarazím na nějaký požadavek, se kterým v Redmondu nepočítali. Protože pak jsem měl zkrátka smůlu.

Synchronizace WMP se zařízením je přesně situace, kterou nechci a není ani logická. Chci vložit do počítače placku s mp3kama, oggama, wmačkama. Označit, chytnout a pustit na adresář s přehravačem. K čemu nějakou aplikaci, která přehrává multimedia? Chci je snad přehrávat?
Na windows by to podle tebe prej šlo také. Ale na linuxu to jde jistě. A není to nic těžkého. A nemusím nic komplikovaně dohledávat. Zjišťovat, co a jak má která aplikace za neveřejný příkaz, nebo nastavení.

Co se týče těch stovek příkazů. To je věc, která je prostě dokonalá. Mám mnoho nástrojů. Každý má nějakou tu funkčnost. Když to šikovně zkombinuji, dosáhnu toho co chci, i kdyby to byla sebevětší blbost.
Ve Windows nic takového prakticky neexistuje. Buď si najdu program, který to umí, nebo mám smůlu. To je pak MSDN plné zmatků, že coming soon.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 17:49 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Netykáme si.

Nevěří, že jste s Linuxem po instalaci na notebooku pracoval bez dalšího šťrouání v systému. Typicky nejdou štečky karet, sleep a hibernace, WiFi, a integrované grafické karty.

Pro domácí použití počítače jsou důležité hry a přehrávání multimédí. Pro Linux prakticky neexistují hry (vyjma vykopávek a freeware), neexistuje systém kodeků (každý přehrávač si dekompresi řeší po svém), a nelze přehrávat BluRay. Jestli vám to nepřijde jako recept na neúspěch, tak mě ano. Navíc nezáleží na nás, ale na těch lidech tam venku, kteří Linux neberou ani zadarmo.

Visual Studio je špičkový nástroj, a rozhodně není omezený na C/C++. Samozřejmě existuje řada dalších nástrojů.
MSDN je dokumentace, tedy popis interface, popsané koncepty, příklady a tutoriály. Zeptat se strýčka Google sice můžete, ale dokumentace to není.

Můžete popsat, co máte na mysli tím hledáním? Windows mají od verze 2000 vestavěný fulltextový indexer.

Máte holt jiné požadavky, než většina ostatních uživatelů. Samozřejmě ve Windows můžete dělat i ty méně obvyklé věci. Máte k dispozici obhaté skriptování (VBA a PowerShell), které vám dává možnosti, jaké na unixech prostě nejsou.

Zkuste se zamyslet, co vlastně na unixech můžete skriptovat. Typicky můžete spustit command line utilitu, naparsovat výsledek, a spustit s ním jinou utilitu. To není nic moc. Zkuste s takovým přístupem otevřít dokument OOo Calcu, vybrat pojmenovaný rozsah, zkopírovat ho, vložit do nového dokumentu OOo Writeru (nedej bože do KWordu), a vytisknout na dané tiskárně. Nebo založit dokument v DTP aplikaci podle template, doplnit do o data z databáze, a vytisknout či odexportovat. Nebo získat seznam oken s nějakým titulkem, případně vytvořit vlastní okno. Vaše skriptování začíná a končí na command line, parsování textů a správě systému. Ve Windows máte daleko širší možnosti. Jen o nich uživatelé nevědí, protože mají ty jednorázové nástroje, a skriptovat neumí. Nakonec proto existují ty GUI utility pro vypsání obsahu adresáře do okna - uživatelé nejsou ochotni spustit cmd.exe a napsat "dir > out.txt"
BoneFlute aura:66
21. 9. 2008 20:25 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Tak mi vykej, mě to nevadí.

To zda mi věříš, nebo ne, je úplně jiná otázka. A záleží na tom, zda je to pro mne důležité. Vyprávím ti tady mou zkušenost, podobně jako ty vyprávíš své. Co si myslím o tvé důvěryhodnosti je úplně jinej problém.
Zda je to typické, těžko říct. Já jsem s těmito věcmi měl typicky problém na úplně jiném systému.

Já tedy hry moc nehraju, to spíše ty multimedia... A s nimi nemám problém. S výjimkou chráněných DVDček, se kterými jsou problémy obecně.
Ale kolegové hráli Unreal (nevím jakou versi), CS, Oblivion,... Bez rozlišení platformy. Takže v této věci také děláš z komára velblouda.

Nevím jak to myslíš s těmi kodeky, ale když chci podporu nějakého videa, tak nainstaluji balíček. Napadá mě zkušenost s ffmpeg. Nainstaluju a jedu. Jo to ve windows jsem musel složitě zjišťovat který paklík kodeků musím nainstalovat aby se to mezi sebou nehádalo. (BluRay ignoruju, na to jsem už odpovídal.)
Potěšilo mne, že když jsem si někde stáhl zabalenej soubor ve formátu rar, a ten jsem v systému neměl, tak jsem tak nějak intuitivně napsal: `aptitude search rar`
Zobrazily se mi dva balíčky (rar, unrar), oba jsem nainstaloval a ten samej program, který mi předtím zahlásil, že ten soubor neumí rozbalit, tak ho najednou uměl. Včetně prohlížeče. Včetně manageru. Prostě všude. Tomuhle já říkám transparentnost. Snad už to tvé windows umí také.

Visual Studio je špičkový nástroj. Mne rozčiloval.
MSDN samozřejmě znám. Když jsem potřeboval znát api nějaké třídy, tak jsem se z počátku pokoušel hledat tam. Víš, že na konferencích o MS produktech jsem málokdy někde viděl zkratku RTFM? Čímpak to asi bude?

Se skriptováním na Windows a to nejen pod VBA a WSH zkušenosti mám. Je pravda, že je to velice šikovné a mocné. Že by to bylo lepší, než api v linuxu je poněkud odvážné. Zřejmě je to hodně založeno na tvojich nedostatečných zkušenostech a znalostech. Nehledě k tomu, že toto je už trochu moc programátorské.

Ty tvé příklady si schválně zkusím. Uvidím.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 21:15 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Je takovým obecně platným pravidlem lidem vykat, pokud si lidé vzájemně neodsouhlasí tykání. Tykat někomu, kdo vám vyká, je považováno za neslušné.

V diskusi na root.cz je otázka důvěryhodnosti obecně neřešitelná ;). Může být, že jste neměl problémy. Ale protože popsané problémy jsou na Linuxu zcela obvyklé, nechce se mi věřit, že byste byl šťastná výjimka. Další věcí je, že pro uživatele není nakonec tak důležitá vaše zkušenost, jako spíše ta jejich. A tam bych se obával...

Ano, kolegové hráli vykopávky, a některé možná pracně rozcházeli pod Wine. Zkuste se podívat na jrc.cz, nebo na Steam, kolik tam najdete her pro Windows. Na jrc i Steamu jsem jich našel na každém cca 800 (některé jsou samozřejmě duplicity). Spíše bych řekl, že z velblouda děláte komára.

Windows mají audio/video compression manager a Direct Show, tedy technologii pro kompresi audia a videa. Když nainstalujete kodek, mohou ho používat všechny aplikace (až na "sociální výjimky" typu mplayeru portovaného z Linuxu). Linux podobný framework nemá, o unixech nemluvě. Nakonec se podívejte tady na rootu, jaké problémy byly s psaním Flashe pro Linux. Blbý plugin do browseru, a takových problémů s multimédii (a dokonce i překladačem).

Vy intuitivně píšete příkazy? LOL. To by mělo někde vytesat ;)

Vás VS rozčilovalo, naprosté většině vývojářů vyhovuje. Nakonec ve VS je napsaná většina SW pro Windows. Qt má integraci s jedním IDE - hádejte s jakým?

Co mají společného konference s MSDN?

Skriptování ve Windows přináší jiné možnosti, než na unixech. Není omezené na spouštění utilit a parsování textových výstupů. Můžete tvrdit, že je to složité. Ovšem naučit se skriptovat bash, ovládat vi, a administrovat unixy, to také není triviální.
Foton

Re: návaznost?

celé vlákno
--Qt má integraci s jedním IDE - hádejte s jakým?
Máte na mysli eclipse? Ano, to je výborné IDE, naprosto souhlasím. http://trolltech.com/developer/downloads/qt/eclipse-integration-download
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 22:18 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Qt má integraci s Visual Studiem. Integraces Eclipse je zřejmě novinka. Chápu, že bylo hloupé, když framework,na kterém stojí KDE, měl designer byl k dispozici pouze pro Windows/Visual Studio ;)
http://trolltech.com/products/qt/features/tools/ide
Foton

Re: návaznost?

celé vlákno
Ta integrace s eclipse je stará cca rok. Jak dlouho je to s VS nevím, ale asi déle. Nicméně QT Designer je pod linuxem již několik let, a klidně bych se vsadil, že tam byl dřív než pod Windows ;)
Jinak kdysi jsem programoval pod Visual Studiem (mám doma ještě krabici od MSVC++ 6.0 a dokonce i Visual Basicu 5.0 :), naposledy jsem něco dělal pod MSVC++ 2003), ale od té doby, co znám eclipse cdt, bych se k Visual Studiu nikdy nevrátil...
BoneFlute aura:66
21. 9. 2008 22:01 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
- Obecně platných pravidel je více. Smiř se s tím.

- Pokud je otázka důvěryhodnosti neřešitelná, tak v tom případě tvé vyjádření: Nevěřím - budu považovat za neplatné.

- Pro uživatele není má zkušenost podstatná. Ale i já jsem uživatel. A většina uživatelů nemá žádné zkušenosti. Ty máš windows, já linux. Oba jsme spokojení uživatelé. Pak já mám kamarády, a když dospěju k závěru, že je pro jejich potřeby linux vhodnější, dám jim ho tam. Tvá zkušenost by ti jasně měla napovědět, že tomu uživateli je to naprosto šumák, co tam má. Hlavně když mu to bude fungovat. A ono to bude fungovat. A já si nebudu komplikovat práci s instalací windows, když je pro mne linux pohodlnější.

- Proč ne. Kolegové hráli vykopávky. Jak jsem řekl. Hry nesleduji, to přiznávám. I když na druhou stranu, pokud bych chtěl doma počítač na paření her, asi šáhnu po psx, nebo xboxu...

- Jak to mají Windows řešeno vím. Jenže když se na to díváš z pohledu uživatele, tak ho nezajímá, jaké to má střeva. Já, ač linuxák a programátor popravdě nevím, jak moc modulární v tomhle Linux je. Jednu zkušenost jsem ti uvedl (tu s rar) a ta mne příjemně překvapila. Jiná zkušenost je ta, že v Linuxu to prostě funguje. Zatímco ve Windows - ač je modulární atd. - tak byly stále nějaké problémy. A ber to jako moje zkušenost jako uživatele.
Co se týče flashe, tak jsem postupoval stejně. Nainstaloval balíček, fungovalo. Spokojenost, mohu pokračovat v práci.

- Ano. Intuitivně jsem napsal příkaz. Tebe to překvapuje, chápu. Když si teď sednu ke konzoli ve Windows, tak tě chápu tím spíše. Tam se příkazy v konzoli nedají psát vůbec. Natož intuitivně.

- No ale co teď s tím? Jsme tu opět u základního problému. Když nejsem spokojen, jak to v Redmondu napsaly, tak co mám? Smůlu? Milé!

- Konference o programování v C (pro windows), MFC, a v VB mají společného to, že veškerá dokumentace o těchto jazycích je prej v této knihovně. Ale to hledání těchto informací je tak zoufalé, že si jen málokdo troufne na to odkázat, pokud neuvede konkrétní link.

- Že je skriptování ve Windows složité bych tvrdit mohl, naštěstí jsem to nikdy neřekl. Ostatně by to i byla blbost. Spíše jsem měl vždycky problém dohledat dokumentaci k rozhraní těch tříd, které jsou k dispozici, než jak je použít. V tomto ohledu MSDN nesplňovalé mé požadavky.

Příkazy v linuxu mají své --help a man stránku. I ta služba SOAP, která je podobná (samozřejmě hodně vzdáleně) jako skripování v WSH má svou WSDL. V tomto bodě je třeba ještě hodně zapracovat.

Tedy ani tento argument, který rád používáš není pravdivý.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 22:21 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Zvláštní. Já neznám žádná obecně platné pravidlo, které by říkalo, že když jedna osoba druhé vyká, tak je slušné a vychované jí tykat. Ale je možné, že máme odlišný kulturní kontext, odlišnou výchovu. Takoví lidé spolu pak nemají společné téma, protože jejich etické normy jsou ve sporu.
BoneFlute aura:66
21. 9. 2008 22:32 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
K věci chlape. Tvé ego mne moc netrápí. A abych ti říkal co je správné a nesprávé je lepší většího soukromí. Ztrapňovat na veřejnosti není hezké.

Ještě něco k tématu, zda má Linux šance se prosadit mezi větší skupinou uživatelů?
Nakashima
Nakashima (neregistrovaný)
22. 9. 2008 20:06 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Ze Mplayer sociální výjimka http://www.mplayerhq.hu/design7/projects.html#mplayer_frontends kukni kolko aplikacii cerpa z MPlayeru... Vsetki aplikacie MPC, Vlc SMplayer vychadzaju bud ciastovcne alebo uplne z Mplayeru...Lael Ophir ty si trochu pomateny vsak? Nic proti ale linux je na tom dalo by sa povedat natom lepsie s multimediami ako windows...
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 8:05 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Zkus dell, lenovo nebo hp vyssi rady kde jen vlozis instalacni medium *buntu, odklikas instalaci a fungujes ;-). Jinymi slovy, nebud socka a porid si poradny HW. Kompenzovat nedostatky HW operacnim systemem je uchylarna.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 7:59 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Hele nez se vyrojila na ceskem internetu banda blbecku s widlema a exploderem, uzivatele unixovych systemu si v klidu komunikovali, posilali maily a bavili se. Najednou se zjevila armada trollu a dnes to vypada jak to vypada takze tolik brouzdani na netu :-).

NEJSEM LINUXAR
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 7:51 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Trpite zasadnim problemem ceskeho podnikavce a to "vsechno si delam sam".

Neni lepsi a levnejsi oslovit profesionala a nestarat se o SW ktery se musim naucit, sledovat zakony a byt za vsechno zodpovedny? Proc to nepresunout na lidi kteri tomu rozumi, zeby nase ceska "malost"?
etch
etch (neregistrovaný)
19. 9. 2008 17:22 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
ked si mysis ze v linuxe potrebujes stelovat jadro aby si mohol pracovat tak ako vo win tak to si riadne vedla. Ale ak by si ho chcel stelovat, tak v linuxe problem nemas no neviem co by si posteolval vo win?
chr
chr (neregistrovaný)
20. 9. 2008 4:19 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
co porad vsichni mate s tim "stelovanim" v linuxu? kdyz pominu kosmetiku a par veci, co me proste zajimaji, tak jsem nic stelovat nemusel!
Foton

Re: návaznost?

celé vlákno
Přidám svoji včerejší zkušenost s instalací Windows Vista Business x64: Počet restartů, než se systém nainstaloval dosáhl čísla 12, čistá doba instalace činila 4,5 hodiny a po této době jsem teprve zjistil, že svou tiskárnu pod Vistou x64 nezprovozním, protože pro ni nejsou od Canonu ovladače. Po těchto zkušenostech již nemám důvod věřit tomu, že tento systém od MS je rychlý a jednoduchý, vracím se zpět k OpenSuse...

Od 2. restartu jsem si ty důvody začal psát podrobněji:
Instalace Windows Vista Business x64 SP1:
-----------------------------------------
1. restart: instalace systému z DVD
2. restart: instalace systému z DVD
3. restart: instalace ovladače čipové sady z CD
4. restart: instalace ovladače Intel HD audio sady z CD
5. restart: instalace ovladače Realtek RTL8168 pro síťovou kartu z CD
6. restart: instalace ovladače Catalyst pro Radeon 48xx sady z CD
7. restart: instalace ovladače zvukové karty
8. restart: automatické aktualizace Vist
9. restart: automatická aktualizace Vist (IE7)
10. restart: instalace SP1
11. restart: instalace SP1
12. restart: automatické aktualizace Vist

(Tato samotná instalace zabrala 4,5 hodiny, moje konfigurace: Intel C2D E8400 3Ghz, HDD Samsung SpinPoint F1 500GB, 8GB Ram DDR2 800Mhz, MB Gigabyte EP45-D3SP (čipová sada Intel P45), grafická karta ATI Radeon HD4850, Windows index 5.6).
O tom, kolik restartů potřebuje OpenSuse pro svoji instalaci radši ani nebudu psát, protože v zásadě není o čem :)
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 20:02 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
1. to ten restart tolik vadi? holt maji windows jinak resene aplikacni vrstvy; a popravde - nezda se mi, ze vse by ten restart potrebovalo - to jsou jen takove pohadky pro bfu - at to radeji restartuji...

2. ovladace ke canonu - stacilo se podivat do seznamu podporovaneho hw
pan anonym aura:96

Re: návaznost?

celé vlákno
btw - canon je podivná firma s podivnými zařízeními. Pořád je někdo kamanuje, že namjí podporu právě pro ten systém, který zrovna zkoušeli. Existují vůbec ovladače pro zařízení canon pro nějakou platformu? ;)

Ten popis je děs. Jednak je pitomost instalovat ovladače z CD, pokud funguje internet. Dále je zbytečné restartovat mezi instalacemi - prostě je vhodnější vše naistalovat a až pak restartovat.

Pak by mne také zajímalo, o jaký canon se vlastně jednalo. Vista má mraky canonů přímo v instalaci, tak oč přesně šlo... TO, že se ten člověk mohl podívat na web ještě před instalací je už jen poslední kapkou.

Zkrátka je tohle krásná ukázka, jak se to dělat nemá. Prostě když o tom vím kulový, tak to dám do ruky někomu, kdo tomu rozumí. Nepřestává mne fascinovat, jak jsou lidé obecně zaslepeni - to, že umějí vyřešit problém v jedné konkrétní situaci (v tomto případě instalace Linuxu, protože Linux obstojně zanjí), neznamená, že umí vyřešit problém jiný, i když vykazuje podobné znaky.

Jinými slovy - jestli umím řídit osobák, tak to neznamená, že zvládnu i autobus.
Foton

Re: návaznost?

celé vlákno
Vidím, že Vy jste také odborník na instalaci Vist...
-Jednak je pitomost instalovat ovladače z CD, pokud funguje internet.
Ne, nefunguje, protože ty ovladače obsahují jako 3. bod instalaci driverů pro síťovou kartu, bez nichž Vista považuje síťovou kartu za neznámé zařízení.
-Pak by mne také zajímalo, o jaký canon se vlastně jednalo
Canon LBP5000, můžete se sám přesvědčit, že Vista 64bit nepodporují (ale Linux ano)
-Zkrátka je tohle krásná ukázka, jak se to dělat nemá. Prostě když o tom vím kulový, tak to dám do ruky někomu, kdo tomu rozumí.(...)
Dobře tedy, kde jsem udělal chybu? :)

BTW., právě jsem dokončil instalaci OpenSuse 11, čistá doba 50 minut, jediný (!!!) restart systému
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 17:53 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Správný postup: instalace Visty z DVD, instalace driveru síťové karty, automatická aktualizace, poté případně instalace dalších ovladačů. Když se instalace driverů ptá "chcete restartovat nyní", odpovězte "ne".
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 8:12 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
I v pripade ze jedina moznost je ano?
Foton

Re: návaznost?

celé vlákno
1. No, dobře, pár restartů se zřejmě zkousnout dá, ale proč to musí být zrovna 12 (když odečtu instalaci grafické karty, zvukové a blbostí k desce 7) a proč 4,5 hodiny, na stroji starém týden?
2. Jistě, stačilo. Což jsem zcela mimochodem mohl udělat pro veškerý HW, myší počínaje a scanerem konče. Ale z tohohle neviním MS, z toho viním Canon, který se stále ještě nerozhoupal alespoň začít dělat otevřené ovladače. Ono by totiž pak nebylo zase takový problém je překompilovat z Vist 32b. na 64b. (a i portovat na linux), ale pokud člověk nemá zdroják...
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 17:55 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Špatný výběr HW :(. Základní desky Gigabyte nejsou v HCL. Měl jste si ověřit kompatibilitu v MS HCL, než jste HW kupoval. K vlastní instalaci viz o pír příspěvků níže.
Foton

Re: návaznost?

celé vlákno
Dobře, to ovšem stále nevysvětluje nutnost těch 7 zbylých restartů. Znovu opakuji, OpenSuse 11.0 x86_64 s totožnou konfigurací HW vyžaduje k úplně aktuálnímu stavu a funkčnosti všeho 1 restart (dokonce 0, pokud nechci updatovat jádro)... A jejich instalace 50 minut. Proto jsem reagoval na příspěvek "co porad vsichni mate s tim "stelovanim" v linuxu?", kdy potvrzuji tuto zkušenost.
K HCL - kdybych opravdu chtěl sledovat HCL, tak z Linuxu se mi to zřejmě nepovede - "The Windows Logo'd Products List is currently only compatible with Internet Explorer 6 and above. We apologize for the inconvenience. " - jak se tedy mám dozvědět, že má základní deska není podporovaná? :) Nicméně...
--Základní desky Gigabyte nejsou v HCL
To není pravda,já jich tam vidím cca 60 (http://winqual.microsoft.com/HCL/ProductList.aspx?m=v&cid=105&g=s). Grafická karta v HCL je (1 restart).
Ještě k těm ovladačům - ovladače od gigabyte se ani neptaly, jen restartovaly bez otázek. Windows Update se ptaly, ale k plné aktualizaci systému jich bylo skutečně nutných 5.
Alespoň pro mě v tomto případě desktop na linuxu vyhrává už při instalaci.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 21:45 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Aha, Giga-Byte Technology vs Gigabyte...

Po instalaci driveru grafické karty není třeba restart. Restart během instalace proběhne automaticky, a nijak neobtěžuje. Těch údajných 5 restartů při aktualizaci je dost. Měl jsem za to, že nainstalujete SP1, což bude chtít restart, a poté případně jeden další restart. Samozřejmě dnes dodávaná média s Vistou by již měla mít SP1 integrovaný (a s ním i řadu dalších driverů), na DVD je to případně napsané.

Jak jsem psal, správná cesta je instalace z DVD, poté instalace driveru síťové karty (pokud je třeba), poté Windows Update, a až nakonec další drivery, pokud ještě budou potřeba. Další možností je DVD s integrovanými drivery, automatická instalace apod.

V případě Linuxu je situace taková, že buď instalace projde sama, a vše bude samo fungovat bez problémů, nebo v tom budete šťourat a šťourat.
Foton

Re: návaznost?

celé vlákno
Je pravda, že instalace driverů grafické karty nepotřebuje okamžitě restart. Ovšem po zkušenost z WinXP, kdy jsem musel instalovat tři verze Catalystů, než začalo chodit CCC, jsem restart udělal okamžitě - abych věděl, jestli budu muset shánět zase další verze. Mimochodem restart mě obtěžuje vždycky.
Stále ovšem trvám na tom, že v tomto případě (a na poměrně novém HW) je uživatelsky mnohem jednodušší instalovat OpenSuse 11 než Vista x64.
Ad. DVD s integrovanými drivery - to má význam u OEM instalací, kdy je pro jednoduchost dodá přímo dodavatel PC (což mimochodem nenávidím, protože takhle jsem s Lenovo T61 dostal i miliardu dalších programů typu Norton AV, které opravdu nechci, nepotřebuju a z XP dělají systém se startupem > 10 min.), nebo pro opakované instalace na více stejných strojích. Pro instalaci 1ks Vist na 1ks PC ale nebudu vytvářet DVD s integrovanými drivery ani automatickou instalaci.
--V případě Linuxu je situace taková, že buď instalace projde sama, a vše bude samo fungovat bez problémů, nebo v tom budete šťourat a šťourat.
Na windows je situace taková, že instalace obvykle sama neprojde, člověk tedy zkusí najít ovladače sám a nakonec, pokud obojí selže, se v tom musí šťourat a šťourat. Tady moc rozdílů není :)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 22:27 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Tři verze Catalystů, než začalo CCC co? Co je prosím CCC?

Jak říkám, instalujte z média obsahujícího poslední SP, a jako první věc proveďte Windows Update (po případné instalaci driveru síťovky).

Ano, OEM instalační médium, správně. To neobsahuje Norton Antivirus, ani další crippleware - ty obsahuje jen předinstalovaný počítač. To proto, že výrobce za to dostává zaplaceno, a vy pak máte o to levnější HW.

Instalace Windows obvykle sama projde. Ovladače certifikovaného HW jsou součástí instalace (či SP), nebo na Windows Update, nebo na instalačním médiu. Naopak rozchodit WiFi, čtečku karet, hibernaci a podobné věci na Linuxu je hromada experimentování. To mi přijde jako výrazný rozdíl.
Foton

Re: návaznost?

celé vlákno
Catalyst Control Center (software pro nastavení parametrů grafické karty, takové to, co vidíte, když kliknete na Zobrazení-Vlastnosti-Upřesnit).
Pochybuji, že změna pořadí grafická karta<->Windows Update by snížila počet nutných restartů, opravdu si to nemyslím:)

Mám právě v ruce instalační médium XP pro notebook HP, obsahuje kompletní obraz systému VČETNĚ Norton AV (a fůr dalších blbostí). Mimochodem, takový pěkný crippleware je 60 denní instalace Office 2007 - a to si platí výrobce, ne, že by za to platil MS.
--Ovladače certifikovaného HW jsou součástí instalace (či SP), nebo na Windows Update, nebo na instalačním médiu.
Takže Scanner Canon Lide25 (http://www.microsoft.com/windows/compatibility/Details.aspx?type=Hardware&p=CanoScan%20LiDE%2025%2048Bit%201200x2400dpi%20USB%20PC%2fMAC&v=Canon&uid=0307B001&pf=1&pi=0&c=Printers%20%26%20Scanners&sc=Scanners&os=32-bit), nesoucí Certified for Windows, ovladač Windows neobsahují, na Windows Update nejsou, na instalačním médiu není ovladač pro Windows Vista 64bit. Takže toto Vaše tvrzení není obecně platné. Mimochodem, pro zajímavost, tenhle skener jsem bez instalace čehokoliv v pohodě rozchodil nejen pro Linuxem, ale dokonce i pod FreeBSD 6.3...
--Naopak rozchodit WiFi, čtečku karet, hibernaci a podobné věci na Linuxu je hromada experimentování. To mi přijde jako výrazný rozdíl.
Rozchodit (nejen) WiFi lze pouze v případě, že pro ni existuje ovladač pro daný systém. Pokud nikoli, jste v pytli jak v linuxu, tak ve Windows. Zde rozdíl není... Mohl bych dát třeba příklad, že zrovna hibernace se dá pod Windows často rozchodit pouze zásahem do registrů, zato v linuxu obvykle funguje od začátku. Co se týče čteček karet, zde už je instalace v linuxu poslední tak 2-3 roky úplně bezproblémová (strčím do usb a chodí).
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 23:41 Nový

Re: návaznost?

celé vlákno
Catalyst Control Center, obdoba těch nechutných rozšíření instalovaných s WiFi kartami apod. Uff. Fakt nechápu, proč výrobci tyhle příšernosi cpou do defaultní instalaci (nevím, jestli Catalyst Control Center je ten samý případ). Asi si fakt myslí, že je to konkurenční výhoda. Místo aby dodali HW a driver, které prostě fungují, tak nahradí pár dialogů, nastartují pár vlastních služeb při startu OS, umožní nastavit efekt jeskyně, karaoke a koncertní haly v dialogu mixéru zvukové karty připomínajícím nějakou hračku z lega, každá hra má "profily grafické karty" coby cestu k naprosté bažině v oblasti 3D akcelerace atd.

OEM instalační média už obsahují rovnou i crippleware? Proboha.

Scanner Canon Lide25 má mít drivery na instalačním CD. Pokud jste si koupil scanner vyrobený před tím, než výrobce začal u tohoto modelu Vistu podporovat (ten HW se vyráběl od roku 2005), máte staré CD, a driver je tedy jen na inetu (na Windows Update tenhle konkrétní scanner driver nemá). Bohužel Canon ještě neumí dodávat CDčka zpětně v čase, ale třeba to zvládne do konce vesmíru. To si pak dnes koupíte scanner, za týden poptáte driver, a už včera vám dojde CD. Jen nesmíte zapomenout driver za ten týden opravdu poptat ;)

Co to v případě Linuxu znamená, že existuje ovladač? On totiž může existovat, ale to neznamená, že je součástí kernelu či distra. A potom máte velké problémy. Navíc drivery na Linuxu zpravidla nejsou pro konkrétní HW, ale pro celou třídu HW (třeba chipset něco více chipsetů). Jestli s vaším HW bude fungovat, to nezjistíte jinak, než že to zkusíte :(. Navíc v mnoha případech přijdete o specifické funkce typu podavače papíru, duplektory, razítkovače, svorkovače apod.

Čtečku karet mám na mysli vestavěnou v notebooku. Hibernaci ve Windows (Vista) rozchodíte bez zásahu do Registry, i pokud je náhodou disabled.
Foton

Re: návaznost?

celé vlákno
--Bohužel Canon ještě neumí dodávat CDčka zpětně v čase
Hezká ukázka demagogie, děkuji za ní:) Já jsem samozřejmě netvrdil, že chci mít CD s ovladačem pro Vista x64, ale vyvracel jsem Vaše tvrzení, že ovladač se dodává buď s OS, nebo na CD, nebo s Windows Update (což, jak jste právě sám ukázal, v některých případech vůbec nejde :) )
CCC teď komentovat nehodlám, to je kapitola sama pro sebe, ale na druhou stranu - je napsán v .NET 2.0, aspoň člověk žasne, že se to opravdu někde používá.
Pokud neexistuje pod linux ovladač pro svorkovač, tak to znamená, že ho prostě výrobce nenapsal. Pokud pro Windows Vista x64 neexistuje ovladač pro tiskárnu, znamená to, že ho výrobce nenapsal -> pořád tentýž případ, oba sva systémy jsou na tom stejně.
Čtečku karet v notebooku, no... Zkoušel jsem Thinkad R61, pár dellů a jednu Toshibu a jak Ubuntu, tak OpenSuse je dokázaly najít a pracovat s nimi. Samozřejmě, pokud mají nějaký obskurní interface na připojení, tak musí výrobce napsat ovladač. A pokud ho nenapsal... Viz. to, co jsem napsal nahoře :)
Ještě k probému ovladačů - třeba na příkladu té grafické karty - ve windows musím naklikat stránky výrobce tam se proklikat k ovladači pro daný systém, stáhnout, spustit a klikat Next-Next... finish a restartovat. V Suse to funguje tak, že na stránkách opensuse.org dám vyhledat "Radeon", kliknu na 1. odkaz, kliknu na "1click install", 2x zmáčku CTRL-ALT-BACKSPACE a jsem hotov. Tedy i v tomto mi (aspoň suse) přijde jednodušší. To, že ovladačů je obecně pod linux méně, není bohužel chyba linuxu, ale výrobců HW.
Hinernace na desktopovém počítači už chodí hned i pod Vistami? No konečně, to to trvalo :)
Jinak přeji dobrou noc.
GreatLama

Re: návaznost?

celé vlákno
Myslim, ze grafy neobsahuji cista data, ale jejich aproximci polynomem x-teho radu, pak je logicke, ze na sebe dve aproximace nenavazuji... neni to chyba dat, ale toho kdo je zpracovaval... :)

H.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 0:35 Nový

Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Jojo, mozna nekdy prekroci magicke jedno procento:o) Na ukor koho, ze ten linux stoupa? Ze by applu? Nicmene jako da se to chapat, kdyz se v dnesni dobe rozsiruji ty jednoduche kalkulacky alias netbooky, kde je linux perfektni volbou (narozdil od desktopu), tak se neni cemu divit .... ale povazovat masinu, kde si nekdo parkrat zobrazi nejakou stranku v prohlizeci ... taky je tu hromada typicky hloupych pocitacu jako jsou navigace s online mapama a ty do toho taky zasahnou .... realne pochybuju, ze se linux za poslednich pet, deset let nejak vic rozsiril na desktopu ... studentici se spoustou casu co si ho jednou nainstalujou a bud u neho zustanou nebo smazou, jsou porad ti sami ... je to stale stejny HALO efekt ... nikdo z produktivnich lidi sam od sebe na linux neprejde, taky proc? Nic vic nenabizi, prave naopak, tak proc by s nim clovek v produktivnim veku ztracel cas, kdyz ma na vyber mezi systemy, ktere fungujou? A kdyz nekdo rodicum jako svate poselstvi na brouzdani po netu nainstaluje linux, tak se to taky neda povazovat za uspech ...
Linux posledni dlouha leta opada i na serverech, kde je podstatne spolehlivejsi a bezpecnejsi alternativou BSD ... a opet plati, kdo chce vic, tak si zaplati za poradny OS a nebude se spolehat na pomoc nejake pochybne a neochotne komunity ...
Ma osobni zkusenost je takova, ze znam radove 20 lidi, co presli na linux, ale nevim o zadnem, kdo by u nej zustal ... nejdriv to byl multiboot 90%lin x win ... a postupne lin smazali ... na druhou stranu znam tak 5 lidi co byli uz od stredni skoly zavisli na linuxu a presli na windows ...
Takze podobne clanky a porovnavani mi prijde z meho pohledu jako prosta a nic nerikajici statistika a spis jen marny (a uz tak 10 let trvajici) pokus presvedcit masy, ze linux je dobry a pouziva se, aby se nekdo nechal nachytat ... vzpomenme studii jedne nejmenovane konzultantske firmy, ktera predikovala, ze loni bude mit linux na desktopech 90ti procentni podil;) Takze muzou se psat sebeukajeci clanky o deseti (nebo tisici:o) vyhodach linuxu pred windows, ale zbyde zakladni postulat ... a sice, proc kdyz je ten linux tak dobry, tak ho nikdo nepouziva;)
alblaho
alblaho (neregistrovaný)
19. 9. 2008 0:42 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Jo, hlavně že ty _tvoje_ závěry jsou bezva podložené.

Na úkor Apple Linux tedy rozhodně neroste, Apple totiž roste mnohem víc :-).

Prosadit se na desktopu je prostě těžké, síťový efekt Windows je síla jako blázen.
Peta
Peta (neregistrovaný)
19. 9. 2008 0:50 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Tenhle clanek ma neco do sebe. S linuxem experimentuju uz 7 let a pouzivam ho posledni 2 roky:) BEz widli....na notebooku mi nefunguje IR ani DVB, no nepotrebuju to. Mlade sem chtel dat linux taky, verte to byla sracka...pul roku driny a vysledek stal za..... Rikam...linux pro ty, kteri maji cas se s tim 4x vice stvat(ja), na nasazeni to chce udelat stabilnejsi(jadro). Pekne jedno stabilni za pul roku, ne kazdych par tydnu...uz zas mi nefacha wifina...ufff
n0lf
n0lf (neregistrovaný)
19. 9. 2008 1:37 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
...na nasazeni to chce udelat stabilnejsi(jadro), Pekne jedno stabilni za pul roku, ne kazdych par tydnu..

Jako sorry, ale tohle je zas jednou perla.

Jirka
Jirka (neregistrovaný)
19. 9. 2008 1:45 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
No, těch perel je tu víc :-)
Peta
Peta (neregistrovaný)
19. 9. 2008 2:36 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Az mi pustis Autocad, Elprocad a Archicad tak ti ty perly klidne poslu:)A taky prosim o nejaky lepsi flame nez jednu ospalou vetu!
piluk
piluk (neregistrovaný)
19. 9. 2008 7:42 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Autocad jsem provozoval pod Wine.....
melkor
melkor (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:08 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Prosim o vysvetleni, co ma Autocad, Elprocad a Archicad spolecneho se stabilitou jadra, potazmo s funkcnosti wifiny.
Co se tyce funkcnosti ci nefunkcnosti HW - pokud jsou ovladace (a kdyz to fungovalo, tak asi jsou), pak je nefunkcnost klasicky pripad PEBKAC.

A spustim, s klicem - jen co vyrobci dodaji verzi pro Linux.
mm
mm (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:25 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Proč se nad nimi vůbec rozčilujete.
Hláškou o "stabilním jádru" se snad demaskovali naprosto dokonale ne ?
Proč ztrácet čas s lidmi, kteří vůbec nevědí o čem je řeč ?
Já jim také dříve radil, že na provozování konkrétního OS potřebují podporovaný hardware a že pro Linux holt není k dejaké exotice ovladač. Ale pak jsem pochopil, že pokud nejsou schopni to pochopit a před nákupem se podívat, zda pro daný hardware ovladače jsou, bude pro ně lepší OS, kde je podpora hardwaru širší. Tihle "experimentátoři", kteří očekávali, že Linux je Windows zdarma jsou zdaleka nejhorší a nejotravnější skupina.
Zajímavé je, že například uživatelé Applu (ač mnohdy typičtí netechnici) jsou daleko inteligentnější a rozumnější. Nikdy by je nenapadlo MacOS na nepodporovaném hardwaru provozovat.
Jiří Pagáč
Jiří Pagáč (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:56 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Taky z části proto, že jim to Steve Jobs zakazuje v licenci.

Ale hlavní podíl na tomto jevu má skutečnost, že uživatelé Apple produktů jsou zvyklí na určitý styl techniky a na svou značku. Jobs si je prostě vychoval. Inteligence s tím nemá co dělat. To už spíše sociální cítění a pocit, že jsou členy jakési elity. (tím nechci říct, že snad nejsou inteligentní, jen že k nákupu hw je nevede hw kompatibilita s jejich OS)

Asi tak jako u nás Linuxáků. ;-)
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:10 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Homosexuálů jsou 4%. Je to ještě dost inteligentní elita, nebo už plebs? ;)
BoneFlute aura:66
20. 9. 2008 0:58 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
A ty nám tady vytýkáš tykání?
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 2:42 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Homosexuálové nejsou lidé, o kterých by se nemělo mluvit. Byli tu, jsou, a budou. A stejně jako nevidím problém si rýpnout do žen, mužů, feministek, šovinistů, křesťanů, muslimů, židů, černochů nebo romů, nevidím důvod se vyhýbat homosexuálům. Ta politická überkorektnost, kde se všichni tváří, že neexistují imigranti, feministky, homosexuálové, romové apod. mi nesedí. Zmínit někoho, klidně v narážce či humorném kontextu, není nic špatného. Šikanovat arabského kolegu je svinstvo, stejně jako obtěžovat kolegyni, nebo utlačovat homosexuály - ale to je mimo kontext diskuze.

Jinými slovy pokud narážíte na mou homofobii, narážíte zcela špatně.
BoneFlute aura:66
20. 9. 2008 18:33 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Nenarážel jsem na žádnou fobii. Nýbrž na tvoji netaktnost. Zvláště pokud se tady odvažuješ někoho poučovat o slušném chování.
Nauč se rozlišovat mezi neslušností, netaktností, neohleduplností, šikanou, rýpáním. To opravdu nejsou synonyma.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 17:52 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Myslím, že to umím rozlišovat. Čeho z toho že jsem se kdy dopustil?
BoneFlute aura:66
21. 9. 2008 20:43 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Netaktní je používat kontroverzní témata jako způsob dokazování svého názoru.
Šikanou bych nazval rýpání do nějaké menšiny (měl jsem poučný rozhovor s jednou kamarádkou, která je cigánka. Jak ona cítí, když si někdo dělá legraci a jak to pro změnu cítí jiní cigáni/rómové.)
O tom, že zde přivádíte na přetřes téma, na které různí lidé mohou mět různé názory (na víc, zde může mezi diskutujícími nějaký ten homosexuál být) by se dalo také označit jako poněkud neohleduplné.

Z tvého projevu jsem pochopil, že si nedokážeš představit, že řešení nějakého citlivého tématu může být pro někoho nepříjemné. A zvedat tlak homosexuálům v tématu o operačním systému...

To, že nic z toho nevidíš jako problém a zřejmě jsi na to hrdý, cosi naznačuje.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 23:00 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Hm, mezi čtenáři by mohl být homosexuál. Proboha, takto slovo raději nepoužívejme, co kdyby se cítil dotčený. Nedej bože, aby... sakra, co když je mezi čtenáři nějaký věřící? Proboha, to by bylo... jé, už zase.

Více viz http://www.root.cz/clanky/linux-na-desktopu-roste-nezmenenym-tempem/nazory/226648/
Petr Tomeš aura:38
20. 9. 2008 22:15 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
A rýpete, protože nemáte nic lepšího na práci a diskutovat tematicky o článku, pod který přispíváte, anebo proto že máte nějaký problém či sám nejste dost inteligentní? A jak poměr homosexuálů v populaci souvisí s jejich inteligencí?
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 18:00 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Právě že procento homosexuálů v populaci (podle všeho) nesouvisí s inteligencí vůbec nijak. Jsou to prostě lidé, kteří mají odlišné potřeby od zbytku populace. Podobně uživatelé Linuxu mají od zbytku uživatelů IT odlišné potřeby (byť důvody asi budou jiné). A odlišné potřeby nijak neimplikují, že je ve hře otázka elit či inteligence. Na to jsem se snažil poukázat. Jen jsem nevěděl, že je to tak nezjevné, že to bude nutné objasnit.
BoneFlute aura:66
21. 9. 2008 20:28 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Když by jsi si odpustil to přirovnání k homosexuálům, tak by to bylo i pravda.

Divím se, že vás hamba nefackuje používat kontroverzní témata (a to homosexualita bezesporu je) jako způsob dokazování svého názoru.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 22:58 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
To je právě ten rozdíl pohledu. Homosexuálové NEJSOU kontroverzní téma, a NENÍ třeba se tvářit, že neexistují. Kde se tohle v lidech bere? Ta politická hyper-korektnost, kdy se menšiny za žádných okolností nezmiňují, jako kdyby neexistovaly (ale kde to jde, za zavřenými dveřmi se utlačují a pomlouvají)? Od kdy máme afroameričany místo černochů, nativní američany místo indiánů, a podobné novotvary? Já jsem levák, ale protože někdo může udělat levou, tak bychom měli vymyslet nějaký jiný termín, a hlavně o levácích proboha nemluvit, protože by to mohlo být kontroverzní... Nevidím se, že v takové atmosféře Sacha Noam Baron Cohen slaví takové úspěchy se svým lehce antisemitským humorem, který si může jako žid dovolit (jako ne-žid by byl zřejmě ukamenován - byť naštěstí jen obrazně).

Zkuste se někdy na chvíli smířit s tím, že když někdo řekne "on je žid", nebo "on je homosexuál", tak je to prosté konstatování faktu, a nijak to neimplikuje žádnou šikanu nebo útlak. Označujme šikanu a útlak jako společensky nepřijatelné, a za násilí proti menšinám trestejme. To preventivní mlčení o menšinách si ale odpustme.

Další problém je svoboda slova. Proč je problém, když někdo vydá Vaříme s konopím, nebo přetiskne Mein Kampf? Buď máme svobodu slova, a to i slova nevhodného, nevlídného či dokonce nenávistného, nebo nemáme svobodu slova. Jak můžeme tvrdit, že vypalování abmasád kvůli karikaturám Prokora je špatné, a odsouzení Salman Rushdieho je špatné, protože svoboda projevu je svatá (a ústavně zaručená), a zároveň odsuzovat (a v mnoha státech zakazovat) vydání Mein Kampf?

Faktem ale je, že boj o svobodu slova je v západních demokraciích běžný. Jako pěkný přílad viz http://en.wikipedia.org/wiki/Oz_(magazine)#UK_obscenity_trials
BoneFlute aura:66
21. 9. 2008 23:17 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Jediný, kdo se tu pozastavuje nad jakousi hyper korektností jsi ty.

Já jsem řekl jen a pouze, že používat kontroverzní téma k tomu, aby jsi dokazoval svůj názor je netaktní. To, že je to kontroverzní nasvědčuje skutečnost, že jsi toto téma použil. Takže takové je evidentně minimálně pro tebe, nebo to u druhých předpokládáš.

Ostatně s tímto tvojí názorem - někdo to nazval pozitivní diskriminací - více méně souhlasím.

Vadí mi pouze tvá bezohlednost.
LENIN POWER!
LENIN POWER! (neregistrovaný)
22. 9. 2008 16:39 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
S tou svobodou slova souhlasim, nevidim duvod proc zakazovat vydavani nejakych kontraverznich knih. navic v dobe internetu je to uz smesne, vse se da sehnat v elektronicke podobe.
BoneFlute aura:66
21. 9. 2008 20:30 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ej. Chtěl jsem říct:

Divím se, že tě hamba nefackuje...
Program
Program (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:15 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ale ona je to pravda. Linuxu sice nechybí "stabilnější" jádro ale "stabilní" rozhodně. Kdyby bylo "stabilní" jádro, které by se vydávalo třeba jednou za rok/2 roky a jen by se přidávali ovladače a podobné srandy formou modulů (během práce na novém jádru), bylo by mnohem méně problémů a nejspíš mnohem více proprietárních ovladačů od výrobců a tedy mnohem funkčnější HW. Ne, jak teď když mi Fedora upgradne jádro z 25 na 26 a pro 26 není vboxdrv. Jasně, používám 25, ale ideální řešení to není.
Jirka
Jirka (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:46 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Kdo vás nutí používat Fedoru? Proč nepoužíváte distribuce, které mají vývojový cyklus třeba dva roky a po tu dobu se tam nemění sakra otestované jádro. Jako příklad můžu uvést SLED, RHEL nebo MCS. Pokud používáte takové bleeding edge distro, jakým je Fedora, tak si potom nestěžujte. Fedora není o 100% spolehlivosti a bezproblémovosti, Fedora je o nejnovějším softwaru.
treebeard
treebeard (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:50 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Trochu k tomu núti správanie sa väčšiny distribúcií typu "chcete novší FF či OOo, musíte si nainštalovať najnovšiu verziu, inak dúfajte, že niekto vyrobí backport alebo skúste kompilovať. Na Windows môžem browser upgradovať bez problémov celé roky.
Program
Program (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:38 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Tak stejně používám starší jádro, ale problém je v tom, že používám VE VŠEM starší jádro. Např. nové ovladače jsou jen v novém jádře (teď nemyslím zrovna případ jader 25/26), které ač se příliš neliší, tak není se svým skoro stejným předchůdcem kompatibilní. Jak by to bylo krásné, kdyby se proprietární ovladače nahrály do special adresáře a od tam by si je tahaly všechny jádra a ovladač/modul by byl samozřejmě jeden a ne pro každou verzi jádra zvláštní.
asdasdasd
asdasdasd (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:43 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Používej Ubuntu LTS jako já, tam máš zaručeně stejnou verzi jádro nejméně ty dva roky, dodávají se jen opravy. Jestliže si vybíráš distribuce, které jádra takto často mění, je chyba především v tobě, máš co sis vybral. Fedora je vývojová distribuce, na ktere Red Hat experimentuje a ladí si svůj enterprise linux.
Program
Program (neregistrovaný)
19. 9. 2008 21:16 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Jako já používám ledasco, Fedoru jsem uváděl jen jako příklad. Jde o to, že verze jádra se vydávají velmi rychle a s minimálními změnami, přesto jsou vzájemně binárně nekompatibilní. Je sice hezké používat stabilní distribuci s programy, které jsou dávno zastaralé a s jádrem, které nepodporuje nový HW, ale asi to nemusí být ideál. Dle mého názoru by bylo lépe, kdyby jádro zůstávalo po delší dobu stejné, nebo alespoň binárně kompatibilní a přidávaly se do něj moduly s ovladači apod. Mimochodem v Ubuntu (myslím, že to byl Dapper) jsem měl přidaný ovladač na ADSL modem a pouhý bugfix ten ovladač zrušil (no zrušil, prostě se nainstalovalo nové jádro, kde ten modul pochopitelně nebyl). Vzhledem k tomu, že to nebyl můj počítač, ale známých, tak to bylo dost nepříjemné.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
20. 9. 2008 2:58 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Tohle me taky fascinuje jak lidi nadavaj na visty, ze jsou nekompatibilni ... no nadavaj, spis par nymandu na forech co jsou nejvic slyset a vetsina nikdy ani visty nevidela ... kazdopadne, MS udela jednu verzi za 5 let a lidi si hned stezujou ze jim nejede jejich oblibena 5 let stara verze antiviru nebo firewallu (to jsou asi tak jedine veci se kteryma byl kdy problem pri prechodu na novou verzi windows), ale to, ze verze linuxu vychazeji jak na bezicim pase a i v tercialnim doplnkovem bildu jsou schopni zmenit API tak, ze prestanou nejake veci uplne nesmyslne fungovat, to asi nikomu nevadi ... takovy system fakt do firmy na informacni system:) .... proto taky 9/10 sveta jeste bezi radsi na stabilnim 108 let starem jadre 2.4:)
linux
linux (neregistrovaný)
19. 9. 2008 2:33 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Já jsem všude četl, že Linux je kvalitní, ale složitý na nastavení. Když jsem ho letos v únoru vyzkoušel, tak jsem zjistil, že je naopak jednoduchý na nastavení (všechno se nastaví samo) a jednoduchý na uživatelské ovládání (GNOME, názornost, stručnost, logičnost). Naopak kvalita je často srovnatelná s Windowsy (hlavně Fedora, to je alfa verze; zakotvil jsem u Ubuntu).

Naopak nastavit Windowsy byla pro mě vždy katastrofa a to jejich uživatelské rozhraní je nepřehledné.
linux
linux (neregistrovaný)
19. 9. 2008 2:36 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
A ještě ta instalace, to je naprosto ideální. Prostě si v menu zaškrtnu, co potřebuju, a je to tam. Žádná cédéčka, klikání, čekání a řešení problémů.
Karel
Karel (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:36 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Já měl instalaci MS Win XP také ideální. Prostě jsem ten počítač strčil do zásuvky a fungovalo to :-)

Jinak co se konfigurace týká - měl jsem kolegu, který používal Linux (my ostatní MS Win XP Pro) a byl tam takový drobný problém - on si své Ubuntu (nebo něco takového co to bylo) upravil přesně na míru svým potřebám. Jenže málokdo pak na jeho počítači zvládl cokoliv udělat (například jeho oblíbený textový editor měl nezapamatovatelný název a nepochopitelné ovládání, naštěstí mu tam někdo propašoval i vim). A naopak, on máloco zvládl na našich počítačích. Nikdy nezapomněl zdůraznit jaká zhůvěřilost je používat ke kopírování textu CTRL+C a CTRL+V. Byl v kolektivu "velmi oblíben" a mohu konstatovat, že pro prosazení MS Win XP v naší firmě udělal maximum. Naneštěstí teď Microsoft všude tlačí MS Win Vista, čímž se velmi zasluhuje o přechod na Linux. V každém případě ale bude konfigurace "přesně na míru mým potřebám" zakázána. Míra volnosti, kterou Linux nabízí, je ve firemním prostředí dost kontraproduktivní.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 8:52 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Linux naštestí krom volnosti nabízí oproti win také mnohem lepší podporu pro správu toho, co uživatelé smějí dělat/měnit a tak vůbec, pro firemní prostředí ideální. Pokud je schopný admin, tak nevidím důvod se nějakého přizpůsobování bát nebo to brát jako nevýhodu...
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 10:03 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Tak to si jeste asi neslysel o grouppolicy nebo takove samozrejmosti jako je ACL, coz linuxu je oblast zapovezena, tudiz na vetsi site naprosto nevhodny .....
shock
shock (neregistrovaný)
19. 9. 2008 12:00 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
ACL na filesystem mas. Grouppolicy - grupy na linuxe tiez, zacinaju sa vyvijat aj role policy vselikde. Ak hovoris o grupach v AD tak tiez mozes mat spravu z jedneho bodu NIS/ldap....
Zas raz niekto porovnava a pinda na linux ked s nim nic nerobil.
Samozrejme ze je to zatial mensinovy OS a to ovplyvnuje aj mnozstvo aplikacii od liderskych firiem v roznych oblastiach.
Ale o zakladny uzivatelsky komfort a hromadnu spravu mu skratka nei co vytknut.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:21 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
LOL. Vy vyčítáte předřečníkovi, že neví, o čem mluví, a z group policy uděláte user groups ;)

Představte si, že máte tisíce stanic na Linuxu, nejlépe každou na jiném distru :), a chcete například nastavit, že uživatel nebude mít na desktopu ikonu home folderu, cache browseru bude poloviční než je obvyklé, a že pokud chce uživatel přidat síťovou tiskárnu, tak si vybere z nějaké části seznamu tiskáren. Jak to uděláte? Na Linuxu asi těžko. Ve Windows síti na jednom místě nastavíte group policy pro vybrané uživatele či počítače, a je to hotovo. Podobně můžete zadat instalaci SW skupině uživatelů či počítačů, a udělat velikou spoustu dalších věcí.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 8:18 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Sam tomu hlodu neverite :-), staci mit HOME verze windowsu v nekolika jazykovych mutacich a verzich a zacne to spravne bastleni. Staci se podivat do nejake nadnarodni korporace a pres HOME verze ty professional moc neuvidite :-).
Prase
Prase (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:05 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Nezapamatovatelná název editoru?

Takže se ti líp pamatuje BrontoPad Wordprocessor Enterprise Edition spíš než třeba Kate bo Gedit? ;)
BoneFlute aura:66
20. 9. 2008 1:10 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
To je poněkud off-topic. To není problém linuxu ale toho, že jste mu to dovolili.

Mě zaměstnavatel málem zabil, jen proto, že jsem si přestěhoval panel ze spoda do leva a nechal schovávat. Taky mu vadilo, že jsem odstranil všechny ikonky programů. A to byly XPčka.

Teď je to ještě horší. Asi nikomu jinému by se na mém notebooku nepracovalo dobře.

Ale to je otázka přístupu. V kolektivu, ve kterém se pohybuju nejsou dva počítače stejné. Může vám to vadit, můžete to nenávidět, ale to je tak asi všechno, co s tím můžete udělat.

Popravdě, nevěřím představě, že na necustomizovaném počítači se pracuje efektivněji, než když mám všechny ty své prográmky, co mi usnadňujou práci.
Radim
Radim (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:06 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Fedora je něco jako testovací distro pro RedHat linux, ale můžu potvrdit, že když člověk používá Fedoru ve verzi o jedno číslo nižší, než je právě ta aktuální, tak je to jedna z nejlepších distribucí. Tedy v současné době Fedora 8.
mixal
mixal (neregistrovaný)
19. 9. 2008 7:33 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
nieco na tom bude. ked som bol stredoskolak a zaciatkom vysky tak som bol nadseny pre linux (95-2000),vzdy som mal aspon dual boot.Potom ma to nejak opustilo, osobne som trochu sklamany z toho kam sa za poslednych 10 rokov linux dostal,pred 10 rokmi som myslel, ze smeruje ku zjednocovaniu a zjednodusovaniu.
Karel
Karel (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:49 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Nápodobně. Pamatuju kolem roku 1996 ty vtípky o rychlém Linuxu a pomalých MS Windows. A byla to pravda. BBS byly plné argumentů proč je Linux lepší než MS Win - náročnost na zdroje, uživatelské rozhraní apod. Bohužel se to poměrně rychle začalo měnit a kolem roku 2003 už platily ty samé argumenty obráceně. Linux s KDE se zadýchával nevídaným způsobem a rozhodně nemohl konkurovat MS Win XP. Stejně tak MS "implementoval" (no, opsal) do MS Win řadu vymožeností, které uživateli velmi usnadňují práci. Zjednodušeně řečeno - v roce 1997 Linux na poli desktopů platformě MS Windows (tehdy 3.11 a 95) skutečně úspěšně konkuroval. V grafickém prostředí jste mohli mít spuštěno více terminálů a aplikací a ono to skutečně fungovalo i na slabším počítači. To se vám s MS Win tenkrát nepodařilo. Ovšem dnes je to jinak - Linux už nenabízí nic zajímavého, proč by stálo za to na něj přecházet. Přiznejme si, že na poli desktopů se "válka OS" již dávno zvrhla jen a pouze ve "válku aplikací".

Ale aby to nebylo tak jednoduché - MS uvedl na trh svůj produkt MS Windows Vista, který opět dává Linuxu do ruky řadu trumfů. Tak snad to někdo zkusí využít :-)
mixal
mixal (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:50 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Presne tak,v dobach win 95 bol linux dokonaly, obdivoval som ho,nadsene siril a niektore nedostatky som povazoval za detske nemoci,ktore budu coskoro vyriesene. Bohuzial ... aj ked linuxove jadro sice dospelo do velmi vyzreteho stavu (oproti jadram 1.x je to megapokrok) ... ale na poli desktopov je to podla mna take nejasne potacanie sa. Akokeby chyba jasny signal spolocneho postupu.

MS sa s Windows ale vo vela veciach poucil, dozrel, vela okopiroval (aj z BSD) a snazi sa vsetko vylepsit ako sa da. A dari sa mu to. (aj ked vista je trochu prezreta :)) )

Zjednodusit, zjednotnit a optimalizovat. Toto chyba linuxovemu desktopu.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:23 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
To je hlavně tím, že jste v době Windows 95 neznal Windows NT ;)
Miroslav Prýmek aura:58
21. 9. 2008 9:51 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Mně na Linuxovém desktopu nejvíc vadí, že tam nevidím žádnou pořádnou invenci (co se týče způsobu práce a usability obecně). Čekal jsem, že třeba KDE4 přijde s něčím převratným, ale v recenzích jsem zatím našel jenom jakousi integraci panelu, Karamba a desktopu a přidání vyhledávacích okýnek, která má MacOS pár let a windows něco přez rok - což mi přijde opravdu úsměvné (mluvím o "viditelných" věcech, ne třeba o HAL a tak). Bohužel je to jenom kopírování Windowsáckého přístupu k usability - např. vůbec nechápu okopírování zhola zbytečného Start menu.

Nejinovativnější mně přišly nápady NextStepu, z nichž pár se dostalo do MacOSu. Třeba plovoucí menu, services (to je něco jiného než services na Windows :), column view ve Finderu, shelf, okýnko "Special characters" společné pro věechny aplikace,...

Se zájmem jsem sledoval http://etoileos.com/, ale ještě je to v dost raném stadiu - jsem zvědav, jestli se to pohne směrem k opravdové použitelnosti...

Nebo něco ještě mnohem zajímavějšího: http://www.youtube.com/watch?v=M0ODskdEPnQ

Párkrát jsem zkoušel i Looking Glass od Sunu, ale bylo to svého času ještě strašně pomalé.
cleb
cleb (neregistrovaný)
21. 9. 2008 12:30 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Taky jsem v KDE4 moc inovativních věcí nenašel, a to ho používám pořád už od vydání verze 4.0.1. Líbí se mi ale například spouštěč (ALT+F2), který se dá použít i jako kalkulačka a bůhvíco ještě. Nevím, ale myslím, že v předchozích verzích nebyl a ve windows asi taky ne. A některé kompozitní efekty jsou docela užitečné, ale ty už asi taky byly předtím jinde.
Petr Tomeš aura:38
21. 9. 2008 13:17 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Poukazované věci nemohly zkopírovány z Windows Vista, když například openSUSE/SLED a jistě i řada dalších distribucí to podporovaly/obsahovaly již dříve. Připravuje se spousta zajímavých a užitečných novinek jak v GNOME 2.24 (článek) a KDE 4.1.x, tak v populárních distribucích jako Ubuntu 8.10 nebo OpenSUSE 11.1, které vyjdou v nadcházejících týdnech a měsících. Další verze Windows (Seven) vyjde nejdříve asi za rok a půl a zřejmě jako obvykle asi nebude dobře použitelná ihned po vydání. Open source svět doručuje inovace lidem postupně a díky zpětné vazbě lze poměrně rychle reflektovat a korigovat vývoj. U Windows nikoliv. Je jen otázkou času, kdy bude získávat čím dál tím větší náskok pro čím dál větší vrstvy uživatelů. Vždyť jen za posledních pět let se podíl jeho uživatelů dle různých statistik přibližně zpětinásobil přes marketingovou nevýhodu vzhledem k Windows a Mac OS a obecně známou konzervativnost drtivé většiny uživatelů PC. Tím chci říci, že tak jako většina uživatelů v současné době používá po všech stránkách zaostalý prohlížeč IE, který objektivně dle srovnání není technologicky, funkčně ani výkonnově schopen konkurovat snad jakékoliv konkurenci, tak existuje jistá setrvačnost mezi tím, kdy jsou pro lidi k dispozici lepší věci a kdy je ti uživatelé objeví a přejdou. Možná je to i tak trochu důkaz, že většinu lidí inovace tolik nezajímají, takže ať už bude open source sebelepší, tak jeho vlastnosti bude chtít aktivně využít jen malá část uživatelů a většině je to skoro úplně jedno a rozhodne marketing, povědomí o značce - to, co je lidem známo ze školy a institucí, tedy prakticky největším (a zároveň nejlepším) marketingovým a propagačním oddělením Microsoftu..
Miroslav Prýmek aura:58
21. 9. 2008 15:54 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Nepsal jsem z Windows Vista, ale z Windows. Ještě si pamatuju na to, jak se říkalo, že tlačítko Start je úplná bomba. Dnes je to naprosto zbytečná věc, zvlášť na Linuxu, kde mám stovky programů.

Vyhledávání měl poprvé MacOS, stejně tak Exposé.

O co mi ale šlo především, je styl práce - pořád se zůstává u programově-orientovaného desktopu. (a to NENÍ (!) jediná možná abstrakce práce s počítačem) MacOS to trochu posunul k dokumentově orientovanému (dědictví NextStepu), ale taky to není úplně ono.

Čekal bych prostě nějakou inovaci = nezůstávat u modelu "Kliknu na ikonu programu, pak na File=>Open->Vyberu soubor" - tj. něco, o co se snaží ono odkazované Etoile.
Miroslav Prýmek aura:58
19. 9. 2008 7:35 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
> Na ukor koho, ze ten linux stoupa? Ze by applu?

Těsně vedle :)

Nějak jste ale nezmínil skupinu lidí, kteří se na univerzitě naučí s unixem/Linuxem a později přejdou na Apple - těch zřejmě taky nebude málo - stačí se kolem sebe rozhlídnout na libovolné IT konferenci. Dříve by tam Mac nebyl ani jeden, dnes 3 až 4 kousky vždy :)
vin
vin (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:08 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ono je to spíš o tom, že člověk v určité fázi zjistí, že ono to bez těch proprietárních programů opravdu nejde, takže honem přejde na Mac, aby mohl tvrdit jak neustále bojuje proti Microsoftu a vůbec, pořád je to Unix, že...

Zkrátka, to že se z Linuxáků po jisté době hromadně stávají Macisté, je ten nejlepší důkaz, že Linux je nevhodný pro desktop...
Miroslav Prýmek aura:58
19. 9. 2008 8:32 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Důvod bude daleko prostší: kdo si odvykl od produktů MS, nemá chuť se vracet, a jestliže se Linux pro něj stal z libovolného důvodu nepoužitelným, hledá jinou alternativu.

Není třeba používat silná slova jako "boj" (která v drtivé většině případů neodpovídají realitě), naprosto stačí čistě ekonomická (marketingová) slova "nechuť", "nepopularita", "neatraktivnost". Nová MS kampaň pro podporu Vist hovoří za vše.

Jak říká klasik:"Která jednou zkusí, už nechce jinak!"

Také je třeba si uvědomit, že MS pomalu ale jistě přichází o svoji hlavní zbraň: nekompatibilitu podpořenou monopolem. Tlak na standardizaci a otevřenost se zvyšuje. To je taky důvod, proč akcie MS od pádu v roce 200O stagnují - MS nemá žádnou novou strategii, která by slibovola výrazný růst. Naopak, je nepopulární, neinvenční, atd.

Oproti tomu Mac se z platformy pro podivíny stává pomalu ale jistě platformou, která začíná být použitelná pro širší vrstvy lidí a tím se stává přirozenou alternativou MS.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 9:24 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Problém je, že pro obyčejného uživatele, který počítačům zas tak "nehoví" se v podstatě naskýtá otázka - proč prostě nepřejít na Mac rovnou (a neušetřit si celou štrapác s Linuxem)?
Zvlášť když dnes není problém na Macku provozovat i Windows...

(a pak je tu otázka, proč tedy vůbec přecházet, ale to by samozřejmě bylo na separátní debatu)
Miroslav Prýmek aura:58
19. 9. 2008 9:26 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
To je jednoduché - jako studentík máš Linux, protože je zadarmo a protože na univerzitě používáš nějaký *nix, tak chceš něco podobného. Až máš potom víc peněz a nechce se ti s Linuxem prudit, přejdeš na více "odladěný" Unix - MacOS.
sid
sid (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:21 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Kravina. Na nasi skoli beylo nejake MSDNA(nebo jak se to jmenuje) a widle mohl mit kazdy zdarma (XP ve verzi professional a Vistu ve verzi business 32/64). Presto spousta lidi presla na Linux. Lidi z rizeni casto udrzovali dualboot kvuli specialnim windows aplikacim(navrh programovatelnych automatu apod), ale pro spoustu lidi na kybere a vypocetku(vetsinu oboru) byl Linux jasna volba. Slapou tam Netbeans a Matlab a to je tak vso co ten "studentik" potrebuje.
mat
mat (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:35 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
na univerzitach se zadny unixy nepouzivaj. vyjimkou jsou ajtacky skoly .... ale na normalnich skolach (pravo, technika, ekonomie ..) se takoveto bazmeky nevyskytuji
sid
sid (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:56 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
A neni tomu prave tak, ze na ajtackych skolach lide poznaji kvalitu a tak ma linux mnohem vetsi zastoupeni?
Jirka
Jirka (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:57 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Tak to si, hochu, hodně vedle. Např. ekonomce - VŠE běží všechny hlavní síťové počítače na Unixech, klientské počítače jsou s XP a terminály v knihovnách na Debianu. A to se rozhodně nedá říct, že by VŠE byla nějaký antiMS škola, spíš naopak. Jenže jen blázen by na hlavní síťové počítače v tak rozsáhlé síti nasazoval WS.
mat
mat (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:21 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
sitove pocitace ani knihovnicke klikatka nejsou pocitace. pocitace na kteryh studenti delaji REALNOU praci maji Windowsy ... K cemu by jim byla znalost linuxu kdyz se s tim nikde nesetkaj ....
sid
sid (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:27 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
V cem spociva na ekonomce ta REALNA prace?
Miroslav Prýmek aura:58
19. 9. 2008 14:30 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Přece v chatování na webu.

...a u super poctivých studentů ve čtení PDFek - čili něco, co na Linuxu rozhodně nejde dělat, protože není k dispozici "komerční software" :)
rfree
rfree (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:29 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
I na právnické fakultě jsou (nebo aspon ještě před nedávným časem byly) v počítačové studovně stroje s Fedorami.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 23:47 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Za nás byly na PrF MUNI terminály Solaris serveru. A pár mašin s win 3.11 pro ty co s tím neuměli a museli stát frontu :)

Jinak linux na desktopu plnohodnotně používám už řadu let...
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:34 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
MacOS je v mnoha ohledech tragédie. Kompatibilita s aplikacemi pro MacOS 9 a starší je tragická, protože ty programy mají i vlastní fonty a drivery tiskáren, a vypadají velmi odlišně, než zbytek systému. Apple je firma, která od doby MacOS 7 nebyla schopná napsat slušný OS z vlastní dílny, a nakonec musela v chvatu po letech uplácat MacOS X z koupeného NextStepu. Od té doby se Apple živí výrobou špatných přehrávačů a funkčně velmi chudých telefonů, možná časem přibudou budíky a toustovače. "Zajímavá" je také otevřenost Apple - co nemá nálepku Apple (a tedy příslušnou přirážku), s tím máte smůlu. V případě vývoje pro iPhone šel Apple dokonce tak daleko, že vlastní aplikaci smíte nabízet pouze přes Apple Store, a Apple si nechá 30% ceny(!).

Applu je ale nutné přiznat orientaci na uživatele, a příjemné používání většiny věcí, které vyprodukuje. Kdybych nepoužíval Windows, možná by to byl MacOS.
Miroslav Prýmek aura:58
19. 9. 2008 14:48 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
No vidíš a přesně proto, že je to takovej shit, mají produkty Apple tak neuvěřitelný úspěch a akcie rostou do nebe. A přesně proto, že produkty MS jsou tak úžasné, tak jejich uživatelé masově downgradují, MS je natolik nepopulární značka, že musí rok po uvedení produkty zahájit přesvědčovací kampaň, a akcie již sedum let stagnují.

Jojo, máš prostě pravdu.
hafff
hafff (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:59 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
A nepatrila tak náhodou firma NeXT computers Steve Jobsovi? A nie je, čisto náhodou, Steve Jobs jedným zo šéfov Applu?
A tie "funkčně chudé telefony"... už si niekedy držal v ruke iPhone?
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:33 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Steve Jobs byl v roce 1985z Apple odejit pro neshody s širším vedením. Založil ne příliš uspěšnou společnost NeXT Inc., a Apple se zatím moc nedařilo. Pokusy napsat vlastní OS, nebo adoptovat jiný (BeOS) nějak nedopadly. V roce 1996 Apple zakoupil NeXT Inc., a s nimi i Jobse. Ten vyjednal pro téměř krachující společnost mír s MS, přinesl od MS finanční injekci USD 150M, vyjednal podporu MS Office pro Mac, a restrukturalizoval produktovou řadu.

iPhone neumí A2DP, takže nelze použít bluetooth sluchátka. Nemá IrDA port, neumí pracovat s MMS, nejde vypnout T9 (pro čechy zvláště vypečené), nelze jej použít jako modem k notebooku, má GPS modul ale neexistuje pro něj navigační SW, vyhledávání kontaktů přes T9 neběhá s českými znaky atd. Osobně nevidím důvod, proč by mě měl zajímat o iPhone, když je na světě HTC Touch Diamond, a hromada dalších lepších přístrojů.
pan anonym aura:96

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
k iPhone - ten telefon je krásný. Ovládání úžasné, prostředí krásně svižné, jak už to Apple umí. Prostě dokonalá stylovka s možností mnoha kravinek (vodováha, hra, kde je nádherně animovaná sklenice piva, která se dá efektně "vypít" nakláněním telefonu - animace je dokonale realistická). Je to prostě velmi dobře udělaný telefont pro stejnou skupinu lidí, kteří si nadšeně kupují MacBook Air, iPod a další. Tam skutečně nemá konkurenci a tam také iPhone patří.

Bohužel funkčně na tom iPhone už není tak dobře. Dostupnost aplikací... mno, buď AppStore nebo JailBreak. V prvním případě máte málo aplikací, v druhém zase přijdete o možnosti iTunes a některé další. Tak si vyberte.

Připojení na Exchange a sdílení kalendáře, kontaktů apod. Nikdy se mi to nepovedlo na iPhone uspokojivě rozchodit.

Rychlá úprava excelu či wordu - na iPhone nereálné. Pochopitelně tam nechci psát romány, ale na drobné úpravy se to hodí. Není nutné vždy vytahovat noťas.

Připojení stereo bluetooth sluchátek - nelze. Propojení telefonů přes BT - nelze. Využití telefonu jako modem pro noťas - nelze.

Shrnuto - iPhone není žádný komunikátor. Je to opravdu "jen" perfektně udělaná multimediální stylovka s velmi příjemným prostředím a vybranými funkcemi z prostředí komunikátorů. iPhone se mi velmi líbí, ale nekoupím si ho. Mým potřebám nevyhovuje, HTC nenahradí - jsou to prostě naprosto odlišné třídy.
Samuel Gordon
Samuel Gordon (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:04 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Pardon, ale na to nemuzu rict nic jineho, nez jeden velky blabol. Nechapu, proc by mely byt aplikace kompatibilni s MacOS 9. To je jako byste rekl, ze aplikace pro Windows Vista nejsou kompatibilni s WIndows 95! A jak bylo receno, firmu NextSTEP vlastnil Steve Jobs, takze to bylo porad jaksi v "rodine" :-D

Jinak, iPhone jste v zivote nedrzel v ruce a co se tyce 30%, tak je jasne ze Apple chce taky nejak vydelavat. Rozhodne to ale neni nic strasneho a pokud jsou programatori sikovni a udelaji peknou aplikaci, pak je nejakych 30% nemuze rozhodit, protoze stejne ziskaji mnohem vic penez. A bez podobne sluzby by si ani neskrtli, protoze by se o te aplikace treba nikdo nedozvedel nebo by se sirila jenom velice pomalu. Takhle je vsechno na jednom miste, roztridene do kategorii. Ja myslim, ze tento system je vyborny.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:39 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Aplikace pro MacOS 9 by měly být kompatibilní s MacOS X. Tomu se říká zpětná kompatibilita, a je ve světě IT takovým dobrým zvykem. Dopředná kompatibilita (aplikace z MacOS X běžící na MacOS 9) je méně obvyklá, a typicky omezená.
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 9:35 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ty seš teda kašpar! Vem si někdy nějakou DOSovou hru a spusť si ji na Windows - schválně, jestli si zahraješ, jestli ti pojede zvuk atd.

Jinak devítkový soft samozřejmě na desítce jel a jede, ale pouze na starších počítačích (PPC). Na nových to NENÍ POTŘEBA, já osobně neznám program z devítky, který by neměl novou verzi či náhradu pro desítku.

Jinak to byl poměrně hladký přechod - podobně hladký jako z PPC na Intel za přispění Rosetty. Něco takového by MS nikdy nezvládl.
pan anonym aura:96

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Bohužel se do tohoto musím vložit. Přechod to byl možná hladký, pokud jste měl jeden, dva macky, ale u větší firmy to je dosud docela horor.

Nákup nového macka (např. pro dalšího kolegu) znamenal nový OS, nové verze programů, protože staré na novém hw prostě nešly a bylo houby platné, že bylo dost licencí - prostě uživateli plať. A protože nový uživatel měl novou verzi programu, musí se upgradovat i zbytek, jenže nová verze nejde na starém hw, ergo musí se koupit nový hw i pro ostatní.

Milý pane Prýmku, TOHLE tedy za hladký přechod nepovažuju. To je pořádná lumpárna. Zeptejte se schválně v několika větších vydavatelstvích, co si o této politice firmy Apple myslí. Budete možná překvapen. A ještě více, když zjistíte, že některé z těchto firem postupně přecházejí na Windows, které podobné podrazy nedělají - na nové PC lze i nadále instalovat sedm let staré XP (a před časem se daly stejným způsobem používat Win98), nové aplikace lze i nadále instalovat na XP a stejně tak staré aplikace (řekněme do pěti až sedmi let stáří) na Vistu. O tomhle se vám na macku ani nezdá.

A případným připomínkám - ano, tento příspěvek je velmi emotivní a to proto, že se ve mně vaří krev, když jen pomyslím na ty dvě zásadní změny u macků v tak krátkém čase (OS9 -> OSX a PPC -> Intel), které hlavně firemní uživatele stály nemalé peníze. U vydavatelství se třemi stovkami zaměstnanců to jsou už řádově desítky milionů investic během cca pěti let! Pro srovnání je to téměř trojnásobná částka za stejnou dobu oproti výdajům při přechodu na nové verze u Windows - tam je přechod mnohem pozvolnější.
noone
noone (neregistrovaný)
20. 9. 2008 14:13 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Presne tak... a to este si pamatam, ako Apple vycural s uzivatelmi pri prvom prechode z Motorola 680x0 na PPC, to boli tiez kopy problemov - a ako vzdy, riesenie boli nove verzie programov a zakaznik plat!
To uz si nikto nepamata ten bastel MacOX 10.0 a 10.1 a problemy s tym (ked bozsky Apple zacal dodavat G3/G4 stroje, na ktore sa nedal nainstalovat starsi MacOS system, tomu hovorim ojeb na zakaznikov!)? Ved sa s tym nedalo robit! Ze vraj zvladnuty prechod, to moze napisat iba tupa Jobsova ovca.
Apple je stokrat horsi vo svojom arogantnom spravani a manipulacii ako MS.. a najlepsie na tom je, ze mu to Apple luseri a fanatici zeru aj s chlpami.
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 16:44 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Drahý Laele, bohužel u tebe je spíš přání otcem myšlenky.

Hardware Apple je - ať si říkáš, co chceš, dost trvanlivý - ještě dnes se prodávají G3 Quicksilver - stačí se kouknout na Ebay, takže kdo chce provozovat devítku (blázen!), tak to udělat může docela bez problémů.

Sám jsem byl nedávno ve studiu, kde měli PowerMacy s devítkou a říkali, že na desítku se nechystají, protože zatím nemají důvod.

Nejvýkonnější Mac, na kterém jede devítka je, pokud vím, čtyřjádrový (!) PowerMac na nějakých dvou GHz, do kterého jdou dát dva SATA disky, docela slušná grafika a tuším 4GB RAM. To je na devítku až dost slušný stroj :) Čili žádný "nucený nákup železa" se nekoná - narozdíl od Vist.

MS NIKDY nepřecházel na jiný procesor, tedy těžko říct, zda by zvládl totéž co Apple, já si myslím, že takhle hladce ne, ale to je samozřejmě jen můj názor. Především ale MS NIKDY(!!!!!) žádnou pořádnou kompatibilitu neměl - DOSové hry pořádně nešly po W95 (ovladače paměti pro chr. mód, zvukovky, ...), programy pro W95 často nejely pod NT a následující, dnes pro změnu nejedou programy pod Vistama (jasně, je to chyba programátorů, MS je bezchybný, tuhle písničku už sis tady dost napískal).

Není co řešit.

Já jsem totiž narozdíl od tebe, trolíku, PowerMac měl, provozoval jsem na něm programy pro devítku pod desítkou naprosto bez problémů a poté jsem NAPROSTO HLADCE přešel na Intel - a to prostým PŘEKOPÍROVÁNÍM PROGRAMŮ - tj. na nový procesor BEZ REINSTALACE. Jestli tohle není hladký přechod, tak to mě Bill poser.
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 17:42 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Pardon. Omlouvám se, že jsem vás zaměnil s LO.

Pravdou asi je, že je to problém pro firmu, která nakupuje HW pouze nový a pouze v ČR. To je pravda, za takové situace koupit dalšího PowerMaca pro nového kolegu může být problém. Pro firmu, která je trochu flexibilnější není nic jednoduššího, než koupit stejný model pro nového kolegu za pár šušňů na Ebay nebo zaplatit někomu, kdo to pro mě koupí.

Nicméně malý příklad: měl jsem doma chvilku Apple Cube (pravda, s ne-Apple upgradem procesoru) a byl jsem překvapený, jak pěkně na tom jel Leopard. Nedokážu si vůbec představit, jak by na šrotu z roku 2000 , kterýho pár kousků v práci máme, jela Vista :)
pan anonym aura:96

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Milý pane, vy vůbec neznáte realitu.

Vy byste ve firmě s několika sty počítači koupil něco na eBay? Kdo by to schválil? Kdo by poskytl záruky? Co servis? To je teda rada...

Já bohužel tuhle realitu znám, spolupracuji s několika studii a vydavatelstvími různých velikostí. Ano, mnohde ještě jedou na G3 a upgrade cíleně odkládají, protože to pro ně opravdu znamená velkou investici kvůli nucené aktualizaci sw. A není to žádná lahůdka v případě, že používají nějaký publikační systém - v tu chvíli se cena za upgrade jedné stanice vyšplhá z nějaký 80K (hw+sw) klidně na 200K (hw+sw) a udělejte to na 200 stanicích naráz. Řeší se to postupnými obměnami, protože firma je přeci jen rozdělena na menší, relativně sabostatné subjekty dle vydávaných titulů.

O rychlosti maců mi taky chvíli povídejte... Ano, MacOS X tam běží svižně, to je pravda. Apple se skutečně podařilo udělat systém, který funguje svižně a i při velké zátěži zůstávají animace plynulé - o tom si mohou současná Win nechat jen zdát (musel by se změnit způsob multitaskingu). No jo, ale co je mi to platné, když nestíhají aplikace? Zrovna minulý měsíc jsem vypomáhal při sazbě jednoho časopisu. Dvoujádrová G5, 2 GB RAM, Panther (10.3), na tom Adobe Creative Suite 2. Byl to děs. InDesign pomalý, vykreslování složitější stránky trvalo několik vteřin a to ani nebyl zapnutý náhled v plném rozlišení - v tu chvíli minuta žádná míra. Navíc tak třikrát denně InDesign padnul. Fakt nádhera. Čím to, že na stejně starém PC a v podobné konfiguraci (dual core Pentium 4, 2 GB RAM, XP) je InDesign mnohem rychlejší a nepadá?

A prosím Windows radši nekomentujte. Jen ukazujete, jak málo o nich víte a kritizujete úplné nesmysly. Windows mají mraky chyb stejně jako jiné systémy, ale mají několik podstatných výhod - kompatibilita, rozšiřitelnost, sw a hw podpora atd.

Co se týče Visty, tak na tom výše zmíněném Pentiu jsem je nainstaloval a běhají tam bez problémů. Mají dostatek paměti, dostatečný procesor a fungují. Paměťově náročné aplikace typu Illustrator, InDesign a Photoshop tam běhají lépe než v XP. V XP byl problém s přepínáním aplikací kvůli agresivnímu swapování. Vista tím netrpí. Ostatní věci jsou ve Vistě i v XP srovntelné, vytížení CPU také. Ano, na osm let starý hw (tj. PII nebo PIII a 256 MB RAM) Vistu nedám, ani to ale nemám zapotřebí. Stačí mi tam wXP - přitom tam mohu klidně spouštět stejné aplikace. Mezi Vistou a XP není totiž takový rozdíl jako mezi MacOS 9 a X. Vista je přirozená evoluce velmi solidního systému - změnil se memorymanagement, přibyla další bezpečnostní vrstva, změnily se některé části GUI, změnily se některé komponenty (zvuk, grafika), lépe se oddělilo jádro. Změn je dost, ale z hlediska aplikací jsou jen minimální změny v API a celkovém prostředí. Je to asi takový vývoj jako mezi MacOS X 10.1 a 10.4.

A ještě poslední poznámka k OS - výraznou změnu OS srovnatelnou se změnou MacOS 9 a MacOS X si MS prodělal s nástupem winNT (tj. win 9x -> w2k a wXP). Ten přechod byl plynulejší než u macka, dlouhou dobu jely obě verze systému vedle sebe (NT se vyvíjely od 3.5) a málokdo to nějak zásadně pocítil. A hlavně - MS to nepotřeboval tak bombasticky mediálně prodat.

Zkrátka - ověřte si prosím podrobnosti. Nejsem žádný zarytý příznivce jediného systému - doma mám na několika stanicích Windows (většinou Vista), na domácím serveru a routeru jede Linux, pracovně dělám velmi často s MacOS. Netroufám si o sobě říct, že znám nějaký systém dokonale, ale Windows se zabývám hodně dlouho a baví mne to, takže tam vidím pod kapotu nejlépe. Nicméně znám dost dobře výhody a nevýhody všech tří systémů a jsem realista. Pro každou činnost vybírám systém, který se na to nejlépe hodí a nejlépe mi sedne.
Miroslav Prýmek aura:58
21. 9. 2008 6:20 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
S tím, co píšete, z většiny souhlasím, ale to je něco úplně jiného, než původně kritizoval Lael. Téma jste poněkud posunul.

Ano, souhlasím, že Adobe produkty jsou nenažrané. 2GB RAM jsou minimum. Na produkční stroj pro profi práci s CS určitě patří víc (na Macu). Jestli je CS na Win rychlejší, nevím, ale je to klidně možné.

> A prosím Windows radši nekomentujte. Jen ukazujete, jak málo o nich víte a kritizujete úplné nesmysly.

Budu rád, když mne na nesmysly konkrétně upozorníte.

> Ano, na osm let starý hw (tj. PII nebo PIII a 256 MB RAM) Vistu nedám, ani to ale nemám zapotřebí.

Nojo, jenže o tom právě tohle vlákno bylo. O tvrzení, že Apple vynucuje výměnu hardware víc než Microsoft.

...čímž se dostáváme k tomu nákupu počítače pro kolegu - myslíte si, že když budete mít ve firmě "stovky" oněch "PII nebo PIII a 256 MB RAM", které historicky odpovídají počítačům, na kterých se provozovala devítka, že vás přechod na CS3 pod Vistama přijde levněji?

Já prostě nevím, kde je ten "nebetyčný" rozdíl. Já vidím výhodu spíš u těch Maců, protože deset let starý Mac pojede přesně stejně jako před deseti lety, dost možná dokonce s aktuálním OS.

> výraznou změnu OS srovnatelnou se změnou MacOS 9 a MacOS X si MS prodělal s nástupem winNT (tj. win 9x -> w2k a wXP).

Obávám se, že to je 1) nesrovnatelné. 2) obrovské množství programů na novém OS nejelo. Jailování, které nasadil Apple znamenalo mimo jiné, že programy pojedou bezpečně VŠECHNY. To je veliký rozdíl.
pan anonym aura:96

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
...čímž se dostáváme k tomu nákupu počítače pro kolegu - myslíte si, že když budete mít ve firmě "stovky" oněch "PII nebo PIII a 256 MB RAM", které historicky odpovídají počítačům, na kterých se provozovala devítka, že vás přechod na CS3 pod Vistama přijde levněji?


jenže tady nejde o přechod mezi OS 9 a OS X, ale přechod mezi 10.3 na G5, na kterém běží CS2 a 10.4 nebo 10.5 s CS3 na Intelu. CS3 sice na G5 a G4 běží, ale je výrazně pomalejší než na Intelu. V některých případech je to až 50% rozdíl (Photoshop). V mnoha případech je CS3 na G5 pomalejší než CS2. A CS2 na Intelu je prakticky nepoužitelná.

Na Windows mám naistalované CS, CS2 a CS3 na tom samém stroji s XP a vše funguje bez problémů. V případě Visty jen platí, že CS už nechodí a CS2 je potřeba ve verzi CS2.3 (změna instalátoru a doplnění Acrobatu 8).

> výraznou změnu OS srovnatelnou se změnou MacOS 9 a MacOS X si MS prodělal s nástupem winNT (tj. win 9x -> w2k a wXP).

Obávám se, že to je 1) nesrovnatelné. 2) obrovské množství programů na novém OS nejelo. Jailování, které nasadil Apple znamenalo mimo jiné, že programy pojedou bezpečně VŠECHNY. To je veliký rozdíl.Všechny pojedou? :-D Xakru, měl jsem asi smůlu, ale to, že se něco plazí třetinovou rychlostí na mnohem výkonějším stroji (Quark 4.5) nepovažuju za "pojede bezpečně". I když... Na silnicích jezdí někteří také bezpečně radši 55 km/h na rovné silnici mezi obcemi. Prostě emulace... V reálu to znamenalo výměnu aplikací, protože jejich rychlost nebyla použitelná. Prosím, necitujte z mediálních výkřiků firmy Apple. Realita je opravdu jiná. Já jsem bohužel ty přechody zažil a řešil jsem a stále řeším konkrétní problémy.

Přechod w9x -> w2k pochopitelně také nebyl hladký. Přestaly fungovat aplikace, které přistupovaly přímo k hw a obcházeli OS, přestala fungovat řada písem, protože lokalizační firmy kašlaly na standardy a w2k a vyšší je vyžadovaly, přestaly fungovat programy, které za sebou táhly kotvu "sraček" z win 3.1 (např. Quark 3.3). Jenže to všechno byly už v té době aplikace staré 5 a více let. Jen mizivé procento aktuálních aplikací (tj. do tří let stáří) nefungovalo. Navíc bylo opravdu možné ještě dost dlouho jet na novém hw w9x a přechod odložit. To na mackovi nešlo - nový hw starý os nepodporoval.
Miroslav Prýmek aura:58
21. 9. 2008 13:18 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ad přechod: čili situace beztak bude stejná nebo lepší než přechod z PII/W98 + Aplikace v.2 na PIV/XWP + Aplikace v.3, ne? A o to mi šlo. Nevidím tam ten údajný "podraz na uživatele". To, že CS3 je optimalizovaná na Intel a tedy na PPC jede pomalu, je problém jiný, ne?

> Na Windows mám naistalované CS, CS2 a CS3 na tom samém stroji s XP a vše funguje bez problémů.

Nemůžete přeci srovnávat přechod z jiné platformy a jiného OS (devítka+PPC) s přechodem stejné verze aplikace na nový OS za zachování: verze aplikace, platformy.

Zkuste si tedy srovnat dvě jakžtakž srovnatelné situace:

PPC, MacOS 9, App v.1 -> PPC, 10, App v.1
s
x86, W98, App v.1 -> x86, XP, App v.1
(nebo nedej Bože x86, DOS, App v.1 -> x86, NT4, App. v1)

a třeba

PPC, 9, App v.1 -> PPC, 10, App v.2
s
x86, XP, App v.1 -> x86, Vista, App v.2

(i tak to kulhá na obě nohy)


> nepovažuju za "pojede bezpečně".

Myslel jsem "máte záruku, že to alespoň nějak pojede" (tj. "určitě" pojede), narozdíl od DOS aplikace na XP nebo XP aplikace na Vistě.

> Přechod w9x -> w2k pochopitelně také nebyl hladký. Přestaly fungovat aplikace, které přistupovaly přímo k hw a obcházeli OS

tj. jak jsem již napsal jinde: chovaly se tak, jak MS CHTĚL (či umožňoval), aby se chovaly. ...a potom to nedokázal ustát. Narozdíl od Apple, který prostě staré aplikace hodil do sandboxu obdobnému dosboxu = záruka, že to pojede.

P.S. asi nemá cenu se o tom dál hádat, navrhuji to uzavřít s tím, že vy jste prostě na problémy narazil, já ne (u Macu) a na problémy u Windows jsme narazili oba. Těžko soudit, které byly "horší" v důsledku.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
20. 9. 2008 15:12 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Netykáme si.

Hry pro DOS manipulují přímo s HW, obcházejí služby operačního systému (no, obcházejí... ony mnohdy neexistovaly). Přesto MS emuluje timer, zvukovou kartu a další věci, takže je slušná šance, že si hru pro DOS zahrajete.

K Macu se vyjadřoval jiný kolega. Ještě k té emulaci: MS běžel na Alphách v emulaci SW pro x86, a na Itaniu 2 běží v emulaci SW pro x86. Ale něco takového by MS určitě nikdy nezvládl ;). Chtělo by to rozšířit obzory, že?
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 17:56 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
> Netykáme si.

Ne. Já ti tykám. PR agentům ani bláznům ani trollům se nevyká.

> Hry pro DOS manipulují přímo s HW, obcházejí služby operačního systému (no, obcházejí... ony mnohdy neexistovaly).

Čili: chová se přesně tak, jak to MS chtěl. Jeho chyba.

> takže je slušná šance, že si hru pro DOS zahrajete.

Zkus si to. Ne nadarmo se na všech "abandonware" sitech doporučuje pouštět hry pod dos boxem. (P.S. čili ani tak dobrou emulaci jako dosbox prostě MS nezvládl či nechtěl zvládnout)

> MS běžel na Alphách v emulaci SW pro x86

Neznám nikoho, kdo by kdy viděl Windows na Alfě, zato znám mnoho lidí, kteří naprosto bez problémů dnes provozují prehistorické G3 iBooky s dnešním SW či přešli bez problémů na Intel.

> a na Itaniu 2 běží v emulaci SW pro x86.

1. emulovat na Itaniu x86 bude trošku něco jiného než emulovat riscové PPC na Intelu, viď? :)

2. emulace není řešení, to je jen zkousnutelný mezistupeň. Hladkost přechodu Applu na Intel byla (mimo jiné) v dobře navrženém Universal Binary. Na Windows jsem NIKDY neviděl program, který by se prostě překopíroval z Alfy na x86 a běžel dál. Ty jo? (resp. na Windows jsem neviděl žádný trochu složitější program, který by se prostě překopíroval a jel - byť třeba na stejné platformě :)

> Chtělo by to rozšířit obzory, že?
Ne, chtělo by to o Windows diskutovat na windows-funs sitech a na un*x-fun sitech mít klid.
LENIN POWER!
LENIN POWER! (neregistrovaný)
20. 9. 2008 18:07 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
> Netykáme si.

Ne. Já ti tykám. PR agentům ani bláznům ani trollům se nevyká.

Jo ego, s tim se daji delat veci kdyz poradne vyroste...
Miroslav Prýmek aura:58
20. 9. 2008 18:12 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
To jo. Dá se třeba prodat něco, co nemám, a co by nikoho nenapadlo prodávat - třeba DOS? :)))
koroptev
koroptev (neregistrovaný)
20. 9. 2008 22:17 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
proboha tenhle argument vas zaradil nekam mezi 15ti lete, zlo/dobro, znate to
Miroslav Prýmek aura:58
21. 9. 2008 6:02 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Možná jenom nevidíte dosah důsledků. Před nějakým časem mi tady kdosi tvrdil, že Microsoft je na burze neskutečně úspěšná firma. Jenže ona byla neskutečně úspěšná jen do roku 2001 - a to, co jsem psal, byla přesně prvotní příčina úspěchu - pokud by Gates nezaplavil PCčka DOSem a později netěžil z monopolu posíleného nekompatibilitou (za což několikrát zaplatili pokuty, takže o tom se snad přít nebudeme), vypadal by dnes trh s OS poněkud jinak. A je třeba si uvědomit, že tyhle jejich konkurenční "výhody" pomalu končí - podle mne je to velká změna, která Microsoftu nadělá nejednu vrásku - což říkám bez jakékoliv škodolibosti čistě jako subjektivní analýzu situace. Já bych prostě do akcií Microsoftu neinvestoval, protože nelze střízlivě očekávat výraznější růst - není k němu důvod, naopak.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
21. 9. 2008 18:10 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
K tomu, že tykáte člověku, který vám vyká, říkám znovu: běžte svou neslušnost demonstrovat zase někomu jinému.
Radim
Radim (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:08 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
To jsou takové žvásty, vždyť je spousta proprietárních programů pro Linux. Celý problém je v tom, že pro Windows a MAC se tyhle programy lépe kradou.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 9:20 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Á, když nemáme argumenty, tak všechny okolo obviníme z krádeže, to nemůže zklamat!

Jakákoli platforma stojí a padá s objemem dostupného sw - a v tomto ohledu je na tom Linux ve srovnání s Windows i Mac OS jednoznačně nejhůř, což samozřejmě dáno spoustou faktorů, mezi kterými hraje prim roztříštěnost distribucí (ale nejen).
OSS aplikace mohu instalovat i na Win a Mac stroj, ale spousta věcí je "Win/Mac-only" a Linux má prostě smůlu. A některé ty věci na Linuxu nedostupné jsou dokonce open source...
Radim
Radim (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:31 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ale no tak, komerčního software je pro Linux srovnatelné množství, jako pro OSX. Co chybí je účetnictví, ale těch není ani moc pro OSX a pak také hry. Ale jestli chcete dělat grafiku, video, hudbu, simulovat štěpení atomů, pracovat v CADu nebo počítat aerodynamiku, tak na tohle všechno najdete v linuxu proprietární software.

Faktem je, že SGO Mistika nebo Piranha HD, Amazon Paint, Autoodesk Smoke na mininova.org nenajdete, zatímco FinalCut nebo Avid Media jo.
mirozbiro
mirozbiro (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:38 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
s tim stepenim atomu si jen tak strelil, nebo mas neco konkretniho? Ponevadz zrovna treba cernsky knihovny jsou tak nejak nejpodporovanejsi v *nixu a i dalsi ruzny vypocetni programy. V podstate si vybavuji dva programy, co jsou zkompilovany jen pod windows, ale ty funguji pod wine a dokonce jeden z nich pouze pod wine :)
Miroslav Prýmek aura:58
19. 9. 2008 9:46 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
To by mě taky zajímalo - když se řekne "Na Linux nejsou komerční programy", tak se tím většinou myslí Photoshop, Illustrator nebo nějaký CAD. Jak časté je ale na Windows zpracovávat data z aerodynamického tunelu, řídit výrobní linku, atd.atd.? Mám pocit, že těmi "komerčními programy" se myslí "užovatelský program pro jedince - profesionála"...
Radim
Radim (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:50 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
"komerčními programy" se myslí "užovatelský program pro jedince - profesionála"

i ty existují pro linux
Miroslav Prýmek aura:58
19. 9. 2008 9:57 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
No, faktem je, že ony citované programy (Adobe) adekvátní náhradu nemají, ať si říká kdo chce co chce. Mně jde spíš ale o to, že to je jen velmi úzká skupina "komerčních programů" - spíše okrajová, řekl bych...
Radim
Radim (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:02 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
A i ta se dá občas nahradit. Problém je Quark Xpress a Adobe Illustrator.

Třeba tihle používají Photoshop v linuxu a žádní amatéři to nejsou

http://www.linuxjournal.com/article/9951
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 18:02 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Na té první části se překvapivě shodneme. K té druhé mohu říci jen tolik, že okrajová problematika to může být pro vás (tomu i věřím), ale ne pro zbytek světa. Ti lidé, co účtují, spravují základní školy, řídí projekty, hrají na počítačích hry apod. to vidí úplně jinak: nemohou používat počítač k tomu, k čemu si ho koupili. Ve skutečnosti jsou právě vaše potřeby menšinové. A není tedy s podivem, že systém, který vašim menšinovým potřebám vyhoduje, má na desktopu jen to 1% uživatelů.
Radim
Radim (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:48 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
asi jsem vás plně nepochopil, nicméně zrovna v CERN je dost používanán unix a linux a většinu věcí si progamují sami v C,C++
mixal
mixal (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:38 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
To je super vec, ze to pouzivaju, ale ludom na desktope to nepozmoze.

Nech im sluzi.
LENIN POWER!
LENIN POWER! (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:42 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
CERN ted masivne migruje na vidle a to jak na desktopu tak i na serverech.

Delali jsme pro ne nejake projekty a tak to vim. Unix uz tam nechteji, migruji z nej pryc co se da.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
22. 9. 2008 8:28 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
LOL, asi mas spatny zdroj informaci :-)
noone
noone (neregistrovaný)
20. 9. 2008 14:46 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Tak prave v hudobnej produkcii asi tazko - ano, mame tu Ardour, milion LAPD pluginov (ale ani jeden pouzitelny v slusnej kvalite, nehovoriac o urovni Waves alebo TC pluginov, a kadejake VST emulatory a podobne sracky su nepouzitelne), Jack server a veci okolo toho funguju podla momentalnych skvrn na Slnku..
Ked porovnam cas a nervy stravene v Linuxe na rozchodenie zakladnych veci ako je audio over firewire, MIDI 8x OUT a 4x IN interface (ano, zase je to problem vyrobcu, svina neda driver), tak ta licencia na Cubase 4 (v mojom pripade upgrade zo SE verzie pribalenej k Firewire mixu) je este velmi lacna a hlavne "just works" (na MacOS aj Windows)!
mirozbiro
mirozbiro (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:33 Nový

Re: Neveril bych tomu ..... OSS win

celé vlákno
to je pozitivni, bujary oss na winech, - by mne zajimalo co to je za program(y)? na win je mozna trosicku prtoblem s kompiolatory, je tam neco free?
N
N (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:09 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ano to je pravda, na konferencich uz vidite jen same Macbooky, alespon v UK. Ja jsem mel Linux Desktop leta a vlastne jeste mam doma v obyvaku jako media centrum s DVB-T - vse na jeden dalkovy ovladac. Ale kdyz jsem si koupil Lenovo laptop, tak jsem byl otraveny z toho mnozstvi cudliku co to ma a stale jsem se prehmataval. Koupil jsem si Macbook, protoze ma mene cudlicku, ale od Linuxu jsem neodesel. Linux mam i v laptopu ve Vmware, ale vetsinou ho mam jen jako virtualni server. KDE desktop na nem uz moc nevyuzivam, protoze jsem postupne nasel nahrady mych oblibenych aplikaci primo pro Mac (to ale trvalo cely rok!!!). Ale doma z obyvaku tezko zmizi, i kdyz jsem uvazoval dat tam iMac, jenze Linux je holt linux - vysoka flexibilita s prijatelnou jednoduchosti a hlavne minimalni naroky na spravu.
Jirka
Jirka (neregistrovaný)
19. 9. 2008 12:12 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Já měl přesně opačný průběh, původně jsem chtěl nějaký Mac. Potom se mi náhodou dostal do ruky rozmontovaný Macbook, zjistil jsem, že je to obyčejný plasťák a koupil raději T61. Možná Macbook Pro je trochu jiná kvalita, ale zase už stojí dvakrát tolik.
piluk
piluk (neregistrovaný)
19. 9. 2008 7:39 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Naučit se ovládat GNU/Linux nikomu nezabere víc času, než by mu trvalo naučit se ovládat MS.Win.
Výhodu však spoustu lidí mělo v tom, že se Win učily ve škole,nebo při škole, třeba hraním her.
Taky jsou lidi, kteří se s Win. za dlouhá léta jejich používání nenaučily nic, snad krom dvojkliku na ikonu.
Chápu i lidi,co mají zálibu v odstraňování škodlivého softwaru a ty by na GNU/Linux nepřešli ani náhodou!
Karel
Karel (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:59 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Podáváte relativně pravdivou informaci zavádějícím způsobem. Ano, naučit se efektivně ovládat MS Win je asi trochu těžší a náročnější než naučit se ovládání běžné Linuxové distribuce. Je tu ale jedno velké ALE: když se naučíte ovládat MS Windows, tak si poradíte s drtivou většinou počítačů, na kterých je MS Windows. Pokud se naučíte ovládat například Ubuntu, pak budete umět ovládat Ubuntu. Jakmile vás posadí k SUSE, máte problém - aplikace se sice nezmění, ale například instalace programů funguje úplně jinak. A pak vás posadí ke Gentoo a zase jste ztracen. A pak RedHat a... A jsme u toho, že pokud své tvrzení doplníte na obou stranách výrazu o "nejběžněji dostupné verze", rázem nemáte pravdu.

A pak to vztáhneme na praktické použití - pokud se naučíte ovládat MS Windows, pak zvládnete ovládat většinu desktopových počítačů ve svém okolí. Pokud se naučíte ovládat jednu Linuxovou distribuci, pak počítače ve svém okolí, které zvládnete ovládat, spočítáte na prstech jedné ruky.
MMN
MMN (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:40 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Běžný člověk stejně nepřijde do bezprostředního styku s více než 31 počítači, jak zde uvádíte. A první odstavec je trochu mimo. Uvědomte si, že na MS Windows je instalace programů "každý pes jiná ves", kdežto na většině unixoidních systémů je instalace programů unifikovaná (v rámci daného systému).
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:41 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Konkrétně pro součásti distra zaškrtnout checkbox v seznamu, podobně jako ve Windows. A pokud věc v repozitáři není, tak stačí stáhnout tarball, nebo kompilovat. Jenže řada aplikací pro Linux není ani v repozitáři, ani nikde jinde, takže instalace odpadá.
BoneFlute aura:66
20. 9. 2008 1:45 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Instalace je podobná jako na windows. Snad jen s tou výjimkou, že u windows jsem se musel zapamatovat, že musím udělat ještě toto drobné nastavení. A tamtu malinkou úpravu. A že ten software se prdne někam úplně od kšá...
Ale jinak je to celkem podobné.
PS:
Teď mi to připomělo moje peripetie instalace javovských aplikací do mobilu. Nejdřív install, a pak zjistit, zda to funguje, nebo ne. Podobné je to na windows :-)
Petr Steinbauer aura:95
19. 9. 2008 8:08 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
"nikdo z produktivnich lidi sam od sebe na linux neprejde"

Jo tak to jsem výjimka? A kolega - nejlepší prodejce ve firmě - taky?
Murděj Ukrutný aura:85
19. 9. 2008 8:39 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
V naší firmě pouzíváme na desktopu caa 200 počítačů s linuxem a caa 20 s windows. Počet oprav je v absolutních číslech je caa 10 do měsíce u linuxu, u windows 5.

Windows:
Nejčastější chyba je zasekávání systému, zpomalení nebo se systém ani nespustí.
Řešení je zálohování dat, reinstalace systému, instalace ovladačů hw, nastavení systému, instalace software.
Potřebný čas je 3-4 hodiny.

Linux:
Nejčastější chyba je chyba hardware.
Řešení je výměna hw, případná reinstalace.
Potřebný čas je caa 10 minut instalace základního systému, 10 minut spuštění skriptu který vše nastaví a nainstaluje zbývající software.

Když to spočítám tak pokud by byl stejný počet win i linux počítačů tak:
windows: průměrně 10,5 hodin na počítač ročně mimo provoz, náklady na technika (6300Kč)
linux: průměrně 10 minut na počítač ročně mimo provoz, náklady na technika (108Kč)

Nezdá se mi že by byl windows produktivnější nebo výhodnější.
treebeard
treebeard (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:53 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ani ja neverím tomuto príspevku :-)
Už dávno som nevidel "firemný" Windows, ktorý by sa zasekával alebo nespustil. To v tej firme všetci browsujú po pornostránkach a inštalujú hry? :-)Určite to nie je pravidlo, o ktorom by malo zmysel písať, to číslo 5 opráv mesačne na 10 inštalácií, to je len zbožné prianie autora príspevku.
Tie časy sú o ničom. Preinštalovanie Windows so všetkým softvérom a základnými nastaveniami zaberie určite viac ako 3-4 hodiny. U Linuxu je to rýchlejšie, ale určite je to oveľa viac ako 20 minút. A nastavovanie Linuxu čosi trvá.
Pokiaľ ide o zautomatizovanie inštalácie, dá sa to aj vo Windows a aj tam existujú mocné zálohovacie nástroje, ktoré obnovia systém raz-dva.
Starý Smrďa Rum
Starý Smrďa Rum (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:33 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ono si stačí nainstalovat nablbe icq a to uplne staci k zavirovani a rozdrbani widli. No jasně že existuje pidgin, qip a jine ale to je "malo barevne a animovane". U nas si jedna ženská odinstalovala antivir protože ji otravovaly ty okna co hlasily že je tam vir. Jak nasviňu je "velka kamaradka" s šéfem, takže: "Udělej jí to jak to chce".

Jinak 20 minut na instalaci a konfiguraci uplně stačí.

Nainstaluješ jen základní systém
Nastavíš zdroje balíčků na lokální apt-proxy
potom už stačí jen apt-get install $(cat balicky.ls)
nejake změny v /etc (taky se dají udělat skriptem)
do etc/skel se dá nakopírovat vlastní nastavení desktopu

Mno já tomu věřím.
Starý Smrďa Rum
Starý Smrďa Rum (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:40 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
... pokračování:

dá se to nacpat vše do skriptu, možná kromě té základní instalace.

No ve widlach se da klonovat disk, ale jen v případě že je úplně stejné železo. Jinak se dá nacpat do .bat souboru neco jako

cd X:\install\photokram
setup.exe
cd ....

ale to neodklika licence ani nezada sériová čísla. Instalace aplikaci v linuxu je prostě několikrát rychlejší.
treebeard
treebeard (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:42 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
A to nejaká firma dovolí inštalovať nablblé ICQ alebo odinštalovať antivír? :-))))
20 minút na relatívne slušnej mašine nestačí ani pre nainštalovanie základného systému (pokiaľ hovoríme aj o X-serveri a nejakom tom KDE).
Murděj Ukrutný aura:85
19. 9. 2008 11:47 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Hned jak umře nějaký disk tak to natočím a hodím to sem :)
Starý Smrďa Rum
Starý Smrďa Rum (neregistrovaný)
19. 9. 2008 12:02 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
V bývalé práci jsme od jedné nejmenované banky telefonní čísla klientů skvěle zabezpečené. Byl to excel s heslem. V jiném případě jsme dostaly od jednoho mobilního operátora smlouvu k vyplnění a protože to bylo v době kdy kword neuměl správu revizí nebo jak se tomu nadává ve word, tak jsem viděli smlouvu i s provizema pro jinou firmu. Nejvěčí sranda že ve smlouvě bylo že je to super hyper tajné a milionové pokuty za vyzrazení.

Co mám zkušenosti tak dost často firmy co se přímo nezabývají it jsou s tímto dost špatně.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 10:05 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
My to mame ve firme naopak .... mozna pocet linuxu je jeste mensi .... nemaji roota a porad neco resi, prenastavujou a podobne ... windows jsem tu videl reinstalovat asi 6x a to tak 5x u jednoho cloveka s linuxem co si je dycky zkurvil uspanim ve vmwaru a pustenim normalne:o) Takze asi tak ....
Sesam
Sesam (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:47 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ani ja tomu neverim. U nas ve firme 185 PC vse Win XP. 8 Serveru Win 2k3, 2k.
Pocet oprav mesicne cca 2 PC, v 95% HW problem (75% zdroj, 20% HDD, obcas 1% MEM, 4% BOARD).
V pripade chyby HDD jeho vymena a instalace po siti vcetne programu a produkcniho prostredi cca 2 hod.
Uzivatele nepoznaji vubec problem, protoze Profil i dokumenty jsou na serveru, takze po tech 2 hodinach sedaji ke „svemu“ PC, ktere vypada a je nastavene uplne stejne jako predtim i kdyz je uplne cele reinstalovane.
mirozbiro
mirozbiro (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:03 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
chybna uvaha vede k chybne otazce. Na ukor koho? Kdyz se zvysuje pocet PC, zvysuje se v absolutnich cislech i pocet jednotlivych systemu.

Znas 20 lidi co presli na lin, vporadku, ja neznam zadneho. Znam 20 lidi, co lin pouzivaji a vedi proc. A znam 100 lidi co pouzivaji win pro ktere je velky problem presunout okno po obrazovce. Po nich nemuze nikdo chtit cist man pages.

Postulat ma opet chybu v predpokladu.

Ze lin nikdo nepouziva. Chachacha. Proste znas jen 'sekretarky', co tisknou obezniky, maximalne 'sekretarky', ktere jsou vazany jednim konkretnim programem a pro ne je prace prijit rano v 6 do rachoty a ve 2 si odpichnout odchod a po mne potopa.
Izak
Izak (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:37 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
ja jsem zamestnanec, casu mam malo a proto pouzivam Linux, protoze preinstalovat windows je prace na 1-2 dny a jsem takove cune, ze spustim hodne veci, vrtam se v OS, mam tam kupu VPN a terminalovych SW .... a opavdu se na ten OS musim 100% spolehnout
hefo
hefo (neregistrovaný)
19. 9. 2008 12:38 Nový

Re: Neveril bych tomu .....

celé vlákno
Ono musis byt potom vo Win poriadna lama - ja som na svojom NB nepreinstalovaval Win XP odkedy ho mam (3 roky) a na firemnom som instaloval nedavno len preto lebo som dostal novy HW...
Jirka
Jirka (neregistrovaný)
19. 9. 2008 0:37 Nový

a unás?

celé vlákno
Nemohli jste uvést i vývoj u nás? Přece jen k datům z Navrcholu nemáte daleko.
n0lf
n0lf (neregistrovaný)
19. 9. 2008 1:39 Nový

Re: a unás?

celé vlákno
tipnul bych, ze to bude urcite vic 1%-1.5% ?
Petr Tomeš aura:38
20. 9. 2008 22:34 Nový

Re: a unás?

celé vlákno
TOPlist: kolem 0,95 % v posledních několika týdnech, také je tam už několik let silný trend růstu
alblaho
alblaho (neregistrovaný)
19. 9. 2008 0:46 Nový

Legenda grafů

celé vlákno
Graf bez popisů os je bezcenná malůvka. (Bokr)

Graf bez legendy je pochybná malůvka. Co je červená a co zelená by nemělo být uvedeno jen kdesi uprostřed textu.
Pepca
Pepca (neregistrovaný)
19. 9. 2008 1:04 Nový

Re: Legenda grafů

celé vlákno
+1
Libor Šedivý aura:56
19. 9. 2008 1:42 Nový

Re: Legenda grafů

celé vlákno
Ano, grafy by potřebovaly popisky, přidávám se. Jinak jsem čekal lepší vývoj růstu, ale což, je to lepší než setrvalý či jiný stav. Jinak co se týče inteligence uživatelů, tak lidé, co znám a mají linux, jsou pouze vysokoškoláci, popř. středoškoláci, ale i 2 vyučení, mí rodiče a brácha. Všichni aktivně linux používají, win prakticky ne. Linux používají úplně normálně, tak jak je na pc či notebooku normální pracovat. Wifi funguje stále. Z toho už Ubuntu, které používám, vyrostlo a nyní to už není (a nebude) problém. Používám ověřený software a na produkčním systému si nehraji s nesmysly, které by přinesly nestabilitu. Od toho mám pro jistotu testovací oddíl, ale s wifi už vůbec nemám problém a s každým vydáním se to jen lepší. Už jen opravdové šunky nejedou s Linuxem. Sorry hoši. ;)
Petr Tomeš aura:38
20. 9. 2008 22:36 Nový

Re: Legenda grafů

celé vlákno
Nepřipadám si jako šunka kvůli tomu, že v Linuxu nelze spustit a používat programy, které jsem si koupil, chci a potřebuju a náhrady nemají. Sorry, ale tos nedomyslel.
cleb
cleb (neregistrovaný)
21. 9. 2008 12:34 Nový

Re: Legenda grafů

celé vlákno
Jestli se nepletu, tak těmi šunkami nejspíš myslel odpadní hardware.
Libor Šedivý aura:56
21. 9. 2008 19:06 Nový

Re: Legenda grafů

celé vlákno
Petře, pláčeš na špatném hrobě. Dřív jsem se tě zastával, ale vidím, že kluci měli pravdu. Stejně si rozvrátil celý překladatelský český tým, můžeš na sebe být hrdý. No comment.
ppp
ppp (neregistrovaný)
19. 9. 2008 3:29 Nový

Re: Legenda grafů

celé vlákno
Pokud jde o popisy os (samozřejmě, že správně by neměly chybět), tak průmerně intelignetní čtenář (pokud si článek opravdu přečte) si spojí údaj v textu o tom, že druhý graf se týká posledních dvanácti měsíců (září až srpen) s čísly 1 až 12 na ose x a nemá problém. Ne? První graf má na ose x přímo časové údaje, a veličina na ose y je ta, o které je celý článek.
alblaho
alblaho (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:04 Nový

Re: Legenda grafů

celé vlákno
Ano, potřebné informace jdou vydolovat, ale kvalitní článek by měl mít grafy přístupné i ke zběžnému nahlédnutí. To se hodí, třeba když se člověk vrací k informacím ze svého oblíbeného článku.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 11:47 Nový

Re: Legenda grafů

celé vlákno
Graf má zobrazovat něco konkrétního a ne abstraktní čáru na nějakých pochybných základech s detaily v textu. To je prostě špatně. Navíc by mě zajímalo, jak si mám spojit rozsah 0-12 (13 hodnot) s měsícem zářím až srpnem (12 měsíců).
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 14:46 Nový

Re: Legenda grafů

celé vlákno
Ale tak v tom nešťourejte. Nemůže každý mít MS Excel, nebo s ním dokonce umět zacházet ;)
Pichi aura:74

Re: Legenda grafů

celé vlákno
Ježíš to je keců. Ty grafy jsou prostě na hovno a milión keců to nespraví. Spraví to jediná věc a to náprava! Prostě graf musí na první pohled vypovídat o tom o čem vypovídat má. Do té doby to není graf, alébržto ruský graf. Graf má prostě některé součásti jako jsou osy, průběh hodnoty, popisky os a legenda grafu a všechny ty části jsou prostě mandatorní. A vůbec ty grafy jsou nějaké divné, tedy ty první dva. Na prvním vidím červená čára končí na 0.6 někdy na podzim 2007 a zelená pod 0.8 a na druhém grafu v září 2007 máme červenou nad 0.6 a zelenou pod. Safra, safra. Buď si ty barvy odpovídají "Červená křivka opět ukazuje ..." a pak jsou v těch grafech lživé údaje a nebo neodpovídají a legenda k prvnímu grafu úplně chybí. Milý studente, tady máš tu seminárku a předělat. Dokud to nebude pořádně, nebude zápočet.
mat
mat (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:25 Nový

osy grafu a statisticka chyba

celé vlákno
1. nastavte osy na minimum 0, maximum 1 a pridejte tam penetraci Windows :-) to bude panecku mazec :-)
2. kazdy kdo se zabyva vyzkumem, vi ze existuje nahodna chyba, ktera umoznuje sestrojit interval ocekavane cetnosti. Obavam se ze takto smesna cisla (pod 1 procento) nelze rozumne interpretovat, protoze jsou to hodnoty na urovni prave te chyby :-)

pro me zaver: linux stale nikdo nepouziva, nadsene clanky, ktere hovorily jak linux vytlaci win lze nyni povazovat za komicke, polonadsene clanky jak budeme u penetrace 10 pocent pak za diletantske ...

jinak jak ted koukam na cast reklamniho bloku ... Windows server 2008 :-)
rfree
rfree (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:40 Nový

Re: osy grafu a statisticka chyba

celé vlákno
Já zase četl, že statistická chyba nikdy netvoří trend. Zvláště ne 3 roky po sobě.
Jirka
Jirka (neregistrovaný)
19. 9. 2008 12:23 Nový

Re: osy grafu a statisticka chyba

celé vlákno
Teď jsem to chtěl napsat, protože na vysoké nám tloukli do hlavy, že náhodná chyba nikdy netvoří trend. Za onen příspěvěk by nás asi vyrazili od zkoušky.
Ondrej \'SanTiago\' Zajic
Ondrej \'SanTiago\' Zajic (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:18 Nový

Re: osy grafu a statisticka chyba

celé vlákno
kazdy, kdo se zabyva vyzkumem, vi, ze ona statisticka chyba zavisi na velikosti zkoumane skupiny a pri dostatku dat i cisla hluboko pod 1 procentem mohou byt rozumne interpretovatelna.
Petr Tomeš aura:38
20. 9. 2008 22:41 Nový

Re: osy grafu a statisticka chyba

celé vlákno
Přesně tak, zvláště, když trendy růstu Linuxu potvrzuje dlouhodobě a nestále mnoho zdrojů najednou, stejně tak jako oslabování pozic Windows. Pánovi brzy ztuhne úsměv na rtech stejně jako těm, kteří se takto smáli před několika lety konkurentům IE...
mirozbiro
mirozbiro (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:27 Nový

stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
Cau,
grafy jsou trochu neprehledny (chybi legenda) a to je zasadni chyba. Pak jsou nejak vyhlazovane... no nic.

Chci si stezovat na nove linuxove distribuce - mizeji krasne kvalitni veci z defaultni instalace :

xfig
mc
gv
xpdf
icewm

bojim se ze zmizi latex...

Objevuji se automaticka okynka 'co ches delat s pripojenym pristrojem' u vsech paralelne zalogovanych uzivatelu na X a vznikaji zvlastni mountovaci adresare /mediaPOMOC, ZASTAVTE TO NEKDO
vzdyt z toho budou windows na klikani mysi...
ZACHRANTE TERMINAL
mat
mat (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:35 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
ano linux kopiruje windows a mac protoze to jsou funkcni a uzivatelske systemy. to po cem volas je navrat do praveku ....
- xfig: smesny vec, prboha kdo to jeste pouziva? Nekdo kdo nevi co s volnym casem?
- mc: vyborny program ale proc proboha jeste nikdo neudelal jeho plnohodnout X verzi? Existuje sice plno jinych (krusader...) ale na MC to nema.... Asi na to ale neni cas, je prece nutne pokrikovat po diskusich linux rulez ...
- xpdf: neco co zobarzuje PDF tak odporne nemelo nikdy vzniknout, do kose s tim...
mirozbiro
mirozbiro (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:47 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
Hahaha,
diky za reakci - par slov ke zminenym programum, abychom se vzajemne podelili o zkusenosti.

xfig -
1/ tak prehledny format dat ma snad malo co - a ve spojeni s commandline mas genialni editor na dosah ruky. Staci skriptik v perlu a slozity schema prevedes na editovatelny! obrazek
2/ mas klavesove zkratky - chces nakreslit jednoduche schema velmi rychle? Znas neco rychlejsiho? Co bezi na jakemkoliv hardware?

mc -
souhlasim, ze totalcommander je mnohem vymakanejsi. Ale na druhou stranu - kdo pod linuxem s jeho BASHem potrebuje vsechny ty zatraceny menu? A naco by mi byl tot.comm. pri slaby lince pres ssh? Popravde, na windows (pred mnoha lety) jsem totcom zboznovat. Na linu jsem nikdy ani nehledal nebco podobneho.

xpdf -
jiste jsou mnohem vic fancy veci. Ale xpdf je opet: primitivni, lehkotonazni, rychly.

----------------------------------------------------------------
Navrhuji hlasovat o nejlepsi linuxovsky program vsech dob

Muj favorit je ...

ls
astray
astray (neregistrovaný)
19. 9. 2008 10:35 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
Nejlepší v čem? Pokud nevím, tak hlasuju pro find.
Mordae
Mordae (neregistrovaný)
19. 9. 2008 11:23 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
Busybox!
mirozbiro
mirozbiro (neregistrovaný)
19. 9. 2008 12:22 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
no jo...

tak myslim mame 1. kandidaty.
majkls
majkls (neregistrovaný)
19. 9. 2008 13:32 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
ls není jen linuxový program.. ls je tu už asi 40 let, od tý doby, co žije UNIX a jeho mutace.

Jinak myslím, že důvodem proč naleznete větší počet lidí, kteří svému systému rozumí na linuxu, než na win je prostě ten, že linux je volba, navíc sám o sobě odrazuje lidi, který nemají o problematiku zájem. Win byl vždy tlačen marketingem a prezentován v podstatě jako jediný systém. Potom to dopadá tak jak dopadá. Widle nejsou podle mě až tak hrozně špatný (sposta věcí v návrhu je dobrých, .. ale ten userland, to je tragédie). Kolik programů je doprasených, ukládá si konfigurace na pochybná místa v systému. A ještě horší, když se k tomu přidá uživatel. Nedávno jsem slyšel fakt úžo řešení problému. Určitý program ve wistách zapisoval někam, kam normálně neměl co zapisovat. Ale protože jsou programátoři prasata, a nikdo ho nepřepsal, tak tam prostě chtěl zapisovat. A řešení uživatele? Vypnul ACL. Místo toho, aby nebyl línej zvednout zadek to nareportovat, popřípadě naklikat práva v ACLku, tak prostě vypnul kontrolu ACL. V linuxu to naštěstí nejde. On si teda za to win může sám tak trochu. Protože spousta je zblblých z MS-DOSu a jeho nadstaveb (win9x) a prostě zapisují kam chtějí. V unixu a jeho klonech se jasně řeklo, že uživatelká konfigurace bude v domovském adresáři. A všichni se s tím víceméně srovnali a jsou na to zvyklí.
pan anonym aura:96

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
Něco se mi na tom vašem vyprávění nezdá.

Zápis aplikací mimo oprávnění řeší pod Vistami UAC a to přes virtual stores. Není pak potřeba hned měnit aplikaci nebo měnit práva - prostě si bezpečnost zajistí systém sám a neoprávněný zápis přesměruje jinam. Pro aplikaci i uživatele to je naprosto transparentní, nemusí nic povolovat, ani o tom neví. Navíc je tím řešen i víceuživatelský přístup u programů, které na to nebyly původně koncipovány. Přes virtual stores má každý uživatel své nastavení a aplikace ani netuší, že je ukládáno pokaždé jinde.

Jedině, že by měl ve Vistách vypnuté UAC (a tím pádem i virtual stores). Pak se Visty chovají jako XP a starší, tj. důsledně dbají na právech a pak ano, je nutné řešit práva přes ACL.

Takže je debilita uživatele (nebo toho, kdo to instaloval), že vypnul UAC. No, ale kdo chce kam...
majkls
majkls (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:44 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
no já sem to slyšel jen z vyprávění windousáka... Netušil jsem, že existuje řešení jako virtual stores. Pěkný nápad, nicméně taky pěkná obskurdita, nemyslíte? Tím nechci říct, že by to bylo špatné řešení dané situace. Prostě program nemá co zapisovat někam, kde je pro uživatele readonly přístup.
Lael Ophir
Lael Ophir (neregistrovaný)
19. 9. 2008 16:14 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
Já to zkusím ještě upřesnit. Windows 9x i NT ukládají konfiguraci do Registry, případně do konfiguráků v adresáři uživatele. Je to tak popsané, dokumentované, je po podmínkou pro certifikaci SW od MS. Bohužel autoři programů jsou prasata, a někteří z nich si konfiguraci zapisují, kam chtějí. Například autor Total Commanderu zapisoval konfigurák do adresáře, kde byla binárka (C:\Program Files\Total Commander). MS samozřejmě nemá páku, jak idiotům vysvětlit, že píší SW špatně. Bohužel po přechodu na Windows řady NT, které mají (na rozdíl od Win9x) ACL na adresářích i souborech, již nebylo možné do Program Files zapisovat, když jsme nebyl admin. Autor Total Commanderu pochopil až v tu chvíli, stejně jako řada dalších :(. Kdo to nepochopil dodnes, tomu Vista přesměruje veškeré pokusy o zápis do Program Files kamsi do jeho profilu, a aplikace si bude myslet, že vše proběhlo OK. Zpětná kompatibilita je totiž důležitá, i když je chyba v programu, a ne v OS. Nakonec stesků, že ve Vistě nejde aplikace, která šla v XP (ošklivá Vista!) je i tak slyšet až dost.

Dalším problémem je umístění adresářů. Někteří autoři programů zcela nesprávně očekávají, že například programy po spuštění najdou v adresáři "%userprofile%\Start Menu\Programs\Startup". Bohužel v české verzi Windows to bude "%userprofile%\Start Menu\Programy\Po spuštění", takže to nebude fungovat. Totéž platí pro desktop, adresář My Documents, "%userprofile%\Local Settings\Application Data" a další lokace. Autoři SW jsou totiž idioti. Lokaci těchto adresářů mají zjišťovat přes API SHGetFolder*. Protože to někteří exoti nedělají, Vista některé adresáře přesměrovává (například "%userprofile%\Local Settings\Application Data" směřuje na "%USERPROFILE%\AppData\Local").
pan anonym aura:96

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
no vidíte, a takhle to je často... Naprostá většina kritiků Windows z řad Linuxu o problému kloudně nic neví. Neví podrobnosti, neznají současná Windows, spoustu věcí mají jen z flame diskusí na internetu.

Prosím neberte si to osobně, ale bohužel takový je opravdu stav ve všech diskusích. Pochopitelně to platí i obráceně - většina kritiky Linuxu má za sebou tunu neznalosti a předsudků.

Pokud daný systém neznáte, tak radši kritice (ani velkému vychvalování) nevěřte. Ověřte si podrobnosti. Většinou je jen problém na onom autonomním vstupním zařízení, které si říká Homo Sapiens (čti člověk pitomý).
Milan
Milan (neregistrovaný)
19. 9. 2008 15:39 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
Na Linuxu sem jel před lety kvůli ve škole. Pentium MMX, Debian 2.0. Text k seminární práci sem psal v LyXu, schémátko k tomu v xfigu, Xpdf a gv na prohlížení dokumentů. Výpočty gnuplot, Matlab a Matematica. Na Matlabu a Matematice sem jel přes ssh. Jinak se mi Motif a prostředí Gnustep líbilo. Taky CDE na Solarisu sem měl rád. Dneska se mi už ale líbí víc Vista. Linux už je taky hodně klikací, ale ty klikátka mu jsou hůř než Winům... Pravda je, že Linux/Mac/Win/IRIX apod. je o aplikacích a driverech. A Win má výhodu. Tohle je krása: http://www.fvwm.org/screenshots/desktops/j_g_a_van_riswick-desk-1152x864/screenshot.gif :-)). Tady je příspěvků, že ten krásný screenshot ani nikdo nezkoukne!
Miroslav Prýmek aura:58
21. 9. 2008 9:04 Nový

Re: stiznost na lin-desktopy

celé vlákno
Zkoukl jsem :)

CDE panel se mi docela líbí, ale Motif, to už je dneska teda dost hrůza :)

GnuSTEP bohužel právě co se týče vzhledu dost zakrněl, ale jinak je to samozřejmě neskutečný prostředí. P.S. svého času jsem dost sledoval vývoj http://etoileos.com/ , ale časem zakotvil na MacOS :)
mirozbiro
mirozbiro (neregistrovaný)
19. 9. 2008 8:36 Nový

Proc je dulezita vysoka penetrace?

celé vlákno
Abychom to nandali Billovi, nebo co?

Jestli ma nekdo nejakou rozumnou odpoved, sem s ni.

Pro me osobne je dulezita
1/ stabilita
2/ ovladatelnost
3/ podpora zakladnich periferii

vsechny 3 veci jsou podle me ok. Hry me nebavi, autocad nepouzivam.
Bluetooth jo, webcam jo, TV jo, laptop jo, wifi jo, 3 monitory jo, hw ADC IO interface jo, pcb design jo, c++ jo, office (nerad ale) jo, hudbu, video jo...

tak proc penetrujeme?
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 8:56 Nový

Re: Proc je dulezita vysoka penetrace?

celé vlákno
vic uzivatelu = vic vyvojaru, vic aplikaci, vic podpory hw = lepsi system
mirozbiro
mirozbiro (neregistrovaný)
19. 9. 2008 9:06 Nový

Re: Proc je dulezita vysoka penetrace?

celé vlákno
jasne,
ale jak jsem psal - mne nechybi aplikace a hw co potrebuji mam uz ted.
Zminuje se to autocad. At napise nejaky uzivatel - chci autocad pod linux, abych uz nikdy nemusel pouzit windows. Jsou taci? Nerekl bych.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 11:11 Nový

Re: Proc je dulezita vysoka penetrace?

celé vlákno

Zrovna jste mi docela nahral -- chodil jsem na stredni strojnickou prumyslovku a autocad byl opravdu jediny program, kvuli kteremu jsem musel jeste udrzovat windows (ve vmware pod linuxem).

Kazdopadne nevidim duvod se penetraci branit, vidim jen pozitiva. Akorat nekteri elitari si pak nebudou pripadat tak super vyjimecni, kdyz to bude pouzivat i jejich babicka.

mirozbiro
mirozbiro (neregistrovaný)
19. 9. 2008 12:21 Nový

Re: Proc je dulezita vysoka penetrace?

celé vlákno
Och nikoliv, dusledkem bude spis zavadeni novych featuru jako ruzne automaticke sluzby, ktere vam rozbouraji vyladeny system.
Mimochodem, v usa maji pry novy trend - zena v domacnosti koupi ve wallmartu pc s ubuntu kvuli cene
ale geek windowsy
uživatel si přál zůstat v anonymitě
19. 9. 2008 12:28 Nový

Re: Proc je dulezita vysoka penetrace?

celé vlákno
Och nikoliv, dusledkem bude spis zavadeni novych featuru jako ruzne automaticke sluzby, ktere vam rozbouraji vyladeny system.
Toho bych se nebal, lidi jako my co tyhle veci nechceme bude porad dost a pokrocilejsi distra se tomu jiste vyhnou.
Petr Tomeš aura:38
20. 9. 2008 22:49 Nový

Re: Proc je dulezita vysoka penetrace?

celé vlákno
Vy máte nějaký problém si ze stovek distribucí vybrat tu bez automatických služeb, nebo si je v těch ostatních distribucích povypínat? Zjevně ano a nedokážete se ani smířit/vyrovnat s důvodným a logickým postupem mainstreamově zaměřených distributorů po poptávce. Zvláštní, když Linux je o svobodě a stává čím dál tím jednodušší si vytvořit vlastní distribuci pro lidi, kteří si nechtějí ty stávající přenastavit a neztrácet čas pokřikováním na fórech...