Live Easy Debian: nová distribuce z Česka

Petr Krčmář 25. 3. 2010

V současné době neexistuje příliš mnoho aktivních linuxových distribucí, které by pocházely z Česka. Dlouhodobě se daří živé distribuci Slax, ale ta je také jediná, na kterou si běžný uživatel vzpomene. Nyní však vzniká nový projekt nazvaný Live Easy Debian, který vychází z Debianu testing a vypadá slibně.

Zajímavých distribucí není nikdy dost a těch zajímavých českých je ještě méně. Existuje ale jedna nová, která kromě své české státní příslušnosti nezapře Debian a také jednoduchou a čistou filosofii. Tou distribucí je Live Easy Debian (LED), jejímž autorem je Marek Kočvara.

Řekni hned, co je LED

LED je živá distribuce založená na Debianu testing. Ten se vyvíjí dostatečně rychle, ale software v něm je testován ve větvi unstable. Jedná se tedy o ideální zdroj prověřených balíčků pro desktopové systémy. Z Debianu těží Ubuntu, ale i mnoho dalších distribucí. LED je určen pro architekturu i386 a jeho snahou je přinést jednoduchou a použitelnou desktopovou distribuci. Vyznává filosofii „jedna činnost – jedna aplikace“ a obsahuje nejběžnější desktopový software:

  • Prohlížeč (IceWeasel)
  • IM klient (Pidgin)
  • Kancelářský balík (OOo)
  • Video přehrávač (VLC)
  • Hudební přehrávač (LXMusic)
  • a další drobné utilitky

Systém využívá prostředí LXDE a okenní manažer OpenBox. Díky tomu si udržuje lehkost a je možné jej provozovat i na starším hardware. Přesto se jedná o plnohodnotné prostředí nabízející mnoho možností. I když neobsahuje žádné dech beroucí efekty, běžného uživatele rozhodně neurazí a i uživatel Windows se v něm bude cítit jako doma.

Live Easy Debian

K dispozici je klasický obraz CD (465 MB), který je ale připraven také pro instalaci na flash disk. Tu musíte udělat pomocí programu UNetbootin. Distribuce se vám ale odmění automatickým ukládáním a načítáním dat z domovského adresáře. Při každém vypnutí se vám tak obsah adresáře uloží do speciálního komprimovaného archivu na flashce, odkud se při dalším startu načte.

Live Easy Debian

Jak to vypadá a jak se to chová?

Z rychlého flashdisku se vám systém načte za minutu a patnáct sekund. Z CD by to pravděpodobně bylo o něco déle. Po tomto čase je ale vše připraveno k plnému využití, nečeká vás žádný přihlašovací dialog a systém se na nic neptá. Pokud jste už v zavaděči na začátku nezvolili jinak, prostředí bude plně lokalizované. Lokalizace je také jedním z důvodů, proč se o LED zajímat. Jelikož je autor Čech, můžete si být jisti, že v našem prostředí se vše bude chovat dle očekávání.

Live Easy Debian

Prostředí LXDE je svou koncepcí velmi podobné Windows, takže se v něm rychle zorientujete. Dole v panelu jsou hodiny a základní aplikace, především NetworkManager pro správu sítě. V levém rohu pak najdete klasické menu aplikací, ve kterém je k dispozici kompletní nabídka programů, které byly uvedeny výše.

Live Easy Debian

Z licenčních důvodů systém neobsahuje fonty od Microsoftu ani Adobe Flash. Kdybyste po nich ale přesto toužili, autor připravil na plochu dvě ikony, které vám s instalací pomůžou. Vše funguje skutečně na jedno kliknutí, otevře se terminál, v něm proběhne stažení a instalace potřebných balíčků a okno se zavře.

Live Easy Debian

Díky balíčkům z Debianu testing se nejedná o nejčerstvější dostupný software, ale přesto jsou verze programů poměrně rozumné: Firefox 3.5.6 a OOo 3.1.1. S tím, jak se budou novinky do testingu dostávat, můžeme určitě očekávat jejich „prosakování“ do LED. Vývoj distribuce je opravdu živý, za posledních šest týdnů vyšlo šest nových verzí.

Live Easy Debian

Zbytek systému i aplikací se choval dle očekávání a ani s hardware jsem nezaznamenal žádné problémy. Systém obsahuje také firmware WiFi karet s čipy Broadcom, Intel a Ralink, takže s jejich podporou není problém. Stejně tak je k dispozici i standardní podpora Bluetooth.

Vedle skupiny nejpoužívanějších aplikací pro desktop je v systému také základní sada utilit jako fdisk, mkfs a podobně. LED je tak možno bez problémů použít jako záchranné live CD.

Minirozhovor s autorem

Připravili jsme pro vás také krátký rozhovor s autorem. Ptali jsme se především na vývoj, motivaci vzniku nové distribuce nebo budoucnost celého systému.

Jak velký je vývojářský tým okolo LED?

LED vyvíjí prozatím jeden člověk s několika konzultanty, kteří buď odhalí nějakou zásadní chybu nebo rovnou sdělí, co se jim nelíbí.

Proč vlastně tato distribuce vznikla?

Rád bych upozornil, že toto distro nemá zájem si hrát na zcela samostatnou distribuci, nemá vlastní repositáře ani server, nemá vlastní název ani logo, je to jen live verze distribuce Debian testing. Distro vzniklo ze dvou důvodů: za prvé zde chybí malé kompaktní kvalitní live distro postavené na Debian testing. Možná si někdo teď vybaví Knoppix, ale ten není testing, využívá všechny vývojové větve dohromady. Za druhé chybí live systém zaměřený na české uživatele.

Proč jste si jako základ vybral právě Debian?

Je to moje druhá nejoblíbenější distribuce, na prvním místě mám Slackware, ale tam už jedno kvalitní live distro existuje a čirou náhodou také z naší kotliny. Navíc je Debian velice komplexní, obsahuje obrovské množství softwaru, má vynikající balíčkovací systém a sám jsem jeho každodenním uživatelem. Debian také stojí za úspěchem Ubuntu a přece jej málokdo zná, proto myslím, že není na škodu využít potenciál jeho možností a přitom ještě šířit jeho dobré jméno.

Má spuštění vývoje něco společného s odumřením debian-based distribuce DSL?

S distribucí DSL to nemá společného vůbec nic.

Kdo je cílovým uživatelem LED?

Cílový uživatel je primárně český uživatel, sekundárně kterýkoliv s minimální znalostí angličtiny. Toto live distro je především určené pro přenosné počítače (notebooky a netbooky), obsahuje odlehčený nenáročný desktop a základní software pro komunikaci a práci s dokumenty. Velkou výhodou LED je možnost ukládání uživatelských dat a nastavení při bootování z USB flash disku.

Kam se bude dál vývoj ubírat? Jaký je dlouhodobý plán? Neboli čím má vlastně LED distribuce být?

Snahou je držet krok s vývojem testing větve Debianu, aby uživatelé měli k dispozici nový software a zároveň podporu novějších zařízení. Proto LED obsahuje i balíky s proprietárními firmwary. LED si nehraje na superdistro nebo na statickou instalaci, je to pouze živá distribuce, kterou může uživatel spustit kdekoliv a začít pracovat. Velký význam přikládám jednoduchosti, na jednu činnost stačí jedna dobrá aplikace, nemá žádný smysl distro zahltit aplikacemi, které budou zbytečně zabírat místo.

Jak velkou část systému přebíráte z Debianu?

Systém je z 99 % čistý Debian, zbytek jsou balíčky dokompilované nebo z jiných zdrojů plus nějaké mé vlastní opravné skripty či úpravy nastavení. Největší problémy způsobují právě doinstalované balíky s firmware a občasné chyby vývojářů.

Má dnes smysl v záplavě distribucí vytvářet ještě další novou?

widgety

Z globálního pohledu jsme vlastně přesyceni distribucemi, tudíž mnoha lidem může smysl této nové unikat. Já si ovšem myslím, že vyplňuje mezeru v linuxové nabídce, zejména v české linuxové nabídce. Možná čtenářům bude připadat divné, proč jsem nesáhl po něčem vyladěnějším, například po Ubuntu. To je dobrá otázka, Ubuntu má spoustu problémů vyřešených, například aplikaci na doinstalování proprietárních ovladačů nebo fakt, že samo o sobě funguje i v živém režimu. Právě proto, že v tomto směru nevidím již žádnou přidanou hodnotu, kterou bych dodal. Debian je v tomto pole nedoorané a také velmi nedoceněné. Používám jej s úspěchem již několik let a teď mám velkou chuť mu to alespoň částečně vrátit.

Děkuji za rozhovor.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

120na80.cz: Ochablé svaly mohou značit vážnou nemoc

Ochablé svaly mohou značit vážnou nemoc

Podnikatel.cz: EET a účetní programy. Vše hotovo?

EET a účetní programy. Vše hotovo?

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

DigiZone.cz: Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Wimbledon na Nova Sport až do 2019

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí