Názory k článku
Mandriva: kam směřují kroky draka?

brk
brk (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
5. 11. 2009 6:29 Nový

Vývojový cyklus

Mandrake jsem používal spokojeně docela dlouho. Začal jsem s verzí 6.0, na kterou jsem přešel právě z RH, takže na přesunu uživatelů určitě něco bude. Vše bylo ok až do právě zmiňované fuze s Conectivou. Tenkrát byli švorc, jak bylo také zmíněno a snažili se více zacílit i na firemní zákazníky, kteří nejsou až tak lační po novinkách a naopak je neustálé překopávání systému obtěžuje, takže změnili vývojový cyklus z půlročního na roční. Sice jim velmi brzy došlo, že tím víc uživatelů naštvou a ztratí než získají a vrátili se zpět k půlročnímu vývojovému cyklu, ale to už jsem byl změnou rozladěn tak, že jsem stihl prchnout k jiné distribuci a neměl jsem a nemám nejmenší důvod se vracet.

fri
fri (neregistrovaný) ---.mza.cz
5. 11. 2009 7:51 Nový

Používal jsem a používám

celé vlákno

Poprvé jsem nainstaloval Mandrivu koncem října 2002 a od té doby ji používám. Prostě měla pěkný nástroj pro instalaci, a tak jsem měl dojem, že není důvod riskovat, že si z cílem, kterým byla existence dvou OS na jednom stroji, neporadí tak relativně snadno. Nevyzkoušel jsem od té doby nic jiného.

Dá se říct, že při každém vydání v těch dobách jsem narazil na nějaké problémy. Například chrčení zvuku, které jsem řešil tak, že jsem postupně zkoušel v mixéru zapnutí a vypnutí různých voleb, až se to rozjelo. Byl jsem na to pak už vycvičený. :-)

Podobně i dnes mi to buď jede, anebo nejede. Poslední léta spíše jede, i když určitou dobu jako všude jinde s nastupujícím KDE4 v tomto prostředí ze začátku celkem problematicky.

No co. :-) Dnes na výkonné mašině KDE 4 jede svižně.

treebeard
treebeard (neregistrovaný) 193.87.86.---
5. 11. 2009 10:16 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

Práve Mandriva (ak sa dobre pamätám, tak tá prvá s tým názvom) mi zlikvidovala XP-čka ako jediná z distribúcií, ktoré som kedy skúšal. Záviselo to asi aj od konfigurácie (resp. od toho, ako a čím som mal rozdelený disk), ale nebol som jediný, na fórach sa to vtedy riešilo a nevyriešilo.

Aminux
Aminux (neregistrovaný) ---.pel.cz
5. 11. 2009 11:20 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

Můžete být konkrétnější? Jak zlikvidovala?
Taky se mi stalo, že sem se namohl dostat do Windouzu, protože lehl zavaděč, ale vždy to šlo opravit.
Pokud ste si smazal oddíl s Windouzama tak asi nastala chyba při rozdělování disků. Nejlepší je mít na takové pokusy zvlášť vyčleněný harddisk a na něj to instalovat včetně zavaděče. Pak by se (snad) nemělo stát, že si zbořím widle.

treebeard
treebeard (neregistrovaný) 193.87.86.---
5. 11. 2009 13:15 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

nie, zavádzač bol v poriadku a disk C: bol tam, dokonca z Mandrivy čitateľný ;-)
A nebol to zďaleka môj prvý Linux. Stalo sa mi to, že ntldr (zavádzač Windows) prestal vidieť disk C:, a to tak dôkladne, že problémom bola aj reinštalácia. A nedokázali to ani zavádzače (ani Mandriva, ani Ultraboot) Dnes si myslím, že to šlo nejako opraviť (zmrvená bola zrejme partition table), ale bol to môj pracovný počítač, nemohol som čakať. Zálohu som nejakú mal, zbytok som odoslal sieťou na iný počítač pomocou tej Mandrivy a reinštaloval som oba OS (musel som úplne od nuly prerozdeliť celý disk). Chybou možno bolo, že pôvodne som disk delil Partition Magicom a potom som do toho siahol DiskDrakom. Výrobca Partiton Magic pred týmto v dokumentácii varoval.

JardaP . aura:24
5. 11. 2009 13:52 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

Nemenil jste nahodou velikost toho oddilu s Widlemi?

treebeard
treebeard (neregistrovaný) ---.chello.sk
5. 11. 2009 18:16 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

veru nemenil, ale zmenil som počet a tým aj veľkosti linuxových oddielov. Rozhodol som sa počas inštalácie mať samostatný /boot. Neviem, či to dnes ide, odvtedy si dáva, pozor, linuxové partície si vytváram už pri inštalácii Windows, takže k dnešnému stavu veci si netrúfam povedať nič. Len trochu kritizujem „ľahkovážnosť“ inštalačných programov väčšiny distribúcií, ktoré ponúkajú automatické prerozdelenie voľného priestoru bez dôraznejšej výstrahy. Starý Red Hat kedysi varoval užívateľa dôraznejšie.

JardaP . aura:24
5. 11. 2009 18:48 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

Podeziral bych, ze bylo treba zeditovat boot.ini. Potiz je v tom, ze je vzdycky uplny porod zjistit, jak.

treebeard
treebeard (neregistrovaný) 193.87.86.---
6. 11. 2009 9:42 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

boot.ini je jednoduchý textový súborík, ktorý je ľahké opraviť a ktorý som samozrejme kontroloval. Verte mi všetci, že na disk C: ten inštalátor nesiahol, len ho zneviditeľnil v partition table.

JardaP . aura:24
6. 11. 2009 12:08 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

No, tak jednoduche to zase neni. Vemte si treba disk s jednim primarnim oddilem a jednim extended treba s tremi oddily uvnitr. Widle jsou nekde na disku d: nebo vyssim.

Ted do systemu pridate dalsi, podobne rozdeleny disk a jste v riti. Je treba zeditovat boot.ini a dat tam jine cislooddilu/disku. Ovsem dle Widlovych zvyku se oddily disku nejak zajimave pomichaji, tusim neco ve stylu hda-primary, hdb-primary, hda-extended-1… A ted babo rad? Kde jsou Widle? Navic je take hezke, ze ve Widlim znaceni jsou oddily cislovany nejak jinak nez v Linuxu, tak nejak s Microsofti logikou. Tedy kde v Linuxu je 1 oddil v extended tusim hda6 (hda5 je extended partition sama a hda1-hda4 jsou primarni oddily, at uz existuji nebo ne), tak ve Widlich je to kdo vi co. Neco ve stylu podle poradi, takze vytvorenim dalsi primarni oblasti se cisla oddilu v extended partition cela nekam posunou. Takze oprava boot.ini na takto nakonfigurovanem systemu je vzdycky velky thriller stylu pokus->omyl. A to se jeste muzete modlit, abu boot.ini bylo na FATu, protoze ve svete Windows neexistuje zadny oficialni nastroj na pristup a modifikaci souboru na NTFS bez toho, ze bu vam jely Widle. Znamena to tedy disk odpojit, strcit do stroje s Widlemi, doufat, ze vam to nabehne, zeditovat, strcit zpatky… Dnes, zaplatpanbuh, to jde udelat z live CD Linuxu nebo vyresit pomoci nejake IDE/SATA->USB hracky. Ale v dobach drivejsich to bylo k zesileni a rada adminu urcite prahla po vydelane kuzi Billa Gatese natazene pred jejich krbem.

:-))
:-)) (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
6. 11. 2009 12:41 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

LOL, proc jste neudelal pres PM unhide partition? Vase problemy s linuxem jsou az tak neuveritelne, ze vice verim v existenci.

:-)
:-) (neregistrovaný) ---.anonymouse.org
6. 11. 2009 12:43 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

ze vice verim v existenci malych skritku nez v existenci vasich problemu.

Aminux
Aminux (neregistrovaný) ---.pel.cz
5. 11. 2009 16:54 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

Na podobné věci se mi osvědčil Partition table doctor.

Michal Breškovec aura:90
5. 11. 2009 10:29 Nový

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

Na Mandrake jsem přešel z Red Hat 8, kde už jsem měl dost těch problémů a nedodělků (hlavně s nefunkčním RPM). Bohužel to bylo z bláta do louže a nabyl jsem pocit, že Mandrake je jeden velký chaos. Zachránil mě až GNU/Debian. Nicméně nechci hodnotit dnešní Mandrivu a každá kvalitní distribuce se počítá … :-)

Lukáš Lommer aura:10

Re: Používal jsem a používám

celé vlákno

Ja presel jeste o verzi driv, z RH 7.3 na MDK 8.1 (vypalena 8.0 mi nechtela fungovat), byl to trochu zmatek, clovek se musel smirit s tim, ze je to samorost (a ze do toho nema hrabat :)). Spokojene jsem pak Mandrake pouzival az do verze 10.0, ktera mne vylozene zklamala, kdyz 10.0RC mi fungovala daleko lip nez original zakoupena 10.0 – zkusil jsem se vratit k RH, ale kdo mel 9.0 tak mi asi potvrdi, ze to bylo jeste horsi nez obvykle, i RedHat se na to vyprdnul a tak vnikla Fedora :).

Dobove obrazky GNOME (i s tema modryma ikonkama od Mandrake) [0] a KDE2 [1].

[0] http://kdyne.net/…nome-1.x.png
[1] http://kdyne.net/…-kde-2.x.png

.
. (neregistrovaný) ---.88.142.82.static.b26.cz
5. 11. 2009 8:49 Nový

akvírování

celé vlákno

Pokud sám autor nemá sebereflexi a frikulínství z něj úplně kape, bylo by dobré, kdyby jeho díla procházela přes nějaký filtr, který by z frikulínského článku udělal článek normální.

krtek
krtek (neregistrovaný) ---.ds.kb.cz
5. 11. 2009 9:39 Nový

Re: akvírování

celé vlákno

Nebo na konec článku přidat slovníček:

Zda se zamýšlené podařilo, je otázkou, na níž zde nechci odpovídat. = Zda se zamýšlené podařilo, je otázkou, na níž neznám odpověď.

hnidopich
hnidopich (neregistrovaný) ---.redhat.com
5. 11. 2009 9:18 Nový

s/RedHat/Red Hat

Dovolim si upozornit autora, ze se jedna o firmu Red Hat a ne RedHat. V bezne komunikaci na tom nesejde, ale u clanku vydaneho na Rootu je znalost jmena jedne z nejvyznamnejsich firem v oboru myslim dost podstatna.

Svatopluk Vít aura:99

Mandriva/Mandrake v Česku

celé vlákno

To, že Mandrake/Mandrivu v Česku známe a používáme, musíme přičíst na vrub jednoho člověka. Jmenuje se Ivan Bíbr a pro tuto distribuci udělal a dělá mnoho. Řada lidí z mého okolí, kteří se o Linux zajímají, se k němu dostala hlavně proto, protože jsou k dipsozici kvalitní a v češtině dodávané příručky, které jsou prostě špičkové. Bez Ivana by komunita Mandivistů v Česku nebyla ani poloviční.
Chci tím říci, že se na něj nesmí zapomínat, protože pro mne osobně je daná rovnice Mandiva CZ = Ivan Bíbr…

Petr Macek aura:96
5. 11. 2009 9:57 Nový

Re: Mandriva/Mandrake v Česku

celé vlákno

Mate pravdu. Bez neho by to neslo. Mandrivu uz dnes nepouzivam, ale Ivana si pamatuju. Jestli se nepletu, psal priucku, prvni verze, kterou jsem dostal mela par stranek, s kazdou dalsi verzi hodne rostla a nakonec z ni byla skvela kniha o linuxu :-)

tondalevhart
tondalevhart (neregistrovaný) 193.86.152.---
5. 11. 2009 10:38 Nový

Re: Mandriva/Mandrake v Česku

celé vlákno

Smekám před panem Bíbrem a jeho prací pro komunitu nejen okolo Mandrivy, ale dnes už i Ubuntu. Dá se říci, že mu vděčím za mnohé, hlavně co se různých nastavení týče a tudíž bezproblémovému používání systému na mých mašinkách. Mandrivu používám jako náhradní systém, hlavně pro potěchu oka, jinak jsem ubu a na problematických strojích Slaksware (kvůli nastavením).
Mandriva myslím ukazuje jednu z možných cest vývoje Linuxů, kdy i bez velké korporace v zádech se dá dělat vlastní vývoj. Otázkou ovšem zůstává, zda je to to pravé ořechové.

Pepe
Pepe (neregistrovaný) ---.dragon.cz
5. 11. 2009 23:21 Nový

Re: Mandriva/Mandrake v Česku

celé vlákno

Také vděčím panu Bíbrovi za to že jsem díky jím velice dobře napsané knize zůstal u Linuxu.

daniel
daniel (neregistrovaný) ---.skoda-steel.cz
5. 11. 2009 10:31 Nový

Re: Mandriva/Mandrake v Česku

celé vlákno

dneska bych přidal i jméno Petr Šafařík ,
nakonec oni stránky mandrivalinux.cz jsou jedny z nejlepších a nejobsáhlejších

A.S Pergill
A.S Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz
5. 11. 2009 10:55 Nový

V anketě mi chybí:

celé vlákno

„Pro opakovanou nespokojenost přecházím na jiné distro.“
S Mandrake jsem neměl problémy, ani s prvními následujícími Mandrivami. Od r. 2005 to stojí za …, včetně nejprve zmaštěného připojování diskety (zápis 1M souboru na disketu trval asi 10 – 15 minut), posléze nutností připojovat disketu ručně pod rootem (protože na to sice mají grafické udělátko, ale to se musí po každém restartu systému znovu nakonfigurovat s právy roota, takže není důvod ho používat) – což já jistě zvládnu dvěma skripty spouštěnými z konzoly, ale už je to problém na počítačích v učebně, kde studentům heslo roota dávat nechci; nemluvě o začátečnících, pro které je tohle distro určeno. Plus zcela nefunkční KDE4, plus nemožnost nainstalovat plnohodnotné kódování češtiny v ISO 8859–2 (část aplikací tuto volbu akceptuje, část tam má natvrdo nastavené UTF-8 a vzájemně si nerozumějí).
Takže v novějším počítači na chalupě, který nahradil stařičký s Mandrake 10, je Debian, na novém eee je Ubuntu (Debian nemá ovladače na některé komponenty), Debian půjde i na stolní počítač doma a do pracovny, časem i do počítačů v učebně.

JardaP . aura:24
5. 11. 2009 12:37 Nový

Re: V anketě mi chybí:

celé vlákno

V ucebne studentum pripojite disketu sam, pres ssh. V tom je sile Linuxu! :-)

Neslo by do Debianu na eee dodat jadro z Array.org, jak to dela eeebuntu? Asi by se tedy musela jeste nekde vystourat nejaka ta eeebuntu utilitka a asi vlastnorucne zkompilovat.

Aminux
Aminux (neregistrovaný) ---.pel.cz
5. 11. 2009 21:54 Nový

Re: V anketě mi chybí:

celé vlákno

>>Plus zcela nefunkční KDE4

Mě funguje v pohodě a když mi nesedí tak můžu nahodit Gnome nebo Xfce. Takže tuhle výtku neberu.

Něco tak archaického jako je disketa nepoužívám, nevim.
Připojování a odpojování ostatních médií funguje bez problémů.

Honza
Honza (neregistrovaný) 82.113.60.---
5. 11. 2009 11:18 Nový

Mandriva -> Ubuntu

celé vlákno

Mandrake a pak Mandrivu jsem používal, ale pak jsem přešel na Ubuntu. Přišlo mi dotaženější, vyladěnější. Přítelkyni se víc líbili barvičky a ikonky. Mně to, že když na něco kliknu, tak je v Ubuntu o něco větší šance, že to nespadne a že to bude fungovat. Je tam taky větší komunita, takže je snažší něco vygooglit, když je problém. Taky je snažší přímo stahovat balíky pro Ubuntu, prostě proto, že s Ubuntu už většinou každý počítá. A pak takové ty drobnosti jako že když se systém při bootu rozhodne testovat disk, tak Ubuntu aspoň nabídne přeskočení. A že Ubuntu samo od sebe v defaultním nastavení nespouští slocate nebo jak se ten nástroj na zpomalení počítače a odrovníní disku jmenuje. Mandriva i Ubuntu je systém pro blbé (jako jsem já), ale Ubuntu je prostě lepší. Ale i Ubuntu se má co učit, furt tam je tuna chyb, i když míň než v Mandrivě. To je pro mě mnohem důležitější, než jestli je tam Gnome x.y.z nebo x.y.z+1.

JardaP . aura:24
5. 11. 2009 12:51 Nový

Re: Mandriva -> Ubuntu

celé vlákno

Ten nastroj na zpomaleni pocitace je nesmirne uzitecny pro vyhledavani souboru, kdyz clovek nevi, kde presne jsou a nepamatuje si i cele jmeno. Ovsem mohl jste si vsimnout, ze do dister se jiz nekolik let dava, misto tradicniho (s)locate, novy mlocate a casto, ne-li typicky, se defaultne instaluje namisto (s)locate. Pocina si natolik inteligentne, ze na stare sunce se zaflakanym 80GB diskem bezi denne tak 10–20 vterin, coz snad udychate. Navic, pokud pouzivate laptop, tak rada uloh cronu se inteligentne nespousti, pokud jedete na akumulator. Pusti se pak treba nekdy jindy, pres anacron.

BTW, uz jste upgradoval na Karmic? Jeste se vam Ubuntu libi?

Honza
Honza (neregistrovaný) 82.113.60.---
5. 11. 2009 16:49 Nový

Re: Mandriva -> Ubuntu

celé vlákno

Mlocate jsem nezaregistroval, protoze ho nepouzivam. Zaregistroval jsem, ze po zmena na ubuntu mi to prestalo chroustat. Nastroj typu mlocate bych akceptoval, pokud je ve vychozim nastaveni vypnuty nebo jeste lepe defaultne nenainstalovany. Na ubuntu 9.10 jsem updatoval a byla to chyba. U jednoho uzivatele spatne zkonvertoval ./pulse (bylo treba smazat), v eclipse nefunguje klik mysi na nektera tlacitka a je treba enter. A asi jeste neco. Ale furt lepsi nez Mandrake. Uvital bych, kdyby v zakladni verzi distribude bylo 5× min software, ale aby to fakt odladili.

Honza
Honza (neregistrovaný) 212.24.137.---
6. 11. 2009 7:21 Nový

Re: Mandriva -> Ubuntu

celé vlákno

Teď jsem si toho mlocate všimnul. Nelíbí se mi to. Zrovna jsem nělal nějaké testy z C, hodně jsem se soustředil a najednou začne chroupat disk… Podle mně takovéhle nástroje patří do počítače jen s explicitním souhlsem uživatele.

JardaP . aura:24
6. 11. 2009 11:51 Nový

Re: Mandriva -> Ubuntu

celé vlákno

Clovece, mrknete se, jak mate v systemu nastavene hodiny a casovou zonu a na kdy mate nastaven ten cron job. Nejak nevim, proc se vam mlocate spousti v pet odpoledne. Me se pousti v noci. Pokud pocitac pres noc nebezi, tak vam to asi spousti anacron. Mrknete se, jestli se da postelovat, kdy a za jakych podminek cron joby spousti. Eventuelne ho ze systemu vykopejte, napiste si skript, ktery spusti vsechny cron joby (napriklad pomoci run-parts) a spoustejte to rucne, kdyz treba jdete na obed. Nebo si prestavte cron joby na dobu obeda.

Honza
Honza (neregistrovaný) 212.24.137.---
6. 11. 2009 7:28 Nový

Re: Mandriva -> Ubuntu

celé vlákno

Teď jsem si toho mlocate všimnul. Nelíbí se mi to. Zrovna jsem nělal nějaké testy z C, hodně jsem se soustředil a najednou začne chroupat disk… Podle mně takovéhle nástroje patří do počítače jen s explicitním souhlsem uživatele.

jinxx
jinxx (neregistrovaný) 193.179.147.---
6. 11. 2009 15:41 Nový

Re: Mandriva -> Ubuntu

celé vlákno

Eclipse v Ubuntu 9.10 funguje, myslim eclipse, ktery je k dispozici v repositari. Eclipse, ktery si nainstalujete sam, fungovat out-of-the-box nebude. Workaround pro to je napr. tady http://www.norio.be/…s-ubuntu-910

Nebo kompletne s vlastnim 32bit JDK a eclipse na 64bit stroji http://blog.javaee.cz/…bit-jdk.html

j AM aura:57
5. 11. 2009 13:49 Nový

Re: Mandriva -> Ubuntu

celé vlákno

„Je tam taky větší komunita, takže je snažší něco vygooglit, když je problém.“

Na druhou stranu je snažší vygooglit naprostou hovadinu.

Balda
Balda (neregistrovaný) ---.faster.cz
5. 11. 2009 13:20 Nový

Mandiva vs. Ubuntu

Dlouha leta jsem pouzival Mandrake/Mandrivu a v posledni dobe sem dal sanci i (k)ubuntu a musim rict, ze neni vubec spatne. Ale asi jako nejvetsi vyhodu mandrivy vidim jejich control center. Neustale mam v ubuntu pocit, ze bych vlastne nevedel kde nektere veci nastavit (obzvlaste kdyz rucni prepsani x.org ignoruje;-)

Jozef Kalus aura:67

slovenčina

celé vlákno

škoda, že slovenčina odtiaľ vypadla… inak by som mal doma MDV :)

lelool
lelool (neregistrovaný) ---.antik.sk
6. 11. 2009 2:51 Nový

Re: slovenčina

celé vlákno

Problém s prekladom, nie je len v MDV, sa to tiahne už od prekladov KDE atd.
v 2009 bola ale slovenčina pridaná v knižnej distribúcii, teda predpokladám že bude aj v 2010, ktorú si môžeš predobjednať:
2010

Substance242
Substance242 (neregistrovaný) 213.151.209.---
5. 11. 2009 14:14 Nový

2010 - OK

celé vlákno

S Mandrivou som začal asi v 2007, vyskúšal som potom Ubuntu, Xubuntu, OpenSUSE, Fedoru, ale Mandriva je pre mňa asi najvhodnejšia. 2010 som najskôr skúsil v Gnome verzii, nešiel zvuk ani video, tak som si povedal že skúsim KDE a tam je to OK (okrem AAC), keby dačo, tak VLC prehrá asi všetko. Takže ešte pridať K3b, VirtualBox, DoxBox, nejaké maličkosti – a hotovo, operačný systém zadarmo ktorý by podľa mňa musel stačiť aspoň minimálne polovici užívateľov PC (net, office, pošta, IM, fotky, a aj tie hry).

Zatiaľ mi síce na MSI notebooku nečíta xD karty, ale inak nVidia grafika, bluetooth, wifi, touchpad v pohode.

Miroslav Cyroň aura:100
6. 11. 2009 16:45 Nový

Re: 2010 - OK

celé vlákno

AAC – musíte mít nainstalován faac z PLF.

P.
P. (neregistrovaný) ---.239.broadband10.iol.cz
5. 11. 2009 16:14 Nový

distrowatch a popularita

Distrowatch pořadí určuje, kolikrát se kliklo na stránku s příslušnou distribucí – ne kolikrát se z dané distribuce na ty stránky přistoupilo, ne počet stažení iso atd. Třeba já se tam koukám na distribuce, které nepoužívám a nebudu, jen chci vědět, co jsou zač – to neznamená, že jsou populární.

J
J (neregistrovaný) ---.nkp.cz
5. 11. 2009 17:07 Nový

úzčeji

celé vlákno

úzčeji ] úže

Jinak gratuluji, p. Bednář, často zde kritizovaný, napsal slušný článek.

Jakub D.
Jakub D. (neregistrovaný) ---.252.broadband.iol.cz
5. 11. 2009 18:45 Nový

Re: úzčeji

celé vlákno

Presne tak! Toto je snad prvni clanek pana Bednare, ktery se na root.cz opravdu hodi. Doufam, ze autor bude v nastavene latce pokracovat dalsimi kvalitnimi clanky!

x
x (neregistrovaný) 84.242.102.---
5. 11. 2009 21:42 Nový

Re: úzčeji

celé vlákno

to ze prepsal par clanku a diskusi z netu se tady povazuje zakvalitu?

SB
SB (neregistrovaný) ---.bnsoft.cz
6. 11. 2009 9:30 Nový

Re: úzčeji

celé vlákno

Tomu se říká kompilace. Původ a kvalita článků jsou 2 různé věci. Neznám zdroje, ale článek je docela dobrý. A pokud si pamatuju, tak po jazykové stránce je lepší, než většina článků na Rootu.

L
L (neregistrovaný) 94.228.83.---
5. 11. 2009 17:45 Nový

Mandrivu som používal, teraz viac Ubuntu

Mandrivu som používal vďaka Bíbrovým knihám. Teraz som však viac v Ubuntu (9.04) ako v Mandrive. V Ubuntu sa mi zdá lepšia správa vzhľadu, oveľa viac návodov na hocičo atď. Napríklad návod na zpojazdnenie vdpau v Ubuntu vyšiel dokonca tu na root.cz, ak dám heslo „vdpau“ na mandrivalinux fóre, nevyhodí nič. Môj Creative Zen v Mandrive vôbec nefungoval, v Ubuntu áno … Kúpim si ešte novú Bíbriho Mandrivu 2010 a uvidíme čo sa zmenilo …

petr
petr (neregistrovaný) ---.cho.rev-fortech.cz
5. 11. 2009 19:27 Nový

dobrý článek

Dobrý článek, myslím si že velmi dobře vystihuje jak Mandrivu, tak její produkt. Stejně jako poslední autorův článek o Ubuntu.

Sám používám Madrivu od doby, kdy Red Hat přestal vydávat svůj desktop. V minulosti jsem si hodně věcí doinstalovával, protože jsem chtěl mít u všeho poslední verzi. V poslední době používám Mandrivu tak, jak mi to Mandriva nabízí – všechno instaluji z repozitářů. Není to úplně poslední verze, to není ani možné, ale je to sladěné.

qpal
qpal (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
5. 11. 2009 21:45 Nový

a ja se tesil

celé vlákno

ze si o NECEM poctu. Bohuzel, opet ne.

qpal
qpal (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
5. 11. 2009 21:57 Nový

Re: a ja se tesil

celé vlákno

beru to zpet, na pana Bednare je to lepsi nez obvykle.

SB
SB (neregistrovaný) ---.bnsoft.cz
6. 11. 2009 10:09 Nový

Používám

Mandrivu mám asi 2 roky, přešel jsem na ni rychle po problémech s Kubuntu (nebývalo to nejlepší, asi už je to jinak). U některých verzí byly problémy s repozitáři atd., např. One 2008.1 byla slabota. Kvalita verzí kolísala. Hotové RPM jsou někdy hůře sehnatelné než např. k Debianu a jiným distribucím. Jinak milá distribuce, designérsky zajímavá (stylizovaní skákající tučňáci jsou skvělí). Nemusím mít zrovna hory příkras, ale 2010.0 mě designem mile překvapila, myslím, že se směle může měřit s widlemi.
Poděkování patří české komunitě, která Mandrivě věnuje bezesporu nemalý čas (p. Bíbr a další).

madmucho
madmucho (neregistrovaný) ---.static.adsl.vol.cz
6. 11. 2009 10:59 Nový

Používám

Mandrivu používám od verze 2005 i na serverech ji máme několikrát povyšovanou do aktualní, problémy jsou v každém distru i tady, ale vždy to byli detajly. Ocenuji jednoduchost správy, máme ji i u některých klientů jako klientské pc, open office Thunderbird.

Díky Bribimu si troufnu říci ze distru rozumím a umím jej spravovat, co víc chtít.

Dokonce i naše meteostanice je poháněná mandrivou :-) ani nepamatuju kdy sem se tam naposledy hlásil, data mám ale pořád.

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Podnikatel.cz: Daň z příjmů: online formulář

Daň z příjmů: online formulář

Podnikatel.cz: Příprava na hlášení k DPH? Prý rok. Výsměch!

Příprava na hlášení k DPH? Prý rok. Výsměch!

Lupa.cz: Většině vašich přátel z Facebooku jste ukradení

Většině vašich přátel z Facebooku jste ukradení

Lupa.cz: Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Lupa.cz: Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Vitalia.cz: Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Vitalia.cz: Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Lupa.cz: Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Vitalia.cz: Nafotila svůj boj s rakovinou

Nafotila svůj boj s rakovinou

Podnikatel.cz: Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Podnikatel.cz: Babiš chce zrušit daňový bonus na dítě

Babiš chce zrušit daňový bonus na dítě

Vitalia.cz: Černá ředkev: silné přírodní antibiotikum

Černá ředkev: silné přírodní antibiotikum

Vitalia.cz: Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Podnikatel.cz: Babiš chce snížit DPH u piva o 10 %

Babiš chce snížit DPH u piva o 10 %

Měšec.cz: Vše o dani z nemovitých věcí

Vše o dani z nemovitých věcí

Lupa.cz: Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Oracle končí s Java pluginem v prohlížečích

Lupa.cz: Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Měšec.cz: Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Podnikatel.cz: Nechtějí vrátit odpočet DPH? Chtějte úrok

Nechtějí vrátit odpočet DPH? Chtějte úrok

Lupa.cz: Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

Tip: tucet užitečných shieldů pro Arduino

Ušetřete