Mandriva Linux 2010: instalační a uživatelská příručka

Petr Krčmář 27. 1. 2010

Ivan Bíbr se svým týmem připravil patnáctou knihu o linuxové distribuci Mandriva. Tentokrát se jedná o verzi pro rok 2010 a kromě výborného čtení v knize naleznete také 27 GB dat pro pohodlnou instalaci celého systému včetně mnoha aplikací. Jaká je nová kniha Ivana Bíbra? Stojí za to si ji koupit?

Ivan Bíbr připravuje už mnoho let pro české čtenáře kvalitní linuxovou literaturu. Nedávno jsme psali o praktické příručce pro Ubuntu 9.10, což je v pořadí třetí Ivanova kniha o Ubuntu. Tradiční oblastí autorského týmu je ale linuxová distribuce Mandriva, o které u nás vzniklo už neuvěřitelných patnáct knih. Posledním přírůstkem je Mandriva Linux 2010 CZ, instalační a uživatelská příručka.

První kniha z této edice vyšla už v roce 2003 a měla skromných 56 stran. Za sedm let ale obsah výrazně narostl a dnes kniha váží 830 g a obsahuje více než 400 stran textu, obrázků, tipů a postupů.

Kniha je rozdělená do třinácti velkých částí: Úvod, Před instalací, Instalujeme, První start systému, Základy práce v Linuxu a KDE4, Pracovní prostředí GNOME, Mandriva Linux na notebooku, Vybrané linuxové aplikace, Nastavení systému, Správa softwaru, Základy práce v příkazové řádce, Praktické návody a FAQ.

Mandriva 2010

V úvodní části je čtenář seznámen především se změnami, které se udály od předchozí verze Mandrivy. Tím nejdůležitějším je pravděpodobně odstranění KDE3 z repositářů, takže Mandriva je teď plně na KDE4. Následuje podrobná instalační příručka, uživatel je podrobně proveden všemi kroky instalace, kniha vysvětluje také rozdělení oddílů pro dualboot, výběr konkrétních balíčků a volbu prostředí – především KDE a GNOME. Součástí kapitoly jsou i upozornění na různé chyby, jako například na tu v instalátoru, která dočasně znepřístupní domovský adresář uživatele. V knize je samozřejmě uveden postup nápravy.

Následující kapitola provede čtenáře prvním spuštěním systému, vysvětlí mu přihlašování, vypínání systému a základní pohyb v systému včetně úvodní aktualizace právě nainstalované Mandrivy. Další dvě rozsáhlé kapitoly se zabývají KDE a GNOME. Je zde vysvětleno vše podstatné od základních grafických a ovládacích prvků až po konfiguraci rozhraní a základní aplikace pro správu souborů a podobně.

Kapitola o noteboocích se věnuje především odlišnostem v použití systému na malých displejích, použití externího monitoru (projektoru) a speciální aplikací pro netbooky Eee. Prostor je také věnován šetření energie a monitoringu teploty uvnitř počítače.

Další velká část knihy se zabývá konkrétními aplikacemi, které se hodí průměrnému uživateli. Zevrubně popsány jsou aplikace OpenOffice.org, prohlížeč Firefox, poštovní klienti Kontact a Evolution, přehrávač videa SMPlayer a mnohé další. Programy jsou rozděleny podle činností, které s nimi je možné vykonávat. Pokud tedy uživatel hledá informace o vypalování DVD, jednoduše se dopátrá konkrétních aplikací.

V kapitolách Nastavení systému a Správa softwaru se uživatel dozví jak konfigurovat hardware, spravovat síť, používat tiskárny a podobně. Softwarová kapitola se pochopitelně zabývá především balíčkovacím systémem, zdroji balíčků a jejich instalací.

Poslední kapitola Praktické návody a FAQ je určena především všem uživatelům, kteří mají se systémem nějaký problém. Dozví se zde, jak funguje tlačítko Start, proč se jejich disk nejmenuje C:, kde nalézt Total Commander, nebo jak nastavit myš pro leváka. Odpovědi jsou obvykle poměrně krátké a jdou přímo k jádru věci. Žádné podstatné téma nebylo vynecháno.

Z textu je jasné, že knihu psal velmi zkušený autorský tým, vše je doplněno o praktické rady a zkušenosti, každý postup je demonstrován na mnoha obrázcích, aby se i začátečník zorientoval a neztratil se.

Knihu ocení jak začátečník, který v ní najde vše potřebné pro začátky s Mandrivou, tak i zkušený uživatel, který ocení informace o novinkách a změnách, ale i čtyři DVD plná software. Ta obsahují instalaci pro 32 i 64 bitů a také hromadu doplňkového software jako Adobe Reader, Skype, Opera, Google Chrome a další. Uživatel je tak nemusí stahovat z internetu a vše má připraveno.

Osobně považuji edici o distribuci Mandriva za nejpovedenější linuxové čtení u nás. Díky výraznému přesahu jej ocení také uživatelé ostatních distribucí, kteří zde najdou popis mnoha aplikací, grafických prostředí a řešení problémů, které se netýkají jen Mandrivy.

Informace o knize

  • Název: Mandriva Linux 2010 CZ
  • Podtitul: Instalační a uživatelská příručka
  • Autor: Ivan Bíbr a kolektiv
  • Vazba: brožovaná
  • Počet stran: 432 černobílých
  • Datum vydání: listopad 2009
  • Nakladatel: Computer Press
  • ISBN: 978–80–251–2825–1
  • Cena: 507 Kč, 21 €
Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Jak se zbavit nadměrného pocení?

Jak se zbavit nadměrného pocení?

DigiZone.cz: Jsou obchody připraveny na DVB-T2/HEVC?

Jsou obchody připraveny na DVB-T2/HEVC?

DigiZone.cz: O2 Sport mění název, přejde i na Full HD

O2 Sport mění název, přejde i na Full HD

DigiZone.cz: Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

Podnikatel.cz: Prodej na Alibabě? Malí hráči utřou nos

Prodej na Alibabě? Malí hráči utřou nos

DigiZone.cz: Ve Varech představeni i noví "Četníci"

Ve Varech představeni i noví "Četníci"

DigiZone.cz: Sat novinky: Skylink skončil s kanály ČT

Sat novinky: Skylink skončil s kanály ČT

Měšec.cz: Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Měšec.cz: Nový sazebník mBank radost nedělá

Nový sazebník mBank radost nedělá

Lupa.cz: Největší pitominy s logem “nyní smart a připojené”

Největší pitominy s logem “nyní smart a připojené”

DigiZone.cz: Skylink o půlnoci vypnul 12 525

Skylink o půlnoci vypnul 12 525

DigiZone.cz: Skylink: do pátku může docházet k výpadkům

Skylink: do pátku může docházet k výpadkům

Vitalia.cz: Klíšťata letos řádí, skvrna se udělá jen někomu

Klíšťata letos řádí, skvrna se udělá jen někomu

DigiZone.cz: Sázka na e-sporty stanici Prima vychází

Sázka na e-sporty stanici Prima vychází

DigiZone.cz: Žhavé novinky u IPTV operátorů

Žhavé novinky u IPTV operátorů

Měšec.cz: Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

Lupa.cz: eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

120na80.cz: SOS aneb spálená pokožka

SOS aneb spálená pokožka

Lupa.cz: IT scéna po brexitu: přijde exodus vývojářů?

IT scéna po brexitu: přijde exodus vývojářů?

Vitalia.cz: Pepsi Cola mění sirup za cukr

Pepsi Cola mění sirup za cukr