Marble Globe: lepší než školní atlas

Michal Černý 10. 2. 2011

Výuka zeměpisu, ať již doma nebo ve školních lavicích se neobejde bez kvalitních mapových podkladů. Často se k podobným účelům používá Google Earth, ale ten nemá dostatek nástrojů pro výuku. Jedním z programů, který je může zajistit, je Marble, který k tomu přidá také řadu zajímavých funkcí a nástrojů.

Výuka zeměpisu má co do nabídky aplikací, které je možné použít, snad nejširší a vizuálně nejzajímavější nabídku. Asi nejznámějším je Googe Earth, který nabízí řadu zajímavých funkcí a možností, nicméně pro samotnou výuku je často svým zaměřením spíše doplňkový či rozšířující. Naopak Marble Desktop Globe se snaží do určité míry nahradit klasické papírové atlasy, které jsou těžké, drahé a často zoufale zastaralé. Marble se snaží do tohoto prostoru vstoupit s něčím, co by mohlo zaujmout také studenty – od toho, že se část výuky přesune na počítač až po řadu funkcí, které by mohly být opravdu zajímavé – jako jsou historické mapy nebo propojení s Wikipedií.

Výhodou Marble je, že funguje pod Windows, Linux i Mac OS X, což je pro její případné školní využití velice důležité. Je součástí balíčku KDE, nicméně pod Gnome pracuje spolehlivě a korektně také. Podporována je tvorbu widgetů, ale také se stal již inspirací pro řadu různých samostatných projektů. Licence je GNU GPL verze 2.

Možnosti

Hned na úvod jsou uživatelé vyzváni, aby si zvolili jazyk, kterým chtějí s aplikací komunikovat. Volba jazyka má vliv nejen na ovládání programu, ale také na to, v jaké jazykové mutaci se budou zobrazovat informace z Wikipedie. Marble dokáže (s mapou „Atlas“) k libovolnému městu (které zná) či státu zobrazit řadu informací jako je vlajka, počet obyvatel nebo zeměpisné souřadnice a odkazující stránku na Wikipedii. Je tedy možné si rychle zjistit o daném místě všechny potřebné informace. Nevýhodou je, že pokud není stránka dostupná ve vámi zvolené jazykové mutaci, nenabídnou se data jiná, například anglická. Ač to není pro anglicky mluvící země zásadní hendikep, pro státy jako je Česká republika se jedná o nedostatek poměrně nepříjemný.

Jako podkladové mapy jsou užity jednak Open Street map a dále pak řada nejrůznějších dalších atlasů a pak. Na výběr je tak kromě již zmiňované podrobné otevřené mapové databáze také modul s běžným atlasem, historické atlasy, rozložení teplot, zobrazení Země v noci, aktuální satelitní snímky, klimatické pásy, srážky a mnoho dalšího.

Ke každé mapě je vytvořená legenda, kterou je možné si kdykoli zobrazit. Nechybí ani všudepřítomné měřítko nebo směrová růžice. Potěšitelné také je, že se neustále zobrazují pozice míst, nad kterými prochází kurzor. Většina map je zpracována takovým způsobem, aby bylo možné jejich využití při výuce o daném kontinentu nebo nějakém globálním jevu. Rozhodně si tak ale nelze myslet, že nahradí atlas ČR při specifické podrobné výuce o jednom státu. Ze základních map chybí především průmyslová a zemědělská, dále pak popisy přírodních útvarů jako jsou řeky, pohoří atp., což lze ale odstranit doinstalováním dalších map. Není tedy v základní instalaci možné snadno identifikovat, co se kde pěstuje, těží či vyrábí, což považuji za asi největší hendikep celého projektu.

Aplikace umožňuje poměrně efektivní vyhledávání měst, měření vzdáleností nebo tvorbu tras. Studenti tak snadno mohou zjistit, kudy vede nejkratší cesta a kudy zase nejrychlejší.

Zajímavou skupinou funkcí jsou pak ty, které je možné používat při připojení na internet jako zdroje aktuálních informací, což opět zvyšuje pocit interaktivity a aktuálnosti. Jedná se především o aktuální klimatické informace, články z Wikipedie nebo fotografie, které jsou o daných místech k dispozici na internetu. Studenti si tak mohou poměrně snadno udělat představu o tom, jak daná místa vypadají nebo co v nich děje.

Závěr

Marble Desktop Globe je bezpochyby jednou ze základních aplikací, které je možné pro výuku nasadit. Ač by jistě nemělo zůstat jen u ní a měla by býti doplněná dalšími programy, nabízí jednu z komplexních, zeměpisně klasicky korektních aplikací, která může výuku posunout směrem k vyšší kvalitě. Jistě potěšitelná je řada drobnosti, jako je přepínání pohledu mezi glóbusem a dvěma druhy rovinných map, na kterých je možné demonstrovat například zkreslení rozměrů ploch konkrétních oblastí. Podporovány jsou také mapy Měsíce nebo třeba Venuše.

Tento nástroj se snaží nabídnout základní mapový servis, který se mu bezpochyby daří obstarávat a doplňuje jej řadou užitečných funkcí. Ať se zeměpisu máte věnovat ve škole nebo jen pro vlastní informaci doma, jistě se jedná o nástroj, který byste rozhodně neměli minout.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Prima Max bude mít letní kino. Na střeše...

Prima Max bude mít letní kino. Na střeše...

Podnikatel.cz: Takhle si Babiš představuje nové daně

Takhle si Babiš představuje nové daně

DigiZone.cz: Boj Markízy a Novy o federální trh vrcholí

Boj Markízy a Novy o federální trh vrcholí

Podnikatel.cz: Český podnikatel a #brexit. Co nastane?

Český podnikatel a #brexit. Co nastane?

120na80.cz: Cestovní nevolnost. Co pomůže?

Cestovní nevolnost. Co pomůže?

DigiZone.cz: Mobilní aplikace pro DVTV je tady

Mobilní aplikace pro DVTV je tady

Vitalia.cz: Tohle kafe má být hit léta

Tohle kafe má být hit léta

Podnikatel.cz: Zůstat na Heurece je čiré bláznovství

Zůstat na Heurece je čiré bláznovství

Lupa.cz: U Chomutova vyroste dotované datacentrum

U Chomutova vyroste dotované datacentrum

Lupa.cz: Text umírá, na webu zbude jen video

Text umírá, na webu zbude jen video

Vitalia.cz: Průšvih je tuk, který nevidíte

Průšvih je tuk, který nevidíte

Podnikatel.cz: Chce s trdelníky ovládnout Asii. Poznejte ho

Chce s trdelníky ovládnout Asii. Poznejte ho

Lupa.cz: Jaké IoT tarify nabízejí mobilní operátoři?

Jaké IoT tarify nabízejí mobilní operátoři?

120na80.cz: Cestovní lékárnička: na co nezapomenout

Cestovní lékárnička: na co nezapomenout

Podnikatel.cz: 10 citátů Billa Gatese: tesat do kamene

10 citátů Billa Gatese: tesat do kamene

DigiZone.cz: Robinsonův ostrov moderuje Novotný

Robinsonův ostrov moderuje Novotný

DigiZone.cz: Kanály Novy na Slovensku oficiálně?

Kanály Novy na Slovensku oficiálně?

Měšec.cz: Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Vitalia.cz: Margit Slimáková nesnáší rajskou, Petr Fořt pizzu

Margit Slimáková nesnáší rajskou, Petr Fořt pizzu

DigiZone.cz: ČTÚ květen: rušení TV vysílání narůstá

ČTÚ květen: rušení TV vysílání narůstá