Mark of the Ninja: stín bude váš nejlepší přítel

Jakub Zelenka 27. 9. 2013

Vžijte se do role neohroženého nindži, jehož nejlepším přítelem je temný stín. Propližte se skrz ostražité nepřátele nebo na ně zaútočte z úkrytu. Hru Mark of the Ninja vytvořilo studio Klei Entertainment, které stojí za již dříve recenzovanou hrou Shank a dělalo kreslené filmečky pro hru Torchlight II.

Klei Entertainment není na herním poli žádným nováčkem. Již dříve jsme recenzovali jejich bezvadného Shanka. Ten vynikal nádhernou kreslenou grafikou a filmečky, které umocňovaly jinak béčkový příběh. Mark of the Ninja si po příběhové stránce stejně jako Shank také na nic nehraje, nicméně – herní mechanizmy se značně liší. Zatímco jste v Shankovi ničili vše, co vám přišlo pod ruku, v Mark of the Ninja se pokusíte nepřátelům spíše vyhýbat a útočit z temného stínu.

Nindža se sice umí bez problému postavit i několika ozbrojeným mužům naráz, jeho ničivý potenciál ale naplno vynikne až v útoku ze zálohy. Je bezvadným akrobatem, k nepříteli se tak může snést i seshora nebo na něj vyskočit z úkrytu. Mark of the Ninja není primárně o zabíjení, ale spíš o ukrývání. Za něj jste také autory hry daleko více oceněni, než za barbarské mlácení.

Mark of the Ninja - obrázky ze hry.

Najděte si svou vlastní cestu

Ve hře můžete všechny situace řešit více způsoby. Nejideálnější je se nepozorovaně proplížit skrze desítky nepřátel a na konci úrovně zmáčknout jedno tlačítko. Méně elegantní způsob už je pozabíjet nepřátele, kteří vám překáží, ze zálohy a jejich těla ukrývat. Nikdo vám v podstatě nebrání jít ani cestou krve. Tahle varianta je však v pozdějších levelech téměř nehratelná.

Občas totiž narazíte na místnosti s automatickým bezpečnostním systémem. Pokud ho spustíte, palebné věže vás bez pardonu zlikvidují. Po nechtěné aktivaci alarmu se musíte rychle ukrýt, nejlépe do ventilační šachty. Ani tam ale nejste v bezpečí. Nějaký čas začnou vojáci slídit po celé úrovni a nahlížet i do temných koutů vojenského komplexu.

Mark of the Ninja - obrázky ze hry.

Nindža a jeho fígly

Nindžové mají naštěstí několik fíglů, jak nepřátele zmást. Buď se za pomocí háku můžete dostat na jinak nepřístupná místa nebo ničit světla a rozšířit tak temný prostor pro ukrytí. Dále máte po kapsách různé petardy a kouřové granáty. Ty svým zvukem odlákají nepřátele nebo vyřadí lasery spouštějící alarm.

V ukrývání vám dále pomohou vaše zostřené smysly. Jste schopni i přes zavřené dveře detekovat pohyb v místnosti. Dokážete analyzovat potenciální pohyb nepřátel, i když je přímo nevidíte. Dále se pohybujete naprosto neslyšně a pokud náhodou vytvoříte nějaký zvuk, uvidíte přesně jeho rádius. Instinkt vašeho avatara je perfektně graficky znázorněn. Jednotlivé prvky nepůsobí rušivě a v hraní jsou nesmírně důležité.

Mark of the Ninja - obrázky ze hry.

Váš avatar se postupně vyvíjí

Vaše postava prochází postupem hry vývojem. Zkušenostní body lze investovat do mnoha rozličných schopností a upravit si tak styl hraní dle svých představ. Na druhou stranu nečekejte žádný propracovaný systém. Jedná se spíše o oživení hratelnosti a rozšiřování portfolia cest, jak oblbnout či zničit protivníky. Mark of the Ninja prostě není RPG.

Autoři hry si neskutečně pohráli s designem jednotlivých levelů. Téměř do všech místností se dostanete více způsoby. Každého protivníka můžete zneškodnit minimálně třemi cestami a díky integrované mapě je plánování postupu hezky přehledné. O množství tajných chodeb a zkratek ani nemluvě. Dále dostáváte v každé úrovni několik dobrovolných úkolů. Splnit je všechny hru znatelně prodlouží. Dohrání vám tak zabere i přes 10 hodin. To je na 2D plošinovku nezvykle dlouho.

Mark of the Ninja - obrázky ze hry.

Grafická stránka připomíná kreslený film

Grafická stránka velmi připomíná hru Shank, i když není tolik barevná. Brutalitou a násilím autoři opět nešetřili. V kreslených filmečcích, které jsou opět brilantní, se animátoři neštítili ani useknutých končetin nebo gejzírů krve. Klei Entertainment zvládá své řemeslo dobře a není tak divu, že jejich služby využívají i jiná studia. Klei dělalo například kreslené filmečky do diablovky Torchlight II.

Hra původně vyšla na konzoli Xbox 360, ale ovládání bylo na rozdíl od Shanka slušně optimalizováno i pro osobní počítače. Celou hru lze bez vztekání projít i s ovládáním na klávesnici a myši. Není to sice tak komfortní jako s gamepadem, ale hra je i tak dobře hratelná a dokonce zábavná. To se u Shanka říct nedalo. U něj nekvalitní optimalizace ovládání drasticky snížila požitek z hraní.

Mark of the Ninja - obrázky ze hry.

Závěr a konečné hodnocení

Mark of the Ninja je opravdu zábavná hra, která vsází především na stealth akci. Můžete se sice bezhlavě vrhnout i do nějakého toho souboje, ale zábavě to určitě nepřidá. Pokud jste tichošlápci srdcem i duší, budete se královsky bavit. Navíc vám dohrání zabere slušné množství času. Všemu dodává lesk nádherní audiovizuální zpracování. Přeji vám temnou noc, nindžové!

widgety

P. S.: Mark of the Ninja je možné zakoupit prostřednictvím digitální distribuce her Steam.

Výhody

  • Hratelnost

  • Design úrovní

  • Délka hry

  • Vizuální stránka

Nevýhody

  • Pro někoho málo akce

  • Příběh je béčkový

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

120na80.cz: Nejsilnější alergeny jsou pryč

Nejsilnější alergeny jsou pryč

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup