Michal Franěk: za jednodenní LinuxExpo krize nemůže

Petr Krčmář 8. 3. 2010

Konference a veletrh LinuxExpo je už po mnoho let jednou z největších a nejočekávanějších linuxových akcí v Česku. Letos ale Expo čeká mnoho různých změn, které změní akci téměř k nepoznání. Po letech se opět vše vměstná do jednoho jediného dne. Vyzpovídali jsme Michala Fraňka, ředitele společnosti Exponet.

Krátce z historie

LinuxExpo se poprvé uskutečnilo v roce 2001 a od té doby se stalo jednou z největších linuxových akcí v Česku. Sílící uživatelská základna v Čechách si svým způsobem vynutila vznik samostatného specializovaného veletrhu LinuxExpo a velký zájem návštěvníků to dokázal, psal před devíti lety server Živě.cz.

Během následujících let se LinuxExpo zapsalo do povědomí všech českých linuxáků jako akce na vysoké úrovni a v roce 2008 jste LinuxExpo ocenili v anketě CZECH OPEN SOURCE, kde obsadilo příčku absolutního vítěze.

Na většině ročníků byli také zástupci serveru Root.cz a přinesli vám řadu reportáží:

Letos se LinuxExpo mění

Letošní jubilejní desátý ročník se uskuteční 20. dubna a kromě toho, že LinuxExpo bude jednodenní akcí, čeká nás na něm několik výrazných změn. Na změny a jejich důvody jsme se zeptali Michala Fraňka, ředitele společnosti Exponet, s.r.o. Můžete si také přečíst čtyři roky starý rozhovor s Michalem Fraňkem.

Michal Franěk
Michal Franěk (vlevo) přebírá
cenu CZECH OPEN SOURCE

Přechod na jednodenní akce je prý dán přirozeným vývojem a dal se očekávat. Vývoj k tomu postupně směřoval. Všechny ostatní konference, které pořádáme, jsou jednodenní. Jediné LinuxExpo si stále zachovávalo status vícedenní akce, řekl nám Michal Franěk. Také pro návštěvníky bude jednodenní Expo přístupnější. Většina partnerů i návštěvníků nechce nebo nemůže věnovat akci dva dny ze svého pracovního týdne. Stejně tak zástupci open-source projektů jsou ochotni udělat přednášku a zůstat jen jeden den na stánku. Dva dny už jsou pro ně často problematické.

Mění se také celková povaha akce. Už mnoho let je pozorovatelný odklon od klasických veletržních akcí, na který už doplatil český Invex, který se v loňském roce přeměnil na Invex Fórum. V tomto bodě se asi žádná změna čekat nedá. Výstavy a veletrhy z oblasti ICT v České republice prošly v posledních letech zásadním útlumem či zánikem, kromě čistě spotřebitelských akcí. Nedá se očekávat, že zrovna LinuxExpo bude v tomto směru výjimkou. Odborné akce se přesunuly do formy specializovaných konferencí. Tomu jsme se přizpůsobili, a přesně tímto směrem jde také LinuxExpo a nově i Open Source Conference, dodává Franěk.

Nově se oddělí Linux a open source

Stále skloňovaná krize v poslední době dopadá také na IT obor. Podle Michala Fraňka to ale není důvodem změny koncepce LinuxExpa. S krizi to souvislost nemá, partnerů bude obdobný počet jako v minulém roce. LinuxExpo jsme jako jednodenní naplánovali dlouho dopředu. Spíš to souvisí s obecným trendem, kdy na všechno máme méně času a vše musí být rychlejší.

Michal Franěk
Michal Franěk (zcela vlevo) hovoří na LinuxExpu 2009

Souběžně s letošním LinuxExpem se uskuteční také Open Source Conference. Dojde tak k oddělení témat „Linux“ a „open-source software“. Je to z naší strany jakési pojmenování stavu, který nastal již v uplynulých ročnících. Témata Linux a open source se samozřejmě překrývají, ale jsou to odlišné množiny. Existuje řada čistě komerčních produktů pro Linux, na druhé straně je mnoho open-source projektů, které s Linuxem souvisí okrajově nebo vůbec. Na straně návštěvníků i prezentujících tím také chceme oslovit skupinu lidí nakloněných open source, kteří ale nemusí být nutně součástí linuxové komunity, vysvětluje Michal Franěk.

Michal Franěk

Obě akce ale nebudou striktně oddělené, naopak bude mezi nimi možné volně přecházet a posluchači se budou setkávat ve společném předsálí. Akce budou probíhat společně v kongresovém centru U Hájků. Předsálí bude sloužit jako společný komunikační prostor a prostor pro stánky. Stejně tak návštěvníci budou mít možnost navštívit jakoukoliv přednášku z LinuxExpa nebo Open Source Conference. Témata přednášek budou odpovídat zaměření obou akcí. Ve zkratce řečeno, na LinuxExpu ‚více Linux‘, na Open Source Conference ‚více open source‘. První ročník OSC se bude věnovat především nasazení software ve školství. Pro úvodní ročník Open Source Conference jsme zvolili jako téma školství a vzdělávání. Řada přednášek se tedy bude věnovat e-learningovým systémům, open-source řešením ve školství a dalším příbuzným tématům, říká Michal Franěk.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Bizár sněmovního jednání

Bizár sněmovního jednání

120na80.cz: Cestovní lékárnička: na co nezapomenout

Cestovní lékárnička: na co nezapomenout

Podnikatel.cz: Výpadek internetu a #EET. Co s tím?

Výpadek internetu a #EET. Co s tím?

DigiZone.cz: VR i AR na vzestupu. Do roku 2018...

VR i AR na vzestupu. Do roku 2018...

Měšec.cz: Cestujte bez starostí, získejte výhodné pojištění

Cestujte bez starostí, získejte výhodné pojištění

Vitalia.cz: Epidemie: Klíšťová encefalitida po ovčím sýru

Epidemie: Klíšťová encefalitida po ovčím sýru

DigiZone.cz: Nova stahuje bonus díl „Tvoje tvář má...“

Nova stahuje bonus díl „Tvoje tvář má...“

DigiZone.cz: Kritické poznámky k DVB-T2

Kritické poznámky k DVB-T2

DigiZone.cz: Dabingové ceny znají letošní nominace

Dabingové ceny znají letošní nominace

Podnikatel.cz: 10 citátů Billa Gatese: tesat do kamene

10 citátů Billa Gatese: tesat do kamene

DigiZone.cz: Pardubicko: Výrazně posílen Mux 3

Pardubicko: Výrazně posílen Mux 3

Podnikatel.cz: Babiš představil daňovou revoluci Moje daně

Babiš představil daňovou revoluci Moje daně

Lupa.cz: U Chomutova vyroste dotované datacentrum

U Chomutova vyroste dotované datacentrum

Měšec.cz: Inspirujte se: kam investují čeští dolaroví milionáři?

Inspirujte se: kam investují čeští dolaroví milionáři?

Vitalia.cz: Margit Slimáková nesnáší rajskou, Petr Fořt pizzu

Margit Slimáková nesnáší rajskou, Petr Fořt pizzu

Měšec.cz: Vyplatí se spořit přes DPS?

Vyplatí se spořit přes DPS?

DigiZone.cz: Slováci první, Češi třetí. Krásný...

Slováci první, Češi třetí. Krásný...

Lupa.cz: Zaměstnanec T-Mobilu ukradl data o zákaznících

Zaměstnanec T-Mobilu ukradl data o zákaznících

Měšec.cz: Práce na tři směny? Neblázněte, mám doma psa

Práce na tři směny? Neblázněte, mám doma psa

DigiZone.cz: Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR