MS Office podporuje ODF... opravdu?

Jakub Šťastný 6. 2. 2007

Společnost Microsoft se konečně po letech naléhání uživatelů rozhodla pro podporu ODF ve svém kancelářském balíku MS Office. Není tak učiněno přímo, ale pomocí pluginu pro MS Word. Bohužel ne všechno je tak, jak má být. Jak vypadá konkrétní řešení? Je k dispozici zdarma? Ve kterých verzích funguje?

Proč ODF?

Otevřený formát ODF je ISO standardem pro kancelářské aplikace. Zahrnuje nejen oblast textových dokumentů, ale i tabulek, prezentací, grafů a databází. Byl vyvinut sdružením OASIS a je založen na souborech XML tvářících se díky zazipování jako jeden celek.

Kde se používá?

Ve světě open source byl tento formát přijat velmi kladně a již v poměrně krátké době se dostal do mnoha programů.

Že jej podporují OpenOffice je nad slunce jasné, dále je k dispozici například v Abiwordu a Gnumericu a od verze 1.4.2 jej můžete najít i v Koffice. A protože velmi moderním trendem je dnes Google a jeho software, podotýkám, že Google Spreadsheets si s ním též poradí.

Kromě software, který ODF edituje, je podpora ODF v mnoha dalších typech software. Má třeba již slušnou podporu ve vyhledávacím software. Od Beaglu přes Kat až po Google Desktop Search si vše s ODF poradí. A ještě zmíním odfReader, což je plugin do Firefoxu.

Existuje i další zajímavý software. Jako TeXistu mě potěšilo, když jsem zjistil, že TeX4ht umí převádět z LaTeXu do ODF.

Jak je podpora ODF implementována?

Jedná se o plugin kompatibilní s MS Wordem ve verzích 2003, XP a 2007. Asi tušíte – ne, v defaultní instalaci k dispozici není. Nefunguje ovšem ve směru do/z doc, ale do/z open XML. Protože open XML není ve starších verzích MS Office k dispozici, bude to mít za následek instalaci dalšího balíčku, ale k tomu se dostaneme.

Ptáte-li se na licenci, mám pro vás příjemné překvapení – plugin je uvolněn pod BSD licencí.

Chybí-li vám podpora dalších dalších ODF formátů, musíte si ještě počkat. Modul pro kompatibilitu s Calcem a Impressem by mohl být hotov zhruba koncem roku.

Jak to běhá?

Abychom se přesvědčili, nakolik to Microsoft myslí s podporou ODF vážně, nainstaloval jsem tento plugin do MS Office 2003 na Windows XP.

Instalace

Po stáhnutí pluginu a jeho úspěšném nainstalování se plugin sice vecpal do menu Wordu, nicméně nefungoval a jakákoliv snaha o práci s ním končila nějakou hláškou, která mi přišla spíše zavádějící než užitečná. Jsem přesvědčen, že zde to převážná většina průměrných uživatelů zabalí s tím, že to prostě neběží.

Já jsem jen odevzdaně vzdychl a řekl si, že když už je fakt nejhůře, je načase sáhnout po dokumentaci. Po trošce googlování, čtení poznámek k vydání a podobných kratochvílí jsem přišel na to, že tento drobný plugin má také své závislosti. Pokud máte Office 2007, stačí doinstalovat „pouze” .NET, v případě instalace na starší verzi Office je kromě toho nezbytné doinstalovat ještě Office Compatibility Pack. Když budete mít toto všechno, již by to mělo být schopné fungovat… i když… ale nepředbíhejme.

Plugin v praxi

První dokument, písmena „sflksja“ napsaná písmem Times New Roman standardní velikosti, mi to úspěšně přeložilo na ODF. Sice nechápu, proč musí být dokument k tomu uložen, ale budiž. Zajásal jsem, že to tedy přece funguje, ale neradoval jsem se příliš dlouho.

U jakýchkoliv složitějších případů (složitějších než ten rozehřívací) mi plugin nekompromisně zahlásil chybu a dokument nepřetransformoval, a to ani dokumenty, které mají pro ukázku na své homepage. Taktéž se mi je nepodařilo otevřít.

widgety

V diskusi jsem zjistil, že někomu i funguje, ale dělá z dokumentu pověstný rozsypaný čaj, což je asi ještě méně povzbudivé.

ODF plugin do MS Office
ODF

Závěr

Ačkoliv jsem neočekával moc, musím říci, že i tak mne plugin zklamal. Od samotné instalace, kdy ani instalátor není schopen upozornit, že v systému něco chybí, přes divné chování po absolutní nefunkčnost. Doufám, že alespoň v nových MS Office 2007 se bude chovat lépe. To zkusím zjistit do příště, tak doufám, že alespoň zde Microsoft nezklame.

Odkazy

Anketa

Myslíte si, že dostupnost kvalitního ODF pluginu zvýší používanost tohoto formátu?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

DigiZone.cz: Další programatické formáty

Další programatické formáty

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Co všechno je Facebook schopný cenzurovat?

Co všechno je Facebook schopný cenzurovat?

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

Vitalia.cz: Vodárny varují: Ve vodě z kohoutku jsou bakterie

Vodárny varují: Ve vodě z kohoutku jsou bakterie

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

DigiZone.cz: Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?