Neverputt: minigolf pro deštivé dny

Filip Vrlík 3. 8. 2007

Slunce se pomalu převaluje po obloze a my bychom si jej náležitě užívali, nebýt zavřeni ve sklepě s našimi počítači. Neklamné to znamení, že sezóna válení se na břehu průzračné kapaliny je v plném proudu. Patří k ní také veselé hry, které hrajeme obvykle v létě s oroseným kelímkem v ruce.

Neverputt je zábavným minigolfovým simulátorem. Máte-li rádi tuto populární hru hole a míčku, tak jen račte číst dále. Možná si vzpomínáte na starší recenzi titulu Neverball. Vězte, že se mu narodil mladší bratříček v podobě Neverputtu. Jak už to u rodiny bývá, jsou nerozluční. Nelze si stáhnout jen minigolf, avšak v článku se zaměříme logicky pouze na něj.

Neverputt 1

Bohužel se nedočkáme napínavého příběhu, jak minigolf zbožňující mladík překonává sám sebe a nepřízeň osudu po vzoru démonických hrdinů. Jednoduše si zahrajeme minigolf. Pro radost a bez příčiny. Po spuštění Neverputt nás přivítá hlavní nabídka a zároveň začíná prohlídka. V pozadí si povšimněte promítající se jedné z mnoha jamek, na niž během hraní natrefíte. Před zahájením nové hry doporučuji nahlédnout do sekce options. Zde si doladíte rozlišení obrazovky. K dispozici jsou velikosti od drobných 640×480 po dostačujících 1600×1200. Dále si zvolíte úroveň detailů grafických i zvukových, hlasitost atd. Jakmile s tím budete hotovi, nezbývá než zvolit novou hru (Play).

Stojí před vámi předposlední volba. Který kurz podstoupíte? K dispozici jsou hned tři. První má obtížnost kolísající mezi lehkou a střední. Je to základních osmnáct jamek v podání Neverputt. Přeci jen se v mnohém podstatně liší od klasických fádních jamek známých z reálného světa. Druhá část nabízí dalších osmnáct jamek na střední obtížnost. Poslední kurz vás provede abecedou. Pokud vám, stejně jako doteď mně, dělá správné pořadí písmenek problémy, zde je šance napravit drobný nedostatek. Jednotlivé úseky totiž čerpají inspiraci právě z tvarů písmen abecedy.

Neverputt 2

Máte už i zde jasno? Tak tedy poslední nutná část před samotným hraním! Navolení počtu hráčů. Maximálně číslo je čtyři, minimální poté jedna. Možnost měřit síly proti umělé inteligenci není k dispozici. Můžete se však porovnat se statistikou.

Neverputt 3

Co nyní? Nic složitého. Vidíme levitující plochu s jamku označenou praporkem a míčkem. S kamerou naneštěstí nelze libovolně manipulovat. Méně výrazné nerovnosti či záludnosti terénu tak mnohdy objevíme příliš pozdě. Standardně je kamera umístěna do pohledu fiktivního hráče. Po odpálení však sleduje pohyb míčku. Ve vaší moci je měnit sílu a směr úderu. Cílem je samozřejmě pomocí co nejmenšího počtu odpalů dostat míček do jamky. Průběžný stav celkových úderů je k dispozici po každém dokončení kola. Aktuální počet pokusů je zobrazen v levém dolním rohu. Neverputt ze sebe nedělá simulátor, jenž lpí na přesném kopírování skutečných faktů. Setkáme se tak například s inovacemi ve stylu teleportů, ujíždějících či mizejících terénů atd. A pokud míček vystřelíte moc silně, může se snadno stát, že přeskočí ochrannou bariéru a skončí v nekonečné prázdnotě.

Neverputt 4

Podívejme se nyní, jak je Neverputt zpracován z pohledu audiovizuálního. Graficky je vystavěn stejně jako Neverball. Čeká nás tak příjemné prostředí, ve kterém se můžeme v poklidu rozčilovat nad zmařenými odpaly a ztracenými míčky. Zvukový doprovod by také obstál. Celkově se mi zpracování zdá velmi povedené. Ovládání je snadné a hratelnost i přes pár nedostatků dobrá.

Myslím si, že pokud je minigolf jednou z vašich oblíbených her a rádi si ji dopřejete nejen venku, tak by Neverputt mohl být pro vás tím pravým. Zábavný simulátor potěší i hráče, kteří o sportu s názvem minigolf slyší poprvé v životě. Ostatně za zkoušku nic nedáte. Chopte se hole a vyrazte do říše osmnácti jamek, kde smysl pro přesnost rozhoduje o vítězích a poražených.

Neverputt 5

Neverputt je v instalaci skryt v balíku Neverballu, i na stránkách je zastrčený. Stáhneme tedy archiv neverball-1.4.0.tar.gz, rozbalíme a pomocí make zkompilujeme. Z knihoven je třeba mít nainstalované SDL a SDL: mixer, image a ttf. Po úspěšné kompilaci nám vypadne binárka neverputt, již stačí spustit.

Neverputt 6

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 2,93

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

120na80.cz: Co jí dělá? Sklerotizaci

Co jí dělá? Sklerotizaci

120na80.cz: Co lidi tropí se sádrou

Co lidi tropí se sádrou

Vitalia.cz: Tetanus v USA – i po odřeninách

Tetanus v USA – i po odřeninách

120na80.cz: 10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid

10 dezinfekcí: Vede „starý dobrý“ peroxid

DigiZone.cz: Konec geoblokace online médií?

Konec geoblokace online médií?

120na80.cz: Jak si udržet zdravou vaginu

Jak si udržet zdravou vaginu

120na80.cz: Velký přehled: 7 očkování proti exotickým nemocem

Velký přehled: 7 očkování proti exotickým nemocem

Podnikatel.cz: Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte

Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte

Vitalia.cz: 7 nemocí očí, které musíte léčit včas

7 nemocí očí, které musíte léčit včas

Vitalia.cz: Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

Lupa.cz: Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Jak EET vidí ajťák aneb Drahá vražda UX

Lupa.cz: Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

Válka e-shopů. Alza končí s Heurekou

Podnikatel.cz: Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

DigiZone.cz: Změní se veřejnoprávní status ČT?

Změní se veřejnoprávní status ČT?

Vitalia.cz: SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a s autismem nesouvisí

SÚKL: vakcíny jsou bezpečné a s autismem nesouvisí

Podnikatel.cz: Když už je sexy, tak ať taky funguje

Když už je sexy, tak ať taky funguje

Root.cz: Zákon o hazardu je v rozporu s ústavou

Zákon o hazardu je v rozporu s ústavou

Podnikatel.cz: Proměny stavebnice Seva. Znáte ji?

Proměny stavebnice Seva. Znáte ji?

DigiZone.cz: UPC umí televizi sedm dní nazpět

UPC umí televizi sedm dní nazpět