Nový Root po měsíci: jak funguje donační systém?

Redakce 29. 2. 2016

Je to právě měsíc, co jsme na serveru vyměnili vzhled. Je čas se podívat na to, co se mezi tím podařilo ještě vylepšit či opravit a jaké změny nás ještě v blízké budoucnosti čekají.

Je to právě měsíc, co jsme přepnuli vzhled na novou verzi. Vývoj probíhal otevřeně mnoho měsíců a stovkami připomínek do něj přispěla také čtenářská komunita. Protože měsíc je už nějaká doba, můžeme se poprvé ohlédnout a zkusit trochu bilancování.

Donační systém: téměř 40 000 Kč

Jednou z nějzásadnějších novinek byl donační systém, který umožňuje přímo přispět na provoz redakce. Volalo po něm hodně čtenářů, kteří si místo zobrazování reklam přáli raději poslat přímo nějakou tu korunu na provoz. Nakonec je výsledek velmi dobrý: za první měsíc jste poslali téměř 40 000 korun.

Celkem jsme přijali 42 plateb, drtivou většinu z nich tvoří platby kartou. Celkem pět plateb přišlo převodem, pět přes PayPal a jedna pomocí E-wallet. Přesně polovina platících použila automatickou opakovanou platbu, takže nás chtějí podporovat dlouhodobě. Máme už i prvního firemního podporovatele, firmu RehiveTech. Prý u nich pracuje pět našich čtenářů.

Pro úplně anonymní platby bez návaznosti na uživatele (a bez jakýchkoliv výhod) jsme zřídili nový účet 2400950397/2010, na který může poslat příspěvek kdokoliv. Vyslyšeli jsme tak četné prosby o nejjednodušší způsob placení  – převodem z banky. Tento účet je vyhrazen pro příspěvky, takže se nebudou míchat s ostatními platbami. Zatím anonymní platbu použil jeden čtenář, který se nám pak navíc deanonymizoval mailem.

Všem podporovatelům moc děkujeme!

Novinky

Před několika dny jsme nasadili novou verzi, která přinesla několik novinek – zejména výkonnostních. Ladíme totiž servery i nový vzhled tak, aby se vše načítalo výrazně rychleji. Víme, že je tu co zlepšovat, už jsme ale začali.

Nasadili jsme lepší kompresní algoritmy na obrázky. Fotografie komprimujeme pomocí mozjpeg, na grafiku používáme pngquant. Dokážeme tím obrázky zmenšit o desítky procent, jen na titulní straně jsme tím ušetřili více než 100 KB.

Dále jsme zapnuli automatické donačítání obrázků podle potřeby. Titulní strana teď tedy naskočí rychleji a obrázky se načtou, až pokud k nim dorolujete. To šetří čas, ale zároveň třeba i FUP na mobilních zařízeních. Pokud přejdete hned na některý z dnešních článků, nebude váš telefon zbytečně stahovat obrázky k těm ostatním.

Titulní obrázek je nově na zařízení posílán podle rozlišení obrazovky. Je zbytečné na malý mobil posílat obrovský obrázek, který stejně není schopen adekvátně zobrazit. Moderní prohlížeče umí automaticky načíst obrázek ve správné velikosti, takže toho využijeme.

Dále jsme zmenšili a pročistili soubory s CSS a JS, zapojili jsme více cachování a načítání některých objektů přesunuli na konec stránky. Opět by to mělo mít vliv jak na velikost, tak i na rychlost načtení a zobrazení stránky. Máme ještě v plánu rozdělit CSS na více částí podle typu stránek, abychom na všech neposílali vše.

Protože se mnohým čtenářům zdál boxík s fóry na titulní straně příliš utopený, posunuli jsme ho na stránce výrazně výše. Měl by tedy být dostupnější a rychle si tak můžete udělat přehled o tom, co je nového.

Drobností je pak vytvoření pevného místa pro horní banner, takže stránka už při jeho načtení necukne a odkaz vám těsně před kliknutím neuskočí pod rukama. Bohužel je to dáno tím, že reklamní systém nám předem nijak neoznamuje, zda danou pozici obsadí nebo ne, takže my nemáme jak mu při načítání stránky uvolnit místo. Tato reklamní pozice bývá obsazena téměř vždy, takže je lepší pro ni rovnou místo natrvalo vyhradit.

Co se chystá

Stále ještě není konec, pracuje se na dalších úpravách. V tuto chvíli je to zejména úprava diskusí pod články a zprávičkami, aby byly jednodušší, přehlednější a aby se příspěvků vešlo na obrazovku co nejvíce. Zároveň by mělo zmizet současné intenzivní odsazování zleva, kdy čtvrtá úroveň je již téměř nečitelná.

S tím souvisí také úprava prostoru pod článkem, kde je dnes příliš mnoho objektů, které se nepoužívají. Vše zjednodušíme, zobrazíme výrazný vstup do diskuse a související obsah. Na konci článku byste tak měli jasně vědět, kudy dál.

Třetí zásadní věcí je lišta se sociálními tlačítky. Stále je to experiment, který chceme za několik málo dalších týdnů vyhodnotit. V tuhle chvíli měříme míru používanosti této lišty a začali jsme měřit také přesný počet návštěvníků, kteří se ze sdíleného obsahu na Roota vrátí. Po vyhodnocení čísel se chceme rozhodnout, co s lištou dál.

Zkoušíme panel vpravo

Dnešní novinkou je přepnutí bočního panelu v obsahu na pravou stranu. Už teď ho tam vidíte →

Není to konečná varianta, jde opět o experiment, jehož výstupem budou statistiky. Opět ho necháme běžet několik týdnů a porovnáme, jak se změnilo jeho používání. Ten panel je pro nás velmi důležitý, protože jsme do něj přesunuli většinu reklam. Musíme proto pečlivě sledovat, co se po jeho přesunu děje v reklamním systému a podle toho se pak rozhodneme, jaký bude další postup.

Děkujeme všem čtenářům, kteří nám drží palce a přispějí konkrétním postřehem.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Signál roztroušené sklerózy: brnění končetin

Signál roztroušené sklerózy: brnění končetin

Vitalia.cz: Pepsi Cola mění sirup za cukr

Pepsi Cola mění sirup za cukr

120na80.cz: Jaké plavecké pomůcky vaše dítě ochrání?

Jaké plavecké pomůcky vaše dítě ochrání?

Podnikatel.cz: AČTO: Výjimka u EET pro farmáře? Nepřijatelné

AČTO: Výjimka u EET pro farmáře? Nepřijatelné

120na80.cz: I tuto vodu můžete pít

I tuto vodu můžete pít

Podnikatel.cz: Polská vejce na českém pultu Albertu

Polská vejce na českém pultu Albertu

Podnikatel.cz: Profese budoucnosti? Úředník nepřežije

Profese budoucnosti? Úředník nepřežije

Podnikatel.cz: Tahle praktika stála šmejdy přes milion

Tahle praktika stála šmejdy přes milion

Podnikatel.cz: Prodej na Alibabě? Malí hráči utřou nos

Prodej na Alibabě? Malí hráči utřou nos

Vitalia.cz: Taky je nosíte? Barefoot není pro každého

Taky je nosíte? Barefoot není pro každého

Měšec.cz: Platíme NFC mobilem. Konečně to funguje!

Platíme NFC mobilem. Konečně to funguje!

Měšec.cz: Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí vaše karta

Vitalia.cz: Jak může být v uzenině 150 % masa?

Jak může být v uzenině 150 % masa?

Lupa.cz: Největší pitominy s logem “nyní smart a připojené”

Největší pitominy s logem “nyní smart a připojené”

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

Root.cz: Bitcoin začal vyplácet jen půlku odměn

Bitcoin začal vyplácet jen půlku odměn

Lupa.cz: Změňte si výchozí heslo u routeru od UPC

Změňte si výchozí heslo u routeru od UPC

DigiZone.cz: Samsung uvolnil nástroj pro Tizen

Samsung uvolnil nástroj pro Tizen

Podnikatel.cz: Od baletu k požární ochraně. A jiné rarity

Od baletu k požární ochraně. A jiné rarity