Nemá náhodou autor nějaký tip na www stránku nebo něco takového, kde by bylo popsané, jakým způsobem má chunksize vliv na výkon pole?
Já už jsem se po tom pídil mnohokrát, a nakonec jsem byl rád, že jsem objevil alespoň nějaká doporučení, kolik by to asi tak mohlo být.
Vlákno názorů k článku
O (nejen) softwarových diskových polích (2)
chunksize
Re: chunksize
No ja jsem cetl jakasi doporuceni ohledne velikosti chunk size (== stripe size, != stride size) ve vztahu k dvema vecem:
1) ve vztahu k velikosti "block group" ext2 filesystemu aplikovaneho na pole (patrne obdoba FAT clusteru)
Odkaz: Software RAID howto, kap. 4.8
"RAID-0 with Ext2" a kap. 4.9 "Options for mke2fs"
http://www.ibiblio.org/pub/Linux/docs/HOWTO/other-formats/html_single/Software-RAID-HOWTO.html#ss4.8
2) ve vztahu k velikosti stopy (plotna v cylindru) na pouzitych fyzickych discich, coz se podle meho u dnesnich disku tezko zjistuje, nemusi to byt po cele plose konstantni atd.
Odkaz: PR White Paper od fy. 3ware - povsimnete si obrazku s "pilovym" grafem
http://www.3ware.com/products/pdf/twinstor.pdf
Jak uz tady v diskusi padlo, v pripade pole RAID5 je treba brat v uvahu take pomer cteni/zapisu.
Podle meho take rozhodne hraje roli prumerna velikost souboru, resp. linearne zapisovanych
bloku.
Re: chunksize
Chunksize by se mela nastavovat podle sluzeb a aplikaci, ktere bezi na danem RAIDu. Napr. pokud mam DB a ta ma velikost DB bloku 4KB je vyhodne mit stejnou velikost chunk.
Re: chunksize
A jak je to u RAID1? Me to pri startu pise:
md: RAID level 1 does not need chunksize! Continuing anyway.
Takze mi prijde, ze na RAID1 to snad vliv vubec nema..

