Objevte taje Root.cz: hodnocení diskusí

Petr Krčmář 27. 9. 2005

V posledním dílu se podíváme na řešení známkování diskusí na našem serveru. Proč hodnotit a jak je to technicky řešeno?

Proč hodnocení

Důvodem pro nasazení tohoto systému známkování diskusí byla snaha odfiltrovat nesmyslné příspěvky některých uživatelů. Lidí, kteří píší pod články obtěžující texty, stále přibývá, a to samozřejmě nejen na Rootu, ale je to obecný trend, který pravděpodobně úzce souvisí se vzrůstajícím množství lidí připojených k Internetu.

Řešit tento problém je velmi obtížné a je možno přistoupit ke klasické cenzuře, která je ale velmi nevděčná a pochopitelně pobuřuje i legitimní přispěvovatele. Samozřejmě víme, že cenzura není nikdy dobrým řešením. Naštěstí to není jediný způsob. My jsme využili automatické filtrace, kterou zajišťují sami uživatelé.

Kvalita příspěvku je velmi subjektivní pojem, a je proto třeba zajistit, aby byl tento systém dostatečně vyvážený a nikoho nediskriminoval. Jak to tedy funguje?

Jak probíhá hodnocení

Každý příspěvek může být čtenáři hodnocen na stupnici od 1 do 10. Nejvyšší číslo znamená nejvyšší kvalitu. Při kliknutí na stupnici se stránka znovu nenačítá, ale informace se uloží do cookie ve vašem prohlížeči. Při další návštěvě kterékoliv stránky na Rootu se informace z cookie předá serveru a vymaže.

Návštěva nemusí proběhnout bezprostředně po hlasování. Klidně si můžete otevřít deset záložek, v nich hlasovat a zase je pozavírat. Pak můžete odjet na dovolenou, a až se vrátíte a podíváte se na Roota, data se od vás načtou a uplatní na serveru. Hlasování je tedy velmi pohodlné a není potřeba se bát jakéhokoliv zdržení při čtení diskuse.

Co přesně se s vaším hodnocením stane, závisí na mnoha okolnostech. Důležité je, jak byl příspěvěk hodnocen ostatními čtenáři. Nedochází ale k obyčejnému průměrování výsledků. Není totiž známka jako známka. Desítka od jednoho čtenáře nemusí být stejnou desítkou, jakou zadá někdo jiný.

Reputace čtenářů

Každý čtenář má totiž také vlastní reputaci, která se odvíjí od toho, jak jsou hodnoceny jeho příspěvky. Hodnocení čtenáře s vysokou reputací je samozřejmě důležitější a má větší váhu než hodnocení někoho, jehož reputace se blíží bodu mrazu.

Reputace samotná se také pohybuje v rozmezí 1 až 10 a je zároveň základní známkou, kterou obdrží příspěvek těsně po napsání. Pokud tedy čtenář s reputací 6 napíše nový příspěvěk, bude tento příspěvek startovat také se známkou 6.

Reputace čtenářů je ovlivnitelná několika způsoby. Jedním z nich je samozřejmě snaha psát co nejkvalitnější a nejvíce relevantní příspěvky. Kredit ale také narůstá psaním zpráviček nebo článků. Stálí autoři proto mají vysoké skóre, stejně jako jejich příspěvky. Je to pochopitelné, jsou to lidé, jejichž názory jsou velmi přínosné a věcné.

Přesným opakem kvalitních a prověřených autorů jsou neregistrovaní anonymové, jejichž příspěvky mají na začátku nastaveno nízké hodnocení. Protože nejsou registrovaní, nemají u systému velkou důvěru a jejich texty jsou automaticky řazeny k těm horším, přestože mohou být někdy přínosné. Pokud to tedy myslíte s psaním příspěvků vážně, zaregistrujte se a vaše příspěvky už nebudou zbytečně diskriminovány svou anonymitou.

Co s tím

Samotné hodnocení by ale bylo k ničemu, kdybychom jej nemohli nijak využít. V uživatelském profilu každého čtenáře je možno nastavit individuální hranici kvality textů dělící diskuse na ty, které stojí za to ještě číst, a na ty, které jsou už méně kvalitní a nezajímají vás.

Můžete si pak u článků nechat zobrazovat jen takové příspěvky, které splňují vaše nároky na kvalitu. To ale neznamená, že ostatní nemůžete číst. Pokud bude některý textík v diskusi záviset na předchozím, který se vám nezobrazil, můžete si klepnout na odkaz Zobrazit a bez načtení stránky se vám příspěvěk ukáže.

IOT

Doporučuji chvíli sledovat, které příspěvky se vám zobrazují, a podle toho si případně laťku kvality poupravit. Určitě se vám pak budou diskuse číst lépe.

Pokud chcete vědět víc o tom, jak často čtenáři hlasují a pro jaké známky se rozhodují nejčastěji, doporučuji článek Co přinesl nový Root – statistiky.

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 3,23

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Podnikatel.cz: Obchody zavřou během 3 svátků

Obchody zavřou během 3 svátků

Vitalia.cz: Očkování a autismus ve světle vědeckého objevu

Očkování a autismus ve světle vědeckého objevu

Měšec.cz: Velký jističový podfuk

Velký jističový podfuk

120na80.cz: Superpotraviny. Jaké to jsou?

Superpotraviny. Jaké to jsou?

Podnikatel.cz: Nepřišlo vaše hlášení k DPH? Beřnák po vás jde

Nepřišlo vaše hlášení k DPH? Beřnák po vás jde

Podnikatel.cz: Podání u DPH ve špatném formátu? Je neúčinné

Podání u DPH ve špatném formátu? Je neúčinné

Vitalia.cz: Tyhle dorty se prostě nepovedly

Tyhle dorty se prostě nepovedly

Podnikatel.cz: Nedodáte hlášení k DPH. Pokutu vám prominou

Nedodáte hlášení k DPH. Pokutu vám prominou

Vitalia.cz: Farmářské trhy na Kulaťáku - už 250x

Farmářské trhy na Kulaťáku - už 250x

Vitalia.cz: Prodají farmáři svoji duši?

Prodají farmáři svoji duši?

Lupa.cz: Kolik je v Česku amatérských elektroniků?

Kolik je v Česku amatérských elektroniků?

120na80.cz: Chtějí být jako Ken a Barbie. Končí jako trosky

Chtějí být jako Ken a Barbie. Končí jako trosky

Vitalia.cz: Galerie: Kulajda – jak na to

Galerie: Kulajda – jak na to

Podnikatel.cz: Google PageRank nadobro zmizel

Google PageRank nadobro zmizel

Vitalia.cz: Na přebytek bílkovin nemáme játra ani ledviny

Na přebytek bílkovin nemáme játra ani ledviny

Podnikatel.cz: Upravuje se použití paušálních výdajů

Upravuje se použití paušálních výdajů

Lupa.cz: Stát chce vytěsnit malé firmy z trhu

Stát chce vytěsnit malé firmy z trhu

Podnikatel.cz: Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Vitalia.cz: Pomóc! Obyčejný knoflík je dohání k šílenství

Pomóc! Obyčejný knoflík je dohání k šílenství

Lupa.cz: Počátky internetu v ČR? Sny a sdílené halucinace

Počátky internetu v ČR? Sny a sdílené halucinace

Ušetřete