Objevte taje Root.cz: hodnocení diskusí

Petr Krčmář 27. 9. 2005

V posledním dílu se podíváme na řešení známkování diskusí na našem serveru. Proč hodnotit a jak je to technicky řešeno?

Proč hodnocení

Důvodem pro nasazení tohoto systému známkování diskusí byla snaha odfiltrovat nesmyslné příspěvky některých uživatelů. Lidí, kteří píší pod články obtěžující texty, stále přibývá, a to samozřejmě nejen na Rootu, ale je to obecný trend, který pravděpodobně úzce souvisí se vzrůstajícím množství lidí připojených k Internetu.

Řešit tento problém je velmi obtížné a je možno přistoupit ke klasické cenzuře, která je ale velmi nevděčná a pochopitelně pobuřuje i legitimní přispěvovatele. Samozřejmě víme, že cenzura není nikdy dobrým řešením. Naštěstí to není jediný způsob. My jsme využili automatické filtrace, kterou zajišťují sami uživatelé.

Kvalita příspěvku je velmi subjektivní pojem, a je proto třeba zajistit, aby byl tento systém dostatečně vyvážený a nikoho nediskriminoval. Jak to tedy funguje?

Jak probíhá hodnocení

Každý příspěvek může být čtenáři hodnocen na stupnici od 1 do 10. Nejvyšší číslo znamená nejvyšší kvalitu. Při kliknutí na stupnici se stránka znovu nenačítá, ale informace se uloží do cookie ve vašem prohlížeči. Při další návštěvě kterékoliv stránky na Rootu se informace z cookie předá serveru a vymaže.

Návštěva nemusí proběhnout bezprostředně po hlasování. Klidně si můžete otevřít deset záložek, v nich hlasovat a zase je pozavírat. Pak můžete odjet na dovolenou, a až se vrátíte a podíváte se na Roota, data se od vás načtou a uplatní na serveru. Hlasování je tedy velmi pohodlné a není potřeba se bát jakéhokoliv zdržení při čtení diskuse.

Co přesně se s vaším hodnocením stane, závisí na mnoha okolnostech. Důležité je, jak byl příspěvěk hodnocen ostatními čtenáři. Nedochází ale k obyčejnému průměrování výsledků. Není totiž známka jako známka. Desítka od jednoho čtenáře nemusí být stejnou desítkou, jakou zadá někdo jiný.

Reputace čtenářů

Každý čtenář má totiž také vlastní reputaci, která se odvíjí od toho, jak jsou hodnoceny jeho příspěvky. Hodnocení čtenáře s vysokou reputací je samozřejmě důležitější a má větší váhu než hodnocení někoho, jehož reputace se blíží bodu mrazu.

Reputace samotná se také pohybuje v rozmezí 1 až 10 a je zároveň základní známkou, kterou obdrží příspěvek těsně po napsání. Pokud tedy čtenář s reputací 6 napíše nový příspěvěk, bude tento příspěvek startovat také se známkou 6.

Reputace čtenářů je ovlivnitelná několika způsoby. Jedním z nich je samozřejmě snaha psát co nejkvalitnější a nejvíce relevantní příspěvky. Kredit ale také narůstá psaním zpráviček nebo článků. Stálí autoři proto mají vysoké skóre, stejně jako jejich příspěvky. Je to pochopitelné, jsou to lidé, jejichž názory jsou velmi přínosné a věcné.

Přesným opakem kvalitních a prověřených autorů jsou neregistrovaní anonymové, jejichž příspěvky mají na začátku nastaveno nízké hodnocení. Protože nejsou registrovaní, nemají u systému velkou důvěru a jejich texty jsou automaticky řazeny k těm horším, přestože mohou být někdy přínosné. Pokud to tedy myslíte s psaním příspěvků vážně, zaregistrujte se a vaše příspěvky už nebudou zbytečně diskriminovány svou anonymitou.

Co s tím

Samotné hodnocení by ale bylo k ničemu, kdybychom jej nemohli nijak využít. V uživatelském profilu každého čtenáře je možno nastavit individuální hranici kvality textů dělící diskuse na ty, které stojí za to ještě číst, a na ty, které jsou už méně kvalitní a nezajímají vás.

Můžete si pak u článků nechat zobrazovat jen takové příspěvky, které splňují vaše nároky na kvalitu. To ale neznamená, že ostatní nemůžete číst. Pokud bude některý textík v diskusi záviset na předchozím, který se vám nezobrazil, můžete si klepnout na odkaz Zobrazit a bez načtení stránky se vám příspěvěk ukáže.

Doporučuji chvíli sledovat, které příspěvky se vám zobrazují, a podle toho si případně laťku kvality poupravit. Určitě se vám pak budou diskuse číst lépe.

Pokud chcete vědět víc o tom, jak často čtenáři hlasují a pro jaké známky se rozhodují nejčastěji, doporučuji článek Co přinesl nový Root – statistiky.

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 3,23

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Root.cz: CESNET monitoruje všechny toky ve své síti

CESNET monitoruje všechny toky ve své síti

Lupa.cz: Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Google navádí, jak krást fotky, stěžuje si ČTK

Vitalia.cz: Pozor na potraviny s atropinem

Pozor na potraviny s atropinem

Podnikatel.cz: Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

120na80.cz: V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

Měšec.cz: Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Root.cz: EU chce zrušit anonymní platby

EU chce zrušit anonymní platby

Root.cz: Android KitKat je stále nejrozšířenější

Android KitKat je stále nejrozšířenější

Vitalia.cz: Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Podnikatel.cz: Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Vitalia.cz: Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Pro otrlé: 42 obrázků, které budou na cigaretách

Podnikatel.cz: Registr všech účtů. Konec daňovým únikům?

Registr všech účtů. Konec daňovým únikům?

Lupa.cz: Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Lupa.cz: Foto: Jak se skladuje zboží pro Koloniál.cz

Foto: Jak se skladuje zboží pro Koloniál.cz

Lupa.cz: Pokud chcete být špičkový programátor…

Pokud chcete být špičkový programátor…

Lupa.cz: Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Podnikatel.cz: Nepodáváte přiznání? Možná ale musíte

Nepodáváte přiznání? Možná ale musíte

Vitalia.cz: Incest: Tabu nad jiné

Incest: Tabu nad jiné

Lupa.cz: Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Lupa.cz: Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Wi-Fi o vás ví mnohé. Co umí hotspot v hospodě?

Ušetřete