Nepoměr mezi využíváním a přispíváním do OSS je obecný problém, netýká se ani jen zdaleka IBM, ani jen komerčních subjektů. Vždyť jen kolik čtenářů roota OSS používá kolik a kolik do něj nějak aktivně přispělo (kódem, penězi)! Včetně mě!
IBM je druhý největší přispěvatel do Linux kernelu. Matter of fact. Hned za RedHatem. Není pravda že by nepřispívalo.
http://lwn.net/Articles/222773/ - Who wrote 2.6.20? - [Posted February 21, 2007 by corbet]
Who paid them
Top changeset contributors by employer
(Unknown) - 25.0%
Red Hat - 12.8%
(None) - 7.7%
IBM - 7.4%
IBM prostě investuje do věcí které ji přináší zisk a to kernel ANO a OOo NE. Podívejte se na patche které IBM poslalo do kernelu, vesměs serverové věci, mainframy, nic moc pro desktop. A na čem IBM vydělává - mainframy, servery, železo i SW.
IBM se už (minimálně) jednou s desktopem spálila, s OS/2. IBM se zbavuje (redukuje) desktopu i co se týče HW - viz prodej ThikPadu do Lenova.
Lotus Symphony se asi moc nedaří (ani se nedivím, stále založené na OOo 1.x!! Minimální funkcionalita navíc, o moc větší nároky na HW a tak dále) takže IBM investuje do OOo méně, resp. vůbec.

