Chcete si jako první vyzkoušet novou podobu Root.cz? Přepněte na beta verzi.

Hlavní navigace

Názory k článku
Optické vlastnosti průhledných těles

Pavel Mlčoch aura:76

Aquarium

celé vlákno
Chtel jsem se zeptat, jestli se nekdo z vas nechce zhostit projektu svobodneho akvaria. Jedine co na linuxu trosku slusne vypada je jedno akvarium pod wine, ale neda se to pouzit ani jako screensaver. V tomhle serialu je videt pekna prace, tak by nebylo spatny to dotahnout do nejakeho konkretniho projektu. Kdo by doma nechtel mit akvarium za darmo a jeste se o nej nemuset starat :D
Jirka
Jirka (neregistrovaný)
12. 8. 2008 9:56 Nový

Re: Aquarium

celé vlákno
To by se mi take libilo mit takove akvarko. Zkousel jsem to rozjet pod wine a i kdyz to nejakym zpusobem funguje, jako screensaver to pouzit nelze ;o(
wellczech
wellczech (neregistrovaný)
12. 8. 2008 23:47 Nový

index lomu

celé vlákno
jde nastavit index lomu i jiný než větší roven jedné? třeba menší než jedna, nebo dokonce menší než nula? Objevilo se nedávno několik článků o látkách se záporným indexem lomu (http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=613399&tro5341_0_1), šlo by to vykreslit?
Pavel Tišnovský aura:98
13. 8. 2008 9:35 Nový

Re: index lomu

celé vlákno
určitě jde nastavit index lomu i v intervalu 0-1, POV-Rayi je to celkem jedno, prostě vypočítá úhel lomu od kolmice. Je to vlastně to stejné, jako když paprsek vychází z prostředí s větším IOR do prostředí s menším IOR. Jestli jde zadat záporný index lomu nevím, můžu vyzkoušet (docela mě zajímá výsledek).

btw, to že existuje látka se záporným indexem lomu znamená, že v ní světlo začne "couvat"? Nedovedu si to představit, ale já si vlastně ani nedovedu představit "komunikaci" dvou částic na libovolné vzdálenosti bez časového zpoždění, tak je to asi možné :-)
wellczech
wellczech (neregistrovaný)
13. 8. 2008 23:05 Nový

Re: index lomu

celé vlákno
jj, v podstatě bude "couvat" :) ne zpět po stejné trajektorii, ale zalomí se mnohem více a v postatě se zalomí do stejné poloroviny odkud vzešel, nikoliv tedy do druhé poloriviny pod jiným úhlem (když tedy při používání výrazu polorovina budu uvažovat 2D svět a ne 3D)

viz taky úplně dole na stránce http://mfweb.wz.cz/fyzika/166.htm
ToM
ToM (neregistrovaný)
14. 8. 2008 13:01 Nový

Re: index lomu

celé vlákno
Pěkně to je vysvětlené zde http://www.rochester.edu/news/show.php?id=2544

Jenom teda asi nejde jednoduše pro takové případy použít Huygensův princip šíření vlnění.
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Ušetřete