Ortho Robot: když se kolem vás točí svět

Jakub Zelenka 11. 5. 2012

Ortho Robot je další logická hra od týmu Stabyourself. Stejně jako dříve recenzovaná hra Mari0, se lehce inspiruje hrou Portal, ale půjčuje si od ní spíše grafický styl než herní mechanizmy. Vžijte se do role robota, kterému dochází baterie a snaží se dostat na místo dobití a může otáčet celým robotem.

Nedávno jsme na Rootu recenzovali hru Mari0. Jednalo se o zkřížení logické FPS akce Portal a klasiky všech klasik skákačky s italským instalátorem Mariem. Za tímto netradičním mixem stálo herní studio Stabyourself. I v případě Ortho Robot se malinko Portálem inspirovalo. První teasery z Portalu totiž ukazovaly 2D animaci panáčka, jak za pomocí portálové pistole řeší jednotlivé hádanky. V podobném stylu se nese i Ortho Robot, jen ty herní prvky jsou malinko jiné.

Příběh je vedlejší, jde o herní principy

Epický příběh aby člověk u logických her pohledal a ani Ortho Robot není žádnou výjimkou. Jste skoro až násilně, bez zbytečných řečí kolem, vrženi do hry. Okénko s krátkým textem vám ve stručnosti vysvětlí pravidla hry a můžete se dát do hledání správné cesty. Cílem je vždy dojít na zelené políčko, aby se váš robot mohl dobít. V konečném součtu bodů se počítá vaše rychlost a počet tahů, které urazíte.

Obrázky ze hry Ortho Robot

Nejedná se ale o labyrint či posouvání dílků, abyste vytvořili cestu k cíli. Pohybujete rovnou s celým prostorem. Autoři tento trik nazývají CSWD a pomáhá vám podobně jako teleport překonat obrovské vzdálenosti. Jde vlastně o optický klam. Když se podíváte na mapu z boku, tak kostičky v pozadí vypadají, jako že leží vedle sebe. Pak je můžete s robotem přejít. Stručně řečeno, 3D prostor se změní na 2D.

Proč si to trochu nezkomplikovat?

Není to ale tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Do bílých dílků, jenž od sebe nerozlišují vzdálenost, jsou zamíchány ještě červené. Ty fungují na malinko jiném principu. Pokud se například podíváte na arénu ze shora a jedna z červených kostek je výš než druhá, neprojdete dál. Poznáte to velmi jednoduše. Pozadí za vámi zčervená jako semafor na křižovatce.

Obrázky ze hry Ortho Robot

Pokud chcete své konečné skóre ještě malinko vylepšit, můžete se pokusit sesbírat všechny peníze na mapě. Většinou jsou tam tak dvě mince. Vtip tkví v tom, že při hledání způsobu, jak se k nim dostat, vám utíká čas navíc a také přibývají tahy. Někdy je tak opravdu velké dilema, zda se vyplatí pro lesklý plíšek oklikou dojít nebo zamířit rovnou do cíle. Já například se sbíráním začal až při opětovném hraní.

Jde hlavně o přehlednost

Jak už jsem psal, Ortho Robot se inspiruje Portalem. Grafická stránka je tedy dost podobná výukovým videím v teaseru a tutoriálu hry. Vše jen není tak hezky uhlazené a váš avatar vzhledem připomíná spíše robota než člověka. Prostor v pozadí je neustále v pohybu a reaguje na váš pohyb. Někdy jsem měl drobný pocit, že jsem na tripu, ale alespoň vám z toho není špatně jako u jiných psychedelicky laděných her.

Obrázky ze hry Ortho Robot

Zvuková stránka je velmi střídmá. Pokud nepočítám těch pár elektronických zvuků, které občas zapípají, naleznete ve hře pouze dvě hudební skladby. Jedna je určená jen pro hlavní menu a druhá hraje při řešení úrovní. Překvapivě, ač se jedná pouze o dvě písničky, jsou velmi chytlavé. Docela mě při hraní dostaly do nálady a udržovaly rychlé tempo při řešení hádanek. Neměl jsem náladu nikde okounět a zvažovat každý krok, což se nakonec projevilo v dobrém čase, ale bohužel i množství použitých tahů.

IOT

Málo obsahu a pomalu se stupňující obtížnost

Ortho Robot bohužel disponuje pouze šestnácti úrovněmi. Není to moc, neboť tři třetiny hry dokončíte pomalu s prstem v nose. Obtížnost se stupňuje opravdu pomalu, což je škoda. Čekal bych, že při tak malém počtu levelů budu mít po šesté úrovni co dělat, abych přišel na správné řešení. Celou kampaní tak proletíte, pokud se někde nezaseknete, za necelou hodinu. Problém by mohl vyřešit editor tratí, ten ale hra na rozdíl od předchozího kousku studia Stabyourself Mari0 neobsahuje.

Obrázky ze hry Ortho Robot

Závěr a konečné hodnocení

Pokud nečekáte nic velkého, můžete si s Ortho Robot dobře ukrátit třeba pauzu na oběd. Herní doba se pohybuje kolem jedné hodiny a vaše hlava nebude zrovna dvakrát namáhána. Je velká škoda, že autoři neposkytli hráčům víc obsahu. Hra disponuje dobrým nápadem s velkým potenciálem. Takhle se ale jedná spíš o demonstraci herních možností, než o plnohodnotný herní zážitek.

Výhody

  • Dobrý nápad

  • Zábavná hratelnost

  • Hudba

Nevýhody

  • Málo levelů

  • Pomalu se stupňující obtížnost

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 1,00

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Lupa.cz: Jaký je Průvodce světem Arduina?

Jaký je Průvodce světem Arduina?

120na80.cz: Superpotraviny. Jaké to jsou?

Superpotraviny. Jaké to jsou?

Vitalia.cz: Tyhle cupcaky je hřích sníst

Tyhle cupcaky je hřích sníst

Lupa.cz: V Brně vyvinuli rychlý internet do letadel

V Brně vyvinuli rychlý internet do letadel

Vitalia.cz: 5 receptů s léčivým účinkem: magnolie

5 receptů s léčivým účinkem: magnolie

Vitalia.cz: Maurer: Nechci Jamieho Olivera za pět miliónů

Maurer: Nechci Jamieho Olivera za pět miliónů

Vitalia.cz: Prodají farmáři svoji duši?

Prodají farmáři svoji duši?

Lupa.cz: Proč ve vlaku není signál? A který vagón je nejhorší?

Proč ve vlaku není signál? A který vagón je nejhorší?

Vitalia.cz: Na přebytek bílkovin nemáme játra ani ledviny

Na přebytek bílkovin nemáme játra ani ledviny

Vitalia.cz: 7 situací, kdy ženy škodí svým ňadrům

7 situací, kdy ženy škodí svým ňadrům

Podnikatel.cz: Ve hře jsou další výjimky u EET

Ve hře jsou další výjimky u EET

Podnikatel.cz: Prodá jen 15 obědů denně. Co dělá špatně?

Prodá jen 15 obědů denně. Co dělá špatně?

Podnikatel.cz: Upravuje se použití paušálních výdajů

Upravuje se použití paušálních výdajů

Lupa.cz: Stát chce vytěsnit malé firmy z trhu

Stát chce vytěsnit malé firmy z trhu

Vitalia.cz: Proč jsou po vyřazení lepku zdravější?

Proč jsou po vyřazení lepku zdravější?

Podnikatel.cz: Google PageRank nadobro zmizel

Google PageRank nadobro zmizel

Lupa.cz: Počátky internetu v ČR? Sny a sdílené halucinace

Počátky internetu v ČR? Sny a sdílené halucinace

120na80.cz: Pánové, odřené bradavky při běhu nejsou nutné

Pánové, odřené bradavky při běhu nejsou nutné

DigiZone.cz: Böhmen und Mähren v režii Ondřeje Trojana

Böhmen und Mähren v režii Ondřeje Trojana

Podnikatel.cz: Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Marodí méně, ale když už, tak skoro 40 dnů

Ušetřete