Picasa pro Linux: první vlaštovka od Google

Petr Krčmář 30. 5. 2006

Nedávno po internetu proběhla zpráva o tom, že Google vydal linuxovou verzi programu Picasa. K čemu tento program vlastně je? Co umí a jaké jsou naopak jeho nedostatky? Jak se Google zhostil jeho portace na Linux? Na tyto a další otázky vám odpoví následující článek.

Google a jeho programy

Google je známý nejen jako provozovatel ohromného vyhledávače, ale také jako výrobce mnoha zajímavých programů. Umí se prostě rozhlédnout kolem, říct „Tohle chybí” a udělat to. Takto vznikl například Google Earth, Google Talk, Google Desktop Search a další.

Bohužel všechny tyto aplikace jsou k dispozici jen pro MS Windows, a tak si jich moc neužijeme. Vypadá to ale, že se začíná blýskat na lepší časy. Google totiž uvolnil první aplikaci pro Linux, kterou je Picasa.

Opravdu pro Linux?

No dobře, není to až tak úplně pravda. Picasa není kompilovaná pro Linux, ale běží pod Wine. Možná se teď zatváříte kysele a řeknete si, že tohle přece není nic nového a co s tím má Google. Inu je to tak, že Google podpořil Wine, přidal do něj nemalé množství nových částí a ty pak zveřejnil a nechal zařadit do hlavní větve. Pak vzal Wine, Picasa a Gecko, celé to okořenil, upekl a zabalil do jednoho balíčku.

Asi to není systémové řešení a možná bychom byli raději za nativní aplikaci, na druhou stranu Google zasponzoroval Wine a v důsledku máme balíček, který nám prostě běží. Všechny změny provedené ve Wine můžete najít na code.google.com.

Co je to Picasa

Jedním dechem: Organizátor fotografií. Umožňuje vám velmi pohodlně hledat, editovat, třídit, organizovat a sdílet fotografie. Dovoluje vám jednoduše fotografie stáhnout, setřídit do alb, přejmenovat, vypálit na CD a vůbec provádět veškeré operace, které budete potřebovat.

Běžet by program měl na všech linuxových distribucích s X Window systémem, glibc 2.3 a vyšší. Vyžaduje pochopitelně procesor Intel 386 a kompatibilní. Zatím je k dispozici pouze v angličtině, ale další verze budou i v jiných jazycích. Existuje dokonce i česká varianta (zatím jen pro MS Windows), takže se pravděpodobně dočkáme.

Stahujeme …

Stránka tohoto programu se nachází na picasa.google.com a stránka s linuxovými soubory je pak na picasa.google­.com/linux/dow­nload.html.

Software je k dispozici ve třech formách: jako balíček .deb, jako .rpm a v podobě univerzálního instalačního souboru. V každém případě má přibližně 25 MB. Samotný Picasa zabírá 9 MB, Wine 12 MB a jádro Gecko, které je taky přibaleno, ještě navíc 3 MB.

… a instalujeme

Já jsem zvolil univerzální balíček a instaloval jsem jako běžný uživatel. Stačilo soubor stáhnout, dát mu příznak pro spouštění ( chmod +x picasa-2.2.2820-5.i386.bin) a pustit.

Instalace Picasa

Program nejprve zkontroluje svou integritu a poté zobrazí klasické instalační okno. V podstatě není potřeba nic měnit, možná si jen můžete vybrat lepší cestu pro instalaci. Samotný proces instalace trval asi 20 sekund. Program sliboval 76 MB zabraného prostoru, nakonec to bylo 81. V adresáři programu se dokonce objevil spustitelný soubor s názvem uninstall. To pro případ, že by se vám Picasa nelíbil.

Spouštíme a provozujeme

Při prvním startu se vás program zeptá, jakým způsobem má hledat fotky. Pokud máte ve svých obrázcích pořádek, doporučuji raději ručně zvolit, ve kterém adresáři je má Picasa hledat. Jestliže ale máte něco tam, něco támhle a zbytek někde úplně jinde, dokáže Picasa prohledat celý váš disk. Třeba najdete i něco, co jste dávno přestali hledat. Počítejte ale s tím, že to bude nějakou chvíli trvat.

Picasa - start
Pridani obrazku

Jak vidíte na obrázcích okolo, rozhodně se nemusíte omezovat jen na fotografie a můžete si nechat naindexovat třeba naskenované zápisky z přednášek.

Až se podaří vše najít, program automaticky roztřídí fotografie do vlastní databáze. V té se můžete rychle pohybovat, můžete jednotlivé snímky třídit, přejmenovávat a podobně. Je možno také vytvářet další galerie a fotky v nich duplikovat. Fyzicky se vám ovšem na disku místo nezmenší, vše probíhá jen v programu.

Obrazky
Dalsi obrazky

Velmi pěkná je také funkce ukrytá pod tlačítkem timeline, která umožní procházení jednotlivých galerií dle časové posloupnosti.

Prohlizec

Picasa ovšem umí nejen zobrazovat, ale také nabízí některé základní úpravy fotografií. Pokud například potřebujete zesvětlit, poopravit histogram nebo mírně rotovat, všechny nástroje jsou pěkně pohromadě.

Uprava obrazku

Picasa dokáže velmi dobře posloužit i jako nástroj při prezentacích. Slideshow zvládá bravurně.

Slideshow

Velmi mě potěšila stabilita celé aplikace. Za celou dobu testování jsem nezaznamenal nejmenší problém. To se o jiných aplikacích provozovaných pod Wine říci nedá. Je holt vidět, že si to Google pořádně zkontroloval předem.

Chyby a nedostatky

Abychom jenom nepěli chválu, zmíním se o problémech s Picasa. Protože se nejedná o nativní aplikaci, ignoruje veškeré nastavení grafického vzhledu vašeho systému. Pokud jste tedy zvyklí na jednotnou podobu desktopového prostředí, Picasa vám ji naruší.

Druhým problémem je špatná (neboli žádná) podpora češtiny. Z pracně popsaných adresářů zbyde jen rozsypaný čaj. V tomto směru snad ale můžeme očekávat zlepšení v dalších verzích.

Třetí problém opět vychází z Wine, které, ač není emulátorem, přece jen nějaký ten kus výkonu ukousne. Pokud jste tedy náruživí fotografové a na disku vám leží tisíce fotografií, musíte počítat s jistým snížením výkonu celé aplikace.

Závěrem

Linuxová varianta Picasa se pravděpodobně každému líbit nebude. Má své mouchy a především ji nevyužije každý uživatel. Jisté ale je, že si Google vyzkoušel, že dokáže vytvářet jednoduše instalovatelné aplikace pro Linux. Picasa by tak mohl být jen první linuxovou vlaštovkou v Googlově stáji. Nechme se překvapit.

Anketa

Používáte na třídění fotografií nějaký program?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: VR i AR na vzestupu. Do roku 2018...

VR i AR na vzestupu. Do roku 2018...

120na80.cz: Léky a dietní opatření při kopřivce

Léky a dietní opatření při kopřivce

DigiZone.cz: ČTÚ květen: rušení TV vysílání narůstá

ČTÚ květen: rušení TV vysílání narůstá

Lupa.cz: Sdílíte na Facebooku soukromé odkazy?

Sdílíte na Facebooku soukromé odkazy?

Měšec.cz: Cestujte bez starostí, získejte výhodné pojištění

Cestujte bez starostí, získejte výhodné pojištění

Lupa.cz: Vydavatelé jsou v háji, ale neumí si to připustit

Vydavatelé jsou v háji, ale neumí si to připustit

Vitalia.cz: Máte chutě? Nejezděte do světa, ale do Dobřichovic

Máte chutě? Nejezděte do světa, ale do Dobřichovic

DigiZone.cz: Kanály Novy na Slovensku oficiálně?

Kanály Novy na Slovensku oficiálně?

Vitalia.cz: Tohle kafe má být hit léta

Tohle kafe má být hit léta

120na80.cz: Proč komáři létají hlavně večer?

Proč komáři létají hlavně večer?

DigiZone.cz: Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

DigiZone.cz: Mobilní aplikace pro DVTV je tady

Mobilní aplikace pro DVTV je tady

Vitalia.cz: Epidemie: Klíšťová encefalitida po ovčím sýru

Epidemie: Klíšťová encefalitida po ovčím sýru

Lupa.cz: Jaké IoT tarify nabízejí mobilní operátoři?

Jaké IoT tarify nabízejí mobilní operátoři?

Měšec.cz: Inspirujte se: kam investují čeští dolaroví milionáři?

Inspirujte se: kam investují čeští dolaroví milionáři?

Lupa.cz: Vzali věc, která fungovala, a přidali internet

Vzali věc, která fungovala, a přidali internet

Podnikatel.cz: Zůstat na Heurece je čiré bláznovství

Zůstat na Heurece je čiré bláznovství

Podnikatel.cz: Babiš představil daňovou revoluci Moje daně

Babiš představil daňovou revoluci Moje daně

DigiZone.cz: Nova stahuje bonus díl „Tvoje tvář má...“

Nova stahuje bonus díl „Tvoje tvář má...“

Lupa.cz: Nej aplikace? Vodafone, Mozkovna, Záchranka

Nej aplikace? Vodafone, Mozkovna, Záchranka