Pohled na Thunderbird 2 (alpha 1)

Petr Krčmář 11. 8. 2006

Po vydání první betaverze Firefoxu 2 vyšla i první alfa jeho přímého příbuzného, kterým je Thunderbird 2. Abyste věděli, co můžete čekat a jakých novinek se dočkáte, prozkoumali jsme za vás novou verzi. Novinek je mnohem méně než v případě Firefoxu, ale i přesto jsou zajímavé.

Před týdnem jsme pro vás připravili recenzi nové betaverze Firefoxu 2. Abychom nezůstali nic dlužni ani Thunderbirdu, který používá mnoho uživatelů právě jako doplněk zmíněného Firefoxu, rozhodli jsme se podívat se na zoubek i jemu.

V případě FF se jednalo o betu, ale TB je ještě ve fázi alfa. Je tedy ještě více ve stádiu hrubé stavby a čeká ho ještě mnoho práce. Nedoporučujeme tuto verzi nasazovat do ostrého provozu.

Start a stabilita

Nová verze je k dispozici jen v anglickém jazyce, a to pro platformy Linux, MS Windows a Mac OS X. Existují ještě neoficiální porty pro OS/2 a Solaris. Mozilla je sice nepodporuje, ale i přesto by měly být použitelné.

Pokud chcete novou verzi vyzkoušet, stačí ji stáhnout a rozbalit do libovolného adresáře. Máte-li na disku v adresáři .thunderbird svůj ostrý profil, určitě si jej zálohujte. Nikdo vám zatím nedokáže zaručit, že jej alfaverze vážně nepoškodí.

TB 5

Nový Thunderbird startuje opět o něco svižněji než jeho starší vydání a celkově se zdá být rychlejší. Několik dní jsem jej intenzivně používal a nepozoroval jsem žádná vytuhnutí ani pády.

Štítky

Na první pohled to nevypadá, že by se něco důležitého změnilo. Hned na ten druhý si ale všimnete v horní liště s tlačítky nového obrázku s brýlemi a nápisem Tag. Tato nová funkce umožňuje jednotlivým mailům nastavit vlastní značky.

TB 1

Kromě těch přednastavených si můžete vytvořit libovolné množství vlastních. Můžete si tak označit maily důležité, soukromé, nepodstatné nebo třeba anglické. Jak tuto možnost využijete, je jen na vás. Je možno použít i více tagů najednou. Mail převezme takovou barvu, jakou má posledni zvolený tag.

Důležité je, že tagovat můžete zprávy už při doručení. Ve filtrech je k tomu specializované pravidlo. Pošta se vám tedy může obarvovat automaticky. Stejně tak je možno podle tagů následně vyhledávat nebo si nechat zobrazit jen určitý druh pošty.

Přepínání pohledů na složky

Další novinkou jsou dvě malé šipky nad panelem, který zobrazuje jednotlivé poštovní složky. Starší verze ukazovala jen jeden pohled na strom složek. Nyní je možno přepínat mezi několika verzemi:

  • Všechny složky
  • Nepřečtené složky
  • Oblíbené složky
  • Naposled navštívené
TB 2

Tato funkce je velmi užitečná zejména ve chvíli, kdy používáte několik samostatných účtů s mnoha složkami. Výpis je pak možno zmenšit do přijatelné podoby.

Správce doplňků

Stejně jako Firefox 2 bude i druhý Thunderbird obsahovat nový správce doplňků, který se bude starat jak o správu vzhledu, tak i o rozšíření. Veškeré doplňky tak máte po ruce na jednom místě.

TB 3

Vylepšené oznámení nové pošty

Staré verze uměly upozornit na novou poštu jen přehráním zvoleného zvukového souboru. To mohlo být v některých situacích nedostatečné, a tak byla přidána možnost zobrazení oznamovacího dialogu.

TB 4

Ten se objeví vtipně jen ve chvíli, kdy na novou poštu přijde Thunderbird sám při „pravidelné obchůzce” účtů. Pokud si přijetí pošty vyžádáte sami, není potřeba dialog ukazovat, a tak se nezobrazí. Bohužel v Linuxu se mi jej nepodařilo vyvolat. Na MS Windows ale funguje. Netuším, jestli je to chyba mého window managera nebo se v Linuxu vůbec neukazuje.

Rozšíření

Otázka rozšíření je podobně problematická jako v případě Firefoxu. Po instalaci nové verze se TB pokusí zjistit, zda jsou nainstalované doplňky kompatibilní s novou verzí. Pokud tomu tak není, sám se je pokusí aktualizovat. Když se aktualizace nezdaří nebo stále není k dispozici nová verze kompatibilní s Alfou, rozšíření se jednoduše deaktivuje.

Podporovaných rozšíření není k dispozici mnoho, ale postupně se objevují a věřím, že až bude 2.0 oficiálně k dispozici, bude jich už valná většina kompatibilní.

Panely stále nikde

Velmi jsem se těšil na prohlížení pošty v panelech. Bohužel zatím po nich není ani vidu ani slechu. Problém pravděpodobně není v technické realizaci, vždyť Firefox už panely umí mnoho let. Podle vývojářských diskusí je spíš problém v samotném zadání.

Vývojáři se nemohou dohodnout na tom, co všechno má být rozděleno do panelů. Jestli mají zobrazovat jen jednotlivé maily nebo i složky nebo třeba celé účty. Až se dohodnou, třeba se této zajímavé funkce také dočkáme. Kdy to ale bude, asi ještě nikdo neví.

Závěrem

Kromě uživatelských novinek, které jsme si popsali, je řada změn ukryta pod povrchem. Byla opravena řada chyb a doladěno několik problémů. Některé další novinky se ještě do verze 2.0 objeví. Zatím musíme ještě chvíli počkat.

Anketa

Používáte FF a TB?

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 3,11

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Lupa.cz: Zaplatíme ti, když ti seženeme práci

Zaplatíme ti, když ti seženeme práci

Vitalia.cz: Tři sta kilogramů tuňáka obsahovalo histamin

Tři sta kilogramů tuňáka obsahovalo histamin

Vitalia.cz: Syndrom počítačového vidění: stačí dvě hodiny denně

Syndrom počítačového vidění: stačí dvě hodiny denně

120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

DigiZone.cz: Konec geoblokace? Ani náhodou…

Konec geoblokace? Ani náhodou…

Vitalia.cz: Sója a rakovina

Sója a rakovina

Podnikatel.cz: Myšlenky Henryho Forda. Berte je za své

Myšlenky Henryho Forda. Berte je za své

120na80.cz: 10 nej přípravků na holení

10 nej přípravků na holení

120na80.cz: Co jí dělá? Sklerotizaci

Co jí dělá? Sklerotizaci

Podnikatel.cz: Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Přechod z OSVČ na firmu? Totální šok!

Podnikatel.cz: Různé podoby lahve Coca–Coly. Úchvatné

Různé podoby lahve Coca–Coly. Úchvatné

120na80.cz: Jak si udržet zdravou vaginu

Jak si udržet zdravou vaginu

Podnikatel.cz: Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Podnikatel.cz: Proměny stavebnice Seva. Znáte ji?

Proměny stavebnice Seva. Znáte ji?

Vitalia.cz: Mražené ryby z Makra byly falšované

Mražené ryby z Makra byly falšované

Lupa.cz: Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Vitalia.cz: Muži kouří 24 cigaret denně, ženy o dost míň

Muži kouří 24 cigaret denně, ženy o dost míň

DigiZone.cz: Konec geoblokace online médií?

Konec geoblokace online médií?

Vitalia.cz: 7 nemocí očí, které musíte léčit včas

7 nemocí očí, které musíte léčit včas

Podnikatel.cz: Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte

Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte