Postprocesing u fotografií ohňostrojů

Milan Piller 2. 1. 2013

V dnešním posilvestrovském článku vás zasvětím do návodu, jak zlepšit fotografie, které jste vyfotili během ohňostrojové noci a kdy budete jistě čelit nejednomu nepříznivému vlivu při samotném pořizování fotografií. Návod je šitý na míru Gimpu, ale s trochou šikovnosti jej použijete v kterémkoliv editoru.

Než začneme fotit

Na úvod bych začal několika technickými poznámkami při samotném pořizování ještě dříve, než se vrhneme na jejich samotnou úpravu a které jsem ze zkušenosti získal. Jakmile jste se rozhodli začít fotit ohňostroje, vězte, že na ně nepotřebujete žádnou zvláštní drahou výbavu. Nepotřebujete drahé objektivy a vystačíte si klidně se setovým objektivem, neboť nastavení fotoaparátu je pro setové objektivy celkem výhodné a neznevýhodňuje je v této oblasti.

Fotografuje se z větší míry na malá ohniska. Kresba objektivů je při větší cloně znát u většiny objektivů a zde budete clonit alespoň na 9 a výš, ISO by mělo být na hodnotě 100 a tudíž nemusíte porovnávat různé fotoaparáty a vždy by měli být výsledkem pěkné fotografie. Potřebujete fotoaparát, se kterým tyto hodnoty nastavíte manuálně, manuálně se nastavuje i ostření fotoaparátu na nekonečno a ze zkušenosti ještě malinko přiblížím, ale ne o moc.

Fotoaparát nesmí mít zapnuté automatické ostření, od toho je právě ostření na do nekonečna kompenzované vyšší clonou tak, aby vše mezi nekonečnem a vámi bylo ostré. Dále také by měl být součástí výbavy stativ a dálková spoušť, ale ani toto není povinné. Protože se většinou fotí na nízké ohnisko, a to např. i 15–18 mm, při vteřinové expozici by zdravý člověk měl přístroj za pomoci zapnuté stabilizace fotoaparát udržet bez chvění.

Jdeme ven

Chce to se dobře obléct, neklepat se zimou, pevný postoj a lokty u sebe nejlépe opřené o tělo. Režim fotoaparátu je vždy BULB bez možnosti ovlivňovat výslednou expozici. Nejdůležitější návod, jak dělat hezké fotky ohňostrojů (teď to přijde a povím vám to), je: dobře se postavit na to správné místo a hlavně nestát moc blízko.

Nyní, když máme fotografie vyfocené a přineseme si je domů, zjistíme že jsou plné kouře, někdy moc světlé i od toho kouře a někdy zase moc tmavé. Některé ohňostroje jsme nestihli a jejich paprsky už na snímku dolétávají, některé obrázky jsou zase málo syté a mdlé a když už se to zdá nějak použitelné, je tu zase výrazná ztráta barevnosti.

Zkrátka a dobře, teď víte, že zachytit expozici ručně je hodně těžké. Dnešní návod pro Gimp bude taková univerzální úprava fotografie jak si poradit s tím kouřem, nežádoucími světelnými vlivy tj. přílišnou lokální světlostí a i naopak, jak si v jednom návodu poradit se ztmavením a také jak zvýraznit barvy. Na počátku je mdlá fotografie, kterou upravíme v Gimpu.

Opravujeme v Gimpu

Jako první zduplikujeme vrstvu a klikneme na ni, aby se nám zaktivovaly veškeré úpravy v ní. Tato nová vrstva bude nad tou původní. Přejdeme do voleb „Barvy“ a v menu vybereme „Odbarvit vrstvu“. Opět přejdeme do voleb „Barvy“ a zvolíme „Invertovat“ a barvy obrátíme. Znovu upravíme vrstvu pomocí „Filtrů“ a vybereme „Umělecké“ a pak „Jemná záře“. Výchozí nastavení bude stačit. Ve výsledku získáme vrstvu jako na následujícím obrázku.  

Tuto vrstvu zprůhledníme v nastavení vrstev na 50 % pomocí měkkého světla, jako na dalším obrázku.

Poté znovu zduplikujeme původní vrstvu s ohňostrojem a přeneseme ji nejvýše. Pak přejdeme ve volbách „Barvy“ na nástroj „Odstín–sytost“ a v nastavení přidáme sytost na úroveň kolem 50. Zde doporučuji si zneviditelnit ostatní vrstvy a zkontrolovat, jestli je fotografie ještě mdlá či nikoliv. Pokud ano, přidejte na kontrastu v nástroji „Jas-kontrast“. Tuto vrstvu oproti té předchozí zprůhledníme naopak tvrdým světlem na stejnou hodnotu okolo 50 %.

Zde je důležitý vyvážený poměr mezi předchozí úpravou kontrastu a hodnotou zprůhlednění, neboť se nemusí tolik přidávat kontrast a může se přidat na hodnotě průhlednosti. Pro výsledek jsem nepřidával na kontrastu, ale hodnota zprůhlednění byla o to vyšší, na 60 %.

widgety

Když to shrnu, máme zde celkovou úpravu fotografie, kdy si pouze průhledností upravujete zároveň jak světlost, tak tmavost a i sytost barev, a to bez zbytečného zesvětlování fotografie a zásahu do tmavých částí či naopak zhoršování sytosti barev.

Na závěr vám přeji hodně úspěchů do nového roku a šťastnou mušku při lovení těch nejhezčích fotek, a nezoufejte, když něco nevyjde. Je tu přece ještě Gimp na nějakou tu finální úpravu. Připojuji na závěr pro představu ještě pár fotografií, jak lze výše zmíněné úpravy využít.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

120na80.cz: Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

DigiZone.cz: Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Numan Two: rozhlasový přijímač s CD

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Pryč se zastaralým stravováním ve školách

Pryč se zastaralým stravováním ve školách

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Podnikatel.cz: Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

Instalatér, malíř a elektrikář. "Vymřou"?

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel