Názory k článku
Programovací jazyky používané v SSSR (část 1 – DSSP)

100% Lenin
100% Lenin (neregistrovaný) 85.90.127.---
23. 2. 2010 7:04 Nový

A dojde i na lokalizované jazyky?

Svého času se tu programovalo i v různých derivátech Basicu, které měly zajímavou vlastnost, celá množina příkazů se psala v azbuce.
Dojde v dalších dílech i na tyto speciality?

Pozůstatkem takové lokalizace je místní specialita, kdy si koupíte programové vybavení (myslím, že například 1S (http://www.1c.ru/)) a své extenze si můžete psát v azbuce nebo anglicky.
Je zajímavé vidět program napsaný v azbuce. Zvyknete si, zase to není až tak neobvyklé.
Další místní specialitou je to, že narážíte na strategii typu:
Chceme aby náš SW byl dobrý? Pokud ano, pak musíme mít vlastní programovací jazyk.
Na otázku proč? Se mi dostalo vysvětlení, že pak nám to horko těžko někdo ukradne.
A to je teprve ta správná pecka, když mátě takový SW a musíte dát dohromady partu programátorů, kteří musí dodělat to a přibastlit to a to a ještě ono.

To by i sám Lenin Power začal nadávat rusky a dobrovolně by se dal na pokání.

všem příjemný den.

Karel
Karel (neregistrovaný) ---.uhul.cz
23. 2. 2010 8:13 Nový

Re: Programovací jazyky používané v SSSR (část 1 – DSSP)

Chlape ses dobre, to je skoro na knizku. I kdyz hodne clanku na rootu ma vysokou kvalitu. Tento serial je o ligu jinde. Nic nez jen chvala.

Viky
Viky (neregistrovaný) ---.28.broadband3.iol.cz
23. 2. 2010 12:05 Nový

Drobná chybička

Slovo SPACE ve Forthu neznamená vložení znaku mezera na zásobník, ale vytisknutí mezery. K vložení znaku mezera na zásobník slouží slovo BL.

V.Novák
V.Novák (neregistrovaný) 62.168.56.---
23. 2. 2010 12:39 Nový

Kdysi jsem měl knihu Programmirovanije na jazyke Kobol,

kde celý jazyk byl kompletně přepsán do ruštiny. Takže VYČITAJ místo SUBTRACT (nepletu-li se moc) a pod. Bohužel to, co v angličtině dokonce vypadá jako věta, ve slovanských jazycích je hrůzné.

Já vůl tu knihu v rámci nějakého stěhování vyhodil…

Ale učebnici Snobolu mám!

klusacek
klusacek (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
23. 2. 2010 14:31 Nový

dojde i na Refal?

Pekny clanek. Bude i nejaka zminka o Refalu?

http://en.wikipedia.org/wiki/Refal

Na rozdil od Algolu prelozeneho do azbuky a mirne modifikovaneho Forthu, je to neco noveho, vzhledem k dobe vzniku asi i puvodniho a dodnes pomerne pokrokoveho (beznym stylem prace v Refalu bylo vyuziti metaprogramovani (via partial evaluation), kdy si uzivatel napsal interpretr sveho jazyka (v Refalu) a pak ve svem jazyce popsal co chce resit. Misto aby to ale nakonec spustil interpretovane, prohnal takovy program pres tzv. superkompilator, coz byl program v refalu, ktery vyhodnotil slozeni interpretru s programem ktery by mel interpretova, cimz mu vysel (mnohem rychlejsi) program v Refalu ktery delal totez — ten se pak spustil).

Mard
Mard (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
23. 2. 2010 14:56 Nový

No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Že by ruský továrišči nazvali svůj programovací jazyk zkratkou z angličtiny a použivali pro zápis programu zkratky z anglických slov popisujících činnost příkazu? A neukradli to někde v tý zahnívající kapitalistický cizině, jako věšinu toho ostatního vybavení? Pamatuji na ČVUT EC1045, co k ní bylo dodánu i ruské programové vybavení a tam bylo dokonce i spojení na americkou helpline :-)

Viky
Viky (neregistrovaný) ---.28.broadband3.iol.cz
23. 2. 2010 15:59 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Že ruský režim byl na fig ještě neznamená, že v SSSR žili samí blbečci. Mimo to, obšlehávání byla, je a bude běžná věc vždycky a všude – pokud je někdo ve vývoji dál. Je docela logické, že po desetiletích zasahování ideologie do vědy, jež způsobilo technologické zaostávání, radši okopíruju to, co už jinde funguje, než abych ztrácel čas s vlastním vývojem na zelené louce. To je za dané situace jediný způsob, jak ten náskok stáhnout. A řekl bych, že to, že si vybrali k okopírování především technologické řady od IBM, svědčí naopak o poměrně velké prozíravosti východních odborníků.
Pokud jde o používání anglických slov – to je naprosto normální, tak jako je normální v muzice používat italské názvosloví – a bylo tomu tak i v SSSR. Zmíněné překlady klíčových slov do azbuky apod. bych považoval spíš za kuriozity.
Mimoto, autor jazyka Refal, Valentin Turčin, měl sám problémy s režimem. V 70. letech ho z politických důvodů vyhodili z práce a vzala si ho na mušku KGB. Myslím, že lidé jako on si vaše opovrhování a dehonestování rozhodně nezaslouží. Ti lidé dělali co bylo v jejich silách a v rámci podmínek, jež v té době v té zemi panovaly, aniž by se mnohdy dočkali nějakého uznání. Já před nimi naopak smekám, že za takových okolností ty technologie skutečně okopírovat dokázali a ještě vytvořit nějaké vlastní – bez adekvátních pracovních podmínek a v situaci, kdy byl nedostatek úplně všeho. Na co měla IBM tisíce lidí a stamilionové rozpočty, na to muselo ve východním bloku stačit pár desítek lidí a rozpočet, že by za to za mořem ani nepořídili polední kávičky. Však také na Západě si moc dobře všímali práce těchto lidí a usilovali o ně jak za minulého režimu, tak po jeho pádu – místo aby se dost primitivně posmívali jejich práci, jako třeba někteří zdejší borci, kteří ve srovnání s nimi v životě nic nedokázali.

BTW – АЛгоритмический язык РЕкурсивных Функций mi nepřipadá zrovna jako angličtina.

100% Lenin
100% Lenin (neregistrovaný) 85.90.127.---
23. 2. 2010 17:20 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Mírný souhlas,

dle pana Kafarova staršího, ho zabáslo vnitro v padesátých letech za „propagaci imperialistické pavědy – Kybernetiky“.
Dneska je to jméno, které je na západ od nás pojmem a ne dojmem.
Jeho přednášky byly excelentní a formovaly technické myšlení pro nové technologie.
Kafarov mladší byl divous, ale s partou těch správných lidí vytvořil terminálové rozhraní pro nás študáky, které makalo způsobem „když poznám část direktivy Fortranu, zbytek za tebe dopíšu“.
Strašně mne to štvalo, ale dneska je to normální věc.
Škoda, měl to patentovat. To by gůgl asi pěkně cáloval a ostatní taktéž (v našeptávačích) :-).
Zkoušky stály za to a někdy mám dojem, že to kvantum teorie a praxe co jsme měli k dispozici je dnes nahrazováno blábolením. Lidi aby jeden hledal.

Asi to je dáno tím, že tehdy to vše bylo nové a kam se člověk vrtl, tam mohl něco vytvořit. Dnes je to již o něčem jiném, ale nenechte se zmást – i vy můžete klidně tvořit. I vy můžete dokázat, že jste lepší než-li ti nadšenci před 40–50 lety.
Ne jenom mlátit prázdnou slámu a pomlouvat něco, o čem nic, ale opravdu nic, nevíte.

Příjemný zbytek dne.

houska
houska (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
23. 2. 2010 22:19 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Jiste, vsude jsou schopni lide. Ale tamejsi system, jak jste spravne napsal, jim nepral. Takze se zamyslete, co asi tak vymyslel svetoborneho ten, co nastoupil (jiste s pozehnanin KGB) na Turcinovo misto po jeho vyhazovu, zda Turcin mohl po vyhazovu neco prosadt a jak asi tak vykazoval nejakou cinnost onen nahradnik jinak nez kopirovanim zvenci. Je podle mne mimo veskerou pochybnost, ze i rusti soudruzi byli tupi hovada (ba asi jeste tupejsi nez nasi kvuli mnohem vetsi izolaci), takze byt vama, soudruhu bych se nezastaval. Bez Jermaka a Dezneva by to nedotahli ani na Horni Voltu.

Viky
Viky (neregistrovaný) ---.28.broadband3.iol.cz
23. 2. 2010 23:24 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Soudruzi aparátčici nejspíš ano, ale inženýři a technici, kteří ty počítače dávali fyzicky do kupy, v žádném případě. A to jsou ti, které jsem měl na mysli.

houska
houska (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
23. 2. 2010 23:39 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Jenze ono to nebylo oddelene, vime? Jak si treba vysvetlujete famozni poruchovost sovetske techniky?

Viky
Viky (neregistrovaný) ---.28.broadband3.iol.cz
24. 2. 2010 0:38 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Svatá prostoto! To myslíte vážně, nebo si jen děláte srandu? Když soudruzi ideologové provedou čistky ve výzkumácích a podnicích, kybernetiku prohlásí za buržoazní pavědu a pak si najednou po dvaceti letech uvědomí, že je to docela užitečná věc a vám řeknou „soudruhu, co bylo, to bylo, teď potřebujeme počítače, tak se koukej snažit a během příští pětiletky ať je to hotový, pracující lid tě tu celou tu dobu trpěl, tak teď ukaž, že to nebylo zbytečně…“ To by mě opravdu zajímalo, co byste vy za takové situace vykouzlil za zázraky. Vy si patrně nedovedete představit, co to bylo za stresy pro všechny zúčastněné… Když byl někdo veřejně očerněn, že zatímco Kombajn Uhlovič Báňskij láme v dolech rekordy, tak vy nejste schopen ani plnit plán ve výrobě počítačů a máte vysokou poruchovost. No ještě aby! Když vám DRAMky z jiné fabriky dodávají s dvouletým zpožděním a jsou kazové, když někdo zapomněl naplánovat výrobu prachobyčejných konektorů FRB a vy je nemáte čím nahradit atd… A samozřejmě je jasné, že stejné problémy měla i ta fabrika na integráče, když jí subdodavatelé nebyli schopni dodat materiály, polotovary a nástroje v dostatečné kvalitě. Prakticky neustále se musely řešit ještě tyhle problémy navíc. Ty obšlehlé počítače byly navenek skutečně kopie, ale vevnitř ty jednotlivé moduly byl skoro komplet redesign, prostě protože ty součástky, z nichž byly originály, nebyly k dispozici, nebo byly příliš drahé a nebyly v potřebném množství. Když vám chybí potřebný materiál, peníze, lidi, čas a konec konců i zkušenosti z dřívějška, tak se nikdo nesmí divit, že výsledek nemůže být ideální.

atarist
atarist (neregistrovaný) ---.redhat.com
24. 2. 2010 11:10 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Tak treba Koroljova napred taky zavreli do gulagu nekde na Sibiri (od te doby mel podlomene zdravi) a potom zjistili, ze bez nej proste do vesmiru nepoleti. Takze ho udelali sefem kosmickeho programu, samozrejme te technicke casti, okolo se asi pohybovalo dost politruku atd. Samozrejme to vuubec neni idealni, ztraci se tak spousta casu a tech nejlepsich lidi, proto take toto zrizeni technicky zacalo zaostavat.

atarist
atarist (neregistrovaný) ---.redhat.com
24. 2. 2010 11:13 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

To byla vyhoda :-), stejne jako v pripade pocitace SAPO. Proste clovek musel pocitat s poruchami, tak to uz dopredu navrhnul tak, aby to fungovalo i v pripade poruchy, takze jisteni RUZNYMI technologiemi atd. Vyplatilo se to v kosmickem programu, takze se ted lita hlavne z Bajkonuru, zatimco levnejsi ale poruchovejsi raketoplany jdou do srotu.

V.Novák
V.Novák (neregistrovaný) 62.168.56.---
24. 2. 2010 12:32 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Raketoplány rozhodně nejsou levnější. Měly být levnější – protože opakovaně použitelné. Jenže se ukázalo, že opakovaná použitelnost je TAK drahá, že vyrobit komplet novou raketu – a tu při letu komplet zničit – je řádově levnější než raketoplán po každém letu kompletně repasovat. A bez toho to nejde.

Rusové technice moc nevěří – a tak ji stavějí co nejspoklehlivější a kde se dá spolehnout na fyziku, tak to udělají. Američani jsou optimisti.

pe25tr
pe25tr (neregistrovaný) ---.vzlu.cz
24. 2. 2010 13:35 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Sověti zůstali u „spolehlivých“ lodí Sojuz proto, že jim nic jiného nezbylo. Projekt raketoplánu Buran… však víte. Američané lodě Apollo přestali používat, protože mohli…

klusacek
klusacek (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
24. 2. 2010 15:00 Nový

apollo

celé vlákno

Americani prestali Apollo pouzivat, protoze von Braun upadl v nemilost. Puvodne se planovalo ze tu technologii pouziji pro orbitalni stanice a pro zakladnu na mesici a existoval rozpocet na vyvoj a stavbu odvozene rakety ‚Nova‘ (nekolikrat vetsi nez saturn-5) urcene k pilotovane misi na Mars s cilem pristat tam v roce 1984, ale Nixon to zamitl (pritom i po prepoctu na dnesni penize to bylo mnohonasobne min nez naklady na soucasne ropne/ideove valky).

von Braunovi nemohli zapomenout praci pro Hitlera a taky to, ze byl na verejnosti pomerne obliben, tak se ho zbavili metodou povyseni. Udelali pro nej v NASA specilani ‚papirove vysokou‘ pozici, ktera ale nemela zadne rozhodovaci pravomoci.

Kdyz se ho zbavili tak pak po jeho smrti vyhazeli vsechny nemecke inzenyry aby meli moralne cisty vyvojovy team. Posledni co von Braun ovlivnil byla koncepce raketoplanu: rozmluvil jim single-stage-to-orbit design, protoze videl ze na neco tak komplikovaneho nemaji.

Pritom bez nej bychom na mesici do ted urcite nebyli. Byl to on, kdo chodil se vsemi poradci Kennedyho na golf, na hon, na plesy a nekolik let do nich hucel ze je mozne tam pristat.

V.Novák
V.Novák (neregistrovaný) 62.168.56.---
24. 2. 2010 15:49 Nový

Re: apollo

celé vlákno

Existoval program Apollo Applications, který na základě Apolla (a byla to vynikající loď!) a Saturnu (což byla vynikající raketa) měl vést ke stavbě orbitálních stanic, měsíční základny a případně dokonce dálkových letů k Marsu a Venuši bez přistání. Místo LEM měl být k Apollu připojen obytný modul.

Otázka je, jak by tohle dopadlo, osobně si myslím, že let na Měsíc byl na hraně použitelné techniky i technologie – ale orbitální stanice byly reálně.

Tak to všechno zahodili a jali se vynalézat raketoplán… A tím se tak dokonale uzemnili, že je Sověti zase předběhli. Co – předběhli… Předklopýtali! Jenže i pomalou chůzí předejdu toho, kdo stojí.

V.Novák
V.Novák (neregistrovaný) 62.168.56.---
24. 2. 2010 15:42 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Raketoplán Buran měl lepší koncepci než STS, ale jeho provoz byl stejně drahý jako STS – a to SSSR/Rusko neutáhlo.

Ovšem Rusové se měli k čemu vrátit, protože Sojuz nezavrhli jako USA Saturny. Když po havárii Challengeru neměli Američani čím létat (a dokonce měli nedostatek i obyčejných raket pro vynášení družic), uvažovali o návratu k Apollu a Saturnu – a zjistili, že nemají dokumentaci, výkresy se ztratily, linky jsou zrušené,… takže není k čemu se vracet a museli nadále používat drahé a málo bezpečné raketoplány.

Že je Sojuz (a tím myslím jak několik modifikací raket, tak kosmickou loď) nejspolehlivější pozemšťany vyrobený kosmický prostředek, je uznáváno všeobecně a ani NASA se s tím neskrývá.

Američani přestali Apolla používat, protože postupovali obvyklou americku cestou – rychlý rozběh, zavržení všeho dosavadního, „to uvidíte, co my vyvineme!“ – a pomalé ukončení, odstoupení a nadšený rozběh k dalšímu holubovi na střeše. STS museli dokončit, protože prostě seděli na Zemi a mohli jenom zírat, jak Sověti lítají, budují kosmické stanice, učí se žít v kosmu týdny a pak měsíce, pak déle než rok a vozí tam cizí kosmonauty.

jui
jui (neregistrovaný) ---.142.broadband4.iol.cz
24. 2. 2010 18:50 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Tyto údaje mám z jedné knížky…
Cena rakety je v řádově v milionech $
Jeden start raketoplánu vyjde na 0,5 miliardy $, dalších 0,5 miliardy stojí kontrola technického stavu… musí se zkontrolovat každá keramická destička atd…

Kdesi jsem četl takové trefné přirovnání…
Zatímco Američané vyvíjí pero, které je schopno psát ve stavu beztíže, rusové použijí obyčejnou tužku…

100% Lenin
100% Lenin (neregistrovaný) 85.90.127.---
24. 2. 2010 8:46 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

Je zajímavé vidět, že vše se točí ve spirále. Chápu, že technika nám rétoriky mnoho nedala. Chápu i to rozčilení. Avšak, mohl bych vás požádat o upřesnění té teorie o izolaci? Samozřejmě mluvme o izolaci vědeckého ducha!
Rozeberte ji do mrtě!
Předveďte nám to!
A dokažte nám onu teorii!
Sdělte nám kdo jsou ta „tupá hovada“.

O božský, óoooo dokonalý, soudruhu náš nejinformovanější. Šup šup. :-) čekáme na novou porci té správné pravdy.

:DDDDDDDDDDDD­DDDDDDDDDDDDDDD

atarist
atarist (neregistrovaný) ---.redhat.com
24. 2. 2010 11:06 Nový

Re: No nevím, zdá se mi to trochu podivné!

celé vlákno

No v SSSR (ale i CSSR) byli, stejne jako jinde na svete, hoodne chytri lidi a potom naopak blbci, co je brzdili. Ale uz v sedmdesatych letech se bezne ve statech RVHP delaly operacni systemy i programovaci jazyky s anglickymi slovy – ty zeme nebyly izolovany od Zapadu, alespon co se tyka vedeckych poznatku, nenechte se mylit.

Pokusy o cesky Pascal dopadly dost smesne, trosku to chapu o ceskeho Karla nebo i Basicu.

Samozrejme se kradlo obema smery, viz napriklad kosmicky program atd.

VS
VS (neregistrovaný) 165.72.200.---
23. 2. 2010 16:31 Nový

Jako obvykle výborný článek (+ drobnost ohledně pravopisu) :-)

Vážený pane Tišnovský,

vždy se rád těším na Vaše články, protože ať už mě téma zajímá hodně nebo si chci jen oživit zbytky zasutých vědomostí, vždy je čtení Vašich článků obsahovým požitkem. Jak už to ale bývá, člověk má tendenci nenapsat jen pochvalu, takže mě k napsání reakce přivedla až prosba, abyste k vynikající kvalitě obsahové přidal i zlepšenou kvalitu formální – třeba tím, že název ,,Sovětský svaz`` bude psát jen s jedním velkým S a přídavné jméno sovětský (uvnitř věty) s malým S (neboť není přivlastňovací ke vlastnímu podstatnému jménu).

Děkuji za zvážení.

VS

toxygen
toxygen (neregistrovaný) ---.84-47-81.t-com.sk
28. 2. 2010 18:37 Nový

Prol-2 a Dipol (+Floks)

Zdravim :)
chcel by som sa spytat, ci niekto nema info o tychto dvoch (troch) ruskych programovacich jazykoch. Jeden je low-level a druhy high-level jazyk. Obidva boli/su pouzivane vo vesmirnom programe ZSSR (dnesko Ruska).

za kazde info by som bol velmi vdacny

toxygen

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Lupa.cz: Pokud chcete být špičkový programátor…

Pokud chcete být špičkový programátor…

Podnikatel.cz: Když dobrý e-shop zabije mizerný kurýr

Když dobrý e-shop zabije mizerný kurýr

Lupa.cz: Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

120na80.cz: V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

Měšec.cz: Velký jističový podfuk

Velký jističový podfuk

Lupa.cz: Foto: Jak se skladuje zboží pro Koloniál.cz

Foto: Jak se skladuje zboží pro Koloniál.cz

Lupa.cz: Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

120na80.cz: Domácí homeopatická lékárnička

Domácí homeopatická lékárnička

Měšec.cz: Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Katalogoví šmejdi. Oberou vás o 30 tisíc a legálně.

Vitalia.cz: Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Měšec.cz: Vše o dani z nemovitých věcí

Vše o dani z nemovitých věcí

Podnikatel.cz: Hlasovat o EET se bude 10. února

Hlasovat o EET se bude 10. února

Vitalia.cz: Incest: Tabu nad jiné

Incest: Tabu nad jiné

Podnikatel.cz: EET dostala zelenou. Na podzim to vypukne

EET dostala zelenou. Na podzim to vypukne

Root.cz: EU chce zrušit anonymní platby

EU chce zrušit anonymní platby

Lupa.cz: Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Lepší než Google: proč používat DuckDuckGo?

Podnikatel.cz: Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Není jim to, tak to vrátí. Víme, jak na ně

Lupa.cz: Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Vlhký sen vnitra se splnil: vznikl státní podnik pro IT

Měšec.cz: Braňte se zdražování elektřiny. Pošlete úřadu svůj názor

Braňte se zdražování elektřiny. Pošlete úřadu svůj názor

Podnikatel.cz: Nižší DPH na pivo, cesta k jedné snížené sazbě

Nižší DPH na pivo, cesta k jedné snížené sazbě

Ušetřete