RawTherapee: kanón na RAW fotografie

Petr Krčmář 10. 8. 2011

Pořídili jste si pořádnou digitální zrcadlovku a teď uvažujete, jestli nezačít používat focení do formátu RAW? Budete k tomu ovšem potřebovat ještě solidní softwarové vybavení, které vám s „vyvoláním“ snímků pomůže. Základem vaší nové digitální fotokomory by mohl být třeba nástroj RawTherapee.

JPEG vs RAW

Nejčastějším formátem pro ukládání fotografií je dnes JPEG. Řada fotoaparátů ale umožňuje ukládat navíc pořízené snímky ještě do formátu RAW. Zdaleka to nejsou už jen zrcadlovky, ale i lepší kompakty či všemožné hybridy. Na místě je tedy otázka: proč vlastně fotit do RAWu?

Pokud fotíme rovnou do formátu JPEG, přístroj získá data ze snímacího CMOS čipu. Ten ovšem umí snímat v jednotlivých bodech jen zelenou, červenou či modrou barvu. Výpočetní jednotka přístroje tak musí vypočítat skutečné barvy snímku, provést korekci bílé, poopravit expozici, prohnat výsledek nějakými filtry, obrázek doostřit a nakonec uložit do souboru. Celý proces je tak napevno zabudován do fotoaparátu a my jej nemůžeme ovlivnit. Výsledkem je ovšem hotový snímek bez nutnosti další práce fotografa.

Proti tomu RAW je soubor, do kterého je jednoduše uložena původní informace, kterou přímo vrátil CMOS čip (plus samozřejmě nějaká metadata). Snímek tedy není „vyvolaný“ a nebyly na něm provedeny žádné další úpravy. Vše je ponecháno na fotografovi a příslušném software. Velkou výhodou také je, že zatímco JPEG ukládá barvy v 8 bitech, čipy získávají hodnoty ve 12 či 14 bitech. Automatickou konverzí tak přicházíme o velkou část obrazové informace, která se nám může hodit.

Dále čtěte: Úpravy fotografií v Gimpu.

RawTherapee

Existuje řada různých komerčních aplikací, které se zaměřují přímo na práci s RAW soubory (například Bibble). Pokud ale nejste profesionálními fotografy a nechce se vám za podobný nástroj dávat několik tisíc korun, můžete zkusit RawTherapee. Ten je k dispozici zdarma a jeho možnosti jsou velmi široké. Na rozdíl od jednodušších programů (třeba Google Picasa) pracuje v 16 bitové barevné hloubce, takže vás nepřipraví o žádnou výhodu RAWu.

RawTherapee má ale řadu dalších výhod. Je multiplatformní a můžete jej používat v Linuxu, na Macu či ve Windows, navíc v 32 i 64bitové variantě. Je přeložen do 33 jazyků včetně češtiny. Používá vícevláknové algoritmy, takže automaticky využije moderní vícejádrové procesory.

Od loňského roku je to open-source šířený pod GNU GPL 3 a uživatelé jej stáhnou zdarma. Nedávno navíc vyšla třetí verze programu, která přinesla výrazné navýšení výkonu a některá další vylepšení. Vývoj programu není nijak rychlý, čekání za to ale stálo.

Stažení a instalace

Pro stažení samozřejmě navštivte domovskou stránku projektu. V horní části si můžete zvolit platformu a po kliknutí na „Show“ se vyfiltrují jen zvolené možnosti. Nenechejte se zmást tím, že je k dispozici jen linuxový balíček pro Ubuntu a Gentoo. Já jsem stáhl ten pro Ubuntu a není to .deb, ale běžný archiv, který stačí rozbalit a spustit v něm příslušný soubor. Bude vám tedy fungovat všude.

Po prvním spuštění uvidíte celé rozhraní v angličtině. Součástí instalace jsou i jazykové soubory, ale musíte si ručně vybrat, který se má použít. V levém dolním rohu aplikace proto klikněte na nastavení a hned v první kartě si můžete zvolit jazyk. Pro provedení změny je třeba program restartovat. Poté už na vás bude mluvit česky.

Rozvržení aplikace

Úvodní obrazovka je rozdělena do tří částí: vlevo je navigace po adresářích a souborech, uprostřed se zobrazují náhledy snímků a vpravo je ovládání samotných úprav. Ty je možné provádět buď přímo v náhledu, ale je lepší si konkrétní obrázek dvojklikem otevřít a pracovat s ním samostatně.

Snímek se po rozkliknutí otevře v nové kartě a změní se i rozložení prvků v okně. Vlevo vidíte náhled na celou fotografii a historii úprav. Uprostřed pak máte samotný obrázek včetně informací o jeho pořízení. V pravém sloupci zůstaly dialogy funkci, ale přibyl k nim navíc i histogram.

V tomto režimu si můžete v horní části pomocí ikonek s vykřičníky zapnout zvýraznění přepalů či podpalů, snímek si otočit, případně pomocí tlačítka B/A zapnout šikovné zobrazení snímku před úpravou a po ní. Můžete tak jednoduše porovnat dopad jednotlivých funkcí na výsledek.

Co to umí?

Program RawTherapee je nabitý funkcemi. Ty jsou rozděleny do pěti samostatných karet: expozice, detaily, barvy, transformace a RAW. V případě expozice můžete zachraňovat přepaly, upravovat stíny a světla, vylepšovat kontrast hran a podobně.

V kartě detaily můžete doostřovat, redukovat šum či lem. V následující kartě barvy můžete vyvažovat bílou pomocí manuálního nastavení či výběrem barvy pomocí kapátka. Dále můžete míchat kanály, upravit saturaci či zvolit barevné profily.

V části transformace můžete provést ořez snímku, změnit jeho velikost nebo kompenzovat některé vady objektivů. Můžete také odstranit chromatickou vadu či vinětaci.

V poslední kartě RAW můžete odstranit mozaikování, chromatickou aberaci či nastavit předzpracování a dodatečně upravit hodnotu expozice.

Potěší také výkon celé aplikace, většina filtrů je aplikována okamžitě a téměř nikdy není třeba na provedení čekat. Autoři ale upozorňují, že program pro svou práci vyžaduje hodně paměti. Doporučovány jsou alespoň 2 GB, ideální je mít dvakrát tolik. Naštěstí to už dnes není nijak výjimečná hodnota, takže byste neměli mít problémy.

Jednoduché to není

Práce s RawTherapee není nijak jednoduchá, voleb je velké množství a je třeba si na chování některých zvyknout. Nečekejte, že plnou kartu z dovolené upravíte během pěti minut, ale to ani není cílem tohoto programu. Pokud se chcete dozvědět o jednotlivých funkcích více, doporučuji pěkný seriál na MandrivaLinux.cz.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Tipy pro odvodnění organismu

Tipy pro odvodnění organismu

Lupa.cz: eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

eIDAS: Nepřehnali jsme to s výjimkami?

Podnikatel.cz: Místa, kde hází podnikání klacky pod nohy

Místa, kde hází podnikání klacky pod nohy

DigiZone.cz: Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

Kauza technik: oficiální vyjádření Novy

Podnikatel.cz: Karuselové podvody. Jak se nepřiplést?

Karuselové podvody. Jak se nepřiplést?

Měšec.cz: Investice do drahých kovů - znáte základní chyby?

Investice do drahých kovů - znáte základní chyby?

DigiZone.cz: Loewe Subwoofer 300 pro televizory

Loewe Subwoofer 300 pro televizory

Měšec.cz: Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Test: Výběry z bankomatů v cizině a kurzy

Měšec.cz: Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Se stavebkem k soudu už (většinou) nemusíte

Měšec.cz: Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

Banky umí platby na kartu, jen to neříkají

Podnikatel.cz: Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let

Fotogalerie: Jesenka už má skoro 50 let

DigiZone.cz: Sázka na e-sporty stanici Prima vychází

Sázka na e-sporty stanici Prima vychází

Podnikatel.cz: Nereaguje na výzvu ČOIky, zaplatí milion

Nereaguje na výzvu ČOIky, zaplatí milion

Měšec.cz: Platíme NFC mobilem. Konečně to funguje!

Platíme NFC mobilem. Konečně to funguje!

Vitalia.cz: Je kočka riziko pro těhotnou ženu?

Je kočka riziko pro těhotnou ženu?

Měšec.cz: Cool karta: recenze předplacenky

Cool karta: recenze předplacenky

Lupa.cz: IT scéna po brexitu: přijde exodus vývojářů?

IT scéna po brexitu: přijde exodus vývojářů?

Měšec.cz: Zelená karta – kde neplatí povinné ručení?

Zelená karta – kde neplatí povinné ručení?

Lupa.cz: EU začala prověřovat bezpečnost open-source

EU začala prověřovat bezpečnost open-source

Vitalia.cz: Tohle je Břicháč Tom, co zhubnul 27 kg

Tohle je Břicháč Tom, co zhubnul 27 kg