RC Mini Racers: akční závody autíček na baterky

Jakub Zelenka 30. 11. 2012

Závodních her na Linuxu není zrovna moc. Takový zapálený automobilový fanda tak musí brát všemi deseti téměř vše, co se objeví. RC Mini Racers asi neuspokojí příznivce reálných automobilových závodů, na vyblbnutí ale postačí dokonale. Nabijte baterky. Startuje rychlá a divoká jízda napříč americkým předměstím.

RC Mini Racers doslova kašle na reálný závodní zážitek. Jde spíš o šílenou jízdu americkým předměstím, kde se řítíte obrovskou rychlostí, vyhýbáte se překážkám na trávníku a střílíte po sobě malé raketky. Oh, ano, zapomněl jsem zmínit drobný detail. V RC Mini Racers neovládáte skutečná auta, ale pouze ta dětská na baterky a dálkové ovládání. Závody jsou však místy tak brutální, že by nejedno dítě mohlo být lehce traumatizováno.

Počítačem řízení protihráči vám nic neodpustí. Narážejí do vás a střílí vším co mají po ruce, i když zrovna velký arzenál hra nenabízí. Na poklidné kroužení po okruhu si tak můžete nechat zajít chuť. Už samotný jízdní model je od reality na hony vzdálený. Vaše auto je pomalu víc času ve vzduchu než na vozovce. I drobný hrbolek nebo náraz ho dokáže vymrštit několik metrů do vzduch.

Obrázky ke hře RC Mini Racer.

Náhoda někdy řídí za vás

Tohle ignorování reality, ale dodává každému závodu značný šmrnc. Někdy jsem měl ale podezření, že mé úspěšné dojetí do cíle je spíše dílem náhody, než mého řidičského umu. Tak nějak jsem tam občas doskákal. To může vyvolat pocit, že nemáte ovládání stroje plně ve svých rukou. Na druhou stranu se vyhnete nudnému kroužení na okruhu, kde se v prvním kole dostanete do vedení a dále už jen udržujete náskok.

Hra nabízí celkem tři herní módy. Bohužel, multiplayer mezi nimi nenaleznete, což je u závodní hry tristní. Své jezdecké schopnosti tak musíte otestovat sami v klasickém okruhovém závodění, jízdě z bodu A do bodu B a nakonec volnému ježdění a sbírání mincí, za něž si můžete koupit nové vozy a jejich vylepšení. Je to ale celkem otravná a zdlouhavá činnost. Nasbírat 150 mincí na nové auto zabere poměrně hodně času. Zvlášť, když mince přibývají po jednotkách.

Obrázky ke hře RC Mini Racer.

Otevřený svět bez bariér místo okruhů

Při závodění se pohybujete v otevřeném světě. Prostředí se nikdy nemění, nacházíte se stále na poklidném americkém předměstí. Branky, kterými máte však projet se neustále mění. Autoři se vás na správnou cestu snaží navést nepřehlédnutelnými ukazateli. Ty můžete klidně ignorovat a řídit se pouze podle kompasu v levém dolním rohu obrazovky. Některé tratě tak můžete poněkud podvodně vyhrát zkracováním si cesty.

Pochybuji, že něco podobného byl původní plán autorů. Auta řízená počítačem vždy úzkostlivě dodržují předepsanou trasu a nikdy neimprovizují. To je velmi znevýhodňuje proti živému hráči. Je jenom na vás, zda budete hrát v rámci pravidel nebo si cestu k vítězství ulehčíte. Uklidňující je, že podvádět nelze na všech tratích.

Obrázky ke hře RC Mini Racer.

Zbraní a bonusů je jen hrstka

Do souboje o první místo lze značně zasáhnout různými bonusy. Těch není moc. Máte pouze rakety, miny a krátkodobé zrychlení vozidla. Například oproti konkurenční hře Re-volt z roku 1999 je to opravdu velmi slabé portfolio, a přitom podobný druh závodů přímo vybízí k většímu množství zbraní a bonusů. Rakety jsou navíc až nepříjemně přesné. Jsou totiž samonaváděcí a cíl si hledají náhodně. Sejmutí vozu před vámi je tak někdy opravdu téměř nemožný úkol. Raketa je schopna úplně změnit směr a zasáhnout protivníka jedoucího za vámi.

Upřímně, hlavní síla RC Mini Racers je v ryzí a zábavné hratelnosti, ne grafické stránce. Hra vás katapultuje do roku 1999. Konkurenční Re-volt alespoň nabídl mnoho zajímavých a netradičních prostředí. V RC Mini Racers máte pouze jedno recyklované pořád dokola. Není divu, že se rychle okouká. Navíc, některé předměty, jako gumové míče, jsou do mapy přidělány napevno. Když do takového míče nebo hračky narazíte, neodmrští ji to, ale vaše auto se o něj zastaví jako o betonový sloup.

Obrázky ke hře RC Mini Racer.

Slabší grafiku zachraňuje soundtrack

Hudba, to už je ale jiné kafe. Rockové písničky dodávají ještě ždibíček adrenalinu, do už tak adrenalinovým závodům, navíc. Není jich mnoho, ale během několika hodinovém hraní se mi soundtrack neoposlouchal, ba dokonce jsem si sem tam nějakou písničku pobrukoval. Zvuky aut nějak neohromí. Stále slyšíte ty samé motory a stejné výbuchy. Okolí by mohlo být rozhodně více a živěji ozvučené. Působí při hraní pouze jako němá kulisa.

widgety

Závěr a konečné hodnocení

Vím, že RC Mini Racers značně kritizuji. Hra má opravdu hodně chyb a nedodělků. Více obsahu a větší variabilita prostředí by nebyla na škodu, ale ta hratelnost. To je prostě čirá zábava, která se jen těžce slovy popisuje. Kdyby autoři do hry přidali multiplayer, neváhal bych dát v konečném hodnocení hvězdičku navíc. Takhle se ale jedná o hru s nenaplněným potenciálem. Přesto je RC Mini Racers jednou z nejlepších nativních závodních her pro Linux. Což je možná lehce smutné.

P.S.: Hru lze zakoupit v Ubuntu Software Centre za 4,99 dolarů. Což je solidní poměr cena/výkon.

Výhody

  • Zábavné a hratelné

  • Otevřený svět

  • Soundtrack

  • Množství obsahu

Nevýhody

  • Grafická stránka

  • Málo zbraní a bonusů

  • Zvuky

  • Absence multiplayeru

  • Místy podivná fyzika

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Další programatické formáty

Další programatické formáty

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

Lupa.cz: Co všechno je Facebook schopný cenzurovat?

Co všechno je Facebook schopný cenzurovat?

Root.cz: Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Sat novinky: NASA Ultra HD (4K)

Sat novinky: NASA Ultra HD (4K)

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?