Secret Maryo Chronicles: instalatérské kroniky

Martin Kameník 30. 5. 2008

Dnešní putování bude cestou, která snoubí nostalgické vzpomínky na jednoho vskutku neobyčejného instalatéra a jeho nová dosud nepoznaná dobrodružství. Vydáme se společně do mnoha světů, které nepřinášejí pouze úsměv a bezstarostnost. Jste-li připraveni nahlédnout do tajných kronik, můžeme vyrazit.

Secret Maryo Chronicles je arkádou v dvourozměrném prostředí inspirovaném legendou zvanou Mario. V červeném hávu oblečený instalatér se stal inspirací pro mnoho pozdějších titulů a jeho remaky či klony jen tak neustanou. Zda se podařilo autorům vytvořit hru vyčnívající z šedi průměru, se již brzy dozvíte. Náš hrdina Maryo stejně jako jeho předchůdce prochází rozmanitými světy a jejich úrovněmi. Každý je přitom ojedinělý a přináší nám své specifické protivníky a nástrahy. Mezi světy se pohybujeme pomocí mapy, na které jsou jednotlivé zastávky vyznačeny. Dojdeme-li zdárného konce, je pouze na nás. Nyní se již podívejme na hru samotnou.

smc 1

Po spuštění nás přivítá přehledná hlavní nabídka. Secret Maryo Chronicles je možné takřka kdykoli uložit a opětovně nahrát, což bohužel hraní podstatně zjednodušuje, ale zároveň jsou chvíle, kdy to pravděpodobně oceníme. Jakmile nás nabídka omrzí, nastal pravý čas vydat se vstříc prvnímu ze světů, a tak zvolíme položku Start. Následuje pár voleb, které snadno zdoláme a již jsme vtaženi do počátku našeho dobrodružství. Přivítá nás známe prostředí čtverců skrývajících bonusy či mince, mráčky obdařené zrakem, ale také podivná stvoření s neopominutelnou želvou a jejím zabijáckým krunýřem. Zkrátka vše, nač jsme zvyklí a naštěstí celou řadou věcí, které jsou přínosem. Bez nich by to byl jen další klon, takto získává potenci na něco víc. Mezi hlavní lákadla patří zajisté přidání dalších stádií Maryova vývoje, více bonusů, více nepřátel, rozmanitější země a další.

smc 2

Podívejme se blíže na některé z těchto pozitiv. Zmínil jsem více stádií vývoje. Nejspíš si vzpomínáte, že klasického Mario jsme mohli pomocí houby nechat vyrůst a následně sebráním kytičky získat ohnivou palebnou sílu. To se nezměnilo. Dále však můžeme ziskem modré houby nabýt ledových střel. Někteří nepřátelé jsou imunní vůči ohni, jiní vůči chladu. Obzvlášť patrné to bývá u závěrečných bossů. Další přátelskou kloboučnicí je zeleně zbarvená. Ať již jasně, přinášející život navíc, nebo matně, která nám propůjčí dar neviditelnosti. Rovněž se vyplácí sbírat hvězdy, které poskytují další vymoženosti jako vyšší skok, rychlejší běh atd. Řadu pozitiv musí vždy alespoň částečně vyvážit něco nepříjemného. Zde je to pěkně nakreslená houba s vizáží smrťáka, ta má zhoršující účinek. Nezabije nás, ale navrátí o stupeň vývoje nazpět. Výjimkou je moment, kdy nebyl možný krok zpět, v tom případě je smrt nevyhnutelná.

smc 3

Jak bývá zvykem, jsme omezeni časovým limitem ubíhajícím v horní části obrazovky a počtem životů. Naopak se snažíme přežít a ještě přitom získat co největší skóre, které získáváme jak ziskem bonusů, tak také eliminací protivníků. Neodmyslitelné jsou také květináče, z nichž některé skrývají tajné lokace.

smc 4

Po stránce zpracování udělali autoři opravdu hodně. Celá hra se odehrává v pěkném a příjemném prostředí. Vše navíc umocňuje rytmická hudba, která je po čase návyková. Ovládání se oproti základní verzi zkomplikovalo, ale spíše ve smyslu větší palety možností. Není nijak složité na pochopení. Hratelnost je bez jakýchkoli problémů. Hardwarové nároky jsou samozřejmě vyšší než u Mario, ale přesto přijatelné. Za doporučené se považuje 1 GHz, RAM 512 MB, grafická karta 128 MB, ale k rozběhnutí hry postačí i poloviční parametry.

smc 5

Závěrem nezbývá než titul Secret Maryo Chronicles jednoznačně doporučit. Nejen mladší hráči si jej rádi zahrají. Neagresivní chvíle si přece můžeme vychutnat všichni. Užijte si zkoumání rozličných světů.

Chceme-li si hru vyzkoušet, stáhneme si aktuální verzi 1.5 ze stránek hry. K dispozici jsou balíčky pro ohromné množství distribucí – Gentoo, Ubuntu, Debian, Slackware, Fedora… a opravdu podrobný wiki manuál k instalaci ze zdrojových kódů – ten jsem také následoval. Po instalaci nezbytných knihoven nás čeká klasická kompilace ./configure; make; make install. Hra se spouští příkazem smc.

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 3,41

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
Podnikatel.cz: Konečně vývar. Skoro jako od Steva Jobse

Konečně vývar. Skoro jako od Steva Jobse

120na80.cz: Jak si udržet zdravou vaginu

Jak si udržet zdravou vaginu

120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

Vitalia.cz: Syndrom počítačového vidění: stačí dvě hodiny denně

Syndrom počítačového vidění: stačí dvě hodiny denně

Lupa.cz: Zaplatíme ti, když ti seženeme práci

Zaplatíme ti, když ti seženeme práci

Podnikatel.cz: Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Vitalia.cz: Muži kouří 24 cigaret denně, ženy o dost míň

Muži kouří 24 cigaret denně, ženy o dost míň

DigiZone.cz: Změní se veřejnoprávní status ČT?

Změní se veřejnoprávní status ČT?

Vitalia.cz: Taky ji kupujete? Je šizená

Taky ji kupujete? Je šizená

Vitalia.cz: Sója a rakovina

Sója a rakovina

Lupa.cz: Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

Přenos hokeje padal kvůli útoku, tvrdí O2

120na80.cz: Poznáte, který z léků je pravý?

Poznáte, který z léků je pravý?

120na80.cz: Co jí dělá? Sklerotizaci

Co jí dělá? Sklerotizaci

DigiZone.cz: HD kanály ČT 24 a ČT:D budou později

HD kanály ČT 24 a ČT:D budou později

Vitalia.cz: Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

Před, nebo po snídani? Kdy je lepší čistit si zuby

Vitalia.cz: Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

Dnešní patolog o mrtvolu téměř nezavadí

120na80.cz: 10 nej přípravků na holení

10 nej přípravků na holení

Lupa.cz: Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

Schváleno: Rockaway může převzít Heureku

Podnikatel.cz: Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte

Šizený guláš na pultě. Jako Lidl to nedělejte

120na80.cz: Zjistěte, zda je vaše klíště infikované

Zjistěte, zda je vaše klíště infikované