Názory k článku
SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

Atlantis
Atlantis (neregistrovaný) ---.48.broadband10.iol.cz
14. 5. 2012 0:26 Nový

FUP?

celé vlákno

Bohužel s FUPem, kterej stačí na pár MB (nebo je pak nehorázně drahej tarif) to volání nemá moc význam...jo kdyby byl nějakej tarif za řekněme 300kč bez limitu dat, tak to jo...ale v současné situaci mi to nepřijde použitelný (leda doma/v práci na wifi)

Sten
Sten (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
14. 5. 2012 0:58 Nový

Re: FUP?

celé vlákno

VF má 3 GB za 400 (a když víte, jak na to, tak za půlku). Na volání, internet i mejly mi to zatím vždycky stačilo s velkou rezervou. Jedině je to špatný s roamingem, ale tam bych volil zahraničního operátora.

nejakdivne
nejakdivne (neregistrovaný) 165.72.200.---
17. 5. 2012 12:35 Nový

Re: FUP?

celé vlákno

Pocitam, ze to mate asi z nejake nabidky slevu nebo individualni tarif? To lze tezko srovnavat s beznymi tarify, ktere nabizeji "normalne."

Tj VF ma aktualne 1.2GB za 449. To je dost spatny FUP, s 3GB nesrovnatelne. Za kazdy dalsi 1.2GB chteji 200kc.

Sten
Sten (neregistrovaný) 2001:67c:2594:----:----:----:----:----
17. 5. 2012 14:55 Nový

Re: FUP?

celé vlákno

Je to normální Připojení na stálo (já ho teda mám ještě navíc za polovinu, stačilo tam zavolat, že mám možnost korporátního tarifu u konkurence). I přes název Internet do notebooku tyhle tarify můžete mít i v telefonu.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (neregistrovaný) 94.229.35.---
14. 5. 2012 0:55 Nový

Re: SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

celé vlákno

Tjn, vy mate nevyhodu v karteli operatorov - asi by sa vam zisiel dalsi operator (kludne aj virtualny). Su na to nejake zakonne obmedzenia? U nas sa tito operatori len tak nahle "vyrojili" a trochu to pomohlo.

Na Slovensku sa to zlepsuje; s prichodom Tesca su ceny na urovni 10 centov za minutu do cudzej siete a 1 cent za minutu do vlastnej (ale zase maju ako jedini zastaranu tarifikaciu 60+1).
Cena internetu (maly objem) je na Slovensku pomerne primerana - 5 eur za 500MB.

Na druhu stranu neviem o ziadnom VoIP operatorovi, ktory by daval volania na slovensky mobil lacnejsie ako Tesco - neviete o niekom?

jaster_ba
jaster_ba (neregistrovaný) ---.178-40-240.t-com.sk
14. 5. 2012 2:12 Nový

Re: SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

celé vlákno

Easy Time - celý hovor za 15c. Ani ten internet tam nie je drahý.

Sten
Sten (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
14. 5. 2012 2:49 Nový

Re: SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

celé vlákno

Zákonná omezení na to právě zatím žádná nejsou, takže existující operátoři toho virtuálního do svých síti nepustí :-(

Vít Šesták (v6ak) aura:75
14. 5. 2012 8:47 Nový

Re: SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

celé vlákno

Ano, legislativní omezení tu jsou. Můžete narazit na ČTÚ, jak se stalo U:fonovi: http://www.lupa.cz/clanky/ufon-ma-zajem-o-ctvrtou-gsm-licenci/

Nečekejte legislativní omezení ve prospěch zákazníka. Ono to není ani dost dobře ekonomický možné, každá regulace se projeví i jinde...

holian
holian (neregistrovaný) ---.ynet.sk
19. 5. 2012 1:50 Nový

Re: SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

celé vlákno

ahoj

som zo slovenska a teraz mam internet od orange je to 1 GiB za 3 eura na mesiac

enkeys
enkeys (neregistrovaný) 217.77.165.---
14. 5. 2012 6:32 Nový

voip v zkusenost

S VOIP mam celkem stejne zkusenosti jako autor. Mam Vf fup 300MB za 125kc, mesicne provolam tak kolem 30minut tj cca 45kc a vejdu se do 100MB, volam pres 3g nekdy edge ale kdyz to jde, tak wifi. Cssimple, jede krasne, kodeky porad tak neja zkousim.

Vladimír Bílek aura:41
14. 5. 2012 7:00 Nový

Raději než 802 tak Fayn.cz

celé vlákno

Od 802.cz jsem utekl z těchto důvodů:
- minimální měsíční poplatek 20Kč
- dražší ceny

U 802 musíte zaplatit minimální poplatek, takže když jedete na dovolenou a nevoláte, tak pořád platíte. Celá rodina máme VoIP linky a mezi sebou volání zdarma, takže se často stane že ani těch 20 kč neprovoláme i když babička je schopna mít provolaných 10 hod. měsíčně. S chytrým telefonem bych ji už nenaučil, tak dostala VoIP bránu, je dostupná pořád.

Nakonec jsem skončil u Fayn.cz, viz http://www.fayn.cz/tarify/prehled-tarifu/ i jako dealer, takže kdyby jste potřebovali poradit, jsem k dispozici. Plati do Fayn.cz, takže to máte zdarma :-)

Několik poznatků:
Volání přesm mobilní VoIP není opravdu pro každého. Složitá je registrace i nastavení. V CSipSimple je Fayn.cz již předchystán proti 802.cz
Na VoIP jste dostupní pro příchozí hovor jen když jede wifi nebo 3g a to žere dost baterku.
Ceny za mobilní data a FUP jsou neskutečně vysoké, mimo 3g je tak nekvalitní hovor, že si nezavoláte, takže kdo jezdí na hory, nebo mimo velká města, tak má smůlu.
Nejvýhodnější volání je z VoIP na VoIP, obvykle zadarmo. Fayn, 802, Ipex a někteří další mají peering s Cesnetem, takže volání do školy zdarma. Voocal ani náhodou. Na druhou stranu umožňuje zobrazit jako číslo volajícího to Vaše mobilní, takže když někdo má zmeškaný hovor, tak vám může volat zpět na mobil.

Vyplatí se zatím jen tomu kdo potřebuje platit mobilní data, jinak je levnější si najít nějakou šedivku, kde máte třeba za 800 volání do všech sítí neomezeně, za 400 neomezeně do vlastní sítě (např. Tmobile) a do ostatních za 2kč.

Matěj Vaňátko aura:59

Re: Raději než 802 tak Fayn.cz

celé vlákno

Já si spíš myslím, že je lepší vzít Mikrotech či Odorik.cz než Fayn. A to z jednoho prostého důvodu.

Fayn.cz jako snad jediný VoIP operátor používá tarifikaci 60+60 !
Tzn. platíte VŽDY za celou minutu. Tzn. i když je volání na mobily s měsíčním paušálem pak za 1,19 / minutu vč. daně, reálně je to daleko víc...

aviatik
aviatik (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
14. 5. 2012 16:37 Nový

Re: Raději než 802 tak Fayn.cz

celé vlákno

Fayn má solidní cenu za volání na mobily jen u tarifu s nejvyšším paušálem. To se fakt nevyplatí, je to hrozná odíračka. Voip musí být bez paušálu s účtováním 1+1 a bez minimálního provolanýho kreditu, jinak je o ničem. Takže raději už Mikrotech nebo Odorik.

Honza
Honza (neregistrovaný) 94.230.156.---
14. 5. 2012 7:17 Nový

zprasené audio

celé vlákno

Autor popisuje nějaké problémy se zvukem, bluetooth atd. u SIP klientů pro Android. Těší mě, že nejsem sám, kdo tohle řešil. Až vám budou ty programy padat, tak buďte prosím tolerantní k jejich programátorům a výrobcům mobilů a o to víc nadávejte Googlu za to, jak zprasil zvukové API. Vím co píšu, portoval jsem na Android Acrobits Softphone (doporučuju vyzkoušet, pokud vám nevadí, že není zdarma, je na Google Play). Pokud člověk píše nějakou hru, má jen občas zapípat nebo hrát hudbu na pozadí, tak je to ok, ale pokud je třeba přepínat audio mody, zapínat a vypínat hlasitý reproduktor (speakerphone), zapínat a vypínat bluetooth, správně konstruovat reproduktor a mikrofon, aby to nepadalo, zároveň vypnout hlasitý reproduktor a nevypnout mikrofon, snažit se o rychlejší nativní C API, snažit se o audio mód s potlačováním echa.... a to tak, aby to na co největším počtu mobilů fungovalo a nepadalo a na těch, kde to dobře fungovat nemůže, to fungovalo aspoň trochu... Stejný problém bohužel řešili i výrobci telefonů a někteří (Samsung) se při tom zrovna nevyznamenali. Takže pokud vám SIP klient funguje, tak si važte jeho programátorů a výrobce mobilu a pokud ne, tak nadávejte Goolu.

PetrS
PetrS (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
15. 5. 2012 0:22 Nový

Re: zprasené audio

celé vlákno

Sice nejsem žádný android vývojář, ale podle zkušeností musím dát za pravdu.
Žádná aplikace nefunguje opravdu dobře na všech telefonech. Je zjevné, že něco je zde špatně.
Kdyby google chtěl, tak by mohl dát k dispozici stejné zvukové filtry jako používá pro GSM hovor. Tedy by tam nebyly žádné šumy,koktání ani ozvěny a programátor VoIP by to měl už snadné.

Honza
Honza (neregistrovaný) 94.230.156.---
15. 5. 2012 6:32 Nový

Re: zprasené audio

celé vlákno

On tam google má nějaký MODE_IN_CALL, což se zdá, že je ono. Na starých Androidech 1.x šel hlasitý speakerphone vypnout pouze v tomto módu, jinak to nebylo možné pustit repráčkem do ucha a bylo tam děsný echo. No jo, jenže na některých telefonech, především s Androidem 2.0 zase v MODE_IN_CALL nešel mikrofon, vracel samé 0 - ticho. A aby to nebylo málo, některé telefony mají obě tyto "vlastnosti" zároveň :-) V novějších verzích už je nějaký MODE_IN_COMUNI­CATION, ten by měl teoreticky fungovat, na některých telefonech i funguje. Podobné radosti tam jsou se vším. Zvlášť pikantní je, že není žádné api, které by řeklo, na jaké frekvenci se může číst a psát. Nově do dokumentace přidali aspoň jednu frekvenci, která je zaručená. Zároveň jinde v dokumentaci je, že bluetooth běží pouze na jiné frekvenci, asi spolu kluci nechodili na oběd a nedomluvili se... Mikrofon a reprák maji nějaké nastavení, čím správnější, tím na míň telefonech funguje... No už jsem líný to všechno popisovat, prostě to navrhovalo prase. Chápu, že něco zvorali i výrobci telefonů, ale ani se jim nedivím. Kdyby to google navrhl dobře, pořádně popsal a občas zveřejnil nějaké testy a výsledky jednotlivých mobilů, tak by těch zvoraní v různých telefonech bylo asi tak 100x méně a napsat dobře audio u SIP aplikace by bylo asi tak 1000 jednodušší (a levnější) a výsledek lepší.

PetrS
PetrS (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
15. 5. 2012 11:45 Nový

Re: zprasené audio

celé vlákno

dík za info. Nezbývá než doufat, že se to časem zlepší. Vypadá to ale zatím, že je spíše tendence vymýšlet nové věci než vyladit staré resty.
A nyní nezbývá než kombinovat a zkoušet a nebo se na to vykašlat volat přes VoIP s Nokií, která alespoň tohle má dotažené do konce. I když bohužel ve většině jiných softwarových věcí zaostává a asi nemá budoucnost.
Zajímavé je, že v androidu tuším od 2.3 je vlastní zabudovanej SIP klient přímo od googlu, kterej ale za moc nestojí a často je na tom výrazně hůře než jiné programy. Kromě ozvěn a koktání jsem se setkal třeba s tím, že neumí vyzvánět jinak než falešným zvoněním, takže když voláte na vypnutej mobil ani se to nedozvíte.
Asi taky spolu nechodí na oběd.

Co mne ale velmi překvapilo je, že u Iphone na tom není nijak lépe. A to mají vývojáři usnadněnu situaci tím, že je jen několik málo verzí hardware i software.

Stanislav Brabec aura:91
15. 5. 2012 16:00 Nový

Re: zprasené audio

celé vlákno

Na to, aby byly problémy, nemusíte ani volat. Stačí chtít hovor uložit do seznamu ztracených hovorů, a to včetně jména volajícího, tak, aby to fungovalo na všech telefonech.

Netolish
Netolish (neregistrovaný) 2001:1a48:5:----:----:----:----:----
14. 5. 2012 7:19 Nový

802 nemá 1+1

celé vlákno

Opravte prosím chybnou informaci o účtování 802. 1+1 bylo
za starých dobrých časů kdy ji ještě nevlastnila RIO Media.
Nyní cituji z jejich webu:
"Telefonní hovor je účtován po první provolané půl minutě u mobilních sítí a po 20 sekundách v pevných sítích po sekundách"
Tedy na mobil je účtování 30+1 a na pevnou 20+1.

Noname
Noname (neregistrovaný) ---.59.broadband2.iol.cz
14. 5. 2012 8:49 Nový

Re: 802 nemá 1+1

celé vlákno

Presne tak, taky jsem to chtel napsat, aspon nemusim zakladat nove vlakno :-)

802.cz
- nema 1+1
- ma mesicni pausal 20 Kc
- ma drahe volani na mobily
+ stabilni firma, bez vypadku, funkcni podpora

ja jsem jako alternativu k 802.cz zvolil Ipvox:

IPVOX
+ ma 1+1
+ nema mesicni pausal
+ volani na mobily za 1,6 Kc, od cervence udajne bude za 1 Kc
- nefunkcni, amatersky support, podivny provozovatel (nejaka bezpecnostni agentura :-O)

Miroslav Prýmek aura:58
14. 5. 2012 7:36 Nový

Proč přes mobil?

celé vlákno

Adame, když píšeš:

> Většinu hovorů mám pracovních a v takovém případě se zdržuji na jednom ze třech míst, kde je 3G i kvalitní WiFi.

není lepší si pořídit stolní SIP telefon tam, kde se zdržuješ nejvíc, mít komfort telefonu (případně třeba s headsetem) a zbytečně si nevymlacovat baterku v mobilu?

SIP telefon se dá na ebayi koupit za pusu.

rypec
rypec (neregistrovaný) 77.104.194.---
14. 5. 2012 8:49 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

Jaký prosímtě? Představoval bych si krabičku, co vypadá jako pevná linka, ale píchne se do ní ethernetový kabel místo telefonního. Jenže takové tam vidím nejlevnější za ~2000 Kč.

alfi . aura:87
14. 5. 2012 10:25 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

VoIP brány jsou cca za polovinu i méně, nějaký postarší analogový telefon už k tomu určitě najdeš :) http://www.joyce.cz/kategorie-0402-voip-gateways-brany/, http://www.zbozi.cz/?q=voip%20ata&typ=nabidky&seradit=nejlevnejsi
za cca 1400-1500 se dá koupit i IP utržené sluchátko http://www.gigaset.cz/voip-telefony.html
použité určitě i levněji :)

na stabilním místě bych se podíval i po klientovi do PC..

Milos
Milos (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
14. 5. 2012 10:35 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

Gigasety jsou celkem dobré, snad jen menší výdrž AAA akumulátorů. Ale mají jednu výhodu, umí telefonovat přes gigaset.net, takže stačí dvě stanice na internetu a můžete mezi Gigasety telefonovat "zadarmo".

alfi . aura:87
14. 5. 2012 12:50 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

gigaset.net mi přijde taková podivná síť, kde není pořádně vidět, co se tam děje (výpisy hovorů, v tel. seznamu má každý jméno, jaké se mu líbí, nejde změnit heslo, nejde připojit jiný telefon..). to už mi přijde lepší pořídit si číslo v jakékoliv jiné síti, která má interní hovory zdarma (většina) :-)

Milos
Milos (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
14. 5. 2012 22:35 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

To určitě souhlasím, ale ten gigaset.net je velmi jednoduchý na konfiguraci = plug and play. Klasické VoIP už chce nějaké malé znalosti, i když i tu může některým pomoci automatická konfigurace přes vestavěného průvodce VoIP. V tom je gigaset celkem dobrá volba, ani nevím, jestli něco podobného dělá konkurence. Co Panasonic/Cisco? Cisco má provisioning, který třeba používá 802.cz, ale znamená to ztrátu kontroly nad zařízením (resp. jeho VoIP částí).

Roman
Roman (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz
15. 5. 2012 9:20 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

Provisioning nemusí nutně znamenat ztrátu kontroly.
Třeba Odorik pro Cisco/Linksys vygeneruje konfigurační URL, která zařízení správně nastaví a dál ho máte plně pod kontrolou.

alfi . aura:87
15. 5. 2012 9:30 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

no jo, SIP bohužel není jako skype - nainstalovat a napsat username/heslo, chce to někoho zkušenějšího, kdo to nastaví, příp. odladí problémy.. občas některý operátor má provisioning, ale jen pro několik vybraných modelů telefonů, což ne všem musí vyhovovat.
pokud chceš konfiguraci pro BFU, pak ti ztráta kontroly nevadí - u skypu ji taky nikdo nemá :)

Miloš
Miloš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
16. 5. 2012 20:58 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

Ještě dodám, že Gigaset IP umí až 6 VoIP účtů a definici volacích plánů. Takže není problém volání na mobil 6,7 přesměrovat na jiného VoIP než je definovaný default. Poměr cena / výkon hodnotím velmi dobře.

Miroslav Prýmek aura:58
14. 5. 2012 10:42 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

Malý telefon od Cisca (!) se dá koupit na ebayi kdykoli pod tisícovku - např. http://goo.gl/0V7Om

Vyšší modely (7940) kolem 1200.

Ještě lepší ceny mají telefony míň "prestižních" značek (Linksys, Grandstream), nebo když si člověk chvilku počká a podaří se mu dobře vydražit.

Já mám 7940ku a je to absolutní pohoda.

lzap
lzap (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
14. 5. 2012 16:12 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

+1

Mám čtyřlinkové Cisco s Plantronics sluchátkama a hovory jednoduše optimalizuju. Někdy Voocall, jindy Fayn a jindy zase firemní VoIP. Z mobilu skoro nevolám. Kvalita zvuku špičková, lepší než normální telefon nebo mobil. ;-)

Miroslav Prýmek aura:58
14. 5. 2012 16:35 Nový

Re: Proč přes mobil?

celé vlákno

Sluchátka jsem ještě úplně nevychytal - prvně jsem si koupil jedny uzavřenější a potom zjistil, že když se pořádně neslyším zvenku, tak mě to mate a mám tendenci koktat :)

Tak jsem si koupil druhý sluchátka otevřený - nějaký levný od Geniusu nebo co, ale ty zase mají menší citlivost, takže hlasitost není úplně ideální (Cisco mohlo na hlasitosti klidně o polovinu přidat!).

Harvie.CZ
Harvie.CZ (neregistrovaný) 2002:50f3:65--:----:----:----:----:----
14. 5. 2012 8:08 Nový

SIPdroid

celé vlákno

Taky doporucuju vasi pozornosti SIPdroid... me prisel docela rozumnej a zajimave integrovanej s telefonem... Ale musel sem na ustredne povolit kodeky, ktery je mozny provozovat na mobilu...

MoB
MoB (neregistrovaný) 193.179.215.---
14. 5. 2012 8:43 Nový

Re: SIPdroid

celé vlákno

Mně se líp pracovalo s CSipSimple, má o dost přehlednější konfiguraci. A funguje dobře, i když zatím volám jenom přes WiFi. Přes 3G jsem to jednou zkoušel, ale s rozpačitými výsledky. Asi si s tím ještě pohraju...

Tonic
Tonic (neregistrovaný) ---.cust.avonet.cz
14. 5. 2012 8:52 Nový

SIP pres mobilniho operatora

Bohuzel je smutne ze spousta z nas, co mame chytre tel. a i vyssi pausaly bydlime mimo kvalitni dosah 3G a EDGE cili je pro nas tohle reseni krasne, tak nepouzitelne a musime se smirit s drahym placenim mobilnim operatorum.

Hanny
Hanny (neregistrovaný) ---.opanet.cz
14. 5. 2012 9:15 Nový

SipDroid + Mikrotech.cz ideál

celé vlákno

Vyzskoušel jsem vše možné včetně 802.cz, fayn.cz a nakonec jsem skončil u operátora Mikrotech.cz, který má nejlevnější volání ze všech 1.20 kč/min/mobil s DPH je bezkonkureční, ani nevím že volám. V andoridu mám aplikaci SiPDroid a nemá to fakt chybu.

aviatik
aviatik (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
14. 5. 2012 16:54 Nový

Re: SipDroid + Mikrotech.cz ideál

celé vlákno

Proč lžeš? Mikrotech má s paušálem 30 Kč měsíčně volání na mobily za 1.19 bez daně, takže za 1.428 s daní - teď jsem prohlížel jejich ceník. Díky tomu paušálu za číslo to zase tak výhodná cena není. Když chceš potom víc čísel teba do firmy, za paušály se nedoplatíš. Kamoš s nimi volal, ale odešel. Má firmu, potřebuje volat nonstop celej den, nemohl si dovolit výpadky a problémy s kvalitou hovorů. Třeba u Odoriku za čísla neplatíš měsíčně nic a můžeš jich mít třeba 100.

Tonda aura:43
14. 5. 2012 17:06 Nový

Re: SipDroid + Mikrotech.cz ideál

celé vlákno

Podle webu mikrotechu je nejnižší sazba 1,09 Kč bez DPH, tj 1,31 Kč s DPH a to pouze u tarifu s minimální konzumací 1 000 Kč, U tarifu s 1 Kč paušálem je to 1,67 Kč s DPH, takový Odorik má 1,59 Kč a Voocall dokonce 1,50 Kč u tarifů s paušálem do 1 Kč.

dan
dan (neregistrovaný) ---.advokati.biz
14. 5. 2012 18:15 Nový

Re: SipDroid + Mikrotech.cz ideál

celé vlákno

taky jsem s ním spokojený. mobily za 1,39 jsou super a taky platba za příchozí hovory. se sipdroidem jsem ale měl problém s ozvěnou u volaného. uváděný media5 se zdá být v tomto lepší.

haloin
haloin (neregistrovaný) ---.ynet.sk
19. 5. 2012 1:56 Nový

Re: SipDroid + Mikrotech.cz ideál

celé vlákno

kupil som si sip aplikaciu a to bria, myslim ze je perfektna . so sipdroid aj csipsimple som mal problemy

MoB
MoB (neregistrovaný) 93.187.107.---
14. 5. 2012 19:38 Nový

Re: SipDroid + Mikrotech.cz ideál

celé vlákno

Mikrotech má naprosto zoufalou podporu. Jestli vůbec nějakou má, reakční doba v měsících... Takže až tam svůj kredit provolám, tak to zruším a jdu jinam.

dan
dan (neregistrovaný) ---.advokati.biz
15. 5. 2012 0:44 Nový

Re: SipDroid + Mikrotech.cz ideál

celé vlákno

o tom nevím, emailem jsem řešil blbě poslanou platbu a oprava byla druhý den. cosi jsem potřebovat technicky se zeptat a telefon mi zvedli a řekli co mám dělat. já mám zkušenost dobrou.

NA
NA (neregistrovaný) 85.162.145.---
14. 5. 2012 9:19 Nový

zkušenosti

V kombinaci Voocal, WiFi, notebook kvalitní hovor. S 3G byl výsledek nepoužitelný. Teď mám motivaci pohrát si s konfigurací, tak uvidím.

Zdenek
Zdenek (neregistrovaný) ---.emea.ibm.com
14. 5. 2012 9:21 Nový

Re: SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

Tak voip pres mobilni telefon zatim nepouzivam prave z duvodu ponekud nestastnych datovych tarifu, dostupnosti signalu, vyssi spotreba atd.
Nicmene doma mam viop telefon(pripojen na 100mbit linku) jiz radu let a jsem velmi spokojen.
Volam po cele rodine a nekterym znamym zadarmo (maji tehoz operatora)
a kamkoliv jinam je to velmi levne (hlavne do zahranici).
Operator viz mujtelefon.

radecek
radecek (neregistrovaný) ---.tontut.fi
14. 5. 2012 9:49 Nový

Skype?

celé vlákno

Zdravim co rikate skype je zbytecte drahy nebo je to ok.. Dival jsem se na ceny do pevne linky a ty jsou hodne pekne kolem 0.5kc/min ale na mobil uz to bylo horsi 3.6kc, ale zase neni problem s roamingem a ma ho dost lidi..

Sten
Sten (neregistrovaný) 2001:67c:2594:----:----:----:----:----
14. 5. 2012 10:07 Nový

Re: Skype?

celé vlákno

Skype raději ne-e. Ani ne tak kvůli ceně, jako spíše kvůli žravosti.

Radecek
Radecek (neregistrovaný) ---.tontut.fi
14. 5. 2012 11:04 Nový

Re: Skype?

celé vlákno

Fakt skype ma takovy trafic?

Michal Kundrát aura:90
14. 5. 2012 12:16 Nový

Re: Skype?

celé vlákno

Skype je hlavně rozežraná aplikace, mě to naskakovalo snad minutu a ani sám neběžel plynule, natož zbytek telefonu :(

Sten
Sten (neregistrovaný) 2001:67c:2594:----:----:----:----:----
14. 5. 2012 13:43 Nový

Re: Skype?

celé vlákno

Traffic není ten problém. Nevím, co to dělá, ale dokáže to zkrátit životnost baterie i na polovinu.

petrxh
petrxh (neregistrovaný) ---.slansko.net
14. 5. 2012 9:52 Nový

3CXPhone

Na Samsung Galaxy S mi nejlepe fungoval 3CXPhone, ovsem s mistni SIP ustrednou. VOIP operatora jsem nezkousel.

Snorlax
Snorlax (neregistrovaný) ---.condornet.sk
14. 5. 2012 10:04 Nový

som v soku

Ja mam na Slovensku pausal v O2 telefonica. Platim iba co prevolam, bez mesacneho poplatku. Zakladna sadzba je 3.25Kc za minutu a tarifikacia po sekundach (1+1), ziadna viazanost, a volania do Polska, Ceska, Madarska, Anglicka a Irska v takej istej cene.

Milos
Milos (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
14. 5. 2012 10:26 Nový

Odorik.cz

celé vlákno

Mrkněte na http://www.odorik.cz
Testuji je a šlape to dobře, dokonce mají několik dalších způsobů, jak volat levněji, např. zpětné volání apod., takže není potřeba mít ani VoIP. Mám i 802.cz. ale tam jsou nepružní, podporují jen Linksys/Cisco zařízení a cenové jsou už mimo.

Petr Ježek
Petr Ježek (neregistrovaný) ---.vstecb.cz
16. 5. 2012 13:03 Nový

Re: Odorik.cz

celé vlákno

Souhlas, Odorik vypadá nejlépe. Zatím sem je nepoužil, ale chystám se co nejdříve. Hovor přes něj jsem ale párkrát zažil u kolegy.

MaT
MaT (neregistrovaný) ---.turnovec.cz
16. 5. 2012 16:51 Nový

Re: Odorik.cz

celé vlákno

Přidávám se k pozitivnímu hodnocení Odorik.cz... A šel jsem stejnou cestou - také nejdříve 802.cz - ale co spadli pro Rio Media, jde to s nimi z kopce. Sám mám naštěstí neblokovanou Sipuru (resp. Linksys SPA 1001), ta umí 2 SIP účty, tak na jednom mám 802.cz a na druhém Odorik.cz a zvláště když volám na mobily, používám ten druhý účet.

Bohužel ale k rodičům jsem kdysi pořídil přímo od 802.cz Linksys PAP-2T a ten je blokovaný. Sice jeho cenu rodiče už dávno provolali, ale celkem by mě mrzelo to zařízení pak jen tak vyhodit, třeba by někomu, kdo by byl spokojený i u 802.cz mohlo ještě pár let dobře sloužit... Tak uvidím, jestli rodiče přesvědčím k investici do něčeho neblokovaného...

tamtam
tamtam (neregistrovaný) 62.77.113.---
17. 5. 2012 0:44 Nový

Re: Odorik.cz

celé vlákno

Mohu potvrdit, pouzivam pulrok i pres callback a jsem spokojen, problemy reseny okamzite(hlaseno, volani zpet za cca 5 hodin), funkcne kvalitni web bez kravovin typu mobilni operatori. Za pulrok meho volani 500,- to same u operatora za mesic.

Rivon
Rivon (neregistrovaný) 2001:470:1f15:----:----:----:----:----
14. 5. 2012 11:17 Nový

Chyba ve výpočtu?

Nevím jak autor počítá, ale 168.79 + 474 za internetovej tarif dělá dohromady asi 642 Kč, což vyděleno počtem minut dává cenu hovoru 5.50 Kč za minutu. To mi jako zlevnění určitě nepřijde. Samozřejmě ten internet asi používáte i na jiné věci než volání, i tak to ale určitě nebude volání za 1.44 Kč...

smoula
smoula (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
14. 5. 2012 12:04 Nový

Re: SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

celé vlákno

no problem je, ze 3G a Wifi brutalne zere baterku. Navic, pokryti 3G je naprosto zalostne. Si pripadam jako v uzbekistanu.

alfi . aura:87
14. 5. 2012 12:56 Nový

Re: SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

celé vlákno

já si až tak nestěžuju - nepřijde mi, že by to "žralo" nějak zásadně víc. android stejně musí každý večer na nabíječku, ať volám nebo nevolám, ať je sip klient puštěný nebo není. nejvíc se stejně vybije při browsování nebo hraní = zapnutém displeji. ještě trochu pomůže vybrat si pouze edge nebo pouze 3g síť (ušetří prohledávání druhého pásma na pozadí), ale týden na jedno nabití z toho stejně nikdy nedostanu.

Miroslav Prýmek aura:58
15. 5. 2012 7:17 Nový

Re: SIP přes mobilní data: levnější volání proti vůli operátora

celé vlákno

Baterku jsem vyřešil tak, že používám telefon v autě jako mp3 přehrávač připojený na nabíječku :)

bl4z4
bl4z4 (neregistrovaný) ---.zpskoda.cz
14. 5. 2012 12:22 Nový

teamspeak

celé vlákno

A co takhle zkusit teamspeak (http://www.teamspeak.com/). Je to sice několik let, co jsem ho zkoušel a chodil pěkně. Stačí rozjet na vlastním serveru (nevýhoda) a klient pro androida a ios je také. Samozřejmě je nevýhoda volání do běžné sítě. Nevím jak vy, ale já nejvíc provolám se svými blízkými a ti již většinou smartphone mají. Dá se tím např. snížit tarif a tím ušetřit.

ldx
ldx (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
14. 5. 2012 13:27 Nový

Re: teamspeak

celé vlákno

K cemu zrizovat vlastni server, kdyz staci aby vsichni rodinni prislusnici meli ucet u stejneho VOIP operatora a volani budou mit taktez zdarma...

Dale pro ty co maji smartphone, je vyhodnejsi nez Skype(jak o tom psali nekteri vyse) Fring, ktery umoznuje zadat i jeden externi SIP ucet a celkove je podstatne min zravej a sviznejsi.

Sten
Sten (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
27. 5. 2012 22:12 Nový

Re: teamspeak

celé vlákno

Když už, tak raději nějaký Jabber. Lze to snadno propojit s veřejnou telefonní síti, umí to i videohovory a má to otevřený kód.

Radovan Garabík aura:48
14. 5. 2012 13:35 Nový

betamax

Ja bežne volám z mobilu cez betamax balíčky - momentálne jeden z nich má volanie na pevné linky (SR) prvé 3 mesiace zadarmo, potom 2.3¢/min, druhý má volania na mobil za 4.6¢/min a na pevnú linku 0.6¢/min (+poplatok za spojenie 3.9¢), takže ak predpokladám, že budem volať na mobil dlhšie ako minútu, volám z neho. Len majú minútovú tarifikáciu, ale za tie ceny...

V 3G mi to funguje v pohode, cez EDGE tiež, v GPRS trochu rozpačito - ale pred rokom som cez GPRS volal cez Fring, kvalita ušla, len oneskorenie hlasu bolo asi 3s (ale Fring mi nejde na momentálnom telefóne, už spomínaný android a sound API... a GPRS cez Csimple trochu seká)

MilanK
MilanK (neregistrovaný) 91.213.136.---
14. 5. 2012 14:35 Nový

Spojování hovorů, CLIP

celé vlákno

U většiny VoIP operátorů je možnost volat zdarma pouze v rámci jejich sítě + těch "spřátelených" + občas ENUM. Jenže ENUM se platí, a hlavně to vyžaduje aktivitu _volaného_. A stejně tak to (ne)funguje, když chce někdo volat vám. Volání na přímou IP adresu podporuje zřejmě jen pár operátorů (Mikrotech, Odorik, ...?), s odorikem si zavoláte i přímo na skype (pomocí předvoleb).

Na rozdíl od Voocall bohužel odorik pozastavil možnost nastavit číslo mobilu jako číslo volajícího: zřejmě kvůli nejasnostem v telekom. zákoně:
http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=7&t=595

aviatik
aviatik (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
14. 5. 2012 17:09 Nový

Re: Spojování hovorů, CLIP

celé vlákno

jj, ale naštěstí Odorik clip identifkace těm co si je už registrovali nezrušil a pořád fungují. Brzo už by u nich měly nový registrace clipu zase fungovat pro všechny, kdesi na fóru je napsáno že už to mají nějak vymyšlený aby to nemohl nikdo napadnout. Btw. jsem spíš zvědavej jak zahýbe cenama volání na mobily to snížení propojovacívh poplatků.

benghi
benghi (neregistrovaný) 84.21.116.---
14. 5. 2012 14:49 Nový

To je mi objev

SIP přes mobilní data, no, řekněme že tohle bylo předinstalovaný už v Nokii E90 a fungovalo to..včetně volání přes 802.cz, provozoval jsem to..chtělo to 3G. Fring byl lepší, neb to šlo i nad čistým GPRS (nemuselo to mít ani Edge..tuším speex) a navíc člověk nezakopával o FUP..tedy ne až tak moc. Několik let jsem to používal..než zatnuli gateway do skype, protože zas většina známejch používala skype, tudíž to šlo tak nějak zadarmo, že. Pak se sice skype objevilo i pro Symbian, ale používá svoje rozežraný kodeky a tudíž zase minimálně Edge. Ono i GSM je nechutně rozežraný a většina kodeků používanejch v rámci VoIP služeb ještě víc...to si uvědomuju vždy, když beru do ruky nějaký zařízení s AMBE...

Velda aura:84

VoIP OK

celé vlákno

Tak já tento názor nesdílím. VoIP je u mě naprosto OK a to i přes EDGE. Ano, hovor je sice takový zachrčený, jako když voláte přes vysílačku, ale rozumět jde úplně v pořádku.

A není to pravda s těmi kodeky. První volají telefony na sebe jakoby napřímo a snaží se domluvit na společném kodeku, pokud nemají žádný společný, ústředna se snaží najít vhodnou variantu a převést na ni hovor z vašeho telefonu, tak aby ho ten druhý telefon dokázal zpracovat.

A jinak s těmi kodeky není prblém se dohodnout mezi telefony. U EDGE kodeků se použije GSM, které je už jistou dobu povinnou součástí GSM standardu a není zatížené SW licencemi (resp. už vypršeli). A na 3G/Wi-Fi se použije PCMA nebo G.722. Takže tady problém není. I když je rpavda, že některé ultrastaré mobily nebo čínské rádoby mobily GSM kodek nemají.

ldx
ldx (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
14. 5. 2012 21:20 Nový

Re: VoIP OK

celé vlákno

Kdyby se používal speex misto těch různejch zapráskanejch přelicencovanejch G.XXX bylo by to myslím všechno veselejší.
Jinak volat s VOIP přes GSM se mi zásadně neosvědčilo (sekání, huhňání) atd. Raději se přemístím do místa, kde je dosah wifi a zavolám si v nějaký kvalitě (jde to i přes 3G ale to je furt víceméně nouzovka).

Skrblík
Skrblík (neregistrovaný) ---.is.a.tor.exit.server.torland.me
14. 5. 2012 15:03 Nový

VooCall CallBack

celé vlákno

Nemám chytrý telefon se SIP clientem. Úplně by mi stačilo zpětné volání jako nabízí VooCall, ale...

1) Bez úplné registrace. Nepotřebuji jejich číslo, chci hovory skrze ně jen "odesílat", ale ani s příjmem by neměl být problém. Stačí jim když jim z daného mobilu pošlu na jejich ústřednu kód z předplaceného kuponu, číslo mobilu a sumu jim řekne terminál Sazky,...

2) Žádost o zpětné zavolání musí být jednodušší a levnější než SMS-kou (zpravidla 3a více Kč) nebo skrze Internet. Například:
- zavolat jejich ústřednu (ta si podle čísla ověří že mám předplaceno), zazní tón, vyťukám volané číslo
- je-li volaný dostupný spojí nás, není-li momentálně dostupný zazní tón, vyťukám číslo oznamující dobu po kterou se má ústředna pokoušet propojit nás (např 1-60 min), obdržím další oznamovací tón, zavěsím (to celé může trvat tak 10-20s)
- bude-li volaný dostupný, během mnou určené doby, ústředna nás oba propojí

Až takovouhle službu objevíte, tak mne o ní nezapomeňte informovat.

Co se týká rakouských operátorů. Sleduji to pravidelně, ale vzhledem k nutnosti platit i příchozí hovory se mi to nevyplácí. Neprovolávám ale tak vysoké částky jako pisatel článku, u něj může být situace odlišná.
Jestli lze něco u rakouských operátorů označit za zásadní chybu, tak to že jejich weby jsou jen v němčině.

MilanK
MilanK (neregistrovaný) 91.213.136.---
14. 5. 2012 15:38 Nový

Re: VooCall CallBack

celé vlákno

Odorik:

Registrační údaje si můžete vymyslet, veřejné číslo nemusíte požadovat, mobilní číslo nemusíte dávat.

Zaplatit lze na pobočce, poště, Sazka terminálu. Jestli u toho chtějí OP, to nevím.

Call back lze např. z běžného telefonu (či telefonní budky). Nebo třeba prozvoněním z mobilu. Asi to nemají nastavené přesně podle vašeho přání, ale to si budete muset postavit vlastní ústřednu.

P.S.1 Jak byste si představoval zjišťování "dostupnosti" volaného, aniž by se o tom volaný dozvěděl? Toto funguje u operátorů v jejich vlastních sítích; tak by mne zajímalo, zda tuto informaci předávají i ostatním (zvláště pak VoIP) operátorům.

P.S.2 A jak by mělo probíhat volání na váš mobil přes VoIP registrátora, pokud Vám tento nemá přidělit nějaké veřejné číslo? (Tedy pokud nemyslíte volání na přímou IP adresu, to by mělo jít, jenomže to jiní operátoři nenabízejí...)

Tonda aura:43
14. 5. 2012 17:35 Nový

Re: VooCall CallBack

celé vlákno

Hodně naivní představa

- v okamžiku kdy bys chtěl vyťukávat číslo už musíš být spojen, tj. platit hovor z mobilu.

- dostupnost nelze zjistit jinak než že volanému zavolám a počkám zda to zvedne, navíc by se volaným asi moc nelíbilo, že by ústředna nejdříve zavolala jim a hlasový automat by oznámil, že se tě pokouší sehnat a že musí čekat až se uráčíš to vzít,

čili je to celé blbost

Univerzální řešení by bylo prozvonit nějaké číslo operátora, ten by zavolal zpět a ty bys do toho hovoru napípal číslo kam chceš volat, je to ale hodně nepraktické, muset zadávat čísla do tónové volby místo používání seznamu v telefonu. Takhle fungují volací karty.

Taky by se dalo si ke každému volanému zaregistrovat číslo u toho VoIPaře a to, které číslo by bylo prozvoněno, by určovalo s kým se iniciovat callbackové volání.

Dokonce by nemusel mít každý vlastní řadu, operátor by prostě vyčlenil sto čísel a podle kombinace volající a prozvoněné číslo by se určoval cíl toho callbacku.

To je zase neflexibilní v tom, že by to fungovalo jen pro předdefinované cíle. Jestli to ovšem někdo nabízí netuším.

Tonda aura:43
14. 5. 2012 17:45 Nový

Re: VooCall CallBack

celé vlákno

Doplnění - http://www.odorik.cz/ má nejflexibilnější možnosti co sem našel - zpětné volání iniciované předdefinovaným prozvoněním i přístup zdarma přes číslo 822, to ale funguje jen z pevných sítí (tj. i z telefonních budek)

MC2C
MC2C (neregistrovaný) 85.207.251.---
18. 5. 2013 22:51 Nový

Re: VooCall CallBack

celé vlákno

Tuto službu nabízí : www.eri.cz/erivoip-callback ! a nabízí ze startu 60 kč zdarma na vyzkoušení.

lzap
lzap (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
14. 5. 2012 16:20 Nový

Tip na úsporu baterie

S VooCallem mimochodem můžete uspořit data i baterii, pokud klient umí vypnout polling. Není totiž potřeba, pakliže máte aktivováno zobrazování mobilního čísla místo toho VoIP. Nikdo se vám totiž "nedovolá", takže je to zbytečné mrhání prostředky ;-)

Igor
Igor (neregistrovaný) ---.178-40-152.t-com.sk
14. 5. 2012 16:27 Nový

Justvoip viber

Ja som spokojný so službou justvoip. Oplatí sa hlavne ak veľa voláte na pevné linky a do zahraničia. Zaplatíte 10€. Tie môžete prevolať podľa cenníka, plus 100dní na pevné linky zdarma pre vybrané krajiny, kde je väčšina rozvinutých vrátane SR a ČR. Volanie na SR je za 0,1€ a ČR tuším 0,13€ s DPH. Inak používam ešte viber. Ten ak sa viac rozšíri tak to bude paráda.

dan
dan (neregistrovaný) ---.advokati.biz
14. 5. 2012 18:02 Nový

díky za tip na soft

Chtěl bych autorovi poděkovat za tip na Media5-fone. Já frčím v kanclu i na mobilu přes mikrotech a na androidu jsem se potkával s ozvěnou u volaného. zdá se, že media5-fone to zvládá eliminovat.

Díky,

dan

touchwood
touchwood (neregistrovaný) ---.38.broadband6.iol.cz
14. 5. 2012 22:16 Nový

SIP používám - příležitostně

celé vlákno

SIP používám při cestách v zahraničí, mám nomadické číslo. Naštěstí SIP v Symbianu (Anna i Belle) po prvotním (pravda trochu složitém) nastavení šlape jako hodinky a je plně integrován v systému (dokonce jej lze priorizovat před GSM) a nemusím tak řešit který z padesáti SIP klientů nefunguje nejméně ;-).

Nemyslím si ale, že to je cesta jak ven z vysokých cen pro malé (soukromé) zákazníky. Přece jen se jedná o docela sofistikovaný komunikační kanál, kde se toho může podělat daleko více, než u běžného GSM spojení.

PetrS
PetrS (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
15. 5. 2012 0:06 Nový

Re: SIP používám - příležitostně

celé vlákno

Mohu potvrdit, že některé Nokie mají kvalitního zabudované SIP klienta s kodekem g729. Kvalita zvuku je pak nejlepší možná, protože Nokie pro VoIP používají stejné zvukové filtry jako pro běžný hovor. Nevznikají tedy potíže typu echo a pod.
Pokud je kvalita internetu ok, nikdo nemá šanci poznat, že voláte přes internet.
Zde je seznam nokií co podporují VoIP: http://www.developer.nokia.com/Community/Wiki/VoIP_support_in_Nokia_devices

Já mám teď už cca dva měsíce asha 303 ( řada S40 bez symbianu) za 3100 Kč. Poprvé za posledních pět let jsem s telefonem v podstatě spokojen. http://www.youtube.com/watch?v=PZlVrYp0PwY

A až budu chtít někde v terénu brouzdat net nebo mapu, tak na to je lepší tablet.

Telefon by měl umět hlavně kvalitně a dobře telefonovat, umožňovat pohodlné psaní sms a poznámek do kalendáře a měl by mít výdrž alespoň 3 dny při aktivním používání. Hmotnost do 100g a malé rozměry jsou pro mě též důležité.

hmm
hmm (neregistrovaný) ---.88.broadband12.iol.cz
14. 5. 2012 23:11 Nový

Proc?

celé vlákno

No flame, ale zajimalo by me, proc tohle podle tohoto clanku tolik lidi podstupuje?
Tizi vas tolik financni situace, nebo jste hracickove? Ale ruzne "zachrcene" hovory, hledani vhodneho mista (wifi) nez nekomu zavolam/prijmu hovor, zpetne prozvaneni se pres ustrednu ci co.. nechapu

touchwood
touchwood (neregistrovaný) ---.38.broadband6.iol.cz
15. 5. 2012 20:48 Nový

Re: Proc?

celé vlákno

Já nemíním platit za hodinový hovor v roamingu čtyřmístné sumy - nejsem a nechci být sponzor našich i zahraničních tlustých telco operátorů a určitě to nemá nic společného s tím, v jaké finanční situaci jsem nebo nejsem.
Nevím jak u Androidu, ale u Symbianu nic nechrčí a funguje to lépe, než GSM hovory. Free wifi hotspoty jsou dnes skoro na každém rohu, jinak se dá telefonovat "doma" i pomocí datového tarifu.

Nio_sro
Nio_sro (neregistrovaný) 2001:67c:2594:----:----:----:----:----
15. 5. 2012 10:56 Nový

VoIP v praxy

celé vlákno

Využívání VoIp telefonie je dneska snažsí nejen protože, jsou na trhu i nástroje na kterých je vidět péče vývojářů a podléhají vysokému standardu kvality. např.SoftPhone a Groundwire. Česká firma, který patří do světové špičky vyvíjejicímy VoIp telefonii.

Jirka
Jirka (neregistrovaný) ---.krasl.com
15. 5. 2012 13:27 Nový

Re: VoIP v praxy

celé vlákno

Bože. Osm chyb ve dvou větách, to je teda nářez. Když se někde veřejně prezentuješ, nauč se nejdřív psát, ať nevypadáš jako tele.

Petr
Petr (neregistrovaný) ---.upol.cz
16. 5. 2012 14:28 Nový

ActionVOIP

K VOIP telefonování mohu přidat toto:
http://www.actionvoip.com/

Vyžívám na volání jak po ČR, tak i do zahraničí už cca 9 měsíců. Zatím jsem neměl žádné problémy s placením, připojením a kvalitou hovorů. Na linuxu jsem vyzkoušel několik sip klientů, žádný neměl větší problémy se spojením hovorů.

sdali
sdali (neregistrovaný) ---.78-98-159.t-com.sk
17. 5. 2012 20:25 Nový

SIP cez slovensky Telekom

Ja som používal SIP, keď som pracoval dlhodobo v zahraničí prostredníctvom Nokie N900 a cez SIP Telekomu. Vzhľadom na to, že ceny z nie EU krajiny na Slovensko boli vysoké, no 3G a Wifi bolo prakticky na každom rohu, sa mi vratila investicia do vtedy novej nokie za 5 mesiacov. Fakt skvele.

jano
jano (neregistrovaný) 147.32.198.---
22. 5. 2012 14:26 Nový

kto chce za kazdu cenu usetrit ten usetri ale na nejake ozajstne pouzivanie to nie je

Operatori sa samozrejme VoIP boja ako cert kriza a bojuju proti tomu na kazdom kroku, nejaku zmenu tohoto postupu v dohladnej dobe cakat nemozno. Zaslo to dokonca tak daleko, ze velki operatori tlacia na vyrobcov aby defaultne SIP klienty instalovane v zariadeniach fungovali-nefungovali (nie to si nerobim srandu).

Hovory cez mobilne data nebudu este nejaky cas rozumnou alternativou pre ludi ktori chcu hlavne volat a nie len za kazdu cenu usetrit... proste pre to ze to operatori nedopustia. Ono im to neda technicky ani moc prace. TFT-QOS profily pre mobilne data su nastavene tradicne este od cias GPRS na best-effort aj ked 3G by zvladlo uz lepsie a to spolahlivo zariadi ze vam hovory budu vypadavat vsade tam kde siet nie je nejak extra predimenzovana, co v pracovnych hodinach nie je urcite nikde. (a to ani nehovorim o tom ze niektori operatori u niektorych tarifov SIP porty proste na tvrdo filtruju)

Nejaky odklon velkych operatorov k hovorom cez VoIP sa ani vyhladovo rozhodne nekona, vacsina sa sustredi na modernizaciu sieti v duchu 3GPP-R4 teda nakupuju stale MSC-servery a MGW (proste cistkrvne okruhove core krabice) A aj ked PS core schopne odbavovat hovory ma vacsina operatorov uz nasadenych tiez vo forme nejakeho toho IMSka tak to pouzivaju vyhradne ako VoIP enabler pre pevne linky co zakaznikom rozdavaju spolu s pevnym internetom. Pouzivat to na mobilne hovory zatial co viem nik neplanuje.

Zaver je: ano funguje to, ale iba ked ma siet zrovna dobru naladu a operatori nehnu prstom aby to akokolvek zlepsili, skor naopak, dokonca zle jazyky hovoria o umelych QOS-degraderoch. Svoje peniaze mam rad ale svoje nervy viacej preto zatial mobilny VoIP = ee.

*
* (neregistrovaný) 93.99.163.---
24. 5. 2012 19:58 Nový

qos billing

celé vlákno

tahle era brzo taky prestane. jak to zacne praktikovat kazdy prijde na radu QOS policy billing. ve vybranem zahranici uz skoro bezna praxe.

ldx
ldx (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
27. 5. 2012 15:06 Nový

Re: qos billing

celé vlákno

no a tím si operátoři zarazí poslední hřebík do rakve - o to víc se pak bude využívat wifi (např. v autobusech je to stále běžnější (dokonce i některé linky PID), nasazení ve vlacích snad plánuje už i moloch ČD...).
V zahraničí to bude asi horší, ale vždycky je možný připojit se a zavolat si aspoň z hotelu.

Sten
Sten (neregistrovaný) 2001:67c:2594:----:----:----:----:----
4. 6. 2012 17:39 Nový

Re: qos billing

celé vlákno

Autobusy nejen pražské ID. Dneska jsem jel místním spojem Beroun > Žebrák (spadajícím do SID) a taky měl WiFi.

Tom
Tom (neregistrovaný) 193.184.31.---
5. 6. 2012 15:37 Nový

CSipSimple + Voocall +Vodafone Student

Mám kombinaci na Samsung Galaxy Ace následující:
CSipSimple + Voocall + Vodafone Student (89,-Kč/měsíc, 150 MB FUP).Používám kodek GSM 8kHz, jak na široké tak na úzké pásmo. Pohybuju se převážně ve městě.

SMS píšu jedině zdarma přes aplikaci na androidu "Free SMS sender" a dále volám s lidma, kteří mají připojení na internet přes aplikaci "Viber", což je taky zdarma.
Platím tak Vodafonu 89,-Kč/měsíc a Voocallu asi 40,- Kč/měsíc (tzn 26 minut na mobil s tarifikací po 1 sekundě.)

Vše je supr!!!!

Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem
Lupa.cz: Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Osmý plán na stavbu rychlých sítí je nedodělek

Lupa.cz: Pokud chcete být špičkový programátor…

Pokud chcete být špičkový programátor…

Podnikatel.cz: Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

Podal přiznání, má přeplatek. Nevrátí mu ho

120na80.cz: V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

V zákulisí farmafirmy: růžový, ale i bílý Ibalgin

Podnikatel.cz: Když dobrý e-shop zabije mizerný kurýr

Když dobrý e-shop zabije mizerný kurýr

Vitalia.cz: Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

Podnikatel.cz: Nižší DPH na pivo, cesta k jedné snížené sazbě

Nižší DPH na pivo, cesta k jedné snížené sazbě

Vitalia.cz: Černá ředkev: silné přírodní antibiotikum

Černá ředkev: silné přírodní antibiotikum

Lupa.cz: Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Stream koupil Červeného trpaslíka a další seriály

Měšec.cz: Změny a novinky roku 2016 v kostce

Změny a novinky roku 2016 v kostce

Vitalia.cz: Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Čínská medicína: Citron při chřipce ne

Měšec.cz: Braňte se zdražování elektřiny. Pošlete úřadu svůj názor

Braňte se zdražování elektřiny. Pošlete úřadu svůj názor

DigiZone.cz: Voyo přes Chromecast? Zatím omezené na PC

Voyo přes Chromecast? Zatím omezené na PC

Podnikatel.cz: Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

Legální fotka za cenu kávy. Na to máte, ne?

Měšec.cz: Velký jističový podfuk

Velký jističový podfuk

Vitalia.cz: Nafotila svůj boj s rakovinou

Nafotila svůj boj s rakovinou

Lupa.cz: Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Jak hackovat banky? Útočníci mají nový trik

Root.cz: Orange Pi Plus: malý počítač s Wi-Fi a SATA

Orange Pi Plus: malý počítač s Wi-Fi a SATA

Vitalia.cz: Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Ministerstvo: Palmový olej nezakážeme, není důvod

Vitalia.cz: Incest: Tabu nad jiné

Incest: Tabu nad jiné

Ušetřete