Softwarová sklizeň (17. 11. 2010)

Petr Němec 17. 11. 2010

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného software. Tentokrát se společně podíváme na jednoduchý prezentační nástroj Ease, znovuzrozený vektorový editor Skencil, zajímavý textový editor Deditor a užitečného pomocníka pro ovládání hudby. Na závěr nebude chybět další ze série blbinek.

Ease

Ease se snaží být jednoduchým a elegantním prezentačním nástrojem. Hned na začátku nabídne pár pěkných šablon pro prezentaci. Po výběru šablony už čeká editor, lze v něm provádět základní úkony jako změnu písma včetně velikosti a zarovnání, přidávat nové snímky s různým rozvržením, přizpůsobit pozadí a nakonec vybrat přechod mezi snímky. U přechodů bych se zastavil, kdo je snad vůbec nemá rád, tuto část přeskočí. Ease disponuje ovšem opravdu pěknými a v některých případech nerušivými přechody, pokud nic jiného, za vyzkoušení jistě stojí. Do projektu lze vkládat také objekty jako koule nebo čtverce, ale co považuji za velice užitečné je dialog pro import obrázků z Flickru nebo OpenClipArt s možností vyhledávání v těchto databázích a nově také možnost vložit video. Nakonec nezbývá než práci uložit, zde tento nástroj také nezklame, na výběr je jak nativní formát, tak export do postscriptu, pdf nebo html. Pro funkční přechody je přirozeně nutné uložit prezentaci do nativního formátu. Ease ve verzi 0.4 ovšem neoplývá jen pozitivy, v některých chvílích zkoušení byla aplikace pomalá a při zkoušení některých efektů dokonce spadla, můžeme jen doufat v brzkou nápravu.

www.ease-project.org/, 0.4, GPLv3

Skencil

Možná si někteří pamatují vektorový editor Skencil, ten se ale posledních pět let nevyvíjel a nyní přišlo znovuzrození. Ještě před ukončením vývoje vznikl fork tohoto editoru pod vedením sK1 Project a právě tento fork společně s vývojáři Skencilu stojí za jeho znovuzrozením. Momentálně je k dispozici první alpha verze. Dovednosti v podstatě zůstávají, ale Skencil byl přepracován, byly opraveny chyby apod. Editor umí pracovat s Bezierovými křivkami, s různými objekty a těm následně měnit velikost a otočení obdobným způsobem jako v Inkscape, popřípadě vkládat text, obrázky a mnoho dalšího. SK1 Project vnesl do Skencilu život a snad se můžeme těšit na rychlý vývoj.

www.skencil.org/, 1.0aplpha, LGPL

Deditor

Deditor je textový editor vyvíjený s důrazem na vývojáře pracující s Pythonem, přesto podporuje zvýrazňování syntaxe 78 jazyků. Autor upozorňuje na jeho minimalizmus, všechny soubory nepřekračují velikost 50 kB. Editor nabízí práci v záložkách, vyhledávání, Python Shell – ten je ovšem možné pro zkušenější uživatele vypnout, nebo, jak již bylo zmiňováno, zvý­raznění syntaxe. Zají­mavostí je zobrazení cesty k souboru u každé záložky, z tohoto důvodu není přítomna volba uložit jako, stačí změnit cestu a uložit – standardně také [Ctrl+s]. Před zkoušením se můžete seznámit s tímto editorem ve videu na YouTube.

launchpad.net/de­ditor, 0.2.2, LGPLv3

Panflute

Panflute je malý applet na panel Gnome s velkou hodnotou užitečnosti, a to hlavně v případě, že posloucháte rádi hudbu. Tento applet umožňuje ovládat přehrávač přímo z panelu Gnome, což je užitečné hlavně z toho důvodu, že kvůli přetáčení nebo pozastavení skladby nemusíte přepínat na okno aplikace nebo přecházet na jinou pracovní plochu. Pokud tedy posloucháte rádi hudbu u jakékoli jiné činnosti, panflute může ušetřit hodně času, protože ovládací prvky budete mít vždy na blízku. Applet je konfigurovatelný, dá se nastavit které ovládací prvky budou přítomny a podporuje většinu známých přehrávačů. Mimo základních ovládacích prvků a zobrazeného času je nově možné ovládat také hlasitost a ve skladbě přetáčet pomoci kolečka myši.

widgety

launchpad.net/pan­flute, 0.7.0, GPLv2

Blbinka

Kdo by chtěl mít za rodiče pravé geeky?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Dva měsíce na EET. Budou stačit?

Dva měsíce na EET. Budou stačit?

DigiZone.cz: Regionální tele­vize CZ vysílá "Mapu úspěchu"

Regionální tele­vize CZ vysílá "Mapu úspěchu"

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Technisat připravuje trojici DAB

Technisat připravuje trojici DAB

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Vitalia.cz: Vodárny varují: Ve vodě z kohoutku jsou bakterie

Vodárny varují: Ve vodě z kohoutku jsou bakterie

DigiZone.cz: Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

120na80.cz: Nejsilnější alergeny jsou pryč

Nejsilnější alergeny jsou pryč

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina