Softwarová sklizeň (8. 4. 2009)

Miroslav Suchý 8. 4. 2009

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného software. Dneska se podíváme na pošťáka, který vám bude (de)šifrovat poštu. Ukážeme si novou možnost, jak využít P2P síť. Na druhou polovinu mám pro vás schovaný generátor virtuálních kraji a GUI pro QEMU. A jelikož jste byli celý týden hodní, tak mám pro vás i blbinku.

Djigzo

Djigzo je poštovní server (MTA), který šifruje a dešifruje veškerou odchozí a příchozí poštu. Jelikož je to plnohodnotný MTA, tak jím můžete nahradit váš současný MTA. Ale můžete ho i jenom předsadit a přepnout do forward only režimu. Djigzo umí (de)šifrovat S/MIME a šifrované PDF soubory. Od poslední verze už se jednou zašifrovaný e-mail znovu nešifruje.

Djigzo

www.djigzo.com/in­dex.html, 1.1.0, AGPL.

Gumnut

Gumnut je zajímavý nástroj na sdílení a vyhledávání informací v P2P síti. Konkrétně pracuje nad Gnutellou, což je kompletně decentralizovaná síť, která nemá žádné řídící prvky jako jsou torrent soubory nebo trackery. Normálně v Gnutelle či jiné P2P síti vyhledáváte soubory. A u těch souborů vás zajímá jejich obsah. Ale Gumnut vytváří zajímavou nadstavbu, kdy vás nezajímá obsah těch souborů, ale jejich jméno! Využívá se toho, že můžete vyhledávat i podle části jména souboru a že do jména souboru zakódujete nějakou informaci, kterou pak půjde jednoduše – a hlavně jednoznačně dekódovat a nezaměníte to s nějakou empétrojkou či videem.

Ukažme si malý příklad. Vytvořím (a budu sdílet) soubor se jménem LEAF_tS20090406231352_pLearth_cCcz_pC62500_tO1bestwebzine_tO2root.cz což přeloženo znamená že dneska (tS – timestamp) na Zemi (pL – planeta) v Česku (cC – země) v Brně (pC – PSČ/ZIP) jsem řekl tvrzení (dané dvěma atributy t01 a t02), že nejlepší webzine je root.cz. Druhý člověk si vytvoří (a bude sdílet soubor) LEAF_tS20090406231352_pLearth_cCcz_pC11150_tO1bestwebzine_tO2abclinuxu.cz No a pak si v Gnutelle stačí vyhledat soubory obsahující ‚_t01beswebzine_‘ a dozvíte se že jeden uživatel fandí Rootu a druhý fandí Abíčku. Vy si pak můžete jeden z těchto souborů zkopírovat (a tím s tím tvrzením souhlasit) a v dalším vyhledávání se tak objeví víc jeho instancí, což interpretujeme jako větší váhu toho hlasu. Nebo si vytvoříte nový soubor s vlastním tvrzením. Gumnut vám k tomu akorát přidává hezké webUI a CLI rozhraní. Pokud by vám ovšem skladba atributů, tak jak ji nabízí Gumnut, nevyhovovala, tak si můžete vytvořit vlastní podobnou aplikaci nad Gnutellou. To nejcennější na Gumnutu je totiž nápad, jak ukládat a vyhledávat informace v Gnutelle.

Gumnut

gumnut.source­forge.net/, 0.2.8, GPL

Picogen

Pokud znáte Terragen a hledáte něco podobného pro Linux, tak zkuste Picogen. Jedná se program na generování virtuálních krajin a jejich renderování. Nutno říct, že Picogen není zrovna uživatelsky přítulný (výšková mapa se zadává v LISPové syntaxi). Ale již do příští verze slibuje autor přepracovaný frontend v QT a rychlejší a méně nenažraný renderer.

Picogen

picogen.org/, 0.2, GPLv3

AQEMU

Přepínače QEMU jsou jenom o trošku menší magie než přepínače mplayeru, takže pokud nemáte geniální paměť, tak asi uvítáte program AQEMU. Ten vám dovolí plně využít všech možností QEMU, a to vcelku intuitivně a bez nutnosti číst dlouhou manovou stránku. Pokud srovnám se známým VirtManagerem, jeho úzké zaměření na QEMU je jeho výhodou (mnohem více přepínačů) i nevýhodou (zapomeňte na XEN).

widgety

AQEMU

sourceforge.net/pro­jects/aqemu/, 0.7.1, GPLv2

Blbinka

Pero, které píše libovolnou barvou? Barvu určí skener umístěný na druhém konci pera. Doporučuji projít si celý web, je tam spousta dalších šílených, ale výborných nápadů.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Cimrman má hry na YouTube i vlastní doodle

Root.cz: Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

Podívejte se na shořelé Samsung Note 7

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Budoucnost TV vysílání ve Visegrádu

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr