Solar 2: vesmírná relaxace

Jakub Zelenka 15. 3. 2013

Vesmír, nejzazší hranice. Na našich pouti nekončeným prostorem jsme objevili zvláštní sílu… Ano, vy jste ta síla. Síla takového rázu, že dokáže pohnout samotnými hvězdami. Tvořte složité sluneční soustavy nebo rovnou odsuďte celý vesmír ke zkáze. V Solar 2 zkusíte být skutečným bohem. Jak využijete svou sílu?

Bang! A máme tu velký třesk. Pro věřící budiž světlo, je to jedno. Ve hře Solar 2 vám bude umožněno použít doslova božskou moc a přímo se podílet na utváření podoby samotného vesmíru. I když zpočátku začnete v hierarchii vesmírných objektů jen trochu výš než obyčejné vesmírné smetí, tedy jako asteroid, můžete se dopracovat až do všemocné černé díry, která vesmírný prostor slupne jako malinu.

Solar 2 je sandbox hra v otevřeném světě. Je tedy na vás, co se rozhodnete podniknout. Žádnou předem připravenou dějovou linku následovat nebudete. Kdo by vám taky dával příkazy, že? Jste přeci všemocná vesmírná síla! No, dobře – občas narazíte na nějaký ten úkol, i když v Solar 2 bych to nazval jen jakousi unikátní událostí. Jakmile tuto událost aktivujete, nalétne na váš objekt například flotila vesmírných lodí nebo se pokusíte obrátit obíhání planet kolem slunce proti směru hodinových ručiček. A samozřejmě mnoho dalších věcí.

Solar 2 - obrázky ze hry

Od asteroidu po černou díru

Začínáte jako asteroid, srážkou s dalšími menšími tělesy váš objem roste, až se přeměníte na nezávislou planetku. Pokud se rozhodnete růst dále, chytíte nepříjemnou nemoc, jmenuje se život. Tenhle život ale může být občas i užitečný. Vaše vesmírné těleso se díky němu dokáže bránit proti nepřátelským breberkám a vytvářet vlastní flotilu. Lodě, které život sám na vašem povrchu stvořil, vás pronásledují a snaží se vás, nebo spíš sebe, jako život ochránit.

Když se pak změníte na slunce, ten život se pěkně naštve, zničíte totiž jeho rodnou planetu, ale už kolem vás budou moc obíhat větší tělesa, než pouhé asteroidy. Konečně začněte tvořit sluneční soustavy. Takové malé slunce pojme najednou jen několik planet. Rozhodnete-li se růst, nebudete pohlcovat už jen to vesmírné smetí, ale právě ony planetky. Ty jsou podstatně vzácnější a růst slunci trvá delší dobu, ale jdou dělat i další zajímavější triky.

Solar 2 - obrázky ze hry

Sluneční soustava podle vašeho gusta

Co třeba sluneční soustava o více než jednom slunci? Pomalu taháte své doprovodné planetky polem asteroidů, až se změní na nové slunce. Takhle můžete vytvářet slepence hvězd, nad kterými zůstává rozum stát. Dáte-li si tu práci, stanete se svědkem fascinujících scén. Slunci to ale nekončí. Je tu ještě poslední stupeň vesmírného objektu – černá díra.

Když se k téhle vesmírné dravé zvěři dostanete, pravidla hry se značně změní. Pohlcujete vše, co vám přijde do cesty. Je to dost podobné vysávání špíny během jarního úklidu. Vaši singularitu může pohltit jen větší singularita. Před těmi jste naštěstí varováni šipkami, ale stačí se k těmto větším žroutům dostat jen o kousíček blíže a už se z jejich gravitačního objetí nedostanete. Je konec a musíte zas polykat hvězdy od malého Otesánka.

Solar 2 - obrázky ze hry

Vše končí na začátku

Když dosáhnete absolutní hmotnosti, celý vesmír se do vás zhroutí a nastane prázdno. Nebo ne? Bang! A máme tu další velký třesk. Hra je nekonečná, ani smrt není definitivní. Prostě se zrodíte znova. Hru nelze dohrát, jen můžete splnit připravené úkoly a ulovit všechny achievementy. Síla však tkví v relaxaci ze samotného hraní. Ono to vytváření souhvězdí je jednoduše bezva. Nečekají vás žádné hádanky ani testování reflexů. Jen si stavíte a dáváte bacha, abyste se s něčím nesrazili, ale znáte to. Vesmírná tělesa jsou celkem líná a zrovna extrémně rychle se nepohybují.

Ovšem, nejhorší je, že po několika hodinách nemáte co objevovat. Hra v téhle fázi už pomalu ale jistě upadá do stereotypu. Můžete jí zapnout na 10 minut denně a vydýchat se z hádky nebo z blbosti vašeho šéfa, ale tři hodiny v kuse prostě u Solar 2 sedět asi nebudete. Je to jako pití kávy. Jde spíš o moment relaxace, kdy se nabijete a můžete zase pokračovat.

widgety

Solar 2 - obrázky ze hry

Závěr a konečné hodnocení

Tenhle relax není jen dílem zajímavé hratelnosti, ale i hezké grafiky. Hvězdy září jako světýlka na vánočním stromečku a oživují černý depresivní vesmír. Do toho hraje pomalá hudba. Evokuje nekonečný vesmírný prostor a klid. Pokud se vše zkombinuje, vychází nám z toho perfektní hra, která se musí sice vstřebávat po troškách, ale odměnou vám bude skvělá relaxace a nenáročná zábava. Pokud vás už nudí akční střílečky a složité logické hry či strategie, běžte si na chvíli odpočinout do vesmírného vakua v Solar 2.

P. S.: Hru je možné zakoupit jak na oficiálních stránkách, tak i na Ubuntu Software Centre.

Výhody

  • Audiovizuální stránka

  • Hratelnost

  • Relaxační tempo hry

  • Otevřený svět

Nevýhody

  • Brzký stereotyp

  • Pro někoho málo akční

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

DigiZone.cz: Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Ultra HD v praxi a v Portugalsku

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Root.cz: Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Hořící telefon Samsung Note 7 zapálil auto

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Jak Ondra o astma přišel

Jak Ondra o astma přišel

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Digi Slovakia zařazuje stanice SPI

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Světový pohár v přímém přenosu na ČT

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

120na80.cz: Nejsilnější alergeny jsou pryč

Nejsilnější alergeny jsou pryč

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Podnikatel.cz: Tyto pojmy k #EET byste měli znát

Tyto pojmy k #EET byste měli znát